EIIIVI1DEI1-niEUW5 Gedeelde smart... Overdenking De schaakcomputer schaakt anders Koningskinderen Rommelmarkt Woord en Daad Beiaard-concert in Goedereede Poppentheater en kinderreisje uit de Heilige Schrift Reuze afrikaantjes HET ■'^KIJKVENSTER |Uw huis verkopen TAMBOER =LSIL1 VRUDAG 30 JULI 1982 No. 5113 blik op kerk '^'Jr en samenleving Lj - De Ger. Gem. 75 jaar - Ds. G. H. Kersten - Groei en scheuring Op 25 juli was het 75 jaar geleden dat twee kerkgroepen in ons land het eens werden over een „fusie". En aangezien de Nederlandse kerkhistorie rijker is aan scheuringen dan aan verenigingen is het best de moeite waard even aandacht te besteden aan dit jubileum. Eerst een stukje vorige eeuwse kerk geschiedenis in vogelvlucht In 1834 on derging de Hervormde Kerk de eerste aderlating, als gevolg van de Afscheiding van Hendrik de Cock In 1886 volgde de Doleantie, onder leiding van Abraham Kuyper. De twee groepen die enkele jaren naast elkaar bestonden verenigden zich in 1892 tot de Gereformeerde Kerken. He laas was deze vereniging niet restloos: enkele gemeenten deden niet mee en ble ven tot de dag van vandaag als Christelijke Gereformeerde Kerk voortbestaan. Maar daarmee is niet alles gezegd. Want er waren nog allerlei losse, op zichzelf staande groepen. Eén daarvan waren de Ledeboerianen: 21 gemeenten die hun ontstaan te danken hadden aan de arbeid vanDs. L. G. C. Ledeboer, die in 1840 als predikant van Benthuizen zich had af gescheiden van de Hervormde Kerk De andere waren de zogenaamde Kruisge meenten, 15 kerken die zich noemde Ge reformeerde Gemeenten onder het Kruis. Deze twee besloten nu op 25 juli 1907, in een vergadering in de kerk van de Boe zemsingel te Rotterdam, zich te verenigen onder de naam Gereformeerde Gemeen ten. Stuwende kracht bij deze „fusie" was de bekende Ds. G. H. Kersten, die toen nog maar 24 jaar was, maar die tot zijn dood in 1948 een leidende functie zou hebben in de kring van de Ger. Gemeenten. Dat moet voor Kersten niet altijd even dankbaar werk zijn geweest Men kan zien niet voorstellen hoeveel individualisme er heerste in deze kleinere groepen. Men beriep zich wel op de Dordtse Kerkorde, maar in de praktijk lapte men die kerkorde aan zijn laars.... De opinie van één of andere leidersfiguur had vaak meer gezag dan Schrift en Belijdenis en Kerkorde bij elkaar. Maar Kersten was er de man niet naar om de strijd op te geven. Belijnd als hij was, en bovendien begiftigd met een enorme werkkracht bleef hij onvermoeid bezig met de opbouw van de gemeenten en gaandeweg wist hij het kerkelijk leven in meer rechte banen te leiden. Kersten is wel genoemd een Kuyper in het klein. Hij redigeerde een eigen kerk blad (De Saambinder), hij richtte een theologische school op, waar de aan staande predikanten hun opleiding ont vingen, en hij werd de leider van een politieke partij, de S.G.P., waarvoor hij vele jaren kamerlid was. Daarnaast ging hem, als oud-onderwijzer, ook het onder wijs ter harte. De Gereformeerde Gemeenten hebben lange tijd een flinke groei te zien gegeven. Bij de „fusie" waren er nog maar ongeveer 35 gemeenten, thans zijn het er 160. Toen waren er maar een stuk of 7 predikanten, dat aantal is nu niet ver van de 60. Van een groep „kleine luiden" zijn de Gerefor meerde Gemeenten een kerkgenootschap geworden dat meetelt in ons land. Maar ook deze kerkengroep kwam er niet zonder kleerscheuren af... In 1950 werd Ds. R. Kok te Veenendaal geschorst omdat hij het welmenend aanbod van genade verkondigde aan alle