EIÜMIDEn-tllEUWS NIEUWS uit de kerken Knalleraanbieding VELOUR TAPIJT 70 Fa. J. van Drongelan EIÜMIDEn-tllEUWS Overdenking Koningskinderen MTTTTTU/V uit de Heilige Schrift Uw huis verkopen TAMBOER Gratis gelegd Uw huis verkopen TAMBOER Bevestiging en intrede drs. A. ten Hove Olieverkenning op de Noordzee nu ool( bij mist en duisternis 2e blad VRIJDAG 14 JANUARI 1983 No. 5160 predikant van Middelburg 24 februari te Antwerpen, dr. Willem Hermanus Bee- kenkamp, oud 70 jaar, 1 maart Anton Marinus Brouwer, oud 78 jaar, emeritus predikantvanBerlicum-Rosmalen; 8 april Frederik Carel Kleinman, oud 81 jaar, emerituspredikant van Wedde; 9 april Martinus Verwey, oud 80 jaar, emeritus predikant van Driesum; 12 april Komelis Jelmer de Groot, oud 88 jaar, emeritus predikant van Buitenpost; 24 april Her manus de Lange, oud 74 jaar, emeritus predikant van Arnhem; 10 mei Comelis Johannes van den Broek, oud 64 jaar, emerituspredikant van Vinkeveen; 19 mei Jacob Diepersloot, oud 79 jaar, emeritus predikant van Rotterdam-Delfshaven; 4 juni SjoerdPostma, oud 71 jaar, emeritus predikant van Losser, 6 juni Siebe Paulus de Roos, oud69jaar, oud-directeur van de Stichting Kerkelijke Sociale Arbeid, de KSA, te Rotterdam; 29 juni A. E. de Postma, oud 78 jaar, emerituspredikant van Tietjerk; 30 juni Eben-Haëzer Broe- kema, oud 82 jaar, emerituspredikant van Waardenburg-Neerijnen; 11 juli Warner van Griethuijsen, oud 72 jaar, emeritus predikant van Numansdorp; 13 juli te Zeist Pieter Anton Augustus Klusener, oud 79 jaar, emerituspredikant van Amersfoort; 5 augustus Klaas van de Pol, oud 84 jaar, emerituspredikant vanLunte- ren; 8 augustus Geuje Winters, oud 82 jaar, emerituspredikant voor buitengewo ne werkzaamheden bij de Kerk in haar geheel; 11 augustus Abraham Duetz, oud 78 jaar, emeritus predikant van Zwolle; 12 augustus dr. Anne Steenbeek, oud 84 jaar, emerituspredikant van Amersfoort; 14 augustus Willem Engelbert Michael Eggink, oud 72 jaar, emeritus predikant van Noorddijk en Middelbert; 14 augus tus Johannes Gerritsen, oud 76 jaar, eme rituspredikant van IJmuiden-Oost; 18 augustus mr. Gerrit Daniël Boerlage, oud 84 jaar, eervol ontheven predikant van Uitgeest; 5 september Evert van Loenen, oud 72 jaar, emeritus predikant van Amersfoort; 6 september Rudolf Hendrik Oldeman, oud 81 jaar, emeritus predikant van Zandvoort; 13 september Gerard Wouter Korevaar, oud 74 jaar, emeritus predikant van Zwolle; 17 september Aart Hoekert, oud 80 jaar, emeritus predikant van Voorburg; 14 oktober Comelis Wil lem Corts, oud 66 jaar, emeritus predikant van Bennekom; 25 oktober Dirk Johan Burgersdijk, oud 70 jaar, emeritus predi kant van Arnhem; 30 oktober Johan Ewald Drost, oud 76 jaar, emerituspredi kant van Bloemendaal; 2 november Hen- dricus van Reken, oud 81 jaar, emeritus predikant van Rotterdam-Overschie; 29 november Anthon Johan van Oost, oud 67 jaar, emerituspredikant van Vriezen- veen; 15 december Johannes Bernard Rijnders, oud 70 jaar, emeritus predikant van Angerlo; 17 december Hendrik Le- nard Liedve, oud 78 jaar, emeritus predi kant van Oldemarkt-Paasloo. Van de Christelijke Gereformeerde Kerken op: 10 februari Arie CorneUs Noort, oud 75 jaar, emerituspredikant van Assen; 11 oktober Wim van Dijk, oud 46 jaar, eervol ontslagen predikant van Gouda eii direc teur van het Nederlands B ijbel