r/ - J^r earage KNÖPS B.V. Uit de Oostdijk icwam een voibloed poiitieman Geboorte van Hema vestiging Middelliarnis werd gisteren een feit Visser Met het oog op de „Delta Flora" Citroëii-Hesselink Onze SHOWROOM BEIAARDCONCERT TE GOEDEREEDE Noordzeevisserij weinig lucratief Opper Jan Troost met pensioen: Zwemvierdaagse Zendingsavond Ger. Gemeente te Middelharnis C Energiebesparing 1 54e Jaargang No. 5105 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het afgelopen jaar werden 1.488.000.000 gladiolen-knollen ge ëxporteerd. Het areaal bedraagt 1753 ha. Er zijn 53 variëteiten, die verhandeld worden. Daarbij zij niet gerekend de nieuwe variëteiten, die nog niet geëxporteerd zijn. Daarnaast werden er het afgelopen jaar voor 193 miljoen aan bloemen getrokken. De gladiool neemt de tweede plaats in bij de bollengewassen. De tulp is nummer 1 Gladiolen worden geteeld in zuid-west Nederland, in de N.O.P. en in mindere mate in Limburg. Kralen, het „zaad" voor het volgend jaar, worden geteeld inNoord Holland In Z.W. Nederland is de grond daar voor te zwaar. Italië is een grote afiiemer van witte gladiolensoorten. Frankrijk rode. De gladiolen staan thans op de velden te groeien, maar eind juU en begin augustus staan ze in volle bloei. Dirksland, 01877 - 1357 OOLTGENSPLAAT HEEL HARTELIJK DANK De verkoop van ontbijtkoek voor de Peuterspeelzaal „OUeke Bolleke" j.l. dinsdagavond is een groot succes ge worden. Alle koeken waren op en nog tekort. De netto-opbrengst is 640, waarvoor speelmaterialen (o.a. driewie- lertjes) zullen worden gekocht Namens bestuur en leiding heel hartelijk dank aan de bevolking van Ooltgensplaat en op de camping van het Fort „Prins Frederik". OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612- 2120 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS Morgen, zaterdag 3 juU wordt van 11.00 - 12.00 uur door beiaardier Jan Bezuijen een beiaardconcert gehouden. Het programma luidt 1. SonatineW. Vogel 2. Andante CantabileF. Sor 3. a. Bist du bei mirJ. S. Bach b. Jesu, joy of man's desiring 4. Four pieces for a „musical clock"G. F. Handel 5. a. GavotteGossec b. Le Baptéme de la PoupéeLack 6. OvertureCaruUi 7. Sonatine 1Ign. Pleyel 8. Volksliedje 9. PreludiumM. v. d. Gheyn De Noordzeevisserij maakt door de ma tige vangsten en dito besommingen een beroerde tijd door. Dit betreft de vangst van tong en schol, naast andere plat en rondvis, die slechts in matige hoeveelheden wordt aangevoerd. Het verbod voor de Nederlanders om maatjesharing te vissen is voor deze visse rij zoals bekend een strop van 10 miljoen gulden die slechts ten dele wordt goed gemaakt door de makreelvisserij, die de laatste weken wel goede resultaten op levert De makreelprijzen blijven redelijk, maar niet alle schepen kunnen of willen op makreel vissen, deze makreel gaat in diep gevroren pakken naar landen in Afrika en niet iedereen kan dus aan deze export deelnemen. Met nogal wat eerbetoon waar van verzekerd werd dat het wél- verdiend was heeft de groep 's Gravendeel van de Rijkspolitie en de hele gemeenschap daar rondom woensdagmiddag afscheid geno men van „haar" Opper Troost Hij lijkt van Goereese kom-af en dat blijkt te kloppen omdat dhr. Jan Troost een van de 5 zonen is van de inmiddels 94 jarige „Neeltje van 't Kruusje" uit de Oostdijk. Een recht schapen zoon, zo werd duidelijk gemaakt door allen die in de zaal van het Dorpshuis „de Hoogt" te Maasdam het woord voerden tot de bijna 60 jarige Opper, geflankeerd door zijn Ouddorpse vrouw Pie Sperling en zijn drie dochters, in 't Maasdamse bekend als „die mooie meiden van