hoorders van het Evangelie Na enkele jaren met zijn gemeente apart te hebben gestaan sloot hij zich aan bij de Chr. Ger. Kerk Drie jaar later kwam Dr. C. Steenblok, die in de aktie tegen Ds. Kok een leidende rol had gespeeld, zelf ook buiten de Ger. Ge meenten te staan. Met vier andere predi kanten vormde hij de Ger. Gemeenten in Nederland. Eén en ander leidde tot een verlies van 16000 leden en doopleden. Dat was, met een paar houtskoollijnen, het portret van een kerk die behoort tot de Ger. Gezindte in ons land. De geschiede nis van de kerk gedurende de laatste 150 jaar doet ons weleens verzuchten: wan neer zullen allen die Schrift en Belijdenis Uefhebben, elkaar op die basis weer vin den? Waarnemer SOMMELSDIJK Op D.V. 18 augustus hopen kinderen evenals vorig jaar tijdens de markturen een rommelmarkt te houden voor Woord en Daad Heeft u nog wat oude spulletjes, wij komen het graag bij u halen. Bel dan 01870-4133. Ukunthet ook brengen op Voorstraat 10, Sommelsdijk Pannekoeken tussen 12.00 en 13.00 uur. Beiaardier Jan Bezuijen hoopt vanavond - vrijdag- van 7 tot 8 uur weer te concer teren op de beiaard in de Dom. Het programma luidt 1Preludium IIXM. v. d. Gheyn 2. SonateG. P. Teleman 3. 2 menuettenJ. Haydn 4. Heer Jezus heeft een hofken Sj. van Balkom 5. Sonatine VIgn. Pleyel 6. a. GavotteChr. W. Gluck b. Menuet c. Gavotte 7. AirJ. S. Bach 8. ConcertoJ. G. Walther MIDDELHARNIS Het Diekhuus organiseert Op 3 augustus poppentheater Alteklein met de voorsteUing „Lodewijk de lachen de leeuw". Dit gaat over een leeuw in een circus, die kan praten en uit zijn kooi wil. Voor kinderen van 4-10 jaar. Om 14.00 uur in Het Diekhuus. Op donderdag 5 augustus met de bus naar „Jeugdland" in de Ahoyhallen in Rotterdam, Daar zijn 100 verschillende aktiviteiten voor kinderen zoals: met skel ters in een verkeersdorp rijden, quiz en bingo, doolhof, clownsfestival, mode show, tekenfilms, pony en paardrijden, boksring, tafelvoetbal, tv. reclame ma ken, -T-shirts bedrukken, kindercircus, kinderboerderij, roUerskating op muziek enz. Vertrek om9.00 uur vanaf hetDiekhuus, aankomst 17.00 uur. Voor kinderen van 6-15 jaar. Kosten 8,50, daar zit de reis, entree Jeugdland en limonade bij inbegre pen. Kinderen moeten alleen een lunch pakket meenemen. Kaarten alleen in voor verkoop op 29, 30 juli en 2, 3 augustus op het Diekhuus. SINTANNALAND Jaarlijkse braderie: Op zaterdag 31 juli zal D.V. in de middag- en avonduren van 14.00 uur tot 21.00 uur de jaarlijkse braderie gehouden worden, die georgani seerd wordt door de middenstandsvereni ging „Aktiva" uit Sint Annaland. Een paar maanden geleden brak de heer A. v. d. Vlugt in Stellendam, door een val zijn heup, na operatie en bijna 5 weken ziekenhuis mocht hij het weer gaan proberen. Met een looprekje voor zich uit werden de eerste stappen gezet De buurjongen, André de Vogel, die zich het lot van de buurman erg aantrok, was er zo mee bezig, dat hij zijn stoeltje ondersteboven zette en zo mee stapte. Hij heeft beslist gedacht, gedeelde smart is halve smart U ziet hen hier, gereed voor de start (straks met de super-snelle prosessor - 100 Mhz? - óók beter....?) Er komen steeds minder tegenstanders, steeds meer voorstanders bij comp.