^rm( Stadtenaren werpen dam op tegen ambitieuze Jachthavenplannen c schouder aan schouder de problemen te lijf I Kon. Zilver voor jubilerende Havenmeester E. Groeneveld Visser Garage KNÖPS B.V. tiommiemaii Automobielbedrijf Jac. de Gast Citroen - Hesselink Aanbesteding 3e fase restauratie Herv.Kerl( „Openbaar spreekuur" metB en WM'harnis: Kamer van Koophandel biedt voor '83 aan: Onze SHOWROOM Middelharnis: 55 e Jaargang VRIJDAG 14 JANUARI 1983 No. 5160 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Dat deel van de Stadse bevolking dat woensdagavond aanvcezig was op de jaarlijkse confrontatie met het College van B en W van Middelharnis heeft in een kennelijke eendracht een dam opgeworpen tegen de voorzegde aanleg van een jachthaven, links naast de haven van Stad. Alle pogingen van burg. van Welsenis ten spijt om de zaak te relativeren maakte de oppositie zich nu al sterk, zich gesteund wetend door de stem van 76.6% van de Stadse bevolking die middels een gehouden enquête een „nee" tegen de plannen heeft laten horen. Echter lijkt de bevolking zich daarin wat te vergalopperen omdat de soep niet zó heet gegeten zal worden als ze thans voornamelijke bij geruchte werd opgediend. Dhr. van Welsenis heeft een groot deel van zijn inleidende woorden besteed aan eeri poging de geruchten te relativeren omdat er niet iets te gebeuren staat waarin de bevolking niet gekend zou worden via het middel van de inspraaL Ook qua omvang van de haven is er op los gefanta seerd en dhr. van Welsenis trachtte een en ander dan ook tot de bestuurlijk te ver antwoorden proporties terug te brengen Dat betekent dat er conform het Streek plan en het Haringvlietplan plaats is toe gedacht aan een jachthaven van redelijke grootte. Terwille van de exploitatiemoge- lijkheid zal die echter groter moeten zijn dan de in het Streekplan genoemde 85 ligplaatsen en zelfs iets groter dan de genoemde getallen in het Haringvlietplan, 180 ligplaatsen van 1985 tot 1990. Sa men met de aanvrager denken B en W aan een haven met 200 ligplaatsen en 25 passantenplaatsen voor welke grootte dhr. van Welsenis bestuurlijke verantwoorde- lijkheid durft te nemen. Getracht zal dan ook worden in een nieuw op te stellen bestemmingsplan de planologische ruimte voor een dergelijke haven te scheppea De procedure zal zo verwachtte de burge meester zeker een jaar in beslag gaan nemen. Geen vertrouwen Als woordvoerder van de groep Veront rusten heeft dokter Maas gedemonstreerd tegen de grootschaligheid van het plan. Hij staafde zijn vrees dat het toch wel naar 300 boten zal gaan met o.a. een brief van de ANWB waarin gewezen wordt op de mogelijkheid een jachthaven zodanig in te richten dat die nadien gemakkelijk her in te richten is. Daarbij wees dokter Maas ook op de beperkingen die het Streekplan en het Haringvlietplan (dat geeft voor de eerste jaren voorkeur aan de ontwikkeling van andere havens) aangeven en met de aanbieding van de honderden handteke ningen tegen de komst van de haven meende dokter Maas het bezwaar temeer kracht bij te zetten. Ze werden aan burg. van Welsenis aangeboden. Dhr. A. J. van Rumpt verleende dokter Maas alle bijval, zeker waar het de door hem aangestipte mogelijkheid betrof dat een jacl^thaven vrij gemakkelijk her in te richten is waardoor er aanzienlijk meer ligplaatsen ontstaan. Gewezen werd ook op de aanwezigheid van zo'n 600 op varenden maar...., kwalijker nog van hun faecalieën. Overigens