EIIAIIDEn-niEUWS Proef met mini-containers: bevoli(ing wist liet al vóór dat raadsbesluit genomen was Nieuwe getrol(ken pendelstrooier De lijn van Gods genade in drie geslachten en pendelstrooier Koningskinderen te Middelharnis Abonnement 1983 Improvisatieconcert Raad Oostflakkee: Uw huis verkopen TAMBOER Verlies heren 2 Intermezzo Vijftig-Jarig Jubileum Chr. Ger. zondagsschool„Obadja" te Middelharnis Verlies heren 2 Intermezzo 2e Blad DINSDAG 18 JANUARI 1983 No. 5161 Met name VVD'er O. de Goeij heeft het zo bleek in de donderdag avond gehouden raadsvergadering wat op z'n fatsoen getrokken dat de bevolking daags tevoren middels een folder werd ingelicht over een proef met mini-vuilcontainers terwijl de raad nog het besluit moest nemen! Dhr. de Goeij verklaarde zich „zeer teleurgesteld" over deze verkeerde volgorde en hij vroeg zich af of dat de beloning moet zijn voor de inspanning die de raadsleden zich getroosten.... Op hém was het althans „zeer negatief' overgekomen, zo liet dhr. de Goeij duidelijk merken. Wethouder A. Kroon die de vragen m.b.t de proef beantwoordde haastte zich te verklaren dat het College er niet op mag worden aangezien omdat de verspreiding van de informatiefolders vanuit Middel- harnis heeft plaats gevonden. Met dhr. de Goeij stemde dhr. Kroon in dat dat inder daad wat te vroeg was gedaan. Dhr. Kroon kreeg ook een aantal vragen van practische aard te beantwoorden zoals die van dhr. M. D. de Wit (CDA) die vroeg hoe je zo'n kunststoffen container waarin het vuil los wordt gestort eigenlijk schoon moet houden....? gebouw in gebruik zou kunnen worden genomea Overigens ontkend weth. v. d. Ree dat ooit formeel is uitgesproken dat het ge bouw ongeschikt is. Wezenlijk gaat het bij de jubileumviering ook niet om het ge bouw maar om een jubileum van het schooltype. Dhr. Poortvliet(PvdA) sprak daarbij de hoop uit dat het jubileum temeer zal aan tonen dat het gebouw echt aan vervanging toe is. Nieuw raadslid Zaterdag 29 januari 1983 hoopt de or ganist van de Waalse kerk te Amsterdam, Jacques van Oortmerssen, een improvisa tieconcert te geven in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Daar vorig jaar het im provisatieconcert van Jan Jongepier in Oude Tonge een groot succes was, besloot de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee wederom een dergelijk con cert te organiseren. Evenals toen is nu ook het publiek weer a.h.w. verantwoordelijk voor het programma. U kunt uw (event zelfgemaakte) thema's en/of melodieën van psalmen of andere liederen van te voren opgeven. Jacques van Oortmers sen (tevens hoofdleraar orgel aan het Sweelinck Conservatorium te Amster dam) wil graag enkele dagen van tevoren weten waarover hij zijn improvisaties zal spelen, vandaar dat u uw opgave(n) te lefonische of schriftelijk kunt doorgeven tot22 januari a.s. bij: P. Westhoeve, Mo- lentienden 108,3253 VH Ouddorp, tel. 01878 - 2764. Aldus beschreef de secretaresse, mej. Ma Zoon de eerste bladzijde van het fonkelnieuwe cahier dat voortaan als No- tulénboek van de zondagsschool „Obad- ja" zou gaan dienea Wat was namelijk het geval. De bijna twee jaar oude gemeente had sinds 30 oktober 1932 een eigen predikant in de persoon van ds. W. F. Laman; deze was tevens voorzitter van de landelijke Bond van zondagsschoolverenigingea In de kerkeraad had ook zitting br. Ant Dries- se die al een 20-jarige ervaring als ver teller op de Geref zondagsschool had. Bij deze combinatie kon het natuurlijk niet uitblijven dat over de oprichting van een eigen zondagsschool zou worden gespro ken. Met het gevolg dat hierboven te lezen is. Tot aan zijn overlijden in 1966 zou Driesse voorzitter en verteller blijven. Velen gedenken hem met dankbaarheid. Voor het komende strooiseizoen introduceert Vicon een nieuwe getrokken pendelstrooier, de Penton 2512. Doordat de kunstmest met een vijzel naar het strooi-unit wordt getransporteerd, is hij bij uitstek geschikt voor korrelvormige meststoffen, maar kunnen ook poedervormige verstrooid worden. De Penton PS 2512 is een ideale kunstmeststrooier