EIÜVI1DEf1-IHEm/S De geschiedenis van de verzekering Overdenking goed De Flakkeesche Bazar (IV) Koningskinderen uit de Heilige Schrift Rijschoolhouders geven verkeers- en rijles Uw huis verkopen TAMBOER „DE ZWARTE PION" Damvereniging „DENK EN ZET" Bureau Beheer Landbouwgronden opvolger van Stichting Beheer Landbouwgronden 2e blad VRIJDAG 7 JANUARI 1983 No. 5158 De solvabiliteitsverzekering De solvabiliteitsverzekering kwam des tijds bij een faillissement in het middel punt van de belangstelling. Deze ver zekering wordt mede geregeld in art 280 W. V. K. Het luidt „Het wordt als geene ongeoorloofde overeenkomst beschouwd, indien, na de verzekering van een voorwerp voor des- zelfs volle waarde, de belanghebbende hetzelve vervolgens geheel of gedeeltelijk laat verzekeren, onder de uitdrukkelijke bepaling, dat hij zijn regt tegen de ver zekeraars alleen zal kunnen doen gelden, indien en voor zoo verre hij de schade op de vroegere niet zal kunnen verhalen. In het geval van zoodanige overeen komst moeten, op straffe van nietigheid, de vroeger gesloten overeenkomsten dui delijk worden omschreven en zullen de bepalingen in art 277 en 278 insgelijk daarop toepasselijk zijn". Als men het vertrouwen in zijn verzeke ringsmaatschappij heeft verloren, kan men bij een tweede maatschappij het zelfde verzekeren. Deze verleent echter alleen schade-uitkering als de eerste maatschappij in gebreke zou blijven. Toen de debacle van de Brandaris be kene^ werd, sloten vele maatschappijen (soms zelfs gratis) een solvabiliteitsver zekering, waardoor de verzekerden van de Brandaris toch schadeloos gesteld konden worden. Art 281 spreekt over de terugbetaling van premie bij het vervallen van de ver zekering. Dit is echter dikwijls in de polis anders geregeld, en daardoor is art 281 niet altijd van kracht Men noemt in zo'n geval „renunciatie" aan art 281 (renun ciatie afstand doen van). Bij de eerder genoemde art 249 (eigen gebrek), art 276 en 294 (eigen schuld) komt dit ook veelvuldig voor. Bij de brandverzekering wordt in vele polissen gerenuncieerd aan art 249 en bij de autoverzekering aan art 276 inzake eigen schuld. Hierover later meer. De art 283 en 284 sluiten voorlopig de rij van wetsartikelen waarop het verzeke ringswezen is gebaseerd. Art 283 is zeer belangrijk voor de verzekerde, er wordt hem een verplichting opgelegd. Het luidt „Behoudens de bijzondere bepalingen ten aanzien van deze of gene soort van ver zekering gemaakt is de verzekerde ver- pligt om alle vlijt en naarstigheid in het werk te stellen, ten einde de schade te voorkomen ofte verminderen, en hij moet dadelijk na derzelver ontstaan, daarvan aan den verzekeraar kennis geven; alles op straffe van vergoeding van kosten, schaden en interessen, zo daartoe gronden zijn. De onkosten door den verzekerde gemaakt teneinde de schade te voor komen of te verminderen, zijn ten laste van den verzekeraar, al ware het dat dezelve gevoegd bij de geleden schade, het beloop der verzekering te boven gingen, of de aangewende pogingen vruchteloos zijn geweesf'. De verzekerde is dus verplicht al het mogelijke te doen om de schade te voor komen en als deze toch ontstaat deze zo klein mogelijk te houden. Het „laat maar branden, verzekering dekt de schade" is er echt niet bij. Men moet zijn uiterste best doen om de schade zo klein mogelijk te houdeiL De verzekeraar daarentegen be taalt deze gemaakte kosten om de schade beperkt te houden, zelfs wanneer deze de verzekerde som te boven gaan en ook wanneer de aangewende pogingen vruchte loos zijn geweest Het verkeerde begrip dat dan de fooi die aan de brandweer lieden is gegeven daar ook bij hoort, gaat niet op. De brandweer is een gemeente lijke instelling en iedere gemeente is ver plicht er een brandweer op na te houden. Dat er soms maatschappijen zijn, die het doen om zekere goodwill te kweken is een feit apart dat niets met de wet heeft te maken. Art 284 W. v. K. komt veel voor bij W.A.