uri-i(Cr „Prodenf wint zeilrace Ook Goerees' strand door olielaag vervuild Nieuwe V.V.V. Midden Flakkee heeft al vele vragen beantwoord Beroep aangenomen Motorrijder dood aangetroffen Informatie tb.v. Gemeentegids STREEKBIJEENKOMST Tinus Bijdevaate - hfd. red. Zierikzeese Nieuwsbode - overleden Puzzelrit Landbouw- Jongeren-Contact Verzorgingshuis „De Goede Ree" Uitslag verloting gymvereniging MH-SD Verzorgingshuis „De Goede Ree Uw huis verkopen TAMBOER S4e Jaargang DINSDAG 15 JUNI 1982 No. 5100 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. met 3 flakkeese opvarenden De zorg die het flakkeese thuis front enkele weken lang heeft ge kend over het uitblijven van enig bericht over het zeiljacht „de Pro- dent" dat deelnam aan de Trans Atlantic race naar New York is in opluchting en blijdschap omgesla gen; „de Prodent" is veilig in New York aangekomen en heeft de race zelfs gewonnen. Het blijkt een- ook al eerder toegepaste - tactiek van schipper Dirk Nauta te zijn geweest zijn positie en vorderingen niet door te seinen. Aan het thuisfront heeft dat voor wat ongerustheid gezorgd omdat het laatste opgevangen bericht vermeldde dat men zich in zwaar weer bevond; dat was op woensdag 26 mei, een kleine week nadat men op Hemelvaartsdag 20 mei uit Europoort was vertrokken. Onder de 7 koppen tellende bemanning bevinden zich drie flakkeeërs, t.w. Vin cent de Vries uit Nieuwe Tonge en de Middelhamissers Godert Wieringa en Bert Visser. „De Prodenf' kwam in de nacht van zaterdag op zondag om kwart voor een over de finishlijn en werd daar mee wiimaar, ook al was een van de overige deelnemers, „de Stad Rotterdam" al vrijdagmiddag in New York aan gekomen. „De Prodent won desniettemin op handicap. Zemocht35 uuropde„Stad Rotterdam" ten achter blijven maar die tijd had ze niet eens nodig, ze hield nog anderhalf uur over met welk resultaat „de Stad Rotterdam" naar de tweede plaats werd verwezen. Wanneer ook de overigen zullen zijn gearriveerd - er zijn tien deelnemers - zullen ze door koningin Beatrix in New York worden begroet MIDDELHARNIS Ds. P. den Butter te Hamilton (Canada) heeft het op hem door de Chr. Ger. Kerk alhier uitgebrachte beroep aangenomen. Het betreft hier een tweede beroep op ds. den Butter. Eerder moest hij voor een beroep uit Middel- harnis bedanken. Ds. den Butter (44) diende eerder de ge meenten van Gorinchem, Bunschoten en To ronto (Canada). Ds. den Butter is gehuwd en heeft 2 dochters. De vakature bestaat sinds het vertrek op 2 mei 1980 van ds. L. W. v. d. Mey naar Zaamslag. Streekbüeenkotnst van de Ned. Herv. Zondagsscholen op Gerefl Grondslag Goeree Overflakkee. Deze wordt gehouden D.V. zaterdag 19 juni 1982, aanvang 14.30 uur, in het Herv. Verenigingsgebouw „De Rank" te Stellendam. Spreker deze middag is ds. M. B. v. d. Akker uit B oven-Hardinxveld, hoofdbe stuurslid van de zondagsscholenbond. Hij hoopt te spreken over het evangelisato- risch karakter op de zondagsschool. Als streekbestuur hopen we vele leiders en leidsters van otize flakkeese zondags scholen te ontmoeten. Het Streekbestuur. INGEZONDEN: Aanzienlijke gewassciiade ronde Kleisteegeliied te Ouddorp Het gewas in het schurvelingengebied van Ouddorp heeft bijzonder veel schade geleden door de droogte. Dit is een gevolg van de bijzonder lage grondwaterstand. Het grondwaterpeil ligt in de maanden mei en juni normaliter rond de 90 cm boven NAP. Thans ligt dit rond de 70 cm boven NAP. Hetgeen aanmerkelijk lager is dan de droge jaren 1959 en 1976 toen in deze maanden nog een peil