/v^f^f"* Ombuigingen veroorzaken paniek hmbrecMse Nieuwe Tonge krijgt speel/recreatiepian „Floris'' ouddorp: Vrijwel nieuwe kap op molen „de Hoop" geplaatst Visser HcmietonuM Garage KNÖPS B.V. Citroen-Hesselink Zeehonden indoGrevelingen!? 10e Avondvierdaagse in Den Bommel Gemeenteraad van Bru weer rechts AUTO-SCHADE Autobedrijf Ij^i -^VC S4e Jaargang VRUDAG 11 JUNI 1982 No. 5099 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. HET voortdurend gepraat over ombuigingen in het sociale zekerheids stelsel heeft uiteraard veel emoties opgeroepen bij degenen die op een sociale uitkering zijn aangewezen. Werklozen, gehandicapten, arbeids ongeschikten, bejaarden, stuk voor stuk categorieën die op het sociale zekerheidsstelsel zijn aangewezen, kunnen geen dag de krant opslaan of ze lezen dat er weer een politicus of een deskundige een „aanslag" op de hoogte van hun uitkering heeft gedaan. Trouwens, ook de werkenden blijven niet geheel buiten schot, want eventuele kortingen op de ziektewet uitkering of de kinderbijslag raken ook hen. Opvallend bij dit alles is dat de bevolkingsgroepen, die via de sociale uitkeringen mogelijk zullen moeten „inleveren" zelf niet worden gehoord. Er wordt in feite over hun hoofden heen beslist En in het Maandblad voor Sociale Arbeid merkte oud-minister van Sociale Zaken Dr. Veldkamp onlangs terecht op dat ook van een behoorlijke voorlichting aan de betrokkenen niet of nauwelijks sprake is. SOCIALE ZEKERHEID NIET OORZAAK CRISIS MILJOENEN Nederlanders zijn wat hun bestaansrecht betreft geheel of in belangrijke mate afhankelijk van een so ciale uitkering. Ruim een half miljoen Nederlanders zijn werkloos en ontvangen een of andere werkloosheidsuitkering, rond 700.000 zijn geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt verklaard en moeten het dus hebben van een WAO- AWW- uitkering, er zijn minstens 300.000 men sen in ons land die een bijstandsuitkering ontvangen en last but not least toucheren zo'n slordige 1,8 miljoen bejaarden een AOW-uitkering. Het staat wel vast dat de discussies over noodzakelijke ombuigingen in ons sociale zekerheidsstelsel bij vele honderdduizen den Nederlanders paniek en angst ver oorzaken, zeker als we bedenken dat het hier in de meeste gevallen gaat om men sen, die tot de lagere inkomensgroepen behoren. Oud-minister van Sociale Zaken Dr. Veldkamp wijst er in een recente bijdrage in het Maandblad voor Sociale Aibeiü op den. door de ombuigingsmaat regelen bij talloze burgers een stuk ver trouwen en het gevoel van rechtszeker heid ernstig worden aangetast Zelfs wan neer ombuigingen onontkoombaar zijn als antwoord op de hardnekkige economische crisis, dan nog met bedacht worden dat het niet onze sociale zekerheid is, die de crisis heeft veroorzaakt Volgens dr. Veldkamp mag men niet de verwachting hebben dat ombuigingen in het sociale zekerheidsstelsel die economi sche crisis zullen kunnen oplossen. Hij geeft aan dat de economische crisis zich niet alleen voordoet in landen met een zeer hoog niveau van sociale zekerheid (Nederland, Denemarken, West-Duits land), maar ook in landen met een veel lager niveau van sociale zekerheid (Enge land, Ierland). Ook van een andere finan cieringswijze van de sociale zekerheid schijnen velen wonderen te verwachten, maar Veldkamp stelt vast dat dit in de Scandinavische landen al jaren geleden is beproefd, terwijl de werkloosheid daar vrijwel net zo groot is als bij ons. Kortom, ombuigen moet misschien wel, maar het is irreëel om te verwachten dat we daarmee echt uit de problemen zullen komen. VERWORVEN RECHTEN RELATIVEERT dr. Veldkamp het ef fect van eventuele ombuigingen op de gezondmaking van onze economie, hij relativeert ook de argumenten van tegen standers van ombuigingen in de sociale sector. Die tegenstanders beroepen zich nogal eens op „verworven rechten", waaraan blijkbaar niet getornd mag wor den. Dat bleek onder andere bij de dis cussie over een eventuele korting op de ziektewetuitkering. „We hebben jaren ge knokt voor 100% ziektewetuitkering", zo redeneerden de vakbonden, „hoe durven ze daar aan te komen?" Dr. Veldkamp acht een ombuigingsbeleid