Afscheid organist Gebrs. de Waal Radicale opruiming 2A} tot oU procent 1,50 HALVE PRIJS Postduiven HUIJSEN J Voor al uw drukwerk, VISITEKAARTJES M. KIEVIT een perceel BOUWLAND Goeie reis T^U Gaat 't schoolzwemmen er aan? i: perceel LANDBOUWGROND teKOOPofteRUILinStellendam H. Wielaard Drukl(erij kan het U leveren Aktie Jeugdbond Ger. Gem. „Voor alle volken te verstaan" Gebrs. de Waal Diaserie over land- en tuinbouw voor onderwijs en algemene voorlichtingsdoeleinden I Gemeente Middelhamis I BEKENDMAKING I GEMEENTE DIRKSLAND Horlogerie Een advertentie in Eilanden nieuw s heeft altijd succes VRUDAG 14 JANUARI 1983 „EILANDEN-NIEUWS' Bladz. 3 FAMILIEBERICHTEN De Heere die leven gaf en leven spaarde verblijdde S ons met de geboorte van een dochtertje Goverdina Cornells Pieter Jacob Christian is het broertje van Patrick. Jaap Kieviet ilij Adrie Kieviet-Jansen ijl 10 januari 1983 ijii Anlosediep 20 i>: 8032 NG Zwolle iiii Dinsdagavond behaagde het de Heere, van leven en dood tot onze diepe droefheid plotseling uit onze familiekring weg te nemen onze geliefde zwager en oom CORNELIS JAN DE RONDE LEENTJE BEIJER MARTINA VAN AS TE KOOP gelegen omgeving Middelhamis, groot 0.70 HA, voor vele doeleinden geschikt Tel. 01870 - 2232 W. de Jagerstraat 40. Het '75er pand aan de rand van het „STELLEBOS" 2/1 kap woning garage en berging geheel geïsoleerd, vaste trap naar 2e ver dieping, zelfdragende scheidingsmuur e.d. staat op 318 m^ eigen grond. Prijs ao.tk. of ruilen tegen een gelijkwaardige woning in de gemeente Oostflakkee of Stad aan 't Haringvliet TeL 01879 - 1403 b.g.g. 01873 - 1207. States express Door omstandigheden gedwongen wil ik langs deze weg afscheid nemen als organist van de HeiT. Gem. te Melissant 35 jaren lang heb ik U als enig organist met inzet van al mijn krachten en de mij geschonken gaven mogen dienen. Helaas, kon ik wegens mijn handicap niet verder gaan, daar ik dit niet verantwoord achtte. Naast God, ben ik niemand enige dank verschul digd, daar ik zelfs geen WOORD van dank waard was. Organist Ned. Herv. Gem. te Melissant van 10 januari 1948 -10 januari 1983 zoals Rekeningen, briefpapier, enveloppen, kaartjes, circulaires, brochures, folders; Langeweg 13, Sommelsdijk Het district Flakkee van de Jeugdbond van de Gere formeerde Gemeenten gaat inhaken op de aktie die de B ond gaat houden voor bijbelvertaling en -verspreiding in Afrika en Irian Jaya (het vroegere Nieuw Guinea) onder de oproep: ,,voor alle volken te verstaan". Het district Flakkee nodigt alle verenigingen en Ger. Gemeenten uit aan de aktie deel te nemen. In plaatsen waar geen jeugdwerk is wordt een beroep gedaan op de plaatselijke zendingscommissie. Volgende week donderdag, 20 januari, zal de aktie worden geïntroduceerd op een instructie-avond in het Verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente te Middel- harnis. Opgave tot bijwoning van deze avond zo spoedig mogelijk bij dhr. Brinks, tel. 01877 - 1212. BESTEL UW bij Drukkerij Langeweg 13 Sommelsdijk „Land- én tuinbouw in Nederland" is de titel van een zojuist verschenen diaserie over de agrarische be drijvigheid in ons land. Deze serie van vijftig dia's is bestemd voor het onderwijs maar is ook bijzonder geschikt voor algemene voorlichtingsdoeleinden. De serie geeft een algemeen overzicht van de Neder landse land- en tuinbouw. Zij maakt deel uit van een reeks van zeven diaseries; de zes andere series, die al eerder verschenen, behandelen de volgende specialisa ties: akkerbouw, melkveehouderij, varkens-, pluimvee-, en kalverhouderij, voedingstuinbouw, sierteelt plan- tenvoeding en bemesting. Dit diaproject voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs in ons land is een activiteit van „Het Kleine Loo". Onder deze naam geeft de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag