Ganzen en waterwild excursie Raad van de Waterstaat adviseert over dijicverzwaringen PROTECTIONISME: Misplaatste vaderlandsliefde VOOR EXTRA ZEKERHEID IN UW TEELT Koningskinderen ■S ZADEN dienstverlening Rijnsburger* Jwl^'IO^^ origineel. \1Ü^ De mini vuilcontainer Nieuwjaarsconcert door Klaas Jan Mulder P.V. Je Reisduif' lioudt liol(l(enshow Cursus tiartmassage Voor een optimale combinatie van vroegheid, opbrengst en kwaliteit. Door de dikke huid is Jumbo het ideale ras voor de machinale oogst en verwerking. Jumbo, voor zekerheid in uw teelt. Rijnsburger* l^^%l% B\^. Circa één week vroeger oogstbaar dan Jumbo. Hoge opbrengst en goede bewaareigenschappen zijn met Karbo verzekerd. Karbo: door z'n vroegheid zeer geschikt voor de late teeltgebieden. SG 912. Een nieuw hybride uienras met een uniforme afrijping en hoge produktie. PANNEVIS |Uw huis verkopen TAMBOER Rode Kruis: Vakantlemogelilkheden Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 4 JANUARI 1983 Op zaterdagmorgen 8 januari a.s. organiseert de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee een ganzen en waterwild- excursie. Gestart wordt om 9.30 uur vanaf het gebouw van de kleine uitwateringssluis bij de Visafslagte Stellendam. Aangezien ganzen zich zowel te water als te land ophouden en ander waterwild veelal op het water, zullen verschillende observatieplaatsen bezocht worden tussen de Oude Oostdijk en de Brouwersdam. Evt. nadere inlichtingen bij Huib van Dam, tel. 01879 - 2391. De Raad van de Waterstaat wijst mi nister Smit van Verkeer en Waterstaat op de noodzaak om de financiering van de verbetering van de zeeweringen in het kader van de Deltawet, veilig te stellen. Er moeten aanstonds gelden beschik baar komen om de voortgang van de werken in 1983 te verzekeren. Voorts zullen naar het oordeel van de raad in de toekomst met vastiioudendheid elk jaar de nodige gelden voor dit doel moeten worden gereserveerd. De Raad van de Waterstaat toont zich verheugd over de verklaring van het nieuwe kabinet, waarin wordt gesteld, dat het jaar 1990 moet worden aangehouden als jaar van vol tooiing van de verzwaring der zeewe ringen De Raad van de Waterstaat heeft advies uitgebracht over een conceptnota, die nog ten tijde van het vorige kabinet is uit gebracht In deze nota wordt een over zicht gegeven van het aantal kilometers dijken en duinen dat nog op Deltahoogte gebracht moet worden. Uit het overzicht blijkt, dat van de ongeveer 1300 kilometer zeewaterkeringen-(dijken en duinen sa men) ongeveer 1000 kilometer op de ver eiste sterkte en hoogte is gebracht Eind vorig jaar was bijna 30 kilometer in uit voering en moest nog 280 kilometer wor den versterkt Tot die laatste categorie behoren ook waterkeringen, waarvan op grond van studie nog bepaald moet wor den of versterking nodig is of niet De Commissie voor de waterhuishou ding van de Raad van de Waterstaat, op wier oordeel de raad zijn advies heeft gebaseerd, stelt dat uitstel van de dijk versterkingen uit een oogpunt van veilig heid, risico's van materiële schade en op grond van waterstaatkundige bezwaren, op ernstige bedenkingen stuit Het vast houden van een streefdatum, acht de commissie van wezenlijk belang voor een goede planning van de uitvoering. Ook voor de continuïteit van de werk gelegenheid in de dijkbouw is dat van belang. De Commissie voor de waterhuis houding juicht eveneens de regerings zienswijze toe, dat er een nadere priori teitenstelling van de uit te voeren werken moet plaats vinden vóór het aanbreken van het parlementaire jaar 1983/1984. Uit het feit dat de regering de streeQaren 1990 voor de zeeweringen langs de kust en 1998 voor de dijken langs de grote rivieren wenst aan te