De geschiedenis van de verzekering Rumptstad introduceert nieuw model hakenfrees Automobielbedrijf Op 22 januari; groot concert in Hellevoetsluis Boekaankondigingen Maak de proef ritvan'tjaar.U bentwelkom bij uw trotse VA.G-dealer: Garage v. d. Velde Holl. My en LTB houden jaarvergadering Winst Good-Luck 1 |Uw huis verkopen ''l TAMBOER Uitslag grote verloting P.V. „de Postduif' Jaarvergadering Vrijwillige brandweer Mercedes-Benz Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 21 JANUARI 1983 Van tussenpersoon via de maatschappij naar de verzekerde De tussenpersoon is de man of vrouw door wiens bemiddeling een verzekering wordt gesloten. Verzekeringen zijn tegenwoordig veel omvattend. Een goede vakkennis is dan ook zeer noodzakelijk. Helaas ontbreekt daar dikwijls veel aan en dat geeft bij schade narigheden, waar men tijdens het gesprek met de tussenpersoon niet op heeft gerekend. Vroeger, en helaas nu nog, waren en zijn er maatschappijen, die een of andere han delsman, boer of timmerman agent maak ten. Deze „verzekerden" dan zichzelf, de familie en kennissen en streken hun pro visie op. Op wijzigingen, vernieuwingen van poUsvoorwaarden e.d. werd niet meer gelet Maar als er schade kwam...! Gelukkig is deze beunhazerij door de Sociaal-Economische Raad als een groot kwaad gezien en is de Wet Assurantie Bemiddeling (W.A.B.) in werking ge treden. Deze wet beschermt als het ware de aanstaande verzekerde tegen onjuiste voorlichting, beunhazerij enz. Zoals dat echter in het begin met een wet gaat, is ook deze nog lang niet volmaakt en kan iedereen toch agent wordea Men begint met het aanvragen van een inschrij vingsformulier bij de S.E.R. en wordt dan ingeschreven in register D: het register voor de aspirant-agenten. Men krijgt dan een inschrijving en heeft een jaar de tijd om door produktie (dus het sluiten van een minimaal aantal posten) in register C te komen. Men is dan agent Weliswaar moet men birmen een bepaalde tijd ook nog een examen afleggen om de vakbe kwaamheid te bewijzen, maar dat is tot nu toe een wassen neus. Het examen is zo eenvoudig, dat wij agenten kennen, die na het bestuderen van de C-cursus in drie dagen met goed gevolg het examen heb ben afgelegd. De provisies voor register C liggen lager dan voor de andere registers. De betiteling van iemand uit register C is verzekeringsagent. Het gekke van het geval is echter, dat voor een dergelijke agent geen maximum is voorgeschreven voor de posten, die hij sluit Een C-agent kan dus evengoed een brandpost van 10.000.000 sluiten als eenmakelaar. Ook een schip als de „Statendam" bijvoor beeld kan door een C-agent worden on dergebracht Dat'hier iets niet klopt is hier wel aangetoond. Dat wil echter be slist niet zeggen, dat iedere C-agent niet de goede vakkeimis heeft of het niet goed doet Toch is het C-register o.i. voor de volksverzekeringsagenten, die ook een voudige schadeverzekeringen sluiten. Het publiek, dat zij bezoeken, behoort meestal tot de arbeiders, waar men uiter aard geen grote industriële posten sluit De volgende agent is de B-agent Deze kan of door produktie of door vakkennis, getoond tijdens een examen in het B- register zijn ingeschreven. Zijn provisie ligt wat hoger dan bij de C-agent en hij is meestal zelfstandig en oefent veelal het assurantievak als beroep uit Hun be naming is volgens de W.A.B.: erkend assurantie-agent. In register A treft men tot slot de make laar en de grote kantoren aan. De make laar neemt bij het sluiten van veel ver zekeringen een voorname plaats ia In tegenstelling tot de andere tussenperso nen is een makelaar een door de recht bank beëdigd tussenpersoon. Makelaar is de juiste titel. Het nogal eens op reklame- De Stichting Werkgroep Concerten Hellevoetsluis probeert ook in 1983 met het organiseren van klassieke con certen een bijdrage te leveren aan het culturele gebeuren. Zowel in Hellevoet sluis als de regio. Daarom nodigt SWCH u zaterdag 22 januari a.s. uit voor een concert met clavecimbel en orgel. Dit concert vindt plaats in de Hervormde Kerk Nieuw-Heivoet aan de Smitsweg en begint om 20.30 uur. De solist is dit keer Gerard Dekker uit Son (N.