m^-^J Op Goeree-Havenhoofd nog geen plekje voor de Schippers 2,1 miljoen voorscheiding en afvoer van oiiezand van Goeroes' strand Vakantietip ffomemmaur i^r\-L,rc- ,,Komt laat ons samen Isrels Heer"' HEMA donderdagochtend open Weer braderie-reeks in Middelharnis Raad Goedereede: Afscheid dhr. Kamerling Deel van zonnewijzer gestolen Tijdelijk voorzitterschap Brandweer Ouddorp naar landelijke wedstrijd |Uw huis verkopen TAMBOER P.V. „DE REISDUIF' 54e Jaargang DINSDAG 29 JUNI 1982 No. 5104 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. NIEUWE TONGE Met dit thema opende ds. v. d. Bom, Hervormd predikant te Nieuwe Tonge, de seizoens-afsluitings-zangavond j.l. zater dag 26 juni 1982 in de Ned. Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. Vooraf hadden we van de 95 ste Psalm het 1 e vers als openingspsalm gezongen. Uit de Heilige Schrift werd eveneens dezelfde Psalm gelezen. „Laat ons de Heere een nieuw lied zingen". Ds. v. d. Bom bepaalde ons bij bovenstaand thema, en verklaarde de be tekenis wat het is, te zingen een nieuw lied voor het aangezicht van de Heere. Nadat een ieder welkom was geheten, wenste ds. iedereen een gezegende zang avond toe. Het programma dat er goed verzorgd uitzag bood ons van allerlei: samenzang, koorzang, jeugdkoor, gemeentezang, 't was heel variabel. Begonnen werd door het jeugdkoor „Jong Advendo"t was goed hen te horen en te zien. Met veel aandacht en overgave brachten ze wat ze hadden ingestudeerd, en voor de toekomst D.V. lijkt het alle maal positief Het Chr. Ger. koor „Met hart en stem" uit Slikkerveer met hun dirigent de heer Fl. de Heer, was voor deze avond uit genodigd om als gastkoor op te treden. En voorwaar een goede gedachte, met aan dacht luisterend hebben we zeer mooie klanken gehoord van dit koor, en we hopen dit koor nóg eens te mogen horen, D.V. hetzij hier of elders. Het organiserende koor van deze avond, het Chr. Gem. koor „Advendo" uit Nieuwe Tonge, bracht hiema het in gestudeerde, op een welkome wijze, en we hadden de indmk dat de kwaliteit in een opgaande lijn zich voortbeweegd. Vooral het stukje „Heer die onze Vader in de Heem'len zijt" wat a capella werd ge zongen, werd liefelijk als gebed gezongen. Het samen met het jeugdkoor gezongen „Zoekt eerst het koniiikrijk van God" vonden we zonder meer mooi, evenals het samen met het gastkoor en gemeente gezongen Psalm 47. Om ongeveer kwart over negen sloot ds. V. d. Bom de avond door iedereen te bedanken die had meegewerkt tot het slagen daarvan, ging voor in dankgebed, en liet tot slot zingen uit Psalm 81Zingt nu blij te moe. Een aparte vermelding heeft de organist van deze avond verdiend, (met uitzonde ring van de begeleiding van het gastkoor, dat was de heer W. de Vreugd uit Slikker ver), heeft deze avond voor de begelei ding gezorgd Kees Villerius uit Sommels dijk, hij heeft begrepen we, nog maar erïkele malen geoefend met de koren, maar dat was aan geen enkel onderdeel te merken, en dat vonden we toch maar „knap" hij is ook nog maar bijna 15 jaar De begeleiding van het jeugdkoor was in handen van Jan v. d. Valk, dirigent van koor en samenzang was de heer C. 't Mannetje. Nieuwe Tonge Waarnemer EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur kand. T. M. van Dijk. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. A.s donderdag zal de nieuwe HEMA vestiging aan het Beneden Zandpad te Middelharnis worden geopend. Officiële genodigden worden om half tien verwacht. Na de openingsplechtigheid zullen zij plaats maken voor het publiek voor welk de Hemadeuren om half elf open zullen gaan. Het zit de onderwijzersfamilie Schippers helaas niet mee op Goe- ree-Havenhoofd waar dhr. Schip pers aan de Bijz. basisschool ve:^ bonden is. Al in zoveelste instantie is het hem mislukt een voor zijn gezin geschikte woonruimte te ver werven. Die woning moet aange past zijn omdat mevrouw Schip pers aan MS lijdt; de woningwet woning waarin ze nu wonen leent zich niet voor zo'n ingreep en een plelg'e voor