voor de akkerbouw- of veehouderijbedrijven die: - een grote hoeveelheid korrels moeten strooien - een grote oppervlakte in één keer willen strooien - een kleine hoeveelheid poedervormige meststoffen willen strooien. Overige specifieke kenmerken van deze nieuwe Penton zijn: - egaal, regelmatig en symetrisch strooibeeld - instelbare strooibreedte van 6-14 meter - d.m.v. de doserstang met 96 standen is de hoeveelheid vrijwel traploos instelbaar - d.m.v. een hydraulische bediening wordt de strooier geopend of gesloten vanuit de trekkercabine - in hoogte verstelbare trekboom - remmen behoren tot de standaarduitrusting - lage gebruikskosten, mede doordat hoog kwalitatieve technieken gebruikt worden. Maar ook vooral omdat de strooier niet gespoten maar gemoffeld is. Dit betekent een slagvaste kwaliteit verf en daardoor geen roestvorming. „Notulen der Vergadering, gehouden in de Consistorie der Chr. Geref. Kerk te Middelharnis, op 20 december 1932. De Vergadering wordt geopend door de heer Driesse; deze leest Ps. 90 en gaat voor in gebed. Door Driesse werd vervolgens uiteengezet het doel, waartoe we waren bijeengekomen, m.n. het oprichten eener Zondagsschool. De aanwezigen stemden allen in met dit voornemen, zoodat aldus werd besloten. Als leiders der Zondagsschool zullen optreden de heeren Driesse en Knape, terwijl de andere aanwezigen deze als helpsters bij hun arbeid zullen terzijde staan, wanneer op 8 januari 1933 deze een aanvang nemen zal". Verleden èn heden kwamen ter sprake op de zaterdagmiddag jongstleden gehouden herdenkingsbijeenkomst. Samen met de kinderen, ouders, oud-medewerk(st)ers en andere genodigden was het bestuur samen gekomen om het jubileum te vie ren. Voorzitter T. C. van Dieren ver woordde in zijn openingswoord het „Soli Deo Gloria", in welk teken deze middag stond. Het werk op de zondagsschool mag en moge het ook in de toekomst een middel zijn in Gods hand om de kinderen tot Hem te brengea Aan het eind van de samenkomst zou de voorzitter een boekje presenteren dat speciaal voor deze ge legenheid is samengesteld. Het bedoelt een bescheiden stukje geschiedschrijving te zijn, waarin ook de inbreng van de kinderen niet ontbreekt Het eerste exem plaar werd aan de aanwezige voorzitter van de landelijke bond, ds. B. de Romph van Noordeloos, overhandigd. Deze was het ook die de aanwezigen veel stof tot bezinning meegaf; hij sprak een meditatie uit, waarvan de inhoud bij zonder passend was in het kader van de bijeenkomst Hij ontleende de stof van de overdenking aan 2 Tim. 1 5. Een halve eeuw is het evangelie der genade aan kinderen verkondigd, aldus spreker, dit maakt het mogelijk dat nu de derde ge neratie op de zondagsschool zit Ook deze tekst spreekt van drie geslachten, een grootmoeder, een moeder en een (kJein)- zoon. Maar van meer dan een familieband is hier sprake; geestelijke banden zijn aan wezig. Hetongeveinsd geloof' woonde in alle drie. Hoe wordt de verbondstrouw van God daarin opgemerkt; de Heere ver heerlijkt Zijn genade met name in de lijn van de geslachten. Dit op te merken was voor de gevangen apostel Paulus een oorzaak van vreugde. Hij werd met blijdschap vervult zo schreef hij aan zijn geestelijke zoon Ti- motheüs ,,als ik mij in gedachtenis breng het ongeveinsd geloof dat in u is, hetwelk eerst gewoond heeft in uw groot moeder Loïs en uw moeder Eunice, en ik ben verzekerd dat het ook in u woont". Deze herinnering gaf Paulus vooral zo veel vreugde, omdat ze hem bepaalde bij de zegen op zijn prediking; was Timo- theüs niet zijn zoon in het geloof die hij in Christus door het evangelie heeft geteeld? Van een zuiver gehalte, dus echt en waar achtig, was het geloof dat Timotheüs samen met zijn moeder en grootihoeder bezat Rijk bevoorrecht zijn de kinderen wier ouders God vrezen, aldus ds.; en voor de ouders is het een vreugde te zien dat God de lijn van de genade doortrekt Ds. wees de ouders op hun verantwoordelijkheid in dezen. Laat het Woord en de dienst van God een centrale plaats in het gezin innemen. De Heere gebiedt er Zijn zegen over. Hetzelfde