- schaak Nog steeds speelt de micro geen grootmeester-partij; weet niet wat echt offeren is en behandelt de stelling nog vaak positioneel te zwak. In de praktijk is uitgewezen dat de z.g.a „brute-foce" methode de beste resultaten oplevert, dit i.tt de B-Strategie waarbij uit een voorselectie op b.v. ply 4 een aantal zetten worden genomen die daarna allen tot ply 11-13 worden doorberekend (Mark V). Wie enigszins bekend is met de problematiek van de „schaakmogelijkhe- den" weet dat in een gemiddelde stelling ongeveer 35 zetten gespeeld kunnen wor den, waarbij 35 dito antwoorden passen. Bij brute-force (A) heeft dit tot gevolg dat 35 tot de macht 8 of 10 een enorm aantd stellingen te >)eoQrdelen"eeeft tw, 35^ 2 76 X fbij wat neerkomt op n 3 met 15 nullenNu nog ondenkbaar, straks wél mogelijk De wereldkampioen„Belle" ziet kans op ply 8 alle varianten door te rekenen en de eindresultaten te waarderen binnen een tijdsbestek van 3 min/zet (toernooi- schaak). Hieruit kiest hij dan de beste zet (die tot de beste stelling vlgs. hem zou voeren). De TRS 80 (model III) home-computer kan ook voor schaken worden geprogram- meeerd en heeft een basis-verwerkings frequentie van 2,03 Mhz,d.w.z. er kunnen ruim 2 miljoen basisverwerkingen per sec. mee worden gerealiseerd Dit gebeurt in de z.g.n. micro-processor. 2 miljoen keer per sec. sluit en/of opent een mini-transistor de stroom. Zo'n en kele bewerking levert een bit wat de kleinste eenheid is; nibble 5 bit byte 2 nibble en 7 bytes is een register. Het totale opslaggeheugen wordt meestal in Kbyte (1000 bytes) uitgedrukt Hiermee worden in principe alle berekeningen uit gevoerd, waarbij b.v. het getal 5 op gebouwd is uit 5 bits. Deze bits worden omgezet naar hexa- decimale getallen en kunnen zo alle cij fers, letters en tekens soort morse-code binair tweetallig) formeren. Logisch dus dat het cijfer 5 5/2.000.000,0 sec. tijd in beslag neemt Vervolgens worden de geformeerde ge tallen/tekens gebruikt om de waarde van een schaakstelling te bepalen. Bijvoor beeld: men geeft elk veld (64) een getals waarde, evenzo de stukken opdat hun posities c.q. waarden daarmee reken kundig zijn vastgelegd. Via een ingewik kelde rekenmethodiek kan op dergelijke wijze (omdat de basis-frequentie zo hoog is) een schaakstelling op elk moment worden gewaardeerd; dw.z. vrij eenvou dig kan worden bepaald waar de stukken staan, of er één is geslagen (0), hoeveel de waarde van de witte stelling totaal op levert etc. Staan er b.v. pionnen op de centrale velden, dan worden die met b.v. 0,2 pionwaaarde vermeerderd; staat de koning al gerocheerd dan 4-0,1 pion- waörde bijtellen bij de waarde die hij al (materialistisch) bezit(= hoog bij schaak) bezetten de torens open lijnen dan 0,3 etc. etc. Zo rekent schuift) de micro bliksemsnel met de stukken ongezien voor de tegen speler. Tenslotte beoordeelt hij de beste zet die tot (voor hem) de beste stelling voert Deze methode volgt (kan ie niet) geen enkele schaker. Een schaker „voelt" a.h.w. aan welke zetten moeten worden uitgeselecteerd en omzeilt op die wijze onnoemelijk veel rekenwerk Een schaker rekent trouwens bar weinig; hij ziet hij voelt hij weet... Een computer ziet niets, voelt niets en weet... (niets) alleen de openingszetten tenzij strikt ingeprogram- meerde volgens de vaste zettenreeks. In dien de computer over menselijke gaven als boven zou beschikken zou hem dit enorm veel rekentijd besparen. De er varing leert dat via ingewikkelde en in genieuze programma-technieken (ook) de computer veel domme zetten uitselecteert (B-strategie), zodat slechts weinig varian ten hoeven worden nagerekend. Er wor den algemene schaakregels„ingeprogram- meerd"Dit houdt meteen in dat er zelden of nooit regels die voor meesterschaak gelden (kunnen) worden overtreden, iets wat juist het grootmeesterschaak zo ken merkt (uitzonderingen bevestigen de re gel). Toch bezit een sterke micro-schaak- comp. kwaliteiten waar gewone schakers jalours op zullen zijn. Ze zijn o.m.: 1. Wegens de grote rekensnelheid is de comp. nu al voor grootmeesters een be dreiging bij SNELSCHAAK. 