een eigen woning is moeilijk te vinden, alhoewel Het plekje waarmee de raad in de ver gadering van mei akkoord ging voldoet aan enkele zeer essentiële voorwaarden.. Het ligt recht tegenover het Rabo-ge bouwtje, dicht bij de school en temidden van de Havenhoofdse gemeenschap zodat het sociaal contact behouden zou blijven wanneer daar de woning zou verrijzea Echter hebben een drietal omwonenden bezwaar gemaakt omdat een deel van hun uitzicht ontnomen zou worden, omdat daardoor de waarde van hun woningen zou verminderen en één van de appel lanten wappert met een brief d.d. 1973 waarin hem van gemeentewege bevestigd wordt dat het stuk grond altijd groern strook zou blijven. En nu dan het bouw plan van de fam. Schippers.... B en W hebben de protesten overwogen en gegrond bevonden waarom zij naar een andere locatie hebben omgezien. Donder dagavond presenteerden ze hun vondst aan de raad, een perceel grond langs de Noordhavendijk waarop nu weliswaar nog garages staan maar die zouden kun nen worden verplaatst, al heeft de Wo ningbouwvereniging inmiddels duidelijk gemaakt daar absoluut niet aan mee te zullen werken. Dhr. Schippers heeft bo vendien verzekerd op die meer af gelegen plaats zeker geen woning te zullen bouwen maar nochtans legde het College de raad voor voor die nieuwe plaats een voorbereidingsbesluit vast te stellen en het eerder genomen voorbe reidingsbesluit vast te stellen en het eerder genomen voorbereidingsbesluit voor de oorspronkelijke plek in te trekken. Bij de raad was dat oorzaak van nogal wat wrevel...! Bij alle fracties trouwens, vertegenwoor digd geweest in de Commissievergadering waariti, de bezwaren ten spijt, tóch voor de oorspronkelijke plaats was gekozen, een plek waarmee de Prov. Directie Volkshuisvesting als de Prov. Planologi sche Dienst akkoord kuimen gaan. De averechtse mening van het College werd te vuur en te zwaard bevochten. „Het lijkt wel op dat verhaal van die man die steeds moest horen „er is voor u geen plaats in deze stad" schamperde dhr. van Oosterom, direct gevolgd door mevr. Grinwis-Blok die het College verweet aan de bezwaren van de omwonenden teveel waarde te hebben gehecht terwijl ze in redelijkheid niet in verhouding staan tot de omstandigheden waarin het gezin nu moet leven. Ook dhr. Noorthoek maakte zijn voorkeur voor de oorspronkelijke plaats duidelijk waarbij hij zei de ingediende bezwaren niet te vrezen. Geen privacy In zijn beantwoording verklaarde burg. van Velzen dat het College om tweeërlei reden was uitgeweken. Eerstens om pla nologische redenen omdat het beter is die hoek niet te bebouwen en niet minder omdat de fam. Schippers op de oorspron kelijk gekozen plaats bijzonder weinig pri vacy zou hebben doordat ze van alle kanten zouden zijn ingebouwd. Aan de bezwaren van de Woningbouwver. bleek de voorz. niet zo zwaar te tillen. „Ze hebben bij de huurders advies ingewonnen maar dat is geen standpuntbepahng" vond de voorzitter. Bits vroeg dhr. Nijdam of een bestuur dan niet naar zijn leden mag luisteren, zoals het Wbv bestuur had gedaan. Dhr. van Velzen ontkende dat allerminst, vond het zelfs een logische zaak maar hij ziet bezwaren liever beter gemotiveerd. Voorts vroeg dhr. Nijdam zich in gemoede af het College zou moeten treden in de omstan digheden van mevr. Schippers waarin wellicht andere normen m.b.t. privacy en sociaal contact gelden, „Laat haar zelf de keus maken!" sommeerde dhr. Nijdam, daarin volstrekt bijgevallen door mevr. Grinwis, dhr. van Oosterom en dhr. v. d. Laan. „Het is toch beter te wonen in een omgeving waar men geen problemen heeft te wachten dan in een omgeving waar men met tegenzin wordt ontvangen?" veron derstelde de voorzitter. De raad was het er allerminst mee eens zoals ook de uitslag van de stemming leerde. Alleen de beide wethouders steunden het voorstel van het College. Nu dat overtuigend verwoipen werd betekent het dat het eerder genomen voorbereidingsbesluit van kracht blijft Het wachten is op de verklaring van geen