mag gelden van het werk op de zondagsschool. Laat u niet ont moedigen als u geen vrucht ziet, maar ga voort het Woord te zaaien. Werp uw brood uit op het water, ge zult het vinden, al is het na veel dagen. Gode alleen de eer. Aldus ds. de Romph. De kinderen gaven vervolgens in beurt zang en fluitspel vertolking aan enige cou pletten van Psalm 136; Kees Villerius begeleidde daarbij op het orgel. Het ging er spontaan naar toe. Mevrouw Sprong- Mans bood in dichtvorm een terugblik over 50 jar zondagsschool. Aan blijde en droeve dagen herinnerde zij; boven alles dat Gods werk doorging. Felicitaties werden uitgesproken door de p:.'.atselijke predikant ds. P. den Butter, ds. B. de Romph en de heer Terreehorst; de laatste namens het district Rotterdam van de bond. „Dat onder ons zo lang gelegenheid was aan de kinderen de bij belverhalen door te vertellen, is niet van zelfsprekend. Het is een wonder van Gods hand. Hartelijk gefeliciteerd, en nog veel jaren", aldus de pastor loei. Veel geluk wensen waren schriftelijk binnengekomen; onder andere van de werkers van het eerste uur,,JaanBakelaar, A. Bakelaaren onze vriendin Anna Vroegindeweij uit Ooltgensplaat". Ook één der oud-predi- kanten, ds. P. Roos thans te Utrecht- Noord reageerde per brief De voor zitter las met instemming onder meer het volgende fragment voor „De taak is schoon en machtig, ook echter zwaar en soms moeilijk. Het men selijk hart, ook het kindergemoed, is weer barstig en verzet zich tegen het Woord van God. Ook kinderharten brengen doornen en distelen voort Toch is de arbeid niet vruchteloos. De Heere is machtig ook dit werk te zegenen. Hoevelen kunnen niet getuigen tot geloof te zijn gekomen, ook door het werk van de zondagsschool". MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG Namens de C.V.B. afd. Middelhamis- Sommelsdijk nodigen we u weer hartelijk uit op dinsdag 25 januari 's middags half drie in „de Samaritaan". Ds. V. d. Linden, Herv. predikant te Dirksland hoopt voor ons zijn mooie dia's van ons vorstenhuis te laten zien. Als vervoer noodzakelijk is, kunt u bel len naar mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. Vroegindeweij, tel. 2566. SCHERPENISSE Kerknieuws De kerkeraad der Gereformeerde Gemeente heeft een be roep uitgebracht op ds. A. Moerkerken uit Nieuw Beijerland. Ds. J. Karens uit Op- heusden heeft bedankt voor het beroep der Ger. Gem. te Poortvliet Afgelopen weekend moest heren 2 van Intermezzo spelen in Capellé a/d IJssel tegen koploper CW, een ploeg die tot deze wedstrijd slechts één set had ver loren, een sterke ploeg dus. Dat ze een sterke ploeg waren, onderstreepten ze nog eens goed in de 1 e set van deze wedstrijd tegen Intermezzo, die geen vuist kon ma ken en totaal werd weggespeelt een 15-0 set winst voor C W als gevolg. In de 2 e set ging het stukken beter, een 7-0 achter stand voor de bezoekers haalden ze goed op dankzij een goed inzicht in het spel en hard werken. De set ging uiteindelijk toch naar C VV: 15 - 11Maar Intermezzo had grip gekregen op het spel, en in de 3 e set sloegen ze toe. Met afwisselende harde en zachte aanvallen kon Intermezzo de thuis ploeg de 2e set nederlaag van het seizoen toebrengen, wat toch wel een goede pres tatie is. De 4e set had veel weg van de 1 e set CVV won met 15 - 4 en de wedstrijd met 3 - 1 en blijft hierdoor koploper in de 1 e klasse B. Overige uitslagen: Heren 1 - Both -I- Partners 21-3 Heren 3 - Kangoeroes0-3 ApoUo 2 - Heren 42-2 Kangoeroes - Heren 50-3 Both Partners - Dames 10-3 Both Partners 2 - Dames 23-1 Kangoeroes 5 - Dames 31-3 Kangoeroes 4 - Dames 43-0 Spivo - Jongens A22-2 Ibis - Jongens C3-1 Kangoeroes - Meisjes Al0-3 Spivo - Meisjes A20-3 Kangoeroes - Meisjes C3-0 Ant. Driesse '^^'^^«^^«^^t^^e^^*.^^».^^*.^^^^*'^'**^^»^^».^^'.^^'^*^'**^^'.