Dhr. J. Koert nam afscheid van de Uienfederatie Platen voor de a.s. feestdagen NIEUWS uit de kerken Predikbeurten wollen TAPIJT Fa. J. V. Drohgelen Prachtige van Hoytema kalender 1983 R^ \\J Auto boort zich in voorrijdende ploeg ping-pongtafel Twee auto's totalMos Inbraken in Nieuwe Tonge Voor eigentijdse huid- en haarverzorging 1983 Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 19 NOVEMBER 1982 Lv.in. het bereiken van de 65-jarige leeftijd a.s. zondag heeft dhr. J. Koert afscheid genomen als adjunct directeur van de SNUIF; de Stichting Ned. Uien Federatie. Kennelijk heeft het afscheid zich in stilte voltrokken maar wel werd ons een gedicht toegestuurd met het verzoek tot plaatsing omdat daarin de verdiensten van dhr. Koert naar voren komen. Het gedicht (al gaat het hier en daar wat mank) luidt Beste Jaap, Fien, Ina, Arna en Marleen We zijn hier vandaag gezellig bijeen Nu na ruim 40 jaar uien en sjalotten ZalJaap er nu zonder pardon uitmotten Je uien en sjalotten was je hobby, da's waar Juist daarom viel je het werk nooit zwaar Namens alle Voorlichters van ons uienland Mag ik je hartelijk danken voor de vele bijstand. Want vaak waren de problemen toch wel zeer groot... We denken nog maar even terug aan de Watersnood. Alle percelen moesten worden onderzocht op zout Dan konden wij goede adviezen geven zonder fout Nu Jaap hier vandaag voor 't laatst wordt gehuldigd Voelen de Ouddorpse sjalottentelers veel dank verschuldigd Zij zaten vroeger omhoog met virus en stengelaaltjes Jij loste het op door diverse proefvelden met veel paaltjes Piet Luyendijk haalde er eerst de krulbosjes al uit Daardoor ging de opbrengst al met sprongen vooruit Samen met Cor Verbiest van de NAKG blezen ze selecteren Want met goedgekeurde sjalotten was er meer te verteren Toen Jaap zelfde aaltje te lijf ging door middel van „koken" Heeft hij die bruine sjalotten in te heet water gedoken Of het kwam misschien van het reeds ontluikende voorjaar. Maar dat ze dood waren bleek op de Broeksteen zonneklaar Het beste paard van de stalf heeft wel eens een been gebroken Warmwaterbehandeling noemden wein 't vervolg steeds „KOKEN!" Het Bestuur van de Aardappelstoomvereniging kregen we na veel voorlichting in beweging Naar Avehom in Noordholland ging onze Studiereis We zagen daar op een klein erf een grote bak met water De ophijsbare bodem ontdekten we pas veel later.... Stengelaaltjes kunnen slechts korte tijd bij 43V2 graad leven Zodat ze het na 2 uur bij 43V2 gr. C. allemaal begeven Ons Bestuur vond het koken een heel goed idee En nam zo'n bak voor f 1000,naar Ouddorp mee Op het terrein van de Glazen Poterbewaarplaats Vond de eerste warmwaterbehandeling plaats.... We moesten praten als „Brugman" en bromfietsen als een trein Want het vertrouwen in het koken was nog erg klein We vonden ruim 25 telers bereid tot een kleine proef En zo begon in Ouddorp de strijd tegen de zo gevreesde kroef' Van 23 partijen hebben we de helft met warm water behandeld Trots zijn we er in de zomer met de telers langs gewandeld Het resultaat op het proefveld bij Jan Rijnbrand was best En toen volgde bijna spontaan en automatisch de rest Om direct na de oogst aan de beurt te zijn Moest je één jaar van te voren bij Gerrit Bok genoteerd zijn Aanvankelijk ging alleen het plantgoed in de kookpot Maar toen men ontdekte dat het ook hielp tegen „koprot" Werd direct na de oogst met koken en drogen begonnen De omzet liep in enkele jaren op tot honderden tonnen Een enkele