houden, concludeert de Commissie voor de waterhuishouding, dat het kabinet de gelden daarvoor ook beschikbaar wil stellen. De Commissie voor de waterhuishou ding is het niet eens met de zienswijze van het vorige kabinet waarin een belangrijke verantwoordelijkheid voor de versterking der zeeweringen wordt gelegd bij de pro vinciale overheden. Ingevolge de Delta wet is de minister van Verkeer en Water staat belast met de vaststelling van de plannen die door de dijkbeheerders wor den opgesteld. De commissie oordeelt het van essentieel belang, dat het beschikbaar stellen van de nodige gelden en de prio riteitenstelling in één hand blijven, name lijk bij de minister van Verkeer en Water staat De commissie vindt het erg belang rijk, dat een uitvoeringsprogramma wordt opgesteld en dat tijdig bestuurlijk overleg plaatsvindt tussen rijk en lagere over heden om ook andere dan financiële knel punten in de voortgang van de werken te voorkomea Zo zou in voorkomende ge vallen de mogelijkheid die de wet op de ruimtelijke ordening biedt om tot een snelle besluitvorming te komen, moeten worden aangegrepen. De veiligheid dient voorop te staan en de verzwaring van de onveiligste zeeweringen moet het eerste aan bod komen, aldus de commissie voor de waterhuishouding van de Raad van de Waterstaat „Denk Nederlands", „Koop Belgisch", „De binnenlandse markt heroveren". Al lemaal kreten die de laatste tijd in Europa opduiken en die de opkomst van het neo- protectionisme in de Gemeenschap illus treren. Een nieuwe maar zeer verrader lijke vorm van protectionisme. De „Tien" kunnen namelijk geen ge bruik meer maken van de traditionele protectionistische methoden zoals dou ane-obstakels en handelsbeperkingen. Er zijn Lid-Staten, die nu af en toe op zeer vindingrijke wijze onder de gemeenschap pelijke regels proberen uit te komen om bepaalde sectoren die in moeilijkheden verkeren te beschermen. Een van die ma nieren is de bevolking aan te sporen produkten van eigen bodem te kopen. Maar de Europese Commissie, de op zichtster over de Verdragen, is waak zaam. Ze heeft op dit moment bijna 110 zaken in vooronderzoek Het betreft klachten over belemmeringen van het vrije verkeer van goederen binnen de Gemeen schap. Deze zaken kunnen uiteindelijk bij het Hof van Justitie van de Gemeen schappen in Luxemburg aanhangig wor den gemaakt Onlangs heeft het Hof de Ierse regering nog veroordeeld. Deze laatste had in 1978 een publiciteitscampagne op touw gezet onder de leuze „koop Iers". Hiermee wilde ze de koop en verkoop van Ierse produkten op eigen bodem bevorderen. De campagne werd opgezet door de „Irish Goods Council". Het Hof was van me ning dat dit een overtreding betekende van artücel 30 en de volgende van het Verdrag m.b.t het vrije verkeer van goederen om- Middelhamis-Sommelsdijk Op 7 en 8 januari as. houdt P.V. „de Reisduif' haar jaar lijkse hokkenshow in de Fin se Barak te Sommelsdijk Ieder lid mag 8 duiven in zenden die worden gekeurd door de heer Cor Vroeginde- weij (van de bekende com binatie Gebr. Vroegindeweij) uit Middelhamis. De openingstijden zijn vrij dag vanaf 19 uur en zaterdag van 18 tot 22 uur. Zaterdag avond om uur vindt de trekking van de grote ver loting plaats. Ook zullen op deze avond bonnen verkocht worden voor jonge duiven of eieren van bekende liefheb bers uit de omgeving. Schen kers hiervan zijn o.a. P. v. d. Geest en A. Tijl uit Nieuwe Tonge, Ph. Logmans, Her kingen, W. Peeman, Middel hamis, Joh. van Putten, Dirksland en L. Verolme, Sommelsdijk Van de laatste een koppel eieren uit recht streekse Westerhuisduiven uit de lijn 02 van Piet Lazer- oms. ledere belangstellende is van harte welkom. RT.T. Middelhamis M.i.v. 13 