Maken de boeren een draai rond de grondprijzen I I Zoetwaterleiding via Dirksland naar Schouwen? Hospitaal Herkingen Werkloosheid op Flakkee naar bijna 9% 25e gladiolenexpositie,,Delta Flora" staat voor de deur V isser c Garage KNÖPS B.V. I HcmmMUM Citroen - Hesseli Volgende week dinsdag t/m zaterdag in Vismijn Stellendam, Onze SHOWROOM Burg. van Velzen opent „Delta Flora" |Uw huis verkopen TAMBOER FIETSTOCHT IN OUDDORP Stellendam ontvangt de „Henri Dunant" Kollekte Rode Kruis ruim 600,— minder POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Tot voor kort raakte de boerenwereld in rep en roer omdat de grondprijzen de pan uitrezen. De overheid werd te liulp geroepen om het grondverkeer met wettelyke regels weer in goede banen te leiden. Nu roepen de boeren niet meer zo hard. Zij willen de Wet Agrarisch Grondverkeer voorlopig in de ijskast stoppen. Vanwaar deze draai van 180 graden Landbouwgrond was zeker tot voor kort een gewild speculatie-artikel. Voor een hectare landbouwgrond betaalde men grif een bedrag dat de 50.000 gulden ruim schoots te boven ging. Voor de doorsnee boer was het onmogelijk om grond te kopen want dat avontuur liep zeker uit op een financieel debacle. Wat was nu te doen aan deze ongezonde situatie? Het uitgangspunt bleef een land bouwareaal in Nederland dat beschikbaar nioest blijven voor de boeren en tuinders. De zgn. niet-agrarische grondclaims moes ten beperkt blijven; dw.z. na zorgvuldige afweging van landbouw en niet-landbouw- belangen (bijvoorbeeld natuur, recreatie, wegen- en woningbouw) moest de ont trekking van landbouwgrond beperkt blij ven. De ruim 120.000 boeren en tuinders hebben grond nodig ais produktiefactor. Hun bestaan hangt in zeer belangrijke mate af van de beschikking over grond. In de zeventiger jaren is de belangstelling voor grond heel sterk toegenomen. Grond bleek in een tijd van inflatie erg waarde vast, ook al bleef de rentabiliteit vrij laag. Er kwamen meer vragers dan aanbieders op de grondmarkt en dat leidde onherroe pelijk tot een opwaartse prijsdruk. De grondprijzen bereikten in 1978 - 1979 hoogtepunten en bleken in korte tijd meer dan te verdubbelen. Voor de boer die grond nodig had was er geen lol meer aan: de aankoopprijs voor landbouwgrond kreeg hij nooit terugverdiend op de boer derij. Jonge ondernemers die het bedrijf mclusief de grond moesten overnemen tegen de geldende marktprijzen stortten zich in onverantwoorde avonturen. Vanuit boerenkring is enkele jaren ge leden aangedrongen op een wettelijk sys teem om de vragersgroep op de grond markt uit te duimen en zodoende de prij zen onder druk te zetten. Via een vrij ingewikkeld systeem van toetsingsnor men wilde men alleen die personen en instanties op de grondmarkt toelaten die ook echt grond nodig haddea Die normen kunnen betrekking hebben op de persoon van de kandidaat-koper (hoofdberoep agrariër, opleiding, ervaring, enz.) en het bedrijf (waar ligt het bedrijf to.v. aan te kopen grond, bedrijfsomvang en bedrijfs- type, enz.) Uitstel is geen afstel Via een goed wrik- en wringsysteem is de overheid aan de boerenwensen tegemoet gekomen. Sinds kort ligt er een Wet Agrarisch Grondverkeer op tafel, die op elk gewenst moment van kracht kan wor den. Maar de boeren en tuinders lopen niet meer zo hard om wettelijke regels. Vanwaar de geringe belangstelling? Tus sen het tijdstip van de vraag naar een wet en de totstandkoming van een wettelijke regeling liggen enkele jaren, waarin de grondprijzen behoorlijk gekelderd zijn. Je zou kunnen stellen dat een komende Wet Agrarisch Grondverkeer zijn schaduwen vooruit heeft geworpen. Vervolgens be staan er al zoveel overheidsregels voor de land- en tuinbouw dat de animo voor grondaankoop flink is getemperd. De mi lieu- en planologische wetgeving selec teert reeds in het kopersleger. Volgens veel boeren is het dan ook niet nodig om daar bovenop nog een Wet Agrarisch Grondverkeer te „plakken". Een derde punt