C.D.A. Goedereede Burg. C. de Vos kreeg in Oostflakkee een écht warme ontvangst Tong en kabeljauw worden schaars Prins Mauritsschool HamimmMf Amnesty International organiseert weer schrijfavonden T Anjeraktie Goedereede Kollekte Anjerfonds Raad M'harnis akkoord met plaatsing torenhoge windgenerator |Uw huis verkopen TAMBOER 54e Jaargang No. 5098 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redictie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wij danken U hartelijk voor Uw steun gegeven bij de Gemeenteraadsverkiezing van 2 juni j.l. Wij zullen ons best doen om Uw belangen te behartigen. Vanaf dinsdag 11 mei is Amnesty Inter national weer gestart met het organiseren van schrijfavonden. Deze schrijfavonden bieden u de gelegenheid om brieven te schrijven naar ambassades of autoriteiten van landen waar mensen onrechtmatig gevangen gehouden worden en/of ge marteld worden. Door middel van die brieven kunt u een beroep doen op de autoriteiten van bovengenoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te laten en een eind te maken aan het martelen. U hoeft de brieven niet zelf op te stellen, er zijn voorbeeldbrieven aanwezig die u over kunt schrijven. Voor de postzegels vragen wij u een vergoeding. De schrijfavonden zullen iedere 2 e dins dag van de maand gehouden worden in de Openbare Lagere School aan het Zand pad te Middelhamis. Behalve in juU en augustus. De eerstvolgende avond is dinsdag 8 juni. Tussen half 8 en half 10 is iedereen vanaf 14 jaar welkom om te komen schrijven maar ook om eens te komen kijken. U kunt natuurlijk ook aller lei informatie krijgen over het werk van Amnesty International. Tot ziens op dinsdagavond tussen half 8 en half 10. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Frits de Nijs, Zuiddijk 37, Oude Tonge, tel. 01874 - 2549 en bij Els Keuvelaar, Zandpad 32, Middelhamis, tel. 01870 - 2157. In verband met de landelijke Anjeraktie ten bate van hetPrins Bemhard Fonds zal er op 11 en 12 juni in Goedereede en op Goedereede-Havenhoofd worden ge- kollekteerd. Tijdens de koUekte op Goedereede-Ha venhoofd op 12 juni zal er door de Kon. Fanfare „ApoUo" om 18.00 uur een mars worden gemaakt Daarna zal de Kon. Fanfare „ApoUo" om 20.00 uur een concert verzorgen op de Markt te Goedereede. OUDDORP In de periode 9-20 juni zal een huis aan huis kollekte voor het Anjerfonds worden gehoudea Het Anjerfonds^teunt op grote schaal culturele verenigingen financieel bij bijzondere uitgaven. Diverse verenigingen op ons dorp heb ben meermalen een bijdrage ontvangen van dit fonds, dat onze aandacht en sym pathie ten volle verdient Een aantal leden van de Muziekvereni ging „Concordia" en van de Chr. Gem. Zangvereniging „Met Hart en Stem" zul len deze kollekte verzorgen. Een belangrijk deel van deze kollekte komt rechtstreeks ten goede aan voor noemde verenigingen. Tong en kabeljauw zullen de eerstko mende jaren schaars zijn. Dat verwachten de biologen, die steeds maar aan het werk zijn om de samenstelling van de z.g. visstapels te verkennen. De sterke jaar klasse 1979 is grotendeels weggevangen, het jaar 1980 was niet zo best en ook 1981, ofschoon beter dan 1980, is beslist geen goed broedjaar geweest Voor wijting zijn de voomitzichten wat beter. En wie in 1983 en 1984 toch vis wil eten, zal altijd nog bij de schol terecht kunnea Drie goede jaarklassen, 1980, 1981 en 1982 volgden elkaar op en ook voor 1982 zijn de verwachtingen optimis tisch. „Hoe minder haring hoe meer platvis", wordt in de praktijk wel eens beweerd en het leek er op, dat de praktijk beweest dat het gezegde bewaarheid werd, ook voorde kabeljauw achtte men deze stelregel juist De biologen bestrijden dat echter, in de haringmagen worden praktisch geen kuit of larven van kabeljauw of platvis aan getroffen, maar wel blijkt de kabeljauw zelf een echte kannibaal te zijn, die mstig een deel van zijn nageslacht op eet en jonge gul, als een lekker hapje beschouwt als het hem voor de bek komt Deel van gem. raad M'harnis