Raad Oostflakkee voteert bijna half miljoen voor twee nieuwe brandweerwagens SOMMELSDIJK Wisselende lijnen Koningskinderen KERKDIENST Bluseenheden gelijkwaardig, dan ook gelijkwaardig materiaal Kerstconcert te Middelharnis Boekaankondigingen Traditionele kerststukjes-avond Kerstmiddag 1982 Mateloos In verband met de ingebruikname van het nieuwe gebouw stelt het werkvoorzieningsschap „Binnenhof' te Sommelsdijk u graag in de gelegenheid kennis te maken met het geheel vernieuwde complex aan het Haveneind te Sommelsdijk. Wij ontvangen u graag tijdens onze OPEN DAG welke gehouden wordt op vrijdag 17 december 1982 van 10.00 - 16.00 uur. HAVENEIND 9 SOMMELSDIJK Tuinbedrijf DUIll Oudelandsedijk 24 Middelharnis Philatelica houdt feestelijke bijeenkomst Uw huis verkopen TAMBOER Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 14 DECEMBER 1982 Toen in de donderdagavond gehouden raadsvergadering het voorstel ter tafel lag voor zowel de blusploeg van Ooltgensplaat als voor die van Oude Tonge een nieuw blusvoertuig aan te schaffen samen kosten ze bijna een half miljoen heeft WD raadslid O. de Goeij de vraagstelling ge deponeerd of Oostflakkee óók drie bluseenheden zou hebben als de gemeente nu eens niet uit 3 vroeger zelfstandige dorpen was samengesteld. Zelf meende dhr. de Goeij die vraag ontkennend te kunnen beantwoorden maar vraag noch antwoord zijn in dit stadium nog relevant De raad immers heeft het eerder goedgevonden en ermee ingestemd dat de drie blusploegen als zelfstandige brandweereenheden zullen worden be schouwd waaruit de raadsvoorz. drs. de Vos de raad de conclusie voorlegde dat ze dan ook van gelijkwaardige middelen dienen te worden voorzien „Dat is een voorbij statioa!" stelde drs. de Vos vast toen PvdA'er Poortvliet de juiste woorden zocht om zijn bedenkingen tegen zo'n kapitale uitgave te verwoorden en daarbij ook het terrein van de huidige brandweerstructuur betrad „....de raad heeft op grond van de studie van de Brandweercommissie aangenomen dat de drie blusploegen gelijkwaardige brand weerkorpsen zijn", zo vervolgde burg. de Vos zijn argumentatie waarin hij pleitte voor het verstrekken van gelijkwaardige middelen; „het suggereren van andere mogelijkheden zoals concentratie is een voorbij station...!" Overigens doelde dhr. Poortvliet er ook op dat er op Provinciaal niveau plannen bestaan de taken van de brandweer uit te breiden, ze wellicht zelfs onder provinciaal gezag te brengen, reden waarom dhr. Poortvliet zeker niet stond te dringen om in dit stadium 481.432, beschikbaar te stellen nadat men als raad, op grond van eerdere agendapunten over eengekomen was zo zuinig mogelijk te doen. „En nou.... na de koffie zo'ii voor stel, niet voor twee autootjes maar voor twee echte, grote brandweerwagens", overpeinsde dhr. Poortvliet Hij wilde zich zeker niet aan zijn verantwoordelijk heid onttrekken maar hij keek daarbij in tweeërlei richting, tw. naar de verant woordelijkheid voor de aanwezigheid van blusmaterieel maar ook naar de financiële verantwoordelijkheid. Slotconclusie van dhr. Poortvliet's betoog was dat zijn frac tie alleen in zou kunnen stemmen wanneer duidelijk kon worden gemaakt dat de aanschaf niet het minimaal noodzakelijke te boven zou gaan. Ook voor dhr. de Goeij (WD) was het zeer de vraag of de beslissing thans ge nomen kon worden zonder dat voor vol gend en verdere jaren het totale „uitgaven- plaatje" bekend is. Dhr. de Goeij zou liever de mogelijkheid hebben gehad de thans voorgestelde uitgave te kurmen be oordelen in het totaalverband van andere noodzakelijke uitgaven in de komende periode. Het was een redenering waarin de raadsvoorzitter zich best kon vinden maar hij moest dhr. de Goeij en andere teleurstellen; een exact inzicht is in dit stadium nog niet te geven wat evenwel niet de verantwoordelijkheid voor het brand weerwezen in de weg mag staan, zo legde de voorz. de heren voor. „De