Nederland Groet Amerika De Zeeuwse groente wordt duur betaald Scherven brengen... nieuw glaswerk DE SLEUTEL TOT UW WON ING MUS ONROEREND GOED Het vrijheidsbeeld stoot er ook voor ons. LIGT BIJ MUS ONROEREND GOED WONINGEN ZOMERWONINGEN BEDRIJFSPANDEN GEVRAAGD: WIJ GEVEN U KOSTELOOS ADVIES Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 29 OKTOBER 1982 Twee stewardessen en een huis vrouw zijn van plan nog dit jaar een miljoen handtekeningen van Neder landse burgers naar Washington te brengen. Onderstaand verklaren zij hoe zij tot dit nogal ongewone initiatief kwamen. Voorzitster Sophie van der Voort van Zijp van het Comité „Nederland Groet Amerika": „Met politiek willen wij ons niet bemoeien, en dit onderwerp komt ook bijna nooit ter sprake als wij met Ameri kaanse passagiers praten. Wel wordt ste- vast gevraagd: „Hoe komt het dat de verhoudingen tussen Amerika en Neder land gedurende de afgelopen jaren zo verslechterd is? Bijna alles wat wij Ameri kanen tegenwoordig doen schijnt verkeerd te zijn". Uitspraken waaraan veelal nog wordt toegevoegd: „Wij verbranden uw vlag toch ook niet, of bestormen en be- kladderen uw ambassade als uw demo cratisch gekozen regering ons bekriti seert?" Inderdaad, door de eeuwen heen hebben beide landen elkaar beïnvloed op zowel financieel, commercieel als cultureel ge bied. Hoeveel hebben onze emigranten daartoe niet bijgedragen. Zij kwamen naar Amerika om een natie te helpen op bouwen die hen een zekere toekomst bood. Hierdoor is een band ontstaan die niet zomaar verbroken kan worden, de daaraan ten grondslag liggende gevoelens zijn te diep en emotioneel. Nederland stond Amerika terzijde tijdens de On afhankelijkheidsoorlog, maar dit land zelf aarzelde ook geen ogenblik ons te be vrijden van de laars der Duitse onder drukker. Zij die hiervoor hun leven heb ben gegeven, noch hen die hun plaats innamen en ons de gelegenheid gaven onze vlag weer in vrijheid op de Dam te hijsen, deden dit niet uit gevoelens van haat of eigen belang. Helaas hebben vele van onze jongeren geen idee dat wat zij thans allemaal kun nen en mogen doen hjeraan ten grondslag ligt „Dankbaarheid is maar een vinger lang", en kan ook niet verwacht worden een rol te spelen in het denkpatroon van een nieuwe generatie. Wederzijds begrip en respect, gebaseerd op deze historische achtergrond, zijn echter wel de hechte funderingen waarop onze wederzijdse vriendschap behoort te zijn. Indien zij in aanmerking worden genomen, kunnen na tuurlijk ontstane tegenstellingen in vriend schappelijke sfeer overbrugt worden zon der deze met uitingen van geweld en haat trachten af te dwingen. Secretaris Hetty de Vos-Peters: „Het initiatief „NEDERLAND GROET AMERIKA" werd op 9 juni 1982 als Stichting ingeschreven bij de Kamer van Koophandel in Den Haag. Wij de drie initiatiefneemsters, meenden dat er in het kader van de viering van 200 jaar di plomatieke betrekkingen een „spontaan" element ontbrak. De gemiddelde Neder landse burger is immers geen kans ge geven uiting te geven aan haar of zijn waardering voor de alom bestaande ge voelens van begrip en vriendschap. Amb tenaren denken rechtlijnig zoals de ge houden evenementen in het kader van de zogenaamde „Bicentennial" hebben aan getoond, het was allemaal voor een wat te STAD AAN 'T HARINGVLIET: MIDDELHARNIS: OUDETONGE: DIRKSLAND: STELLENDAM: SOMMELSDIJK: NIEUWE TONGE: ACHTHUIZEN: MELISSANT: HERKINGEN: SEROOSKERKE: Voorstraat 12 Langeweg 150, Stationsweg 12 Pr.HendrikstraatSO Oostvoorgors 31 en Kaaldreef 3-5 Frans Halslaan 13 Eisenhowerlaan 26 en Eisenhowerlaan 58 Straatdijl< 25, Stationsweg 33, Philipshoofjesweg 12, Voorstraat 58, Boezemweg 35, en Onwaardsedijl< 23 Voorstraat 109, boerderijtje Oudelandsedijl< 14 Kerl<ring 4 