Troost". In Maasdam woont Opper Troost nu sinds dertien jaar en 't zullen alleen de stropers van de Birmenmaas zijn die hem gaarne zien vertrekken omdat hij ze steeds, zelfs bij nacht en ontij achter de broek heeft gezeten, 't Gros van de Maas dammers heeft dhr. Troost en de zijnen in haar midden opgenomen en de fam. Troost zal dan ook de woning Paralelweg 28 blijven bewonen, van harte zelfs. Eer der stond dhr. Troost van 1950 tot 1969 in de Lier en zijn politieloopbaan begon hij in 1946 bij de Parketwacht te Den Haag; al een hele stap vanuit de Oostdijk waar eigenlijk alleen maar de landarbeid had gewacht Jan Troost bleek meer in de mars te hebben en door zelfstudie en een voorbeeldige dienstvervulling wachtte hem de rang van Opperwachtmeester en. tenslotte een Zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau, hem op de afscheidsreceptie opgespeld door Maas- dams burgemeester Mr. M. G. M. van Marwijk Kooi. De Onderscheiding vorm de een complete verrassing voor de Opper die door zoveel ontmoette sympathie toch al wat overrompeld was. „Jammer dat Troost geen schrijvende politieman was", zo zag dhr. van Marwijk Kooi terug waarbij hij overigens niet doel de op het bonnenboekje...., nee, graag zou de burgemeester de vele belevenissen van Opper Troost te boek gesteld zien. Zoals zijn treffen met het fenomeen woonwagen bewoner en de manier waarop hij kans zag hen te doen geloven dat het in een ge- nabuurde gemeente toch prettiger bivak keren zou zijn. In een wankel bootje was de burgemeester ook 's nachts meege- weest op zoek naar stropers in de Binnen maas en ze hadden ze gevonden, welzeker want Troost gaf't niet zomaar op! Echt dankbaar verklaarde dhr. van Marwijk Kooi zich voor de manier waarop Opper Troost bij ernstige ongelukken de na bestaanden had ingelicht en tegemoet was getreden, ,,want", erkende de burge meester „ik ben dan zo'n flinkerd niet". „Als wij Maasdammers van iemand en van u zeggen dat 't „geen verkeerde" is dan bedoeïen we dat 't een echt goeie is!" zo paste de burgemeester dat op dhr. Troost toe en bijzonder ingenomen was hij met het feit de scheidende Opper Troost de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau op te mogen spelden. Overste Vellinga had in de voorbije jaren ook naar genoegen kennis gemaakt met de „menselijke instelling" van Opper Troost en dhr. Vellinga liet blijken hem daar ook om te hebben gewaardeerd. „Wij jongeren menen weleens dat wij de dienst maken maar Uw generatie stuurt ons meermalen bij en heeft de juiste basis voor ons korps gelegd", ze stelde dhr. Vellinga waarde rend vast Als een „volbloed politieman" werd Opper Troost getekend door adjudant Noorthoek die het ook en vooral in hem prees een soort vader voor de jongere politiemensen te hebben willen zijn. Alle lof ook voor de manier waarop Opper Troost zijn dienst had vervuld volgens het devies van de Rijkspolitie „plichtsge trouw en steeds paraat" zoals recentelijk nog de drie stropers hebben ervaren die hij hartje nacht aanhield. Meerderen hebben in de warme zaal van „de Hoogt" hartverwarmende woorden gesproken, zoals de brandweercomman dant en de directeur Gemeentewerken, toevalligerwijs ook de buurman van de fam. Troost De meest kostelijke anekdote werd door deze buurman verteld. Op de ene dagzo onthulde hij was zijn w.c. afvoer verstopt en de andere dag hing zijn notitieboekje aan de waslijn te drogen..." Dankwoord Na zoveel goede woorden en een tafel vol geschenken kon een hartelijk dank woord zeker niet uitblijven en dhr. Troost sprak het dan ook vanuit een dankbaar hart De dank aan Hem Die hem