qoW Jachthaven Stad aan't Haringvliet Het badseizoen werd wel erg vroeg geopend Nu miniatuur stoeltjes in de restauratiestrijd Nieuwjaarsviering overwegend rustig; tocii vloeide er enig bioed DIEFSTALLEN ^ji/4 Clubkampioenschappen Z.C. Je Schotejil" Twee gestrande kotters door reddingsboot vlot gesleept Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Herv. Kerk Sommelsdijk: Vergadering Vrouwenver. Samen een kerkje bouwen Oesters uit Grevelingen opgedoken 55e Jaargang DINSDAG 4 JANUARI 1983 No. 5157 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redacti-.) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het in ons laatste nummer van vorig jaar geplaatste bericht over de waarschijnlijke stichting van een jachthaven in Stad aan 't Ha ringvliet is wat de daarin ge noemde omvang van de haven be treft wat te hooggestemd ge weest. Dat heeft de aanvrager en toekomstige exploitant van de ha ven, dhr. Steffen Bakker ons laten weten. Onze correspondent deed de in het bericht gegeven informatie op de ver gadering van de afd. Goeree Over- flakkee van de Kon. Schippersver. Schuttevaer" en het spijt dhr. Bakker in hoge mate dat onjuiste gegevens de basis vormden voor de bespreking die de schippers over de plannen hielden. Er wordt door hem zeker niet gestreefd naar een jachthaven die zelfs 500 lig plaatsen zou bevatten omdat dat een te zware claim zou leggen op de rust die het dorp Stad aan 't Haringvliet nog kent Overigens pas een haven van een dermarte grootte ook niet in het vast gestelde streekplan en ze is bestuurlijk dan ook niet bespreekbaar-, maar dhr. Bakker zou die ook niet begeren. Hij mikt op een haven van hoogstens 250 a 300 ligplaatsen. D at aantal is enerzijds nodig om een jachthaven rendabel te kunnen exploiteren en anderzijds hoeft bij een haven van een dergelijke be perkte omvang geen verstoring van de rust te worden gevreesd, temeer omdat het verkeer zich niet door-, maar langs het dorp zal bewegen. In de aanvrage is de bouw van één winkel in scheepsbenodigdheden ge vraagd Het is zeker niet de bedoeling de havenoutillage uit te breiden met een horecagelegenheid of met een ie- vensmiddelenzaak. Aankopen door de jachteigenaren zullen derhalve in het dorp bij de daar gevestigde midden stand dienen te gebeuren en dhr. Bak ker meent dat die nieuwe clandiezie met instemming tegemoet zal worden gezien. Zondags zal er wat hem betreft rust heersen in en rondom de haven al kan de jachteigenaren niet worden be let in- en uit te varen. De passanten- steiger met twintig aanlegplaatsen zal wel beschikbaar zijn maar op de zon dag zal geen liggeld worden berekend. Dhr. Bakker is schipper/eigenaar van hetm.s. ,,SpesMea" uitDenBommel. Het is terwille van zijn opgroeiend gezin dat hij zich aan de wal wil vestigen waarom hij de stichting van een jachthaven toch nog aan 't watert zeer ambieert Hij heeft de nodige grond (6 ha. buitendijks) al in zijn bezit Die ligt links van de bestaande haven. Dhr. Bakker hoopt dan ook zeer dat zijn plannen geen oponthoud zullen krijgen door moeilijke inspraakproce dures en dat hij nog het a.s. voorjaar een start kan maken. Hij neemt zich voor „zijn" jachthaven tot de mooiste van de havens langs het Haringvliet te maken. De ligging direct aan het open water is daartoe al een belangrijke voorwaarde. Wanneer hij de gevraag de vergunning in zijn bezit heeft is er slechts een bouwtijd van 8 weken no dig voor het aanleggen van de haven met steiger: en het opspuiten van het daarnaast gelegen twee ha. grote re creatieterrein. Het totale complex wordt 6 ha. groot Dhr. Bakker wil ook duidelijk vast gesteld zien dat hij als particulier handelt en dat hij geen enkel contact heeft of maar wil hebben met een exploitatie maatschappij waarom het ook üU-i te