^^»'^^*." Aldus beschreef de secretaresse, mej. Ma Zoon de eerste bladzijde van het fonkelnieuwe cahier dat voortaan als No- tulénboek van de zondagsschool „Obad ja" zou gaan dienea Wat was namelijk het geval. De bijna twee jaar oude gemeente had sinds 30 oktober 1932 een eigen predikant in de persoon van ds. W. F. Laman; deze was tevens voorzitter van de landelijke Bond van zondagsschoolverenigingea In de kerkeraad had ook zitting br. Ant Dries se die al een 20-jarige ervaring als ver teller op de Geref zondagsschool had. Bij deze combinatie kon het natuurlijk niet uitblijven dat over de oprichting van een eigen zondagsschool zou worden gespro ken. Met het gevolg dat hierboven te lezen is. Tot aan zijn overlijden in 1966 zou Driesse voorzitter en verteller blijven. Velen gedenken hem met dankbaarheid. „Notulen der Vergadering, gehouden in de Consistorie der Chr. Geref. Kerk te Middelharnis, op 20 december 1932. De Vergadering wordt geopend door de heer Driesse; deze leest Ps. 90 en gaat voor in gebed. Door Driesse werd vervolgens uiteengezet het doel, waartoe we waren bijeengekomen, m.n. het oprichten eener Zondagsschool. De aanwezigen stemden allen in met dit voornemen, zoodat aldus werd besloten. Als leiders der Zondagsschool zullen optreden de heeren Driesse en Knape, terwijl de andere aanwezigen deze als helpsters bij hun arbeid zullen terzijde staan, wanneer op 8 januari 1933 deze een aanvang nemen zal". Verleden èn heden kwamen ter sprake op de zaterdagmiddag jongstleden gehouden herdenkingsbijeenkomst Samen met de kinderen, ouders, oud-medewerk(st)ers en andere genodigden was het bestuur samen gekomen om het jubileum te vie ren. Voorzitter T. C. van Dieren ver woordde in zijn openingswoord het „Soli Deo Gloria", in welk teken deze middag stond. Het werk op de zondagsschool mag en moge het ook in de toekomst een middel zijn in Gods hand om de kinderen tot Hem te brengea Aan het eind van de samenkomst zou de voorzitter een boekje presenteren dat speciaal voor deze ge legenheid is samengesteld. Het bedoelt een bescheiden stukje geschiedschrijving te zijn, waarin ook de inbreng van de kinderen niet ontbreekt Het eerste exem plaar werd aan de aanwezige voorzitter van de landelijke bond, ds. B. de Romph van Noordeloos, overhandigd. Deze was het ook die de aanwezigen veel stof tot bezinning meegaf; hij sprak een meditatie uit, waarvan de inhoud bij zonder passend was in het kader van de bijeenkomst Hij ontleende de stof van de overdenking aan 2 Tim. 1 5. Een halve eeuw is het evangeUe der genade aan kinderen verkondigd, aldus spreker, dit maakt het mogelijk dat nu de derde ge neratie op de zondagsschool zit Ook deze tekst spreekt van drie geslachten, een grootmoeder, een moeder en een (kJein)- zoon. Maar van meer dan een familieband is hier sprake; geestelijke banden zijn aan wezig. Hetongeveinsd geloof' woonde in alle drie. Hoe wordt de verbondstrouw van God daarin opgemerkt; de Heere ver heerlijkt Zijn genade met name in de lijn van de geslachten. Dit op te merken was voor de gevangen apostel Paulus een oorzaak van vreugde. Hij werd met blijdschap vervult zo schreef hij aan zijn geestelijke zoon Ti motheüs ,,als ik mij in gedachtenis breng het ongeveinsd geloof dat in u is, hetwelk eerst gewoond heeft in uw groot moeder Loïs en uw moeder Eunice, en ik ben verzekerd dat het ook in u woont". Deze herinnering gaf Paulus vooral zo veel vreugde, omdat ze hem bepaalde bij de zegen op zijn prediking; was Timo theüs niet zijn zoon in het geloof die hij in Christus door het evangelie heeft geteeld? Van een zuiver gehalte, dus echt en waar achtig, was het geloof dat Timotheüs samen met zijn moeder en grootihoeder bezat Rijk bevoorrecht zijn de kinderen wier ouders God vrezen, aldus ds.; en voor de ouders is het een vreugde te zien dat God de lijn van de genade doortrekt Ds. wees de ouders op hun verantwoordelijkheid in dezen. Laat het Woord en de dienst van God een centrale plaats in het gezin innemen. De Heere gebiedt er Zijn zegen over. Hetzelfde mag gelden van het werk op de zondagsschool. Laat u niet ont moedigen als u geen vrucht ziet, maar ga voort het Woord te zaaien. Werp uw brood uit op het water, ge zult het vinden, al is het na veel dagen. Gode alleen de eer. Aldus ds. de Romph. De kinderen gaven vervolgens in beurt zang en fluitspel