f Waterplezier en fotografie Vorig jaar 25% meer muskusratten gevangen Concert in de toren van Goedereede jeugd- hoekje van Oom Ko VRIJ EN BLIJ Een Jarige Briefwisseling Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er liosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen, beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. DIEF VAN BAGDAD Hoe kan ik mijn Dief-van-Bagdad het beste schoonhouden? De bladeren wor den gauw stoffig. Antwoord: U zult de dieffenbachia be doelen, een Braziliaanse kamerplant die zijn naam dankt aan Herr Dieffenbach, oppertuinman in 't slot Schönbruim te Wenen omstreeks 1830. Het brede, ge vlekte blad kunt u schoonvegen met een zacht doekje, of een spons met lauw water. Ondersteun het blad met de andere hand, maar draag wel gummihandschoenen bij deze operatie, want het sap van deze Araceae (dat is de latijnse naam) is erg giftig en kan flinke opzwellingen veroor zaken, vooral aan lippen en ogen. Was dus handen èn handschoenen en gebruikte gereedschappen grondig als u met uw dieffenbachia bezig bent geweest en plaats die plant ook buiten bereik van kinderen en huisdieren NIAER In een oude koopakte lees ik, dat een betovergrootvader van mij het „Niaef verkreeg over een behuizing. Dat woord kan ik in geen enkel woordenboek vinden. Wat werd er bedoeld? Antwoord' Dat was in oude tijden het naastingsrecht Volgens het oudgermaanh se recht werd iemand geen eigenaar van een huis of boerderij, maar een soort administrateur. Het onroerend goed be hoorde namelijk aan de maagschap (zijn familie) of aan de buurschap. Toen in later tijden wel verkoop aan derden mogelijk werd, behielden familie of buurtgenoten het„niaer" of niaar. Dit wilde in sommige streken zeggen, dat het goed allereerst aan hen moest worden aangeboden en/of af gestaan als de gebruiker het van de hand wilde doen. Zij konden het dan voordelig ovememea WIT GOUD Een vriendin van mij vertelt, dat haar witgouden armband „dus van platina" is, en daarom erg kostbaar. Klopt dat? Antwoord: Nee. Er zijn verschillende manieren om het te zachte zuivere goud bruikbaar te maken. In het gele goud van trouwringen en veel andere sieraden is koper en zilver verwerkt, zodat het stevi ger wordt Gebruikt de goudsmid echter minder koper en geen zilver, doch in de plaats daarvan nikkel en zink, evt met andere toevoegingen, dan ontstaat er een lichte staalgrijze tot witte legering. Die kreeg de naam „wit goud". Het is dus een fabeltje, dat dit zo kostbaar zou zija Platina is een ander edel metaal en glanst zilverwit Als die armband werkelijk van platina is, moet er een ovaal in staan met in elk geval de letters PT of Pt HYPOTHEEK INZIEN Iemand wil zijn schuld niet afbetalen en houdt mij aan 't lijntje met de belofte, dat hij een hypotheek op zijn huis zal nemen. Dat lijkt me vreemd met deze hoge rente stand. Hoe kom ik te weten of hij al een hypotheek op zijn huis heeft Antwoord: Het hypotheekregister is openbaar en verbonden aan het kadaster. Als u daar inlichtingen vraagt, moet u wel het kadastrale nummer opgeven van het betrokken perceel of dit op een platte grond kunnen aanwijzea Ér wordt een kleine vergoeding gevraagd. ZILVER Wat betekent Z II in een ovaal in een zilveren sieraad Antwoord: Dat is het zilvergehalte, namelijk 83,5% bij ZII en 92,5% bij ZI bij geïmporteerde zilveren sieradea Een enkele Z betekent 80% zuiver zilver. De vakman spreekt van 925, 835 en 800 