beide te vervangen wagens zijn werkelijk op!" verklaarde de voorz. en hij illustreerde dat gegeven door de wagens te vergelijken met oude paarden die weken lang moeten rusten als ze weer eens een poosje voor de kar hebben gestaan". Dhr. Poortvliet mompelde nog wat dat het toch nog eens bekeken moet worden hoe de brandweer op een meer doel matige wijze kan worden georganiseerd en dhr. de Goeij vroeg zich af of de raad werkelijk bezig is met de zorg voor een eerste-lijnsvoorziening óf dat ze bezig is met het sponsoren van de Brandver- zekeringea... Overigens waren er in de raad ook stem men opgegaan die duidelijk maakten geen moeite met het voorstel te hebben. Zo lieten de CDA'ers en dhr. Breeman (SGP) weten. Van dhr. Breeman de vraag waar in Oude Tonge de wagen gestald zou kunnen worden. Het bleek dat dat zal kunnen aan de W-Achterweg zodat de raad niet binnen korte tijd een voorstel tot het bouwen van een nieuw onderkomen in Oude Tonge heeft te duch ten. Dhr. Hokke meende aan een gunstig besluit mee te kunnen werken door eraan te herinneren dat in het Investerings- en dekkingsplan dat tot 1984 geldt een in vestering voor de brandweer van 875.000,is geraamd maar vanuit raad en College werd hem duidelijk ge maakt dat dat plan inmiddels ook door eerdere besluiten goed overhoop is gehaald. Tenslotte ging de raad in zijn geheel akkoord. Dhr. de Goeij stemde in na een minuutje fractie-overleg en dhr. Poortvliet en zijn fractie omdat de voorz., overtuigend was geweest in zijn verdediging dat het voorgestelde niet meer dan een door de Inspectie voor geschreven standaard-uitrusting bete kent Op D. V. zaterdag 18 december a.szal in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis een kerstconcert worden gegeven door de Chr. Oratoriumvereniging „Sursum Corda" uit Rotterdam. Medewerking zal worden verleend door een koperoctet (8 koperblazers) en Aart Bergwerff, orgel. Het geheel staat onder leiding van Joop Schets. Het programma omvat kerstliederen uit Engeland (z.g. Christmas Carols), middel eeuwse kerstliederen en koren uit het oratorium „Messiah" van G. F. Handel (1685 - 1759), afgewisseld door het op treden van het koperoctet en samenzang van bekende kerstliederen. De bijna 60-jarige oratoriumvereniging heeft ca. 90 leden. Het is het nog enige bestaande oratoriumkoor in Rotterdam- Zuid, waarvan ook vele leden uit de regio asfkomstig zijn. Tenminste eenmaal per jaar wordt een groot koorwerk in De Doelen te Rotterdam uitgevoerd; dit jaar bracht het koor op 16 oktober 1.1. het oratorium „Elias" van Felix Mendels sohn Bartholdy ten gehore. Bijna traditio neel is de „Messiah" uitvoering in de maand december. Sedert 1974 staat het koor onder leiding van Joop Schets, die zijn muzikale oplei ding ontving aan het Rotterdams Conser vatorium bij o.a. Adriaan Schuurman en Jan Eelkema. Onder zijn direktie voerde het koor werken uit van o.a. Dvorak, Handel, Beethoven, Mozart en Haydn. Organist Aart Bergwerff studeert aan eht conservatorium te Rotterdam voor de hoofdvakken orgel en koordirektie bij resp. André Verwoerd en Barend Schuur man. Hij is organist van de Delta-kerk te Hoogvliet en van de Ger. Kerk in Pernis. Tevens is hij als vaste begeleider aan „Sursum Corda" verbonden. Het koperoctet bestaat uit leden van de Chr. Muziekvereniging „De Bazuin" uit Oud Beijerland: een korps dat in de lande en ver daarbuiten een uitstekende naam heeft. Dr. L. Floor, De doop met de Heilige Geest Uitgave Kok - Kampen. 