2. Elke geforceerde afruil wordt feilloos uitgevoerd (winstcombinaties). Een ongelovige tegenspraak Lukas 16 30, 31 Het gebed van de Rijke Man om Lazarus naar zijn broers op aarde te sturen wordt afgewezen. Hoe reageert de Rijke Man daarop? Is hij het eens met het antwoord van Abraham, dat zijn broers de Wet en de profeten tot een genoegzaam getuigenis hebben Wel, lees maar mee in vers 30: En hij zei: Nee, vader Abraham, maar zo iemand van de doden tot hen heenging, zij zouden zich be keren. Dat is watDe Rijke Man zegt Nee, vader Abraham! Kijk, en dat getuigt van een volharden in ongeloof. Hij zegt nu immers niet voor de eerste keer nee. Nee, de Rijke Man zegt nog steeds „nee". Vanwege dat nee zeggen is hij juist ver loren gegaan. Het ongeloof zegt immers altijd nee. Het geloof zegt ja. Denk maar aan de Kananese vrouw. Die zei ja. Ja, Heere ik ben een hondje. Ik heb het niet verdiend, dat U naar mij omziet maar! Kijk, dat is nu het verschil tussen het geloof en het ongeloof, oftewel tussen hemel en heL Zien we het? Het ongeloof zegt geen ja, geen amen op geheel Gods Woord. En de een loochent daarbij de ernst en de werkelijkheid van onze doemwaardigheid, terwijl een ander de waarachtigheid van Gods ontfermende liefde, van het aanbod van Gods genade loochent O wat erg, want dat nee-zeggen sleept ons mee naar de hel. Daarin is de hel. Denk maar aan onze eerste zonde in het paradij s.Daarhebbenwe immers voor het eerst moedwillig nee gezegd tegen de waarheid van Gods spreken. En bekering betekent dat wij weer ja, weer amen gaan zeggen op geheel het spreken van de Heere. Allereerst op Zijn veroordelen van ons, maar vervolgens ook en dat in het bijzonder op Zijn genadige beloften in Jezus Christus. Kijk en daar gaat het nu om. Het gaat er om, dat wij de woorden Gods weer gaan beamen. Nu, vandaar het antwoord van Abraham. Want als we nee zeggen tegen het Woord, als wij het Woord en de prediking niet horen als de stem van Christus, dan zullen wij ons nooit bekeren, ook niet al zou heel de hel leegstromen of al zouden alle hemellingen terugkomen. Waarom niet? Omdat we met de Schrift met het Woord ook de enige brug over de kloof ver werpen, namelijk Jezus Christus het vleesgeworden Woord. Vandaar dat Abraham zegt in vers 31 Doch Abraham zei tot hem: Indien zijMozes en de profeten niet horen, zo zullen zij ook, al ware het, dat er iemand uit de doden opstond, zich niet laten gezeggen. Christus zegt hier heel duidelijk, dat degenen die doof zijn voor het Woord of wederspannig tegen het Woord, door de doden niet tot betere gedachten gebracht kunnen worden. Dat is ook wel gebleken tijdens Zijn omwandeling. Heeft Hij niet tot driemaal toe doden opgewekt? Nee, deze wonderen bevestigen wel het Woord voor hen die geloven, maar zelf werken ze geen geloof De Heere heeft ons Zijn Woord ge schonken tot bekering en Zijn dienaren om het uit te leggea Kijk, en daarin schit tert nu het welbehagen Gods, dat Hij door de dwaasheid van de prediking zondaren wil zalig maken. En hoe gaat dat? O, dan gaat door de Geest het Woord Gods in in onze harten, zodat ons hart acht gaat geven op hetgeen van Godswege gespro ken wordt Denk maar aan Lydia En dan raakt het Woord ons in het diepst