duizendsten. U schrijft over een ovaaltje, maar dat is in feite een zeshoek. ETIKET VERWUDEREN Kennelijk ben ik de vorige maal niet duidelijk genoeg geweest bij mijn vraag inzake het verwijderen van een bepaald merk uit een broek. Het gaat niet om de inkt, maar om het opgeplakte etiket Hier bij een voorbeeld, gekiiipt uit een ander (minder kostbaar) kledingstuk. Antwoord: Zulke opgeplakte (en daar na ingedrukte) etiketten zijn moeilijk te verwijderen. Dat is trouwens ook de be doeling van de fabrikant' Probeer het eerst eens met stickeroplosser die u koopt bij de drogist Dat is niet zo aggressief als vele andere middelen, die ook de kleur van het goed aantasten. Gaat het niet met sticker oplosser, dan probeert u terpentijn of acetoa Gaat het ook daarmee niet, dan pas mag u de paardemiddelen benol of cyclohexanol gebruiken. Die zijn giftig en brandbaar. Dat het daarmee inderdaad gaat kunt u zien aan het lapje stof dat wij u terug zonden. Met cyclohexanol hebben wij het etiket losgeweekt en voor de helft losgetrokkea U ziet dat de stof niet aan getast werd. Maar wij hebben wèl vijf minuten gesopt En hoesten daar nóg vaa MERKWAARDIG CROCUSSENGEDRAG Dit voorjaar had ik crocussen in mijn tuin. Nadat ze uitgebloeid waren stierven alle bovengrondse delen af en die werden door mij verwijderd. Er was dus niets meer te zien van mijn crocussen. En tóch komt er dan plotseling een stengel naar boven met daaraan een driekleppig vrucht doosje en daarin de zaden. Hoe kan dat? Zaden komen toch uit een bloem en niet uit een knol Antwoord: U hebt uw crocussen wel zeer nauwgezet bekeken Wat u zag ontgaat verreweg de meeste mensen vol komen. Intussen is het gedrag van uw crocussen volkomen normaal. De crocus- bloem is al. knolstandig, d.w.z. dat ze uit de knol ontspruit De stijl (met de stem pels warop stuifmeel moet vastkleven en ontkiemen voor de bevruchting) is heel lang. Na de bevruchting verdwijnt die bloemstijl en dan ziet u bovengronds niets meer. Maarnu duwt de knol de vrucht(het driekleppige doosje) met een aangroeien de stengel naar boven. En dan ziet u een wit stengeltje met vrucht en daarin zaad. Zo doet ook de iris rectangulata het En nu kunnen de zaadjes verspreid worden. An ders zouden ze allemaal vlak bij de moe- derplant gaan ontkiemen en groeien en dat moet niet U ziet hoe wonderlijk de natuur in elkaar zit STRUIK Hierbij een blaadje van een heester die in mijn tuin groeit Er komen rode, ronde bessen, helaas maar weinig. Hoe heet deze struik en hoe moet ik hem snoeien? Antwoord: Uw blaadje kwam totaal verschrompeld aan. Daarmee kunnen wij niets beginnen. U dient een volledige beschrijving van de struik te geven: welke bloemen, waimeer bloeit hij, hoe hoog, bladverliezend? Voorts voegt u een takje met bladeren en wat bessen bij. Dit ver pakt u stevig in een blikken doos, zodat het onbeschadigd overkomt Pas dan is deter minatie mogelijk. STRUIK (2) Hierbij een donkergroen blaadje van een struik, en ook een bloemtrosje. De heester wordt druk door hommels be zocht Antwoord: U plakt een blaadje en een bloemtrosje op het papier dat u beschrijft. Het gevolg is, dat ze totaal uitdrogen en verpulverd aankomen. Zie vorige vraag. U moet stevig verpakken, wat vochtig papier bijvoegen tegen verdrogen en een volledige omschrijving van de struik ge ven. Anders komen wij er echt niet uit HEMELSBLAUW Waarom is een heldere hemel blauw gekleurd en een beetje