verwachten is dat hij de haven eenmaal in bezit heb bend die aan anderen zal ver vreemden. Op 11 december j.l. werd er in het zwembad van Middelhamis weer hard gezwommen om het clubkampioenschap 1982. De leden van de zwemclubs bestreden elkaar zeer fel, waardoor er bij bijna alle leden flink wat seconden van hun persoon lijke tijd werd afgeknabbeld. Dit extra harde zwemmen vond blijkbaar zijn oor zaak in het besluit van het bestuur om evenals Z.C. „de Gooye" uitDirksland in de Z.R.O. competitie te gaan zwemmen, misschien net zo suksesvol als deze ver eniging, maar dat zal de toekomst wel uitwijzen. De uitslagen van de clubkampioen schappen, klubkampioen werden: Onderde 12 jaar: Trudy Wijnhoff, René Vis. Boven de 12 jaar: Marleen Wijnhoff, Roland Bouwman. GOEDEREEDE De te Stellendam gestationeerde red dingsboot „de Zeemanspot" heeft gister avond en vanmorgen vroeg met succes assistentie verleend aan twee gestrande garnalenkotters, de G.O. 13 van Lam de Visser en de GO 29 van diens broer Jan de Visser, afkomstig uit de Moerdijk maar geregistreerd en vissend vanuit Goede- reede. Het was gistermiddag eerst de GO 13 die op het droge terecht kwam door een defect aan het roer. Broer Jan was stelUg van plan zijn gestrande broeder te hulp te komen maar ook hij raakte vast om even min nog op eigen kracht los te kunnen komen. De 400 p.L's van de „Zeemans- pofwerden te hulp geroepen maar 't zou desniettemin een heel karwei worden voordat gisteravond rond 10 uur de G.O. 29 eindelijk los kwam. De ander, de G.O. 13 moest men een nachtje over laten zitten omdat het water snel zakte en zelfs de trekkracht van nog twee andere kotters, de YE 183 en de G.O. 50 (samen zijn 1400 P.K.) er niet aangeholpen had. Toen gis teravond om 10 uur de tros brak werd door de schipper van de reddingsboot Leen Koese, besloten naar huis te varen in de wetenschap dat voor het achterblijvende schip en bemanning geen gevaar bestond Overigens had schipper Lam de Visser het aanbod van de reddingsmensen om de hele nacht in de buurt te blijven, vriende lijk afgewezen. Vanmorgen werd tegen vieren bij nieuw hoogtij weer een poging ondernemen en die werd met suc ces bekroond. „De Zeemanspot" bracht de G.O. 13 die problemen had met het roer in de thuishaven. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krimpen a.d. IJssel.' GOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Winnaars in de leeftijdsgroepen: 8 jaar: Anouk Jongejan, Erik Vis. 10 jaar: Lies- beth Groenendijk, René van Noordenne. 12 jaar: Trudy Wijnhoff', René Vis. 14 jaar: Marian Visser, Gert-Jan Timmer. 16 jaar: Marleen Wijnhoff", Peter Kooy- man. -I- 16 jaar: Roland Bouwman. De tien leden die het beste hun tijd verbeterden waren: 1 JacqueUne Schellevis; 2 Arjan Hoog moed; 3 Paola Jansen; 4 Hugo Hoog moed; 5 Adriana Wielhouwer, 6 Wim Krijgsman; 7 Marleen van der Kamp; 8 Edwin Jansen; 9 André Wielaard 10 Anneke Koert Nieuwjaarsduik in Ouddorp: De restauratiecommissie van de Herv. Kerk van Sommelsdijk heeft zich andermaal vindingrijk getoond in het bedenken van een actie die tot vulling van het restauratiefonds zal dienen te leiden. Na de voortreffelijk geslaagde actie „van een leien dakje" in de periode dat het kerkedak van nieuwe leien werd voorzien is met ingang van het nieuwe jaar de actie „zitplekke" begonnen. Vorige week woensdag werd die officieel ingeluid door de verkoop van het eerste miniatuur-kerkstoeltje aan ds. Kruijmer door de voorz. van de restauratiecommissie dhr. H. L. van Kampenhout (resp. links en rechts op de foto). De commissie beschikt over 600 stoeltjes, ongeveer het aantal zitplaatsen in de kerk. Met de restauratie van het interieur zal spoedig worden begonnen waarom er veel geld nodig za zal zijn. Zij die de restauratie willen steunen