Gemeente Dirksland Vrede op aarde c D Bethlehem Proefvaart nieuw type Maaskant-kotter; de G.0.38 Visser ^'IKJ 1 NIEUWJAARSRECEPTIE Jaarvergadering K.V.S. „Schuttevaer" Garage KNÖPS B.V. c,^' -tjvr Kerstfeest; hiubrethtse Automobielbedrijf Jac. de Gast Oliebollen ten bate van nieuwe kerk-brug Kerstzangdienst Citroen-Hesselink Bietencampagne 1982 Laatste pijler stormvloedkering klaar VIDEOFILMS AUTO-SCHADE 55 e Jaargang :\D y DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 No. 5155 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In verband met de jaarwisseling zal op maandag 3 januari 1983 in het verenigingsgebouw „De Schakel" te Dirksland van 20.00 tot 21.30 uur door het gemeentebestuur gelegenheid worden gegeven tot het wisselen van nieuwjaarswensen. Deze receptie is bedoeld als een informele ontmoeting tussen gemeente bestuur en burgerij zowel persoonlijk als in groepsverband waar derhalve een ieder welkom is. Burgemeester en Wethouders van Dirksland, De secretaris, De burgemeester, C. Noorthoek. H. Bos. Deze week zal het laatste beton voor de laatste van de 66 pijlers van de storm vloedkering in de Oosterschelde worden gestort In maart 1979 is men metde bouw van de pijlers- begonnen in de speciaal daarvoor aangelegde bouwput bij het werkeiland Neeltje Jans. In deze bouw put, die 1200 meter lang en 800 meter breed is, zijn thans nog de betonnen dorpelbalken in aanbouw, die de pijlers met elkaar moeten verbinden als ze een maal op hun plaats m de Oosterschelde- monding staan. Op het werkeiland is een fabriek ge bouwd, waar het beton voor de pijlers en dorpelbalken wordt gemaakt In de afgelopen jaren werd gemiddeld eens in de acht werkdagen een pijler in aanbouw genomea De gemiddelde bouw duur van een pijler bedroeg een klein jaar. De eerste pijler zal in de loop van volgend vooqaar door het hefschip Ostrea naar zijn plaats van bestemming worden ge varen. De laatste pijler moet volgens de planning eind 1984 worden geplaatst WIJ WENSEN U een GOED en GEZEGEND KERSTFEEST met allen die U lief zijn. VAN DER VELDE tel. 01870-4642 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 We gaan de Kerstdagen weer tegemoet Het is altijd weer opvallend hoe iedereen in de stemming komt of in de stemming wordt gebracht om Kerstfeest te vieren. De ontkerstening heeft ook in ons land ontstellende vormen aangenomen. Soms lijkt het alsof men bezig is de laatste sporen van een christelijk beschaving uit te wissen. Maar blijkbaar kan iedereen nog meedoen al is het dan ook iedereen op zijne wijs aan de viering van Kerst Bijna tien jaar geleden werd voor het eerst de bede weggelaten uit de Troonrede. In gemeenteraden en provinciale staten loopt men te hoop tegen het ambtsgebed. En iedere keer gaan er stemmen op om het randschrift op de gulden en de rijksdaalder „God zij met ons" weg te krijgen. Maar ik heb nog nooit gehoord dat men protesteerde tegen het vieren van de christelijke feestdagen. Zou dat komen doordat een paar extra vrije dagen, met name in de winter, best welkom zijn? Dan hebben zij, die het alléén daarom te doen is, het dit jaar niét best getroffen, want nu Kerst op zaterdag en zondag valt zit een extra vrije dag er niet in.... Voor vele mensen heeft Kerst alles te maken met vrede. Staatslieden en regeringsleiders sturen Kerstboodschappen de wereld in waarin wordt gepleit voor vrede en verdraagzaamheid tussen mensen en volken. Ook in allerlei Kerstverhalen