betreft het gebrekkige inzicht in de grondmarkt Tot voor kort wist men nauwelijks wie nu de hoofd schuldige was voor de prijs-opdrijving. Allereerst wist men niet of de hoge prijzen ingegeven werden door niet-agrarische kopers (tweede huis, boerderijtje, specu lanten, enz.) of door agrariërs zelf (tegen elkaar opbiedende boeren). Vervolgens wordt de meeste grond buiten de markt om overgedragen (denk aan de vele bedrijfs overnames in de land- en tuinbouw die in familieverband plaats vinden). De beken de (hoge) marktprijzen voor grond blijken bij nadere studie niet representatief voor het totale grondverkeer. Al met ül „Idoende redenen voor de boerenwereld om de toepassing van wette lijke regels uit te stellen. Zulke regels zouden de grondmarkt ook naar de ver keerde kant kurmen jagen, m.a.w. al te lage grondprijzen. Dat is uit financierings oogpunt niet leuk want kredietversti-ek- kers (banken) zijn terughoudend als de onderpandwaarde beperkt is. En grond speelt een belangrijke rol als onderpand Het voorlopige uitstel dat door de boeren wordt gevraagd betekent echter geen af stel. De boeren weten goed dat het getij op de grondmarkt snel kan wijzigeiL Zodra de prijzen weer stijgen tot onverantwoor de niveau's kan men de Wet Agrarisch Grondverkeer onmiddellijk uit de ijskast halen en geldend maken. De boerendraai van 180 graden is dus geen terugkeer na een dwaling maar een praktische ma noeuvre die zonodig de instelling van de destijds gevraagde wettelijke aanpak van de grondmarkt mogelijk maakt B. Schouwing is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend t LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS I In het kader van de afwegings studie of de Grevelingen zout moet blijven dan wel zoet moet worden gemaakt heeft de Stichting „Het Zuidhollands Landschap" een sug gestie gepresenteerd aan de Hoofd ingenieur Directeur van Rijkswa terstaat Directie Zeeland. De Stichting laat weten voorstander te zijn van het zout houden van de Greve lingen maar acht de wens van de land bouw op Schouwen Duiveland evenzeer begrijpelijk juist zoet water te willen. Daarom doet de Stichting enkele ver- onderstellingea Zo vraagt ze of het moge lijk zou zijn in de natte maanden de neer slag meer dan voorheen op te slaan in kreken en moerassen teneinde er in de drogere periodes gebruik van te maken? Er zou bij dat systeem ook zo weinig mogelijk neerslag afgelaten behoeven te worden op de Oosterschelde die immers ook „optimaal zouf' dient te worden gehoudea In de gemaakte studie door de Studiecommissies wordt gesproken over een 4 km lange buis die bij het zout blijven van de Grevelingen) Schouwen Duive land van zoet water zou kunnen voorzien vanaf een punt achter de Philipsdam. De Stichting Het Zuid Hollands Land schap stelt daar een alternatief tegenover Lv.m. de risico's die aan bovenbedoelde toepassing zouden kleven; „kan worden nagegaan zo vraagt de Stichting aan de Hoofdingenieur-Directeur of het mo gelijk is kwalitatief goed Haringvlietwater te pompen in het Havenkanaal van Dirks land, resp. de BoomvUet en deze te ver binden met de kreek Paardengat bij Her kingen? Vandaar zou een eveneens 4 km. lange buis het water moeten overbrengen in het watergangenstelsel van Duiveland bij de SteUioek-Siijansland De kosten die gemaakt moeten worden op Flakkee, doch qua zoutgehalte en kwa liteit goed water opleveren, kunnen dan aldus de Stichting worden afgewogen tegen de hoger genoemde kosten van de buis vanaf de Philipsdam die qua zout gehalte en/of kwaliteit twijfelachtig water zou opleveren. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Aan burgemeester van Velzen van Goe- dereede de eer om volgende week dinsdag de 25 e GladiolententoonsteUing „Delta Flora" te openen. Dat gebeurt's morgens om 11.00 uur in het restaurant in aan wezigheid van de officieel genodigden. 