niet in strijd met het vertrouwensbeginsel, dat velen in de rechtszekerheid belichaamd zien. La coniek stelt hij vast dat zo'n vertrouwens beginsel niet zonder meer kan worden gehanteerd „om voor de eeuwigheid op verkregen rechten te blijven zitten". Omgekeerd wil dr. Veldkamp aan eveiv tuele ombuigingen bij voorkeur een tijde lijk karakter geven. De tijden kunnen immers ook wel weer beter worden! Door maatregelen een tijdelijk karakter te ge ven, wordt het stelsel zelf niet aangetast E r worden alleen bepaalde elementen tij delijk, zeg voor een periode van vijfjaar, daaruit gelicht of gewijzigd toegepast Wil men toch de doelstellingen van het sociale zekerheidsstelsel wijzigen, dan zijn derge lijke wijzigingen niet met een beroep op een voorbijgaande economische crisis te rechtvaardigen. Want nogmaals, het is niet de sociale zekerheid die deze crisis heeft veroorzaakt BETERE VOORLICHTING DR VELDKAMP wijst er in zijn bij drage op dat politici zich steeds moeten realiseren dat het bij sociale uitkeringen gaat om de zingeving van het bestaan van vele honderdduizenden mensen. Die mensen hebben ook recht op een goede voorlichting, wanneer er ombuigingen moeten worden doorgevoerd. Aan die voorlichting mankeert heel wat zo niet alles. Voorts orden die betrokken cate gorieën, c.q. aun belangenorganisaties, onvoldoende betrokken bij de discussies over de bezuinigingen. Er wordt over de hoofden van de gehandicapten, werk lozen, bejaarCi n en andere groeperingen heen beslist Ij spraak is een mooi woord, maar voor die groepen schijnt dat hele maal niet te geiden. Nu we terug moeten (hopelijk slechts tijdelijk) van de wel vaartsstaat naar de versoberingsstaat en er duidelijke keuzes moeten worden ge maakt is het een goede zaak om de mensen, die dat het eerst in hun porte monnee zullen merken te overtuigen van de noodzaak van die ombuigingen. Mr. A. BRONSBERGEN Geslaagd vooraOe zdterhetd! Volgende week van maandag- tot en met donderdagavond 141/m 17 juni zal inDen Bommel weer de traditionele Avondvier daagse worden gehouden. Het is de 10e keer dat die door de Gymnastiekvereniging ONA wordt georganiseerd. Deelname is mogelijk op 5 en 10 km afstand per avond. Men kan a.s. maandagavond vóór 7 uur inschrijven aan de sporthal aan de Schaapsweg a 3,50 per persoon. Een 2500 m groot gebied in Nieuwe Tonge, gelegen tussen de Hertog J. van Beierenlaan, de Flo- risstraat en de Aelbrechtstraat, heeft een recreatieve bestemming-, met als subbestemming „speelter- rein" gekregen. De gemeenteraad heeft hiertoe besloten nadat duide lijk was dat geen behoefte bestond aan realisering van de aanvanke lijke bestemming ten dienste van het openbaar bestuur. Verenigings leven, godsdienstuitoefening, on derwas o.i.d. In die omgeving bleek aan een recreatieve bestemming meer behoefte. Bij de Gemeenteraadsverkiezingen in Bruinisse werd de S.G.P. de grootste win naar, ten koste van de Partij Algemeen Belang (VVD.). Het aantal Raadszetels tot dusver 7, kwam op 11door vermeerdering van het inwonertal. Daarvan profiteren C.D.A. en Lijst van der Velde (P.v.d.A.) elk met een zetel, maar de S.G.P. met twee, terwijl Algemeen Belang gelijk bleef. De Gemeenteraad die vier jaar lang met 4-3 een linkse signatuur vertoonde is nu weer rechts geworden. In de nieuwe gemeenteraad hebben C.D.A., S.G.P. en P.v.d.A. (Lijst van der Velde) nu elk drie zetels, de lijst Algemeen Belang( V.V.D.) 2. In stemmenaantal uit gedrukt was dit 486, 443 en 467 en 427 stemmen. De restzetel werd dus aan de S.G.P. toegewezen, dank zij een meerder heid van 16 stemmen op Algemeen Be lang. De lijst Vrij Bru, die als vijfde mee deed, kreeg slechts 32 stemmen. Gekozen werden voor de S.G.P.: L. J. van den Bos, G. E. Houtekamer en A. Slingerland, voor het C.D.A.: H. Schot M. Meeuwsen en J. S. Wiebrens, voor de lij st van der Velde: M. J. van der Velde, A. J. Bal en M. Houkamp en voor de lijst Algemeen Belang: M. Verspoor en W. F. M. Vonk. Tijdens een contactavond met de be volking is dat te nadrukkelijker gebleken en in die wetenschap had de raad er geen moeite mee de bestemming te wijzigen en voor de iruichting van het plan een