EIIIVI1DEI1-rilEUW5 Blauwmaanzaad, een gewas met interessante facetten Werkloosheid in 1983 nog erger HET ^^KUkVENSTER Wie heeft foto's van de „Delta Flora"? Voor het eerst minder Nederlanders met vakantie Uw huis verkopen TAMBOER Dam- en Schaakver. „Ontspanning'' No. 5158 .1'1>»'S'.' gegevens: C.B.S. De teelt van blauwmaanzaad is in omvang altijd sterk wisselend geweest. Blauwmaanzaad is een typisch spekulatief gewas, de prijs bepaalt de omvang van het areaal. In de vijftiger jaren be droeg de oppervlakte in Neder land ca. 5.000 ha, waarvan de helft in Zeeland werd verbouwd. Door sterke konkurrentie uit Oost-Europese landen verdween het gewas iri het begin van de zestiger jaren geheel uit Neder land. Gebruik Onderzoek Zaaizaad 3e Blad VRIJDAG 7 JANUARI 1983 blik op kerk "^P en samenleving L) - De Koningin naar de paus? - De Vaticaanse Staat Reeds geruime tijd circuleren er berich ten over een op handen zijnd bezoek van Hare Majesteit Koningin Beatrix aan het Vaticaan. In de loop van het jaar 1983 zou een bezoek aan Italië worden gebracht en daarin zou ook een ontmoeting met Paus Johannes P^ulus II worden ingelast. Tegen dat bezoek is nogal wat protest gerezen. Allereerst van de kant van de vrienden van Israël. De paus heeft zich niet ontzien, Israels aartsvijand, Jasser Arafat, in audiëntie te ontvangen. Dat is een klap in het gezicht van Israël geweest en van allen die Israël een warm hart toedragen. Het Vaticaan heeft daarmee een nieuw bewijs geleverd van z'n anti pathie tegen Israël, het volk van Gods Verbond. Een bezoek van de Koningin aan de paus zou in dit verband als een vijandige daad jegens Israël kunnen wor den uitgelegd. Maar dat is niet het enige bezwaar. Een officieel staatsbezoek aan het Vaticaan houdt ook een erkenning in van het Room se gezag in wereldlijke aangelegenheden. De paus mag dan, als hoofd van de Vaticaanse staat, zich ook als een soort wereldlijk vorst presenteren, dat is niet lis te denken van het feit dat hij hoofd is van de Rooms-Katholieke Kerk. Al vaker is van een koninklijk bezoek aan de paus sprake geweest, maar tot nog toe werd de boot afgehouden. Vooral de kwestie Irene, die destijds in het geheim rooms was geworden, heeft aan de betrek kingen tussen de Nederlandse en de Vati caanse staat geen goed gedaan. Maar dat is alweer lang geleden en de tijd heelt vele wonden Intussen zijn er in de Kamer reeds vragen gesteld over een eventueel bezoek van ons staatshoofd aan het Vaticaan. Minister Van der Broek van Buitenlandse Zaken heeft geantwoord dat er nog niets defini tief vaststaat. Maar mocht zo'n bezoek doorgang vinden dan moet dat beschouwd worden als „een wereldlijke aangelegen heid". In dit verband las ik in Protestants Ne derland (januari 1983) een stukje dat iku niet wil onthouden: „Nu zal wat dat „wereldlijke aangele genheid" betreft, de minister formeel wel gelijk hebben. Mogelijk ook is het zo, dat bij een eventueel staatsbezoek aan Italië de koningin er niet aan kan ontkomen (als zij dat zou willen) ook de paus te ontmoeten als Hoofd van de Vaticaanse Staat, met wie Nederland immers diplomatieke betrekkingen on derhoudt. De fout ligt in het feit dat men het juiste karakter van de R.K.Kerk niet onderkent: deze supra-nationale staat van hoger orde immers van „godde lijk recht" en daarom verheven boven alle andere staten. Ten onrechte onderhoudt Nederland diplomatieke betrekkingen met deze staat kerk, hetgeen in