Instituut te Bosch en Duin; 16 december Reinier Kok, oud 92 jaar, emerituspredikant van Nijkerk. De volgende dienstdoende predikanten van de Gereformeerde Kerken zijn over leden op: 19 februari Jan Wybren Bats, oud 50 jaar, NED. HERV. KERK Beroepen te: Zoetermeer H. Harke- ma te Brakel; Waddinxveen J. W. Goos sen te Mastenbroek; Groot Ammers A. Visser te Nieuwland en Oosterwijk; Nun- speetG. C. Kunz te Dordrecht; Huizen J. P. Nap te NeerlangbroeL Bedankt voon IJmuiden-West I. J. Wisse te Zeist GEREF. KERKEN Beroepen te: Hoogkerk drs. F. L. B ak ker te Wateringen-Kuintsheul; Arnhem A. Hooimeijer, ziekenhuispred. te Zaan dam; Nieuw-Amsterdam J. van der Ploeg te Westerbork. Aangenomen: de benoeming tot pre dikant in algemene dienst staffunktiona- ris werelddiakonaat voor Latijns-Ameri- ka) W. E. Hoekstra te Amsterdam-Slo- termeer-Geuzenveld. Bedankt voor. Sint Annaparochie G. Bilker, ziekenhuispredikant te Dokkum. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen naar: Bunschoten-Spa- keburg A. den Boer te Drachten i.s.m. Langeslag. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Stadskanaal, Berkum en te Schildwolde, Amstelveen i.s.m. Hoofd dorp en te Zwijndrecht H. Geertsma te Nijverdal; Haulerwijk H. J. Siegers te Uithuizen; Spakenburg-Noord J. Slotman te Enschede-West CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Doesburg A. W.Drechs- lerte Haarlem-Noord; Vlaardingen A. K. Wallet te Ouderkerk a/d IJssel. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Werkendam J. de Pater te Krimpen aan de IJssel; Doetinchem J. Mijnders te Veenendaal; Poortvliet J. Ka rens te Opheusdea Bedankt voor: Meliskerke Chr. v. d. Poel te Yerseke; Sint Annaland, Gouda en Sunnyside (U.S.A.) L. Blok te Nun- speet; Dordrecht en Utrecht J. van Haa- ren te Amersfoort; Rock-Valley en West- kapelle J. C. Weststrate te 's-Graven polder. NECROLOGIE 1982 De volgende predikanten en em. predi kanten zijn in het achter ons liggende jaar overleden: (Overgenomen uithetR.D. van3-l- '83) In de Ned. Herv. Kerk zijnde volgende dienstdoende predikanten overleden op: 10 januari te Nieuw Buinen Klaas Pot, oud 46 jaar, 20 februari te Grijpskerke op Walcheren Bernard Willem de Wit, oud 37 jaar, 25 mei Harmen MartenCnossen, oud 62 jaar, predikant te Woerden; 24 juni IzaakDaniëlHendrikus Dijk, oud 62 jaar, predikant te Wesepe; 16 augustus Albert Vink, oud 64 jaar, predikant te Katwijk aan Zee; 19 augustus Jacob Frederik van Woerden, oud 62 jaar, predikant te Sant poort; 1 oktober Jan Kievit, oud 38 jaar, predikant te Wageningen; 1 november te Amsterdam (Bijlmermeer) Jacobus van Zwieten de Blom, oud 41 jaar. Van de emerituspredikanten zijn over leden op: 31 december Gerrit van IJperen, oud 77 jaar, emerituspredikant van Den Andel; 1 januari Jan Christiaan Wolthers, oud 88 jaar, emeritus predikant van Oude Tonge; 21 januari Nicolaas Willem van den Bent, oud 68 jaar, emeritus predikant van Ros- sum; 26 januari Jan van Leeuwen, oud 76 jaar, emeritus predikant van Holwierde; 4 februari Johan Kroon, oud 69 jaar, emeri tus predikant van B rouwershaven en Zon- nemaire; 10 februari Harm Fokko Wol gen, oud 73 jaar, emeritus predikant van Vollenhove; 21 februari Johan Willem Dippel, oud 86 jaar, eervol ontheven predikant te Hengelo (O); 27 maartGertit ter Steege, oud 60 jaar, predikant te Leeu warden; 