239 pagina's, f 3.4,50 De schrijver is van 1950 tot 1961 pre dikant geweest van een tweetal christe lijke gereformeerde kerken in Nederland. Momenteel is hij verbonden aan de uni versiteit van Potchefstroom te Zuid Afri ka, als hoogleraar in de nieuwtestamenti sche vakken. Dit boekje doet zien dat dr. Floor met kennis van zaken kan spreken over de inhoud van het nieuwe testament De auteur behandelt de stof op een systema tische en duidelijke wijze; mede daardoor is dit werk ook toegankelijk voor niet- theologen. Centraal staat de schriftuitleg. Geheel vanuit de schriftgegevens trekt de schrij ver zijn conclusies; hij toont hiermee aan dat hij in de gereformeerde traditie wil staan. Aan de orde komen onder andere: Chris tus en de Geest de vervulling met de Geest de inwoning van de Geest de gaven van de Heilige Geest de Heilige Geest en de prediking. Een boek dat de lezer verrijkt Co 't Hart, Met blijdschap verder. Uitgave Kok - Kampen. 48 pagina 's, f8,95 Dit is de vijfde bundel van deze bekende dichteres. Zij ontieende de titel aan het eerste gedicht dat als uitgangspunt Han delingen 8 26 - 40 heeft. Co 't Hart verwoordt in deze bundel problemen van deze tijd, echter niet zonder een pers pectief aan te geven. Eerdere bundels van haar kregen een goede ontvangst vanwege de pastorale toon in haar gedichten. Ook deze bundel spreekt naar vorm en inhoud aan. De dichteres bezit de gave met weinig woor den veel te zeggea Ter illustratie: Toen de maatstaven ruimer werden was er geen huis meer om in te wonen en dakloos geworden verlangen we naar vroeger en huiveren voor morgen. Branden kaarsen; een gezinsbundel voor kerst; samengesteld door Miep vanRooijen. Uitgave J. N. Voorhoeve - Den Haag. 118 pagina's, f 14,90 De uitgever presenteert dit boek als „een nieuwe kerstbundel met verhalen en ge dichten voor jong en oud". Het is niet de eerste keer dat Miep van Rooijen een dergelijke bundel samenstelt De meeste verhalen zijn nieuw en spe ciaal voor deze uitgave geschreven. Daar naast zijn gedichten opgenomen van o.a. Hanna Lam, J. W. Schulte Nordholt en Jaap Zijlstra. Het geheel wordt besloten met Luüiers bekende „Kinderlied auf die Weinacht" in de vertaling van Jan Wit dat als lied nr. 133 eveneens een plaats vond in het Liedboek voor de Kerken. J. Uitewaert, De schippersjongen van Nieuwpoort. Uitgave J. N. Voorhoeve - Den Haag. 173 pagina's, f 16,50 In 1983 zal het stadje Nieuwpoort 700 jaar stadsrechten bezitten. In verband met dat heuglijke feit werd dit jongensboek uitgegeven. Het speelt uiteraard in datzelfde Nieuwpoort en wel rond 1785, de tijd van patriotten en prinsgezinden. De hoofdfiguren, o.a. Hein Slikker, meester Voerman, ds. Schmidtmann, heb ben alle werkelijk geleefd; hun namen zijn ontleend aan de kerkelijke en gemeente lijke archieven van het vestingstadje. Een spannend boek, en historisch ver antwoord. Het concert vindt plaats onder auspiciën van de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Zijdelings zij nog opgemerkt dat welhaast traditioneel het kerstconcert gegeven wordt door de Chr. Oratorium vereniging „Middelharnis". Dat dit nu niet het geval is, is het gevolg van het feit dat zij in maart 1983 de Johannes Passion van J. S. Bach hopen uit te voeren, waarvoor men nu druk aan het studeren is. De aanvang van het concert is 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. De toegangsprijzen bedragen ƒ5,voor volwassenen en 3,voor scholieren, CJP-houders en 65-f. Op donderdag 16 december a.s. houdt de afd. Flakkee van de LV. „Philatelica" (een kring van georganiseerde postzegel verzamelaars) vanaf 19.30 uur in café- restaurant „De Kok", Kade 49 te Som melsdijk weer een feestelijke bijeenkomst met o.m. bingo en een gratis verloting voor de aanwezige leden, alsmede een gratis consumptie. Belangstellenden worden van harte door ons uitgenodigd op deze bijeenkomst. NIEUWE TONGE Op D.V. woensdag 15 december hoopt om 19.30 uur in de Ned. Herv. Kerk op uitnodiging van de Mannenvereniging voor te gaan ds. B. Haverkamp van Res teren. MIDDELHARNIS Door de Stichting Bejaardenwerk „Mid delharnis" wordt op 20 december a.s. in het Dienstencentrum o.l.v. Theo Masten broek een avond zelf kerststukjes maken onder deskundige leiding georganiseerd. Ook mevrouw Ineke Scheperboer is voor advies en afwerking deze avond