-Br.). Hij brengt voor dit concert zijn eigen clavecimbel mee. Het komt niet vaak voor dat twee verschillende klavierinstrumenten te beluisteren zijn in 1 concert Op de clavecimbel kan men werken horen van Frescobaldi en Couperin. Gerard Dekker zal op het Clerinx-orgel composities spelen van Zipoli, Pachel- bel en Joh. Seb. Bach. De toegangsprijs voor dit bijzondere concert bedraagt 6,terwijl jongeren tot 16 jaar/donateurs/pashouders slechts ƒ3,betalea Het bestuur hoopt dat velen zullen komen luisteren, a.s. zater dagavond. Als u geïnteresseerd bent in de volgende concerten van SWCH, dan bestaat de mogelijkheid om donateur te wordea Voor eenjaarbijdrage van 25,geniet u een aanmerkelijke reduktie op de toe gangsprijs bij de komende concertea Denkt u er eens aan en informeert daarna bij de penningmeester, Meeuwenlaan 19, tel. 01883- 13613. borden of in advertenties gebruikte „be ëdigd makelaar" is dubbel. De titel „ma kelaar" kan alleen diegene dragen, die als zodanig beëdigd is. De positie is in de wet geregeld. Art 62 W. V. K. zegt „Makelaar is hij, die, als zodanig beëdigd door de Arron dissementsrechtbank, zijn bedrijf maakt van het sluiten van overeenkomsten tegen genot van een zeker loon of provisie, op order en op naam van personen, tot wie hij niet in vaste betrekking staat Makelaar is een zogenaamd „vrij beroep". De art W. v. K. 64, 65, 69, 70 en 71 geven nog meer bijzonderheden over het makelaarsberoep en zijn rechten en ver plichtingen. De art 681 \Jm 685 geven nog meer aparte rechten en verplichtingen bij zee verzekeringen. Wij vermelden dit volledigheidshalve, want bij de door ons behandelde verzeke ringen wordt een makelaar bijna nooit te hulp geroepea Hij is de vakman, die op assurantie beurzen de verschillende maatschappijen verzoekt op zijn polis mee te tekenen. Dit gebeurt dus als een bepaald risiko voor een bepaalde maatschappij te groot of onaantrekkelijk is. Zo'n polis wordt door verschillende maatschappijen onderte kend waarbij de percentages, waarvoor zij risiko dragen, worden vermeld. In plaats van een polis wordt eerst een sluitbriefje afgegeven en dit wordt gevolgd door een sluitnota, waarna de polis volgt Voor moeilijke of bijzondere risiko's is dus de makelaar de deskundige, die in bijna alle gevallen voor een juiste dekking kan zorg dragen. Dan kent men nog de gevolmachtigd agent, maar deze doet hier niet ter zake. In 't kort gezegd komt het hierop neer, dat hij „volmacht" van één of meerdere maat schappijen heeft en dat hij zelf dekkingen kan verlenen en doet (binnen bepaalde grenzen), wat hij zelf nodig acht De inspekteur Waren de tussenpersonen meestal werk zaam als vrij man, d.w.z. zonder loon- dienstverband met een maatschappij, (uit gezonderd de volksverzekeringsagènten) een inspekteur is in vaste dienst van een maatschappij. Over zijn taak bestaat zo wel bij de tussenpersonen als bij de ver zekerden, veel misverstand. In feite is de inspekteur de man, die zorgt dat in een bepaald gebied zijn inspektie een organisatie wordt gevormd. Een maatschappij kan alleen vlot en goed werken met een goede organisatie. De inspekteur behoort degene te zijn, die deze organisatie leidt Hij is als het ware de public relations man, de reklame-maa de man die moeilijke posten voor of met de tussenpersoon sluit Hij is in feite dus manusje van alles en wordt als zodanig gebruikt en helaas weleens misbruikt De inspekteur