Aciithuizen 106, Langstraat 54 Molendijk 43A A. de Vliegerstraat 6 Dijkweg 12 OUDDORP: Jonkerstee 42, Polderbos 18, Jonkerstee 82 met of zonder woning DlRKSLAND: Voorstraat 11Achterdorp 4/10, Voorstraat 54, Voorstraat 58, Westhavendijk, Sas, voorm. grasdrogerij met 2000 m^ grond OUDETONGE: Voorstraat 1 Een foto-woninggids ligt klaar, Wilt u er een? U belt ons maar. Deskundige bemiddeling bij aan- en vericoop onroerend goed Beleggingen Beheer Pachtzaken Onteigeningsadviezen Taxatie eveneens voor successie PANDEN voor de verkoopbemiddeling Postbus 27 - DIRKSLAND Tel. 01877- 1309 beperkt gezelschap en op een te hoog niveau. Wij zijn echter van mening dat de behoefte uitgaat naar een gebaar van „mens tot mens, ingegeven en uitgespro ken vanuit het hart". Daarom hebben wij drieën al onze vrije tijd ter beschikking gesteld om dit tot stand te brengen. Dat niet alleen wij enthousiast zijn blijkt wel uit het Comité van Aanbeveling en de grote response die wij reeds van de vele Nederlanders mochten ontvangea Wij zijn er dan ook vast van overtuigd dat onze actie zal slagen, maar het werkelijke suc ces ligt besloten in de welwillendheid van hen die bereid zijn rond te gaan met de door ons te verstrekken handtekening- lijsten. Hulp hiervoor is dringend nodig. Er is niets dat vriendschap meer be nadrukt dan de gezameUjke uitvoering van een spontaan gebaar. Een dergelijke actie kost geld om het van de grond af te krijgen. Lijsten moeten worden gedrukt, brieven geschreyen, tele foontjes bij de vleet en duizend andere kleine dingen vragen attentie. Het kleine kamertje in de flat van de stewardessen is dan ook tot een mini-communicatiecen trum geworden. Mogelijk gemaakt door spontane bijdragen van firma's en parti culieren, varieërend van tien tot duizend gulden. Penningmeester Christine Meule- man: „Wij hebben nu voldoende geld in kas om op een bescheiden manier enkele advertenties te kunnen plaatsen. Maar volgende week, als wij onze actie onder de aandacht van de Nederlandse bevolking brengen, ben ik er van overtuigd dat wij nog meer steun zullen ontvangea Het is een spontane vriendschappelijke actie zonder enige politieke bijbedoelingen, die naar wij hopen zowel in Nederland als Amerika in het middelpunt van de belang stelling zal komen te staan. Iedereen wordt zo door onze actie de kans geboden, indien hij dit wenst, de historische „vriend schap met Amerika" op een eenvoudige manier te bevestigen. Lezers die meer willen weten over de actie „NEDERLAND GROET AME RIKA", en handtekeninglijsten wensen te ontvangen of hulp willen verlenen, kun nen zich richten tot de initiatiefneemsters: Stichting Nederland Groet Amerika, Postbus 10616 2501 HD DEN HAAG Tel. 070-241990 OOSTERLAND Aankondiging dankdag voor het gewas: Volgende week woensdag 3 no vember a.s. hoopt men hier ter plaatse weer de jaarlijkse dankdag voor het gewas te houden, n.L in de Ger. Gem. in het kerkgebouw aan de Sint Joostdijk, en in de Oud Ger. Gemeente in het kerkgebouw aan de Burgem. van der Havestraat De Ger. Kerk houdt deze dankdag samen met de kerk van Nieuwerkerk, in de kerk aldaar en de Ned. Herv. Kerk is enige jaren geleden gestopt met deze bid- en dankdagen. Inzamelingsactie voor jeugdwerk en jeugdactiviteiten Voor de 15e maal zal dit jaar de Natio nale JeugdcoUecte, beter bekend als de actie van Jantje Beton, in een record aantal van 850 plaatsen worden ge houden. Van 1 tot? november a.s. zal door enkele tienduizenden collectanten huis-aan-huis worden gecollecteerd, terwijl op zaterdag 6 november bovendien in een paar hon derd gemeenten een straatcollecte is ge pland. „Geef ze leef- en speelruimte" is dit jaar het motto waarom alles draait Het gaat bij de jaarlijkse actie van Jantje Beton dan ook om geld