meende dhr. van Rumpt met stelligheid te kunnen ver zekeren dat de Stadse bevolking die traditioneel aan het havenhoofd zwemt en zich daar verpoost geen gebruik zal maken van de strandaccomodatie die het jachthavenplan zal biedea Die strand- gelegenheid is door de gemeente afge dwongen, door burg. van Welsenis een vorm van fatsoenlijke chantage genoemd. Zijn vertoog besluitend maakte dhr. van Rumpt duidelijk dat de Stadse bevolking zeker niet tegen uitbreiding van de jacht- havenaccomodatie is maar dat ze die beperkt wil zien tot wat het Streekplan biedt: zo'n tachtig ligplaatsen. Burg. van Welsenis aarzelde niet de opmerkingen van dhr. van Rumpt als zijnde „wat insinuerend" te betitelen. Dat Het dhr. van Welsenis o.a. gelden voor het genoemde getal van 300 boten alsof het gemeentebestuur zomaar in een opgezette val zou trappen: ,,Wij hebben onze gren zen gesteld en wanneer de aanvrager daaraan niet wenst te voldoen dan kan hij zich beter terugtrekken!" maakte de voorz. heel duidelijk. Gezwets Een kleine schermutseling vond plaats toen iemand uit de zaal aan de burge meester „gezwets" verweet „Wij hebben een uur naar uw gezwets geluisterd maar u luistert nauwelijks naar ons!" was 's mans klacht waarop de heer van Welsenis ver klaarde best te willen vertrekken wanneer hij toch niet anders dan gezwets bleek voort te brengen. „Als ik zwets zwets ik namens het College" zo hield hij zijn eerder gegeven informatie staans^^ i aar bij nog benadrukkend dat de aanvrage uit een oogpunt van behoorlijk bestuur ook de gebruikelijke procedure zal krijgen. Het Gemeentebestuur heeft geen aanleiding gezien middels art 19 de planologische mogelijkheid te versnellen zodat gekozen is voor de opzet van een nieuw bestem mingsplan dat tz.t ter inzage zal worden gelegd en de raad nadien ter vaststelling zal worden aangeboden. Dhr. van Rumpt haalde zich nog even 's burgemeesters gram op 't lijf door te blijven stoeien met het getal van 300 schepen. „Vergelijkenderwijs zou dat voor Middelharnis een aanvrage voor een haven met 3000 boten betekenen en zou Middelharnis daar gelukkig mee vroeg hij bur.<;erieester en College af Het ging op deze informatie-avond ove rigens niet alleen om de jachthavea Ook de huisvestingsproblematiek werd aan gesneden en burg. van Welsenis kon de Stadtenaren geen ander beeld voorhouden dan dat er in de komende jaren zeker niet meer dan 5 woningwetwoningen per jaar zullen kunnen worden gebouwd. „We zouden dolgraag meer willen maar we kunnen niet!" zo wapende dhr. van Wel senis zich tegen kritiek op het gemeente lijk woningbouwbeleid. De hoop is er op gevestigd dat wellicht in de particuliere en de premiesector nog een en ander zal kunnen gebeuren. Schaamte Ook wethouder L. C. Kievit gaf vanuit zijn portefeuille informatie over een aan tal zaken waarmee het College bezig is. O. a. is dat een betere gymnastiekaccomo- datie als die waarover thans wordt be- zijn?'