regelt veelal de kleinere scha des en mede van hem hangt dus af of de maatschappij een goede naam heeft Heeft een inspekteur nu bevoegdheden voor zijn maatschappij boven de tussen persoon? In theorie niet in de praktijk veelal wel. Een inspekteur kan meestal geen direkte dekking verlenen. Toch bel len vele tussenpersonen hem op met de vraag of dekking voor een bepaald risiko aanwezig 'is. Meestal zegt de inspekteur dan „ja", hoewel hij dat theoretisch niet kan zeggen. Toch staat de maatschappij meestal achter hem en zal zijn „ja" ook „ja" van de maatschappij zijn. Toch moeten wij nog even wijzen op het feit, dat de direktie van een maatschappij te allen tijde het recht heeft een ver zekering, zonder opgaaf van reden, te weigeren. Zelfs het aanvraagformulier is dan waardeloos. Hieruit blijkt dat men niet altijd op het woord van de tussenpersoon of de in spekteur kan afgaan, hoewel de laatste in de meeste gevallen weet hoever hij gaan mag. De maatschappij staat dan achter hem. Hij is de vertrouwensman tussen maatschappij, tussenpersoon en verzeker de. Het is natuurlijk noodzakelijk, dat de inspekteurs direkt een van een tussen persoon ontvangen opdracht doorgeven aan het hoofdkantoor. Volledigheidshalve vermelden wij nog de technisch inspekteur. Deze bekleedt meestal een andere positie dan de inspek- teur-organisator. Hij pleegt namelijk geen acquisitie, maar kontroleert de aangebo den zogenaamde industriële risiko's, die aan een apart tarief zijn gebonden: het zogenaamde Brandtarief voor Industriële Risiko's. Bij het hoofdstuk brandverzeke^ ring daarover meer. De technisch inspekteur is soms chemi cus, soms ingenieur en behalve het kontro- leren van gebouwen, hun belendingen en inhoud, geeft hij ook bouwkundige ad viezen, soms al voordat men gaat bouwen. Bij bestaande gebouwen kan hij soms adviezen geven, waardoor de brandveilig heid wordt verhoogd en de premie voor de verzekering lager kan zijn. De expert is de man die benoemd wordt om een grotere schade (die niet door een inspekteur kan worden geregeld) te re gelen. Bij autoschades en transportscha des zijn het meestal experts, omdat van een inspekteur moeilijk verwacht kan wor den, dat hij ook nog eens verstand heeft van auto's en transportmiddelea De maatschappij is de instelling, waar aan de verzekerde zijn risiko' s overgeeft. Zoals in het begin al opgemerkt komt het gelukkig maar zelden voor, dat een maat schappij „niet goed" is. Als het onver hoopt toch zou gebeuren, dan staat meest al het gehele verzekeringswezen in Neder land achter de verzekerde. Dat wil niet zeggea dat de voorwaarden van ver zekering van iedere maatschappij even goed zijn en een uitgebreide dekking ge ven. Straks bij de polisbesprekingen zal dat wel blijken. Hoofdzaak is echter dat wanneer alle partijen aan hun verplich tingen voldoen, de maatschappijen hier te lande prima zijn. (wordt vervolgd) T. Hameeteman SOMMELSDIJK Prijswinnende lo ten zijn: nr. 746,714,852,490,668,802, 461,564, 821,791. OOLTGENSPLAAT De jaarvergadering van het vrijwillige brandweerkorps „Ooltgensplaat" zal ge houden worden vrijdag 21 januari a.s. des nam. om 8 uur Iri het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Na de opening volgen aller eerst de jaarverslagen en het verslag van de kascommissie. Voor de pauze zal af scheid worden genomen van de heer Abr. Duim J.za, die wegens de gestelde leef tijdsgrens het korps moet verlaten en ook de verzorging van het dierenpark aan de Spuidijk aan anderen moest overgeven. Voor de heer Duim zal ook een nieuw bestuurslid moeten worden gekozen. De heer A. Kammeraad, die ook aftredend is, stelt zich herkiesbaar. Voortis zal een be spreking worden gehouden over het reisje dat jaarlijks wordt gemaakt Service 01870 - 4466 P. de Zeeuw J.G.zn. De