feite in strijd is met onze grondwet, die alle kerkgenootschap pen als voor de wet gelijk beschouwt". Ik denk dat hiermee alles is gezegd. WAARNEMER Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. STUG BONT Ik heb een nieuwe bontmantel gekocht, die stug aanvoelt. De verkoopster zei, dat het van de nieuwheid kwam en dat het bont door het dragen gauw soepel zou zo zijn, maar daar merk ik nog niets van. Ik sluit een stukje bont in. Wat is dit voor huid en hoe maak ik die soepeler? Antwoord: Uw mantel is van zwart veulen, kwaliteit yemen, een goede bont soort. Ze is echter van nature wat stug en daar mag u niets aan doen. Dat hoort bij deze soort. Theoretisch kan men zo'n huid soepeler maken door hem aan de binnenkant in de vasehne te zetten. Maar doe dat niet met dit bont, want uw mantel zou gaan rimpelen en trekken! Dus rustig zo dragen en in de zomermaanden opber gen in een gesloten kast voorzien van mottenbestrijdingsmiddelen, doch bij droog weer af en toe eens luchten. PINDAKAAS MAKEN Kunt u mij een goed recept geven om zelf pindakaas voor de boterham te maken? Antwoord: Ja, dat is erg eenvoudig. Neem een kleine hoeveelheid gebrande pinda's en ontdoe doe van pel en vlies. Maal ze in een amandelmolen, snufje zout erbij en u krijgt pindakaas. U zult echter telkens nieuwe hoeveelheden voor enkele dagen moeten maken, want wat eraan ontbreekt is een stabilisator zoals die in de fabrieksprodukten voorkomt en die maakt dat u een pot pindakaas langere tijd kunt bewaren zonder dat er een laagje olie op komt te staan. Zo'n stabilisator uit gehard plantevet kunt u zelf niet maken. ZEEM SCHEURT Geregeld overkomt het mij, dat een duur betaalde zemelap kort na aanschaf inscheurt en waardeloos wordt. De eerste keer kr^eeg ik hem na veel gezeur vergoed, maar later lukte dat niet meer. Op de verpakking staat dat de zeem bestand is tegen synthetische wasmiddelen, maar bij mij scheuren ze zelfs als ik niets door het water doe..... Antwoord: Zeemlappen kunnen mee- en tegenvallen en het is (nog) niet uitge maakt, waar dat aan ligt. U moet dus eens een ander adres proberen, waar men mis schien een betere (en duurdere) kwaliteit zemen verkoopt.. Overigens kunt u de levensduur op verschillende manieren verlengen, bijvoorbeeld door ze niet te laten opdrogen, maar vaak te gebruiken zodat ze vochtig blijven; uw zeem uit te spoelen in regenwater voor u haar weg- hangt; de zeem slechts losjes met de handen uit te knijpen en nooit te wringen en tenslotte zorg te dragen dat geen vou wen en kreukels ontstaan als een zeem droog blijft liggen. GIPSGEVAAR Kennissen vertelden, dat gips radio- aktief kan worden. Ik gebruik het voor modellen op schaal. Wat is daar voor gevaar bij? Antwoord: Er zijn twee soorten gips. De eerste soort ontstaat na allerlei che mische processen waarbij kalk en zwavel zuur met elkaar reageren, want gips is calciumsulfaat, CaSO Deze soort is praktisch stralingsvrij en onschuldig. De tweede soort ontstaat als we veel steen kolen verstoken, want die bevatten veel zwavel. Die kan niet allemaal de lucht in worden gejaagd, want dan vergiftigen wij de natuur met zwaveldioxyde, zoals in uitgebreide streken van Zweden bewezen is. Men haalt de zwavel er dus uit en bindt die aan kalk, waarbij weer gips ontstaat. Die gipssoort is (evenals ander afval van steenkool) radio-aktief. T.N.O. Delft heeft daar uitvoerige onderzoekingen naar verricht en rapporten over doen verschij