van ons bestaan. Daar hebben we nu het wonder van Woord en Geest Komt de Geest er namelijk niet in mee, dan doen de klanken nog meer de lucht trillen dan ons hart Maar door de Geest wordt het Woord ingedragen, zodat wij gaan letten op Gods inspraak. Dan wordt het werkelijkheid, dat wij de woorden Gods niet meer ont vangen als mensenwoorden, maar dat wij hen horen en omhelzen als de woorden Gods. Dan wordt het werkelijkheid, dat de Heere ons aanspreekt in Zijn Woord En zo verstomt meer en meer alle tegen spraak Onze ja- ennee-maars verdwijnea Meer en meer krijgen wij het Woord hef. We leren de Heere vertrouwen op Zijn Woord. Wij leren amen zeggen op geheel Gods openbaring en in het bijzonder op de waarachtigheid van Gods liefde. O wat een geheim. Niet wonderlijke dingen, maar het Woord wordt ons een wonder. Och en wie zal dat geheim nu verklaren? Heel het geheim is dit ons hart leert genoeg te hebben aan het Woord We leren verstaan, dat alles voorbij gaat maar dat het Woord van onze God blijft tot in der eeuwigheid O machtig wonder, in plaats van de tegenspraak komt er een letten op Gods inspraak Is dit Woord ons een wonder geworden? Dan weten we ook van het geheim, dat het ons genoeg mag zija Ja, dan is het Woord ons niet gebracht door iemand die terug kwam uit de hemel, maar dan is het voor ons het Woord van Hem Die neer daalde uit de hemel. En dat Woord zal ons meenemen naar de hemel Ja, en zo mogen we het loflied op het Woord meezingen: Want het Woord des Heeren, 't Richtsnoer Zijner daan. Is volmaakt rechtvaardig. Al onz' achting waardig; Eeuwig zal 't bestaan. Psahn 33 2 Ds. R van Koeten SINT ANNALAND Extra Kerkdienst Voor de Gerefor meerde Gemeente van Sint Annaland hoopt D.V. op donderdag 5 augustus a.s. des avonds om 19.30 uur (half acht) voor te gaan in de Dienst des Woords ds. E. Venema uit Middelburg-Centrum. 3. Openingen kunnen diep en veelzijdig wegens geheugen feilloos worden na ge speeld. 4. De comp. overziet nimmer (stuk) winst 5. Een computer wordt nimmer moe, raakt nimmer in paniek, kent geen en kele emotie en heeft een oneindig groot geduld (tot je de stroom afsluit). Zo hebben de computers ook nog na delen to.v. de mens (heuristisch schaak): 1De micro kan slechts tot een beperkt aantal zetten diep doorrekenen van wege het zga horizon-effect (nadelig bij diepe combinaties) 2. Speelt doorgaans nog veel te materia listisch (pakt nog te veel giftige pion nen). 3. Echt offeren kan nog niet ('n pion zelden). 4. Eindspel blijft zwak wegens horz. eff. 5. Leert nimmer uit ervaring van een gespeelde partij (komt nog....?) 6. Psychologie; op het gevoel van de an der spelen etc. verstaat ie niet 7. Kan zijn spel-stijl tijdens een partij niet veranderen; aanvalsspelers kunnen soms ineens verdedigers worden. De computer-stijl is vast en onveranderlijk, dus berekenbaarder dan de mens, van tevoren vastgelegd. J. C. H. „VOORZORG" OOSTERLAND Bij alle soorten gewassen in planten in het groei jaargetijde komen uitwassen voor meestal van gigantische afmetingen. Zo zijn hier ter plaatse in de bloementuin van broeder W. Bouwman, woonachtig aan de Sint Joosdijk 82 en werkzaam als hoofdverpleegkundige aan het Zweedse Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee, plant jes van Afrikaantjes te bewonderen, die maar even een hoogte bereikt hebben van 1.70 meter. Iets dat vrijwel nooit of nim mer voorkomt en dan uiteraard de nodige aandacht trekt 'VERVOLGVERHAAL door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn 11 Weer zat ze een tijd stil dan vouwde ze voorzichtig 't papier op en deed 't in de envelop. Heel zachtjes, zonder geluid, schreide ze; haar handen beefden; zenuw achtig bewogen de vingers zich om de zakdoek. Nachtstilte suisde door de kamer. Een flauwe wind liep buiten door de dorre bomen en morrelde aan 't raam. 