mijnwerkers- jongen van Mansfeld. Uitgeverij De Banier, Houten/Utrecht. Geïll. door Menno; 62 pag., prijs f 8,75; 10 - 14 jaar De historische vertellingen van De Zeeuw zijn heel bekend. De jeugd leest ze graag. Dit boekje bevat verhalen uit het leven van Maarten Luther, met name uit zijn jeugd. We lezen van zijn ervaringen op school bij meester Emilius, vervolgens zijn school jeugd te Eisenach, waar hij om aan eten te komen langs de huizen gaat zingen. Zijn leven als student te Erfurt, en later als monnik en kerkhervormer. Een leerzaam en vlot geschreven boekje. P. de Zeeuw J.G.zn. Luthers redding. Uitgeverij J. N. Voorhoeve, Den Haag. Geïill. door J. Klarenbeek; 143 pag., prijs f 10,90; 10 - 14 jaar. In dit boek wordt een episode uit het leven van Luther verteld. Nadat hij zich in 1521 in Worms voor de Rijksdag en de keizer had verantwoord, werd hij op de terugreis ontvoerd, tot grote ontsteltenis van zijn vrienden. Het bleek echter een geslaagde poging hem in veiligheid te brengen. Lu ther duikt voor enige tijd onder op de Wartburg; hij verblijft daar als jonker George. Het boek verscheen eerder onder de titel: De schildknaap van jonker George. van Reenen: De Kassier van de kolensjouwer. Uitgeverij Kool b. v., Veenendaal. Geïll door A. Krijgsman; 112 pag., prijs f 14,90 Ook dit boekje bevat de navertellingen van een historisch gegeven, bestemd voor de jeugd. Met de kolensjouwer wordt de bekende William Huntington aangeduid de gegevens werden ontieend aan diens boek „God, de Kassier der armen". Huntington was een lekeprediker in het Engeland van rond 1800. Hij had een heel eigen leef- en preekstijl. Dit boekje vertelt van de wonderen die God in zijn leven deed. Zelf liet hij op zijn grafsteen het volgende opschrift plaatsen: „Hier ligt de kolendrager, geliefd van zijn God maar veracht van de mensea De alwetende Rechter zal in de grote oordeelsdag dit bevestigen en bekrachtigen tot bescha ming van vele duizendenl; want Engeland en zijn hoofdstad zullen weten dat er een profeet onder hen geweest is". Het boekje kenmerkt zich helaas door de vele drukJFouten en enkele niet geslaagde illustraties. Geesje Vogelaar-van Mourih Annemieke en Daantje gaan logeren. Uitgeverij Kool b. v., Veenendaal Geïll door A. Krijgsman, 82 pag., prijs f 8,90 Een leuk boekje voor en over kleuters. Daantje en zijn zusje Annemieke gaan bij opa en oma logeren; wat ze daar beleven wordt in dit boekje verteld. W. P. Balkenende: Een vreemde kerst Uitgeverij J. N. Voorhoeve, Den Haag. Geïill door Bart Oost; 40 pag., prijs f 4,90 Pim, het konijn van het gehandicapte meisje Els, wordt een paar dagen voor het kerstfeest gestolen. Zo wordt het een vreemde kerst Toch komt alles weer goed. Dit voorjaar zal Rumptstad b.v. te Stad aan 't Haringvliet met een nieuw model hakenfrees op de markt komen. Deze frees zal geïntroduceerd worden op de Zuidlaarder beurs in februari a. s. De hakenfrees heeft een 50% sterkere aandrijving. De plaatsing van de haken is gewijzigd, waardoor een nog betere verkruimeling van de grond bereikt wordt De klembeiigels waarop de haken zijn gemonteerd zijn van een nieuw ontwerp, uitgevoerd in een hoogwaardige, geharde materiaalsoort en zó geconstrueerd dat deze onderling èn op de freesas zeer goed geborgd zijn. De nieuwe hakenfrees kan zowel in volveld- als ruienuitvoering geleverd worden en naar keuze uitgevoerd met aanaarders of aanaardplaat (zie foto). Met de aanaardplaat zijn in het seizoen 1982 zeer goede ervaringen opgedaan. Vier identieke, grote, vlak afgéstreken ruggen worden in één keer opgebouwd. Met de aanaardplaat verkrijgt men een rugopbouw met optimaal verkruimelde grond. De aanaardplaat kan ook gemonteerd worden achter de zwaar model hakenfrees met wisseltandwielkast, zoals in 1982 door Rumptstad