^ EEN PRIMEUR schikt „Daar schaam ik me voor!" liet dhr. Kievit,eerlijk weten. Voorts besprak hij de wens van het bestuur van „Tref punt" het gebouw uit te breiden en vroeg hij meningen over de al of niet wenselijk heid van de bouw van een aula, terwille van de financieèn onder te brengen in een multifunctioneel gebouw. Uit de vergadering gingen enkele stem men op die in de richting van een aula gingen al zal die zo werd bij voorbaat vastgesteld niet veel worden gebruikt omdat de sterfgevallen gelukkig maar weinig zija Niettemin zou de aari- wezigheid van een aula vooral bij slecht weer heel welkom zijn. In het verloop van de avond ging het ook over een aantal verkeersperikelen, o.a. bij de weegbrug en het verboden parkeren op de Achterdijk terwijl de politiebus er langsrijdt zonder achier elke ruitenwisser een proces ver baal te prikken. Tot groot vermaak van de aanwezigen vertelde iemand hoe hij bijna in zijn schuurtje opgesloten had gezeten doordat iemand zijn auto ervoor par keerde terwijl hij binnen was! Een andere ludieke vraag was of het ook voor Stad geldt dat auto's niet al te'dicht bij een bocht mogen worden geparkeerd. Serieus was de vraag om buiten het dorp (bij de Weele) een bord te plaatsen dat het zware verkeer via de Vrouwtjesweg wijst inplaats van via de Molendijk. Tenslotte nog een lumineus idee van iemand die kennelijk aanstoot neemt aan de aanwezigheid van hondepoep op de stoep. Hij stelde de hardleersheid van zijn volk kennend voor hier en daar het volgende bord te plaatsen: ,,Bij hoge nood honden op de stoep!" „Dan doen ze 't misschien in de goot..." dacht de man hoopvol. De j.l. woensdag door hem uitge sproken Nieuwjaarsrede van Ing. J. Kraaijeveld, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Dordt was onder invloed van de alom te con stateren economische terugval wat in mineur getoonzet, al heeft dhr. Kraaijeveld ook perspectieven aan gewezen en 's Kamers hulp aan geboden om schouder aan schou der de problemen te lijf te gaan. Wat gram heeft de Kamervoorzit ter gewezen op de veelheid van Overheidsbemoeiingen en -lasten als geluids- en milieuheffingen die de positie van meerdere be drijven te kwetsbaarder maken om dat de concurrentiepositie met deze extra lasten nadelig beïnvloed wordt Het verbaasde dhr. Kraaijeveld dat juist is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS in de huidige periode, waarin aan het on dernemerschap de meest hoge eisen wor den gesteld, nog zo lichtvaardig wordt gesproken over het starten van een onder neming. Ook werklozen worden hier en daar aangemoedigd om „mèt een eigen zaakje te beginnen" hoewel ze totaal geen ervaring hebben om als zelfstandige te werken", zo verwoordde hij zijn ver bazing. Spr. betreurde het voorts vast te moeten stellen dat het bedrijfsleven in het district Dordrecht bezig is haar relatieve voor sprong op de gemiddelde landelijke situa tie te verliezen. Het zijn met name de grotere bedrijven (meer dan 50 werk nemers) die to.v. de landelijke situatie ongunstig afsteken, voornamelijk veroor zaakt door het achterblijven van de ex port Ook de ontwikkeling in de rende mentsbeoordeling is voor het totale be drijfsleven in het Dordtse district on gunstiger dan het landelijke beeld. Terwijl het in het district daalt stabiliseert het zich landelijk of is er zelfs van een lichte stijging van het rendement sprake. Eerlijkheidshalve noemde dhr. Kraaije veld in zijn rede de negatieve verwach tingen voor een aantal bedrijfsgroepen maar anderzijds tekende hij ook een posi tief beeld over de toekomst van de be drijven in de chemie en de voedings- en genotmiddelenindustrie. Het deed dhr. Kraaijeveld goed vast te kunnen stellen dat de drie bestuursorganen. Rijk? Pro vincie en Gemeenten bereid blijken te zijn initiatieven te ontplooien ter stimulering van de bedrijfsactiviteiten. Sprekend over de Gemeenten wees hij op de aanstelling Havenmeester Eli Groeneveld van