die op Kerstwijdingen en Kerstsamenkomsten worden verteld en voorgelezen speelt dat element altijd weer een rol. Het zijn even zoveel variaties op één en hetzelfde thema: een kind dat van huis weggelopen was, of mensen die met elkaar in ruzie leefden en niet konden vergeven en vergeten, en altijd komt het aan het einde weer goed, ontstaat er verzoening en ver broedering. Het zal allemaal wel goed bedoeld zijn, en het gaat natuurlijk altijd weer om de boodschap dat de rechte verhouding tot God ook verandering brengt in de verhouding onder elkaar. Als we maar niet vergeten dat de vrede van Kerst niet een vrede is die wij tot stand brengen, maar een vrede die van bovenaf neerdaalt De engelen hebben dan ook in de Kerstnacht niet gezongen „vrede op aarde" zonder meer, maar „vrede op aarde in mensen van het wel behagen". En we mogen rondom Kerst zeker niet vergeten dat het Kind in de kribbe, toen Hij een Man geworden was, gezegd heeft „Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard". Dat klinkt niet als een oproep tot vrede, maar als een rechtstreekse oorlogsverklaring. De vrede die Hij brengt is dan ook niet een vrede zonder strijd, maar juist een vrede dóór strijd. Wanneer we alleen zien op de feiten en de omstandigheden, dan is het geen wonder dat vele mensen moeite hebben met de Kerstviering. Maatschappelijk en economisch zijn de tijden ongunstiger dan ooit Internationaal gezien is de spanning te snijden en is ons bestaan nog nooit zo bedreigd geweest Wie dan ook niets heeft dan een beetje sfeer en een vleugje romantiek moet na de Kerstdagen wel op een grote ontnuchtering rekenen. Dan is het op 27 december allemaal weer onherroepelijk voorbij. Maar als het geboren Kind centraal staat met de vrede die Hij komt brengen, hebben we een duurzame vrede, een vrede die alle verstand te boven gaat Zo'n Kerstfeest wens ik u allen van harte toe (Waarnemer) TE HUUR 3 systemen Verschillende genres Ruime keus elke maand nieuwe fllms 1 film per dag-----5, 1 film 3 dagen 10,— ^3 films 3 dagen 25, 3 films 1 week35,—i De afdeling Goeree-Overflakkee van de Koninklijke Schippersvereniging „Schut- tevaer" komt op woensdag 29 december a.s. om 14.30 uur in het Verenigingsge bouw aan de Schoolstraat te Oude Tonge in Jaarvergadering bijeen. De gebruikelijke verslagen komen aan de orde, er zal een bestuursverkiezing plaats hebben, terwijl de „hoofdschotel" voor deze middag de voorstellen voor de Al gemene Vergadering de meeste tijd zal opeisen. Deze Algemene Vergadering, de 134ste, zal op donderdag 21 en vrijdag 22 april 1983 te Rotterdam gehouden wor den. Negen jaar geleden, het 125 ste con gres met Koningin Juliana als gast, wer(? ook te Rotterdam gehouden. De huidige voorzitter, mr. J. C. W. van Dam uit Rotterdam zal op deze verga dering afscheid nemen. Hij zal als alles volgens de plannen verloopt, worden op gevolgd door dhr. K(laas) J. van Dorsten uit Meppel, thans vice-voorzitter. Het bestuur van de afdeling Goeree- Overflakkee verwacht dat vele leden woensdag 29 december te Oude Tonge aanwezig zullen zijn. Waarvoor al dat uitzien en hopen heeft God aan Zijn Woord niet gedacht? de deur van de hemel gaat open 't is stil, het is donker, 't is nacht. Gods boodschappers zingen in koren van zaligheid en vrede en licht. Gods Zoon is als Redder geboren.... dan gaat de hemel weer dicht. Ze komen door 't duister gelopen ze knielen, aanbidden het Kind de deur naar de aarde gaat