januari a.s. zal iedere donderdag van 0930 - 11.00 uur, door de P.T.T. zitting worden gehouden in het Dienstencentrum, Doe- tinchemsestraat 27, 3241 AA Middelhamis. STAD a/h HARINGVLIET De afdeling Stad aan 't Ha ringvliet van de Vrienden van de Hartstichting nodigt be langstellenden uit voor een kursus hartmassage/mond op mondbeademing. Deze cursus duurt twee avonden van ieder twee uur en wordt gegeven door een verpleegkundige A. Ieder halfjaar is er een her halingsavond, waarvoormen tz.t wordt opgeroepen De kosten zijn 25,per kursus. U kunt zich opgeven bij: T. Winkels, Molendijk 18, Stad aan 't Haringvliet tel. 01871 - 1690. BESCHIKBAAR VOLGENS NAKGPROEFZAADREGELING t ^/HX i-> nrO'»' leiai»^' Postbus 2, 1600 AA Enkhuizen. Telefoon (02280) 1 21 45. dat de campagne werd gevoerd en gefinan cierd door een overheidsorganisatie ook al verklaarde de Ierse regering dat dit niet zo was. De Commissie en later het Hof van Justitie brachten vooral het argument van de verantwoordelijkheid van de staat in deze opzet naar voren. Enige tijd geleden werd in Groot-Brit- tannië een campagne opgezet die de Britse consument opriep „Engels te denken" bij hun aankopen. Hem werd met name ge vraagd per week 3 pond meer uit te geven om bij voorkeur Britse produkten te ko pen. In antwoord op een parlementaire vraag stelde de Commissie vast dat de campagne werd gevoerd door het parti culiere bedrijfsleven en dat het daarom geen overtreding was van de communau taire voorschriften. Ook de laatste Europese Raad die op 3 en 4 december in Kopenhagen werd ge houden, hield zich bezig met de opkomst van het protectionisme. Staatshoofden en regeringsleiders van de Tien hebben hun ministers van Buitenlandse Zaken de op dracht gegeven voor het einde van 1983 een besluit te nemen over dringende maat regelen die de Commissie kortgeleden voorstelde om de binnenlandse markt te versterken. In februari zal in een aan tal dorpen een proef ge nomen worden met het gebruik van mini contai ners voor huisvuil. In het gemeenteblad van Goe- dereede zagen we boven staande afbeelding van zo'n container die niet behoeft te worden opgetild maar de twee wielen verrijdbaar is. Met ingang van 1 januari 1983 is het Nederlandse Rode Kruis gestart met een nieuwe procedure werving en se lectie van gasten voor de diverse va kantie projecten. Het betreft hier een verandering in de aanmelding. Werden voorheen de gasten benaderd door mensen van de plaatselijke afdelingen, tot 1 februari a.s. kunnen gehandicapten zelf een aanmeldingsfor mulier aanvragen. Voor meer informatie betreffende een vakantieweek in één van de huizen of op de Henri Dunantboot kunt U zich wenden tot één van de onderstaande adressen: Afd. Dirksland: dhr. F. A. J. van Moorsel, Boezemweg 66, tel. 01877 - 1897. Afd. Goedereede: dhr. N. A. L. van Doom, Burg. Charbonstraat 12, tel. 01879 - 1508. Afd. Middelhamis: dhr. L. Tamboer, Lindelaan 3, tel. 01870 - 3477. Afd. Nieuwe Tonge: mevr. A. B. v. d. Doel-Campfens, Sint Pietersweg 2, tel. 01875- 1419. Afd. Ooitgensplaat' mevr. Y. ^ilm- sen-de Boer, Voorstraat 9, tel. 01873 - 1478. Afd. Ouddorp: mevr. E. M. de Jong- V. d. Bijl, Bosweg 3, tel. 01878 - 2352. Afd. Oude Tonge: dhr. B. P. v. d. Putte, Wilhelminastraat 31, tel. 01874 - 1813. Afd. Stellendam: dhr A. Grooten- boer, Haagsestraat 1, tel. 01879 - 1948. Wegens het grote succes van de voor gaande jaren heeft Konsertkommissie „Organum" uit Hardinxveld-Giessen- dam, opnieuw een Nieuwjaarsconcert ge organiseerd in de Grote of St^Laurens- kerk te Rotterdam. Op zaterdag 8 januari a.s. zal de beroemde organist Klaas Jan Mulder wederom plaatsnemen achter het grootste nederlandse orgel. Opnieuw een Populair-klassiek