tegen popconcert Zaterdag a.s. zal er op het hockey- terrein voor de sporthal te Middel- harnis een popconcert worden gegeven, maar dat heeft zeker niet de instemming van een groot deel van de gemeenteraad. J.l. donderdag, aan het eind van de maandelijkse raadsvergadering, ovei^ rompelde burg. van Welsenis de raad met een mondeling voorstel akkoord te gaan met het verzoek van de „Jail- house" groep voor het houden van het concert gemeentegrond beschikbaar te stellen. De raadsvoorz verzekerde de raad dat een zo plotseling gerezen voorstel als dit tot de volstrekte uitzonderingen zal be horen maar het werd thans gedaan omdat de groep in tijdnood is gekomea In het eerder gelegde contact was van de pre- ciese datum onvoldoende ter kermis ge bracht en nu dat 12 juni bleek te zijn kon met het voorstel niet tot een volgende vergadering worden gewacht Het was zeer tot ongenoegen van dhr. J. H. Koppelaar (SGP) die behandeling van het voorstel afwees opdat ook de „Jail- house' zou leren dat er orde en regel moet zijn waaraan ook zij zich te houden heb ben. Dhr. Koppelaar vond in zijn protest deherenG. C. Joppe straks R. P.F.) enT. A. Arensman (CDA) aan zijn zijde. Elk van hen verklaarde zich tegen, ook omdat er voor de omgeving geluidsoverlast te vrezen is. Het concert zal overigens 's middags gehouden worden. „Bovendien, we weten dat de aard van deze muziek weinig opbouwend is waarom we het zeer betreuren dat dit nu kennelijk ook in Middelhamis plaats gaat vinden", zo gaf dhr. Koppelaar uitdrakking aan zijn te leurstelling. Daarentegen meende dhr. de Vries dat ook popmuziek een cultuur is en met hen verklaarde dhr. Hoogzand zo'n concert niet te willen weren. Het betekende dat de raadsmeerderheid akkoord ging en dat het concert gehouden zal worden. „Voorlopig voor één keer waarin we willen zien wat er gebeurt" aldus burg. van Welsenis. Radio „Superstar"' uit de lucht In samenwerking met de Radio-controle dienst heeft de Rijkspolitie zaterdag morgen de illegale radiozender „Super star" in beslag genomen. Daarmee werd deze zender die op de F.M. uitzond het zwijgen opgelegd. De bijna 25 jarige V. uit Nieuwe Tonge werd verbaliseerd. Gedu rende langere tijd heeft hij vooral in de week-ends plaatjes en reclame bood schappen uitgezonden. In zijn vergadering van j.l. donderdag heeft Middelhamis' gemeenteraad vooruitlopend op de dan noodzakelijke herziening van het bestemmingsplan bouwvergunning verleend aan de gebr. Vreeswijk, Battenoordsedijkte Nieuwe Tonge, voor de bouw van een windgene rator die maar liefst 38 meter hoog zal worden. Volgens het bestemmingsplan mogen dergelijke bouwwerken (geen ge bouwen z^nde) niet hoger zijn dan 6 meter, met een vrijstellingsmogelijk- heid tot 15 meter, aanzienlijk tekort derhalve voor de voorgenomen 38 me ter mast... Echter...., uit een oogpunt van het zoe ken naar altematieve mogelijkheden om energie op te wekken, achten B en W een aktief beleid in deze zeer op zijn plaats, waarom de raad werd voorgesteld zich niet te laten weerhouden door het gegeven dat Rijk noch Provincie zich al over ontworpen richtlijnen zouden hebben uit gesproken. De te plaatsen windmolen is qua ligging, esthetica en weinig of geen te verwachten overlast alleszins aanvaard baar, zo legde het College de raad voor. Om plaatsing van de molen ook plano logisch te kunnen verantwoorden zou voor het bewuste perceel een herziening van het bestemmingsplan dienen te worden voorbereid. De raad besloot zowel tot het een als tot het ander. Overigens zal de DIRKSLAND Deze week zal de Prins Mauritsschool, Ireneplein 13, in het teken staan van de zending. Donderdag 10 jimi zal er op het school plein een rommelmarkt gehouden worden. Ook is er ijs, koek, limonade, frait enz. te koop. Voor de kinderen zijn er diverse spelen georganiseerd. Aanvang half twee. U bent van harte welkom. De opbrengst is bestemd voor een zen dingsproject in Nigeria. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Hervormd bejaardencomlté Ofrksland Mede in verband met ziekte van enkele deelnemers(sters) zijn er nog enkele plaatsen over voor het reisje dd. woens dag 9 juni a.s.: Dus morgen Ouderen, maar ook niet ouderen kunnen zich dinsdagavond 8 juni tussen 6 en 8 uur in verbinding stellen met mevrouw van ZwoU, Oranjelaan 55, tel. 1746. Indien men interesse heeft het reisje mee te maken. Vertrek om half één uit Dirksland. Wij bezoeken het Vogelhart Afifauna en di neren in Katwijk aan Zee. Prijs alles in begrepen 45,per per soon. In de welhaast ovenhete sporthal te Oude Tonge heeft zaterdag middag de installatie van Oostflakkees' nieuwe burgemeester dhr. C. de Vos plaats gevonden. Die genodigden die in die broeikas een gereserveerde plaats konden bezetten troffen het nog boven de andere omdat ze zich met de kartonnen strook die ze op hun stoelen troffen nog iets van koelte toe konden wuiven in de drukkende hitte die tot ver door de veertig graden was gestegen! Twee E.H.B.O.'ers wachtten gelaten op door hitte bevangen slactitoffers maar ieder zat de rit dapper en dampend uit, in plakkende shirts en met natte haren. Een ongedacht „warm" onthaal voor dhr. de Vos al mag gezegd dat er ook van een figuurlijke warmte kon worden gesproken, al kende dat wat nuances. De politieke kom-af (de P.v.d.A.) van de nieuwe eerste burger wordt zeker niet door elk van de raadsleden op prijs gesteld. Zo maakte V.V.D. raadslid v. d. Boogert duidelijk de stellingen te zullen be trekken wanneer dhr. de Vos een al te ambitieus P.v.d.A'er zou blijken te zijn Maar er was rneer dat dhr. de Vos te denken moest geven. Was de 5 e juni de datum van zijn installatie niet de datum geweest van het overlijden van Thor- becke, de moord op Bönifatius en de onthoofding van de graven van Egmond en Hoorne, een geladen datum derhalve Het was oud-burgemeester v. d. Harst die het overigens ludiek bedoeld ter sprake bracht, wijzend op de tegenstelling dat er nu, inplaats van een onthoofding, sprake was van de plaatsing van een „nieuw fris hoofd". Uit de kennismaking had dhr. v. d. Harst de stellige indruk gekregen dat dhr. de Vos de normen van het Gemeentebelang en van het gezond verstand zeker niet achter zal stellen bij een eventueel anders luidend partij be lang. Dhr. v. d. Harst wenste hem dan ook toe spoedig niet meer iemand vóór-, maar iemand van de gemeente Oostflakkee te zullen zija Met de wens op een vol doening gevende periode bood dhr. v. d. Harst zijn opvolger iets aan waarvan hij onthulde dat het klotst... De installatie Aan iets koels en „klotsends" waren de genodigden hard toe maar eerst was er de officiële installatie, ingeleid door loco burgemeester A. Kroon en het voorlezen van het Koninklijk benoemingsbesluit door wnd. secretaris dhr. Heijkoop. Dhr. Kroon verklaarde in zijn begroe- tingswoorden het kennelijke vertrouwen dat spreekt uit het Koninklijk Besluit dhr. reactie daarop van G.S. nog dienen te worden afgewacht, zo calculeerde de raadsvoorzitter burg. van Welsenis in. Hij was trouwens bijzonder ingenomen met de van de raad verkregen instemming waarmee een antwoord is gegeven op het novum windgenerator dat zich ook op Flakkee aan zal dienen. De voorz. maakte bekend dat met de gemeenten Dirksland en Oostflakkee is afgesproken zich te houden aan de richtlijnen zoals die door „Stad en Landschap" opgesteld zijn waarmee voorkomen wordt dat door de onderscheidene gemeenten andere nor men worden gehanteerd. Het voeren van een actief beleid in dezen, zoals door het College gepropa geerd, had ook de instenmiing van dhr. Koppelaar. Deze vroeg zich daarbij wel af of de gemeente zo actief zal blijven als het bouwwerk later in strijd zou blijken met de richtlijnen óf dat de aanvrager daar dan de dupe van zal zija... Het woord is vooralsnog aan Gedepu teerde Staten. de Vos tot burgemeester van Oostflakkee volledig te delen waaraan hij de hoop toevoegde dat Oostflakkees' toekomst, met dhr. de Vos aan de leiding, voor spoedig zal zijn. Dhr. Kroon verzweeg daarbij niet de zorg die