't Oude huis was nu vol zacht gekraak en geritsel. Nog altijd zat de gestalte daar aan de tafel 't schreien verminderde. De handen waren gevouwen boven 't papier, 't hoofd was gebogen haar adem ging alsof ze sliep of bad. Dat duurde heel lang. „Neeltje, kind, wat doe jij nog op", klonk 't ineens schor om de hoek van de bedstee- deurea 't Oude gezicht met de slaapmuts in het halflicht staarde grootogig naar de gestalte aan tafel. En meteen kwam de oude man te voorschijn, rillerig, maar hevig ongerust Klaar wakker, als oud mensen zijn resoluut als hij altijd geweest was, schoot hij zijn broek aan. Zijn slaapmuts had hij al op bed ge- worpea Met een beweging, die van schrik kon wezen, had Neeltje een stuk krant over de brief gelegd en haar zakdoek liet ze los op de krant „Wat is er, zitje te huile?" En met een bhk op de klok, in starre verbazing: „Half twéé, kind bêje niet góéd? Heb je zwarig heid?" „Ja, Vader", zei ze zacht „Hè?! Wat is t'r dan?" „Dat ken ik niet zegge. Vader". Zijn woorden waren zwaar en tegelijk hol in de nachtstilte gevallen. Neeltjes ant woord kwam gefluisterd, maar besUst Goote had nog nooit zoiets van haar gehoord. Hij stond stom van verwonde ring; heel de situatie beduidde hem, dat hier iets zeer buitengewoons plaatsgreep. Hij schoot een jasje aan en streek zich door de verwarde witte haren, maar ging niet zitten. „En mot-je daar nou in 't holst van de nacht om an tafel gaan zitte hüile? De nacht is om te slape. Kèje nie' beter na' je bed gaan en zette de viezevaze uit je hoofd?" „'t Bènn' geen viezevaze. Vader...." maar ze bracht de zin niet ten einde en boog schreiend het hoofd voorover. Hier was een keerpunt in haar leven; de grote stiijd; 't bittere verdriet de onaanvaarde hoop en hoe zou ze kunnen slapen? Goote stond en keek nog eens naar de klok. Hij was dertig jaar getrouwd geweest en begreep, dat gemopper de zaak niet zou beëindigen en dat er van slapen ook dan voorlopig niet zou komen. Meteen was hij toch ook werkelijk hevig verontrust hij begreep, dat hij haar overspanning had onderschat Onder de bedstee stonden zijn pantoffels, maar Neeltje, die zijn beweging begreep, beheerste zich, stond op en zei: „Vader, ik ga al na' bed Gaa-d-U nou óók slape. Toe. U.... ken me tóch nie' helpe. Dat... dat ken...God alleen, Hij.... zal raad...." Maar verder kwam ze niet Ze was tenslotte een vrouw, geen kerel van ijzeren kracht Ze had haar gevoel, haar jarenlang verkropt geheim, haar hul peloosheid en eenzaamheid.... Ze viel op een stoel neer en kermde van ellende. Verschrikt draafde de oude man naar de keuken, bracht een natte doek mee en bette haar daarmede ogen en hoofd. Neeltje was weer kalmer en Uet haar Vader stil begaan, maar 't meelij met hem gaf haar de zelfbeheersing terug. Ze weer de hem af „Laat maar, 't zakt al een beetje.... Hé, dat was lekker...." Ze pro beerde te glimlachen. Er stond altijd naast 't nachtlichQ'e een glas water klaar. Daarvan liet vader haar drinken. Bij het neerzetten van het glas begonnen haar handen weer te beven. Ze stond op, zich beheersend, zette wat op tafel recht ruimde de kranten op en nam een paar koppen en schotels mee. „Nou, wel tfruste". Zo ging ze de kamer uit Haar