14 april Jan Maarten Vlaming, oud 58 jaar, predikant te Groningen-Zuid; 10 juli Comelis Christiaan Griffioen, oud 5 7 jaar, predikant te Woerden; 24 decem ber Hendrik Jacob Koffrie, oud 51 jaar, predikant te Zwijndrecht-Groote Lindt De volgende emeritipredikanten op: 7januaridr. Comelis Gilhuis, oud68jaar, emerituspredikant van 's-Gravenhage- Oost; 21 febmari Arend Jan Stolte, oud 77 jaar, emerituspredikant van IJssel- muiden-Grafhorst; 4 april Hendrik Vrug- gink, oud 73 jaar, emerituspredikant van Haaksbergen; 5 april Hendrik de Zwart, oud 84 jaar, emerituspredikant van Olde- kerk; 8 april Hendrik Pos^ oud 81 jaar, emerituspredikant van Leiden; 15 april Jacobus Comelis Haartsen, oud 83 jaar, emerituspredikant van Nieuwe Pekela; 18 april Hendrik Boswijk, oud 85 jaar, emeri tuspredikant vant Harde; 6 mei dr. Karel Johan Kraan, oud 69 jaar, emeritus predikant van Rotterdam; 22 mei Sjouke Hoekstra, oud 77 jaar, emeritus predikant van Oude en Nieuwe Wetering; 26 juU Hendrikus van den Brink, oud 78 jaar, emeritus predikant van Soerabaja; 31 juli te Zuidhorn Gerritvan'tRiet,oud74jaar, emerituspredikant van Wetsinge-Sau- werd; 3 augustus te Apeldoom David Comelis Tiemens, oud 72 jaar, emeritus predikant van Eindhoven; 15 augustus dr. Klaas Jans Cremer, oud 89 jaar, emeri tuspredikant van Halle; 19 augustus Gij s- bertus Leene, oud 74 jaar, emerituspredi kant van Barendrecht; 20 augustus te 's- Gravenhage Arie van der Kooij, oud 62 jaar, emerituspredikant van 's-Graven- hage-Loosduinen; 31 augustus Hendrik Pestman, oud 79 jaar, emerituspredikant van Klundert; 4 september Nicolaas Streefkerk, oud 80 jaar, emerituspredi kant van Oldebroek; 9 oktober Hendrik Willem Kroeze, 74 jaar, emerituspredi kant van de Christian Reformed Churches of Canada; 13 oktober Jurjen Jan Come- hs Westera, oud 71 jaar, emerituspredi kant van de Reformed Churches of Aus- traUa; 25 oktober Huibert de Bmin, oud 83 jaar, emerituspredikant van De Heij- Tuindorp; 26 november Johannes Keizer, oud 72 jaar, emerituspredikant van Bleis- wijk; 4 december Berend Berends, oud 55 jaar, emerituspredikant van Enschede; 8 december Hendrik Numan, oud 80 jaar, emerituspredikant van de Christian Re formed Churches of Canada. In de Gereformeerde Kerken (Vrij gemaakt) zijn overleden op: 21 maart Gerrit Zomer, oud 56 jaar, predikant te Rijnsburg; 15 januari Hen drik Scholten, oud 68 jaar en emeritus predikant van de Canadian Reformed Church of Smithville; 5 april Evert Teu- nissen van den Bom, oud 81 jaar, emeri tuspredikant van Helpman; 29 november te Bosch en Duin, TammoHaijo Meeden dorp, oud 81 jaar, emerituspredikant van Ureterp. In de Nederlands Gereformeerde Kerken op: 13. febmari te Lunteren, Maarten Bakker, oud 54 jaar, oud-predikant van Haarlem; 29 maart Jan Zwart, oud 78 jaar, emeri tuspredikant van Haren; 13 juni Hans de Vries, oud 5 4 jaar, emerituspredikant van Nijverdal; 8 september Hendrik Veltman, oud 78 jaar, emerituspredikant van Zeist Bij de Oud Gereformeerde Gemeen ten in Nederland: 4 januari Johannes Willem Slager, oudSl jaar, predikant te Werkendam. Alle merkenNU p.mtr. w j Voorstraat 25, OOLTGENSPLAAT, Tel. 01873 -1437 2e blad VRIJDAG 14 JANUARI 1983 No. 5160 predikant van Middelburg; 24 febmari te Antweroen, dr. Willem Hermanus Bee- predikant te Hengelo (O); 27 maartGertit ter Steeee. oud 60 