door de jaren heen zoveel gezondheid, kracht en wijsheid gaf om het werk te doen plaatste dhr. Troost boven de dank die hij anderen toebracht voor de ondervonden samen werking die in zoveel hartelijke afscheids woorden had geresulteerd. Ja...., dhr. Troost was er best blij mee maar hij wilde zich zfiker niet als een model mens ver heffen: „....als ik dan ten voorbeeld wordt gesteld neem dan mijn goede eigenschap pen zo die er al waren over en vergeet mijn fouten" zo beval hij ieder aan, zeker de jongere pohtiemensen. Die kregen trouwens het „vaderlijk" advies goed te studeren, hun plaatselijke kennis te vergroten en steeds een goed contact met de burgerij te onderhouden. Het speet dhr. Troost zeer dat er kenne lijk weinig ambitie is het Postcommandant- schap van Maasdam van hem over te nemen terwijl hij het zo van harte kon aanbevelen. „Wij hebben hier althans een prachtige tijd gehad", zo verzekerde hij en dhr. Troost wist best dat dat voor een zeer groot deel ook aan vrouw Pie heeft ge legen. Zij werd dan ook hartelijk dank gezegd voor de manier waarop zij moeder en politievrouw is geweest De „geboorte" van de HEMA- vestiging Middelharnis-, door de één gevreesd maar door zoveel an deren verbeid, is gistermorgen een feit geworden. Terwijl zich binnen het openingsceremonieel afspeelde groepte buiten al een massa koop- lustigen samen, wachtend op het moment dat burgemeester van Wel- senis het lint door zou knippen en de deuren geopend zouden worden. De Hema-komst, een zo goed als historische gebeurtenis, werd met wat speeches omkleed waarin plaats en streven van de Hema nader werden verwoord. Het pu bliek hoorde het en de genodigde Middenstand vernam het; voor de laatsten met name stelde burg. van Welsenis vast dat de Hema „van alles"-, maar niet alles verkoopt Voor hen daarom de uitdaging ant woord te geven op de Hema-komst in Middelharnis. Het was burgemeester van Welsenis n.l. niet onbekend dat door sommigen de komst van de Hema als een bedreiging wordt ervaren en in zijn openingsspeech zette dhr. van Welsenis dan ook een en ander daaromtrent recht, zo ook de rol die het gemeentebestuur daarin vervuld heeft een bedreiging van ons koopcentrum was er al zolang het winkelcentrum van Hellevoetsluis en zolang de Hema in Zierikzee er is. Wij hebben daarom met de Hema geen nieuwe dreiging binnenge haald maar de bestaande bedreiging heb ben we ermee afgezwakt", zo beredeneer de hij, waarop hij de boodschap liet volgen dat de Hema wel ,,van alles", maar zeker niet alles verkoopt De strategische plaats aan het Beneden Zandpad is om meerderlei redenen ge kozen, zo onthulde dhr. van Welsenis. Eensdeels omdat die omgeving toch aan een verfraaiing en veibetering toe was, anderzijds ook om niet te ver van het „winkelgebeuren" van Sommelsdijk ver wijderd te zijn. Spoedig zal het naast gelegen terrein als parkeerterrein kunnen worden ingericht en eind 1984 zal de te bouwen bibliotheek er gestalte moeten hebben gekregen, al met al een waarlijke „opknapbeurt" voor dat deel van het centrum waarmee dhr. van Welsenis-, zowel als met de komst van de Hema de gemeenschap gelukwenste. Die gelukwens was ook uitgesproken door de eigenaar van de Middelhamisse Hema vestiging dhr. L. D. Lieman, ook eigenaar van de Hema vestiging te Helle voetsluis. Hij bood dhr. van Welsenis als dank voor de ervaren medewerking een gravure aan. Dank en bewondering liet dhr. Lieman ook horen jegens de anderen die aan de bouw hadden meegewerkt, o.a. architect Bouwman te Mijdrecht en Hoofdaannemer fa. C. Boeter en niet zonder trots verklaarde dhr. Lieman dat