EIÜM1DEt1-l1IEUW5 De geschiedenis van de verzekering 'ÏE:M Jiinckers deens parket bij de Rabobank Rabobank Q „Grootmeesterlijke offers" UT: wt MIDDELHARNIS 'm 6 HET "^KUkVENSTER BABY OP KOMST Uw huis verkopen TAMBOER il J^^\ 4 de vloer naar uw hart! keukencentrum tielemanbv Grevelingenwater van uitstekende kwaliteit Damvereniging „DENK EN ZET' 3e Blad VRIJDAG 14 JANUARI 1983 No. 5160 blik op kerk -^P en samenleving L) - Kerkbalans - Geldwerving - Zorgelijk Ze zijn deze week weer op pad gegaan: ruim honderdduizend vrijwilligers die de leden van zeven kerken warm moeten maken voor hun bijdrage 1983 aan de aktie Kerkbalans. Naar ik meen is het nu de twaalfde keer dat deze aktie van start is gegaan, dit jaar onder het motto: „Met hart en ziel". Zeven kerken doen eraan mee: Hervormd, Gereformeerd, Rooms Katholiek, Oud Katholiek, Luthers, Re monstrants en Doopsgezind. Een samen werking die overigens uitsluitend is ge richt op de geldwerving. Met elkaar denkt men méér te kunnen bereiken dan wan neer ieder „op eigen houtje" opereert Het is een jaarlijks terugkerende, landelijke aktie waaraan door middel van pers, radio en televisie ruimere bekendheid kan wor den gegeven. De samenwerking tussen deze zeven kerkgenootschappen betekent overigens niet dat ook alle gemeenten die tot deze kerken behoren meedoen. Elke plaatse lijke gemeente is vrij om haar eigen manier van geldwerving te bepalen. En juist het samengaan van zoveel „vogels van di verse pluimage" is voor sommige ge meenten een reden om niet mee te doen. Is het verantwoord dat kerken die onderling zoveel verschillen, wel samen op pad gaan om aan het benodigde geld te komen? Bovendien zijn er kerkeraden en ge meenten die van mening zijn dat heel de reclame-campagne die de aktie begeleidt, veel tewerelds" en te commercieel is, en de kerk onwaardig. Men moet deze aktie beschouwen als uit de nood geboren. De ontkerkelijking en de ontkerstening hebben uiteraard ook in vloed op de geldmiddelen. Steeds minder mensen zijn bereid bij te dragen aan het in stand houden van de kerken en aan de verbreiding van het Evangelie. Dat be tekent dat een steeds kleinere groep de last moet dragen. Maar ook onder de mee levende gemeenteleden en parochianen doet de economische recessie zich gelden. Dat betekent dat de jaarlijkse vrijwillige bijdrage aan het kerkewerk geen gelijke tred houdt met de ook voor de kerk sterk gestegen kosten. En ook onder trouwe kerkgangers blijkt vaak geen flauw ver moeden te bestaan van wat het kerkelijk leven nu eigenlijk wel kost... De kerke lijke bijdrage wordt dan een sluitpost op de begroting, en dikwijls ook de eerste post waarop bezuinigd wordt... De organisatoren van Kerkbalans zijn overigens dit jaar zeker niet optimistisch in hun verwachtingen van deze aktieZe vrezen dat de toezeggingen relatief weer minder zullen zijn dan vorig jaar Boven dien blijkt telkens weer dat de toegezegde bedragen (het gaat immers nu alleen nog om het vaststellen van de jaarlijkse bij drage) in werkelijkheid nog geringer zul len zijn. Men kan natuurlijk aan het begin van het jaar wel een bepaald bedrag beloven, maar dat is nog geen garantie dat het toegezegde bedrag er inderdaad ook komt... Het is eigenlijk een wat benauwende zaak Hoe men ook denkt over de aktie Kerkbalans, de kerken kunnen nu een maal hun werk niet doen zonder