Junckers deens parket Woord en Daad ANTIEK nUMPTSTAL land-entuinbouwmachines RUMPTSTAD B.V. Mevr. Grinwis de vloer naar uw hart! keukencentrum tielemanbv melissant Predikbeurten Zeeland bent van harte welkom op onze show van van 12-15 januari 1983 Ons mechanisatieprogramma is uitgebreid met een groot aantal nieuwe machines en werktuigen. Reden genoeg voor ons om daarvan een presentatie te geven. Woensdag 12 t^m vrijdag 14 januari van 10.00 -18.00 uur en zaterdag 15 januari van 10.00 - 17.00 uur. Lieve Vrouwe Poldersedijk 1 a STAD AAN 'T HARINGVLIET Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 7 JANUARI 1983 De Fransen noemen mij Escout Ik kom dan ook op hun grondgebied tot leven. Om precies te zijn op het plateau van Saint- Quentin in het franse plaatsje Couy (Cate- let) op honderdtien meter boven de zee spiegel. Eerst stroom ik, nu nog als een slanke juffrouw, langs Kamerijk, Valen ciennes en Code. Daar krijg ik er een natte arm bij in de vorm van de zijrivier de Hene. Voorts ben ik verbonden met een kanalensysteem in Noord-Frankrijk en even voor de Belgische grens spuugt de Scarpe haar vocht in mijn wateren. Dan vervolg ik golvend mijn pad door de pro vincie Henegouwen langs Doornik naar Oost-Vlaanderen. Daarbij vorm ik wel twintig kilometer de grens met West- Vlaanderen. Bij Gent pak ik de druipende hand vast van de Leie en ben dan via de Ringvaart verbonden met het zeekanaal Gent-Temeuzen. Bij Dendemonde krijg ik vaste visite van de Dender en bij Hamme stroomt de Dume over mijn stoep. Maar de Rupel spant de kroon. Die komt namelijk niet alleen mij gezelschap houden maar neemt een heel systeem van zijrivieren mee. Estuarium Als Antwerpen in zicht komt, dan zo ongeveer begint mijn estuarium. Dat is een gebied waar de zoete rivier de zoute zee ontmoet Dan ben ik al uitgedijd tot een breedte van vijfhonderd meter. Via mijn zuster, de Westerschelde, spoedt ik mij dan naar de uitmonding in de Noord zee. En dan ben ik gegroeid tot een soms kolkende waterplas van vier kilometer breed. In totaal lieb ik dan vierhonderd en dertig kilometer afgelegd en als ik er dan al mijn zijnichten bij reken dan beslaan we tesamen een stroomgebied van twintig duizend vierkante kilometer. Nu zijn de laatste jaren aller ogen gericht geweest op de Oosterschelde. Dat is na tuurlijk geen wonder want er gebeurt daar nogal wat Tegen een mogelijke bedrei ging voor de mens wordt er nu een water bouwkundige dam opgeworpen die inter nationaal bewondering wekt Ér is daar dus een overeenkomst tot stand gekomen tussen de belangen van menselijke veilig heid en milieu-inzicht Dat is dus be keken. Daarom mag er nu wel weer eens wat belangstelling komen voor de Wester schelde, vind ik, voor mij dus. Gelukkig ben ik niet de enige die er zo over denkt want „Zeeuws Nieuws" van de stichting het Zeeuwse Landschap, denkt er on geveer ook zo over. Het septembernum mer 1982 is geheel aan mij als een ver geten Westerschelde gewijd Vroeger In de Romeinse tijd fungeerde ik al als waterweg voor het scheepvaartverkeer naar Engeland. In hetjaar52 v. Chr. dacht Caesar dat ik in de Maas uitstroomde maar daar zet ik voorlopig een vraagteken bij. Historie vorsers zijn van mening dat ik toen een uitmonding had in de Noordzee en wel tussen Walcheren en Schouwea Het moet 1134 zijn geweest toen een grote stormvloed mijn stroomgebied heeft geteisterd. Er zijn toen grote vernielingen aangericht aan waterkeringen en er ont stonden toen *grote geulen tussen Wal cheren en Zuid-Beveland. Mijn water oppervlakte verwijdde zich dermate dat ook mijn uitstroomgebied als zee werd aangezien. Maar latere vloeden brachten hierin weer verandering. En zo ben ik in de loop der eeuwen door de elementen der natuur en door menselijk reguleren ge worden tot een water, schorren