b.v. op de markt gebracht is. C. van Rijswijk: Komt kind'ren, hoort naar Mij. Uitgeverij Kool b. v., Veenendaal Geïll door A. Krijgsman; 127 pag., prijs f 15,90 „Bijbelse vertellingen voor jonge kinde ren", zo luidt de ondertitel. Kennelijk is het deel I van een nieuwe serie. Behandeld worden de verhalen van Adam en Eva tot en met de roeping van Mozes. tiet viel mij op dat een verhaal over de schepping ontbreekt De verteltrant zal de kinderen aanspre ken; ze is boeiend en niet moeilijk. De theologische benadering door de schrijver brengt mee dat het boekje veel stereo typische omschrijvingen geeft; ook het ontbreken van een appèl op de jeugdige lezers zal daarmee samenhangen. Zo komt het geheel wel wat vrijblijvend over. C. van Rijswijk- Daar zij hun wens verkrijgen. Uitgeverij Kool b. v., Veenendaal 119 pag., prijs f 14,90 In dit boek vertelt Van Rijswijk acht aan grijpende verhalen over het sterven van jonge kinderen; hun leeftijd varieert van 9 tot 18 jaar. Bij allen komt Gods genade heerlijk openbaar. De schrijver geeft aan zijn boek de volgende uitspraak van Ru therford mee: VAGÏAuói Voorsprong door techniek. De voorsprong bekroond. Mr. Iman Caustraat 29 STELLENDAM Tel. 01879-1100-1593 „Niet de lange, maar de goede dagen maken het leven heerlijk en gelukkig; en onze dierbare Heere is genadig over ons, daar Hij verkort en de weg tot de heerlijk heid korter gemaakt heeft dan hij geweest is; zodat de kroon, om welke Noach vijfhonderd jaar gestreden heeft, thans door kinderen in vijftien jaar wordt be haald. Zeg dit aan uw kinderen". M. A. Mijnders-van Woerden: Kleine Henry en zijn drager. Uitgeverij De Banier, Houten/Utrecht 155 pag., prijs f 15,90 De schrijfster vooral bekend door haar zendingsboek Bonisa vertelt de be wogen geschiedenis van een Engelse weesjongen. Dit historisch verhaal het gebeurde allemaal in het midden van de negentiende eeuw speelt in Noord- Oost India Een boek dat van begin tot eind boeit, zowel bij jongeren als ouderen. Donderdag, 27 januari a.s., 20.00 uur, houdt de Federatie HoUandsche Maat schappij van Landbouw en L.T.B, af deling Goeree en Overflakkee zijn jaar vergadering in „de Schakel" te Dirksland. Gastspreker voor die avond is Ir. D. Vries, Landbouwraad bij de Ambassade der Nederlanden te Londen. Het onder werp van zijn inleiding is „de afzet van Land- en Tuinbouwprodukten in het Ver enigd Koninkrijk". Gezien de belangrijkheid van de export van veel van de geteelde produkten in dit gebied, is zijn onderwerp zeer aktueel. Ir. Vries biedt de gelegenheid om vragen te stellen en hoopt op een levendige dis cussie. Iedereen met belangstelling is van harte welkom. Korfbal: In de beginfase speelde Good-Luck een hoog tempo, de verdediging van Schelde- vogels liet hierdoor nogal wat ruimte, waarvan Ditty Grootenboer gebruik maakte en van grote afstand raak schoot 1 -0. Petra Vermeulen speelde zich vrij onder de korf en wist beheerst 2 - O te scoren. Ondanks het Good-Luck offensief werd het 2 -1 waarna Adri Klein opnieuw van grote afstand 3-1 inschoot Good-Luck was meer aan de bal en kombineerde goed, hierdoor verslapte de aandacht in de verdediging en moesten hierdoor aan de noodrem trekken, wat 3 - 2 betekende. De thuisclub bleef goed doorgaan en via een afstandsschot van Jan Leentjes werd het 4-2. Good-Luck speelde nu op balbezit om zo een doorbraak te'forceren echter dit lukte niet Na de rust lag het tempo duidelijk lager en door Adri Klein en Marjo de Zout werd het 6 - 2. Door dit lage tempo kwamen de gasten meer in hun spel en kwamen terug toto - 4. In de laatste minuut gaf de goed leidende scheidsrechter Leroy een strafworp die door Marjo de Zout in een doelpunt werd omgezet eindstand 7-4. J. van Geest

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 10