-schades e.d. Dit artikel geeft de verzekeraar het recht om schade welke VERVOLGVERHAAL door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn 56 Schippérus prees zich gelukkig, onbe wust van de Beurspraatjes van zijn zaken- kennisseti, die het met elkander erover eens waren, dat dit een begin was der gevreesde verhuisziekte en dat het met „Schipp", zoals ze hem daar noemden, wel eens van kwaad tot erger kon gaan. XX Bert vond de Zaterdag een dag vol po ëzie, 's Morgens, aan de kuis gedekte ontbijttafel met het spiritusvlammetje on der de thee, het heerlijke brood, de gele kaas, de glanzende bordjes en schaaltjes, was er reeds een bijzondere rust in alles. George was dan nog niet zo levendig; onder de indruk van de slaap zat 't ventje beteuterd bij zijn bord, nu en dan gapend onder 't happen. Moeder boog zich een enkele maal zacht voorover, om George bij 't eten een handje te helpen. Bij 't ontbijt ontmoette Moeders blik vaak die door een derde is veroorzaakt op deze derde te verhalen. De verzekeraar treedt hierbij in de rechten èn verplichtingen van de verzekerde en kan namens deze op treden om de geleden schade terug te vorderen. De verzekerde is zelfs verant woordelijk voor elke daad welke de ver zekeraar bij het verhalen nadeel zou kun nen berokkenea Hij kan bij een schade zich het beste maar gedragen alsof hij neit verzekerd is. Hij kan dan niets fout doen, vult alleen zijn schadeformuher in en de maatschappij zorgt voor de rest Schade- en sommenverzekering In het algemeen verstaan wij onder scha deverzekering een verzekering, die mede afhankelijk is van de werkelijk geleden schade, welke op geld waardeerbaar is. Men moet deze schade lijden tengevolge van een onzeker voorval. In eenvoudiger taal: Wanneer men door een onzeker voorval (ongeval, ziekte, aanrijding, aan varing, brand, storm, inbraak enz.) schade lijdt, wordt deze schade vergoed. Men mag van een schade-uitkering van een verzekering niet beter worden. Dit zogenaamde indemniteitsprincipe is ge regeld in de art 246 en 253 W. v. K. Yot nu toe ging dit in de praktijk aardig op. Het is echter aanvechtbaar of het indemni teitsprincipe b.v. bij de huidige nieuw- waardeverzekering nog wordt toegepast Hierover meer bij de brandverzekering. De sommenverzekering Deze heeft alleen met de schadeverzeke ring gemeen: het onzeker voorval, als het een overlijdensverzekering betreft Men kan een onzeker voorval niet noemen het sluiten van een levensverzekering met een bepaalde uitkering op b.v. 65-jarige leef tijd. Zo zijn er vele vormen waarbij het onzeker voorval maar bijzaak is. Volgende week vrijdag 14 januari geven drie autorijschoolhouders (Fun en Kievit uit Middelhamis en Bruggeman uit Nieuwe Tonge) een grote praktijk- en theorie-avond in de Victoriahal te Dirks- land. Aanvang 8 uur. Iedereen is op deze avond welkom, ook zij die al langere tijd een rijbewijs bezitten. Ook zij kunnen hier voordeel doen met de theoretische lessen maar ze zullen met de anderen die het nog niet tot het bezit van het rijbewijs gebracht hebben, gebruik kunnen maken van de ogentestapparatuur eri de zogenaamde „droogtrainer", waar mee het autorijden wordt nagebootst. De toegang tot deze avond is gratis. THOLEN - Gevangenisstraf. De politierechter te Middelburg veroordeelde A. P. tot twee weken gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het alkoholpromilage bedroeg 2,19. Het was de tweede keer dat P. voor het rijden onder invloed van