van 90 cm boven NAP werd gemetea De oorzaak van deze uitzonderlijke lage waterstand dient dan ook gezocht te worden in het onttrekken van water ten behoeve van de drinkwatervoorziening, dor de drinkwa terleidingsmij. WMZ. Zij die schade lijden door het onttrekken van grondwater kunnen deze schade ver halen op de drinkwaterleidingmij. WMZ Deze heeft nl. een schadecommissie in het leven geroepen, die de klachten in be handeling nemen. Door enkelen is in middels reeds een klacht ingediend. De behandeling daarvan geschiedt op voort varende wijze. Dringend worden hen verzocht, die me nen schade te lijv...,ü door het onttrekken van water, dit te melden bij de WMZ schadecommissie, p/aA. Fokkerstraat 8, 4462 ET Goes. U dient daarbij naast Uw naam en adres op te geverf de ligging van Uw perceel met kadastrale aanduiding en de gewassoort waaraan U schade lijdt In Uw eigen belang wordt U geadviseerd om de schade tevens door een onafhanke lijke instantie te laten beoordelen, ten einde in een eventuele beroeps c.q. rechts zaak de nodige bewijsmateriaal voor handen te hebbea Als documentatie materiaal kan dienst doen bijvoorbeeld foto's, rapporten van Uw standsorganisa ties of van het proefstation Wageningen. De olielaag in beeld. Door de straffe wind werd de olie vrij hoog op het strand geworpen. (Foto Frans Bakelaar) Op de hele lengte van het Goereese strand, van de Kwade Hoek tot aan de Brouwersdam is in het weekend, terwijl er een straffe wind woei, een olieplak terecht gekomen, hier en daar zelfs enkele meters breed en enkele centimeters dik. De olie is afkomstig uit de Griekse tanker „Katina" die vorige week maandag bij een aanvaring lek raakte. Alhoewel een deel van de weggevloeide olie door een oliebestrijdings- vaartuig werd opgepompt vóór het de kust bereikte heeft een ander deel dat niet meer achterhaald kon worden een ernstige vervuiling van de stranden van Scheveningen tot Schouwen veroorzaakt Een geluk bij een ongeluk is nog dat het weer niet tot strandbezoek noodt; wanneer dat wel het geval zou zijn dan zouden maatregelen dierien te worden genomen. Op Goerees' strand is de fa. Jac. v. d. Broek uit Stellendam inmiddels aan het opruimen van de oliemassa begonnen. Daarvoor zijn o.a. vier kranen en een bulldozer ingezet De Gemeente Goedereede heeft daartoe opdracht gegeven nadat gisteren meer duidelijkheid was ontstaan over de vergoeding van de schade. De verzekering van de eigenaar van de tanker zal aansprakelijk worden gesteld. Wanneer die verantwoordelijkheid onverhoopt zou worden afgewezen(onwaarschijn- lijk trouwens omdat een schadeclaim van Rijkswaterstaat ai is geaccepteerd) en geen schadevergoeding zou volgen dan zal de schoning de Gemeente Goedereede 100.000,gaan kosten. De rest zal in dat geval door C.R.M. worden betaald. OOSTFLAKKEE In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 21 jarige Willem van Maurik uit Oude Tonge bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De politie trof na een melding zaterdagmorgen half zeven het stoffelijk overschot van de jongeman aan in een sloot vlakbij de kruising Vroonweg- Zandweg te Achthuizen. Bij een flauwe bocht was hij rechtdoor gereden en in de sloot terecht gekomen waarbij hij kenne lijk bevsoisteloos is geraakt De jongeman was 's nachts tegen half 3 vanuit Acht huizen richting huis gegaan. Eén dag voor zijn 62e verjaardag over leed zaterdagmiddag in het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee waarin hij vrijdag plotseling moest worden opgeno men de heer