voorlichtingsmateriaal (o.a een tijdschrift) voor het onderwijs uit De diaserie „Land- en tuinbouw in Nederland" laat eerst de agrarische kaart van ons land zien en ver volgens: de akkerbouw, de diverse vormen van vee houderij, de vele vormen van tuinbouw, de mechanisa tie, opbrengststijgingen, agrarisch onderwijs, land bouwkundig onderzoek en voorlichting aan de boeren en tuinders, de betekenis en positie van de gezins bedrijven, de positie van agrarisch Nederland als exportland en tot slot wordt iedereen uitgenodigd eens écht de boer op te gaan. Een bezoek aan de bedrijven van boeren en tuinders is immers de beste manier om de land- en tuinbouw te leren kennen. Te koop en te leen Deze zevende diaserie gaat evenals de vorige zes, waarvan er inmiddels al zo'n 6.000 zijn verspreid, vergezeld van een docentenhandleiding (40 pagina's) met achtergrondinformatie over alle in de serie be handelde onderwerpen. De serie is te koop door over making van 33,75 op gironummer 53 66 16 van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te Den Haag met vermelding van: „Diaserie Land- en Tuin bouw in Nederland". De zes andere series van ook elk 50 dia's en met docentenhandleiding kosten eveneens 33,75 per stuk. De series zijn tevens te leen bij de bibliotheken in ons land. Gratis kleurenbijlagen Van alle diaseries zijn, zolang de voorraad strekt, gratis kleurenbijlagen verkrijgbaar. Hierin staan alle dia's, vergezeld van toelichtingen, afgebeeld. Wie wil weten hoe een of meerdere series eruit zien, gelieve de desbetreffende kleurenbijlage schriftelijk aan te vragen bij: „Het Kleine Loo", Postbus 91430, 2509 EA Den Haag. In onze speciale opruimingshoek gaan de boeken weg met grandioze kortingen van Op onze kantoorartikelen met een stikker Prijsknaller: 17 rings met vulling met enkele lijsten doen wij het voor Kom langs, er is altijd wel wat voor u bij. voor elk goed westdijlc 56 - tel.(01870) 2551 middelhamis lijstenmakerij JUIIlllllllllllllllllllllllllllIIIIIUllllllllllIll] UlllllllllllllllllUllUllllllllllitË De voorzitter van de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften maakt bekend dat op donderdag 20 januari 1983 te 19.30 uur een openbare ver- gadering van voornoemde commissie zal worden s gehoudea In deze zitting worden behandeld het bezwaar- schrift van de heer T. van Houwelingen, Nieuwe- 1 weg 15, Melissant, tegen de aanschrijving van het 1 college van burgemeester en wethouders wegens overtreding van de artikelen 104 en 105 van de S Algemene Politieverordening en het beroepschrift van de heer A. de Graaff, Korteweegje 39, Dirks- land, tegen het weigeren van de vergunning voor het bouwen van een garage nabij diens woning. s De voorzitter voornoemd, 3 I D. A. H. van Dis. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wegens beëindiging van dei Duivensport TE KOOP al mijn eri o.a. Benzing klok wed. schap manden broedklokken, schotels, duivenbad. Dit soort duiven heeft bewezen in 1978, 1979, 1980 en 1981 vroege nationale prijzen te winnen. St Vincent - Barcelona Dax St Dizier - Orleans 1978, 1979 1st St Vincent van de Seinpost- M'hamis 17 nat 35 nat Dit soort is afkomstig van Piet V. d. Linde, M'hamis Ere wie Ere toekomt A. J. de Graafstraat 30 Sommelsdijk Tel. 2231 Tel. 1345 NIEUWE TONGE Voor Uw uurwerk- en sierraad reparaties Specialiteit: oude antieke horloges en klokken. rustiek eiicen banicstei velours bekleding 3-1-1 Havenweg 2 OUDDORP Tel. 01878 - 1925 TE KOOP We noemen haar Miranda jij: P. Looy iS N. Looy-Goedegebuure 10 januari 1983 Gooy 10, Dirksland S Met grote blijdschap en dank aan God, die alles wel jij: maakte, berichten wij u de geboorte van onze zoon echtgenoot van Lientje Cornelia Emaus op de leeftijd van 75 jaar en 7 maanden. Moge de Heere deze ernstige roepstem heiligen aan