en slikken- gebied dat voor mens en dier en bepaalde flora van grote betekenis is. Al dat gebagger Nu zeggen ze wel eens dat ik een eigen zinnige dame ben. En dat komt natuurlijk door die welhaast nimmereindigende bag- gerwerken waardoor ik me toch niet uit mijn bedding laat brengen. Volgens men sen die misschien wel achter een teken tafel hebben zitten centimeteren, moest het Middengat bij Hoedekenskerke maar de hoofdvaargeul blijven voor de grote vrachtvaart van en naar Antwerpen. Maar daar had ik helemaal geen zin in. En al ben ik dan maar een klein riviertje vergeleken bij al die indrukwekkende wereldstromen, ik hoef mijn stroomsnelheid maar een fractie te veranderen en alle menselijke berekeningen kunnen de prullenmand in. Daarom is sinds 1980 het Gat van Osse- nisse en de Overloop van Hansweert als hoofdroute aangewezen. Bovendien is door al dat gewroet in mijn kelderruimte de gamalenvangst terug gelopen. Als rivier zou je haast gaan denken dat de mensen voor de leut blijven baggerea Maar dat is natuurlijk niet zo. Ze doen het al sinds ze zelf kunnen heugen en naar mate de diepgang van hun schepen groter werd moest er steeds weer in mijn bodem worden geploegd en gedregd. En al dat slib en zand werd en wordt nog steeds buitengaats op een gigantische hoop ge gooid. Maar daar blijft het natuurlijk niet liggen. Door middel van kust- en getijde stromingen zorgen ik en de zee ervoor dat alles weer op zijn oorspronkelijke plaats terecht komt En daarom kunnen de wa- terboeren blijven ploegen. Schelpen Ik weet dat ik de mensen al eeuwen een dienst doe met het heen en weer dragen van hun schepen en wat voor vaartuigen ze er op het ogenblik ook op nahoudea Maar dat ik ook een schelpenverzame- laarster was, nee, dat wist ik niet Overi gens is de omschrijving verkeerd. Ik be waar die dingen zelf niet maar strooi ze uit op de stranden van Cadzand, tussen Westkapelle en Domburg en op het Wes- terscheldestrand. Er is wel animo voor want je ziet nog al eens een mens ver momd als natuurminnaar de stranden af struinen. En dan doen ze vondsten die uit een tijdperk komen dat zo'n twee tot zes miljoen jaar achter ons zou liggen. Maar daar zullen alle mensen kinderen het niet mee eens zijn. De Grand Canyon in Ame rika wordt al jaren onderzocht door evou- tionisten en creationisten. Voor de eerstgenoemde zijn de zichtbare lagen even zovele perioden van miljoenen jaren en voor de anderen een volgorde van bezinking gedurende een tijd na de Zond vloed. Inmiddels kabbel ik rustig verder door het pad dat de natuur en soms ge deeltelijk) de mens voor mij heeft ge baand. Dat moet doorgaan want ik ben de belangrijkste aanvoerster van zoet water voor mijn zuster, de Westerschelde. En dat komt door de hoge afgifte in de winter die mij onder de regenrivieren heeft ge plaatst In die Westerschelde ontmoet mijn toe stromend zoet water het door getij werking in- en uitstromende zoute water. De men gende kracht hiervan is zó groot dat zout en zoet tot in het stroomafwaartse van mij worden gemengd. Dat resulteert in een steigend zoutgehalte die voert in de rich ting van de zee. Datvarieertnatuurlijkwel door verschillend aanbod van beide typen water. Toch leeft er heel wat organisme in en dat kan omdat de natuur die wezentjes heeft toegerust met verschillende toleran ties om aan steeds wisselende zoutge halten het tere hoofje te kunnen bieden. Door die zout-zoet-menging is er een brakwaterzone ontstaan tussen Hans- weert en Zandvliet met karakteristieke levensgemeenschap. Een belangrijke ver tegenwoordiger daarvan is het roeipoot- kreeftje. Een volwassen diertje is maar net een millimetertje groot Het zal niet mee vallen om die met het blote mensenoog te bespieden. Toch zijn het vraatzuchtige schepseltje die per dag de helft van