Curver Stockist FLAKKEESE VERTELSELS ƒ23,50 Ongetwijfeld Jubileumconcert Feike Asma Abonneert U op Eilanden-Nieuws Verkeerd bezuinigen is funest Een van de pracht verhalen uit „Flakkeese vertelsels", geschreven door mevr. Soldaat- Poortvliet uit Dirksland. In de boekhandels verkrijgbaar a Den Haen. KERST- SN NIEUWJAARSKAARTEN Drukkerij Gebr. de Waal •(Nieuw modelboek ter inzage VJ.V.: Bericht voor meisjes tussen 17 en 23 jaar Afname turnproeven voor Spartanen! Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 19 NOVEMBER 1982 Nu ook in rood en wit: In aansluiting op het reeds be staande Unibox Systeem, heeft Curver een robuuste en stapel bare voorraadbox ontwikkeld met verlaagde voorkant Hier door kan men in alle gevallen bij de inhoud. De Stockist is voorzien van een dichte bodem en opengewerkte zijwanden, zodat hij uitermate geschikt is voor het opbergen van aardappelen, groente en an dere levensmiddelen. Door de ingewerkte handgrepen is de Stockist gemakkelijk te verplaatsen. Hij is voorzien van Eifgeronden hoeken; dit maakt het goed schoonmaken nog een voudiger. Door de royale inhoud (ca. 25 liter) is de Stockist dé opslag plaats voor allerlei produkten. Afmetingen: 420 x 335 x 225 (LxBxH). Kleuren: wit, rood, beige, bruin. Konsument-adviesprijs: 12,95 "ïir "iifs' <fr ^r ^f te'Ui^ifr» Zaterdag 11 december a.s. om 20.15 uur heeft in de Grote Kerk te Maassluis een jubileumconcert plaats ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het monu mentale Garrelsorgel. Na een toespraak door burgemeester J. van Es concerteert Feike Asma, die met dit concert ook zijn eigen 55-jarig orga nistenjubileum herdenkt Het programma omvat werken van Jan Zwart, diens zoon Willem Hendrik, Bach, Liszt, Reger, Vierne en Asma zelf Twee de organist van de kerk Jaap Kronenburg besluit het concert met een orgelsolo. De N.C.R-V.-radio zal dit concert op nemen; uitzending op dinsdag 21 decem ber a.s. van 22.10 - 22.45 uur via Hil versum 4. Het Gemeentemuseum, Zuiddijk 16, heeft in voorbereiding een tentoonstelling „Rondom het orgel". De tentoonstelling, die ter gelegenheid van het orgeljubileum wordt georganiseerd, zal te bezichtigen zijn van zaterdag 11 december 1982 tot en met zondag 23 januari 1983. Toegangsbewijzen voor het concert zijn a 6,verkrijgbaar bij de VVV, Stad huis 55, 3140 AB Maassluis. Schriftelijke bestelling zijn mogelijk door toezending aan de VVV van een girobetaalkaart of bankcheque ingevuld met het bedrag van de benodigde kaarten -I- portokosten). Telefonische reservering is niet mogelijk. Overige kaartverkoop op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. €jtr Voor uw Langeweg 13 SOMMELSDIJK slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest Als je een avond in de week iets anders wilt, iets gezelligs. Als je in de gaten hebt dat je met een groepje dingen kunt doornemen, waar je alleen niet aan toekomt. Als je geïnteresseerd bent in allerlei on- derwerpem die je als meisje tegenkomt, zoals mode en make-up, fotografie, ver liefdheid, diëten, etc. Maar ook graag iets maakt: gebadkt T- shirt, taart, sieraden, bloemstuk. En er af en toe een dagje uit wilt: Amster dam en wat je zelf leuk lijkt. Als je het lef hebt binnen te komen lopen op woensdagavond half acht. Als je woensdag 24 november al wilt komen luisteren en kijken naar een schoonheidsspecialiste Dan ben je hartelijk welkom in onze meisjesgroep op het VJV, Van Halen straat 2 in Oude Tonge, tel. 01874-2627. Op zaterdag 20 november a.s. worden in de gymnastiekzaal te Nieuwe Tonge de jaarlijkse KNGV-tumproeven afgeno men en wel voor de leden van de vereni gingen SSS Nieuwe Tonge, Animo Her kingen en Sparta Hygiëa. Om precies 8.45 uur begint de Ie serie voor de Spartagroepen 2 en 3 in de