iaar. oredikantte Leeu- VERVOLGVERHAAL door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarti ----- 58 ------------------------------------ Ondanks dit element was hij ook in zijn bidden geheel Siem 't Hoen: bij een sterke inslag van uitdrukkingen, ontleend aan Statenbijbel of Psalmberijming, kwamen ook hier voor de plotselinge overgangen, de directheid, de bijna roekeloze open heid, die zijn gesprek kenmerkten. Neeltje kende haar man aan dit bidden intiem. Hoe langer ze met hem getrouwd was, des te fijner volgde ze de draad van genade in dit dagelijks weefsel, 't Ver wonderde haar dan ook niet, toen hij op een Zondagavond na 't danken, lang zamer dan zijn gewoonte was, sprak „'k Denk, dat ik tóch nog is met de dominee ga prate". Ze slikte iets weg en knikte aandachtig. „Nou ja, prate...." verduidelijkte 't Hoen. En ze zei: ,,'k Begrijp je, hoor", hem toelachend met vermoeide plooien onder de ogen. 't Was weer een eigenaardig onderhoud. dat ds. Versluys met 't Hoen op zijn studeerkamer voerde. Op grond van welke beweegredenen wilde 't Hoen zich weer bij de gemeente voegen? „Ik zoek zekerheid", zei hij. „As ik zeker ben van een klein gedeeltetje, dan ben ik zeker van alles". Overduidelijk klonk dit niet Op de ker- keraad opperde Schuyt dan ook twijfel aan de oprechtheid van deze uitspraak. De ouderlingen, die er heen zouden gaan, mochten wel terdege uit hun ogen kijken, vond hij. „De broeders moeten er maar eens heen gaan en zichzelf onbevooroordeeld een mening vormen", zei de predikant, in zijn oprechte begeerte, de zaak zuiver te hou den. Wie 't trof, trof het De wijkindeling, pas veranderd, bracht uit, dat dit gedeelte van de Hoofdstraat tegenwoordig behoorde tot de wijk van Schuyt en Spengelaar. Dat kwam dus wel zeer ongelukkig uit, maar er was geen enkele reden, om van de regel af te wijken. De kerkeraad hield tenslotte het recht van besUssing. Spengelaar was stil geworden en keek oogknippend voor zich heen. Een ge dwongen zwijgen viel in. Ieder voelde het belangrijke van het feit, het lang begeerde en verwachte:t Hoen wil zich weer bij de gemeente voegen! Maar ieder begreep ook, dat, nu juist zijn oude tegenstander erheen moest, de toestand pijnlijk werd. Steelsgewijs werden naar Schuyt blikken geworpea Hij rookte zenuwachtig zijn kaken maakten nerveuze bewegingen, maar hij zei niets. Ds. Versluys had zijn aarzeling reeds overwonnen. Dit was het ambt En hij zei: „Nu, ik bid de broeders wijsheid toe.... een helder oordeel en een.... liefdevol hart..." Hij knikte nog eens en gaf een tikje met de hamer. Siem en Neel hadden de kamer gezelli^i gemaakt in afwachting van het bezoek. Vooral voor sigaren had Siem zorgvuldig gezorgd: hij kende Schuyt En toen de broeders gezeten waren, na linkse be groeting, onder stijve passen, schoof 't Hoen, die zelf niet rookte nu, hun 't kistje toe. Maar Spengelaar, de ernstige Christen, de frisse kerel, wilde nog wachten. Hij zag bleek, Spengelaar en 't Hoen voelde, dat deze kleine man niets zou rapporteren, dat hij niet ten volle met zijn gehele persoon zou kunnen dekken. Schuyt beging de tactische fout van da delijk toe te tastea 't Gesprek Hep eerst wat stroef over 't weer, maar al dra nam Schuyt de leiding. Met een voorzichtige omhaal van woorden releveerde hij 't doel van het bezoek: een onderzoek in te stellen