EHAÜDEri-flIEUWa Onderdrukt ginseng onze afweer? Maas en Scheldebode ^f^.R A. E. Struik Directie en medewerkers van u^^j.^^^ 4^ kantoor X^CL^ftboer^ 16 en 23 december 1892 Bergmans Brillen WENSEN U PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1983 Lindenlaan 3-01870 - 3477 - 3241 BK Middelharnis Vegetarisch kookboek een HUISORGEL Fouragehandel administraties, belastingzaken economische adviezen bedrijfsbegeleiding assurantiën, financieringen pensioenadviezen Uw huis verkopen TAMBOER f50,- Te koop f50— Wed. S. J. DE GRAAFF Rundveebrok A 12,5 vre94o vem47,95 Rundveebrok B i8vre94ovem 50,95 MelkveebrokHEi4VREi050VEM* f 54,75 Meststierenbrok 23 vre io50 vevif 57,---- No. 5155 wwwwwwWwwwwwww i^i^i^e^C^i^i^i^i^i^i^i^C^i^i^C^i^i^i^i^i^^i^e^C^i^i^ifi^i^C^C^i^S^SfiC^C^^C^ Rodenstoch Hofdijksweg 12 j OUDDORP J Tel. 01878 - 1249 BIEDT AAN: krachtvoer. Zoekt contact met landbouwers voor de verbouw van snijmais en voederbieten. Waarom voederbieten: De prijs van bietsuiker op de wereld markt is slecht en gezien de opbrengstprijs en rooibaarheid van voederbieten is dit nu zeker interessant Waarom snijmais: Arbeidsextensief, goede vruchtwisseling en de opbrengst is bijna gelijk aan tarwe. Beide eventueel met garantieprijs of op contract Bel voor een reële prijs en vlugge correcte afwerking: Marktveld 8, 3245 AM Sommelsdijk, tel. 01870 - 5533 3e Blad DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 Het geneesmiddelengebruik in Neder land staat bloot aan veel kritiek. Men vindt dat er teveel „onwerkzame", „ge vaarlijke", „overbodige" of alleen maar „te dure" geneesmiddelen zijn. Het over grote deel daarvan wordt geproduceerd door de farmaceutische industrieën. Maar ook fabrikanten van alternatieve genees middelen krijgen meer greep op de markt. Een speciale plaats wordt ingenomen door die middeltjes die niet zozeer ge bruikt worden voor de behandeling van bepaalde ziekten, maar een algemeen heilzame of versterkende werking zouden hebben. Dat wordt bijvoorbeeld ook be- wee vna extrakten van de ginseng-wortel. Het oordeel van artsen over alternatieve geneesmiddelen lijkt inmiddels wat milder te worden. Men is gaan inzien dat niet alle middeltjes, technieken en principes uit de „alternatieve hoek" het altijd moeten af leggen tegen moderne westerse genees kunst. De opwaardering van alternatieve geneeswijzen zal er onvermijdelijk toe leiden dat veel middeltjes en technieken op hun werking onderzocht zullen wor den. Het is daarbij echter zaak dat juist die middelen die veel gebruikt worden bij „zelfmedicatie", zoals de „levenselixers", „wonderolies" en andere de gezondheid versterkende middelen niet buiten schot vallen als het gaat om een onderzoek naar hunwerking. In een recent Engels onder zoek heeft men geprobeerd de werking van sommige bestanddelen van de ginseng- wortel na te gaan. Ginseng blijkt biolo gisch werkzaam te zijn, maar de resultaten van het onderzoek stemmen tot nadenken. Kritisch bekeken Ginseng is bekend uit de traditionele geneeswijzen in landen als Japan en China. Volgens één van de oosterse ge neeswijzen die ook in Nederland navol ging vindt, kunnen plakjes uit de kern van een zesjarige wortel gebruikt worden in geval van hoofdpijn, maagpijn, maar bij voorbeeld ook in geval van impotentie of nervositeit. Het meest bekend echter zijn de als drank aangeboden ginseng-extrak- ten. De meest kritische pillenslikkers in Nederland maken weinig onderscheid tussen nieuwe produkten uit de westerse industrie of de aloude produkten