financiële middelen. En de toenemende onkerkelijk heid zou juist vragen om uitbreiding van het aantal predikanten en andere werkers in de kerkelijke arbeid. De realiteit is echter dat het aantal predikantsplaatsen moet worden ingekrompen althans in de grotere plaatsen en dat er steeds minder geld beschikbaar is voor nood zakelijk kerkewerk Dat is een ontwikke ling die ons met grote zorg moet ver vullen. Dat mensen aan de rand van de kerk afhaken is te betreuren, maar wel te be grijpen Dat echter meelevende kerk mensen vaak niet wensen te bezuinigen op hun uitgaven voor vakantie en luxe, maar wel op hun kerkelijke bijdrage, is moeilijk te verteren. De profeet Haggaï klaagde er trouwens in zijn dagen ook al over Het volk was terug uit de ballingschap en was zo druk met de eigen woning dat er voor het huis van God geen tijd en geen geld overbleef En de Heere vraagt Is het dan voor u wel de tijd dat gij woont in uw gewelfde huizen en zal MIJN huis woest ^y^ Waarnemer Hoe komt de verzekering tot stand? Wanneer een paar jonge mensen naar het stadhuis gaat om „aan te tekenen", begint het eigenlijk al: men komt in het „kastje aan de muui" of in de hal van het stadhuis en iedereen kan lezen in deze aankondi ging, dat het jonge paar binnen enkele weken gaat trouwen. Er zijn verschillende verzekeringsagen ten, die op deze aankondigingen geabon neerd zijn en één der heren ambtenaren van het stadhuis stuurt deze agenten een brieve met het voorgenomen huwelijk van die en die of van geboorte. Dan begint de acquisitie. De ene agent stelt het al mooier voor dan de andere en het bruidspaar weet met al deze verzeke ringen geen raad. Enfin, op 't laatst wordt toch een keuze gedaan en agent A zal de post sluiten. Uit het begin van het hoofd stuk weten wij, dat een wilsovereenstem ming moet bestaan. Deze is hier dus aan wezig. De tussenpersoon vertelt welke verzekeringen ze nodig hebben en advi- seert inzeike het té verzekeren bedrag en dan komt het Aanvraagformulier Het nut van het aanvraagformulier is de grondslag van iedere verzekering en als zodanig zeer belangrijk Het is het bewijs stuk zowel voor de verzekerde, als voor de maatschappij, wat als risiko is aangebo den. Het aanvraagformulier geeft de ver zekeringsmaatschappij een inzicht in het risiko dat men gaat lopen. Dit geldt voor alle branches. Is een huis oud, bouwvallig, hoe is de dakbedekking, zeer belangrijk is ook hoe de belendingen zijn enz. enz. Wij zullen dit bij de diverse soorten verzeke ringen nog nader preciseren. Men bedenke echter dat verzwijgen van feiten, waardoor het risiko van de maat schappij in een andere gevarenklasse zou zijn gekomen, de verzekering nietig kan maken. De maatschappij kan zich name lijk beroepen op artikel 251 W. v. K., dat luidt ,,Alle verkeerde of onwaarachtige op gaven, of verzwijging van aan den ver zekerde bekende omstandigheden, hoe zeer te goeder trouw aan diens zijde hebben plaatsgehad, welke van dien aard zijn, dat de overeenkomst niet of niet onder dezelfde voorwaarden zou zijn ge sloten, indien de verzekeraar van den waren staat der zaak had kennis gedragen, maakt de verzekering nietig". Men zorge dus voor een juist en volledig ingevuld formulier en laat dit door de ver zekerde zorgvuldig nalezen alvorens het wordt getekend. Het beste is eigenlijk, dat verzekerde zelf het aanvraagformulier