klassen A 6,7 en 8. Achtereenvolgens wordt de vrije oefening, ringen, brug-ongelijk, balk, sprong, langemat en minitramp afgewerkt. Om 10.30 uur start de 2e serie voor de Spartegroepen 5, 6, 7 en 8 in de klassen A4 en 5. Deze groepen beginnen met de sprong, langemat, minitramp, daarna vrije oefening, ringen, brug-ongelijk en de balk. De Spartanen die in de Ie serie eksamen afleggen vertrekken om 8.30 uur en de meisjes voor de 2e serie om precies 10.15 uur vanaf de Olympiahal te Middelhamis. In verband met deze afname der turnproe ven is er voor de kursisten assistentenop)- leiding in de J. C. v. Gentschool te Som- melsdijk geen les door de heer de Koff. Sinterrklaas! Van Sinterklaas is er bericht ontvangen dat hij ook dit jaar weer in de gelegenheid is om de Sparta jeugd te bezoeken! Op dinsdagmidda 30 november a.s. tussen 16.30 en 17.30 uur wordt de Sint met z'n Pieten in de kantine van de Olympiahal verwacht. In verband met dit Sinterklaas feest, vervallen de gymnastieklessen voor de Sparta peuters, kleuters en meisjes 6-7 jaar. Ledenvergadering basketball Dinsdagavond 30 november a.s. wordt er voor de leden van de afdeling basketbal van Sparta Hygiëa een belangrijke ver gadering gehouden. Leden en ouders van jeugdleden worden vriendelijk verzocht deze bijeenkomst in de kantine van de Olympiahal bij te wonen. Mit z'n zevenen hadde ze êêns in de weeke een kaert-aevendje. Jae. de mannen dan oor. mit zn vieren kloaverjasse. De vrouwen zatte dan te breien of te haeken. in zurgden. dat de mannen op tied der natje in der droagje hadde. Dezen aevend was ut bie Neeltje in Aeren. die een wienkel hadde. WuUem in Arjaentje weunden op een spulletje an de rand van 't durp. net as Koos in Ant. in waere kleine boeren. In dan was der nog een ouwe schoolkammeroad bie. die nog bie z'n ouwers weunde. Hie was bakker in most voor den zoeten hommel zurge. want bie hie tuus kon het netuurlijk nóóit. Zo. noe kenne m'n de mensen, in noe kan'k deur gae. Ik hoa al gezeid. dat het bie Neeltje in Aeren was. 't Was wel den aevend voor Korse- misse. mar ze hadde mar beslote. dat ze der dan mar een geweune gezelligen aevend van zouwe maeke. Neeltje was een goeie gast- vrouwe. Och jae. ze had ut mar uut de wienkel te langen in de zaek liep best. Noe za'k niet zegge, dat ut bie de oare minder was. oor. Dezen aevend had Neeltje der eige wel erg uutgesloaft in ze deeë der eige te goed an de kofje mit de kerstkranse. die Piet had mee- gebrocht. Zo tegen half elleve schonk Neeltje een glaesje in mit wat der bie. toen Koos inêêns zei: ..Nae al die zoetigheid hoa 'k toch wel trek in een hartelijken beet. Weet je wat ik noe best zou luste? Un lekker stik haenebout." Daer waere de oare ut oak mee êêns in ze zatte al op te scheppen over wat ze zouwe eten. „Zeit. Piet. joe komt overal, weet joe noe nerges un lekkeren haen te staen?" ..Bel jaet. mar wat hoa m'n daer hier an.'" ..Nou jó. joe bint niet getrouwd, joe kan nog wel us wat uutkrumele. As joe noe dien haen us voor ons gaet haele. dan leg ik zo een ries- daelder voor je op taefel. Nou. móóier anbod kéje niet kriege." Koos haelde z'n portemenee al uut z'n zak. Aeren vond ut mar half. ..Nee. dat kè je niet doewe. jó. As ze un snappe. 