M. J. (Tinus) Bijdevaate, sedert 1945 hoofdredacteur van de Zie rikzeese Nieuwsbode, naast zijn betrok kenheid bij de régionale pers bekleedde hij talrijke functies in het maatschappelijke leven op Schouwen Duiveland. Zo was hij werkzaam in de organisatie van het Rode Kruis (in 1971 ontving hij de Rode Kruis persprijs). Hij was voorz. van de Zierik zeese Oratoriumvereniging en hij ver leende bestuurlijke medewerking in tal van andere regionale verenigingen. De begrafenis zal woensdag plaats vinden in zijn woonplaats Zierikzee na een rouw dienst in de Geref. Kerk. Graaf de Ciiambure overleden op 83 jarige leeftijd overleed op het landgoed „Mattenburgh" in de nabijheid van Bergen op Zoom (Gem. Hooger- heide) J. M. L. H. G. Pelletier Graaf de Chambure. Door zijn huwelijk met mej. de Chambure-Kuypers (zij overleed 15 jaar geleden) werd de graaf mede-eigenaar van de uitgebreide eigendommen van deze adellijke dame, de zgn. Bossen van Kuy- pers. Hij was eigenaar van dit 350 ha grote natuurgebied in westelijk Brabant en hij was Ambachtsheer van de heerlijkheid Grijsoord en Klinkeriand te Oostflakkee en Nieuwe Tonge, zo ook was hij eigenaar van de buitendijkse gronden, de Oude Tongse Bank waarop zich vele goede mossel- en oesterpercelen bevinden. Tussen 1970 en 1980 werden veel eigen dommen verkocht en werden de buiten dijkse gronden onteigend. Vrijdag 18 juni a. s. wordt door het L. J. C. de traditionele zomeravondrit gehouden. De inschrijving en start vinden plaats op de Kaai te Oude Tonge. Inschrijven voor deze rit is mogelijk vanaf 19.00 uur, de start is 19.30 uur. Voor de prijsuitreiking zal er een verloting gehouden worden. We hopen weerzoveel mogelijk mensen te kunnen begroeten. L.J.C.-bestuur Flaldceese brandweerl(orpsen belieersen gewestelijice wedstrijden Zaterdag j.l. werden de gewestelijke brandweerwedstrijden 2e klas en 2e klas met perslucht te Zwijndrecht gehouden. Hieraan werden ook door 4 Flakkeese korpsen deelgenomen, dit dank zij de goede resultaten die op provinciaal niveau werden geleverd. In klas 2 speelden mee de brandweer van Ouddorp en de bedrijfs brandweer van de P.T.T. te Middelhamis. De brandweer van Ouddorp werd op deze baan2emet435,5 punten; eerste werdde bedrijfsbrandweer van de P.T.T. met 441 punten en een gem. van 7,98 per verrichte handeling en het predicaat „ruim vol doende". Op de baan 2e klas met perslucht speel den mee de blusploegen van Sommelsdijk en Middelhamis. Middelhamis werd 2e met 472,5 punten, 1 e werd Sommelsdijk met 478,5 punten en een gemiddelde van 8,00 per verrichte handeling wat tevens beloond werd met het predicaat „zeer goed". De vier genoemde ploegen van ons eiland zijn allen gerechtigd door deze prestatie deel te nemen aan de landelijke wedstrijden welke op 4 september a.s. te Sommelsdijk zullen worden gehouden, de brandweer van Sommelsdijk zal aan deze wedstrijden echter niet deelnemen, omdat het haar niet juist lijkt mee te doen aan een' wedstrijd die men zelf organiseert, in hun plaats zal nu de brandweer van Streefkerk meespelen die j.l. zaterdag als derde ein digde. Staande aan de wieg van de pas opgerichte V.V.V. Midden Flakkee hebben de getuigen van de vrijdag middag gemaalite „officiële start" hun filosofieën over de werking van een V.V.V. af kunnen steken. Zelfs werd toen één van de Vs met de beginletter van „verdienen" ge associeerd maar die opmerking kwam uit een andere hoek dan de meer ideeële-, die voorshands door de oprichters wordt voorgestaan. De ervaring, opgedaan door de in- formatrice