voor het jeugd werk in ons land. Voor speeltuinen, kin derboerderijen, clubhuizen, speel-o-the- ken, peuterspeelzalen en allerlei jeugd verenigingen. Voor nieuwe mogelijldieden en nieuwe voorzieningen. Voor landeren die in de verdrukking dreigen te komen. De plaatselijke jeugd- en jongerengroe pen die aan de collecte meedoen kunnen plm. 50% van de opbrengst bestemmen voor realisering van vele soms reeds lang bestaande) plannen, zoals kleine, ver bouwingen, de aanschaf van nieuw spel en kampeermateriaal, meubilair, speel- attributen e.d. De andere helft wordt landelijk gebruikt voor financiële ondersteuning van tien tallen concrete projecten op het terrein van de leef- en speelruimte voor de jeugd. Soms gaat het daarbij om een geringe startbijdrage voor een zinvol initiatief van een groepje ouders, soms ook om een fors bedrag voor een veelbelovend plan van een plaatselijke jeugdvereniging. Gevaar en onveiligheid, isolatie van kin deren van gastarbeiders, integratie van ge handicapte en gezoiide kinderen en het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speelvoorzieningen en clubhuizen zijn in dit verband problemen die veel aandacht krijgea In alle gevallen is daarvoor geld nodig. Geld dat met bussen en lijsten bijeen moet komen via de Nationale JeugdcoUecte van Jantje Beton. Maar wanneer men geen collectant te genkomt zijn giften ook welkom op giro 1247 tav. Nationaal Jeugd Fonds te Utrecht Medailles voor Spartanen bij onderdeelswedstrijden I Afgelopen zaterdag werden in de Olym- piahal te Middelhamis door het Rayon Goeree Overflakkee weer de jaarlijkse tumonderdeelswedstrijden voor de jeugd van 8-12 jaar gehouden. Sparta Hygiëa deed met 17 meisjes mee, ingedeeld in twee groepen, een 's morgens en een 's middags. Ingeschreven kon er worden voor de onderdelen balk-brüg-ongelijk, langemat en kastsprong. Men moest op twee, maar mocht ook op drie of vier toestellen uitkomen. De deelnemers kon den KAMPIOEN per toestel worden en kinderen die op trainingsgroepen zitten waren voor deelname uitgesloten. Kwart over twee draaiden de laatste meisjes hun oefeningen voor de jury en kort daarna werden in de kantine de prijswinnaars bekend gemaakt De Spartanen Jacolien van Katwijk, 3 e prijs bij de balk, en Danielle van den Berge, tweede prijs voor de langemat kregen door voorzitter van het Rayon van den Berge, tweede prijs voor de langemat kregen door voorzitter van het Rayon de heer Garst een medaille omgehangen De uitslagen der Spartanen zijn (in de volgorde balk, brug, langemat en kast): A. Taaie: 12.4, 12.0, 13.1,12.5; A. v. d. Slik: 12.8, 13.3, 14.1, 14.9; D. Buyze: 11.4,12.4,13.5,13.8; T. Vroegindewey: 11.8, 12.0, 13.6, 14.7; A. Knape: 12.0, 12.1, 13.6, 13.5; D. v. d. Berge: 12.8, 12.4, 15.5, 13.5; L. Blok: 10.0, 12.0, 13.9, 13.3; J. van Katwijk 14.2, 12.8, 5.1, 12.5; M. van Marion: 12.3, 12.3, 11.6, 14.1; B. van Lommei: 12.2, 13.6, 12.2, 12.5; B. Dorst 11.6, 11.6, 11.9, 12.2; J. Voermaa 12.4,15.1,13.9,14.3; E. Mourik: 12.9,11.7,15.0,14.1; M.v.d. Boogert 12.4, 13.3, 14.4, 14.0. Balk, langemat en kast: A. Jansen: 11.6, 11.9,11.9; M. de Boen 11.5,12.2, 12.4. Balk en brug-o'ngelijk: M. Verbiest 12.1 en 12.7 punten. Alle Spartanen kregen bovendien op de eerstvolgende gymles het bijbehorende diploma uitgereikt overgenomen uit de Sterna tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Ver. voor Natuur en Landschaps bescherming Goeree Overflakkee Zeekraal snijden is op Schouwen een traditioneel volksgebruik. Eieren rapen ooL Al in de dertiger jaren wordt melding gemaakt van zeekraalsnijders in de in lagen die er de toen nog talrijker vogel- scharen verstoren en bovendien de eieren van de vogels niet laten liggen. Zo bleek onder andere dat de kolonie Noorse sterns