O, schone stad van Isrel's Opperheer Psalm 87 We zeiden dus, dat uit alle volken wordt samengesteld de schare, die niemand tel len kan. Daarop wijst het vervolg van de psalm: „En van Sion zal gezegd worden: die en die is daarin geboren. „Hierin zitten twee gedachten. Ten eerste de gedachte der menigvuldigheid. Er staat tweemaal: „die" en „die". Maar het kan wel vele malen herhaald worden; „die" en „die" en „die".... Ten tweede vinden we hier de gedachte van de per soonlijkheid. Het is wel een grote schare, maar ieder wordt afzonderlijk geteld. Ge Geteld niet als volken, maar als afzonder lijke personen. Eigenlijk staat en „man voor man is in haar geboren". Ze worden ook bevestigd. Bevestigd door God Zelf „de Allerhoogste zelf zal hen bevestigen". „Dat is ook de enige bevestiging", zegt Spurgeon in zijn verklaring, „die de moei te waard is. „We zingen vaak, wanneer nieuwe lidmajen van de kerk „bevestigd" worden: God zal hen zelfbevestigen en schragen, En opzijn rol, waar hij de volken schrijft, Hen tellen als in Isrel ingelijfd En doen de naam van Sion's kinderen dragen". Heel ontroerend en gezongen in de geest van de liefde. Maar menig lidmaat liet het later af wetea Hij werd wel bevestigd, maar het hield geen stand. Maar waar God zelf bevestigd, maakt Hij hen zó vast. Bruinisse/Nieuwerkerk-Oosterland Gereformeerde Kerken Na een vacature van twee en een halfjaar kregen de gecombineerde Gereformeerde Kerken van Bruinisse/Nieuwerkerk-Oos- terland weer een eigen predikant in de persoon van drs. A. ten Hove uit Zwolle. Organist was dhr. L. Vroegindeweij. In een overvol kerkgebouw werd de nieuwe predikant te Bruinisse in het predikambt bevestigd door ds. C. A. Wielemaker uit Groningen, eertijds ook predikant van de kerk van Bruinisse. Een groot deel van de zustergemeente Nieuwerkerk/Oosterland woonde deze bevestigingsdienst bij. De bevestiger ds. Wielemaker koos als tekst voor de preek: Marcus vers 11 en 13: „De doop van Jezus, thema was ,,de bevesti ging door de doop, als inleiding tot Jezus werk". Na de bevestiging, handoplegging en zegenbede, werd ds. ten Hove toe gezongen: Gezang 456 Zegen hem, al- goede, neem hem in Uw hoede". 's Middags deed ds. ten Hove, in de geheel gevulde kerk van Nieuwerkerk, intrede met als tekst, Lucas 4 vers 21: „Heden is dit schriftwoord voor uw oren vervuld". Terugziende op wat Jesaja van Jezus voorspelde, de Geest des Heeren is op mij, stelde ds. voor ogen, Jezus werk, op aarde is aangebroken! Luistert en geef er acht op, hoort Zijn Woord!" Na de preek werd gezongen Gez. 169: ,,Zingtnu de Heer, stemt allen in, met ons die God lof zingen". Na gebed en voorbeden, werd door alle aanwezigen zingend, ons geloof beleden, staande. Slotsang van deze in drukwekkende dienst was: Ps. 146: „Zing, mijn ziel, voor God uw Here". Daarna mocht dominee ten Hove, voor het eerst de zegen op de gemeente leggen. Na de slotzegen sprak namens de beide kerken ouderling J. Rotte, ds. ten Hove in hartelijke bewoordingen toe. Spreker her innerde eraan dat het juist dezer dagen een jaar geleden was, dat het eerste contact werd gelegd. Dit mocht tenslotte uitlopen op deze blijde dag. Namens onze Kerken heel hartelijk welkom Dominee, en ook u mevrouw. Geve de Koning der Kerk u beiden een goede ingang, in onze ge- meentea Er wordt veel van u verwacht, verwacht u het