bewolkte lucht wit of grijs? En hoe verklaart u het avond rood? Antwoord: Volgens de theorie van de Britse natuurkundige Rayleigh, die leefde van 1842 -1919, wordt het zonlicht door de molekulen van de lucht in de aardse atmosfeer verstrooid. Het blauwe licht dat in het zonlicht voorkomt, heeft een klei nere golflengte dan het rode. De sterkte van 't verstrooide licht is omgekeerd even redig met de vierde macht van de golf- lengt Hieruit volgt, dat het blauwe licht domineert Zo ontstaat op onze netvliezen de indruk van de onbewolkte blauwe lucht Wanneer zich echter veel waterdamp in de atmosfeer bevindt wordt daarentegen het licht met grote golflengte sterker ver strooid, waardoor de totaalindruk weer wit wordt Bij laagstaande zon legt het zonlicht een veel langere weg af door de dampkring en dan ontstaan de effecten van geel-oranjeachtig zonlicht en het be kende morgen- en avondrood, waarbij het rode licht weinig of niet verstrooid wordt TEVEEL PARFUM Ik heb een oude linnenkast in gebruik genomen als dressoir, maar er hangt nog een sterke parfiimlucht in. Hoe krijg ik de reuk eruit? Antwoord: Een parfiimlucht kan hard nekkig zija Probeert u het eens met een megsel van 50 gram formaline op een kwart liter water. Telkens na behandeling goed luchten. Dat geregeld herhalen tot de reuk weg is. BESLAGEN KRISTAL We hebben een afwasmachine gekocht Nu blijven onze gewone glazen er helder in, maar de kristallen komen er beslagen uit Antwoord: Het is nog niet algemeen bekend, dat het reinigen van kristal scha delijk kan zijn, als in een afwasmachine een verkeerd afwasmiddel wordt gebruikt De „huid" van het kristal wordt door de zuren in zo'n afwasmiddel aangetast en daardoor nlaakt het de indruk te zijn beslagen. Informeer bij de leverancier van uw wasmachine welke afwasmiddelen u wèl kunt gebruiken. KALE KRAAI Ik heb een tamme kraai, maar die plukt zichzelf kaal. Wat kan ik daartegen doen? Antwoord: De neiging tot kaalplukken ontstaat o. m. door vitaminentekort, zodat wij het eerst denken aan verkeerde voe ding. Daarover verstrekt u geen gegevens. Haal eens een flesje AD-3 vitaminen in zo'n speciaalzaak waar vogels en zaden verkocht worden en koop daar universeel voer. Geef ze verder vleesresten, insek- ten, wat kalk en grit en de noodzakelijke pittea Helpt het niet, stap dan met uw kraai bij een huisdierenarts binnea In 1981 werden ruim 141.000 muskus ratten gevangea Dit is zo'n 25% meer dan voorgaande jaren 1980: 115.000 en 1979: 113.000). Deze toename, die het grootst was in Gelderland en Flevoland, is niet alleen veroorzaakt door een ver groting van de vangcapaciteit, maar ook door uitbreiding van het aantal muskus ratten. De muskusratten rukken steeds verder op naar delen van West-Nederland die in waterstaatkundig opzicht kwets baarzijn. Vooral langs de IJsselmeerkust, het Gelderse rivierengebied en delen van Friesland komen steeds meer muskus ratten voor. Daardoor is de kans op vesti ging in kwetsbare delen van Friesland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland verder toegenomen. Bestrijding Voor de bestrijding van de muskusrat wordt de laatste jaren steeds meer geld uitgetrokken. Dit bedrag nam in vier jaar tijds toe van circa 1,5 min tot circa 5,4 min. Door het amandement Eversdijk/ Zijlstra tijdens de begrotingsbehandeling 1982 kwam hier nog eens 2 min bij. Het aantal vangers met een gehele of gedeeltelijke dagtaak in dienst