bezwaar van Gedeputeerde Staten. De Middenstandver. „Middelharnis" heeft weer een vijftal braderiën op het program, te houden op de vrijdagen 9,16, 23 en 30 juU en 6 augustus. De braderiën worden opgeluisterd met extra attracties en evenementen, zoals gymnastiekdemonstraties, het optreden van een „streekparade" orkest, een vlooiermiarkt, een grote brandweerde monstratie, op 23 juli een kunstmarkt, op 30 juli een Ringsteekwedstrijd en op 6 augustus de inmiddels befaamd geworden Old-Timer show. MIDDELHARNIS A. s. donderdag 1 juli zal dhr. Ph. Kamer ling afscheid nemen als directeur van de Spaarbank Goeree Overflakkee. Dhr. Kamerling gaat met pensioen na een dienstverband van 45 jaar. Hem zal ten afscheid in hotel van Marion een receptie worden aangeboden. koelkast open om schimmel en/of muffe lucht te voorkomen. 4. Laat de deur van een „schone" OUDDORP Uit de tuin van de fam. Hans Grinwis aan de Beatrixweg 20 is in de nacht van zaterdag op zondag een deel van de zonne wijzer gestolen. Het betreft een koperen vogel, een Con dor met gespreide vleugels; de vogel die op een bol staat was met twee sloten ver grendeld maar de dief heeft die losgeknipt Dhr. Grinwis looft een beloning van 100,uit voor degene die de vogel bij hem temg brengt of die inlichtingen gecü die tot het aanwijzen van de dader leidea NIEUWE TONGE Drs. C. J. W. de Vries te Nieuwe Tonge is tijdelijk belast met het voorzitterschap van de Raad van Bestuur van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling te Am- hem. In de vacature ontstaan door het aftreden van Prof Dr. S. Wiegersma, hoogleraar in de psychologie aan de Stedelijke Univer siteit van Amsterdam, zal door een minis teriële benoeming moeten worden voor zien. Een termijn is daarvoor niet gesteld. Door j.l. zaterdag als 4e te eindigen heeft de TAS wedstrijdploeg van Ouddorp zich geplaatst voor deelname aan de landelijke TAS hd-id wedstrijd die op 28 september in Roermond gehouden zal worden. Sommelsdijk die zaterdag ook deelnam aan de in Roosendaal gehouden selectie wedstrijd eindigde als 5 e waardoor ze net buiten deelname aan de landelijke wed strijd viel. Ouddorp behaalde 657 punten, Som melsdijk 650. Eerste werd de ploeg van Vlijmen met 680 punten. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK UitslagenP.V. „de Reisduif' d.d. 26 juni 1982. Een wedvlucht vanuit Chantilly. In concours 106 oude duiven. Afstand 308 km. Gebr. Kieviet 1, 3, 4, 12, 21; C. Vroeg- indeweij; 2, 15, 27; J. Groenendijk 5, 8, 17,18,22,23, 26; C. Looij: 6,24; P. v. d. Boogert 7, 13; H. A. W. van Rees: 9; A. de Gans: 10, 11, 16, 25; L Vis van Heemst 14, 20; A. Meiaard: 19. En een wedvlucht vanuit Duffel. In con cours 360 jonge duiven. Afstand 77 km. P. Verkerke: 1, 22, 49, 90; L. Wielaard: 2, 4, 10, 27, 29, 51; Joh. Groenendijk: 3, 30, 48, 69; A. de Gans: 5, 8, 11,12,15, 17, 23, 28, 31, 32, 57, 59, 66, 67; L Groenendijk: 6,21,25,53,71,72,74,75, 77,78,79; C. Vroegindeweij: 7,9,13,14, 36; Gebr. Kieviet 16, 38, 39, 60, 63, 64, 65, 68, 70, 82, 86; A. Meiaard: 18, 19, 20, 37, 54, 55, 59, 61, 62; M. A. van Nimwegen: 24, 26, 45, 46, 47, 50; C. Looij: 33, 34, 56, 80, 81, 83, 85, 87, 88; P. V. d. Boogert: 35, 73, 89; J. Vis van Heemst 40, 41, 42, 44; C. Blom: 43; G. Kieviet 52; H. A. W. van Rees: 76; A. Human: 84. Als'tgoedisen de N.B.M, heeft zich daartoe contractueel verplicht dan zal over twintig dagen op Goerees' strand niets meer herinneren aan de oliemassa die daar eerder deze maand op terecht was gekomen. De olie zal gescheiden-, en het zand verspreid zijn en alleen op plaatsen waar geen mensenconcentraties te verwachten zijn zal wellicht nog even een olie- luchtje hangen dat niet door menselijk ingrijpen-, maa** door de natuur zelve verder afgebroken zal dienen te worden. Dat schone vooruitzicht werd de raad van Goedereede j.l. zaterdagmorgen in een spoedeisende raadsvergadering aangeboden, maar het kost wél 2,1 miljoen guldenOm het werk door te kunnen laten gaan wilden B en W graag de beschikking