open omdat God verloornen bemint. De engelen zingen daarboven dit wonder begrijpen ze niet. Maar zij die in Christus geloven ze jubelen mee met hun lied. Het lied van verlossing en vrede God kwam naar de aard' HIJ komt weer. Hij hoort naar Zijn volk, naar hun bede eens zingt heel de wereld Zijn eer. De nieuwe Maaskant-kotter de G.Q. 38 is gebouwd in opdracht voor dè Firma C. Tanis en Zonen CV. te Goedereede, het schip draagt de naam „De Vertrouwen" en zal worden ingeschreven in het visserijregister te Goedereede met het onderscheidingsteken G.O. 38. De ofTiciële proef vaart en overdracht vond plaats op zaterdag 18 december op het Haringvliet, vanuit de binnenhaven te Stellendam. Dit type onderscheidt zich van andere schepen door het geheel gesloten achter schip en met de accomodatie gesitueerd bovendeks. Door deze bouwwijze is er beneden een grote ruimte ontstaan, welke benut wordt voor verruiming van de ma chinekamer, ruimte voor opstelling van diverse werktuigen, berging van reserve materialen en werkplaats machinist Ook wat betreft de stuurmachine veelal be reikbaar via een luik op het achterdek doch bij dit vaartuig via een deur in de accomodatie. De afmetingen van het vaartuig zijn als volgt lengte over alles40.00 meter breedte9.00 meter holte5.10 meter De betimmering van het vaartuig is uit gevoerd volgens eisen N.S.I. met brand vertragend materiaal. Het vaartuig is uitgerust met een 2400 p.k. Deutz-hoofdmotor type SBV 12 M 628 bij 865 omw/min. bij welke motor het toerental tijdens het stomen of vissen con stant is. Achter deze motor is geplaatst een reduktie-keerkoppeling van het fa brikaat Kuipers type 482855 reductie 5,31:1. Deze drijft aan een verstelbare schroefmstallatie, zodat i.v.m. bedrijf op z.g. zware olie, de motor een constant toerental kan draaien. Aan de voorzijde van de motor wordt d. m. V. een tandwielkast de boordnet en de liergenerator aangedreven. Bij bedrijf op normale brandstof, of in noodgevallen, is het mogelijk de verstel bare schroef met een bepaalde spoed vast te zetten, en motor, en keerkoppeling normaal te gebruiken. In de machinekamer is geplaatst 1 hulp motor fabrikaat Scania type DS-11 met een vermogen van 265 p.k. bij 1500 tp.m. elk gekoppeld aan een 100 Kw lier-ge neratoren en een 125 Kva, boordnet- generator. Motor uitgevoerd met geluids- isolerende kast Onder de bak boven de voorpiek is een gecombineerde anker-slipdraadlier ge plaatst fabrikaat Maaskant type ANK 120 EP 2. De voortstuwing geschiedt door middel van een fabrikaat Berg vierbladige verstel bare schroef diam/mm 3000 welke ge plaatst is in een vaste Hodi-straalbuis. In het voorschip bevindt zich een Pro- mac boegschroefinstallatie type WM 60/85 met een aandrijfvermogen van 90 p.k. Indar-elektromotor. Het vismim wordt gekoeld door een vol automatische Promac-koelinstallatie, en tevens is van dit fabrikaat een scherfijs- installatie geplaatst Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS pvw*#* NIEUWE TONGE- D. V. woensdag 29 december worden er in „Elim" oliebollen gebakken en ver kocht ten bate van de nieuwe kerk-brug. Ook andere artikelen, zoals cake, advo caat kruudplaetjes, kmidkoek, oud hol- landse wafels en amandelbroodjes zijn vanzelfsprekend weer voorradig. Verkooptijden zijn: van 9.30 tot 12.00 uur. Van harte aanbevolen De hoofdlier is een pneumatisch bedien- bare winch met electrische aandrijving fabrikaat Maaskant type M 220 EP 6. Aan boord