Ria Zoomers-Zaaijer, heeft inmiddels geleerd dat er ook in Middelhamis behoefte bestaat aan een duidelijke informatie al kan die en Ria betreurt het niet altijd naar genoegen zijn. Al doende is haar een acute behoefte gebleken aan onderdakadressen bij parti culieren. Zo moest ze vorige week een Duits meisje dat via de Haringvlietbrag naar Flakkee was gefietst en Middelhar- nis had bereikt teleurstellen in het zoeken naar een particulier logiesadres. Bij het ontbreken daarvan in Middelhamis moest het meisje weer temg naar Oude Tonge waar wel enkele adressen beschikbaar zijn. Vandaar zal ze de volgende dag weUicht richting Zeeland vertrokken zijn terwijl de V.V.V. Midden Flakkee de toerist juist wil animeren ook de charmes van Midden Flakkee te komen bezien. Particulieren in Middelhamis en Som melsdijk die logiesmogelijkheid aan willen bieden gelieven dat via tel. 4870 door te geven. In de raadzaal werd vrijdagmiddag de V "i>ï V. Yv'. woïuiiig teïi doüp gciiouutii door het voorlopig bestuur in aanwezig heid van gemeentebestuurders, vertegen woordigers van de Ouddorpse V.V.V. en drs. Meijer van de Kamer van Koop handel die al enkele jaren geleden in een rapport over de economie van Goeree Overflakkee de behoefte aan een V.V.V. afdeling had benadmkt V.V.V. voorz. Leen Vroegindeweij liet in zijn openings toespraak weten dat de initiatiefiieemsters, de Middenstandsverenigingen met Kamer van Koophandel, de Provinciale V.V.V. en B en W van Middelhamis hadden over legd vooraleer ze de V.V.V. wérkelijk gestalte gaven. De oprichtingsacte werd op 23 maart gepasseerd ten kantore van notaris Hempenius. Voorlopig bestuur Notaris J. W. Hempenius is een van de bestuursders, samen met mevr. Gerda v. d. Boogert-de Vrij, dhr. L. X. den Hollan der, dhr. A. van Raalte, P. L. de Feijter en J. Hiiyssen. De V.V.V. post is voorlopig gevestigd in het pand van Reisbureau Buysse op het Zandpad. Doelstelling Het zo goed mogelijk verstrekken van informatie aan buitenlandse toeristen-, maar niet minder aan de binnenlandse toerist is een primaire doelstelling van de nieuwe V.V.V., zo lichtte dhr. Vroeginde weij toe. Er komt o.a een evenementen- lijst als service aan de bevolking en de V.V.V- geschenkenbon zal verkocht gaan worden. Als werkingsgebied wordt zeker niet alleen Middelhamis-, maar het hele eiland beschouwd. Dhr. Vroegindeweij hoopt in dezen dan ook op een samenbundeling van krachten tussen de gemeenten OosÜlakkee, Mid- Het kantoor op het Middelharnisse Zandpad waarin het V.V.V. kantoor gevestigd is. delhamis en Dirksland en de Onder nemersverenigingen in het gebied. Van die zijde wordt dan ook niet alleen een mo rele-, maar zeker ook een daadwerkelijke steun op prijs gesteld. Die wordt overigens al ervaren; 70 leden gaven zich op, de Kamer van Koophandel schonk een donatie van 1.000,en de Rabobank voegde de V.V.V. een donatie van 2.500,toe. De toekomst van de nieuwe V.V.V. ziet er veelbelovend uit; in 4 weken tijds werden 120 informaties verstrekt Met mevr. Zoomers, aan wie het informatiewerk bijzonder goed is toe vertrouwd, wordt op een blijvende goede samenwerking gehoopt Wandelroute De openingshandeling, te verrichten door burg. van Welsenis, was een een voudige. Dhr. van Welsenis nam uit han den van dhr. Vroegindeweij het eerste exemplaar van een gedmkte wandelroute door MiddeUiarnis-Sommelsdijk in ont vangst Er zal naar worden gestreefd ook van de andere dorpen op Flakkee derge lijke wandelroutes te ontwerpen. Veel te bieden Het wass burgemeesters overtuiging