uit het verre oosten. En met „versterkende toni- cums" als de ginseng-extrakten maken ze korte metten. In hun boek Geneesmid delen in Nederland" bespreken Lucas Reijnders en een aantal andere auteurs in een eerste hoofdstukje een aantal middel tje die worden aangeprezen als bestrijders van lusteloosheid of moeheid of verster kers van het weerstandsvermogen. De werking wordt omschreven als „zenuw- versterkend", „krachtverlenend", „op wekkend" of „bloed opbouwend". Een aantal van dit soort middelen wordt aan geboden als een soort wijn. Reijnders en co: „Het vriendelijkste dat men van deze middelen kan zeggen is dat van geen ervan deugdelijk is a.angetoond dat ze betere of slechter voor de gezondheid zijn dan wijn". Een aantal andere middeltjes wordt aangeboden samen met coffeïne, of zelfs met cocaïne als enig werkzaam be standdeel. „Het vriendelijkste dat men van deze middelen kan zeggen is dat men met een even geneeskrachtig"gewoon kopje koffie (dat meestal 40-50 mg coffeïne bevat) waarschijnlijk goedkoper uit is", zo herhalen de auteurs hun kritiek. Ginseng-extrakten worden aangehaald als voorbeeld van middelen waaraan „welhaast magische krachten" worden Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er Kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. EENZAME ERFLATER U hebt al zo vaak moeten uitrekenen hoe een erfenis verdeeld moest worden tussen kirideren, stiefkinderen, broers, zusters en langstlevende partner, dat ik nu eens durf te vragen hoe het gaat met een erfenis, als er géén rechtstreekse nakomelingen meer zijn, dus als iemand ongehuwd en kinderloos sterft en geen broers en zusters had. Antwoord: Dan komen eerst de ouders in aanmerking. Waren die al eerder over leden, dan wordt nagegaan of er evt. grootouders en overgrootouders in leven zijn gebleven. De nalatenschap wordt in zulke gevallen gesplitst, want de ene helft moet dan naar vaders kant en de andere helft naar de familie aan moeders kant. Zijn er in die richting helemaal geen gerechtigden te vinden, dan pas komen bloedverwanten in de zijlijn aan de beurt. De notaris mag gaan tot in de zesde graad, dat wil zeggen: niet alleen neven en nich ten, maar ook achtemeven en achternich ten en zonodig hun kinderen kunnen mo gelijk in aanmerking komen. De laatste natuurlijk pas indien hun ouders voordien zijn overleden. In het vrij weinig voor komende geval dat er helemaal geen nabe staanden te vinden zijn, vervalt de erfenis aan het Rijk.... Eenzame mensen die een aardig centje hebben overgespaard, zullen dat laatste wel voorkomen door een tes tament op te maken, waarin zij iemand of een bepaalde instelling tot erfgenaam aanwijzen. KASTEEL NEGEN Wat is er toch met ,,Chateaueneuf du Pape", dat die wijn zo geroemd wordt? En waar vandaan die naam ,,pauselijk kasteel nummer negen Antwoord: Er heeft een aantal pausen in Avignon gezeteld van 1309 tot 13 77en tegenpausen tot in 1408. De stad bleef pauselijk bezit tot ze in 1791 bij Frankrijk werd ingelijfd. Het is dus niet verwonder lijk, dat er een landstreek tussen Avignon en Orange (het prinsdom Oranje van onze Willem de Zwijger) naar het landgoed genoemd is, want het Franse „chateau" betekent ook bezitting, en bij de aandui ding van wijnen: wijngoed en ,,neufis hier nieuw. Officieel ligt het in Vacluse, een departement dat o.a. het vroegere prinsdom Oranje en een deel van de Provence omvat. Er wordt veel wijnbouw beoefend en het bijzondere daarvan is het gebruik van grote rolkeien, die ertussen de wijnstokken