pro- granmia dat bestaat uit de volgende wer ken van: J. S. Bach (Toccata in F-dur) en (Das alte jahr vergangen ist"), Guilmant (Marche Religieuse), Gluck(Cantabile in F-dur), Ascher (Fanfare), Dvorak (Hu moreske), Rimsky-Korsakow (The flight of the bumblebee), Lefèbure-Wely (Sor tie), Young (Barok-Suite). Het program- ma zal voorts worden geopend en gesloten met samenzang. De kerk gaat om 19.15 uur open en het concert begint om 20.15 uur. De kerk is verwarmd. Informatie over dit concert kunt U telefonisch verkrijgen op 01846- 398?. VERVOLGVERHAAL door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn ---- 55 --------------------------------- Siem 't Hoen, die de mensen zo grun- zelend kon bezien, 't vossehoofd wat gezakt in scherpe overschouwing door de halfgesloten oogleden, was hij hij hier niet een kind, een hulpeloze? Wat hielp ver stand? Zo belandde hij altijd weer bij de Prediker. Op een avond, bijt naar bed gaan, terwijl Neel in een heel andere gedachtenwereld leefde 't Hep al tegen de hersft vroeg hij haar onverhoeds, voor haar stilstaan de, na een stomme wandeling op zijn kousen door de kamen \,Ben jij nou bang voor de dood?" Ze schrok toch een beetje en ze werd een tintje bleker. „Hoe kom je daar nou zo bij?" Hij schold zich inwendig uit om zijn lompheid bij deze omstandigheden. Maar Neel had zich reeds geheel bij Siem aan gepast Ze ging de vraag niet uit de weg en antwoordde: „Zo vast as Vader ben ik niet verzekerd, maar toch, ja, ik geloof, dat ik zou kenne stérve". Daarbij bleef het dan weer. Ook Schippérus en zijn vrouw bezochten Gasters. Zij, de beide mannen, hadden naast elkaar in 't Ziekenhuis gelegen nu lag de altijd zo sterke vrouw in het graf Schippérus was weemoedig gestemd en peinsde over de oude dagen. Verbaasd constateerden ze, hoeveel van hun ken nissen een vrouw in 't graf hadden: zij beiden, Seidler, Goote..,. Magoo kende Schippérus niet Schippérus sloeg de wee moed als een mantel om zich heen, zich beveiligend tegen de wrokkige aanwezig heid van zijn vrouw. Voor geen geld zou hij 't hebben willen bekennen, maar 't was reeds tot openlijke scènes tussen hen gekomen; hij voelde zich nerveus door 't bewustzijn van de slechte verhouding. Zijn vrouw nam met de dag toe in kwaai aardigheid. In'tbeginwas Schippérus' wil wet geweest, maar nu kon hij geen goed meer doen en de familie van zijn vrouw sprak over haar tegenover hem altijd op een verdedigende en beschermende toon, alsof hij haar snodelijk tekort deed. Ten slotte zweeg hij, geërgerd en nerveus. Hij kropte 't alles op. Want aan Gasters kon hij daarover niet klagen. En wat zou 't helpen. Was er maar eens wat anders aan de hand hoe zou 't alles veranderen....! Ook in ander opzicht had 't huwelijks leven aan Schippérus teleurstelling ge bracht Hij, voor wie geloven en getuigen één was, die in de kring van ComeUa's familie zó vaak had aangedrongen op levend geloof, in onderscheiding van ker kelijke vroomJieid-zonder-meer, kreeg de Seidlers niet warm, ja, bij Cornelia stuitte zijn ijver af op bijna versteende opvat tingen. Dat intussen in hun weerzin een deel nationaal zelfbehoud sprak, ontging hem daarbij. Want Schippérus, die zijn Heiland had gevonden tijdens de revivals in Wales, leefde geestelijk sterk naar een bepaalde Engelse vroomheid gericht Zo vermocht hij op 't dagelijks huiselijk leven geen duidelijk godsdienstig stempel, zoals hij 't wenste, te drukken In dit opzicht scheen de kerk toch iets te geven, dat de evangeUsatie miste. Schippérus zag dat zeer wel en zijn vrouws familie, zonder 't anders dan gebrekkig te kunnen uitspre ken, zorgde er wel voor, dat hij van tijd tot tijd eraan herinnerd werd. Want zijn be lofte