f Reisgidsbon jeugd- hoekje Uw huis verkopen TAMBOER Winteruitvoering Fanfarelcorps „Vooruit" van Oom Ko n u Briefwisseling Amicitia bestaat 15 jaar! Dat betekent een vreugdevol omzien, maar ook een verwachtingsvol vooruitzien. Ter gelegenheid van dit jubileum v^^erd de voor velen bekende reisgids geheel vernieuwd. Een speciale jubileumreisgids met vele nieuwe bestemmingen. Van Berg en Dal tot Kenia. Talloze moge lijkheden voor uw vakantie 1983. De jubileumreisgids ligt klaar. Vraag hem snel aan met bijgaande bon óf bel even. Telefoon (01858) 2555 Bladz. 2 Diplomazwemmen te Zierikzee Morgen, 15 januari is jarig: 7 l 3 H 5 6 1 8 S to If iVRIENDSCHAPSREIZEN „EILANDEN-NIEUWS'^ VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubrlek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HAGEDIS ROEPEN Mijn hagedis hoort wel geluiden, maar hij komt niet als ik hem roep. Is hem dat te leren? Antwoord: Moeilijk, vooral als u een hoge stem hebt Hagedissen nemen met't oor, dat u achter het oog vindt, alleen lage tonen waar. Een aardbeving horen ze aankomen vóór wij er iets van merkea Tikken tegen het etensbakje of dergelijke geeft nog het beste resultaat U moet hem dan niet voor niets roepen, want dan rea geert hij ook niet meer. OPEN HAARD ZWARTEN Welke zwarte lakverf is goed hitte bestendig? Het gaat om het zwarten van mijn open haard Antwoord: Zowel bij de leveranciers van open haarden (waarvan vele in de Goude Gids vermeld staan) als bij de verf- handel kunt u spuitbussen zwarte matlak kopea Die is goed bestand tegen de hitte van een open haard DELTA MOTOR Op de Delta Expo in Stellendam is een vliegtuigmotor te zien, die volgens mij van de Amerikaanse fabriek Pratt Whitney stamt. Maar hoeveel pk leverde hij en in welk soort vliegtuig zat hij? Antwoord: Hij zat in een tweemotori- ge Duitse bommenwerker merk Junker. Als die van Pratt Whitney komt, wordt het tijd dat bedrijf eens flink aan te pakken wegens hulpverlening aan de vijand! De motor leverde 1200 pk. COMMER ENDE QUEL In een akte van honderden jaren terug, die ik nodig heb bij een procedure voor de rechtbank, staan vreemde woorden als „voorcommer" en „quellen", „custuy- men" en „ten verliën". Waar slaat dat op? Antwoord: Precies op datgene, wat u met het stuk hoopt aan te tonen. Die „voorcommer" is een last die reeds op een (onroerend) goed rust en waarvan verder de omschrijving volgt in deze koopakte. De „quellen" zijn de bronnen, waaruit u hetwaterput „Custuymen" zijnde(plaat- selijke of gewestelijke) gewoonten en ge bruiken, die blijkbaar in uw voordeel zijn en waar uw advocaat naar kan verwijzen. Met het werkwoord „ten verliën", dat staat voor in rechte verklaren, worden uw aanspraken op die bronnen erkend, als er nadien geen grenswijziging is vastgesteld Maar dat hebt u al nagegaan bij het kadaster. Met dit perkament staat u vol doende sterk VERF IN SPUITBUSSEN De jute kap van onze kinderwagen is wat verschoten. Wij zouden hem graag willen bijverven, bijv. met een spuitbus. Waar kan ik echter zulke verf kopen Antwoord: Verf in spuitbussen wordt vooral gebruikt in garages. Wat niet gelakt moet worden dekt men af en de rest bespuit men. Dat kunt u bij de kinder wagen ook doen. Verfin spuitbussen is te koop in doe-het-zelf zaken. Maar de ene doe-het-zelf-zaak is meer gespecialiseerd in hout, de ander meer in gereedschap, de ander weer meer in verfsoortea Mocht u in eigen omgeving niet slagen dan kunt u terecht bij de fa. A. v. d. Linden, Maria straat 11, Dordrecht, tel. 078 - 135239. Ook voor het verven van jute is er een spuitbus. MALTEZER KRUIS Kunt u mij uitleggen, wat het eigenaardig ge vormde spitse