aanwezig. U koopt het materiaal aan de zaal, en tegen redelijke prijzen. U kan zelf bakjes, kaars enz. zelf meenemen. De avond begint om 19.00 uur. Wij hopen dat vele ouderen komen; ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. VERVOLGVERHAAL Bond van Ouderen Op vrijdagmiddag 17 december a.s. houdt de afd. Middelharnis-Sommelsdijk van de Algemene Bond van Ouderen in het dienstencentrum Middelharnis de jaarlijkse kerstmiddag. Om 14.00 uur opent de waarnemend voorzitter de middag. Het programma zal worden verzorgd door de heer Rien Boomsma, welke ons zal trakteren op dia's over Egypte, Iran, Irak, Israël, enz in het thema: Kerstfeest. Voor degene die met de auto vervoerd wensen te worden, is er gelegenheid om op vrijdagmorgen tussen 10.00 en 11.00 uur zich op te geven. Telefoon: 3366. De gouden dagen zijn. voorbij nu wisselen de lijnen. Want grillig is het herfstgetij wat schoon was moet verdwijnen. De nevels schuiven af en aan en plots'ling gutst de regen. Waarbij de mensen macht'loos staan niets houdt Gods werken tegen. De mens ziet de verandering aan de mens vol zorg en pijnen. Nooit zal hij hier Gods werk verstaan Zijn wisselende lijnen. En toch kan hier Gods kind steeds voort er is een lijn naar boven. Die vast ligt in Gods eeuwig Woord voor allen die geloven. LANERTA Laat dan verdorren bloem en blad al wat hier schoon mag wezen. Daar in Gods eeuw'ge vreugdestad is alle pijn genezen. door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn ----- 50 --------------------------------- „Ik heb ook wel is een woordje mit 'm gewisseld", zei 't Hoen, zich onwellevend uitrekkend, voor hij zijn bezoeker ging uitlaten. „Houd'rvanop", lachte Gasters. „Nee, we hebben Uever je man, Neeltje, por 'm maar eens op.... De lucht werkt... zou d'r nou eindelijk eens onweer komen?" „Je zou op laast gaan verlange naar een flink donderbuitje", zei 't Hoen, onder 't naar beneden gaan. Gasters wuifde nog even met de hand, zonder omzien, en liep haastig door. Want het begon al te druppelen. 't Dienstmeisje van ds. Versluys kwam geschrokken van de deur terug. Er was zo'n rare oue man.... en die moest Bert hebben. „Bert, Mina?" vroeg mevrouw Versluys, zorglijk verwonderd. Omdat je het nooit kan weten en een meisje niet alles be hoefde te horen, ging ze zelf naar de deur. Ze zag de oue Magoo, die ze niet kende, op de stoep staan. Bij 't gezicht van mevrouw grijnsde hij vriendelijk, zijn petje afnemend. Zijn vuil haar bewoog zachtjes in de wind. „Wat blieft U, meneer?" zei mevrouw, een beetje beverig. ,,'k Wou de jongeheer wel eris gesproke hebbe, mevrouw". „De jongeheer? Bert? Waarover dan?" „Ja, die smalle.... die zo'n beetje hoog in zijn schoêre loop'...." Mevrouw kleurde. Koel vroeg ze: „Wat wil U van Bert?" Magoo lachte niet meer. Hij hield een pakje, in vuil krantepapier gewikkeld, vooruit „Hij had een boek an me ge vraagd om te leze, en dat kom ik nou brenge". „'k Weet nergens van. Een boek? Waar heeft-ie dat gevraagd?" „Bij 't kerkhof Een Woensdagmiddag". „'k Weet nergens van. Hij is niet thuis". Magoo ging geen centimeter achteruit „Is dominee thuis?" „Jj...awel? Maar.... wie ben U eigen lijk?" „Ik hiet Megóó.... Teun Megóó.... van Delft Ik wou de domenee ook wel eris gesproke hebbe. Over 't lidmêschap van de kerk". ,Kom is hier". Ja gunst, nu móést ze wel. Op de mat maar verder niet' En ze liet hem in de gang komen. Nu hoorde ze haar mans krachtige stem metm praten, maar ze verstond niet recht wat hij zei. Tenslotte ging de deur dicht en hoorde ze voetstappen en stokgestommel, de trap op naar boven. „Nou is-t-ie d'r tóch in", verzuchtte ze, ondanks zichzelf, tegen Mina. „Maar misschien is het wel een fatsoenlijk man, een arme schipper of zo...." Even later kwam Bert thuis. Boven werd nog steeds gepraat Bert had zijn demietje nog niet uit, of zijn moeder riep hem al achter. „Zeg Bert, hoor jij eens even hier". „Ja moeder". In