vader stond, besluiteloos, met zijn grote ogen haar na te kijken. Hij wist niet, wat hij zeggen moest De deur stond op een kier, hij liep er heen en keek in de gang. Zijn dochter was juist de keuken binnen gegaan. Hij maakte een beweging om haar te roepen, doch hij sloot de deur en schudde het hoofd. Dralend, huiverig, klom hij weer in zijn bed. Hij luisterde. Neeltje liep nu in 't ka mertje bovea Hij hoorde haar 't raam dichtschuiven, de deuren sluitea Haar gang door de kamer was duidelijk te volgen. Maar hoe hij zich ook inspande, van schreien vernam hij niets meer. Even had hij de inval, naar boven te gaan en haar toe te dekken, zoals hij wel eens deed, toen ze nog een kind ^as. Maar nu her innerde hij zich heel goed dat ze een vrouw van in de dertig was. Hij keerde zich om, hoofdschuddend en zachtjes mompelend, zich kouwelijk aan alle kan ten wikkelend in 't dek. Nog eenmaal richtte hij het hoofd op maar niet het geringste gestommel of gekraak was meer te vernemen. Zoetjes aan werd hij warm. Vanuit dit warme plekje werd het aangrijpend ge beuren iets heerlijks, om over na te pein zen tussen waken en slapen. Half domme lend droomde hij, dat hij deed, wat zijn vaderplicht was geweest Neeltje had ge huild... „Wat zou't kind hebben", zeizijn vrouw, opziende van haar kousstoppea „Ga jij es kijken". Hij kwam boven. Weer schrok hij wakker. Kraakte er iets? Bijna meteen dommelde hij in. Nu was zijn vrouw boven en lag hij te wachten, tot ze terugkwam. Waar bleef ze toch? Hij liep 't uit te leggen aan juffrouw Talema, buiten, boven op de krens kransmuur) maar zij was het niet met hem eens en bleef eigenzinnig. Zijn bewustzijn deinde weer 't leek hem even later uit de slaap omhoog, 't Dek omsloot hem niet goed meer, de koude lucht blies langs zijn benen en deed hem zachtjes huiveren. Half dommelend peinsde hij na overt gebeurde, tot hij weer droomde. Nu was hij aan 't vertellen bij Seidler en ging voor in een krachtig gebed Meteen wist hij toch, dat het maar een droom was. Nu schrok hij klaar wakker. Zijnconsciëntie was geraakt Dromen van gebedsgaven, vertoond in het publiek en 't stil gebed nalaten voor het kind van zijn vlees en bloed? Gootes zonden waren hem niet on bekend. Zij waren zo oud als hijzelf! In wakkere nachten, als bij een bliksem straal, die een afgrond verlicht zag hij, soms, even maar, iets van de diepte daar van. Én hoe snel was de Vorst der Duister nis dan erbij, om er een paradestukje voor 't gezelschap van te maken! Zonder pra ten, zonder tegenwerpingen, moest hij, de vader, de minste zijn. En hij wou het, oprecht Zo vouwde hij de handen en zocht zijn ziel zijn Vader. Maar wat verhinderde zijn gebeden? Zijn gedachten waren verward, hij voelde zich gejaagd en onrustig, er was geen ontsluiting op zijn biddea Het duurde lang, eer hij begreep en geheel bereid was. Maar toen ook stond hij vastbesloten op en kleedde zich aaa Nog vóór zij zich ter ruste begaven, moest deze zaak tussen hen worden besproken. Niet alleen vóór, maar ook mét haar moest deze toestand in het gebed worden gebracht Hij nam 't lichtje mee de kraaktrap op, huiverend in zijn jasje, waarvan hij de kraag had opgezet Hij kuchtte van de kou, waarin zijn adem uitdampte. (wordt vervolgd) 2e Blad 99 Zeist BEGRAFENISONDERNEMING TEVENS TAXI (dag en nacht bereikbaar) P. Vroegindeweij, Emmalaan 18, Middelharnis. .Tel. 01870-2996. i»*»»»*#**#»»*»*»»»*»*****#***»»»*#.******#»**»*****¥#*»******»**»***»******<f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 5