^ri-isc Raad Middelharnis stelde gisteren de sluitende begroting '83 vast Woonhuis Fabert Oude Tonge weer aanzienlijk uitgebreid Visser Losstaande gevel woei gedeeltelijk omver L Garage KATÖPS B.V. huSbretMse Weer twee casco's Studievereniging AUTO-SCHADE ^Uw eigen computer^ MUZIEKKAMERCONCERT Nieuwe R.K. School „de Nobelaer" 28 januari open Schipper Kees Schot van reddingboot Jan Leis met pensioen Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond S.G.P.: „Terugkeer tot God en Zijn Woord" OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 door Rinus Verhage en Piet Westhoeve PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS Ooltgensplaat: Winterconcert „Amicitia" Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten 55e Jaargang No. 5158 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Gisteren, donderdag 6 januari, heeft Middelharnis' gemeenteraad zijn kijk gegeven op het inmiddels begonnen bestuurlijke jaar 1983, dat erblijkens de overlegde gemeentebegroting niet al te somber behoeft uit te zien als maar de uitgaven zorgvuldig zullen worden heroverwogen. Het algemene voor zieningenniveau behoeft in '83 niet te worden aangetast en de begroting laat nog een post onvoorziene van ruim 500.000,zien maar uit de toelichting door het College en uit de gehouden beschouwingen door de raad bleek een duidelijke beduchtheid voor de nabije toekomst waarin met die vorenbedoelde heroverweging ernst zal moeten worden gemaakt. In de toelichting werd door het College gepleit voor het aktiveren van een gemeentelijk werkgelegen- heidbeleid. In een veelheid van beschouwingen gaf de raad op een en ander zijn visie weer. Onderstaand een weergave uit de gehouden beschouwingen. Die van de fractie Hoogzand gaf vanaf de heggetjes, zij zijn immers het minst eerste maar zeker m de laatste regels vifeerbaar!' blijk van een kritische kijk op de hande lingen van het College. In de laatste regels wordt zelfs voorgesteld om ter bezuiniging de derde wethouder heen te zenden en als vanouds met twee te volstaan. Lijst Hoogzand blijkt voorts niet bang te zijn van 't snijden in eigen vlees want tevens wordt voorgesteld de vergoeding voor de raadsleden met eenderde te verminderen! De wens tot het voeren van een voor zichtig, nuchter en terughoudend beleid laat lijst Hoogzand vooropstaan om de beschouwing voorts te verzadigen met een aantal suggesties die aan die voorwaarden (zuinig, nuchter en terughoudend) vol doen. Daarom toont de fractie zich niet ondersteboven van het gemeentelijk werk gelegenheidsplan zoals door het College aangevoerd. Liever ziet zij een regionale of een wijdere aanpak van dat probleem waarbij duidelijk wordt gemaakt dat in een „werkverschaffingsproject" als de ver fraaiing van het winkelcentrum in Middel harnis niet zoveel heil wordt gezien; het zal althans weinig helpen een te structu rele werkgelegenheid. „We hopen van ganser harte dat de ondernemer er weer bovenop komt want daar moet de werk gelegenheid vandaan komen" zo zegt de beschouwing voorts, daarbij aantekenend dat de aanleg van industrieterrein alleen niet voldoende is. Kwalijk vindt de fractie Hoogzand het dat het N.B. de Overheid zelf is die met de meest ingewikkelde wetgeving vele bedrijfsvoeringen ernstig bemoeilijkt Over de rol van de Gemeente als directe werkgever is lijst Hoogzand weinig te spreken wanneer enerzijds moet worden geconstateerd dat de sterkte van Ge meentewerken is teruggebracht terwijl de bezetting van het College met 33% is toe genomen. ,,Het is door de eeuwen al zo geweest, men kan het beste beginnen bij de zo werd vergeleken. Vragen waren er voorts over het juist functioneren van de stemmachines daar om in Middelhamis tweemaal zoveel niet- stemmers als elders op Flakkee?) de plan nen voor een jachthaven te Stad, de deso late toestand van de haven van Sommels dijk en de haventarieven, toegespitst op het kennelijk voor nemen van het College het havengeld voor de Watersportver. te verdrievoudigen. Het lijkt de fractie toe dat een rechtsongelijkheid wordt betracht wanneer de watersporters op zouden moe ten draaien voor o.a. de kosten aan de schutsluis. Het lijkt de fractie eerlijker wanneer niet alleen de leden van de Water sportvereniging maar alle schepen aan die kosten mee zuilen betalen. Zo niet dan zou de doelstelling van de Watersport vereniging financieel afgestraft worden ten opzichte