over dat kapitale bedrag; de raad schoof het toe, zij het niet helemaal van harte Nóch B en W nóch het Provinciaal bestuur konden n.l. verzekeren dat het geld binnen een bepaalde periode terug komt en zelfs óf het wel tot de laatste cent terugkomt Weliswaar heeft de verzeke ring van de tanker die de olieramp ver oorzaakt met het bedrag ingestemd, echter zónder zich over een aansprakelijkheid voor het gebeurde uit te spreken, een in stemming met het bedrag sans prejudice" heet dat in die vaktaal.... Wel had de raadsvoorzitter burg. van Velzen de ver zekering van CRM dat bij niet betaling door de verzekering bij haar (CRM) alle kosten die de 100.000,te boven gaan ingediend kunnen worden. Echter.... van de „kredietwaardigheid" van CRM heeft de raad geen al te hoge muts op. Voor alsnog wordt erop gerekend dat de Ver zekeringsmaatschappij die te goeder naam en faam bekend staat de rekening zal vereffenen, er ligt daaromtrent dan nog wel geen keiharde garantie, de verwach ting dat het allemaal goed uit zal pakken noemde de voorzitter „hooggespannen". Daar moest de raad het vooralsnog mee doen en de 2,1 miljoen werden gevoteerd temeer ook omdat het een verplichting van de Gemeente is bij een „ramp" als voor gekomen het strand weer zo snel mogelijk te reinigen. Een regel waarover trouwens ter vergadering de nodige verbazing werd uitgesproken. „....als de hele operatie achter de rug is moeten we maar eens met het Ministerie en overige Instanties rond de tafel gaan zitten", stelde de voorz. zich voor: „nor maal mogen we als gemeenten nog geen schop zand verplaatsen, alles is dan aan vergunningen gebonden, maar nu zijn we als gemeente N.B. de eerst aangewe zene om alles op z'ii kop te zettenU" Daarbij benadrukte de voorz. nog eens dat een schoningsoperatie als deze de krachten van de gemeenten te boven gaat zodat ze er zelfs tïiiancieel aan ten gronde zouden kunnen gaan. Alternatief Er was trouwens kort voor de vergade ring een telegram biimengekomen van dhr. de Boer uit Poortugaal, als vertegen woordiger van een Maatschappij die aan bood de zand/oliesubstantie, zo'n dertig duizend ton voor een prijs van 160, ton af te voeren naar een stortplaats Schönberg in de D.D.R Echter stelde hei College voor dit telegram voor kennis geving aan te nemen omdat de schoning volgens het systeem van de N.B.M, en Ecotechniek 70,per ton zal gaan kosten. Het resultaat van deze schonings operatie zal evenwel nauwlettend in de gaten worden gehouden door de regionaal Inspecteur van de Volksgezondheid om dat het geschoonde zand niet meer dan 0,05% olie zal mogen bevatten met een maximum van 0,1% aan welke voor waarde de aannemers overigens menen te kunnen voldoen. Wamieer de olieconcen tratie hoger zou zijn dan mag het zand niet op het strand achter blijven en zal het alsnog dienen te worden afgevoerd. De discussie die op het voorstel volgde had hier en daar iets grimmigs: „....het principe dat de vervuiler betaalt is nog weinig ere aangedaan", gramde dhr. van Oosterom (CDA): „zij die erpart nog deel aan hebben draaien voor de kosten op". Hij vond het wat ver-gaan dat de Verzeke ringsmaatschappij ook nu ze zich nog vaag opstelt al wel verlangt dat de ge meente met bovengenoemde maatschap pijen in zee gaat „Is het niet eens tijd dat ook wij onze eisen aan de Verzekerings maatschappij stellen en een duidelijke garantie stellen?" zo sneed dhr. van Oos terom aan. Hij hield rekening met de mo gelijkheid dat de verzekeringen van beide schepen die in 't geding waren nog eens uitvoerig over de schuldvraag zullen gaan redetwisten. Weinig gerust was dhr. van Oosterom voorts op de kwaliteit van het teruggewonnen zand: „ik vraag me af hoe onze strandgasten er uit zullen gaan zien, bruin zullen ze in elk geval wel worden", stelde hij wat schamper vast Dhr. van Oosterom's zorg werd ook gedeeld door zijn fractiegenoot dhr. J. L. Padmos: we zullen die vuiligheid blijven houden en we gaan stellig een moelijk seizoen tegemoet", voorzag hij