van de Here alléén, alleen mét en dóór Hem zal het wel gelukken. Tot de gemeente sprak br. Rotte: „Laten we onze blijdschap tonen door getrouw op te gaan onder de prediking van het Godde lijke Woord, steeds weer. Gaan we zo als gemeenten een goede tijd tegemoet in 's Heren Zegen. naar de beweegredenen (hierop drukte hij veelbetekenend), die 't Hoen hadden ge leid tot zijn verzoek, om weer als lid der gemeente te worden ingeschreven. Nu Schuyt eenmaal de eerste beklemming had overwonnen, liet hij voorlopig nie mand aan 't woord, dan zichzelf 't Was toch alles, zoals de Apostel zegt niet waar.... 't moest ons tot zonde geworden zijn.... Wie zijn zonde beleed en liet nietwaar.... De kerk was geen ca.... geen winkel, waar dadd-me in en uit, konde lope.... Natuurlijk verheugde de Kerke- raad zich in 't voornemen, dat 't Hoen te kennen had gegeven.... Neeltje was inwendig geërgerd, maar ook gevoelde ze het betrekkelijk recht van Schuyts spreken. Siem had zich destijds niet mogen terugtrekken. En daarna was immers wel duidelijk gebleken, dat zijn belijdenis-doen uit kracht van gewoonte geschied was. Maar wat praatte Schuyt? Was hij vergeten, wat voor laster hij maar al te graag geloofd en rondgestrooid had? Neeltje had zo zelfverzekerd Schuyts komst tegemoet gezien, maar nu voelde ze zich ellendig, niet tot vergeven bereid, verward, ver van God. „Misschien heb broeder Spengelaar d'r nog iet-ó-wat an toe te voege....", zei 't Hoen langzaam, de oogleden ironisch neer, met tussen de vingers een vlammetje dat de poorten van de hel tegen hen niet zullen vermogen. Ja.... Hij maakt hen burgers van de hemelstad. Hun namen worden opge schreven in de registers van de burgerlijke stand. Dat is heel aards van de hemelse dingen gesproken. Maar zó wil God zich neerbuigen, opdat wij mensen iets van de hemelse zaken zouden verstaan. Hoor maan „De Heere zal hen rekenen in het opschrijven der volken, zeggende: deze is aldaar geborea „Hun namen worden dus opgetekend. God zelf schrijft ze in het boek des levens. God telt zijn uitver korenen. Die telling zal zeer verschillen van onze telling. Want ook wij tellen ze! Niet soms? „Die" en „die" en „die".... Dat is er eentje en dat is er eentje. We zijn meest gauw uitgeteld. Dwaze mens, die met zijn menselijk verstand zou willen bepalen wie al of niet ten hemel zal ingaan. Wij hebben het tellen aan God over te latea Hij telt foutloos! Hij zal velen meetellen, die wij uitgelaten hebben, en Hij zal velen weg laten, die door ons werden meegerekend. Weet ge wat Spurgeon zegt? Dit „Laat ons dan bidden om die aanneming en vernieuwing des harten, waardoor ons een plaats wordt verzekerd in de hemel". Alleen dan zullen we het nieuwe lied leren, dat in het nieuwe Jeruzalem ge zongen wordt tot eer van God en het Lam. Ja.... er wordt daar gezongen! En hoe! „En de zangers, geHjk de speellieden, mitsgaders al mijn fonteinen, zullen bin nen u zijn". Het woord „mitsgaders" staat in schuine letters gedrukt Dat wil zeggen, dat dit woord in het Hebreeuws niet wordt aan getroffen. Eigenlijk staat er dus: „En de zangers, gelijk de speellieden: al mijn fonteinen zijn binnen u". Met andere woorden: dat zullen de zangers zingen en de speellieden spelen. Zo heeft wijlen dr. Joh. de Groot ver taald: ,,Zie, zangers, benevens reidansers De directie Noordzee van Rijkswater