Middelharnis-Haven is woensdag middag op de bijeenkomst in hotel „van Marion" waar hij werd ge huldigd i.v.m. zijn 40-jarig dienst- jubileum ook om heel andere zaken geprezen dan welke direct verband houden met het Havenmeester schap. Meerdere sprekers beijver den zich te wijzen op zijn dienst baarheid, z'n rechtvaardigheids gevoel en zijn bereidheid voor an deren op de bres te staan, kwalitei ten waarin hij schittert in het „vak bondswerk" in de Personeelsbond E.M.M. (Eendracht Maakt Macht) van welke dhr. Groeneveld tweede voorzitter is. Zijn ijver werd met veler sympathie en zelfs met de Koninklijke Eremedaille in Zilver beloond „Spreken is Zilvef' zal Hare Majesteit hebben beslist toen het haar naar de formule gezegd— „behaagde" dhr. Groe neveld, vooral om zijn vele spreken, het Koninklijk blijk van waardering toe te kennen. Zijn dagelijkse werk als Rijks- havenmeester leek wat op de achtergrond te raken maar weer anderen, vooropge- gaan door Dienstkringhoofd Ing. P. Ro bijn zorgden ervoor dat ook dat aspect en de aanvankelijke zwaarte daarvan onder de aandacht werden gebracht Immers toen dhr. Groeneveld in 1964 zijn post in Middelharnis ging bemannen gonsde de Rijkshaven nog van bedrijvigheid van handelsvaart en veerdienst waarbij de havenmeester immer een oogje in 't zeil hield. Dhr. Robijn wist dat uit eigen ervaring omdat dhr. Groeneveld hemin zijn studietijd persoonlijk had terug- „beplukf toen hij wat al te enthousiast de veerpont op wilde stormen Al is het gebruik van de haven sterk teruggelopen door het verdwijnen (per '71) van veerdienst en nadien ook van o. a. het bietenvervoer, nóg echter durfde dhr. Robijn staande te houden dat Middel harnis' rijkshaven zónder Havenmeester maar een plas dood water zou zijn.! Spr. ging ook in op de manier waarop dhr. Groeneveld via de Vakbond op een duide lijke-, maar nette manier voor de rechts positie van zijn collega's heeft geijverd, voor velen een vraagbaak, een steun en De H.I.D. van Rijkswaterstaat Ir. Wegner heeft dhr Groeneveld de Kon. Onderscheiding juist opgespeld; geassisteerd door mevr Groeneveld(widden). een vertrouwensman zijnde. Met zijn har telijke gelukwens bood dhr. Robijn de ju bilerende Havenmeester en zijn echt genote bij wie een goede ontvangst gewis is een geschenk aan. Achtereenvolgens werden waarderende woorden aan het adres van dhr. Groene veld gesproken door dhr. Bonis, voorz. van de Bond E.M.M. „We hebben steeds op één lijn gestaan met als geen ander oogmerk dan de ander te dienen!zo prees dhr. Bonis de Bonds activiteiten van dhr. Groeneveld. Hij bood hem dan ook zeer welgemeend en van harte de Gouden 'n klasse apart van een bedrijfspromotor door het Ge meentebestuur van Middelhamis, met als opdracht bedrijven te bewegen zich in Middelharnis te vestigen. ,,Ookbestaatde indrukaldus dhr. Kraaijevelddat op gemeentelijk niveau van bestuurszijde voor een soepeler opstelling ten aanzien van de ruimtelijke problemen van een individuele onderneming gesproken kan gaan worden". Deugd deed het dhr. Kraaijeveld dat een niet nader te noemen College van B en W verklaarde in te zien dat zich in een bepaald bestemmingsplan een te grote tegenstrijdigheid bevindt tussen de in dat plan geboden mogelijkheden en datgene wat de praktijk verlangt „....is het niet treurig dat het éérst slecht met het bedrijfsleven moet gaan voordat een aantal lokale overheden begrip gaat tonen voor ,,wat de praktijk vraagt?" zo