in de boezem van het voormalige gemaal elk jaar hiervan grote schade ondervond. Hoewel van de vroegere vogelrijkdom niet zoveel meeroveris, geldt deze situatie nog steeds en wordt gedurende de broedtijd door zeekraalsnijders in de inlagen veel verstoord. De zeekraalsnijders uit de Westhoek zijn door het ontbreken van schorren langs de Schouwse zuidkust aangewezen op de inlagen van het waterschap als enige plaats in de omgeving om deze groente te snijden. Gelukkig voor hen wordt de Oos- terschelde in tegenstelling tot wat het waterschap had gewild niet afgesloten en blijft wellicht ook de Grevelingen zout want waar hadden ze anders deze groente in Zeeland moeten gaan snijden? De zee kraal uit de Westerschelde blijkt behalve vitaminen ook nog andere zaken te be vatten die minder gezond zija Misschien had men dan voor de ware liefhebber wel zeekraal moeten gaan importeren uit het waddengebied. Zelf snijden zou er echter niet meer bij zija Voor liefhebbers van zeekraal zal, zoals vanouds, rond Schouwen zeeicraal blijven groeien, ook in de inlagen. Ten gunste van de natuur is het echter noodzakelijk dat het waterschap eindelijk eens ernst maakt met het beheer en maatregelen treft ter voorkoming van betreding van een aantal kwetsbare inlagen. Een aantal zeekraal snijders zal ondanks het openblijven van de Oosterschelde misschien wat meer over moeten hebben voor het bemachtigen van hun groente. Door het uitvoeren van de Deltawerken heeft de natuur in Zeeland veel offers moeten brengen en neemt het oppervlak aan getijdegebied verder af. Dit betekent dat ook het gebied waar zeekraal groeit en blijft groeien afneemt De Zeeuwse na tuur wordt ingeperkt en het lijkt daarom logisch dat ook de zeekraalsnijders zich beperkingen stellea Gedurende het broedseizoen dienen zij een aantal inlagen te mijden die kwets baar zijn voor betreding. Wij denken hier bij met name aan de Flaauwers inlagen met inbegrip van de voormalige boezem, de Westerschouwense inlaag, de Koude- kerkse inlaag en de Zuidhoek inlagen. Als alternatief kan worden genoemd het schor bij Vianen. Voor een aantal van hen wat verder weg, maar het kan tenminste nog.' Wij vinden het plezierig, dat de mensen op Schouwen door het open blijven van de Oosterschelde hun eigen maaltje zeekraal kunnen blijven snijden. Minder leuk wordt het als de commercie opduikt en mensen aanmoedigt grote hoe veelheden te gaan snijden voor gebruik buiten het eiland. Bijgaande advertentie vonden we in de Zierikzeesche Nieuws bode. Glas in de container: besparing ruimte en grondstoH'en Glasscherven, daar gaat het om. Nog lang niet alle mensen zijn zich bewust van de grote voordelen die het heeft, de glazen potten, flessen en potjes niet in de afval bak te kieperen, maar naar de speciaal daarvoor geplaatste glasbak te brengen. Inderdaad, het kost een beetje moeite, er staat er niet altijd één pal naast de deur. Gelukkig maar, want te veel van die bakken is ook geen gezicht Heel veel huisvrouwen en huismaimen ook, denken, „wat een last weg is weg". Inderdaad voorlopig, want waar komt het afval-glas terecht? Op de vuilnisbelten, die door meer glas, dat erg veel ruimte inneemt en niet zomaar verdwijnt veel en veel groter worden. Dit betekent meer stortplaatsen en grotere aantasting van onze toch al schaarse natuurgebieden. Voor ons land is in de fabrieken voor glasfabricage de vraag naar afvalglas groot De scherven worden gebruikt voor het maken van nieuwe potten en flessea Een geregelde aanvoer is belangrijk. Sinds de afschaffing van het statiegeld op de meeste verpakkingen en sinds men steeds meer overging op het gebruik van een eea malige verpakking, groeide de hoeveel heid glas in het huishoudafval sterk. En menigeen zal met spijt potten en