wordt dan ook vriendelijk gevraagd zich zo'n stoeltje aan te schaffen a ƒ25,per stuk. Ze zijn vooi^zien van een nummer en een herinneringsplaatje. Er komt regelmatig een gelegenheid ze te kopen (o.a. bij de jaarlijkse uitbetaling van eerder gedane en thans uitgelote leningen) maar de stoeltjes zijn voortdurend te koop bij mevr. Kievit op de Westdijk te Sommelsdijk. Inplaats van bij een temperatuur van slechts enlcele graden behaaglijk warm in de kleren te blijven hebben een aantal leden van de Stellendamse zwemclub en de Ouddorpse Strand- reddingsbrigade op Nieuwjaarsdag hun warme omhulsel van zich gewor pen om 't zilte en bitterkoude zeenat in te duiken. Ze deden dat ten aan- schouwe van een aantal kleumende toeschouwers die het te koud hadden om zelfs maar één hand uit de zak te halen om met de wijsvinger het be kende gebaar naar 't voorhoofd te maken Verstandig was 't natuurlijk allerminst wat ze deden maar anderzijds bleken ze meer pit in 't lijf te hebben dan die knapen die in de Nieuwjaarsnacht fikken hadden GOLTGENSPLAAT De Vrouwenver. „Wees getrouw" zal niet op woensdag 12-, maar morgen woensdag 5 januari vergaderen in het Verenigingsgebouw „Elthato". Aanvang half acht POORTVLIET Kerknieuws De kerkeraad van de Ger. Gem. heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Karens uit Opheusden. OUDDORP OpD.V. zaterdag 8 januari 1983 hopen wij voor dit projekt oud papier en lorren op te halen. En uw kleding die u niet meer kunt gebruiken is ook van harte welkom voor Kenya en Polen. Vooral voor Polen willen wij deze keer uw aandacht vragen, want op 28 januari hopen ze weer naar Polen te gaan, dus als u nog zware kleding heeft kunt u ze nu meegeven of voor 26 januari brengen bij Chr. van Koppen, Duinkerkerweg 6. Alles wat u heeft voor zending of Polen wilt u dat voor half negen aan de weg zetten. Wel even een kaartje eraan: „Lor ren Kenya/Polen". Opbrengst deze maand: Oud papier637, Lorren175, Giften162,45 Zendingsbusje298, Totaal1272,45 Opbrengst zendingsavond en -middag3500, Vorige maand1151,50 Stand 1 januari 19835923,95 Mooi bedrag deze maand maar ook een mooi begin voo het nieuwe jaar. Laten wij samen proberen om het projekt 20000,- groot samen vol te krijgen. Nog hartelijk dank voor het geven, opsparen en ophalen deze maand. Wilt u ons zo blijven steunen in dit nieuwe jaar zoals u in het vorige hebt gedaan? We wensen u nog een gezegend 1983 toe. Wie weer mee wil helpen is van harte welkom. Wij vertrekken om half negen van de Duinkerkerweg 6. De zendingscommissie gestookt daar waar dat anderen veel over last bezorgde. Zo kon het gebeuren dat er op 't winterse strand nog een zekere bewondering opbloeide voor de durfals als badmeester Snoeij uit Stellendam en dhr Tom, de voorzitter van de Reddingsbri gade, dat meisje van naar schatting 16 lentes en de knapen die ook op de foto zichtbaar zijn. Het ventje van ca 8 dat in z'n zwembroekje het strand overhelde maakte wijselijk maar net z"n voeten nat om gauw weer naar de warme strandpost terug te gaan. Voor de zekerheid was er een brancard en een zuurstofapparaat aanwezig om snel in te kunnen grijpen als een van de zwemmers die werkelijk allemaal kopje onder zijn geweest iets zou overkomen. En 't had natuurlijk best fout kunnen gaan, zoals een dokter ons verzekerde toen wij hem vroegen naar mogelijke Na de duik gauw naar de kachel geheel rechts badmeester Snoeij in allegorisch andergoed; tweede van links dhr Tom. consequenties van zo'n kille duik waarin het lichaam snel temperatuur verliest. De dokter die we erover spraken acht het best mogelijk dat het voor een deelnemer heel emstige consequenties zou kurmen heb ben gehad. Te denken valt aan spierkramp die weinig hindert aan de kuit of grote teen maar 't zou ook kramp in