Maas en Scheldebode r goed 20 en 27 mei 1892 jeugd- hoekje ,P------4 Briefwisseling van Oom Ko 1 9 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 28 MEI 1982 Pubiikatie van het Streek Museum Goeree - Overflakkee Kerkstraat Sommelsdijk A. J. K. Een jarige w-54[^^r*Me-f%j^iirr^ie-S!»^&isir^ 1 2 3 k 5 10 11 11 i3 ie'^^4^^«rMie'^»j^g^<r»H«'-i:k4lg^^«r^i«^^ PLAATSELIJK NIEUWS HERKINGEN Het nieuw benoemde raadslid de heer A. W. Keijzer heeft die benoeming aan genomen, en zijn zijne geloofsbrieven, naar men verneemt, reeds goedgekeurd. OUDDORP Verleden week donderdag brak er 's avonds te ongeveer halfzeven brand uit in het huis genaamd „de Jonkerstee" be woond door Klein. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluschte het vuur, zodat de brand zich beperkte tot het uit branden van het woonhuis. Er waren een viertal kinderen in het huis, waarvan de oudste 6 jaar. De oudste twee hebben zich door het raam weten te redden, de jongste heeft zoo'door het vuur geleden, dat het aan de bekomen brandwonden is over leden. Een collecte voor het ongelukkige gezin, dat alles verloren heeft, heeft ruim 275,opgebracht, waarvan 50,te Goedereede. Tot onze bevreemding heeft G.S. van Zuid Holland de benoeming van den secretaris T. Lodder K.zn. tot ontvanger der gemeente niet goedgekeurd, op grond van familie betrekkingen tussen hem en een wethouder. Heeft zich in andere ge meenten wel eens een dergelijk, geval voorgedaan? OOLTGENSPLAAT Zondagmorgen had een droevig ongeluk plaats. Drie knapen hielden zich op den zolder der ouderlijken woning onledig met een revolver, die zonder weten van de een door de ander geladen was. Toen nu degene die het gedaan had, het wapen overgaf ging het schot af en trof hem in de buik. Dewijl men, volgens geneeskundig advies, het ergste vreesde, is de toestand tot op heden, voor de bedroefde ouders nog niet hoopeloos. NIEUWE TONGE Heden middag ten 4 ure trof den land bouwer J. V. d. H. een tweede treurige slag; genoemde landbouwer was met zijn zoon M. in het land werkzaam, toen zijn zoon plotseling dood bleef Juist 4 maan den geleden was zijne vrouw hem door den dood ontvallen. INGEZONDEN STUKKEN Uw correspondent te Ouddorp vroeg in uw laatste nummer of er meer gevallen voordoen waar de wethouder en gemeente ontvanger vader en zoon zijn. Mag ik u op Middelharnis en Melissant attend maken? In éérstgen. gemeente is de heer C. v. d. Broek reeds sedert lang Wethouder en ZEd. Zoon mede reeds lang gemeente ontvanger, terwijl in de gemeente Me lissant de heer M. Rooy gemeente sec retaris en gem. ontvanger is, m.i. is het motief van de H.H. gedeputeerden dus ongegrond. Hoogachtend, Opmerker. MARKTBERICHTEN DIRKSLAND Tarwe/7,75 a6,75; Rogge/■5,25 a7, Gerst 3,70 a 4,25; Haver/2,50 a 3,90; Erwten/6,a6,95; Bruine bonen/6, a 9,50. Aardappelen/ 4,a 4,50; Ajuin 2,50 per 6 kg.; Boter/ 0,55 per 5 ons; Eieren/ 3,25 per 100 stuks. ROTTERDAM Op de veemarkt werden aangevoerd: 264 vette en magere runderen, 155 vette en gras kalveren, 359 schapen of lam meren, 624 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Runderen 1 qual. 7,8 et.; 2de qual. 70 et.; 3de qual. 64 et; Kalveren 1 qual. 110 et; 2de qual. 8 et; Schapen 1 qual. 60 et.; 2de qual. 55 et; Varkens 1 qual 24 et; 2de qual. 23ct; 3de qual. 22 et 1."" d.'<i'««i Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. ANNIE M. G. SCHMIDT Weet u waar Annie M. G. Schmidt woont Antwoord: Ja, in Grasse in Zuid- Frankrijk, maar daar wil de schrijfster liever niet gestoord worden. Haar corres pondentie-adres luidt p/a uitgeverij De Arbeiderspers, Singel 262,1016 AC Am sterdam Centrum. WASMERKEN Mijn echtgenoot is vóór zijn overlijden geruime tijd verpleegd in een bepaalde inrichting. Daar werd al zijn wasgoed gemerkt. Hoe krijg ik die merken er uit? Antwoord: Dat kan niet, tenzij u ze er uit zou knippen Men gebruikt daarvoor een inktsoort die zo ongeveer tegen alles bestand is, vooral ook tegen chloor en wasmiddelen. En dat betekent, dat u mid deltjes zou moeten toepassen die het weefsel aantasten. En dan kunt u beter de schaar er in zetten. Hooguit kunt u de merken onleesbaar maken met dezelfde inkt OUD PAPIER Ik heb een abonnement genomen op een leesportefeuille. Die is wel goedkoper dan de vorige, maar nu krijg ik uitsluitend oude tijdschriften die ik nog kén van vorige jaren en nog vies en beduimeld zijn door andere lezers voor mij. Ik weiger te be talen, maar nu krijg ik aanmaningen. Wat