kruis in stervorm betekent, dat ik als sieraad van een aan bidder kreeg? Hij zei des tijds, dat het een geluks- hangertje was, maar ik heb dit teken (later) bij juweliers zien liggen als broche en ook wel eens in een soort ridderorde bij galacostuums. Antwoord: Met die laatste opmerking bent u er het dichtste bij, want het is werkelijk een ordeteken en wel van de zg. Maltezer ridders. Vandaar de naam mal- tezer kruis. Het gaat om een zilveren kruis waarvan de armen spits beginnen in het middelpunt en wijd uitlopen, maar aan de uiteinden zijn ingekeept Het hoort oor spronkelijk te zijn geplaatst op een rood veld. Dat is het wapen van de Johannieter orde, gesticht door de vermaarde God fried van Bouillon na de verovering van Jeruzalem in 1099 door de kruisvaarders in het plaatselijke hospitaal, dat in 1023 door kooplieden uit Amalfi was opgericht om er zieke pelgrims te behandelen. Hun schutspatroon was Johannes de Doper. De ordeleden werden Johannieters of hos- pitaalridders genoemd. Toen Jeruzalem in 1187 door sultan Saladin van Egypte en Syrië werd veroverd, verplaatsten zij hun zetel naar Acco en later naar Syprus 1291en naar Rhodos, waar zij van 1310 tot 15 22 hun werk deden voor de pelgrims en alle anderen die hulp nodig haddea Machtige bouwwerken in de oude stad van Rhodos herinneren nog aan hun aan wezigheid. Toen de stad in 1522 door de Turken werd ingenomen, verhuisden de Johannieters naar Malta, van waaruit zij hun strijd tegen de islaam hebben voort gezet, sindsdien onder de naam Maltezer ridders. In ons land werkt een tak van deze oude orde onder de naam Johanniter Orde in Nederland (de vroegere Orde van Sint Jan). De acht punten van uw kruis sym boliseren de acht zaligsprekingen. Op 21 januari a.s. hoopt de muziekver eniging „Vooruit" uit Oude Tonge een winterconcert te verzorgen in het Vereni gingsgebouw aan de Schoolstraat te Oude Tonge. De volgende werken zullen o.m. worden uitgevoerd tw. Gluck auf, Solo voor Trompet, De Geuzen in de Bomlerwaard en nog enkele andere werkea Het geheel staat onder leiding van de dirigent de heer L. Bogert Deze avond zal ook de trekking van de grote verloting zijn tb.v. de vereniging. Na afloop van het optreden van het Fanfare-orkest zal gezamelijk met de Drumband en de Senioren Majoretten worden afgesloten. De zaal is open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij! Tot ziens op onze winteruitvoering, waar onze ladyspeaker mej. A. Kreeft u de nummers zal aan- kondigea MIDDELHARNIS De volgende 63 leerlingen uit het inh structiebad van Middelharnis slaagden op zaterdag 8 januari voor hun A of B diploma te Zierikzee. Diploma A Monique Krijgsman; Riëtte van der Kamp; Addy van den Doel; Jeroen Wiel- houwer; Richard Bakelaar, Laurens J. C. Maliepaard; Kim van Strien; Ineke Kooi- stra; Peter de Blok; Come van Rossum; Comelis N. Vroegindewey; Arnold de Bruin; Lennart van Wilgen; Rudi Visser, Manon Okker, Perry Alderliesten; Elisa beth Koole; AlbertinaBom; M. Kooistra- Peegels; C. Nakchedi; G. H. Knape- Kelderman; E. Kelderman; E. van Oos tenbrugge; Krijn Bom; André Grinwis; Johanna Maria van der Baan; Petra Kat- testaart; Susanne Steketee; Mathijs Abresch; Ronald Riedijk; Johan Driesse; David Crezee; René Ruijgers; Selina van Nimwegen; Anebel Jacobs; Sander van Nimwegen; Johan Spuy; Daniël Tijl; Claudia Teijn; Sandra Koote; Ronald Vroegindewey; MargarethaLachenal; Jo han Jordaan. Diploma B Dirk Hoek; Maaike Stadhouders; Leo nard V. d. Welle; Antoinet Looy; Saman- tha Hartensveld; Adriana J. Waakop- Reijers; Jacco Faasse; Frans v. d. Valk; Elza Lobbezoo; Miranda Noteboom; Mirjam Boerman; Yvonne Wilstra; Karen