vertolking aan enige cou pletten van Psalm 136; Kees Villerius begeleidde daarbij op het orgel. Het ging er spontaan naar toe. Mevrouw Sprong- Mans bood in dichtvorm een terugblik over 50 jar zondagsschool. Aan blijde en droeve dagen herinnerde zij; boven alles dat Gods werk doorging. troduceert Vicon een nieuwe getrokken rdat de kunstmest met een vijzel naar het lij bij uitstek geschikt voor korrelvormige irvormige verstrooid worden. imstmeststrooier voor de akkerbouw- of ten strooien willen strooien nige meststoffen willen strooien. eze nieuwe Penton zijn: rooibeeld meter iden is de hoeveelheid vrijwel traploos wordt de strooier geopend of gesloten uitrusting t hoog kwalitatieve technieken gebruikt strooier niet gespoten maar gemoffeld is. it verf en daardoor geen roestvorming. Felicitaties werden uitgesproken door de p:.'.atselijke predikant ds. P. den Butter, ds. B. de Romph en de heer Terreehorst; de laatste namens het district Rotterdam van de bond. „Dat onder ons zo lang gelegenheid was aan de kinderen de bij belverhalen door te vertellen, is niet van zelfsprekend. Het is een wonder van Gods hand. Hartelijk gefeliciteerd, en nog veel jaren", aldus de pastor loei. Veel geluk wensen waren schriftelijk binnengekomen; onder andere van de werkers van het eerste uur,,JaanBakelaar, A. Bakelaaren onze vriendin Anna Vroegindeweij uit Ooltgensplaat". Ook één der oud-predi- kanten, ds. P. Roos thans te Utrecht- Noord reageerde per brief De voor zitter las met instemming onder meer het volgende fragment voor „De taak is schoon en machtig, ook echter zwaar en soms moeilijk. Het men selijk hart, ook het kindergemoed, is weer barstig en verzet zich tegen het Woord van God. Ook kinderharten brengen doornen en distelen voort Toch is de arbeid niet vruchteloos. De Heere is machtig ook dit werk te zegenen. Hoevelen kunnen niet getuigen tot geloof te zijn gekomen, ook door het werk van de zondagsschool". MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG Namens de C.V.B. afd. Middelhamis- Sommelsdijk nodigen we u weer hartelijk uit op dinsdag 25 januari 's middags half drie in „de Samaritaan". Ds. V. d. Linden, Herv. predikant te Dirksland hoopt voor ons zijn mooie dia's van ons vorstenhuis te laten zien. Als vervoer noodzakelijk is, kunt u bel len naar mevr. C. Bienefelt, tel. 3428 of mevr. E. Vroegindeweij, tel. 2566. SCHERPENISSE Kerknieuws De kerkeraad der Gereformeerde Gemeente heeft een be roep uitgebracht op ds. A. Moerkerken uit Nieuw Beijerland. Ds. J. Karens uit Op- heusden heeft bedankt voor het beroep der Ger. Gem. te Poortvliet Afgelopen weekend moest heren 2 van Intermezzo spelen in Capellé a/d IJssel tegen koploper CW, een ploeg die tot deze wedstrijd slechts één set had ver loren, een sterke ploeg dus. Dat ze een sterke ploeg waren, onderstreepten ze nog eens goed in de 1 e set van deze wedstrijd tegen Intermezzo, die geen vuist kon ma ken en totaal werd weggespeelt een 15-0 set winst voor C W als gevolg. In de 2 e set ging het stukken beter, een 7-0 achter stand voor de bezoekers haalden ze goed op dankzij een goed inzicht in het spel en hard werken. De set ging uiteindelijk toch naar CVV: 15 - 11Maar Intermezzo had grip gekregen op het spel, en in de 3 e set sloegen ze toe. Met afwisselende harde en zachte aanvallen kon Intermezzo de thuis ploeg de 2e set nederlaag van het seizoen toebrengen, wat toch wel een goede pres tatie is. De 4e set had veel weg van de 1 e set CVV won met 15 - 4 en de wedstrijd met 3 - 1 en blijft hierdoor koploper in de 1 e klasse B. Overige uitslagen: Heren 1 - Both -I- Partners 21-3 Heren 3 - Kangoeroes0-3 ApoUo 2 - Heren 42-2 Kangoeroes - Heren 50-3 Both Partners - Dames 10-3 Both -I- Partners 2 - Dames 23-1 Kangoeroes 5 - Dames 31-3 Kangoeroes 4 - Dames 43-0 Spivo - Jongens A22-2 Ibis - Jongens C3-1 Kangoeroes - Meisjes Al0-3 Spivo - Meisjes A20-3 Kangoeroes - Meisjes C3-0 Het was een vraag die kennelijk meer deren zich hebben gesteld, zéker in die gebieden waar de container al langer is ingevoerd. Raadslid J. van Dam wist, uit