nen, maar die kregen weinig aandacht omdat veel mensen liever kolencentrales zien dan kerncentrales. Het is nu maar de vraag hoe uw gips gemaakt wordt, wie het fabriceerde en van welk bedrijf het af komstig is. Overigens zal steenkolengips pas na vele jaren schadelijk zijn voor het menselijk lichaam en uitsluitend als u er geregeld dichtbij zit. Omdat u bedoelde modellen na korte tijd wegdoet, lijkt uw werk ons praktisch ongevaarlijk. DE MEIDEN Een familie is naar een tehuis ,,De meiden". Waar vind ik dat? Antwoord: Dat zal zijn De Mieden, Grote Hadderstraat 2, Uithuizermeeden (Gr.). HANDIG VOOR LINKSHANDIGEN Ik geef les in handenarbeid, maar ontdek geregeld hoeveel moeite links- handigen hebben met scharen en ander gereedschap. Bestaat er een adres waar men artikelen verkoopt voor linkshan- digen? Antwoord: Ja, dat is „De Wevershut", Weverstraat 20, 6862 DP Oosterbeek, telefoon 085-332454. Die zaak is begon nen met linkse scharen en daarna verder gegaan met andere gebruiksartikelen. De heer J. de Lignie te Middelharnis, nu al weer bezig met de organisatie van de deze zomer te houden „Delta Flora", heeft dringend behoefte aan fotomateriaal van de vorige tentoonstelling. Normaliter zorgde mevr. van Eek uit Middelharnis daarvoor maar zij is inmiddels overleden. De heer de Lignie heeft daarom terwille van de straks te voeren perscampagne behoefte aan welgeslaagde foto's in zwart /wit of kleur. Telkenjare worden er van de bloemenpracht door amateurs en meer gevorderde fotografen tal van fotos' ge maakt en de heer de Lignie hoopt dan ook dat hem er een aantal beschikbaar worden gesteld. Zijn adres: Frans Halslaan 27 te Middelharnis, tel. 01870-3002. Bij het voortduren van de economische ecessie gingen er in het afgelopen vakan tiejaar (oktober 1981 - september 1982) voor het eerst minder Nederlanders met vakantie dan in andere jaren. Bovendien waren de vakanties doorgaans veel korter, dichter bij huis en werd er meer in goed kopere logiesvormen overnacht. Degenen die wel met vakantie zijn geweest, gingen echter vaker met vakantie dan in andere jaren, zodat er in totaal evenveel vakan ties 11,7 min) werden doorgebracht als vorig jaar. Dit blijkt uit de eerste resultaten van het vakantie-onderzoek dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek onlangs heeft ge houden. Ten opzichte van 1981 bleef het aandeel van Nederland (0,8 min vakanties) en het buitenland (1,5 min vakanties) in de win terperiode ongewijzigd, maar in de zomer periode steeg het aantal binnenlandse vakanties van 4,0 min naar een record hoogte van 4,5 min en daalde het aantal buitenlandse vakanties voor het eerst sinds 1966 van 5,3 min naar 4,9 min. De gemiddelde vakantieduur van alle vakanties te zamen was 14,7 dagen. Deze is zelden of nooit zo laag geweest. Dit geldt echter niet voor de wintervakanties in eigen land, waarvan de toegenomen gemiddelde duur (9,7 dagen) alleen in 1969/'70 werd overtroffen. Wintervakanties 1981/'82 Ten opzichte van 1981 nam het aantal wintersportvakanties af met 8%. Oosten rijk bleef— ondanks een geringe terugval het favoriete vakantieland. Vooral in de Bondsrepubliek Duitsland en Zwitser land werden meer vakanties doorgebracht. Bij de buitenlandse wintervakanties nam het aantal vakanties in een hotel of pen sion met 16% af. Men overnachtte vooral meer in vakantiehuisjes. De opmars van de auto en de touringcar als vervoermid del naar de buitlandse