Robijn; Walter Kalkman Susanne Appel man; Marco van Bergen; Anita v. d. Klei; Henk v. d. Weijden; Erwin de Waard; Liesbeth Beeke. GLAS ONTSPIEGELEN Kan ik zelf het glas van een bril ontspiegelen? Antwoord: Laat dat maar liever aan de opticien of glazenleverancier over, want de glazen moeten worden geëtstmet scherpe stoffen, bijvoorbeeld fluor, en dat is geen werk voor een leek. Als er iets verkeerd gaat, krijgt u matglas in uw bril, en dan moet u voor veel méér geld nieuwe glazen bestellen. POLITIEMUSEUM Bestaat er een soort misdaadmuseum? Antwoord: Het poHtiemuseum van de afd. voorlichting in het hoofdbureau van de Haagse politie. Burg. Patijnlaan 35, Den Haag, telefoon 070 - 102023. Zo jongelui, daar zijn we dan weer, al is het een week te laat In het laatste hoekje van het vorig jaar schreven we dat het volgende Jeugdhoekje op 7 januari zou verschijnen, maar jullie hebben gezien dat daar niets van gekomen is. Misschien hebben jullie gezocht, misschien voor de één een teleurstelling, en voor de ander een opluchting.al hoop ik dat het laatste niet het geval is. Oom Ko was zomaar opeens erg ziek. Griep Zo zie je maar weer dat we niets van tevoren kunaen vaststellen. Er zijn veel zieke mensen, en misschien ook onder de raadselvrienden en vriendinnen. Gelukkig is oom Ko nu weer aan de beterende hand, en we zullen hopen dat we nu weer wekelijks voor een hoekje kunnen zorgen. Allemaal nog har telijk dank voor de vele goede wensen die we hebben ontvangen. Enkelen hebben ook mijn veijaardag niet vergeten. Veel konden dat er niet zijn, want niet allen weten wanneer oom Ko jarig is. Maar we gaan nu aan het werk. Twee raadsels zijn er deze week. Je leest wel wat de be doeling is. JANUARIRAADSEL 1 ZROANADDASGEDOM INLEVERSIYENNAG ODGEENJEANNUARV IWRIINTEENRDSNI ENEUNWZEILNVENU RSWMEITDTENSITE UAWMEENJTSPAIAN RNEBWEEBAGPIPEN LNBEONOMAWRECHN SANIGEKLSJTUELE NLUIEILABLRTANE DKGOREAANSRATEE NAGNGERALNUAKAT AKPIPGELNIEMALU lEWNKEOJLDAEARR 1. rustdag 2. predikant 3. Joods kerkgebouw (Matth. 6) 4. louwmaand 5. jaargetijde 6. wintemeerslag 7. beroep (Hand 19) 8. laatste wilsbeschikking (Hebr. 9) 9. weefsel van de spin 10. vriichtboom (HoogL 2) 11. dit was Michael (Judas) 12. onfeine vogel (Lev. 11) 13. ziekte in het gewas (Amos 4) 14. naam voor de duivel (Zach. 3) 15. vrucht (Hoogl. 4) 16. soort harnas (2 Sam. 1) Het lijkt erg moeilijk, maar het valt best mee. Links bovenaan beginnen, en ver volgens, zoals je leest naar benedea De Klazina Joppe, Wilhelminalaan 3, 3247 AS Dirksland Van harte gefeliciteerd Klazina, ook na mens je raadselvrienden en vriendinnea De Heere geve je nog vele jaren deze dag te herdenken. We hopen dat je een fijne verjaardag hebben mag, en dat ook je raadselmakkers je niet zullen vergeten. letters van de gevonden woorden weg schrappen. De overblijvende letters vor men een nieuwjaarswens. Dit raadsel telt voor twee, omdat we de vorige week ver zuimd hebben. Voor hen die dit raadsel te moeilijk vinden, geven we nog een een voudiger opgave. Die telt echter maar voor één. Niet allebei insturenDus of de één of de ander JANUARIRAADSEL la 1. Ezau's huisvrouw (Gea 36) 2. oom van Saul (1 Sam. 14) 3. grootvader van Abraham (Gen. 11) 4. zoon van Cusch (Gen. 10) 5. één der grote profeten 6. engel (Lukas 1) 7. koning van Gerar (Gea 20) 8. de stad Davids 9. hoofd der teruggekeerden uit Babel (Ezra 2) 10. moeder van Salomo (2 Sam. 3) 11. zoon van Rimmon (2 Sam. 4) 12. moeder van Samuel 13. zoon van Noach 14. zoon van Nahor (Gea 22) Op de middelste verticale lijn ook een wens. ALLEMAAL Er liggen nog wat brieven te beantwoor den van het vorig jaar, maar we moeten er