familierelatie, hoe het gebeurt: „in 70% van de gevallen wordt het vuil toch nog eerst in plastic zakken gedaan en worden de plastic zakken vervolgens in de con tainers gedaaa'" zo onthulde hij: „....an ders wordt het een vuile troep!" liet dhr. van Dam ten overvloede wetea Tóch is het de bedoeling dat het vuil los in de container wordt gestort (al mag 't natuurlijk best in een zak) omdat daarmee weer een aantal plastic zakken minder in het milieu terecht zullen komen. De con sequentie daarvan is wel dat de container regelmatig schoongemaakt zal moeten worden. Op de vraag van dhr. M. D. de Wit naar de frequentie waarmee de containers zul len worden opgehaald verklaarde dhr. Kroon dat het eenmaal per week zal gebeuren, ook wanneer evt definitief tot het gebruik van containers zal worden overgegaan. Desgevraagd liet dhr. Kroon weten datb.v. bejaardenflats niet alle van een mini-container zullen worden voor- ziea In die gevallen zal beneden één grotere container worden geplaatst Dijk woningen e. a. die geen achteruitgang heb ben zullen zelf een oplossing moeten zien te vinden voor plaatsing van de mini container. Gehoopt wordt dat het publiek wat zorg vuldiger zal worden en zaken als oud papier, flessen e.d. al tevoren gescheiden te houden om die zaken mee te geven aan oud-papieracties en de flessen in de glas bak te deponeren. Het zal het milieu maar zeker ook de te betalen reinigingslasten ten goede komen: hoe minder aanbod, hoe lager de aanslag, zo luidt de logica. Jubileumviering o.l. school Ooltgensplaat Voor de viering van het 100-jarig be staan van de o.l. school ,,de Bijenkorf' te Ooltgensplaat werd een subsidie van max. 5800,beschikbaar gesteld. De In stelling Soc. Culturele Zorg zal voor de viering 1000,geven terwijl het feest ook door derden financieel gesteund zal worden. Dhr. Hokke (CDA) keek wat vreemd tegen de jubileumviering aan gedachtig de weinig florissante staat van het school gebouw: „hoe kan men nu een feest or ganiseren in het nog bestaande gebouw dat men immers verfoeit?" vroeg dhr. Hokke het College af In 1921 toen hij zelf nog leerling was was 't heel anders ge weest, herinnerde dhr. Hokke zicht „toen was het schoolgebouw pas opgeknapt en toen vierden we een reuze verbetering!" Het leek hem beter met het feest te wachten totdat er een nieuw of verbeterd VERVOLGVERHAAL door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn 59 ------------------------------------- Mijn indruk is anders. Het is waar", gaf hij toe, „'t Hoen maakt het ons niet ge makkelijk. Maar dat prijs ik in hem. 't Is een klein kunstje, een paar mooie zinnen uit te spreken, waarop we hem wel moéten toelaten. Mijn indruk is, dat't Hoen in een periode van zielestrijd leeft, en dat hij aansluiting zoekt bij de gemeente, steun.... Dat vind ik een prachtige beweegreden.... 't Is een bewijs, dat hij behoefte heb an de gemeenschap der heilige in de geïnsti tueerde kerk..Ik begrijp niet, dat broeder Schuyt dat ook niet inziet..." Schuyt stond op, verontwaardigd. „Jul lie kèn 't Hoen niet!" riep hij. ,,Ik zei dat hier bevoorb'ld Spengelaar niet kwalijk neme.... wij oudere.... van meer ambte lijke ervaring.... wete wel.... achter die mooie praatjes.... de ware.... rede.... te onderkenne". Zichtbaar behaagde hij zich in zijn mooie woordenkeus. ,,Over een poos beginne de nieuwe verkiezinge.... jaah broeders.... jullie ken 'm niet zoas ik Aan het begin van de vergadering werd het nieuwe raadslid voor de PvdA, op volger van dhr. J.Zoon, dhr. H. Barnhard te Oude Tonge beëdigd. Dhr. Barnhard legde in handen van de voorz, de belofte af. Geen vergunning windmolen Het was met spijt dat de raad een beroep schrift van dhr. P. A. Timmers te Acht- huizen tegen weigering door B en W) van een vergunning voor de bouw van een wind-energiemolen, ongegrond moest verklaren. Plaatsing van de molen zou in strijdzijnmethet bestemmingsplan. Bouw op een andere-, wel toegestane plaats zou te duur worden en de raad betreurde het dhr. Timmers niet terwille te kunnen zijn terwijl alom de roep om energiebesparing en