't Zal de meeste Herkenaren niet onbekend zijn dat oud winkelier J. C. Huizer een reputatie heeft als „d'n dokter van Herre'ken". Aan die reputatie bouwt hij nog steeds verder, zoals een familie uit Schie dam j.l. woensdag heeft ervaren. Hun zoon kwam op het Havert- plateau zodanig ten val dat hij een zware hersenschudding opliep. Ge zien de beperkte ruimte was het moeilijkzo niet onmogelijkde patiënt naar het jacht van zijn ouders te brengen waarom de jon geman, in afwachting van de komst van de ambulance een middagje onderdak vond in de winkel van dhr. Huizer. Nu dhr. Huizer die toch niet meer voor zijn nering gebruikt was daar wel een plaats voor de brancard te maken. Een „dokter" moet ten slotte ook wel eens weten te im proviseren Dirksland, 01877 - 1357 De werkloosheid slaat ook op Flakkee in alle hevigheid toe; in de junimaand was maar liefst 8,73% van de mnl. beroeps bevolking tot nietsdoen gedoemd. Dat percentage steekt temeer schril af wanr neer men ziet dat het in dezelfde periode van vorig jaar nog „maar'' 5,56% be droeg. De grote verschillen komen vooral in de bouwvaksector voor, vorig jaar daar in 152 werklozen, nu maar liefst 286. De momenteel 725 mnl. werklozen, on der wie 101 jongeren t/m 18 jaar, in welke categorie de werkloosheid vooral toenam, zijn als volgt onder te verdelen: Bouwvakkers286 Chemisch personeel3 Metaalbewerkers83 Landbouwpersoneel39 Horecapersoneel16 Scheepvaartpersoneel1 Verkeerspersoneel (chauffeurs e.a.)54 Handelspersoneel17 Kantoorpersoneel32 Onderwijzend personeel9 Soc. geneeskundig pers7 Losse arbeiders103 Personeel algemene dienst34 Overige beroepen41 Met de werkloosheid onder vrouwen en meisjes is het met 9,34% al niet anders gesteld; 271 staan er als werkloos in geschreven waarvan 130 jongeren t/m 18 jaar. Ingeschreven staan o.a.: 15 kapsters T3 handelspersoneel 5 horecapersoneel 46 kantoorpersoneel 8 onderwijzend personeel 49 soc. geneeskundig personeel 25 huishoudelijk personeel 35 losse arbeiders 15 uit andere beroepen. A.s. maandag 2 augustus wordt door enkele jongeren een fietstocht georgani seerd die voert door de mooiste plekjes van Ouddorp. Plaats van vertrek: Duinr kerkerweg 6, van 's avonds zes tot half zeven, a 3,per persoon kan men daar inschrijven. De opbrengst is bestemd voor de Geref. Zendingsbond (G.Z.B.). Alle deelne mers/sters ontvangen een leuke attentie na afloop. Terwijl in onze omgeving duizen- èen anderen uitpuffen van't gedane werk en van een f^ne vakantie ge nieten ivordt er door een aantal anderen hard gewerkt aan de or^ ganisatie van de jaarlijks terug kerende „Delta Flora", de alom bekend geworden gladiolenexposi- tie die het eens heeft gebracht tot een bezoekersaantal van dertigdui zend! Op dat bezoekersaantal wordt ook dit jaar gemikt waarom aan de organisatie van deze 25 e expositie extra aandacht wordt be steed. Voor het eerst is de organisa tie in handen van dhr. J. de Lignie, daarbij gerugg<ssteund door de be- stuurderen van de Stichting „Delta Flora" die de grootst mogelijke waarde hechten aan een zo op timaal mogelijke presentatie van het product, de gladiool en andere snijbloemen en van 't Flakkeese land waarop die producten zo goed gedijen.... Voor de gladiolentelers zijn het dagen van spanning omdat de expositie voor hen een competitie-element in zich bergt De inzendingen worden n.l. beoordeeld op kwaliteit en 't is voor de gladiolentelers een eervolle zaak tot de prijswirmers te behoren of zelfs de wisselbeker te ver werven. In de ruime, lekker koele exposi tiehal de eigenlijke vismijn zijn de bekroonde boeketten in al hun schoonheid terug te vinden om door de bezoekers bewonderd en op het celluloid vastgelegd te worden. Op het zo prachtig gearran geerde bloemen-kleurenpallet worden jaarlijks duizenden meters, wellicht vele kilometers film verschoten. Ook dit jaar zullen de bloemen onweerstaanbaar mooi zijn dankzij de tot dusver milde en daarmee uitstekende weersomstandig heden. Op de expositie spreken de telers onder ling hun vaktaal maar tegen de bezoekers willen ze best