bestaat om de financiële gevolgen van het rioleringsplan waarin een handreiking van het Rijk niet gemist zal kunnen worden. Nadat hij in 't kort nog meerdere zaken naar voren had gehaald die 's burgemeesters aandacht verdienen wees dhr. Kroon op de goede zakelijke onderlinge verhoudingen in de raad. Weliswaar zijn erpolitieke menings verschillen maar dhr. Kroon kon dhr. de Vos verzekeren dat er evenzeer respect voor anderer mening bestaat. Nadat ook mevr. de Vos en de beide kinderen waren begroet sloot dhr. Kroon zijn rede af met die toe te leiden naar de officiële handeling, het omhangen van de ambtsketen. „Een belangrijk moment voor mijn gezin en mij", zo zag dhr. de Vos op de officiële handeling terug, in de eerste plaats dank uitsprekend aan H.M. de Koningin voor de ontvangen benoeming, maar dank liet hij ook gelden jegens zijn echtgenote en de kinderen die hem uit het mooie Odijk naar Oostflakkee willen vergezellen. In dat kader plaatste burg. Vos zijn oproep aan de raad en de bevolkjng zijn gezin de mimte voor een eigen leven te laten: „We willen graag voor een zeer groot deel ons eigen leven, zoals we dat gewoon waren, blijven leven. Wij stellen het zeer op prijs zo gewoon mogelijk te worden behandeld, niet meer, maar ook niet minder dan de andere inwoners van Oostflakkee. Wij willen niet op een eilandje wonen (wel op een eiland als Flakkee), maar midden in de gemeenschap van Oostflakkee", zo maakte dhr. de Vos duidelijk De raad maakte hij deelgenoot van zijn verlangen van de komende ambtsperiode iets goeds te maken, waarbij hij vaststelde het niet alleen te kunnen maar raad en bevolking, in verschillende rollen, slechts behulpzaam te kunnen zijn. Het bleek 's burgemeesters stellige voor nemen de besluitvorming van de raad zo goed mogelijk te doen plaats vinden en uit te voeren en alle raadsfracties steeds alle informatie te geven over onderhanden zijnde zaken: „....dit alles zo zie dhr. de Vos betekent geenszins dat de burgemees ter een kleurloze figuur wordt die po litiek niet meer herkenbaar is. Ik ben lid van de Partij van de Arbeid en daar schaam ik me niet voor, integendeel, ik ben er trots op lid te zijn van een partij met een dergelijke rijke traditie". Loco-burgemeester Kroon hangt de nieuwe burgemeester de ambtsketen om. „Teamleider" wilde dhr. de Vos óok graag zijn in het college van B en W en vervolgens zag hij de burgemeester ook als een „zelfstandig bestuursorgaan" o.a. in zijn kwaliteit ais hoofd van de plaatselijke politie waarom de burgemeester een her kenbaar en duidelijk beleid dient te voeren. Vertrouwensfiguur Zeker wil dhr. de Vos óók zijn een vertrouwensfiguur van de burgers; even wel niet als eerste-, maar als laatste sta tion nadat alle andere mogelijkheden uit geput zijn. Na de beste wensen op de goede samen werking met het personeel te hebben uit gesproken gaf dhr. de Vos tenslotte een nadere uitdrukking aan zijn visie op de maatschappij, o.a. gevormd in zijn werk aan de Evert Vermeer Stichting en het achtjarig wethoudersschap van de ge meente Bunnik. Daarbij sprak dhr. de Vos over de noodzakelijkheid de stmcturen op mondiaal niveau fundamenteel te ver anderen, op zodanige wijze dat de Derde Wereld zelf zijn lot in eigen handen zal kunnen nemen. Het is sprekers' mening dat ook in Oostflakkee zai moeten worden ingespeeld op deze ontwikkeling die er toe noopt collectief een forse stap temg te doen. Sprekend over de basisbehoeften van de armsten in de Derde Wereld zag dhr. de Vos de basisbehoeften van Oostflakkee niet voorbij; graag verklaarde hij zich bereid aan de tegemoetkoming daarvan te willen werken. Geluiden uit de Raad Grote tevredenheid binnen de PvdA fractie over de komst van een niet confes sionele burgemeester, zoals in de profiel schets was gevraagd en dhr. Poortvlietdie dat verwoordde wees er tot sommiger geraststelling op dat niet de burgemeester maar de fracties de kleur van het College vormen. Spr. liet een hartelijk welkom tot de hele fam. de Vos