keer was er KOOKSCHADE bij één partij Dat werd dan door de koker nauwkeurig gecontroleerd en blij Als uit één bak goede en slechte partijen waren gekomen, Dan kon men onmogelijk schadevergoeding bekomen Een partij sjalotten die koken niet kon verdragen HAD al een ziekte „onder de leden" van vroegere dagen De export van Bruine sjalotten ligt nu op haar gat Omdat men in de Gouden jaren het selecteren vergat Aanvankelijk brachten gekeurde een dubbele prijs op Maar na een aantal jaren ging dat niet meer op Want de ongekeurde stamden af van de gekeurde Zodat teler en handelaar met UCB" er hetzelfde voor beurde De Fransen vonden de ongekeurde toen ook wel goed, Daarom teelden de Ouddorpers ze met goede moed Ongekeurde sjalotten werden verkocht voor dezelfde prijs Dan zijn de keuringskosten en het selecteren niet wijs Maar door dit selecteren en keuren te verzaken, Daalde de kwaliteit en kwam men minder tot zaken Dir. van Kampen, bevorder weer het selecteren en keuren; Dan kan er met Ouddorp en zijn export nog een wonder gebeuren Tot slot wens ik Jaap, de dochters en Filepien Dat ze nog vaak mooie proefvelden mogen zien Maar dan in een eigen grote tuin met glazen kas. Dan telen jullie volgende zomer bloemen, groente en al ras Druiven, tomaten, perziken en pruimen onder glas Want onbespoten groente en fruit is tegenwoordig „een kreet" Jullie vinden dan je vele vrije tijd goed en gezond besteed Maar heb je soms meer zin en vreugde in het vissen Kijk dan naar het Departement vanLandbouw en Visserij Daar doen ze er ook al jaren de vissen volop bij Ouddorp, 19 november 1982 S. J. Hoefman OOLTGENSPLAAT Degenen die woensdagavond rond zes uur de Hellegatdam passeerden hebben bij het zien van het ongeluk dat dhr. S. van der Welle uit Ooltgensplaat overkwam stellig gemeend dat de afloop ervan gru welijk moest zijn, maar gelukkig, dhr. v. d. Welle is er weliswaar geschonden-, maar tot ieders verbazing levend afgekomea' Rijdend over de parallelweg in de richting brug boorde de door hem bestuurde Volks wagenbus zien in een achter een tractor gehangen ploeg die de bus tot aan de rugleuning van de voorbanken binnen drong. Dhr. V. d. Welle werd door het binnen dringende metaal geraakt waardoor hij kneuzingen opliep aan hals en longen, voorts een hersenschudding kreeg en een verbrijzelde onderarm opliep. Hij wordtin het ziekenhuis te Dirksland veipleegd. Duidelijk is dat zijn leven op centimeters na gespaard is gebleven, een evt mede passagier zou het zeker niet hebben over leefd. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken dat de tractor alle voorgeschreven verlichting voerde; die zijn echter niet door dhr. v. d. Welle geziea Volgens zijn weten heeft het aan verlichting ontbrokea De tractor was op weg naar Numansdorp. „Deo Cantemus" 370 leden tellend Chr. Gem. kooro.lv. AriePronk Wenst U voor uzelf of om cadeau te geven vóór de feestdagen nog in het bezit te komen van één van onze platen dan gelieve u 24,25 (incl. porto) te storten op giro 39 47 052 tn.v. alg. adj. Deo Cante mus Rotterdam. Om welke platen gaat het - Deo Cantemus 45 jaar, jubileumplaat - Doelenconcert 1981, Deo Cantemus en Credo Singers - Jan van Weelden en Loek v. d. Leeden orgel/piano deel 2 - Surely 1 - groot koor- en muziekwerk Deo Cantemus Credo Singers - Surely 2 - groot koor- en muziekwerk Deo Cantemus Credo Singers Laatste twee platen zijn kort geleden uitgekomen; thema van dit prachtige werk is Mattheüs 24 1 - 14 en 15 - 21. U gelieve