wel eens loskomen over de vele facetten van hun mooie maar risicovolle beroep. Die contacten kun nen al op de tentoonstelling worden gelegd maar bovendien kurmen de bezoekers die van 't agrarische leven dikwijls zo weinig kennis hebben, voor't eerst de boer op. De Landbouw- Standsorganisaties hebben voor 't eerst een eigen stand ingericht waarin een verscheidenheid van produc ten te zien zal zijn terwijl daar ook de adressen te lezen zijn van de agrarische bedrijven die bezocht kunnen wordea De plattelandsjongeren brengen nog wat ex tra leven in de brouwerij door woensdag avond 4 augustus van 7 tot 9 uur op het buitenterrein een trekker-behendigheids- wedstrijd te houden. Dinsdag 3 augustus a.s. overnacht het Rode Kruisschip de „J. Henri Dunant" in de Delta Haven te Stellendam. Aan boord bevinden zich 74 gasten uit Amsterdam. Na in Amsterdam te zijn ingescheept, komen ze via Schoonhoven, Stellendam, Kortgene, Oud Beyerland, vrijdag 6 augustus weer in Amsterdam aan om de volgende dag weer huiswaarts te kerea Door de afdeling Dirksland van het Ne derlandse Rode Kruis wordt de gasten een gezellige avond aangeboden. Onlosmakelijk aan de gladiolen-exposi tie is de beurs voor handel en nijverheid verbonden met telkenjare een select expo santental. De organisatie heeft er zorg voor gedragen dat zoveel mogelijk bran ches vertegenwoordigd zijn en dat maakt het doorwandelen van de hallen bijzonder aantrekkelijk. Ook voor de exposanten betekent deelname aan de beurs het pre senteren van hun bedrijf waarom van die presentatie, dikwijls een eerste kennis making, veel werk wordt gemaakt Er zullen weer meubels te zien zijn maar evenzeer kleinere huishoudelijke zaken, kortom, de „Delta Flora" pleegt jaarlijks een bonte mengeling van branches aan te trekken en dit jaar, nu een jubileum wordt gevierd, zal dat zeker niet anders zijn. In de folders die in tienduizenden door het land zijn verspreid wordt ook aandacht gevraagd voor de charmes van de om geving, de kop van Goeree en overig Goeree Overflakkee. Als Flakkeeërs zijn we daar zoetjesaan gewend aan geraakt maar de gasten van elders ervaren de rust die hier nog heerst als een weldaad Be halve het natuurschoon is er ook het dorpsschoon te bewonderen terwijl voor velen ook een bezoek aan de Deltawerken erg interessant zou kunnen zijn. De „Delta Flora" opent a.s. dinsdag haar deur en blijft tot en met zaterdag avond geopend. De vele vlaggen die in de omgeving zullen wapperen roepen ieder een hartelijk welkom toe. PEUGEOT TALBOT Ah Kast£ Tel. MIDI Itobedrijf injelaan 41-43 01870 - 3094 DELHARNIS Ooltgensplaat-Achthuizen-Langstraat De huis-aan-huis-koHekte van het Ned. Rode Kruis heeft in totaal 4.443,50 opgebracht Datis/638,85 minder dan in 1981 toen de totale opbrengst/ 5.082,35 bedroeg. De landelijke tendens van een verminderende opbrengst heeft zich ook hier voltrokken. Hieronder geven wij u een specificatie van de inzameling over de dorpen. 1982 1981 Ooltgensplaat 3024,50 3489,25 Achtiiuizen-Langstraat 1419,— 1593,10 Totaal 4443,50 5082,35 KoUektanten en gevens worden namens de afdeling Ooltgensplaat hartelijk dank gezegd SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 juli 1982. Doré eerste soort/ 0,38 -/ 0,39 Doré tweede soort/ 0,36 - 0,37 Doré apart 0,18 - 0,30 Gloria gewone/ 0,29 - 0,31 Première gewone/ 0,29 -/ 0,30 Bintjes gewone 0,29 - 0,31 Eerste lingen gewone/0,29 Eigenheimers ge wone/ 0,25 Eigenheimers bonken eerste soort 0,55 - 0,62 Eigenheimers drie- lingen/0,21 -/0,24 Eigenheimers kriel 1,00 - 1,09 Aardappelprijs per kilo gram. Aanvoer: 280 ton. OOSTFLAKKEE DEPENDANCE GESLOTEN De dependance van de afdeUng be volking van de Gemeente Oostflakkee, Nieuwstraat 12 te Oude Tonge, is op de dinsdagen 310 en 17 augustuss morgens GESLOTEN. GESPECIALISEERD in het snel oplossen van alle ELECTROTECHNISCHE en ELECTRONISCHE m storingen ca a a a a a ca M Oinno

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1