is ook geplaatst een Promac elektrisch verwarmde hogedrukwaterrei- niger. De stuurhut is geheel aangepast aan de huidige eisen en zeer modem uitgerust met o.a.: een verrijdbare stuurstoel, extra boegschroef- en motorkontroller, een aparte schippershut met daarin twee slaapplaatsen, koelkast en opbergruimte. Verder bevindt zich in de stuurhut een aparte toiletruimte met wasbak en douche. In de stuurhut is de meest uitgebreide navigatie-opsporingsapparatuur geplaatst De keuken en messroom zijn in aparte ruimten geïnstalleerd, de keuken is van alle comfort voorzien, zelfs een electri sche koffiezetapparatuur en in de aan recht twee electrische friteuses! Het achterschip is ingedeeld met drie hutten, waarin totaal negen slaapplaat sen (kooien). De hutten zijn voorzien van centrale verwarming, brandalar- mering, intercom en centrale antenne voor radio en tv. Het gehele schip is uitgerust met centrale verwarming, electrische alarmering en ventilatie. Onder de buiskap is een electrisch aan gedreven vistransport uitzoekinstallatie geplaatst kompleet met visspoelmachine en een afvoermogelijkheid direct naar het visruiin, terwijl het afval via een afsluit bare pijp rechtstreeks over boord wordt gespoeld. Vermeldingswaardig is nog dat de ramen in de brug zijn voorzien van dubbel glas. De havenset welke geplaatst is in het voorschip is geheel automatisch. Bij span- ningsuitval start deze en bij terugkerende spanning stopt de set LANERTA MELISSANT In de Gereformeerde Kerk te Melissant wordt op 25 december om 10.00 uur 's morgens een Kerstzangdienst gehouden. Voorganger drs. T. M. Gilhuis te Amster dam. Met medewerking van: het Chr. Gemengd zangkoor „Vaya Con Dios" o.l.v. de heer J. Zuidgeest Organist Sjaak Melissant Trompettist Jan van Lenten. Declamaties: mevrouw C. Die- penhorst-Visser. Dirksland, 01877-1357 Het einde van de bietencampagne 1982 wordt omstreeks 20 december verwacht, dat is een week eerder dan oorspronkelijk was gepland. Dit is temeer opmerkelijk, omdat in de loop van de campagne de opbrengstramingen steeds moesten wor den herzien. De opbrengst 1982 is namelijk meer dan 25% hoger dan het tienj aarsgemiddelde, namelijk 1.135.000 ton, een record dat nooit eerder werd gehaald Deze hoeveelheid suiker valt uiteen in 872.000 ton A en B suiker onder de E.G. prijsgarantie en 263.000 ton suiker waar voor aan de boeren de wereldmarkt prijs die momenteel op een zeer laag niveau ligt wordt uitbetaald. De uitkering van de landbouwers zal plm. 80,per ton geleverde bieten zijn, belangrijk lager dan vorige jaren, maar de genoemde factoren van overproductie en een te grote hoeveelheid C suiker zijn daarvan de oorzaak, zomede de heffing voor de export die geheel op de bieten telers wordt afgewenteld. De Nederlandse suikerindustrie wordt momenteel geconfronteerd met kilopak- ken suiker, die uit België worden in gevoerd en in de Nederlandse winkels goedkoper worden aangeboden dan de in Nederland gefabriceerde suiker. Voor 1983 wordt een uitzaai van 125.000 ha verantwoord geacht PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 AUTOBEDRIJF Dorpswfg 28-34. Sommelsdijk Tel. 01870 -4466 b.g.g P. RUYGERS. e: ca ca Q, ei cj vooraBe iSterhetd! Vmt;eiling3- Middelharnis Tel.ül87ü-25I8 Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten ♦♦♦♦-♦♦♦♦♦»♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ Kastanjelaan 41-43 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1