op het girostrookje te melden welke plaat u wenst Voor telefonische informatie kunt u zich wenden tot 01806 - 19293 (na 18.00 uur). Succes gym.ver. MH-SD te Rotterdam Zaterdag j.l. werden te Rotterdam de C- kampioenschappen gehouden. De leden van de selektie groepen namen hieraan deel. Onze vereniging kon 2 medailles mee naar huis nemen. Meisjes Veronica Barendse4e plaats enDaniel Mackloet2e plaats bij de jongens. Een goed resultaat voor onze vereniging. MELISSANT GIFT ANJERFONDS De Chr. Gem. Zangvereniging „Vaya Con Dios" heeft een gift gekregen van het Anjerfonds. Deze gift werd gebruikt voor het aanschaffen van een piano. NED. HERV. KERK Beroepen te: Maasdijk E. J. Bos te Hattem; Harderwijk (toez.) B. Oosterom te Maarssen; Veenendaal C. G. Kunz te Dordrecht; Nunspeet en te Stellendam W. van Gorsel te Wijk bij Heusden; Houten D. Heemskerk, kand. te Katwijk aan Zee; Wierden B. Oosterom te Maars sen. Bedankt voor: Lopik drs. M. D. Geu ze te Sint Annaland; Bleiswijk J. W. Goossen te Mastenbroek; Groot Ammers J. P. Nap te Neerlangbroek; Zoetermeer W. van Gorsel te Wijk bij Heusden. Aangenonfen naar: Leiden K. J. Jan sen te Ermelo; Oud Beijerland H. J. Stoutjesdijk te Harskamp. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: G. A. Koelman, De Terp 4, Achlum; J. Maasland, Hommesweg 1, Oldenzijl; R Wahl, Nieuwe Prinsengracht to. 3, Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te: Oostvoome N. J. de Jong, Dorland, kand. aldaar, die dit be roep heeft aangenomen; Wirdum A. P. van de Beid en F. van de Beid-van Keulen, kand. te Kmapen, die beiden dit half- timeberoep hebben aangenomen; Soester- berg drs. H. K. Zijlstra, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomea Beroepbaan C. C. H. Moritsen-Rut- gers, Hoge Enkweg 2, Lochem. GEREF KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te: Spakenburg-Zuid, derde pred. plaats Tj. Boersma te Apeldoorn; Dokkum A. de Jager te Anna-Paulowna- Enkhuizen; den Helder H. W. van Eg- mond te Haulerwijk; Groningen W. S. de Vries te Dronten; Middelburg R. de Graaf te Nieuwleusen. Bedankt voon Spakenburg-Noord H. de Vries te Hattem; Assen-Zuid J. Slot- man te Enschede-West CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Aldergrove (B.C. Ca nada) H. H. Klomp te Zwaagwesteinde; Bussum A. J. Otter te IJmuidea Bedankt voon Hilversum-OostJ. van Amstel te Ede. Tweetal te: Groningen J. van Amstel te Ede en J. Westerink te Urk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Sint Catharines (Ont Can.) A. W. Verhoef te Chiliwack; Nor wich (Ont Can.) W. C. Lamain te Grand Rapids; Utrecht R. Kattenberg te Lely stad; Oudemirdum, Rijssen-Zuid en Rhe- nen(incomb. metDovenzorg) J. Karelste, Beekbergen; Oosterland R. Boogaard te Leiden. Bedankt voon Randburg, Zuid-Afri- ka A. Moerkerken te Nieuw Beijerland; Kapelle-Biezelinge J. van Haarten te Amersfoort; Goudswaard B. Reinders te Hardinxveld-Giessendam; Uddel W. Hage te Kruiningea Tweetal te: Oud Beijerland A. Breg- man te Rijssen en J. C. Weststrate te 's Gravenpolder. Zondag 21 november 1982 OUDDORP- Herv. Gem. 9.30 uur oud. A. de Jong en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Woensdag 24 novemben 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord (bediening Heilig Avondmaal en dankzegging Heilig Avondmaal) - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. H. V. d Dool, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds.^. Aangeen- brug, bediening Heilige Doop. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. A. Jansens en 18.00 uur ds. J. T. Cazander, extra koUekte orgel fonds- Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur drs. T. M. Gilhuis, Amsterdam. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. de Lange, Staphorsten 18.00 uur kand. A. van Herl^ extra koUekte vrije zitplaatsen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. P. v. d. Stoel, Geldrop. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. J. Paul en 18.00 uur ds. D. Dekker, tweede koUekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN- Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra koUekte bond van zondagssch. - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. Went- van der Vring, Heemstede. DE SAMARITAAN - 10.15 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilig Avond maal. MIDDELHARNIS- Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong en 18.00 uur ds. L. Quist; extra koUekte kerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur kand. J. van WaUinga, Ter Aar- Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. G. J. Bruijn. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra koUekte bouwfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE-Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. de Jager en 18.00 uur ds. F. Wijnhorst Dussen; extra koUekte zon dagsschool - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening HeiUg Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra koUekte NBG - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. Hage. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur drs. J. H. Becker Jr. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. J. op't Hof en 18.00 uur ds. P. de Jager, extra koUekte Geref Bond - Ger. Gem. 9.30 uur (Heilig Avondmaal), 14.30 en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. J. Noordhoff, 's Gra venpolder. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist SIRJANSLAND-Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. Chr. v. d. Valk. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. A. Vlietstra, Melissant - Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. YERSEKE - Ger. Bond 14.30 uur ds. Th. W. H. v. d Heyden en 18.30 uur ds. G. C. de Jong. NIEUWERKERK- Herv. Gem. f 0.00 uur drs. Alb. v. d Ban - Ger. Kerk (N'kerk- O'land) 10.00 uur dhr. A. v. d Schee, Spijkenisse en. 17.00 uur ds. H. Willems, Barendrecht-Ger. Gem. 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder-v/h Ger. Gem. inNed-9.45 en 15.30 uur leesdienst TE KOOP Inklapbare Tel. 01870 - 3682 GOEDEREEDE Gisteravond even na zessen heeft zich op de Provinciale weg ter hoogte van de bushalte een autobotsing voorgedaan waarbij twee auto's, een Datsun bestuurd door mevr. K. A. P. vanG. uit Stellendam en een Volvo bestuurd door A. L. de V. uit Werkendam, totall-loss raaktea De beide bestuurders kwamen er zonder grote ver wondingen af Laatstgenoemde bestuurder werd een bloedproef afgenomen. Na het ongeluk had hij bij iemand in de buurt van het ongeluk nog een whisky gedronken.... In de afgelopen nacht blijkt in Nieuwe Tonge op minstens drie plaatsen ingebro ken te zijn n.l. bij melkhandel Kievit loonbedrijf van Zielst en bloemenhandel van Eesteren. Het is nog niet bekend wat er wordt vermist Jonge mensen willen kapsels die leven, lekker zitten en gemakkelijk te verzorgen zijn. Een deel-permanent brengt leven in je haar en geeft het volume. Voor zo'n permanent ga je naar een moderne