winterbestemming ging ten koste van het gebruik van de trein en het vliegtuig. Zomervakantie 1982 In de zomer zijn er in Nederland on danks het fraaie weer minder vakantie gangers naar de Noordzeeplaatsen ge gaan dan in 1981. Vooral de toeristenge bieden Veluwe en Veluwerand en Meren in Groningen, Friesland en Noordwest Overijssel hebben het meest geprofiteerd van de toegenomen belangstelling voor vakanties in eigen land. In zomerhuisjes, bungalows 15%) en caravans en vouwwagens 10%) wer den te zamen 300.000 vakanties meer doorgebracht, maar ook voor de relatief goedkope logiesvormen tent, kamphuis, jeugdherberg, kampeerboerderij en boot is mee belangstelling. Dit in tegenstelling tot de sector hotel, pension (- 18%). Het aantal autovakanties steeg met 8% naar 3,6 min. In Nederland maakte men ook j meer gebruik van het openbaar vervoer, I de (brom)fiets en de boot. Bij de buitenlandse bestemmingen wist Frankrijk zich als belangrijkste vakantie land op hetzelfde niveau (ruim 1 min vakanties) te handhaven als in 1981maar zowel in Oostenrijk als in de Bondsrepu bliek Duitsland zijn 150.000 vakanties minder doorgebracht. Ook de belangstel ling voor Italië, Griekenland en andere verder weggelegen bestemmingen is afge nomen. Alleen het marktaandeel van het dichtbij gelegen België/Luxemburg steeg aanzienlijk met 39% naar 520.000 vakanties. De sterke terugval van het aantal buiten landse zomervakanties is uitsluitend ten koste gegaan van het hotel of pension (-16% of 350.000 minder) en de caravan, vouwwagen (- 19% of 200.000 minder). In toenemende mate overnacht men in een tent, zomerhuisje of bungalow. Naast de aanzienlijke afname van het aantal autovakanties met 9% verloor ook de touringcar 15% van haar vakantiereizen t.o.v. 1981. Daarentegen is de dalende trend voor vliegtuigvakanties tot stilstand gekomen. SINT ANNALAND - Voor beroep bedankt Ds. L. Blok uit Nunspeet heeft gemeend te moeten be danken voor het beroep, dat door de Gereformeerde Gemeente van Sint Anna- land op hem was uitgebracht. SINT ANNALAND - Uienveiling van dinsdag 4 januari 1983. Uien, maat veertig/opwaarts. Klas se twee N.L.: 14,80-/15,30. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer 185 ton. OUDDORP Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 3 januair 1983. Dammen: C. Mierop - J. ten Hove2-0 H. Tanis - K. Westhoeve2-0 J. Bakelaar- C. Tanis0-2 mej. K. Tanis - J. Visbeen0-2 J. Moerkerk - K. Tanis0-2 L. Moerkerk - C. Akershoek2-0 Schaken: J. Soeteman - L. Jongkoen1-0 M. Breen - T. Draperafgebr. in een gunstiger positie voor dhr Draper E. Santifort - F. den Boer1-0 M. Glerum - J. Meijer1-0 J. van Huizen - P. Breve1 - Door de toenemende mechanisatie en de mogelijkheid van chemische onkruidbe- strijding, is de teelt weer wat aangetrokken. Vorig jaar werd in Nederland ca. 2.000 ha geteeld. Blauwmaanzaad bevat 45 tot 55% olie en wordt voornamelijk geteeld voor het win nen van dit produkt. Als het zaad koud geperst wordt krijgt men een heldere, goed smakende spijsolie. Bij verwarming tot 60 a 70° C wordt meer olie verkregen. Bij deze methode is de olie echter zuur en rood gekleurd en is niet zon der meer als spijsolie bruikbaar. Meestal wordt eerst koud geperst voor spijsolie en de rest van de olie wordt dan onder verwar ming uitgeperst. Deze olie wordt gebruikt voor de fabrikage van zeep en vernis. Spijsolie vindt men onder meer terug in margarine. Het overgebleven materiaal wordt als