staat heeft maandag (10/1) nieuwe appa ratuur in gebruik genomen waarmee be halve overdag ook s nachts en bij mist vanuit de lucht olieverontreinigingen kun nen worden waargenomen. Deze olie- detectie-apparatuur is geïnstalleerd in een van Martinair gehuurde tweemotorige Cessna Titan 404. Met de huur van dit toestel tot 1 januari 1986 is een bedrag gemoeid van ruim 3,5 miljoen. De in Zweden gekochte zogenoemde remote sensing-olieverken- ningsapparatuur kostte 1,7 miljoea De in het verkenningsvliegtuig gebruikte re mote-sensing technieken zijn gebaseerd op de principes van radar en het gebruik Vervolgens sprak drs. Alb. v. d. Ban, Herv. Predikant van Nieuwerkerk na mens de kerken van Bruinisse en Nieu werkerk. Spr. hoopte op een goede samen werking tot Gods eer. Namens de classis Zierikzee en het pastores convent van Schouwen Duiveland, sprak ds. R H. Stutvoet van Brouwershaven, hartelijke woorden, memorerend dat ze elkaar reeds kennen, vanuit de Theologische Hoge school te Kampen. Namens de Burger lijke gemeenten Bruinisse en Duiveland sprak Burgemeester J. van Bommel. Deze getuigde van hartelijk meeleven van ge- voor Schuyts uitgedoofde sigaar. Spenge laar ontwaakte uit zijn staren. Hij bedacht zich even en sprak snel: „Ik zou alleen nog willen vragen, hoe 't Hoen nu denkt over zijn bedanken indertijd". ,,Dat zie je- voor oge", antwoordde 't Hoen, een gebaar makend met beide han den, „ik wil 't ongedaan maken". „Ja maar waaróm", viel Schuyt weer in. „Dat zei ik je ronduit vertelle, vrind", zei 't Hoen. „Dat benn' de broeders trou wens van me gewend. Ik zoek zekerheid. Net zoas ik tege domenee Versluys heb gezeg': ben ik zeker van een stukkie, dan ben ik zeker van alles. Ik weet niet of je me begrijp.... Mit buite blijve staan en pie- kere.kom ik er niet. Ik wil me weer bij de gemeente voegen, om in de middellijke weg meer zekerheid te ontvange...." „Zekerheid? Wat voor?" vroeg Spenge laar nu. Historische, of persoonlijk zalig makende? Je weet even goed als wij, die eerst is ook noodzakelijk, anders...." „Dat is allemaal voor mijn één wegt", antwoordde 't Hoen met zijn karakteris tiek veeggebaar over de tafel, dat aan toonde, hoezeer voor hem alle levens vragen lagen in één perspectief ,,Ik ben misschien een moeilijk mens.... Kijk is, as de Bijbel waar is, dan is alles waar, dan ben ik er ook bij inbegrepe, dat voel ik...." Hij staarde in een verte, zijn donkere ogen (roepen): „al mijn fonteinen zijn in u". Zo klinkt in het nieuwe Jeruzalem het eeuwi ge lied. Zo wordt de heerlijkheid van deze stad geroemd. Zo wordt uitgedrukt de on uitsprekelijke zaligheid. „Al mijn fon teinen zijn in u". Al mijn fonteinen zijn in u. Al mijn heilsfonteinen. Al de bronnen van mijn geluL Wie dit nieuwe Jeruzalem heeft, begeert niets meen Daar zijn de gouden stratea Daar is het levend water en het eeuwige licht Daar is het heerlijk gezelschap van de verlosten en de heilige engelen. Maar boven dit alles: daar is God drie-enig. Vader, Zoon en Heilige Geest, alles en in allen. Zo loopt deze oud-testa- mentische psalm uit in de heilige Gods stad. Nog is er naar deze stad een gebaande weg. Gebaand door het verzoenend ver lossingswerk van Christus. Nog wordt in de bediening van het Woord aan zondaars de weg naar deze stad gewezen en aan bevolen. Nog staat een poort wijd opea Haast u