sterke drank terecht moest staan. Woningbouw In 1983 mogen er op Tholen en Sint Philipsland in totaal maar 47 woningen worden gebouwd. De ge meente Tholen kreeg een toewijzing van 40 woningen, waarvan 16 voor Sint Maartensdijk en 7 voor Tholea De ove rige 17 moeten dan nog verdeeld worden. De 7 woningen op Sint Philipsland komen in het plan De Luister I aan de Krabben- kreek Het overlijden (tussentijds) van de ver zekeringsnemer (hij die de verzekering sluit) is onzeker, maar men rekent bij een studieverzekering of uitzetverzekering, dat de vader, die meestal de verzekering sluit nog in leven zal zijn als de uitkering plaats moet vinden. Het begrip schade ontbreekt hier even eens. Men kan de uitkeringen net zo hoog nemen als men zelf wenst (Men betaalt premie naar het verzekerde bedrag). Ook enkele uitkeringen van de ongevallen verzekering vallen onder de sommen verzekering. (wordt vervolgd) L. Haipeeteman o, schone stad van Isrel's Opperheer Lezen-psalm 87 Van die schone stad van God wordt in psalm 87 op schone wijs lof gezongea Wat was, voor de vrome Israëliet van de oude dag, de stad Jeruzalem van grote betekenis. Dacht hij aan die stad, dan klopte zijn hart sneller en verscheen in zijn ogen schittering. Jeruzalem toch, was de Koningsstad met haar paleizen en torens! Daar was de TempelDaar openbaarde Zich de Heere tussen de cherubs. In de dienst van de schaduwen werd het heil- geheim van de verlossing ontsluierd. Daar bedienden de priesters het altaar en vloei de het bloed van de offerdieren, dat heen wees naar het bloed van het Lam, Jezus ChristusEn als ze, na een vaak moeite- volle pelgrimsreis, aankwamen in Jeru zalem, als hun voeten in de poort van de stad stonden, greep de aanblik van die schone, heilige stad hen aan en werd ge jubeld: „Onze voeten zijn staande in uw poorten, o, Jeruzalem Jeruzalem is wel gebouwd als een stad, die wel samen gevoegd is", (psalm 122 2, 3). Maar.... het aardse Jeruzalem heeft af gedaan. Stad en Tempel werden verwoest Bij haar gebroken muren bedrijven Joden rouw over het verloren Sion en klagen wenend: „Ach, hoe zit vereenzaamd.... de volkrijke stad. Zij werd gelijk een we duwe.... de machtige onder de volken. De vorstin onder de landschappea... werd onderworpen aan herendiensf' Het aardse Sion en het oude Jeruzalem mogen we zien als type en schaduw van meer heerlijke dingen. Sioa... het is het volk van God. De Gemeente die God zich tot zijn erfdeel kiest uit de gehele wereld. Als wij zingen van Jeruzalem staat ons voor ogen het nieuwe Jeruzalem, dat Johannes op Patmos zag nederdalen van God uit de hemel. Van Sion of Jeruzalem zingt psalm 87. Vers I tot 3 spreekt van de stad, vers 4 tot 7 over de inwoners. „Zijn grondslag is op de bergen der heiligheid". Hoe plotseling vangt de dichter aan. Het is of hij de Godsstad in al haar heerlijk heid voor zich ziet en zijn geest zó met dat schone beeld is vervuld, dat hij zonder mleiding in bewondering en aanbidding uitroept „Zijn grondslag is op de bergen der heiligheid". Bergen der „Heiligheid". Zo zingt ook psalm 48: „de Heere is groot en zeer te prijzen in de stad onzes Gods op de berg zijner heiligheid". In welke zin waren die bergen ,,heilig?" Wat zijn heilige dingen? Heilige dingen zijn dingen, die van het algemeen gebruik afgezonderd zijn en in een bijzondere verhouding tot God en Zijn dienst zijn gesteld. Die bergen waren aan God gewijd. Ze waren heilig door Gods verkiezing. De bergen waarop Jeruzalem en de tempel lagen, waren geen geweldige bergea De Sions-heuvel was maar een geringe heu vel. Nochtans: God wilde op die nederige Sions-heuvel wonea De enige grond daar toe was Zijn verkiezende liefde. Ook Jeruzalem zelf was in die zin