vee voeder verkocht. Deze perskoeken bevat ten ca. 35% eiwit en 10-12% vet. Tegenwoordig wordt veel zaad niet meer uitgeperst, maar gebruikt voor het maken van maanzaadkoeken of maanzaadbrood jes. Het zaad iievat geen opium, dat zit in de zaaddoos. Het gelialte hiervan is in de Nederlandse rassen echter zo laag dat winning hiervan niet lonend is. In een artikel van Prof. Dr. Reith in het TNO-nieuws, geschreven in 1947, wordt de mogelijkheid van opiumwinning uit blauw maanzaad behandeld. In het begin van de jaren veertig stokte de invoer van opium uit het Nabije Oosten en juist in een oorlogs situatie is opium als grondstof voor morfine onontbeerlijk. Onder druk van die omstan digheden werd het onderzoek in genoemde richting gestimuleerd. In bedoeld artikel is men nog vrij enthou siast over de mogelijkheden om opium uit Nederlandse rassen te winnen. Doordat de invoer van opium weer mogelijk werd is deze ontwikkehng sterk geremd. Wel is om andere redenen de winning van opium uit papaversoórten die in ons klimaat groeien opnieuw in de belangstelling ko men te staan. De Nederlandse rassenüjst vermeldt alleen het ras MARIANNE, dat de mooie egaal donkerblauwe kleur levert, die gewenst wordt door de internationale handel. Uit „akkerbouwjournaat" van Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. v. d. Haven b.v. OP NAAR DE 700.000 OF MEER HET jaar 1983 Is in sociaal-economisch opzicht verre van gunstig begonnen. Zelfs de verheugend lage rentestand kan niet verbloemen, dat we met zijn allen een moeilijk jaar zullen doormaken. Alle inkomens groepen van hoog tot laag moeten Inleveren en de daardoor ontstane, verminderde koopkracht zal stellig doorwerken in de omzetten van de bedrijven. Hét grote probleem is echter de nog steeds stijgende werkloosheid. Het jaar 1982 werd afgesloten met circa 625.000 werklozen, of te wel 12,5% van de beroepsbevolking. Helaas zal dit massale werklozenbestand in 1983 alleen nog maar verder groeien. Volgens de prognoses zullen er eind van dit jaar minstens 700.000 werklozen in Nederland zijn, maar het is zeker niet ondenkbaar dat deze prognose nog aan de optimistische kant is. In ieder geval staat vast dat onze beroepsbevolking in 1983 met 100.000 personen zal toenemen, terwijl de werkgelegenheid met enige tienduizenden arbeidsjaren zal dalen. AANTAL VACATURES NAAR HISTORISCH MINIMUM HOEWEL de huidige economische re cessie een internationaal karakter draagt, onderscheidt de groei van de werkloosheid in ons land zich van die in vele andere landen. In Nederland is de groei van de werkloosheid het meest explosief. In de periode T976-1979 bleef het werklozenbestand zo rond de 200.000 schommelen, zodat we nog de illusie konden koes teren de economische crisis redelijk te overleven. We konden toen ook nog met enige arrogantie naar een land als Groot Brittannië wijzen, waar de werkloosheid een veel grotere om vang had bereikt dan bij ons. Maar vanaf begin 1980 is het op onze arbeidsmarkt totaal mis gegaan op een wijze, die zelfs de grootste pessi mist niet had durven te voorspellen. Sneller dan in het buitenland groeide bij ons het werklozenbestand, name lijk met ruim 400.000 in amper 2'/4 jaar. Als deze even expansieve als dra matische groei van de werkloosheid zich in 1983 verder zal doorzetten, dreigen we Frankrijk en Engeland in te halen, die nu nog de hoogste werk loosheidscijfers hebben. In ieder geval zitten we al in de 'sub-top' met