bij diverse overheidsinstanties, werd het afgelopen jaar uitgebreid van 141 tot 179. De di rectie F aunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij heeft in het begin van dit jaar 20 extra vangers aangesteld voor de bestrijding in Groningen, Friesland, Drenthe en een deel van Overijssel. Dit in het kader van het werkgelegenheidsplan voor het Noorden des Lands. Bovendien werd een derde ambtenaar bestrijdings- aangelegenheden aangesteld voor Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Het aantal pre mievangers nam toe van ongeveer 110 in 1980 tot ruim 175 in 1981. De premie wordt vanaf 1 oktober 1982 verhoogd van ƒ5,naar 7,50 per gevangen dier. Vanaf die datum wordt deze echter alleen nog aan erkende premievangers uitge keerd. Dit ter bevordering van een meer gerichte bestrijding. Onderzoek Het onderzoekinstituut TNO te Delft is al enige tijd bezig met onderzoek naar signaalstoffen van de muskusrat Het ge drag van muskusratten wordt bestudeerd door de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. Basisgegevens worden verzameld over de functie van muskus, faeces en urine in verband met een eventuele toe passing van lokmiddelen. Voor het derde achtereenvolgende jaar organiseert de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee een concert in de toren van Goedereede. Dit concert zal plaats vinden D.V. dinsdag 3 augustus a.s. om acht uur 's avonds. Beiaardier Jan Bezuyen opent het con cert met een kwartiertje carillonmuziek met op het programma werken van M. v. d. Gheijn, G. H. Handel en I. G. N. Pleyel. Daarna spelen voor U in een sfeervolle, historische ruimte: Anne-Marie de Beer, blokfluit en Ruud Kerkhove, clavecimbel. Zij hebben een aantrekkelijk programma samengesteld van muziek uit de 17e en 18e eeuw. Wij noemen o. a. de Sonate nr. 4 in a voor bloldluit en clavecimbel van G. F. Handel (1685 - 1759) en La FoUia in g van A. CoreUi (1653-1713). Clavecimbelmuziek van D. Scarlatti en G. Frescobaldi staat eveneens op het pro gramma. In de pauze vervolgt Jan Bezuyen zijn carillonbespeling, waarbij dan gelegen heid is deze beiaardier op zijn beiaard aan het werk te zien. Werken van nederlandse componisten vragen dan onze aandacht o.a. Allegro moderato van Jan Robbers, die in 17 5 3 te Sommelsdijk geboren werd, en de Balletto del granduca van J. P. Sweelinck(1562- 1621). Anne-Marie de Beer studeerde blokfluit aan het Brabantse Conservatorium bij Pieter van Veen en Walter van Hauwe. Zij behaalde daar de onderwijsakte B. Anne-Marie de Beer is als docente ver bonden aan de Zeeuwsche Muziekschool. Ruud Kerkhove studeerde eveneens ana het Brabants Conservatorium, en wel pia no bij Alexander Hrisamide, orgel bij Huub Houët en clavecimbel bij Gerard Dekker. Hij behaalde achtereenvolgens: onderwijsakte B-piano, onderwijsakte B- orgel, onderwijsakte B-clavecimbel en het soHstendiploma voor clavecimbel (juni 1982). Het clavecimbel dat hij op dit concert bespeelt is gebouwd door Johannes Steen beek. Het is een kopie van een Vlaams clavecimbel uit 1584 door Hans Moer- mans. Dispositie: 2x8' register -f luit Ruud Kerkhove is als docent voor orgel, piano en clavecimbel verbonden aan de Zeeuwsche Muziekschool. Jan Bezuyen begon op 7 jarige leeftijd met orgel- en pianospel, en studeerde vervolgens koordirektie. Sinds 1978 studeert hij voor beiaardier aan de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort Thans is Jan Bezuyen