ons aller hart K. Klijn-Emaus Abr. Klijn Jac. Emaus R Emaus-Kriekaard P. Emaus M. L. Emaus-Padmos J. Meijer-van Splunter Jac. Meijer en neven en nichten Ouddorp, 11 januari 1983 Heden nam de Heere, na een zorgzaam leven uit ons midden weg, onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder weduwe van Cornelis de Vos eerder weduwe van Cornelis van der Spuij op de leeftijd van 68 jaar. Namens kinderen, klein- en achterkleinkinderen, C. v. d. Spuij 13 januari 1983 Verzorgingshuis „Ebbe en Vloed", Kamer 232 3255 VJ OudeTonge De begrafenis zal D. V. plaats hebben op dinsdag 18 januari a.s. om 11.30 uur v.m. op de algemene begraafplaats te Oude Tonge. Hedenmorgen nam de Heere tot onze diepe droef heid uit ons midden weg, onze geUefde zorgzame moeder, oma, zuster, schoonzuster en tante sinds 15 november 1982 weduwe van Laurens Huizer in de ouderdom van 83 jaar. J. Huizer M. A. Th. Huizer-van Aken M. C. Huizer' Anne-Marie Laurens Tineke 3243 AM Stad aan 't Haringvliet, 13 januari 1983 Molendijk 28 De begrafenis zal D.V. plaats vinden maandag 17 januari nam. 2 uur. Zij die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden verzocht 1.15 uur in de Herv. Kerk aan wezig te zija Gelegenheid tot condoleren in het Herv. Ver. gebouw Voorstraat, na de begrafenis. Geen bloemen **^l*0^0^^^^*^ Vul deze bon in en u ontvangt per omgaande onze gratis reisgids tlnuis. Naam: Adres: Woonplaats: Postcode: Opzenden aan: Reisbureau VAN BLOOYS Interkerkelijke Vakantie Reizen Slaak 30, 3061 CS Rotterdam Telefoon 010-114197 EEN ZEER ONGEWENSTE BEZUINIGINGSMAATREGEL SCHOOLZWEMMEN bood sinds jaren aan de leerlingen van het basis onderwijs de mogelijkheid om in schoolverband te leren zwemmen. Een goede zaak, want zwemmen is een gezonde sport en hoe jonger men daarmee begint, des te beter. Maar nu op tal van collectieve uitgaven bezuinigd moet worden komt ook het schoolzwemmen in het kader van het onderwijs in groot gevaar. De gemeenten zullen in 1983 121 miljoen gulden minder van het rijk krijgen ter bestrijding van de kosten van het lager onderwijs en de rijksuitkeringen voor randvoorzieningen zullen worden ingetrokken. Dat zal er vermoedelijk toe leiden dat gemeenten tekorten in de onderwijsbegroting trachten te stoppen door te bezuini gen op niet-directe onderwijsvoorzieningen, waardoor ook het school zwemmen behoort. SCHOOLZWEMMEN OM VERDRINKEN TE VOORKOMEN HET belang van het schoolzwemmen In het kader van het basisonderwijs moet zeer hoog worden geschat. In een tijd, dat overal wordt gesignaleerd dat onze schooljeugd te weinig bewe ging krijgt en het gymnastiekonder- wijs althans op het basisonderwijs ook maar een Assepoestersplaats is toe bedeeld, valt het niet moeilijk de grote waarde van het zwemonderwijs in schoolverband aan te tonen. Ook kin deren, die van huis uit niet gestimu leerd zouden worden om zich met het zwemwater vertrouwd te maken of die vanwege d^ financiële positie van hun ouders daartoe niet de kans zou den krijgen, hebben dankzij het schoolzwemmen de gelegenheid ge had om zich de eerste beginselen van de zwemsport eigen te maken. Het staat daarom wel vrijwel vast, dat wanneer het schoolzwemmen zou worden afgeschaft, dit vooral (als zo veel andere zaken) ten koste zou gaan van kinderen uit minder draagkrach tige gezinnen. RIJKSBIJDRAGE VERVALT IN het blad 'Lichamelijke Opvoeding' stelt de zwemdocent A. van der Sluis uit Groningen nog eens nadrukkelijk dat het schoolzwemmen destifds is ingesteld op basis van één algemene doelstelling: Leer de kinderen zwem men om verdrinking te voorkomen. Het schoolzwemmen werd ingesteld, om het grote aantal verdinklngsge- vallen te reduceren. De schoolkinderen krijgen zwemin- structies van zweminstructeurs met een KNZB-instructiebevoegdheid (geen onderwijsbevoegdheid). Het