hun eigen gewicht naar binnen slaaa Veel kreeftjes hebben algen op hun spijskaart staan. Maar in mijn boezem is het wel de fijne detritus die van doorslaggevende betekenis is voor dit micro-organisme. Wantde kreeftjes peddelen hetgehplejaar onafgebroken tussen mijn oevers van het brakwatergebied en dat kan alleen als ze gedurig hun bord vol kuimen scheppea Welnu, die detritus, loslatende weefsel resten, is hier overvloedig aanwezig en wel in die mate dat mijn water er helemaal van is vertroebeld. Als die roeipootdier- tjes zich een tijd lang lekker hebben vol- gegeten en ze zijn dik en vet dan vormen ze op hun beurt weer voedsel voor hogere dierea Immers, ze staan, beter gezegd ze zwemmen aan het begin van een voedsel keten. Buitendijkse recreatie op schor bij de Paal. Een luchtje En nu moet me iets van het hart Elke keer als de getijdewekker tikt en het zoute maar toch ook nog wel schone zeewater haar lange rollende armen naar mij uit strekt dan schaam ik me keer op keer voor elke ontmoeting. Want aan dat zoete water van mij zit wél een luchtje. En dat is dan nog vriendelijk gezegd. Praat maar gerust over waterverontreiniging door in dustriële vervuiling en huishoudelijk af val. Waar moeten die mensen anders met hun troep naar toe en ik kom toch langs.... Maar zo kan het natuurlijk niet blijven. Nu kan mijn brakwaterzone nog behoorlijk functioneren maar dat hebben we dan weer aan moeder natuur te danken die ook deze onzienlijke roeiertjes de nodige aan passing bezorgt Maar hoever dat gaan kan, is geen pro bleem voor mij. Dat moeten de mensen oplossen. En dan vanzelf in internationaal verband want denk erom dat die vuil spuiterij ook grensoverschrijdend plaats- ^"JP^ Schorren en slikken Dan nu nog even wat over mijn schorren gebied zandplaten en een natuurreser vaat De schorren zijn nogal moeilijk toegan kelijke terteinen en dat is maar gelukkig ook want ik heb er de smoor in als Jan en Alleman ook hier net doen of ze thuis zijn. Misschien moet ik wel zeggen: deden ze maar zo. Deze met zoutplanten begroeide moerassen liggen buitendijks boven de hoogwaterlijn. Dat betekent dus dat de hoogste delen maar een enkele keer onder lopen. Ze worden doorsneden met diepe geulen en kronkelende kreken die fijn vertakt het schorrengebied binnendringea Door dit krekenstelsel wordt het vloed- (foto H. J. van Oosten) water aan- en het ebwater afgevoerd In de zomermaanden maken veel vogels gebruik van schorren en zandplaten om er te broeden. Maar door verstoring van menselijke recreatieve aard ziet de toe komst voor de tureluur, de scholekster, de kluut en al hun gevederde vrienden en vriendinnen er niet zo best uit Er zijn veel mensen die belangeloos nuttig werk doen om het de dieren goed naar hun zin te maken maar tegen motorcrossers en los lopende honden is niet te vrijwilligen. In het verdronken land van Saeftinghe kan dat niet meer. Dat natuurreservaat valt onder de Natuurbeschermingswet Als je daar eens rond wil kijken moet je wel eerst schriftelijk daartoe een verzoek indienen. En dan mag je er nog niet op je eentje in. Ik zou u er nog veel meer over kunnen vertellen maar misschien heeft de juffrouw van de Stichting Zeeuws Land schap nog wel een paar themanurrmiers van achter de hand. Waag er maar een telefoontje aaa 01130 - 2715. De aan vraag is overigens groot dus je moet het me maar niet kwalijk nemen als je achter het net vist Op mijn wateren hebben zich ook bot singen voorgedaaa Dat heeft me altijd nog verdrietig gestemd en daarom stop ik nu met dit verhaal omdat ik nu zeker niet in aanvaring wil komen met het rode pot lood van de redakteur dezer krant Maar niet nadat ik al die medewerkers van Zeeuws Nieuws heb bedankt omdat ze zoveel spitt- en graafwerk hebben willen doen in verschillende literatuurbronnen