horen, hopend dat zij zich spoedig één zullen voelen met de bevolking. Minder ingenomen met de benoeming van een PvdA burgemeester verklaarde zich namens de VVD fractie dhr. G. V. d. Boogert, temeer omdat in de profiel schets geen van de fracties specifiek om een PvdA'er had gevraagd. Overigens toonde dhr. v. d. Boogert zich best bereid het met de nieuwe eerste burger te pro beren, al moest hij dan ook vaststellen dat begrippen als inspraak en medezeggen schap niet meer dan kreten zijn gebleken. Spr. verklaarde zich bij voorbaat akkoord wanneer de nieuwe burgemeester emaar zal streven het bestuur dichter bij de mensen te brengen, „maar", zo waar schuwde hij daarentegen: „wanneer U partij politieke stokpaardjes wil berijden dan komen er grote problemen omdat dan 2/3 deel van de bevolking niet met U meedenkt". De CDA fractie bleek redelijk ingeno men met de nieuwe burgemeester, zo kon worden opgemaakt uit het betoog van dhr. Hokke. „Wij zijn niet zo gelukkig met Uw politieke keuze maar het bericht dat U tot een kerk behoort kwam ons als een glim lach tegemoet", aldus dhr. Hokke, be vreesd als hij zich toonde voor een verdere ontkerkelijking ook van ons land en volk. „Juist in deze tijd van verdwazing en drang naar progressiviteit is het van grote betekenis het geloof waarlijk te mogen beleven", zo bezag diir. Hokke, de nieuwe burg. namens het CDA toezeggend naar vermogen deer te willen nemen aan het besturen van de Gemeente. Een,,.welkom" namens de SGP fractie werd vertolkt door dhr. C. Breeman. Spr. sprak de hartelijke wens uit dat dhr. de Vos het burgemeestersambt zou mogen bekleden in afhankelijkheid van Hem en naar het richtsnoer van het onfeilbaar Woord van God. Dhr. Breeman verheelde overigens niet dat het zijn fractie verdriet een linkse burgemeester te moeten ont vangen en spr. sprak er zijn teleurstelling over uit dat dhr. de Vos te kermen heeft gegevenalhoewel Ned. Herv. zijnde niet aangesproken te voelen doorde Geref. Bond in de Herv. Kerk. Desniettemin aanvaardt de SGP fractie de nieuwe burg. met de erkenning dat wat God doet wel gedaan is en spr. had er dan ook geen moeite mee burg. de Vos en zijn gezin hartelijk te verwelkomen. Nadat ook van de zijde van het Ge meentepersoneel een welkom had ge- klonken, gesproken door dhr. Heijkoop als wnd. secretaris heeft burg. Vos die gehouden, toespraken in het kort van wege de drukkende temperatuur be antwoord met als belangrijkste toezegging oog te zullen hebben voor alle stromingen. „Ik hoop met elk van U verder te kuimen want het is duidelijk dat we verder zullen moeten!" zo legde dhr. dé Vos de raad voor. Meerdere sprekers Nadat door burg. de Vos de officiële raadsvergadering was besloten met het voorlezen van het dankgebed was nog het v/oord aan meerdere sprekers, onder wie oud-burgemeester W. M. v. d. Harst, burg. J. Steegmans van Bunnik, burg. H. Bos van Dirksland namens de Burge- meesterskring( en)B randweercomman- dant W. A. v. d. Welle en Politiecomman- dant R Osinga. Namens de collega's van de Evert Vermeer Stichting sprak mevr. E. Herfkens een bijzonder spontaan af scheidswoord tot veler vriend „Coi^'. „Uw verwachtingen omtrent hem kunnen niet hoog genoeg gespannen zijn"; zo gaf ze over de hoofden heen de Gemeente Oostflakkee te kennen. Mevr. Herfkens verzekerde dat dhr. de Vos een loyaal bestuurder is die bij tegenslagen als een vader kan zijn: daarom is 't goed dat hij nu burgervader is geworden", stelde ze vast Het verlossende woord Na al die goede woorden kon dhr. Kroon het verlossende woord spreken: „naar buiten!" De zwetende en puffende bezoekers ga ven daar prompt gehoor aan. Buiten, onder de bomen kon een drankje ge dronken worden dat al die tijd onder de koude douche had gestaan.... Zij uit Odijk en Bunnik die aanwezig waren moeten hebben gedacht dat hun vriend Cor de Vos in de tropen is neer gestreken inplaats van in 't Oostflakkeese waar 't best heel erg fris kan zija.^. IB a o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1