in vult maar daar komt in de praktijk niets van terecht Het aanvraagformulier vormt dus altijd de grondslag van de verzekering. Wij komen ook hierop nog nader terug. De premie Dit is het bedrag, de tegenprestatie, die men moet leveren om verzekerd te zijn. Men begrijpt dat deze premie afhankelijk is van het gevaarsobjekt Een huis met een rieten dak zal gemakkelijker in brand geraken en moeilijker te blussen zijn dan één met een pannen dak enz. Een kantoorbediende loopt tijdens het werk minder risiko een ongeval te krijgen dan de lasser, die in de fabriek werkt of ergens op een bouwwerk in het hokje van een fabriek ijzeren binten aan elkaar last De premie is hier dus sterk van afhanke lijk. Dit geldt voor alle posten. Overigens is het verwonderlijk, dat de meeste on gevallen „buiten beroep" plaatsvinden. Wij zullen nog verschillende polissen en hun voorwaarden bespreken. Mede daar uit zal dan blijken, dat goedkoop dikwijls duurkoop is en dat een goede polis, d. w.z. een polis met uitgebreide en aangepaste voorwaarden, niet goedkoop kan en mag zijn. De polis De polis is het bewijsstuk, dat men ver zekerd is. Art 253 W. v. K. zegt De verzekering moet schriftelijk worden aan gegaan bij ene acte, welke de naam polis draagt Wat moet de polis nu vermelden? Art 256 W. V. K. zegt „Alle polissen, met uitzondering van die der levensverzeke ringen, moeten uitdrukken: 1. de dag waarop de verzekering is ge sloten; 2. de naam van degenen, die de ver- zekering voor eigen rekening of voor die van een derde sluit 3. eene genoegzaam duidelijke omschrij ving van het verzekerde voorwerp; 4. het bedrag der som, waarvoor ver zekerd wordt; 5. de gevaren welke de verzekeraar voor zijne rekening neemt 6den tijd, op welken het gevaar voor den verzekeraar begint te loopen en ein digt 7. in het algemeen, alle omstandigheden, welker kennis van wezenlijk belang voor den verzekeraar kan zijn en alle andere tussen de partijen gemaakte bedingingen. De polis moet door eiken verzekeraar worden ondertekend". Er zijn verschillende soorten polissen. De meeste maatschappijen geven hun eigen polis af Uiteraard stellen zij daarbij hun eigen voorwaarden samen. Deze zijn over het algemeen goed te noemen; hoe wel in de loop van de polisbesïsrekingen Schaken: AsCoNed int gem. Schaakcomp. 2e ronde (zomer 1982) Harmeien - Bruinisse Hieronder de beloofde partij Harmelen- Bruinisse. Een voorbeeld van „perfect" Zeeuws Schaak dat de volksaard m.i. goed doet uitkomen, dijkenbouwers, ver dedigers tegen een altijd weer opkomende zee. Ik worstel en ontzwein is ook hier het devies. 1. e2- 2. Pgl (Philidor- 3. Pbl 4. Lfl- 6. d2- 7. Lb5 8. h2- 9. Ddl 10. Lel 11. PB- 12. Ph4 e4 e7 - e5 - B d7 - d6 verdediging) c3 Pb8 - c6 -b5 a3 d3 X c6 h3 -e2 -e3 -h4 -f5 Lc8 - d7 Pg8-f6 a7 - a6 Ld7 X c6 h7-h6 Dd8 - e7 De7 - e6 Lf8- e7 Th8 - g8 WiXheeft warempel kans gezien een paard in de voorste gelederen te posteren, zwart geeft de korte rokade vrijwillig op. De eerste schermutselingen vangen aan. 13. f2 - f3 d6 - d5 14. e4 X d5 Pf6 x d5 15. Pc3 X d5 Lc6 X d5 16. Pf5 X e7 De6 x e7 17. De2 - f2 b7 - bó Wie staat er thans beter? Zwart kan noch kort, noch lang rokeren, dw.z. wél lang maar die positie lijkt allerminst veilig. Wat te denken van Le3 x b6 en Dxb6 om maar eens wat te noemen? Nadat wit kort heeft gerokeerd en de opstoot c4 inzet ziet het