Uet dhr. Kraaijeveld wat grimmig horen. „Jarenlang is dat wat de bedrijven vroe gen maar wat niet in de gemeentekraam te pas kwam afgedaan als zijnde in strijd met het algemeen belang. Wordt dan nu niet de put gedempt als het kalf verdronken is?" „Mettegenzin" constateerde dhr. Kraai jeveld in het verloop van zijn beschouwing dat het milieubeleid zoals dat ten koste vanenorme lasten" gevoerd wordt bezig is op een aantal onderdelen zijn doel voorbij te schieten. Overigens wilde spr. daar allerminst mee zeggen niet te hechten aan een gezond leefmilieu maar de eisen daaraan mogen normen van de redelijk niet voorbij gaan. Wanneer hij tenslotte zijn interessante beschouwing eindigde met een nieuw jaarswens sprak dhr. Kraaijeveld daarbij vooral de hoop op een gezond bedrijfs leven uit Dirksland, 01877 - 1357 MIDDELHARNIS Fietsenonderhoud en reparatie Op woensdagavond 24 januari van 20.00 - 22.00 uur kunt u in het Diekhuus leren, hoe u zelf uw fiets kunt onder houden. Het gaat om eenvoudige reparaties zoals band plakken, band verwisselen, wiel ver wisselen, stuur en zadel verstellen, snel binders monteren, ketting spannen enz. Graag op de fiets komen. De avond kost 2,50 en wilt u zich opgeven vóór 20 januari a.s. Tel. 01870 - 2400. Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Bondsspeld aan. Nadat nog meerdere sprekers het woord hadden gevoerd en hun waardering kenbaar hadden gemaakt was tenslotte het woord aan de Hoofd ingenieur Directeur dhr. Wegner die zich na een bezoek aan Minister Smit-Kroes naar Middelharnis had gespoed. Dhr. Wegner schroomde niet dhr. Groeneveld met ,,onze" Groeneveld te betittelen, we tend dat in zijn vaandel het verlenen van dienstbetoon hoog staat genoteerd. „U hebt uw hart tweemaal aan de dienst verpand", zo constateerde dhr. Wegner, zowel aan de natte Waterstaat als aan de Ver. E.M.M. Wij hebben diep respect voor U!" Een nog hogere waardering liet dhr. Wegner daarop volgen. Hij speldde dhr. Groeneveld de Zilveren Koninklijke Ere-medaille in de Orde van Oranje Nas sau op. SOMMELSDIJK Maandagmorgen j. 1. heeft in „Vita No va" de aanbesteding plaats gehad van de uitvoering van de 3 e restauratiefase, het herstel van het interieur van de Ned. Herv. Kerk. Het betreft de restauratie c.q. vernieuwing van het gewelf, de vernieu wing (met behoud overigens van de be staande kroonluchters) van de verlichting, het vernieuwen van de vloer en van de banken en het restaureren van de muren. Ook zal het historische orgel in de oor spronkelijke kleuren worden terug gebracht Vijf aannemers hadden op uitnodiging ingeschrevea Hoogste inschrijver was de fa. V. d. Put te Sommelsdijk met ƒ711.000,vervolgens de fa. C. Boeter en Zonen voor 679.000,aann. be drijf v. d. Sluijs en de Groot uit Hardinx- veld-Giessendam voor/646.000,ver volgens Kon. Aann. bedrijf Woudenberg b.v. te Ameide voor/ 574.000,en als laatste de fa. Huurman uit Delft die momenteel nog werkt aan de 2e fase voor/ 574.000,Het werk was door de architect recentelijk begroot op 771.000,— OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 LEZING: De kerk achter het IJzeren Gordijn Voor de afdeling Flakkee van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond hoopt op don derdag 20 januari, half 8 's avonds in het Dienstencentrum ds. J. A. Visser uit Rijnsburg een inleiding te houden over ,de kerk achter het IJzeren Gordijn". Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1