van de jachteigenaren die bultende Ver. een ligplaats in de gemeente kiezen. De Watersportvereniging betaalt nu een kostendekkend havengeld zo wordt betoogd waarbij wordt aan getekend dat hen het schoner worden van de haven niet door een verhoging mag worden aangerekend, via het Zuiverings schap zijn de kosten daarvan al aan alle burgers doo'ixJC'rekcnd.... In het verloop van de beschouwing werd aandacht gevraagd voor de noodzaak een fietspad aan te leggen naar Stad aan 't Haringvliet en langs de Rottenburgseweg, terwille van de veiligheid van de fietsende schooljeugd. Gram werd gereageerd op steeds maar trendmatige verhogingen van gem. belasting en die de mensen in de wurggreep houden omdat anderzijds de inkomens dalen waarna de beschouwing besloot met een compliment jegens de onderwijsinstellingen om met bepaalde bezuinigingen in te stemmen. Voor de gemeente tal het doordat het Rijk nog meer gaat besnoeien nog moeilijker worden de voorzieningen op peil te hou den. Een viertal voorstellen ten besluite: Geen garantie meer verlenen voor wo ningen die voor 1940 zijn gebouwd; bij de Provincie aandringen op aanleg van het fietspad Stad-Middelhamis, het zoeken van een alternatieve locatie voor de bouw van de nieuwe Openbare School in Mid delhamis en het temgbrengen van het wethouderstal tot twee met vermindering van de toelage van de raadsleden met één derde. De SGP fractie heeft in zijn beschou wing duidelijk gemaakt mede zorg te heb ben voor de economische ontwikkelingen maar duidelijk gemaakt mede zorg te hebben voor de economische ontwikke lingen maar duidelijk werd daarin een ver binding gelegd met „de grootste beleids fout", het niet meer erkennen van de Heere. Een wederkeer tot Hem zal nodig zijn om uit de impasse te komen" aldus dhr. V. d. Ketterij, wijde perspectieven in het vooruitzicht stellend voor de christe lijke politiek die ernst maakt met die temgkeer omdat ze dan in zwakheid toch machtig kunnen zijn. Wanneer hij enkele beleidsvoornemens van het College en be schouwing nam wilde spr. graag mee denken met het College over werkgelegen heidsplannen, overigens beseffend dat werkgelegenheid niet zomaar voor 't grij pen ligt Bij voorbaat zag hij minder perspectief voor het creeëren van werkge legenheid in de sectoren recreatie en toe risme, zoals B en W dat kennelijk wél doen, meer wilde hij de aandacht richten op de bouwsector en de administratieve sector. „Laten we eerlijk zija!" raadde dhr. V. d. Ketterij: vele financiële des kundigen en economen hebben zich al gebogen over deze vraagstukken en ze komen er niet uit. De ene mening staat soms haaks tegenover de andere en wij zijn ons bewust dat wij in dezen ook niet de oplossing kunnen brengen?" Spr. vroeg zich af of het werkgelegenheidsfonds van de Provincie of het Ministerie van Soc. Zaken wellicht mogelijkheden zouden kunnen bieden. Bijval werd verleend aan het aktieplan van een 17 tal Zuid Hol landse Gemeenten ten aanzien van res tauraties van monumenten welk plan bij Provincie en Rijk een goed onthaal ge kregen heeft (Vervolg op pagina 2, Ie kolom) Alsof er economisch gezien geen vuiltje aan de lucht iszó slaat woonhuis Fabert te Oude Tonge er zich doorheen! De nog jonge ondernemer doet zelfs méér dan dat want woensdagmiddag ontving hij zijn vele relaties in een prachfig nieuwe zaak op de Oude Tongse Molendijk. Die nieuwe aanwinst die de showruimte zeer vergroot gaf hem gelegenheid een en ander te reorganiseren. Dat deed hij o.a. met de al aanwezige zaak op de hoek Molendijk -- Kaai waarin men voorheen vrijwel uitsluitend eiken meubilair aantrof Dhr Fabert heeft dat nu veranderd door het zeer uitgebreide aanbod in eiken naar de nieuwe zaak over te brengen en in het bestaande pand een meer gevarieerde collectie te presenteren. Het nieuwe pand leent zich daar des te beter toe. Door „het Lampenhuis" te Middelharnis wordt heel smaakvol de verlichting verzorgd en het nieuwe pand van Fabert (op de plaats waar ettelijke jaren een lege piek was) is dan ook voor de Oude Tongse Molendijk en voor de klanten die er hun keus willen maken een bijzondere aanwinst. vooralle zeherheid GOEDEREEDE In de maand december arriveerden bij Maaskant Stellendam twee casco's uit Polen, die daar zullen worden klaar ge maakt tot volledig uitgemste Noordzee kotter. Het schip dat het eerst arriveerde, was bestemd voor de firma W. en J. Lokker, die thans