heilig. Het was de heilige stad. Het was de stad van Gods liefde. „De Heere bemint de poorten van Sion" De poorten worden hier genomen voor de stad zelf. Welna... de Heere bemint Sion! Ja, de Heere bemint Sion boven alle woningen van Jacob Het is dus een liefde die een Iteus heeft gedaan. Die Jeruzalem heeft uitverkoren boven alle andere steden. Zo is Jeruzalem de stad van Gods liefde en van Gods keuze. Die onderscheiding dankt de stad niet aan zichzelf. Het is enkel Gods vrij- machtig welbehagen die Jeruzalem ver kiest Dat is het fundament van deze stad. Dat is haar grondslag. Hierin ligt ook de vastigheid van alle verlostea Verkiezende liefde alleen is de grond van Gods Kerk. „Zeer heerlijke dingen worden van u gesproken o, stad Gods". Heerlijke dingen in psalm 48: „Schoon van gelegenhei4 een vreugde der ganse aarde is de berg Sion, aan de zijde van het Noorden; de stad des groten Konings. Gaat rondom Sion en omringt haar, telt hare torens; zet uw hart op haar vesting beschouwt onderscheidenlijk hare palei zen, opdat gij het aan het navolgend geslacht vertelt". Heerlijke dingen ook, die Jesaja van deze stad profeteert „de heidenen zullen tot uw licht gaan en koningen tot de glans, die u is opgegaan; vreemden zullen uwe muren bouwen en hunne koningen zullen u die nen; en uwe poorten zullen steeds open staan; zij zullen des daags of des nachts niet toegesloten worden; opdat men tot u inbrenge het heir der heidenen en hun koningen tot u geleid worden". „De heidenen zullen tot uw licht gaan". Daar voorzegt reeds Jesaja, dat de scheidsmuur tussen jood en heiden zal worden verbrokea De heidenen zullen komen tot de plaats van de naam des Heeren der heirscharen, tot de berg Sioa 3si.....:„Al de heid'nen, door Uw handen Voortgebracht in alle landen. Zullen tot U komen Heer' Bukken voor uw Aanschijn neer". Dat heerlijk perspectief komt ook in deze „zendingspsalm" tot uitdrukking. In vers 4 komt God Zelf aan het woord „Ik zal Rahab en Babel vermelden onder de genen, die Mij kennen; ziet, de Filistijn, en de Tyriër, met de Moor, deze is aldaar geboren". Rahab en Babel. Met het woord Rahab wordt Egypte bedoeld. Rahab verklaart men te zijn een of ander Nijlmonster en naar dat monster wordt hier Egypte ge noemd. Rahab of Egypte was toentertijd de zuidelijke wereldmacht En het trotse Babel was de noordelijke wereldmacht Tussen die beide in lag Palestina. Wel nu.... dat Egypte en dat Babel zullen God kennen als hun Koning. Van het noorden zowel als van het zuiden brengt God de bewoners van de Godsstad toe. Maar ook de Filistijnen, dat woeste, wrede oorlogs zuchtige volk de erfvijand van Israël; ook de trotse Tyriër, die in hoogmoed neerzag op Israël en ook de verre, zwarte Moor.... zij zullen gerekend worden met het volk van God. „God zal hen zijn kennis mede delen zij zullen door de prediking van het Evangelie en de werking van Gods Geest tot bekering komen. Zij zullen in Sion geboren worden, wedergeboren in de Kerk Gods". Dan kan gezegd worden: „En de dochter van Tyrus, de rijken onder het volk zullen uw Aangezicht met geschenken smeken", (psalm 45). Ja.... „prinselijke gezanten zullen komen uit Egypte, Morenïand zal zich haasten, zijn hand tot God uit te strekken", (psalm 68). Dan horen we van de kamerling uit Morenïand, aan wie Filippus JEZUS verkondigde, en die straks als een verloste zijn weg met blijdschap mag reizen. Dan worden op de pinksterdag 3000 zielen toegedaan tot de Gemeente die zalig wordt Van Oost en West, van Noord en Zuid worden ze getrokken, want het Evangelie wordt verkondigd aan alle crea turen. Uit alle volken wordt samengebracht de schare, die niemand tellen kan. B. (slot volgt) H. H. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 20 december 1982. Jeugdafdeling: Groep 1: D. Bakker - H. v. d. MarelO- I J. Duininck - M. Osterthun1-0 F. Nijman - A. v. Oost0-1 J. d. Krey - M. d. Ruiter0-1 H. Schellevis - E. Broere1-0 K. V. d. Sluis - J. Bakelaar0-1 J. V. Splunter-L. v. Nimwegen O - 1 B. Verwers - F. Duininck1-0 Senioren: afdeling 1: Ant. Visser - W. Markwat1-0 M. V. d. Waal - E. Verbeek'/z - 1/2 afdeling 2: N. Verbracht - C. Bakelaar0-1 R. Faasse - L. LesuisVi-Vi W. Breeuwer - C. Littel■/2 - ?/2 J. Verolme - C. Groenendijk0-1 J. Albrechts - A. Visser1-0 J. Smallegange - C. v. d. Groef.1 - O J. Minnaar - E. Bernard1-0 Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 27 december 1982. Jeugdafdeling: groep 1: H. v. d. Marel - J. Duininck0-1 DIRKSLAND - „De Christenvrouw". De vereniging „de Christenvrouw" hoopt op woensdag 12 januari a.s. haar vergadering te houden in „Onder de Wiek", voorafgegaan door ene broodmaaltijd. Aanvang 6 uur, kosten ƒ10,.De vergadering begint kwart voor 8. Spreekster mevr. Dekker over,,Pasto- rieleven". Betaling contributie 32,50. Opgave voor de broodmaaltijd bij C. Grootenboer, tel. 01877- 1327. Groep 2: E. Broere - J. d. Krey0-1 F. Duininck - A. Klingeman0-1 H. Schellevis - K. v. d. Sluis1-0 B. Verwers - J. Bakelaar1-0 afdeling 1: Ant. Visser - E. VerbeekVi-Vi W. Markwat - A. Robijn0-1 M. Verolme - M. v. d. WaalVi- Vi afdeling 2: J. Boeter - G. d. Jager0-1 W. Breeuwer - J. Albrechts1-0 E. Bernard - R. Faasse0-1 C. V. d. Groef- N. v. Bracht0-1 C. Groenendijk - J. Minnaar0-1 C. Littel - C. Poortvliet1-0 A. d. Vos - J. Noordijk1-0 A. Visser - E. Nijman1-0 THOLEN - Blkschade. Op de hoek van de Brug straat reed M. M. tegen een daar gepar keerde auto van Q. aan. Er was nogal wat blikschade. Uitslagen van wedstrijden gespeeld op 3 januari 1983. Afdeling I: B. Vis-K. Vis0-2 P. Leroy - J. Lodder2-0 H. Koese - I. Koese1-1 Afdeling II: P. Bakker - A. Knape1-1 S. Hoogzand - I. Mackloet0-2 M. Klink - M. v. Lente.1-1 N. Quispel - F. Noordijk2-0 C. Polder - A. Verolme0-2 Afdeling III: J. V. d. Kooij - A. Krijgsman0-2 J. Kamp - T. v. Brussel1-1 L. Taaie - M. Breeman1-1 C. V. d. Bos - L V. Erkel2-0 Afdeling IV: P. Verhage - J. HoUeman1-1 N. Kievit - R. Jacobs2-0 G. Zaaijer - Joh. v. Hoorn0-2 J. de Rooij - J. Groenendijk2-0 H. Schellevis - J. Verbiest1-1 Op 1 januari 1983 is de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) opgeheven. Met ingang van die datum zijn alle taken van de SBL overgenomen door het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL). Het bureau krijgt daarnaast een aantal nieuwe taken uit te voeren op grond van de Wet Agrarisch Grondverkeer. Het bestuur van de SBL maakt plaats voor de Commissie Beheer Landbouw gronden. Deze commissie heeft o.a. tot taak het geven van algemene leiding aan het bureau en het houden van toezicht op de werkzaamheden van het bureau. Korte historie van de voormalige SBL Op 28 maart 1946 werd de Stichting tot het Beheren van Landbouwgronden opge richt. Als doelstelling had de stichting: beheren, herstellen en verbeteren van landbouwgronden en de daarbij behoren de opstallen, voor zover en gedurende de tijd, dat deze als gevolg van oorlogsom standigheden often behoeve van herstel of verbetering van hun normale bestemming zijn of worden onttrokken. Voorts moest de stichting gronden beheren om te voor komen dat zij een bestemming in strijd met het algemeen belang zouden krijgen. Om deze doelen te bereiken was de stichting onder meer bevoegd, onroerend goed te kopen en te verkopen en voor schotten te verstrekken op de bijdragen in herstelkosten. In de loop der tijd zijn de statuten meer malen gewijzigd, waarbij onder meer de naam enigszins veranderde