kapsalon met vakbekwame mensen. ^aJ fr\ M^ u Voorstraat 39, SOMMELSDIJK, tel. 01870 - 2351 Zware kwaliteit op jute rug, gratis gelegd Gratis ondertapijt.nup. mtr. Voorstraat 25, OOLTGENSPLAAT, tel. 01873 -1437 DANKBETUIGING Wij willen U danken voor elke vorm van medeleven en steun die wij van U ontvingen, na het onver wacht overlijden van mijn lieve vrouw, moeder en oma MARIENA BRABER Mede namens mijn kinderen en kleinkinderen, A. M. van Nierop Middelharnis, november 1982 Wilgenlaan 96 .:;«x.::::::w:.Nw:^::;.!:;:w:«.x.:.:.%»w.K^ DANKBETUIGING ;J:j Langs deze weg willen we ieder bedanken voor de vele blijken van medeleven ons betoond tijdens het verblijf in het ziekenhuis van moe fti der en dochter en rondom de ge- boorte van I Petronette In het bijzonder bedanken wij ds. A. Vlietstra voor de geestelijke bijstand Jij dr. Vreuls en dr. van Loo en het |iii verplegend personeel van de af- iiii delingen D en C voor de goede ii? zorgen die zij hebben verricht I J. W. de Vogel jiji H. J. de Vogel-Breen 'ii: Melissant, november 1982 •S Irenelaan 3 DANKBETUIGING Door 's Heeren goedheid mochten wij vanuit het ziekenhuis weer huis waarts keren. Voor de vele blijken van medeleven tijdens mijn ziekte en bij het overlijden van onze innig geliefde oudste dochter zeggen wij U allen hartelijk dank. Het heeft op ons een diepe indruk achter gelaten; we zijn er stil van. Inzonderheid gaat onze dank uit naar de doktoren van het zieken huis, dr. Hofs, dr. Hoek en dokter Simon voor hun aandeel in onze genezing, alsmede aan al het ver plegend personeel van afdeling A voor hun liefdevolle verpleging, ver zorging en begeleiding ook in die dagen van rouw. Het was hart- ontroerend en hartverwarmend. Dank voorts aan de huisartsen dok ter Boot en dokter Osinga voor hun snel handelen en de bezoeken in het ziekenhuis, en inzonderheid dank aan ds. Hoogerland voor de geeste lijke begeleiding die ons tot grote steun is geweest Mede namens mijn vrouw, C. van Es Dirksland, november 1982 Bloemendaal 16 Nu in deze tijd de kalenders voor het komende jaar weer binnenkomen ze worden overi gens graag geaccepteerd moet het al een heel mooie zijn om op te vallen. Welnu, zo'n bijzonder fraaie is gistermorgen met bewonde ring begroet, de van Hoytema kalender 1983, in het begin van deze eeuw met meesterhand getekend, thans in de oorspronkelijke kleuren met meesterhand gedrukt door uitgever A. G. Schoonderbeek uit Laren die de uitgave van een van Hoytema kalender al meerdere jaren tot veler instemming als traditie heeft ver heven. !]y[N;r'>^ 12J3Ï1/11516^718 :I9j20 2122;232425 \4 "i^7^-^i^ --*'»«!«»*»,.««*. Tekenaar Theo van Hoytema heeft geleefd van 1863 tot 1917. Van hem zijn vooral tekeningen van vogels bekend gebleven en zijn werk boeit dan ook een grote schare be wonderaars. Uitgever Schoonderbeek is er daar duidelijk een van en zijn streven om het werk van Hoytema levendig te houden gaat zo ver dat voor verzamelaars nog kalenders uit vorige jaren beschikbaar zijn (tel. 02153 - 83933). De kalender kost 22,90 maar men haak er een sieraad mee in huis. Elke maand biedt een nieuwe tekening. De pagina's zijn zelfs wat speels omkaderd en soms zelfs van hele mooie decoraties voorzien. Wij zijn in elk geval bijzonder blij met de toegezonden kalender temeer omdat de tekeningen na gebruik zeker ingelijst zullen worden AANBIEDING *:.:.:.:.:.:.>:.:.:.:«.:o:.>:.:.:.>:.;.;.:.:.>:.;.>:.:.:.;.;.;.:.;.;.;.:.;.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 2