er zeer bedenkelijk uit voor zwart U ziet dat wit de meeste agressie vertoont OUDDORP De kruisvereniging organiseert voor u vijf bijeenkomsten met veel tips en in formatie over zwangerschap een fikn over de bevalling het kraambed voeding en verzorging van uw baby in de eerste levensmaand ook wordt er door het kraamcentrum informatie gegeven De aanvangsdatum is woensdag 19 ja nuari om 19.15 uur. Ook a.s. moeders uit Stellendam en Goedereede zijn welkom. Voor opgave en inlichtingen kunt u bellen naar zr. de Vlieger tussen 13.00 en 14.00 uur, telefoon 01878- 1321. van grote allure die uiteindelijkde zaak zal verduidelijken? Offert wit om een gat in de dijk te maken en de zwarte Koning aan te vallen? Maar dat is pas het ware schaak! 260-0-0 geweldig. De stelling verdient een diagram. Tf"^ 18. 0-0 n-fó 19. Df2-g3 g7-g5 20. c2- c4 Ld5 - e6 21. b2-b4 De7 - d6 22. Tal - dl f6-f5 En nu waarde schaak-lezers, nu komt er een zet die niemand voor mogelijk had gehouden Een offer, géén stukoffer voor twee of zelfs één pion, nee gewoon een vol stuk gepresenteerd op dienblad. Als U hem pakt... dan... en de diepte, de groots heid van dit offer is zo intens dat geen schaker, zelfs geen grootmeester deze zet vermag te doorgronden! Tot mijn en uw grote verbazing speelt wit 23. Le3 - c5 !!!???Het mag de Zeeu wen tot grote eer strekken dat ze niet in eens hebben opgegeven, maar uiterst be hoedzaam de dijken hebben versterkt elk gat hebben gedicht en daarom was zwarts' antwoord al liepen de Zeeuwen de rillingen over de rug 23b6 x c5!!! 24. Tfl - el!? (de ontknoping?) 245 - f4!! (de resource?) 25. Dg3 - f2 c5 x b4 26. d3 - d4 nu een pionoffer In deze agressieve stelling past ons het zwijgen. We geven u alleen de zetten. Smul ervan. Houdt Bruinisse de dijken? 27. c4 - c5 28. a3 xb4 29. Df2 - e2! 30. Tdl - al 31. Tel - bl 32. b4 - b5 33. Tbl X b5+ 34. Tal - bl 35. De2 - b2 36. Db2 - f6 37. Df6 x h6 38. Tb5 - b7 39. Dh6 - h7+ 40. Tbl - b5 41. Kgl - h2 42. Tb5 - bl? 43. Tbl x cl 44. Tel - dl Dd6 - c6 Dc6 - a4 Da4 - c6 Kc8 - b7 Td8 x d4 a6 X b5 Kb7 - c8 e5 - e4 Td4 - dB Kc8 - d7 e4 - e3 Dc6 X c5 Kd7 - d6 Dc5 - cl Tg8 - h8 Th8 X h7 g5- g4 Kd6 - c6 Wit geeft het op. U kunt zeggen wat U wil, maar Harmeien verdient een hoera voor moed en aanvalslust Bruinisse de ver diende overwinning voor onversaagd dij ken herstellen en opnieuw te tonen over de langste adem te beschikken. Bruinisse speelt thans met Dirksland in de 3 e ronde verder J. C. H. meiisscinT iti 01377 -^bb nog weleens voorwaarden naar voren zul len komen, die nogal verschillen vertonen. Naast de maatschappij-polissen kent men de zogenaamde beurspolis. Het publiek denkt nogal eens, dat een beurspolis een polis is, die op de beurs wordt gesloten. Dit is echter niet altijd juist Er zijn verschillende maatschap pijen, die een beurspolis als eigen stan daardpolis voeren. De beurspolis is wel ontstaan op de beurs. Voor grote posten, die door de makelaars op de beurs moes ten worden ondergebracht was het zeer moeilijk om van iedere maatschappij die op de polis tekende, de verschillende voorwaarden tot verzekeren te kermen. Dit bleek in de praktijk bijna onmogelijk en daarom maakten de makelaars met de maatschappijen een standaardpolis, die thans beurspolis wordt genoemd. Men begrijpt dat deze polissen goede voor waarden zullen hebben, want de makelaar