om al mijn wel en wee den volke kond te doen. Er behoeft dus niet per sé een olieramp met een paar tankers te gebeuren om mij, de (Wester) schelde in het nieuws te krijgen. De Consumenten-gids van juni '82 informeert u uitvoerig en is ter inzage bij... Schor en slik in het Sloe (foto H. J. van Oosten) Eind december 1982 werd in Ouddorp de kwartaaluitgave van de Stichting „Re formatorische Hulpaktie Woord en Daad" huis aan huis bezorgd. Niet dat Woord en Daad in Ouddorp zo onbekend is. Integendeel, juist omdat men de laatste maanden van het vorig jaar in Ouddorp zoveel bijeenbracht werd het Woord en Daad krantje bij iedereen bezorgd Wij hopen dat hierdoor het werk van Woord en Daad nog meer bekendheid zal krijgen. De zeer velen, die de stichting een warm hart toedragen hebben kunnen lezen waarheen hun geld gaat Vanaf begin oktober tot en met eind december werd in Ouddorp maar liefst voor 11112,30 bijeengebracht Te weten: - Baddoekenaktie zesdeklassers C.L.S8312,30 - Rommelmarkt Beatrixweg 242000,— - Oliebollenaktie Beatrixweg 24400,— - Verkoop koekjes, e.d. Beatrixweg 24400,— Totaal11112,30 En het gaat nog steeds doorU kunt ook nu weer bij mevr. A. Bakelaar, Beatrix weg 24 terecht voor koekjes, baddoeken, keukendoeken, washandjes, zeep, kwar tetten, knijpbeursjes, enz. Telefoon01878-2191. In Ouddorp is men steeds paraat Voor de StichtingWoord en Daad". Laten wij ook in 1983 met elkander, Biddend bezig zijn voor de ander 't Is niet in eigen kracht gelegen. Maar 't wacht al op 's Heeren zegen Zondag 9 januari 1983 SINT ANNALAND - Ned. Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. M. D. Geuze (bevestiging ambtsdragers) - Geref. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees- dienst - Geref Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst PREDIKBEURTEN ZEELAND BRUINISSE - Oud Ger. Gem. donder dagavond 13 januari 19.30 uur de heer A. D. Muilwijk van Sliedrecht SINT ANNALAND - Extra kerkdienst. Op dinsdag 11 ja nuari zal er D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) in de Nederlands Hervormde Kerk te Sint Annaland een extra kerk dienst worden gehouden waarin in de dienst des Woords hoopt voor te gaan ds. M. D. Geuze. Vanuit het pikkedonker had'ie ons benaderd, van achteren nog wel. 't Was of hij 't minder vriendelijk bedoelde maar nee..., 't zou spoedig anders blijken Een al wat oudere baas, gestoken in 't manchester, snor onder de neus, pientere oogjes, een pet op 't grijze hoofd en van zijn goeie zeventig jaren nog geen moment verluierd. Sommelsdijkers moeten hem haast kennen. Hij greep in toen hij zag dat we bar aan 't tobben waren. Een kastje moest er in de auto, dat leek te gaan als maar de voorpoten hadden meegewerkt. Alsof 't kastje een weerspannig muildier was, zo bleven die poten steken tegen 't fraai gebogen autodak. 't Zou zó nooit gaan", dat was al snel bekeken. Vroeger" zei de man, vroeger hadde m'n thuus oak een kasse mar daer kon je de voorpoateri van ongder droaie In het donker had hij niet gezien dat het weerstrevende meubeltje er een van vroeger was. U raadt precies wat we toen deden. Inderdaad.... en 't lukte. De kast was binnen De man glunderde: dat most vroeger omdat de vloeren zoa ongeliek waere" zei hij nog voordat hij wegbeende: „daer kon je de kast mee stelle zodat 'n recht kwam te staen". En nou is 't makkelijk omdat de auto's zo gestroomlijnd zijn. Dat die ouwe baas dat óns nou moest vertellen. En zo precies op tijd....! Rottenburgseweg 72 Winkel: Zandpad 148 Middelharnis W 01870-3392 Mijn naam is (Westei) schelde OPENINGSTIJDEN dinsdag t/m vrijdag 9.30 - 12.00 en 13.00 - 17.00 uur vrijdagavond 18.30 - 21.00 uur zaterdag 10.00- 15.00 uur Maandag gesloten. Binnenweg 7d tel 01877 2555 y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 10