liggen. Deze stenen nemen overdag de zonnewarmte op en stralen die in de koudere nachten weer uit. De drui ven gedijen daardoor beter dan in andere streken. U moet natuurlijk wel een Cha- teauneuf du Pape van een goed jaar kie zen, maar de naam is beschermd, het percentage alcohol moet minstens 12)4 zijn en er zijn voorschriften over de te gebruiken druiverassen, het aantal drui- vestokken per hectare, de snoei, de be mesting en het evt, gebruik van bestrij dingsmiddelen, het maximum rendement enz. NAAIPAKKETTEN Er moet een adres zijn, waar het kant- en-klare pakketten met de basis voor zelf te maken kinderkleertjes kunt bestellen naar de laatste mode, tegen redelijke prijs. Weet u waar dat ergens is? Antwoord: Die pakketten komen uit het atelier Lollypop van Grat en Frans Broersen uit Alkmaar, maar u kunt de modellen bekijken en uitzoeken bij de Bijenkorf De stoffen zijn al in het juiste model geknipt en alle benodigde fourni- turen, zoals garen, ritssluitingen of kno pen bevinden zich in het gekozen pakket. toegeschreven, maar waarvan de waarde nooit deugdelijk is aangetoond. Is deze kritiek terecht? Kun je het de beoefenaars van traditionele geneeswij zen kwalijk nemen dat moderne westerse onderzoekers nü pas wat belangstelling gaan tonen voor allerlei aloude middeltjes en technieken? Bovendien kan de werking van die middeltjes en de technieken lang niet altijd geïsoleerd worden van andere faktoren die bij ziekten en de behandeling daarvan een rol kunnen spelen, zoals voeding en leefgewoonten. Kulturele ver schillen strekken zich ook uit tot het gebied van de gezondheidszorg. De visie op en de beleving van ziekten, en daarmee ook de behoefte aan verschillende ge neesmiddelen kunnen uiteenlopen voor patiënten met een verschillende kulturele achtergrond. Ginseng, bio-aktief, maar hoe? Een kritisch onderzoek naar de werking van allerlei versterkende middeltjes" is geen overbodige luxe. Veel geneesmidde len, ook alternatieve middelen, worden verstrekt via artsen, die zich bijvoorbeeld hebben gespecialiseerd in een alternatieve geneeswijze. De tonicums en elixers zijn echter verkrijgbaar zonder tussenkomst van een arts. En er bestaat zo langzamer hand een flinke markt voor dit soort middelen. Reijnders schat de totale omzet voor Nederland op meer dan 20 miljoen per jaar! Aan de kritiek van Reijnders en de zijnen dat het extrakt van ginseng nooit deugdelijk is onderzocht, wordt inmiddels tegemoetgekomen. In het verre oosten, maar ook in het nabije Engeland heeft men proeven gedaan met bepaalde bestand delen van de ginseng-wortel. In een proef werden witte bloedlichaampjes in mense lijk bloed eerst geaktiveerd en vervolgens blootgesteld aan de werking van ginseng- extrakten. De witte bloedlichaampjes zijn cellen in het bloed, die een belangrijke rol spelen in het afweermechanisme van de mens. Het zijn déze cellen die ziektekie men moeten vernietigen en infekties moe ten voorkomen. De werking van deze cellen gaat echter gepaard met vervelende bijverschijnselen die door ons afweerme chanisme zélf worden opgeroepen: met bijvoorbeeld jeuk, irritatie, wondkoorts, soms met hetgevoel van ziek zijn" zelf. Men vermoedde dat de werking van extrakten van de ginsengwortel overeen zou komen met die cortico-steroïden. De ze stoffen worden ook door ons eigen lichaam geproduceerd en gaan onder an dere onze afweerreakties tégen, zij rem men de aktiviteit van de witte bloedli chaampjes. De aktiviteit van de gestimu leerde witte bloedlichaampjes werd