in Stichting Beheer Landbouwgronderi. Volgens de huidige statuten, die 26 mei 1977 zijn vastgesteld, heeft de stichting ten doel: bevordering van het uit oogpunt van algemeen belang meest gewenste ge bruik van grond. Daarnaast is de stichting belast geweest met de uitvoering van de Beschikking beheersovereenkomsten. De ze beschikking bevat de uitgangspunten voor het stelsel van beheerregelingen, waarbij boeren in zogenaamde beheer- en reservaatgebieden door het afsluiten van beheerovereenkomsten een vergoeding ontvangen voor het mede op doeleinden van natuur- en landschapbeheer richten van de agrarische bedrijfsvoering. Andere taken van de SBL hebben uit de uitvoering van de Grondbankregeling en Bergboe- renrichtlijn bestaan. Kado's en huishoudelijk artikelen Onze garantie i voor UW prijsvoordeel Westdijk49, tel. 2213 Ook 's maandags geopend MIDDELHARNIS van Bert Zij waren beiden ochtend-na turen. Ze knikten elkaar dan maar eens toe en genoten in stilte. Evenmin als George was Vader een ochtendnatuur. Die kwam in de regel eerst tegen de avond goed op dreef 's Morgens zat hij achter zijn Stan daard van de vorige avond, kauwde en sprak niet. Maar op tijd waren ze allen. Op school hing ook iets van dat poëtische van de Zaterdagmorgen, 't Laatste uur werd er voorgelezen. Bert keek dan luiste rend naar de kaart van Nederland en de bekende fantazieën op hun vaste plaatsen: de kippekop van Overijssel, het starend osse-profiel-zonder-horens van Friesland en 't meisjesportret gevormd uit rivieren en spoorlijnen ergens in Noord-B rabant. Meteen volgde hij de gang van het voor gelezen verhaal, terwijl vanuit een ver wijderde klas half hoorbaar zangoefenin gen in do-re-mi een wondermooie achter grond schiepen. 's Middags was thuis de poëzie nog immer aanwezig. Ergens op de Hoofd straat draaide een orgel, ver genoeg af, om de grove klank der blikken pijpen te dem pen. Daar de Hoofdstraat op bijna elke hoek een café rijk was, hoorde Bert op zijn kamertje van allerlei kanten achtereen^ volgens de muziek op zich aankomen, als een parallel op de omloop der zon, wier gang hij nooit moede werd, met de ogen te volgen. Tegen de avond was 't draaiorgel geluid verstomd. Maar dan leefde de echo eerst op in Berts oren, een echo, die altijd de gehele Zaterdagavond bleef kleuren en pas geheel verdween, wanneer 's Zon dagsmorgens van over de weilanden de klokken uit de stad kwamen aanzingen, afzonderlijk herkenbaar, of tot een ge luidskluwen ineenwarrende. 's Zaterdagsavonds kwam Bert altijd op de Sluis terecht, het centrum van de Haven. De kerk hief dan zijn open toren koepel met de vlaggestok in het groen- blauw van de avondhemel, omzwierd van zwaluwen. Het gildehuisje stond naden kend tegen de roodgeverfde Westerlucht. De haventjes lagen reeds in afwachting van de Zondag. In de winkeltjes, bij 't pas ontstoken licht, was 't een gedrang van vrouwen, dienstmeisjes en kinderen, ach ter toonbanken met grote glimmende bus sen en potten. Wie aan de beurt was, trad met een onwillekeurige nikje-in-de-lenden van bewustwording, naar voren, 't mandje op de toonbank plaatsend, noemend 't begeerde. De vrouw of de man woog dan 't verlangde af, terwijl de anderen toekeken, wachtend, om straks, met eenzelfde nikje- in-de-lenden, op hun beurt toe te treden. De barbierswinkels zaten vol schippers. Bij de Sluis groepten werklui in Zaterdags halftoilet en baliekluivers bijeen. Politie agenten, bij naam en toenaam bekend, stapten met hun witte handschoenen in dralende activiteit rond, nog niet wetend, wie vannacht onder meer of minder geraas naar de kalmerende cel zouden moeten worden heengeleid. Op een van zulke mooie Zaterdagavon den liep Bert, zijn nieuwe