krediet van 153.240,— uit het fonds stads uitbreiding beschikbaar te stellen. De bewoners zijn ook al gekend in de inrichting van het plan. Er komt o.a. een asfalt- of betonplein, een kümheuvel in- plaats van de aanvankelijk gedachte zand bank. Voorts wordt er een slingerend pad aangelegd en rond de paden wordt het terrein opgehoogd en beplant De raad ging unaniem akkoord. Zeker ook de V.V.D. fractie: „al was 't alleen al omdat wij een Floris (dhr. Kersbergen, red.) in de fractie hebben", grapte dhr. Jacobs. Dirksland, 01877 - 1357 «soeoeoecccceco Vorige week zijn in het Greve- S Ungenwater voor de jachthaven van g Herkingen enkele zeehonden op gedoken. Nadat ze verdwenen wa ren zijn ze niet opnieuw gezien. Naar verluidt hebben vissers uit Bifuinisse die in de Grevelingen fiiiken hebben uitgezet ongeveer een maand geleden in enkele van 8 die fuiken dode zeehondjes aan- K getroffen. Wanneer de dieren daar- in terecht komen wacht ze - tra- 8 gisch genoeg-de verstikkingsdood. X Het is waarschijnlijk dat de zee- 0 honden die in het Grevelingenmeer K zijn gesignaleerd vanuit zee, via de 8 inlaatsluis in de Brouwersdam naar o dat binnenwater zijn gekomea SeoeoooooooaooooooooooooooM De kap nog op de grond; aan de hand van het formaat van de personen kan de grootte ervan worden afgeleid. De in restauratie zijnde molett „de Hoop" van de fam. Voogd te Ouddorp is dinsdagmiddag van een vrijwel nieuwe kap voorzien; de oude was er begin maart afgehaald en vanaf die tyd heeft de molen er aldus onttakeld bijgestaan. Tientallen belangstellenden uit de omgeving, waaronder ook fervente molenliefhebbers, zijn getuige geweest van het vrij spectaculaire karwei waarvoor het molenmakersbedrijf Verhij uit Hoogmade een gigantische kraan had ingehuurd. Die heeft de ruim 10 ton zware kap dan ook moeiteloos naar zijn hoge plek op de molenromp getild. Het was voor de liefhebbers een unieke kans geweest de anders onbereikbare kap nu van zó dichtbij te zien en er is dan ook heel wat film op verschoten. „Zelfs het kleinste kind van nu zal dat niet meer meemaken", zo besefte een van de buurvrouwen die ook een kijkje was komen nemen. De molenmaker zal ernaar streven ook de deels te vernieuwen wieken weer zo snel mogelijk aan te brengen; wellicht kan dat nog deze maand plaats vinden. Wanneer de molen er straks weer gaaf bij staat zullen de heren Voogd weer echt „op de wind" gaan draaien. Met de totale restauratie is een bedrag van bijna 3 ton gemoeid, waarin door de Gemeente, het Rijk, de Provincie en het Pr. Bemhardfonds wordt gesubsidieerd; een deel van de kosten is voor rekening van de eigenaar. ea ca aa ca Q ca a ca o OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Bedrijvigheid Maaslcant fabrieicen Bruinisse - Steiiendam Terwijl in Steiiendam twee Noordzeekotters worden afgebouwd, deAm 14 voor J. Siereveld en de VI. 27 voor de firma L. de Nooyer, beperkt men zich momenteel in het moeder bedrijf van de firma Maaskant tot reparatie- werkzaamheden, voorlopig aan de D. 95, de grote Ierse Noordzeekotter AÜantean uit Du blin. Op 25 juni wordt in Polen een derde casco te water gelaten, een Noordzeekotter ter ver vanging van de huidige G.O. 38 „De Vertrou wen" van de firma C. Tanis en Zn. te Goede- reede. Na de vakantie komen dan ook twee mossel- kotters aan de afbouwkade, een voor de firma J. Meijnaard en een voor de firma P. J. Barbee, thans resp. de YE 16 en de YE 19 uit Yerseke. In beide schepen zal de nieuwe pneumatische anker en uitkaplier geplaatst worden, een ver beterde versie van de thans algemeen in gebruik zijnde Uerea En als klap op de vuurpijl ook een nieuwe verbetering^van het lossysteem, wel volgens de lossing met waterkracht, maar waarbij uit wassen op het gebied van extra hoge druk en overmatig geluid, zijn verbeterd, zodat de mos selen een nog betere behandeUng krijgen, dan de lossing met waterkracht toch al was. Beide verbeteringen, zowel van de lieren, als van de losinstallaties zullen binnen enkele weken te Bruinisse worden gedemonstreerd. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 ooeoo»; 3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1