flessen in de afvalbak gooien. Zonde van het geld. En zou men kunnen denken: Glas is toch niet milieu-onvriendelijk, het vervuilt niet, het bevat geen gevaarlijke stoffea Maar het is niet makkelijk weg te werken. Glas wordt vervaardigd van zand, soda en kalk steen en glasscherven. Niet alle zand is geschikt voor glasfabricage. Soms moeten voor zandwinning weer natuurgebieden worden afgegravea Het vervoer kost ener gie en ook soda moet gefabriceerd worden. Hoewel voor frisdranken-, bier- en melk flessen het statiegeld nog bestaat, wegen de voordelen van grondstofbesparing niet op tegen de kosten die opslaan, sorteren, schoonmaken en vervoer met zich mee brengea Dit zijn nadelen, die ook weer energie, water en schoonmaakmiddelen kosten. Geen wegwerpglas Eenmalig glas hoeft geen wegwerpglas te zijn. Het gebruik van glascontainers, die in steeds meer gemeenten in steeds grotere getale verschijnen, is een verantwoorde Te koop gevraagd: Zeekraal, iedere zaterdagavond, minimaal 100 kg. Hierdoor zal de druk op de inlagen extra toenemen en daarmee de noodzaak tot meer verbodsbepalingen. Zeekraalsnijders, let op uw zaak PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 31 oktober 1982 OOSTERLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kooy uit Dubbeldam en 18.00 uur ds. J. Plante - Ger. Kerk gezamelijke diensten met de kerk van Nieuwerkerk, in het kerkgebouw al daar - Ger. Gem. 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdiensten - Oud Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 18.30 uur lees diensten. SINT ANNALAND - Herv. Gem 10.00 en 18.00 uur ds. M. D. Geuze, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal en nam. bediening Heilige Doop; in beide diensten OogstcoUecte- Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees- dienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst NIEUWERKERK- Herv. Gem. 10.00 uur ds. Den Engelse, Renesse - Ger. Kerk (N'kerk - O'land) 10.00 uur kand. A. Jobsen, Heinkenszand en 17.00 uur ds. A. C. Verheul, Sleeu- wijk- Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 17.00 uur ds. M. J. van Gelder- vA Ger. Gem. in Ned. 9.45 en 15.30 uur leesdienst manier om het eemnalige glas te ver zamelen. De containes zijn vaak geplaatst bij drukke winkelcentra en andere druk bezochte punten. Om de glasbak echter zo dicht bij het publiek te brengen, gaat men er steeds meer toe over de felgekleurde, rechthoekige of bolvormige glasbakken in de wijken te plaatsen. Dan kan men het glas al kwijtraken onderweg naar de win kel. Want waar is waar, ook leeg in de boodschappentas is het niet licht en neemt het hinderlijk veel plaats in. De containers worden regelmatig geleegd door een grote glasfirma. In veel gevallen wordt de con tainer op de laadbak van een grote vracht auto gehesen, er goed boven gehouden en zo leeggestort Later wordt het glas verder verbrijzeld en zo komen de „ovenklare" scherven bij de glasfabriekea Proeven hebben aangetoond dat men voor het maken van nieuw glas 80% Lp. v. 20% scherven kan gebruiken, zonder dat verlies van kwaliteit optreedt Dit be tekent dus een grote besparing van grond- stoffea In Amerika is jaren geleden al een methode ontwikkeld om een nieuw soort asfalt te maken, dat voor een groot deel uit fijngemalen glaskorrels bestaat Deze ver vangen het kalksteen, dat normaal in asfalt wordt gebruikt Het „Glasfalt" heeft geen nadelige invloed op de auto- bandea Zo ziet men maar, wat mogelijk is als er genoeg glas wordt ingeleverd. En het is een fijn idee te weten, dat de lege potjes van jam, mayonaise, pindakaas, enz. een nieuwe bestemming krijgen en dat na de inworp in de container de potjes weer gloednieuw op tafel komen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 10