riem prettig- nauw om het middel aangehaald, de Ha ven op, om op zijn bedaarde manier de poëzie van de Havense Zaterdagavond in zich op te nemen. Hij voelde zich ple zierig. Sinds enige tijd had hij iets ontdekt bij zichzelf een zekere volgorde in de dingen, waarnaar hij op straat altijd liep te kijken. Juist vanmiddag, terwijl achter hem oue Magoo met Vader smoesde Magoo wou zeker weer naar Delfthad Bert zijn vondst in zijn dagboek aan getekend, een nieuw hoofdstuk beginnend met een Middeleeuwse sierhoofdletter, of wat daarvoor moest doorgaan. Lange tijd had Berts opmerken voor namelijk gegolden de vorm der letters van opschriften en uithangborden, waarbij el ke figuur een afzonderlijk individu werd en 't gehele opschrift een groteske optocht Vooral de toevoeging Co" bleek ver rassend menigvuldig van expressie. Daarna waren het de puien der huizen geweest, die hij, door op een bepaalde manier er naar te kijken, bezielen kon met uitdrukking, voornamelijk in de vensters, die reeds van verre afstand verbazing, spot, uitzinnige schrik of zelfingenomen heid uitschreeuwden. Ook had Bert een periode gekend van aandacht voor een bepaald soort gevels, voor kleerplooien, voor vitragegordijnen. Zijn jongste belangstelling richtte zich echter op de Havense cafeetjes. Alles in en aan die gelegenheden bleef toch maar geheimzinnig en lichtelijk afkeerwek- kend.... De dans der letters „Vergunning" ofCafé Billard" verliep op elke deurpost of venster weer anders. Hier had je nou weer dat kroegje met de potpalmen aan de ingang, toegang gevend tot een geheim zinnig schemerduister. Ook het weeë luchtje, dat je onder 't voorbijgaan aan- vlaagde, leek hier bijzonder scherper, dan elders. Hoe moest je hier toch binnen komen? peinsde Bert Stond er een toon bank achterin....? Tussen de palmen door kwam een oud mannetje naar buiten, opvallend moeilijk, leunend met beide handen op zijn stokje. Berts mond opende zich: 't was oue Ma goo.... Hij was smoordronken. Zijnduffel- se pet stond scheef op zijn grijnzend, thans rood gezicht, de mond mompelde ver ward, terwijl hij met zijn stokje zijn even wicht trachtte te bewaren. De oude vos had Bert dadelijk gezien. Uit zijn mompelen verhief zich een schreeuw: „Hééh.... hééh.... jongeheer.... kom is hier.... jongeheer...." Bert, met een hoge kleur, kwam schoor voetend nader. Nu keek hij in de rood ont stoken oogjes van de oude zondaar, wiens drankadem dronkemans-vriendelijkheid naar hem toewalmde. Voorbijgangers ble ven lacherig staan. De oude Magoo, zoekend in zijn dronken brein naar een opzichtige leugen, mom pelde met lamme tong: „Begrijp je wel.... jongeheer....jouw vader.... je vader hêh?.... hk.... ik weet niet of je.... hk.... zeg'm dat maar gerus.... jongeheer.,., komplemente van mijn.... Megoo!.... hk...." „Wat blieft U?" „Wat blieft U... hk.... jongeheer?...." Hachelijker waggelend, ontstak Magoo zonder overgang in hevige woede door het tergend deinen van de straat, de toeloop van mensen en de weerbarstigheid van zijn dronken fantasie. Schreeuwend brak hij los in een stroom van vloeken en ver wensingen, in al hun verwardheid on miskenbaar gericht aan het adres van Berts vader. De jongen, hevig geschrok ken, liep door, maar Magoo, in razernij, strompelde hem achterna. (wordt vervolgd) heel voorzichtig pakken ze alle glazen in, heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano. heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed. die jongens van flakkee expresse flakkee expresse 01870 2188 middelharnis Groep 2: ^:^4■'^lf'fJ^lf^l^4^lf4■'^'^■'^*'^4■**'^'^*4■*^^■**■4■4■*4■4■•f**'^4■>^>f'^'^**¥■*'^*********4■**'^*******^■*4■***^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 5