ons werkloosheidspercentage van 12,5%, samen met Italië en de Verenigde Staten. West-Duitsland, waar de werkloosheid de laatste twee jaar ook sterk is gestegen, komt er met een werkloosheidspercentage van ruim 7% heel wat gunstiger af, om maar helemaal niet te spreken over Japan, waar het werkloosheidspercentage niet boven de 2,5% uitkomt, een cijfer om heel jaloers op te zijn. OUDEREN ERUIT IN het Maandschrift Economie ver meldt dr. J.J.M. Theeuwes (Erasmus- universiteit Rotterdam) dat tegenover het massale werklozenleger in Neder land vrijwel geen vacatures staan. Het aantal personeelsadvertenties is ge halveerd sinds begin 1980 en bedraagt nog geen twintig procent van wat het In 1970 was. Het aantal bij de arbeids bureaus geregistreerde vacatures be reikte in 1982 een 'historisch mini mum', het jaargemiddelde wordt op slechts 11.000 geschat. De Rotterdamse econoom signaleert ook dat de samenstelling van het werkloze'nbestand is gewijzigd. De meeste werklozen zijn nog steeds jong, 44% was 24 jaar of jonger in 1982. Maar in toenemende mate val len nu ook de klappen in de categorie mannelijke werknemers tussen de 24 en 55 jaar. Deze mannen genieten nog steeds een bevoorrechte positie op de arbeidsmarkt, zij zijn de traditionele ko&twinners, maar ook de best ge trainde werknemers met veel werk ervaring. Bij een milde recessie zingen zij het meestal wel uit. Maar door faillissementen of reorganisaties wordt in toenemende mate ook deze groep werknemers getroffen. Een be wijs hoe ernstig de recessie is. Tot de grootste verliezers op de ar beidsmarkt behoren de oudere werk nemers. Voor een vijftig-plusser, die werkloos wordt, ziet de toekomst er zorgwekkend uit. Van de vijftig-plus sers, die zonder werk kwamen, was de helft na twaalf maanden nog werk loos. Bij de zestig-plussers is dat zelfs 65%. Langzaam maar zeker verdwij nen dus de ouderen van de arbeids markt, sommigen reeds vèr voor hun pensionering. MINDER ARBEIDSPLAATSEN IN vrijwel alle sectoren loopt de werk gelegenheid terug. In sectoren als de landbouw en industrie was de werk gelegenheid al geruime tijd aan het teruglopen. Maar dit verlies van ar beidsplaatsen werd in de zestiger ja ren en een groot deel van de zeventi ger jaren gecompenseerd door meer banen in de dienstverlenende secto ren en bij de (semi)overheid. De enige plek in de Nederlandse economie waar de werkgelegenheid in 1982 nog groeide was de dienstverlening in de overheidssector. Maar de slechts 0,2% groei van werkgelegenheid die dat met zich meebracht, wordt door dr. Theeuwes terecht als 'een druppel op een gloeiende plaat' aangemerkt. Voor dit jaar, maar ook voor de eerstvolgende jaren wordt geen omslag ten goede van de werkge legenheid verwacht. Integendeel, in 1983 zullen minstens nog zo'n 100.000 banen verloren gaan. Ter wijl, evenals in 1982, de beroeps bevolking met een kleine 100.000 personen zal toenemen. Pas tegen het einde van de tachtiger jaren komen er minder jongeren op de arbeidsmarkt, omdat dan het aan deel van de jongeren (15-29 jaar) in eikaar klapt. We krijgen dan een heel ander probleem, te weten de vergrijzing van de bevolking. Maar de werklozen van nu zullen zich daarover nog niet druk maken. Zij willen zo snel mogelijk aan het werk, maar helaas zal in 1983 de vervulling van deze wens slechts aan weinigen zijn voorbehouden. (Nadruk verboden) Mr. A. BRONSBERGEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9