't is diefstal mit inbraek. In wiele binne dan hêêlers." Neeltje was ut hêêlemaele mit der man êêns. ..Bei je vanaevend wat te kort gekomme.?" vroeg ze een beetje snibbig. Arjaentje vond ut oak niet zo'n goed idee. In Wullem zei. dat 'n blieë zou weze. as Piet weer vrom was. Hie zou ut in gêên geval doewe. Mat Koos was een deurdriever. ..Wat heit Piet daer noe last van, 't is buten doadstille. Wiele hoa een huusouwen in hie is mar allêên. As je 't doet mot je opschiete, anders is iederéén weer thuus." Inêêns trok der een klein lachje over Piet z'n gezicht. ..Goed, ik doe ut. Neeltje geef us een emmertje. Over een hallef uurtje bin 'k vrom. Mar bekken dicht, oor." In Piet weg mit z'n emmertje. In huus bie Aeren in Neeltje was de stemming der een beetje uut. De venters zatte zo stilletjes te roaken in zeië oak niet veul mêêr. In ze keke mar op de klokke of luusterden nae de stappen op straete. Waer zou Piet weze? Piet. die daernet zo'n beetje gelache had. wist het best. Toen hie smid- degs brood brocht bie Koos. stong Ant mit een róód hóód in de keuken. Druk bezig mit bakken in braien dat ut een lust was. Noe had Piet de geweunte om. as Ant niet tuus was. ut keukenraempje ope te schuven in daerdeur ut bróód op den anrecht te leggen. Piet dee noe wat 'n altied dee, mar 't is makkelijker om een bróód deur een raempje te schuven, dan om d'r zelf deur te krupen. Gelokkug was 'n mar een schriel ventje. Hie kwam mit z'n buuk op de rand van den anrecht. stak z'n handen vooruut in kwam mit een smak op de grond terecht. Daer viel toen wel een hartig woordje, dat snap je. Affijn. hie was der. De weg in huus wist 'n goed in hie dee geweun de lampe an. Hie haelde de panne uut de kelder, haelde den haen der uut. brocht de panne op z'n plekke in noe der uut. Ut emmertje op den anrecht, toen hie der op in mit een akkrobatische toer, mar noe mit z'n bêênen êêrst. kwam 'n heelhuuds op de grond, langde ut emmertje, dee 't raempje weer dicht. In nog voor het halleve ure om was, stong 'n weer op de vloere bie Aeren. Je snapt wel, dat 'n mit gejuich ontvange wier. „Alles kon 'k der niet uutkriege, oor. Mar ik dienke wel dadde m'n genog hoa." Neeltje in de twêê vrouwen gienge nae de keuken in de mannen dronke nog een glaesje op den goeien ofloap. .^jeblieft. Piet, hier is je riesdaelder. Je heit 'n verdiend. Was 't moelijk?" ..Nou. as 'k ut van te voren gewete had. was ik der nóóit an begönne. *n Diepe kelder hoa die lui." In hie grinnikte even. omdat hie precies de waerheid zei. Daer kwamme de vroUu. Neeltje lei ut tafelkleed op de taefel. bor- reltjes in al dat gesnor. In toen kwam den haen in z'n volle glorie. Ze zatte te schranzen of ze in gêên weeke wat gehad hadde. In toen de panne leeg was, in ze nog wat nae puften van ut veule eten. zei Koos: „Jonges. Ant, zoas dat wuuf een haen kan braie. zo kan joe ut toch niet." ..Jae. 't is een meraekels mals bêêst. As die van ons merrege oak zo smaekt. dan kanne m'n smulle." Piet in Wullem likten der viengers nog us of in streke over der goed gevulden buuk. Iederéén was tevree in voldaen. „Jammer ee, dat m'n noe niet kanne vraege, hoe ze dat gedaen heit. Dan zou ik ut oak zo doewe." Ant die nog nae zat te genieten, zei inééns: „Noe gaf ik wel een guide, as ik dat gezicht van die vrouwe zieë kon, as ze merrege die panne ope doet." In tegen twoaleve gienge ze nae huus. Allemaele nog nae grinnekend om de móóie streek, die ze uutgehaeld hadde. Den dag daernae gieng Ant de kelder in om den haen te haelen. Ze lichtte de panne op, wat was die lucht. Ze dee ut deksel weg. bleef even versuft staen. gaf zo'n schreeuw, dat Koos an kwam holle, omdat hie docht, dat ze een ongelok overkwam. In daer stong Ant mit de leege panne. ..O. o. m'n hoa onzen eigen haen opgegete." Koos keek of 'n vier zag brande. Ant stoof op: ..Joe oak altied mit je móóie plannetjes. Noe hoa m'n niks. In joe zei nog al. dat dat wuuf beter braeie kon dan ikke." Der wier nog veul mêêr gezeid, mar dat is niet voor onze oaren bestemd. Mar an kaertaevendjes is inêêns een ende gekomme in Koos in Ant hoa een oateo bakker. <^<«^.^>w9<v»H,»M^K#«^tw#M#«^<v D, K, Soldaat-Poortvliet ^^^'^^•w&^'^^v .<.^-.^^(.^t^^t^V^%(.^X^(.^^t.^<^^t^V.^nt.^%t.^t^^t.^^C^K^V^nV^^t,^<^%t^^<.^^(.^)t.^%f.^t.