dat Flakkee de toerrist veel te bieden heeft en met de komst van de V.V.V. Midden Flakkee toonde dhr. van Welsenis zich dan ook hoogst ingenomen. Daarin onder schatte dhr. van Welsenis zeker niet het economisch belang van een groeiende toeristenbezoek en hij wekte het bestuur dan ook op de toeristische aantrekkelijk heden uit te buiten en'te propageren. Met de wandelroute in de hand constateerde spr. dat het beter is dat de toeristen in Middelhamis - Sommelsdijk gaan roni wandelen dan dat ze gauw weer ver dwijnen. „Moge u groeien en bloeien en tot zegen van het eiland werkzaam zijn", zo hoopte dhr. van Welsenis dan ook „Maak er een sterke vereniging van zodat we samen ons mooie eiland kuimen promoten" zo wekte dhr. Joh. Hameete- man van de V.V.V. Ouddorp op, wetend hoezeer het eiland nationaal en inter nationaal in veler belangstelling staat Drs. Meijer van de Kamer van Koop handel vulde die goede raad graag aan, daarbij ook ziend op de commerciële belangen die daarmee kunnen worden gediend, woorden die ook dhr. W. Poort- vliet, sprekend namens de Ondememers- vereniging Sommelsdijk uit het hart waren gegrepen. Teveel naar Zeeland De praktijk van de V.V.V. informatie- post te Oude Tonge die trouwens zal ophouden te bestaan is ook Middel harnisse praktijk geblekea Zo'n 80% van de informaties heeft betrekking op Zee land, waarom dhr. Vroegindeweij in een ten besluite zei: ,,We zullen moeten ver kopen dat we hier net zo goed mooie dingen hebben als in Zeeland". Tijdens de jaarlijkse braderie, waarvan de opbrengst ten goede komt aan onze bewoners, werden onderstaande prijzen nog niet afgehaald. De bezitters van de volgende loten kun nen hun prijs in ontvangst nemen bij de receptie van „De Goede Ree". Lotnummer 607, radiootje; 447, spaar potje; 429, dienblaadje; 701 pop/speel doos; 678, kussen; 10, miniatuur land- bouwwerktuig. Woensdag 9 juni vond de trekking plaats van de verloting. De prijzen zijn gevallen op de volgende nummers: 1 e prijs nr. 251 2e prijs 243, 3 e prijs 840; andere prijzen: nr. 257, 122, 844, 514, 540, 695, 174, 741, 118,672, 141,780. De prijzen kunnen afgehaald worden bij: A. Klink-Vis, Oosthavendijk 18, Middel- harnis (caravanpark). OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Geslaagd: op 4 juni j.l. behaalden Carla van Broekiioven-van Loon en Els de Bmin het diploma voor bejaarden helpster, na een 2-jarige opleiding aan de school voor M.B.O., Roerdomplaan te Rotterdam. Op 14 juni behaalden Coby Grooten- boer, Rina Looy, Corrie Vroegindewey en Ria van Zanten het diploma voor bejaar denverzorgster, eveneens na een 2-jarige opleiding te Rotterdam. DIRKSLAND Voor de tweede maal gaat de gemeente Dirksland een gemeentegids uitgeven en wel per I november a.s. Deze gids zal weer aan alle inwoners van de gemeente gratis worden verstrekt Naast de gebmikelijke gegevens, zoals over het gemeentebestuur, onderwijs, art sen, kruisverenigingen en dergelijke, ligt het ook nu weer in de bedoeling om tevens een zo uitgebreid mogelijk overzicht op te nemen van het verenigingsleven in de gemeente. Om dat overzicht zo volledig mogelijk te kunnen maken worden de verenigingsbe sturen dringend verzocht hun secreta riaatsadres en verdere bijzonderheden op te geven en wel vóór 1 juli a.s. Aan deze datum dient wel strikt de hand te worden gehouden Opgaven kunt U richten aan: Gemeente secretarie Dirksland, telefonisch bereik baar 01877 - 1233, toestel 10 of 14. iis^aissëa E3 B ca a ^ca ia ca C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1