organist en diri gent te Ouddorp en beiaardier te Goede reede. De toegangsprijs voor dit concert be draagt 4,voor volwassenen en 2,50 voor scholieren, CJP-houders en 65-I-. Beste jongens en meisjes, dit zal dan het laatste jeugdhoekje zijn in de maand juli. Ook de eerste twee weken van augustus zal je tevergeefs naar ons hoekje zoeken, want oom Ko gaat er een poosje tussenuit Jullie hebben al enkele weken te pakken, en oom Ko heeft toch al niet zo lang vrij, dus hoop ik maar dat jullie me dat niet kwalijk nemen. We hopen zo de Heere wil en wij leven dan weer op 20 augustus met het jeugdhoekje te begiimea Dat is ook niet zo heel erg, want velen van jullie zijn ver van huis, en maken dan toch de raadsels niet Wel zou ik graag van jullie een vakantieverslag ontvangea Voor het mooiste verslag geven we dan weer een prijs. Ik laat nu nog een gedichtje volgen uit een heel oud boekje, ik meen uit het laatst van de vorige eeuw. Zo moeten jullie je ook voelen in de vakantie. Ik had een vogeltje in de kooi, Maar 't lieve diertje zong niet mooi. 't Had heelden dag zooveel verdriet. Dat het de veertjes hangen liet O, Moe', wat moet ik nu toch doen Met zulk een vogel" vroeg ik toen. En Moe zei: „Laat hem uit de kooi Naar buiten, dan zingt hij wel mooi!" Ik deed het, en de vogel vloog Uit zijne kooi en vlug omhoog; Hij zocht een moeien boomtak uit. En daar zat onze klein guit. Weg was nu eensklaps al 't verdriet Vol vreugde zong hij 't hoogste lied. En Moeder zeide: „Nu zingt hij Het vogellied van Vrij en Blij!" JULIRAADSEL 5 30-53-24-22-17- 2 plaats in Klein Azië (Hand. 9) 31-15- 5-44 insectenlarve (Job 25) 50-28-16-52-46-25-14-49—stad in het land van Benjamin (Jer. 1) 35-43- 9-33 dochter van Jacob 18-54-26- 8 - 55 sterrenbeeld (Job 38) 21 - 41 - 20 - 38 durende staat van vijandschap 6-42-51 - 19 leider van terug kerenden uit de Babylonische bal lingschap. Ook Bijbelboek 45-32-40- 1 - 13 bloeimaand 11 - 29 - 3 woestijn (Num. 13) 39 -10 - 48 - 37 - 27 - 34 andere naam voor Hadassa (koningin) 4 - 23 - 36 dicht Het geheel is een tekst uit 1 Sam. 16, en bestaat uit 55 letters. AnjaMierop hoopt op maandag 9 augus tus haar geboortedag te herdenken. Wij wensen Anja bij voorbaat een fijne ver jaardag toe. De Heere Die alle leven in Zijn hand heeft moge geven datje deze dag nog vele jaren herdenken mag, Anja. Ook je ouders onze gelukwensea Als alle raadselvrienden en vriendinnen je een mooie kaart sturen, dan is je dag al goed. Het adres van Anja is: Molenweg 23, 3253 AM Ouddorp. 1 i 3 5 7 8 9 EXTRA-RAADSEL 1. hier vandaan; naar toe - stromend watertje 2. onderarmdeel - kledingstuk 3. smalle watergang - verzameling van huizen (woonplaats) 4. leed (ieder huis?) - het droge deel der aarde 5. soort meertje - maalinrichting 6. onderpand (persoonlijk) - het scherpen an een zeis b.v. 7. jongensnaam - rivier 8. vloeistof- deel van een huis;begonnen! 9. kleur - het open vlakke land De twee gevonden woorden vormen met elkaar een plaatsnaam. Het zijn niet zulke bekende plaatsen. In het telefoonboek zijn VRUDAG 30 JULI 1982 ze te vindea Op de kruisjes komt ook een woord te staaa Maar daar komen jullie wel achter. Extra punten 25. Kees Aleman - Kenya: Ik denk dat het bij jullie wel warmer is dan hier bij ons, al is het hier ook zeldzaam mooi weer Kees. Is er ook een strand bij dat vissersplaatsje? Het zal wel heel wat anders zijn dan het strand van Ouddorp. Worstbomen