^->< HET is bijna vanzelfsprekend dat een particulier, evenals een zakenman, bij dalende inkomsten, zoekt naar wegen om anderzijds de uitgaven te beperken. Dat doel kan men bereiken door een kritische beschouwing van alle steeds terugkerende betalingsverplichtingen. Daaronder zijn de posten hypotheekrente en huren, de belastingen, de energierekenin gen, de autokosten, maar ook de verzekeringen en abonnementen. Op al die steeds terugkerende uitgaven is de consument bezig zijn be zuinigend oog te laten vallen. Telkens komt de vraag terug hoe ver men kan gaan met de beperking van zijn vaste verplichtingen. Want laat men een uitgave vallen dan zijn daarmee de daaruit voortvloeiende voordelen eveneens verdwenen. TEVEEL BEWAARSCHRIFTEN OM te beginnen zijn voor ons allen de fiscale lasten hoog. Iedereen is prak tisch van mening dat hij teveel belas ting betaalt. Als het even kan gaat men bij de inspectie van de belastin gen in verzet. Daaruit vloeit voort dat de belastingdienst wordt overstroomd met aanvragen om belastingvermin dering. Veel van die aanvragen wor den ten onrechte gedaan, maar er wordt wel veel onnodig werk door veroorzaakt. Opvallend is dat men bij veel inspecties duidelijk begrip toont voor de financiële nood waarin talloze medeburgers verkeren. Met veel ge duld worden dikwijls alle bezwaren aangehoord, maar al die ambtenaren, die zelf met lagere inkomsten worste len, moeten wel de wet nakomen. Het is een misvatting dat het indienen van een bezwaarschrift de betalingsver plichting opschort. Dat kan alleen de ontvanger van de belastingen doen. En wanneer hij de betaling opschort zal er dikwijls rente worden gevraagd over de tijd dat de betaling wordt uit gesteld. Veel voordeel is daarmee dus niet te behalen. Hoewel wij niet over cijfers beschik ken zullen veel consumenten er intus sen toe zijn overgegaan om de auto matische afschrijvingen door de post- cheque- en girodienst af te schaffen of te beperken. Daarmee bewerkstel ligen velen een verschuiving van al lerlei betalingsverplichtingen naar de toekomst. Uitstel betekent hier echter geen afstel, vandaar dat de gemiddel de schuldenlast van de doorsnee-Ne derlander wel is opgelopen. Over een breed front is het aantal slechte betal ers toegenomen met alle daaraan ver bonden kosten voor de schuldeisers. In het verlengde daarvan wordt een aantal toegezegde vaste bijdragen opgezegd. Wij noemen het lidmaat schap van liefdadige instellingen en lidmaatschappen van vakbonden en verenigingen. DE MEDIA OOK politieke partijen en kerkelijke in stellingen worden daardoor getroffen. Het goed functioneren van een reeks van maatschappelijke nuttige instellin gen komt daarmee op de tocht te staan. Anderzijds leidt deze selectie ertoe dat iedereen nog eens goed af weegt waarvoor hij werkelijk belang stelling heeft en waarvoor hij of zij be reid is offers te brengen. In de praktijk betekent het dat een deel van ons totale welzijnspatroon aan het wanke len is. Nu de hypotheekrente begint te zakken zullen na verloop van tijd vele in het nauw gebrachte huiseigenaren wat opgelucht adem kunnen halen. Binnen het welzijnspatroon opereren ook stellig een aantal opiniebladen en andere tijdschriften. Met de vermin dering van het aantal vaste lezers van dit stuk perswezen zal ook de in formatie voor de consumenten aan kwaliteit moeten inboeten, terwijl aan de andere kant velen door gemis aan voldoende voorlichting een aantal voordelen missen, die hun bij vol doende wetenschap besparingen zou den opleveren. Minder kranten lezen bijvoorbeeld betekent dat men minder op de hoogte is van concurrerende aanbiedingen, waardoor schade op de koop toe wordt genomen waarvan men zich dikwijls onvoldoende be wust is. Bezuinigingen op gas en elektra zijn op zich een goede