de hartspier kunnen zijnHet drinken van een bor- reltje vooraf is nog funester omdat in dat geval de bloedvaten temeer geweld wor den aangedaan, ze verwijden door het alkoholgebruik en ze vernauwen door de koude. De dokter achtte het dan ook alleen verantwoord wanneer men redelijk goed getraind is; dan is het zelfs mogelijk het hele jaar door te zwemmen. Maar of't raadzaam is? Telefonische informatie bij de Rijks- politiegroepen op het eiland heeft geleerd dat de Nieuwjaarsviering behoudens een enkele uitzondering acceptabel is verlopen. Zeker geldt dat voor de groep Goedereede die geen enkele moeilijkheid heeft onder vonden. Waar werd gestookt en dat gebeurde in alle dorpen werden de jongelui ongemoeid gelaten en het is dan ook niet tot een confrontatie tus sen stokers en politie gekomen. In Melissant werd wat gestookt op de Voorstraat maar de politie had daar tijdig heel wat stookmateriaal en olie kunnen achterhalen en af kunnen voeren. Dat gold ook voor Herkingen waar de politie een bandentransport aanhield waarna de ban den in de politiebus werden overgeladen. In Dirksland is het meest gestookt en de politie heeft daar, laat in de nacht, moeten laten voelen dat het toen echt uit moest zijn. Dat gebeurde op de hoek Boezem- weg-Staakweg. Voor het bedrijfspand van de fa. V. d. Heijden werd een oude auto in brand gestoken. Politie en brandweer van Middelhamis- Sommelsdijk zullen van hun flakkeese collega's waarschijnlijk de minst prettige herinneringen aan de Nieuwjaarsnacht hebben. In beide doipen werd pas later in de nacht gestookt. Het kwalijkste was dat de jeugd het kennelijk ook nodig vond enkele grote ruiten in te gooien van de 4=6 winkel, de naastgelegen wasserette en het Chinees restaurant. De daders daarvan konden niet worden achterhaald. Zaterdagmorgen, Nieuwjaarsdag werden de restanten van de verbrande banden door brandweer en Gemeentewerken op geruimd. In Nieuwe Tonge is het heel rustig ge bleven. De voorwaardelijke veroordeling van enkele jongelui na de eer-vorige jaar wisseling heeft wellicht aan die rustige nieuwjaarsviering bijgedragen. Evenmin waren er problemen in Stad aan 't Ha ringvliet. Ook in Oude Tonge bleef het vrij rustig totdat 's nachts om half drie twee inwoners elkaar letterlijk in de haren vlogen. Dat gebeurde nadat de een aanmerkingen had gemaakt op het gooien van rotjes in de buurt van zijn auto. Gevolg was een fors blauw oog bij de een terwijl de ander bij de dokter een van zijn oren moest laten hechten. In Achthuizen werd het meest gestookt maar tot ongeregeldheden is het ook daar niet gekomen, evenmin als in Den Bom mel of Ooltgensplaat. Een vrij acceptabele nieuwjaarsviering derhalve al blijft het bijzonder spijtig van het lijf aan lijf gevecht en de ingegooide ruiten. Als dat zou bij een volgende jaar wisseling kan worden nagelaten kunnen politie en brandweer misschien ook eens eerder dan 5 a 6 uur in de morgen op huis aan OUDDORP (Z,H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 GOEDEREEDE In het nieuwjaarsweekend zijn onder delen gestolen van een tweetal buiten geparkeerd staande tractoren. Dat ge beurde aan de Zuiderdiepstraatweg en op de parkeerplaats aan het Korteweegje te Stellendam. O.m. werden er achterlichten en wisserbladen meegenomen. Van een vrachtwagen werd ook een accu weg gehaald. De politie heeft eind vorige week twee Belgische sportduikers verbaliseerd die uit de Grevelingen 60 kilo oesters hadden opgedokea Het is overigens niet bekend van welk perceel ze afkomstig waren maar wel is duidelijk dat de oesters werden „gestroopt". Een jongeman uit Brielle werd aangehouden op de Kabbelaars- bank waar hij met een pompluchtbuks op konijnen jaagde. s. a B G3 G3 q ca a Cl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1