dan om uw 's levens wil Zoek op deze weg te komen. Eigen wegen zijn doodlopende wegen. Ze ein digen niet in de lichtstad, maar in het duister oord van eeuwige ondergang. Maar wie door Gods genade werd gezet op de weg naar Sion, is op de goede weg. Neen.... het is niet een steeds jubelend voortgaan over lichtende hoogtea De dalen van beproeving, moeite en strijd zijn soms zeer diep. De hemelstad wordt wel eens aan het gezicht onttrokken. Even wel... uw behouden aankomst is ver zekerd. Want vast staat dit „Zijgaan van kracht tot kracht steeds voort, Elk hunner zal in 't zalig oord. Van Sion haast voor God verschijnen". Zalig dan, die heimwee hebben, zij zul len thuiskomea... thuiskomen in de stad! B. H. H. van infrarood en ultra violet straling. Sinds 1975 is alleen gepatrouilleerd wanneer bij goed zicht waarneming met het blote oog mogelijk was. Met de nieuwe apparatuur kunnen ook concentraties van olielagen in een vlek worden waargeno men. Dit is van groot belang bij oliebe- strijdingsacties, omdat de bestrijdings- schepen dan door het vliegtuig naar de dikste lagen kunnen worden gedirigeerd. Hierdoor kan bij het opruimen het groot ste rendement worden behaald Met de aanschaf van het systeem volgt Nederland de Scandinavische landen en de USA en Canada na, waar dergelijke apparatuur al enige tijdoperationeelin gebruik is. De ingebruikname van de nieuwe appa ratuur van Rijkswaterstaat vond plaats op Schiphol en werd verricht door ir. A. Waalewijn, oud-voorzitter van de Bege leidingscommissie en de Stuurgroep Re mote Sensing. meentebestuur en kerken. Tenslotte dankte ds. ten Hove alle spre kers, inzonderheid de bevestiger ds. Wie- lemaken Ook bracht deze dank voor al wat gedaan was om deze feestelijke dien sten te doen plaats vinden. Na het zingen van Gezang 456 3, Amen, amen, amen, laat ons niet be schamen, verlieten allen het kerkgebouw. Daarna werd er in „Ons Dorpshuis" druk gebruik gemaakt om ds. en mevn ten Hove te feliciteren met deze blijde dag. In de middagdienst werd het orgel bespeeld door de heer P. van Donk. stroomden vol van iets moois. „Maan...", hier verdoften zij...., „heb ik nie-d-alles, dan heb ik niks.... zie je.... ik weet niet of je me begrijp.... ik heb gebede en ogder- zocht... 'k heb 't d'r niet makkelijk on- den... en nou.... denk.... ik zo.... dat Avondmaal zie je.... daar zelle de vrage worde opgelostjuist sint ik d' r niet meer an ga voel ik dat zo.... Misschien bekijk ik 't verkeerd...." Twijfel aan zichzelf deed hem al on zekerder praten. Hij peilde zichzelf zo slecht en dan in zo'n zaak.... Eén weg, dat was alles in zijn leven, één weg en die weg leek nu dood te lopen, ondanks zijn ge lukkig huwelijk. 't Rapport op de kerkeraad viel niet mee. Broeder Schuyt oordeelde, dat ze even ,wijs vvaren weggegaan, als dat ze er ge komen waren, 't Hoen praatte maar wat over zekerheid, over alles of niks, je kon '.t niet begrijpea Alsof zekerheid de Chris ten zo maar op een presenteerblaadje werd aangeboden, alsof er niet nog wat „anders" gekend moest worden.... Dominee Versluys bewoog zenuwachtig de voorzitters in zijn hand. „Is broeder Spengelaar van dezelfde mening?" Maar deze zei: „Wanneer broeder Schuyt rapp- porteert, zoals die gedaan heb, dan doet-ie dat helemaal namens hem persoonlijk. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 5