geme ten aan de hand van de hoeveelheid van een bepaalde stof die deze cellen opnemen als ze aktief zijn. Het ginseng-extrakt bleek nu de opname van die stof, dus de aktiviteit van de witte bloedlichaampjes méér te remmen dan een veelgebruikte steroïde. De ginseng-bestanddelen rem men de aktiviteit voor 72%. Het steroïde remde slechts voor 44%. Gekombineerd bleken de stoffen het beste werkzaam te zijn en lieten ze een daling van de aktiviteit met 90% zien. Een mooi resultaat voor het ginseng-extrakt? Dat is nog maar de vraag. De cortico-steroïden hebben niet zo'n beste naam. Ze worden gebruikt als pijnstiller, als anti-jeukmiddel, als rem mer van de reakties van ons lichaam op infekties. Kortom, als onderdrukker van afweerreakties. Deze middelen kunnen de ziekteverschijnselen onderdrukken, zon der echter de ziekte zelf aan te pakken. En doordat onze afweer erdoor wordt afge zwakt, bestaat zelfs de kans dat een infek- tie gemakkelijk de overhand krijgt. Omdat daarnaast nog een groot aantal ongunstige neveneffekten bekend zijn én de middelen verslavend kunnen werken, komt men in het boek „Geneesmiddelen in Neder land" tot de konklusie dat dit soort mid delen alléén mogen worden gebruikt om buitensporige reakties van ons lichaam op GOEDKOOP ISOLEREN We willen onze woonkamer met de grote ramen isoleren om deze winter gas te besparen. Wat is de goedkoopste uit voering voor het maken van dubbele ramen? Antwoord: Uw overgordijnen sluiten. Blijkens een onderzoek van de Consu mentenbond kan door het gebruik van zulke gevoerde gordijnen als u bezit, on geveer evenveel worden bespaard op de stookkosten als door het plaatsen van dubbel glas. Het voordeligste is dus die gordijnen tijdig te sluiten. PLAATSELIJK NIEUWS OOLTGENSPLAAT Een vereeniging is opgericht tot aankoop van kunstmeststoffen. Bestuursleden zijn de Heeren J. v. d. Tol, voorz.; A. Wagner, secr. pena; J. v. d. Bol, H. Schilperoord, C. Kardux, J. van Nieuwenhuizen en L. Korteweg Az. DIRKSLAND De hier bestaande Rederijkerskamer „Eendracht maakt machfwelke zich in een ruim 20 jarigen leeftijd mogt ver heugen, is door gebrek aan deelneming ontbonden. De leden van 't muziekgezelschap „Ami- citia" ontvingen een bijdrage ten behoeve hunner muziekinstrumenten van 25, een gift van beide Vorstinnen. Tot ouderling is in de Ned. Herv. Kerk herkozen J. Zeedijk en tot diaken H. van Oostenbmgge. Beroepen door de Geref Gem. onder 't kruis, ds. A. Makkenze van Enkhuizen. SOMMELSDIJK Uitslag verkiezing lid van den gemeente raad: E. J. Mosterdijk, 69 en J. Timmer mans 63 stemmen. Aan den gemeenteveldw^chter Pieter Pape werd even als ten vorige jare eene gratificatie verleend van 50, Burgemeester en Wethouders maken be kend dat de straten dezer gemeenten moe ten worden geschuurd op vrijdag 23 de cember voor 's middags 12 ure. MIDDELHARNIS In een gehouden gemeenteraadsvergade ring werd de gepensioneerde gemeente veldwachter A. Verprille benoemd tot weger aan de gemeente faisbank. BURGERLIJKE STAND MIDDELHARNIS GEBOREN: Eva dv.P. Prins en J. Appel - Arendje d.v. G. de Koning en M. Dubbeld - Maria d.v. C. Koster en D. Driesse-Jacob z.v. J. SalaenA. Schol- Leendert Cornells z.v. A. de Koning en T. Boogerman - Maarten z.v. J. van Gelder en H. V. d. Meide - Maartje d.v. M. Peeman en J. C. v. d. Nieuwendijk. ONDERTROUWD: J. Vosmaer 54 jaar en D. Vink 30 jaar. GEHUWD: A. Dubbeld 27 jaar en H. de Waard 27 jaar. DEN BOMMEL GEBOflEM: Mariadv. D. Westdijken S. Donkersloot - Leentje Cornelia dv. J. van Prooien en C. van Loon- Maatje dv. J. Hobbel en E. Keuvelaar- Simon z.v. M. Westdorp en H. du Pree. NIEUWE TONGE GEBOREN: Pietertje dv. L. Karels en J. Hartveld - Markus z.v. C. den Oude en M. Vreeswijk. GETROUWD: Jasper van Vliet en Lena Drooger. GEMENGD NIEUWS Reeds 14 dagen liggen in Terschelling ruim 150 schuiten van Volendam, Urk, Texel om dit eiland te verlaten en wachten op goed weer om te visschen. Als de noodzakelijke kosten betaald zijn hebben de menschen dezen winter niets verdiend. 