de G.O. 21, 22 en 25 in de vaart hebben. Het schip dat nog juist voor de Kerstdagen voor de kant bij Maaskant arriveerde is bestemd voor de firma J. en J. Aalbregtse uit Breskens, de firma die thans met de Br. 43 ELMAR het visserijbedrijf uitoefent ca es Zaterdag 15 januari hopen Rinus Ver hage en Piet Westhoeve een concert te geven in de muziekkamer aan de Koolweg 11 te Ouddorp. Zij spelen dan werken voor orgel 4-handen en voor orgel en clavecimbel. Voor orgel 4-handen staan enkele stuk ken op het programma, welke zij ook j.l. mei op hun concert in Middelhamis heb ben gespeeld, o.a. de Preludium en Fuga in Bes van Albrechtsberger en de Sonate in d van Merkel. Voor de werken voor orgel en clavecim bel (t.w. Concierto in G van Blanco, Sonate I in g van Pasquini, Concierto III in a van Soler en Concerto in Bes van Lucchinetti) komt een clavecimbel naar de muziekkamer, dat gebouwd is door Matthijs Mijnders uit Stellendam. Beide organisen zullen ook solo te beluisteren zijn. In verband met de ruimte in de muziek kamer is het aan te bevelen vooraf plaats te bespreken (tel. 01878-1764, b.g.g. 2484). Entree, incl. programma en con sumptie in de pauze bedraagt 7,50. Het concert begint om 20.00 uur. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 DIRKSLAND De studievereniging der S.G.P. hoopt as. maandagavond weer bijeen te komen in het verenigingsgebouw „Rehoboth". Inleider is de heer W. Büdgen over art 4 van het beginselprogramma, een vergelij king tussen S.G.P. - G.P.V. en RP.F. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Aanvang half acht Met een daverende klap is dinsdagmorgen een deel van de voorgevel van een pand op de Slikdijk op het wegdek terecht gekomen. Daarbij hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het pand was in opbouw nadat het twee jaar geleden goeddeels was uitgebrand. Van de bewoners kwam toen mebr Luth-Kamps om het leven. De woning was inmiddels aangekocht door dhr Steentjes die aan de herbouw begonnen was. Doordat de dakconstrustie door de brand was aangetast bood die geen steun meer aan de voorgevel toen die dinsdag door de storm werd gebeukt. Rustend schipper L. van Gent zag de gevel in de wind balanceren maar terwijl hij de Technische dienst van de Gemeente waarschuwde, stortte de gevel al omlaag. DIRKSLAND De muziekvereniging „Amicitia" te Dirksland houdt op de twee achtereen volgende vrijdagen 14 en 21 januari haar winterconcert, 's avonds om half acht in het verenigingsgebouw „De Schakel". Behalve door het fanfare-orkest zelf zal worden meegewerkt door de leerlingen/ jeugdgroep, de drumband en de boeren- bloaskapel. De majorettes en minirettes hebben iets heel bijzonders op het pro gramma staan; zij zullen in een muzikale show optreden op muziek van Robert Stolz en Johann Strauss. OUDE TONGE Vrijdag 28 januari zal het nieuwe ge bouw van de Katholieke lagere school „de Nobelaer" en de kleuterschool „'t Kwet- ternest" aan de Julianastraat officieel ge opend worden. De openingshandelingen zullen worden gepleegd door dhr. P. J. van Dijk, hoofd van de lagere school. 's Avonds is er voor belangstellenden gelegenheid het schoolgebouw te be zichtigen. Schipper Kees Schot, van de redding- boot Jan Leis van de K.Z.H.RS. (Ko ninklijke Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen) ge stationeerd te Burghsluis is met 1 januari 1983 voor goed aan de wal gestapt Gedurende 18 jaar heeft Schot(60) deze functie op een te Burghsluis gestatio neerde reddingboot uitgeoefend en tal van schipbreukelingen zijn door hem aan de wal gebracht Dit waren in hoofdzaak opvarenden van plezierjachten, sportvissers en ook wel van binnenschepen en zeeschepen. Want de geulen en stroomgaten van de Oosterschelde van het water voor de kust maar ook van de Banjaard, de bemchte zandbank voor de Schouwse kust kende Schot als zijn broekzak, want zijn oor spronkelijke beroep was gamalenvisser en de Thoolse gamalenvloot had juist dit gebied als viswater. Niet alleen de mensen werden gered, maar ook de schepen waarop de gestrande opvarenden, hun meer of minder angstige avontuur beleefden en de schepen die naar binnen werden gebracht of vlot getrokken vertegenwoordigen een waarde van vele miljoenen guldens. Machinist A. Roon, wordt opvolger van schipper Schot. Naar een opvolger voor Roon als machinist wordt nog gezocht LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1