Dhr. Padmos had dat overigens uit eigen waarneming: „....ik heb het gereinigde zand gevoeld maar thuisgekomen heb ik driemaal m'n handen moeten wassen". In zijn beantwoording bleef burg. van Velzen nog even af van de werking van de regel dat de vervuiler betaalt „Dat zal ook hier wel gelden, zij het dan ook indirect", zo wilde hij vooralsnog geloven. Overi gens maakte de voorz. duidelijk dat de Verzekeringsmaatschappij pas na inten sief overleg en beraad voor de genoemde bedrijven heeft gekozen uit een veelheid van aanbiedingen die ook haar hebben bereikt Wanneer er een procesvoering tegen de Verzekeringsmaatschappij nodig zou blijken te zijn dan zal dat door Rijks waterstaat namens de getroffen gemeen ten voorden gedaan. Er wordt trouwens alles aangedaan om de Verzekering alle (verkeerde) wind uit de zeilen te nemen. Met grote frequentie worden monsters genomen zodat later de herkomst niet kan worden ontkend Er wordt zo snel mogelijk gewerkt opdat de Verzekering later de gemeenten niet zal kunnen verwijten dat te lang met de scho ning werd gewacht waardoor de schade hoger is geworden. En schadelijker wordt het naarmate het seizoen vordert De strandtenthouders zouden ook schade kunnen gaan claimen door een vermin- De installatie wordt beproefd. Links de twee transporteurs, een voor het gescheiden zand, een voor de olieresten die in een container worden opgevangen. derd bezoek en het dreunen van zware wagens langs hun paviljoens waarvoor mogelijk zelfs gedeelten van het strand zullen moeten worden afgezet Snelheid van handelen is derhalve geboden. Ook de vissers Ook de Noordzeevissers blijken veel hinder te ondervinden van die ohe die door het oliebestrijdingsvaartuig van Rijkswa terstaat is bespoten en die daardoor naar de zeebodem is gezakt De netten raken met olie besmeurd en dhr. van Dam (SGP) voorzag dat die problemen er nog lang zullen blijven: „de vissers die daar vissen mogen die laag daar steeds ver wachten". Overigens kunnen de vissers de schade claimen via het Vissersschap, zo liet de voorzitter weten. Het ploegen van het strand zoals in de raad gesuggereerd is niet aan te bevelen omdat altijd de kans bestaat dat die nog aanwezige olieresten weer boven zouden komen. Er zullen vanuit Frankrijk enkele strandschoningsmachines komen die achter de grote operatie aan de nog aanwezige kleine oliedeeltjes (ze worden de na-levering! genoemd) op zullen ne men. Vurig wordt gehoopt dat het nadien met de na-levering gedaan zal zijn opdat men ooit van de olie-overlast bevrijd zal zijn. Wel zal het nog enige tijd zo vreest de raad op het strand licht naar olie ruiken. B en W zien dat minder somber omdat het geschoonde zand zal verspreid worden op die stranddelen waar de minste bezoekers concentraties te verwachten zijn. Het is de bedoeling dat de zee zelf het zand uit zal spoelen. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De aannemer heeft zich contractueel verplicht het karwei in twintig werkdagen te klaren. De olieresten zullen in gesloten containers worden vervoerd naar de asfalt- verwerkingsinstallatie van de N.M.B. Een van de raadsleden wees nog op de wankele financiële positie van de N.M.B. die in staat van faillissement zou verkeren maar uit ingewonnen informatie verzeker de de voorz. dat het Bankconsortium een zodanige overeenkomst heeft gesloten die de continuïteit van het bedrijf veilig stelt Op Goerees' strand zal het derhalve in de eerstkomende twintig dagen bijzon der bedrijvig zijn. Er is eind vorige week één installatie (uit Duitsland) aange voerd maar wanneer de tijd daartoe zou dringen zuilen er twee en eventueel zelfs drie worden geplaatst Aanvankelijk was het de bedoeling de installaties te verplaatsen naar de opgeslagen depots; echter om tijd te winnen zullen de installaties niet steeds worden op gebroken maar zal de substantie van de depots naar de installaties worden ge bracht oA' j. \j ■^-- '''-^nfu^ e=i ca ca eb ca ca ca ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1