vecht voor zijn kliènt om goede voor waarden te verkrijgen. Behalve voor brandverzekering kennen wij ook beurs polissen voor diverse soorten transport verzekeringen en inbraakverzekering. Men kent de Rotterdamse en Amster damse beurspolissen. De verschillen zijn zeer miniem. De beurspolis bevat een aantal stan- daardvoorwaarden, die van alle maat schappijen, die de beurspolis onderteke nen of zelf voeren, gelijk zijn en waarover dan geen verschil van mening mogelijk is. (wordt vervolgd) T. Hameeteman Kreeftenschip in haven de Val (Oosterschelde) bijZierikzee Een voormaUgKanaalschipgebouwd in 1909) en tot voor kort in exploitatie als particulier zwembad. Het Spettemest in Uithoorn wordt momenteel in de haven de Val aan de Oosterschelde bij Zierikzee verbouwd tot schip, waarin uit Amerika en Canada geïmporteerde kreeften wor den bewaard. Het schip is eigendom van W. B. J. de Haas, directeur van kreeftenhandelson derneming Homarus Holland b.v. en de Haas Holding b.v. in Rotterdam. Bedrijfsleider wordt J. B. Nelis in Yer- seke. De goede waterkwaliteit was aanleiding dit kreeftenverblijf in de Oosterschelde te vestigen. Homarus Holland wil de kreeften gaan afzetten in het binnenland en exporteren naar diverse andere landen. In Zierikzee wordt daarom een buffervoorraad aan gelegd. Het in Duitsland bij Ewald Benninghaus te Duisburg gebouwde schip heeft gevaren onder de namen Gruno en Coran. Maar sinds 1972 lag het in Uithoorn op de Amstel en werd er een particulier zwem bad in gehouden. Toen de subsidie voor het zwembad stopte, stopte ook de exploitant De Ge meente Uithoorn kreeg het schip in zijn bezit en verkocht het aan de Haas. m.i.v. 10-1-1983 Spaarrekening voor vaste termijn looptijd 1 jaar 5 (was 51/2%) looptijd 2 jaar5^2% (was 6 looptijd 3 jaar 6 (was 6V2%) looptijd 4 jaar 6^/2% (was 7 looptijd 5/6 jaar 7 (was 71/2%) Spaarrekening voor vaste termijn met maandelijkse rentebetaling looptijd 5 jaar Termijnplanbrieven looptijd 2 jaar looptijd 3 jaar looptijd 4 jaar looptijd 5/6 jaar Depositobrieven looptijd 12 maanden 4 (was 41/2%) looptijd 18 maanden 41/2% (was 5 looptijd 24 maanden 5 (was 51/2%) m.i.v. 16-1-1983 Direct-Opvraagbare-Spaarrekening 31/2% (was 3%/ Spaar-Direct-rekening 4 (was 4l^%) Spaar-Premie-rekening41/2% (was 5 Spaar-Extra-Premie-rekening 5%% (was 6V2%) Rabobank Kinder-spaarplan 51/2% (was 6 Grijp 5-spaarrekening4%% (was 5%%) Rabo-Tiener-rekening 5^4% (was 5%%) Zilvervloot-spaarrekening6 (was 6l^%) Spaarrekening met opzegtermijn van 3 maanden 4 (was 41/2%) van 6 maanden 4l^% (was 43^%) van 1 jaar 41/2% (was 5V4%) van 2 jaar 5 (was 5%%) van 3 jaar 5%% (was 6i/i%) De sluis in de Brouwersdam heeft een gunstige invloed op de kwaliteit van het water in het Grevelingenmeer Dat be treft in de eerste plaats de helderheid, een wit voorwerp kan met het blote oog op drie tot vier meter water worden gevolgd, maar ook bacteriologisch is de zaak ook erg zuiver. Mosselen en oesters zijn in zo grote aantallen aanwezig, dat de hele hoeveel heid water (plm. 560 miljoen kubieke meter) een keer in de tien dagen, door genoemde schelpdieren gefiltreerd, dat is gezuiverd wordt Dé oesters vertonen door de zuiverheid van het water in alle jaarklassen een uit stekende groei. Wel is men enigszins terug gekomen in de schatting van het aantal oesters, dat zich in het meer bevindt Het