zijn pand al model blijkt te staan voor elders nog te stichten vestigingen. Spr. verklaarde alle vertrouwen in de toekomst te hebben, een vertrouwen waarin hij mede werd gesterkt door de iimiiddels al gebleken inzet van zijn medewerkers en medewerksters, 3 verkoopchefs en 14 medewerksters. „We zijn blij in Middel harnis te zijn", zo zei dhr. Lieman, hopend op een goede samenwerking met de win keliersverenigingen van zowel Middel harnis als Sommelsdijk:graag willen we samenwerken en ik twijfel er niet aan of dat kan voor elk van ons voordelig zijn". Burg. van Welsenis knipt het lint door. ,,Er was alles vóór- en weinig tegen de komst van de Hema" was zijn filosofie. Links dhr. en mevr. Lieman. Als een „moedige stap", zo werd de komst naar Middelhamis door dhr. G. M. Vroom, hoofd van de Aangesloten Bedrij ven Organisatie van de Hema B.V. ge tekend en dhr. Vroom bracht zijn be wondering daarvoor dan ook tot uit drukking. De Hema Middelhamis is het 108 e aangesloten bedrijf, het totale Hema- bestand in den lande bedraagt 181, een aantal dat regelmatig uitbreiding vindt Het publiek popelde en burgemeester van Welsenis werd verzocht over te gaan tot het plegen van de openingshandeling, het doorknippen van het lint met eeU' schaar hem aangeboden door het jongste verkoopstertje, de 16 jarige Liesbeth v. d. Boogert uit Stad aan 't Haringvliet Het publiek stroomde binnen.... Het Hema assortiment bestaat uit o.a. textiel, een aanzienlijk levensmiddelen pakket en huishoudelijke artikelen in de grootst mogelijke verscheidenheid. Er is een prachtige vitrine met broodbeleg en er is een rijke keus aan brood en broodjes. Over ca 8 maanden zal dat assortiment aangevuld worden met gebak. Vele soor ten wijnen en overige dranken zijn aan wezig en er is een enorme verscheiden heid aan andere artikelen zoals gordijn stoffen, breiwol, verf en schildersbeno- digdheden, potterie, fietsbanden en tuin- stoeien en veel schoolbenodigdheden. Een groot warenhuis derhalve met een stadse allure. Precies zoals die me vrouw zei: „we binne een beetje stad geworre....! Ook dit jaar zal er in zwembad „De Singel" te Ooltgensplaat een zwemvierdaagse gehouden wor den. Als datum is vastgesteld de week van 26 tot 30 juli a.s. De kosten zijn/ 5,Opgave kan nu al geschieden aan de kassa van het zwembad. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS D.V. dinsdag 6 juli a.s. zal er in het Verenigingsgebouw van de Ger. Ge meente aan de Chr. de Vrieslaan te Middelharnis een 2-tal zendingsbijeen komsten worden gehouden. Het zendingsechtpaar Dr. Scheer-Ver- hagé momenteel met verlof in Neder land wil aan de hand van dia's iets vertellen over het zendingswerk in het Izi- gebied in Nigeria. Reeds enkele jaren mag Dr. Scheer daar als zendingsarts werken. Samen met zijn vrouw mag hij echter ook dienstbaar zijn in de verkondiging van het Evangelie en het vormingswerk. 's Middags om 4 uur zal er in het bijzonder voor de kinderen gelegenheid zijn om van de dia's en de toelichting daarop kennis te nemen. 's Avonds om half acht worden de andere jongelui en ouderen verwacht De bijeen komsten staan onder leiding van ds. Lig- tenberg. Zendingsvrienden van buiten de ge meente en uit andere plaatsen zijn even eens hartelijk welkom. Uiteraard zal er een kollekte voor de zending worden ge houden die bij dezen zeer wordt aan bevolen. Dat bereikt U ^door een goed ontworpen'^ en geïnstalleerde electro- technische installatie. Vrijblijvend geven wij U advies bij kleine en grote verbouwingen. ca a ca ca i^ca ca o es ^mnd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1