bewustheid wordt gehoord. De overige agendapunten hadden nau welijks bespreking nodig. Enkele op merkingen werden nog gemaakt bij het voorstel tot goedkeuring van de begro tingen '83 van de Instellingen Sociaal Culturele Zorg. O.a. werd door dhr. Hok ke geconstateerd dat er een behoorlijke reserve gekweekt zou worden voor nuttige en noodzakelijke voorzieningen. Het was ook de gedachte van dhr. Poortvliet en hij nodigde het College dat de pot beheert uit met een visie daaromtrent te komen. De voorz. drs. de Vos onthulde een schone en weinig meer gehoorde gedach te: „....het probleem is dat de inkomsten hoger zijn dan de uitgaven en de ver zoeken daartoe.!" Ook dhr. van Dam (SGP) vond dat er best wat meer mag gebeuren, vooral meer aan sociale zorg omdat er nu z.L meer gebeurt in het kader van de culturele zorg „en".... zei dhr. van Dam, „daar heb ik m'n twijfels over". De SGP fractie verklaarde zich tegen voortzetting van verhuur van de tennis banen aan de tennisvereniging Ooltgens plaat omdat de Ver. de banen ook zondags gebruikt Dhr. van Dam hield een pleit om de Ver. te bewegen de spelbeoefening op zondag na te laten maar weth. v. d. Ree die een en ander over zal brengen verwacht niet dat deVer. aan de oproep gevolg zal geven. SCHERPENISSE Plannen voor nieuwe kerk De Gereformeerde Gemeente wil een nieuw kergebouw, daar het oude gebouw hard aan herstel toe is en de banken moeten worden vernieuwd. De leden der ge meente hebben de bouwcommissie ge machtigd plannen gereed te maken voor een kerkgebouw waar nu nog de oude school in de Schoolstraat staat De Ger. Gem. zou daar dan een gebouw met 430 zitplaatsen kunnen bouwen. Met het ge meentebestuur van Tholen moet dan over legd worden over de sloop van de school en aankoop van de grond. 'm ken.... Sint dat ie getrouwd is is-t-ie bar hoogmoedig.... Die verkiezinge, daar loert-ie op.... Dattie zegge ken tege zijn klante van de eilande, dat-ie ouderling is, of diake desnoods...." Dominee Versluys hamerde Schuyt toornig tot de orde. Hij had al een paar maal Gasters' richting uitgekeken. Waar om hield die zich stil? Hij was wel weer pas voor 't eerst op de vergadering, maar dit gold toch 't Hoen, met wie hij toch ook enige malen gesproken had! Sprong Gas ters nu maar eens krachtig in de bres, ingaand tegen die laffe verdachtmaking.... Hij als voorzitter kon toch niet altijd de kastanjes uit het vuur halen Maar Gasters, in zijn onzekerheid ge remd, door het bewustzijn der kleine ver wijdering van Siem en Neel om de tegels, zweeg. De kerkeraad, behalve Spengelaar en ds. Versluys, draalde nog.... De men sen herinnerden zich 't Hoens terugkomst in de kerk en op 't gezelschap, dat toch later om Neeltje begonnen bleek. Hij was velen te slim, te uitgerekend.... Die hele openhartigheid en directheid van 't Hoen moesje toch voorzichtig mee wezen. Daar stond dan wel weer tegenover, dat Schuyt toen met die beschuldigingveels" te ver was gegaan. Spengelaar zat zich te verbijten. Hij zou het wel willen uitschreeuwen van veront- Het abonnement voor 1983 ad. 44,kan worden overgemaakt op onze postrekening nr. 16.79.30 of op onze bankrekening nr. 34.20.01.108. Adm! EILANDEN-NIEUWS waardiging. Zelden had hij Schuyt zo doorzien als nu: Schuyt vergat niet en leek ook niet te vergeven. Met open ogen keek Spengelaar zijn collega aan, zich ver bazend, hoe deze man aan zijn positie in de kerk was gekomen en zich daar al zo lange jaren had kunnen handhaven. De herinnering aan Seidlers bezoek werkte merkbaar nog verlammend na. De strijd had geen kracht, door te zetten; men zat ermee. En men kwam overeen, aan 't Hoen te berichten, dat zijn verzoek de Kerkeraad verblijdde en dat deze te ge legener tijd hierop hoopte terug te komen. „Laat ie maar effe wachte", triumfeerde Schuyt Maar niemand triumfeerde met herh mee: Schuyt had gewonnen, maar misschien nog meer verloren; ieder be greep nu wel, dat hier iets persoonlijks tussen zat Bij de rondvraag bedankte Gasters ha perend voor de treffende blijken van be langstelling, bij 't sterven van zijn vrouw