nu mee stoppen, anders wordt ons hoekje te groot We hopen volgende week de beantwoording te vervolgen. Allen hartelijk gegroet van Oom Ko. Heleen Boone - Hoedekenskerke: Het is heel fijn dat het goed gaat op school Heleen, maar als ik verder lees vindt je het niet fijn op school. Dat is heel jammer hoor. Daar moetje tegen vechten, en pro beren het alles fijn te vinden. Je zal zien dat dan alles veel beter gaat Groetjes hoor Volgende keer eens wat meer schrijven Addy V. d. Velde - Yerseke: Je kan aan alles merken dat het winter is Addy, maar echt winter is het nog niet geweest Maar er kan nog van alles ko men; het is nog geen maart Zou best eens van je kooksel willen proeven Addy. Maar goed je best doen. Hartelijk dank voor de goede wensen en de groeten aan alle maal. Hiermee twee brieven beantwoord Addy. Het kon niet anders hoor „De Tweeling" - Yerseke: Dat vind ik nog eens echt leuk damesIk was erg blij met jullie brieve. Het gebeurt niet zo vaak dat oud-raadselvrienden schrijvea Een mooi beroep hebben jullie gekozen zeg. Het zal wel heel erg druk zijn, maar als je het met liefde doet, valt het niet zwaar. Hartelijk dank voor jullie goede wensen. Oom Ko wenst jullie een gezegend nieuw jaar toe. Dat de Heere beiden kracht en lust mag geven in het beroep dat jullie hebben gezocht Veel liefde tot de medemens wordt gevraagd en ook geduld. De Heere schenke het beide. Voor in het vervolg graag nog eens zo'n hartversterking Monica Murre - Goes: Ben blij te horen dat het goed met je gaat Monica. Met je oom gaat het nu weer een beetje, maar erg ziek geweest Jullie dach ten „geen ijs, toch schaatsen", en dat ging ook. Maar de straat is ook hard hebben jullie gemerkt Het rapport was goed Mo nica, zo maar houden hoor. Is je vriendin al uit het ziekenhuis Anja Mierop - Ouddorp: Jammer datje nu klaar bent in de rijdende „bibliotheel^', dat was wel een leuk werk je. Ik denk soms dat ik de raadsels te moeilijk maak Anja, zal proberen wat eenvoudiger raadsels te maken. Oom Ko heeft geen vakantie gehad. Was in die periode net ziek, en dan blijft het werk wachten hé. Oom Ko kent dat soort konijnen wel, leuke kleine, roodogige beestjes. Dit is een antwoord op twee brieven Anja. Oom Ko heeft verlet hé! Annemarie v. d. Veer - Herkingen: Je hebt er weer heel wat werk van gemaakt Annemarie. Ook hartelijk dank voor de „originele" Kerst en Nieuwjaarskaart Leuk hoori Het valt nu niet mee om dagelijks zo'n eind te fietsen. Toch is het nog geen echt winterweer geweest Een handige dokter was dat Annemarie. Je moet maar op het idee komen. Wel af doende hé Marleen v. d. Veer - Herkingen: Al had je dan geen tijd om een brief te schrijven, je hebt van de oplossingen toch weer iets moois gemaakt Jullie zijn erg „vindingrijk" dat moet ik zeggen. Heel fijn dat het nog steeds goed gaat op school. Je best maar blijven doen Marleen, dan komt het wel in orde. José Koppenaal - Ooltgensplaat: Je beide brieven gelezen José, er stond heel wat in. Gemerkt datje het heel druk hebt op school, maar ook met het huis werk Maar ik moet zeggen dat je wel je best hebt gedaan, gezien de rapportcijfers. Het ziet er heel goed uit hoor. Oom Ko typt ook wel eens een foutje, maar al doende leert men. Zou best eens een „bakje" bij je willen drinken, José. Mis schien komt dat nog wel eens; wie weet Brederodehof 65 Postbus 22 3340 AA Hendrik Ido Ambacht Tel (01858) 2555 Stuur mij uw jubileumreisgids toe. Naam:----------------------Voor!.: Adres: Postcode: Plaats: Deze bon in gefrankeerde enveloppe opzenden naar Amicitia Reizen, Postbus 22,3340 AA Hendrik Ido Ambacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 6