zaak. Meestal tracht men die te bereiken door iso latie van de woon- en werkruimte. Ook daar is het echter een kwestie van afwegen. Isolatiekosten, die geen ef fect sorteren, leideri in wezen tot hogere uitgaven en daar zijn in tal van huishoudingen voorbeelden van te vinden. Goed overleg en vooral vak kundige voorlichting zijn onontbeer lijk. Zo wordt in veel gevallen van de goede voorlichting door gas- en elec- triciteitsbedrijven onvoldoende ge bruik gemaakt. De oorzaken van een te hoog energieverbruik moeten wel met zorg worden opgespoord. AUTOKOSTEN AUTOKOSTEN en verzekeringen zijn eveneens een geliefd doelwit van bezuinigingsmaatregelen. Bezuiniging op onderhoudskosten van auto's zijn meermalen voorbeelden van zelfbe drog. Een beschadigde auto, die niet wordt hersteld verliest aan inruilwaar- de en heeft een kortere levensduur, omdat hij sneller wegroest. Ook zijn de reparatiekosten op langer zicht dan hoger. De kosten van oponthoud bij autopech onderweg kunnen hoog oplopen. Overtreding van de vereiste veiligheidsregels kan een flink bedrag aan boetes tot gevolg hebben. Ver oorzaakt men hierdoor ongelukken dan is het leed niet te overzien. Dat wordt nog erger wanneer men op ver zekeringen gaat bezuinigen. Het ne geren van de verplichte WA-verze kering is een even domme als onver antwoordelijke daad omdat de daar aan verbonden financiële risico's nooit kunnen worden overzien. Toch wordt het aantal claims op het waarborg fonds motorverkeer elk jaar groter. Verzekeringsmaatschappijen zijn daar indirect mede schuldig aan. Zij lokken verzekerden door hun hoge no-claim- kortingen in het vooruitzicht te stel len. Sommigen gaan wel tot 75 pro cent. Maar het gevolg is wel dat steeds meer automobilisten aan een schadeclaim trachten te ontkomen door snel weg te rijden wanneer zij schade veroorzaakt hebben. Langs deze weg wordt dan de ene automobilist door de andere in moei lijkheden gebracht. In het verlengde van de bezuinigingen op autoverze keringen ligt de neiging om ook andere assuranties te beperken. Daar bij moeten de brand- en ziektekos tenverzekeringen worden genoemd. Bij de laatste helt men ertoe over om een eerste- en tweedeklasverzekering te vervangen door een voorzieriinc; ir de derdeklas-afdeling van een zieken huis al dan niet gepaard aan het aan vaarden van een eigen risico. Neemt men dan ook nog de kosten van de huisarts voor eigen rekening dan daalt de premie behoorlijk. Dat alles lijk! aantrekkelijk wanneer rnen maar goed overweegt dat men bij ziekte zelf voor meer uitgaven komt te staan. De kans dat men een stuk medische zorg gaat verwaarlozen is niet denkbeeldig. Be perkingen in de verzekerde sommen voor een brandverzekering voor on roerend goed en inboedel doen het gevaar toenemen van onderverzeke ring zodat men bij een beperkte brandschade slechts een deel van die schade vergoed krijgt. Om tot een verantwoord pakket van schadeverzekeringen te ko men is een goed overleg met een vertrouwd assurantiekantoor noodzakelijk willen verzekerden niet in moeilijkheden komen. De vele correspondentie over de vorm en de hoogte van allerlei verzekeringen doet de kosten voor verzekeraars stijgen evenals de toenemende noodzaak om scha declaims te controleren. Daarmee worden de premies voor het ver zekeringspakket eigenlijk hoger dan nodig zou zijn. Doelmatige bezuinigingen eisen een welover wogen overleg met deskundigen en dit wordt nogal eens vergeten. Onterechte kostenbeperking zal ertoe leiden dat de zekerheid, die men wenst, juist niet verkregen wordt. En daarmee spant men het bezuinigingspaard eerder achter dan voor de financieringswagen van de gezinshuishouding. (Nadruk verboden) Drs. A. van MIERLO

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 10