hebben wij hier met; zou wel handig zijn Kees André Aleman - Kenya: Wat waren jullie wel blij met het bezoek uit het vaderiand. Er zal heel wat „ge keuveld" zijn André! Het Victoriameer is wel bekend, maar oom Ko is er nooit geweest hoor. Maar je verjaardag is niet onopgemerkt voorbij gegaaa Geweldig zeg wat een kado's Jan Aleman - Kenya: Ben blij dat het goed gaat met je Jan, met oom Ko gaat het gelukkig ook goed. JuUie hebben pannekoeken gegeten? Wist niet dat ze die in Afrika ook konden bakkea Jullie waren maar goed af met het bezoek uit Holland. Dat heb je mee als je zo ver weg woont Jan. Allemaal de groeten hoor! En van harte beterschap hoor Jan v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Je bent dus druk aan het vakantie houden Jan Oom Ko is ook begonnen met vakantie houden, maar niet zo heel lang hoor. Je hebt er al een schoolreisje op zitten. Het was erg leuk op Schiphol Een tien voor je rapport hoor, het ziet er keurig uit Anne v. d. Welle - Sommelsdük: Met oom Ko gaat het gelukkig best Anne, en met Anne ook lees ik. J e hebt geweldige plannen zeg, ik hoop dat het te verwezen lijken is. Je zal er wel aan moeten trekken. Erg jammer datje oom Ko in de steek laat Anne, maar het is te begrijpen. Hartelijk dank voor de zeer vele heel lange en zeldzaam gezellige brieven die ik van je heb ontvangen. Zou het erg op prijs stellen nu en dan nog eens iets van je te horea Gods onmisbare zegen toegewenst op je verdere levensweg Anne Leonard v. d. Welle - Sommelsdyk Je schrijft dat het goed gaat met je, en dat je weer naar het ziekenhuis moet Iets klopt er dus niet, of het moet niet ernstig zijn. Hoor ik dat nog van je Leonard Maar je cijfers zijn goed hoor. Er kan nog wel een puntje bij zo hier en daar, maar nodig is het niet Ga nu maar lekker met vakantie hoor, en tot de volgende keer Marga v. d. Doel - Nieuwe Tonge: Het kan inderdaad te warm zijn om je verjaardag te vierea Gelukkig is het nu wat minder warm Marga. 'kHebernietzo spoedig last van, maar het werd wel wat te gortig. Heb je grote vakantieplannen of blijf je dichtbij huis Tot nu toe is het zeldzaam mooi vakantieweer Marga. Groetjes hoor ALLEMAAL hartelijk bedankt voor de mooie kaarten die jullie hebben gestuurd aan André Aleman en Marga v. d. Doel. Zij waren er hééééél erg blij mee ALLEMAAL een fijne vakantie toege wenst, en oom Ko gaat er ook twee weekjes tussenuit Hééééééééééérlijk! Groetjes van jullie Oom Ko Tot 31 augustus kunnen de foto's nog worden ingestuurd voor de grote Waterplezier-fotowedstrijd. Iedereen kan aan deze wedstrijd deelnemen, juist omdat de inzendingen in verschillende categorieën worden ingedeeld. Deze zijn: Zeilen, surfen en waterplezier. Dus niet alleen spectaculaire opnamen van opspattend water en bolle zeilen dingen mee naar de grote prijs, maar ook foto's van pootje badende kinderen, vissende opa's en alle andere kieken die het thema waterplezier of plezier met water uitbeelden. Er zijn een aantal zeer fraaie prijzen te winnen die door Kodak en Nikon ter beschikking zijn gesteld: Drie geheel verzorgde foto-reportage reizen voor de Telegraaf-Vaarkrant naar watersportcentra aan de Middel landse Zee. De wedstrijdformulieren liggen bij alle fotowinkels. Mej. M. de Groot uitBussum zond deze bijzonder fraaie foto in en dingt daarmee naarde hoofdprijs in de categorie „waterplezier". X X X X X X X X

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 6