van toetreding tot de kerk had hij nog steeds niet ingelost Schippérus kende weinig van 't zoet der meditatie, van de stille wandelingen, van 't mijmeren boven een geopende Bijbel. Voor hem naderde de hemel 't dichtst de aarde onder 't dakzeil van een zendings tent, bij de spanning van een ingezet lied na een dringende toespraak tot de zielen de spanning, dat 't nü ging en moest gebeurea Wanneer dan een piston de biddende melodie gedragen uitgeschet- terde, of een stem uit de tent, vooruit lopend op 't koor, 't refrein dwepend- gebroken weer inzette, dan was Jezus, de Vriend der zielen, de vergadering zeer nabij. Weelde bleef het, op zulk een ogen blik zich aan de Heiland over te geven ent immers gereedUggend heil aan te grijpea Dan stonden de tranen hem in de ogen; in een grote, allen-ómvattende liefde zou hij dan de hele vergadering wel willen om- vaêmen en brengen in het Vaderhuis. O, op zulk een ogenblik 's Heeren terug komst te beleven.... En nu had hij in 't Hoen een nieuwe naaste gekregen. Ook tegenover hèm was zijn behoefte, om van Jezus te getuigen, dwingend Schippérus wist heel goed, dat 't Hoen lid van de kerk geweest was, maar hierover maakte hij zich geen zorgen. Wat beduidde voor hem dit instituut Op een middag stonden de beide mannen te praten voor het raam in Schippérus' huiskantoor. Schippérus babbelde, met de handen in de zakken, tot 't Hoen, wiens handen slapjes hingen langs 't lange lijf Een vraagpunt over ethiek in zaken bracht dieper liggende beginselen ter sprake. „Je zegt dat nou wel, maar hoe moet ik dat nu opvatten?" vroeg Schippé rus. „Wel?" „Nou.k bedoelt zó"overwon Schip pérus zekere schroom. „Is je ziel gered? Watbaat'teen mens niewaar?" Hij lachte verlegen. 't Hoen hoorde aldus onverhoeds de vraag aan ds. Versluys, van een geheel andere kant gekomen, herhalen. Hij hief de slap afhangende handen omhoog, met de duimen hakend in de armsgaten van zijn vest Verbluft keek hij Schippérus aan. „Niet dat ik weef'. „Ik weet wel iets van je omstandigheden af', drong Schippérus vrijmoedigef^ aan. „Je neemt'et me niet kwalijk... wie God op je weg brengt niewaar?" Maar in 't Hoens ogen leefde geen spot, ook geen verwondering meer. Hij was ontroerd door dit blijk van vriendschap. Wéér iemand, die zich bekommerd toon de om 't heil van zijn ziel Schippérus ging verder. „Waarom neem je Jezus nou niet aan, als Hij aan de deur van je ziel staat en klopt? Daar hangt 't toch maar van af?" „Aanneme?" vroeg't Hoen, naar buiten starend, „dat möt ik natuuriijk dat ben ik mit je eens, maar dat kèn ik niet..." „Alle dingen zijn mogelijk degene die gelooft". „Nou dan geloof ik zeker niet". „Zég nu, schrijf nu met je hand Ik ben des Heerea Zetje handtekening d'r des noods onder. Grijp 't heil". „God mot Zijn handtekening...." „Dat hééft Hij gedaan, op Golgotha..." Zo praatten ze langs elkaar heen. Deze wisseling van woorden brachtt Hoen niet verder. Hij, 't Hoen, het heil aangrijpen? Hij wist niet, wat hij met dat woord beginnen moest Ondertussen werkten de beide mannen gestadig verder in hun nieuwe zaken- verhouding. Het hep voortreffelijk Wan neer het tweede halQaar van hun compag nonschap even gunstig ging worden, als het eerste zich nu aftekende, dan was er meer winst gemaakt dan ooit, zelfs na deling. Na veel overieggen en zoeken besloot het echtpaar Schippérus te gaan verhuizen. Bij de fabriek van Sillevis waren teen paar nieuwe huizen opgetrokken, modem en geriefelijk, met mooi uitzicht op de Sluis. Deze verandering stond Cornelia zo goed aan, dat de verhouding merkbaar ver beterde. (wordt vervolgd) PANNEVIS UIEN e- ,1 o"- pxclu^*^'"- I Hf if

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 2