4 schuiten hebben het in die 14 dagen gewaagd in zee te steken, ze hadden samen.... 25 schelvisschen. Hoe de verkiezingen van een stembureau in N. Brabant tot een wassen neus waren uitgegroeid; Op een grappige wijze is hieraan een eind gemaakt Een paar eerlijke kiezers, begaan met het grove misbruik der stembus namen een gepensioneerde onderofficier in den arm. Deze maakte op het uur, dat de verkiezing in volle werking was zijn intocht in de gemeente, chique gekleed en gezeten in een keurig rijtuig, met twee vurige rossen bespannen. In het raadhuis begon hij op plechtige wijze aanmerking te maken op een borrelflesch die voor de kiezers gereed stond het corpus delicti verdwijnt, tegelijk miet de flesch verdwenen ook de stem- invuUers. De aanwezige Rijks- en ge meentepolitie sloegen voor den „hooge" aan en konden er geen touw meer aan vast knoopen. 't Gold een gemeenteraads verkiezing, de candidaat welke men be streden had werd herkozen. Men zag de onderofficier voor een, door het gouver nement gezonden autoriteit aan, om de knoeierijen tegen te gaan. Hij ging zich wat restaureeren, zooals hoogen plegen te doen en vertrok daarna op deftigen manier onder het buigen en aanslaan van allen. ADVERTENTIËN Die zonder gebruik te maken van vleesch of vleeschsappen zich een heerlijk maal wenschen te verschaffen koope een Prijs 60 cent met smakelijke en gezonde gerechtea Uitgever P. C. WEZEL, Haarlem Voor hoogstbillijken prijs in mahoniehouten kast serafine) Brieven boekhandel A. G. Penning, Dirksland. Zeldzaam aanbod H.H. RokcrS Wilt gij U werkelijk bevoordeelen, zend postwissel. 100 puike UNIVERSO'S1,70 100 puike JUBILO'S2,10 100 puike MATHILDA'S2,60 100 puike Hol. SIGAREN2,60 Goudsche Wagenstraat 76 Publikatie van het Streek Museum Goeree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdïjk A. J. K. Evenals voorgaande 2 jaren is het mu seum weer voor het publiek 2 middagen open: Woensdag 29 december: 's middags van 2-5 uur en Donderdag 30 decemben 's middags van 2-5 uur. Daar velen in de laatste week van de cember vrij hebben is dit een goede ge legenheid om er een bezoek te brengen. In 18 afdelingen is de geschiedenis van Goeree Overflakkee op duidelijke wijze tentoongesteld. U kunt u zelf, en eventueel uw gasten een interessante middag verschaffen. Entree volwassenen 1,50; kinderen tot 12 jaar, alleen onder geleide 1, Leden van de vereniging gratis toegang (1 per gezin). infekties of irritatie wat te temperen of om erg vervelende bijverschijnselen van een afweerreaktie wat te verlichten. Dat nu in eerste instantie is gevonden dat de werking van enkele bestanddelen van de ginsengwortel lijkt op die van de cor tico-steroïden, zou de gebruikers van gin seng-extrakten, vooral de regelmatige ge bruikers onder hen, tot voorzichtigheid moeten manen. i^^M.^'H.^44 Voor hoog productieve koeien boven 30 1 melk, met beschermd eiwit VRAAGT: tarwestro, gedorsen hooi, koepeen, getrokken witlofwortelen, voeraardappelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 9