zoutgehalte van de Grevelingen be droeg direct na de afsluiting 17 promille, maar liep in zes jaar terug naar 13 pro mille. Een verdere daling werd voor komen door het in werking stellen van de Brouwersdamsluis. Men probeert nu dit gehalte op 16 pro mille te handhaven. Uitslagen damvereniging „Denk en Zet" te Sommelsdijk, d.d. 10 januari 1983. Middelburg - D.E.Z8-12 Afdeling II M. van Lente - P. Bakker1-1 F. Noordijk - A. Knape0-2 N. Quispel - C. Polder1-1 S. Hoogzand - M. Klink1-1 Afdeling III W. Vroegindeweij - J. Kamp2-0 T. van Brussel - C. v. d Bos1-1 H. Noordijk - L. Taaie1-1 J. V. d. Kooij - H. Verolme1-1 L. van Erkel - A. Krijgsman1-1 Afdeling IV J. Groenendijk - J. Verbiest1-1 G. Zaaijer - H. Schellevis0-2 Joh. van Hoorn - J. HoUeman 2 - O J. de.Rooij - F. Verhage0-2 Gevonden voorwerpen Rode kinderwant; rond horloge met zwart bandje merk: silstar, kinderhandschoen plastic blauw; blauwe map met belasting tabellen; I sleutel aan geel hangertje no. 132; vier sleutels in geel etui; paar zwarte kunstlederen handschoenen; zilveren ket tinkje met naamplaatje; fietssleuteltje; portemonnee met inh.; bankbiljet porte monnee indialeer inh. sleutel en strippen kaart; zilveren kettinkje met naamplaatje Marlies; sleutelbos, met zeven sleutels; portemormee met inh.; bankbiljet Verloren voorwerpen Horloge met groen klokje en bandje; hang- horloge zilver met bloemmotief; gouden horloge met bruine banden; giropasje; gouden tientje met rand (1925); bruine sjaal; twee L bordjes van leswagens; brui ne portemonnee met inh. bankpasje en giroch. en pasje; bruine damesportemon nee inh. pasfoto' s, girobetaalpas, cheque, kwitanties; bruin paardehoofdstel voor pony en zwart achtertuig; halve bril dou ble in zwartflueel etui; buskaart; zilveren kettinkje met sterrenbeeld schorpioen; twee bankbiljetten; drie bankbiljetten; een zilveren vriendschapsring Lieneke 21 - 6 - 1979 een gouden verlovingsring, Co 26 - 12-1980; gouden damesketting met rode granaat annbandje met granaatjes en gouden slotje; zilveren armband; gouden horloge met slavenarmband; gouden tien tje met hanger uit (1925); bruine heren portemonnee inh. europas, giropas en foto's; speelgoedbeer(ijsbeer); zwarte da mesportemonnee inh. geld, foto's, kassa bon Keuvelaar, dameshandschoen groen; sleutelbos met vier sleutels; damesporte monnee naturelleer inh. geld, giropas, bi bliotheekpasje, foto's e.d; bruin enve- loppetas, inh. geld, pasfoto's; eurocheque- pasje, bankpas, pasfoto's in blank lederen portemormee; rood portemonneetje; klein vierkant doosje verpakt in kerstpapier inh. paar oorbelletjes; afstandsbediening kleur zwart merk Philips; sleutelbos in groen etui; girobetaalkaarten volgnummer 1 t/m 5; 3 a 4 huissleutels; kleine bruine porte monnee; witte sjaal met roze streepjes (kindersjaal); zwarte dames portemonnee inh. geld en pasfoto's. Zoek geraakte dieren Siamees (kater) rriet vlooienband kleur blond. 5. a2- a Id c j i 2 1 De Consumenten-gids van juni '82 informeert u uitvoerig en is.ter inzage bij... OPENINGSTIJDEN dinsdag t/m vrijdag 9.30- 12.00 en 13.00 - 17.00 uur vrijdagavond 18.30 - 21.00 uur zaterdag 10.00- 15.00 uur Maandag gestoten. Gewqzigde spaarrente 6%% (was 71/2%) 51/4% (was 53/4%) 5%% (was 61/4%) 61/4% (was 6%%) 63/4% (was 71/4%) Wijzigingen voorbehouden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9