Ministerie van Onderwijs heeft het schoolzwemmen daarom nooit be schouwd als een directe onderwijs voorziening en stelde op grond daar van aanvankelijk geen financiële mid delen ter beschikking. De gemeentebesturen voelden zich echter wel degelijk verantwoordelijk voor de veiligheid van de school kinderen. Zij stelden zwembaden, zweminstructeurs, vervoer en derge lijke, kortom financiën, ter beschik king. In de zestiger jaren kwam de Rijksoverheid toch met een beschei den vergoeding voor het schoolzwem men voor de dag, zulks onder de post 'randvoorzieningen'. Becijferd is dat de Rijksoverheid circa 1%% van de totale kosten van het schoolzwem men betaalde en de gemeenten dus 92y2%. Nu in 1983 de rijksuitkeringen voor randvoorzieningen worden inge trokken, zal ook de 7Vi% financiële vergoeding van het rijk ten behoeve van het schoolzwemmen vervallen. AFSCHUIVEN OP 'T RIJK TERECHT wordt in 'Lichamelijke Op voeding' opgemerkt dat niet de Rijks overheid, maar de gemeentebesturen zelf het schoolzwemmen willen af schaffen. De intrekking van de rijks bijdrage wordt door vele gemeenten aangegrepen als een reden om de 92'/i% subsidie die zij altijd aan het schoolzwemmen gaven, af te schaf fen. De gemeenten proberen dan de verantwoordelijkheid door te schuiven naar het Ministerie van Onderwijs, maar dat is niet terecht. De heer Van der Sluis wijst er ook op dat als het schoolzwemmen zou wor den afgeschaft, misschien meer kin deren lid van een zwemvereniging zouden worden, maar bij verenigingen is het elementair zwemmen geen hoofddoelstelling zoals bij het school zwemmen. Het sportzwemmen staat bij verenigingen nu eenmaal centraal. Wel is het mogelijk bezuinigingsacti viteiten ten aanzien van het school zwemmen te ontwikkelen, bijvoor beeld door effectievere lesprogram ma's, inschakelen van begeleidende klasseleerkracht en dergelijke. Maar het zwemmen in schoolverband moet blijven I De zwemdocent Van der Sluis erkent in 'Lichamelijke Opvoe ding' dat de centrale overheid fi nancieel klem zit en ook de ge meenten het geld niet op de rug groeit. Maar kunnen er dan ten aanzien van het schoolzwemmen niet naar andere oplossingen wor den gezocht? Er zou bijvoorbeeld een financieel beroep op de ou ders kunnen worden gedaan door een ouderbijdrage naar draag kracht te vragen. Dit zou vla de oudercommissies gerealiseerd kunnen worden. Aangezien vrij wel iedere ouder er prijs op stelt dat zijn kind zwemmen leert, zou den de ouders ook hun invloed kunnen aanwenden bij de ge meenten om aan het schoolzwem men hoge prioriteit te blijven toe kennen. (Nadruk verboden) TOM NODDY )(.)f.l(.)^4.l^4.>^l^l^l^lf.>^^.l^.l^^.l^l^l^l^.4.l^.^.^.4■^■^■'^^■>^^■4■4■'^^■>^\ 15 boek ^IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIJK De burgemeester van Middelharnis maakt bekend, 1 dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van 6 1 januari 1983 heeft besloten te verklaren dat de 1 g vaststelling wordt voorbereid van een herziening 1 van de volgende bestemmingsplannen: S S 1. „Uitwerking woongebied van het bestemmings- 1 S plan Sommelsdijk-Zuid-I, na 2e herziening" 1 S (perceel Dorpsweg hoek Vink); en I 2. „Sommelsdijk-Zuid-I" (perceel Kluut 28), S een en ander zoals aangegeven op de bij deze S besluiten behorende tekeningen. De voorbereidingsbesluiten liggen met ingang van heden ter gemeentesecretarie, bureau ruimtelijke S ontwikkeling, voor een ieder ter inzage. s I MIDDELHARNIS, 14 januari 1983. I H De burgemeester voornoemd, L. J. van Welsenis. ^[iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiitiiiiiiiimiiiiiriiiiiiiifi^ TE KOOP gelegen in de Polder Het Oudeland te Sommelsdijk, kad. bek. gem. Sommelsdijk, sectie B nummer 905, groot 4 3 aren 80 centiaren. Inl. tel. 01878 - 1978

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 3