de achterkamer bij het buffet, fluiste rend, ondervroeg ze de klare blauwe ogen van Bert Deze vertelde van zijn ont moeting met Magoo en dat hij niet gedacht had, dat de oude man toch nog zou komen. Daarom had hij er niets van gezegd. „Je ben maar voorzichtig, hoor.... kind, je ben veels te goed van vertrouwen.... Nou zitje vader met die man opgescheept Wie weet hoe we-n'm met goed fatsoen kwijt moeten raken...." Boven ging een deur open. Dominee boog zich over de balustrade. „Is Bert thuis? BertJ" „Ja vadef' De oude Magoo glunderde, toen hij Bert zag. De jongen stond schuchter op 't kleedje bij de deur en knikte verlegen. „Is dat waar, dat deze man hier je een b<pek zou lenen?" „Ja vader". „Hoe kwam je daar bij?" „'k Heb er zelf niet om gevraagd, vader, maar hij vroeg, of ik wat van 'm lezen wou. 'k Mocht toen van Tot immers ook de Katholieke Illustratie wel lezen". „Nou, enfin.... 't boek is wel een beetje te zwaar voor je, maar dat zul je zelf wel merken". Hier viel Magoo de predikant in de rede. „Te zwaar, domenee? Zo'n lieve schrij ver?" „Nou ja, 't is nog een kind, Magoo. Hier is 't Bert We praten d'r samen nog wel eens over. Nou, Magoo, ik zal je verzoek op de kerkeraad in bespreking brengen ik heb je adres, dus...." „Ik dank je wel, hoor domenee. 't Zal me een voorrech' weze, as een dorpelwachter te verkere bij des Heere lieve volk-hoor. Daghjongeheer....'khoopdatdeHeereje mag komme te zegene mit dat godzalig geschrift-hoor. Allemaal Gods beste ze gen". Ds. Versluys had zelfverwijt dat hij zich niet méér met Bert bemoeide. Moesten vreemden hem nu van lectuur voorzien? 't Was toch geen kost voor dat kind; Sara Nèvius, huisvrouw van Wilhelmus a Bra- kel. Godvruchtige Overdenkingen van een discipelin van de Heere Jezus, door Hemzelve geleerd... Maar Bert, eenmaal bekomen van de schrik, was blij met wat de oude man gebracht had. 't Pakje rook naar schoen smeer. Zelfs de krant die er omheen zat, de „Vriend van Oud en Jong", was aas voor zijn leeslust En aandachtig bekeek en besnuffelde hij het oude, zwart in gebonden boek. Bert had in Gothische letters de tekst „God is Liefde" gecalligrafeerd, welk geschenk hij Magoo had toegedacht in dank voor het geleende. Hij zat in de salon, 't Raam stond een beetje open. Op de Nieuwe Weg wast stil alleen van de nabije Hoofdstraat kwam geluid yan ver keer en ventergeroep. Hij had reeds in Sara Nevius gelezen, gelijk met gedichten van Da Costa, hem door zijn vader ter conlpensatie gegeven, 't Boek van Magoo gaf hem veel te zien in zijn verbeelding. Sara Nevius was de huisvrouw van Wilhelmus a Brakel, een discipelin van de Heere Jezus Zelve ge leerd. Zij had moeilijkheden over het geloof en haar man hierover ondervraagd, aldus de voorrede. Bert zag het duidelijk vóór zich, opstarend van zijn boek. De predikant antwoordde haar aan de half open deur van zijn studeervertrek. Hij was een kort, breed man, in zwarte kleding, met kniebroek en bef, hij droeg een pruikje en rookte een Goudse pijp. „Wat vraagt ge mij, vraagt 't God", was, volgens het voorbericht zijn bescheid, met zware stem gesproken. En nu iat ze in de voor kamer, achter een tafel met net zulk een pluche tafelkleed als het hunne en schreef ze. Ook haar zag Bert duidelijk: haar jukbeenderen staken wat uit en wa ren gloeierig, ze blikte omhoog en droeg een blauwe zijen japon. Ze schreef veel in het boek over haar ziel. Het geloof was iets zeer ingewikkelds; Bert kon niet lang achtereen aan 't lezen blijven. Maar de plaatsen, waar het boek vanzelf openviel, kende hij bijna uit 't hoofd. Da Costa was heel andere lectuur. O, 't was óók prachtig, de „poëzij". Dichters waren mensen, die lange rollen papier volschreven, met lange regels. Je moest altijd spreken van je „lier" en van 't spelen of tokkelen op de snarea (wordt vervolgd) BINNENHOF Open dag Open dag

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 6