ondervonden. En Kooien, met zijn bijna onhoorbare stem, dankte. Maar hoe zou 't Hoen 't opnemen? XXI De week daarop kwam er nieuws, dat de hele Haven sloeg met verbijstering. De mensen hielden elkander staande op straat, om te vragen, of zet ook al gehoord haddea En er was maar één oordeel oven als je zoiets „beschreve" vond in een boeic, zouje zeggen: „wat een verzinsels", maar 't leven bleek ook hier weer alle fantasie de baas. Van Gijn, meneer Van Gijn, bekend ingezetene van Haven, was er vandoor, met achterlating van zijn gezin, onverzorgd en eveneens bleek verdwenen Annie Goossens, 't huis- houdstertje van Gasters, 't levenslustige nichtje van juffrouw Talema. Er werd wel eens wat gefluisterd over Van Gijns huwelijksleven, maar dit had toch niemand kunnen denken. Hoe wat 't mogelijk? Niemand had ze ooit samen gezien, ze kenden elkaar nauwelijks. Maar toch: de gelijktijdigheid was hier te treffend, om niet verband te leggen tussen deze beide verdwijningen. Annie was 's avonds half tien bij Gasters weggegaan, 's Nachts één uur kwam juf frouw Talema, dodelijk ongerust, Gasters uit zijn bed bellen: Annie was nog niet thuis. Gasters kleedde zich onmiddellijk aan. Ze zochten alles af, waarschuwden de politie, wachtten de gehele nacht, maar van Annie geen spoor. De volgende dag vernamen ze van de verdwijning van meneer Van Gijn. Had den ze tot nu toe aan een ongeluk gedacht nu rezen vreselijke vermoedens in hen op. Hoe meer ze erover spraken en na dachten, des te aannemelijker leek de ver onderstelling, dat er een afspraak moest geweest zijn. Juffrouw Talema had Annie al dagen lang weer erg recalcitrant en zenuwachtig bevonden. Waar 't kind d'r gedachten zwierven ze kon er niet bij. Alleen de allerlaatste dag was Annie erg gewillig en lieQes. Wie had dat ooit kunnen denken van die twee Mevrouw van Gijn, met haar reeds vol wassen kinderen, bezwoer iedereen, het niet te geloven. Tot zoiets achtte ze haar man niet in staat En ook de kinderen spraken luide van een ongeluk, dat hun Vader moest zijn overkomen. De gehele Haven nam deel aan 't geval; de mensen stonden in groepjes op straat voor de huizen te praten. Het nieuwsblad uit de stad, o schande, verscheen met tekeningen van beide huizen en zeer slecht gelijkende beeltenissen van de verdwe- nenea Ze moesten hun plan goed voorbereid en stoutmoedig uitgevoerd hebben, want van nergens kwam bericht Er was immers een dag verloren, eer men beide verdwijningen ook tegenover de politie met elkaar in verband had durven brengen. Overal werd intussen gedregd, maar niets gevonden. En langzaam, zqetjes-aan hernam het gewone leven, dat alles overspoelt zijn loop. Ze keerden niet weer nieuwe dingen vroegen aandacht tot het, be halve voor de naast betrokkenen, een feit zonder felheid meer was, 't nieuws van de verdwijning van meneer Van Gijn met Annie Goossens. ,,'t Ergste is, dat Gods naam d'r maar weer door gelasterd wordt", zei Neel, toen ze er met Siem nog eens over praatte, 't Hoen antwoordde niet, zijn gedachten woelden de laatste tijd onrustbarend door zijn brein alles in zijn geest geraakte in wieling. Dit waren nu tot voor kort de lidmaten in volle rechten en hij moest wachten. O, hij wilde alleen God zien en geen rhensea Maar waarom verborg God zich? De dagen kwamen weer terug van 't starre peinzen boven de opengeslagen Bijbel ondanks Neeltjes klachten en moeheid. Al deze gebeurtenissen droegen het hunne bij. De diepe ziel van 't Hoen kwam al meer en meer in baming op zijn grote handen woog hij alle waarden, die opvoeding en levenservaring hem ge boden hadden. Wat behield hij? Halve nachten lag hij wakker naast Neeltje, zich doodstil houdend, om haar niet te storen. Maar dan bleeks morgens meer dan eens, dat ook zij had gewaakt (wordt vervolgd) ^.^lf.l^l^l^.^^^^.M.M.:f^.4.^.^.>f4.^.^.^.^.^.^.^.4■'^^'^*4■****'^***'*■'f■'^'*■*'^'^^■'^*'^*'^*****'^*'^'^*'>■****'^** t 1 i I i mriflggt! l^J^»^♦#♦♦♦♦♦♦♦»♦^^♦*♦l^♦♦^F♦♦*♦¥■♦♦♦*♦♦¥♦♦**♦♦♦♦**♦*^^**♦♦♦♦♦*■Jf **»♦♦♦♦♦♦♦♦*♦♦♦♦*♦*♦*♦♦*♦♦♦♦*»*♦-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 5