nu Antwoord: U hebt een abonnement afgesloten, dus u kunt dat schriftelijk opzeggen. Wat u verschuldigd bent ge durende de looptijd, moet u echter be talen. Daar is niets tegen te ondernemen, want in de leveringsvoorwaarden staat helemaal niets over de dagtekening van de tijdschriften in de map. Er staat ook niets in over evt klachten, fouten in de be zorging, of omruilen van de inhoud als een cliënt niet tevreden mocht zijn. In de tarieflij st lezen wij evenwel, dat de abonnementsprijs afhankelijk is van de rangschikking en de volgorde. Wie de tijd schriften het éérst ontvangt, betaalt het meest en personen op het einde van de lijst zijn het goedkoopste uit Omdat u koos vooreen voordelig(er) abonnement, krijgt u de bladen pas nadat de andere abonnees ze hebben doorgekeken, met alle vlekken en beduimeling vandien. De betaling wei geren kan dus niet en ook de rechters zal u geen gelijk geven. VAKANTIEVLOOIEN Als we thuis zijn, merken wij nooit wat van vlooien of ander ongedierte bij onze huisdieren, maar als we terugkomen van vakantie bespringen de vlooien ons van alle kanten en moeten we de ontsmettings- dienst erbij halen. Hoe is dat toch mo gelijk Antwoord: U roert een probleem aan, dat in vele huishoudens voorkomt en waar sommige mensen niet over durven spre ken, omdat het er dan op lijkt of ze mense- vlooien in huis hebben. Maar het zijn toch de gewone katte- en hóndevlooien en wel de pas uit de cocons gekomen exemplaren die u bespringen als uw kat en hond nog niet gearriveerd zijn. Maar hoe zit dat dan met die cocons, zult u zich afvragen. Welnu, uw huisdieren komen wel eens met insekten thuis, want ze lopen die regelmatig buiten op. Teken laten zich uit het struikgewas op een hond vallen, en bijten zich vast in de huid. Luizen springen over van andere dieren. Katten lopen vlooien op door hun kontakt met buur- katten in de tuin of op het dak. Overdag merkt u daar weinig van als u uw huis dieren niet regelmatig naziet en stofkamt Die vlooien leggen ook eitjes in de vacht van hun gastheer of gastvrouw, maar die eitjes vallen ergens in huis op de grond, in hun mand, en raken verstopt in de vloer bedekking, tussen de naden van de plan ken, komen in de meubelen en onder de kasten. Het is dus zaak als u een huisdier bezit, veel grondiger dan anders te stof zuigen en dan óók de stoelzittingen, vacht jes, kleedjes, en zo mogelijk alle naden en kieren, en vooral onder de kasten en in het algemeen op al die plaatsen waar u anders niet zo gemakkelijk komt met de da gelijkse beurt De mand waar de huis dieren in slapen, de kleedjes waar ze vaak op liggen en de kussens van stoelen en bank waar ze gebruik van maken, moeten dagelijks buiten worden uitgeklopt. Doet u dat niet, dan blijven de eitjes in de warme zomerdagen rustig liggen en worden er heel wat larven uitgebroed als u weg bent Menigeen denkt dat die larven niets te eten hebben, als het gezin met vakantie is en ook hond en kat de deur uit zijn, maar die vlooielarfjes leven van de uitwerpselen van de oudere vlooien, die ze ook hier en daar in huis aantreffen als u de zaak niet héél grondig hebt schoon gehouden. In de uitwerpselen vinden ze voldoende voe dingsstoffen. (U vindt ze als zwarte stipjes bij het stofkammen van de dieren en de beesten verliezen dit vuil ook overal in huis). Nadat de larven driemaal zijn ver veld, spinnen zij zich in met hun eigen speeksel en in die zg. cocon veranderen zij van gedaante. Die cocons kunnen rustig weken lang in huis blijven liggen, maar als u van vakantie terugkeert, springen ze open door de trillingen. De jonge, maarnu volwassen vlooien komen gelijk tevoor schijn, hebben trek in een maaltijd en als er (nog) geen dieren in huis zijn, be springen ze de mensen. Feitelijk zijn hun kaken helemaal niet geschikt om door de menselijke huid heen bloed te kunnen BURGERLIJKE STAND SOMMÈLSDIJK ONDERTROUWD: Jacob Schuurman 21 j. en Klazina Broere 22 j. - Simon M. v. d. Vlugt 29 j. en Leentje Schellevis 27 j. ËEBOREN: Jan z.v. L. Schol en A. de Korte. OVERLEDEN: Gerardus de Graaff 58 j. echtg. van Annetje Gebuis. OUDE TONGE GEBOREN: Genit z.v. Huijg Bezemer en Adr. de Ron - Johan Frederik z.v. Jan A. Habig en W. J. M. J. van Oven. ONDERTROUWD: Jacob v. d. Berg 32 j. en A. Kanters 30 j. NIEUWE TONGE GEBOREN: Jannis Izaak z.v. J. J. Bril en E. Goossen - Thomas z.v. Aart van Sliedrecht en P. van Eesteren. OVERLEDEN: Machiel v. d. Ham 41 j. MELISSANT GEBOREN: Krijntje d.v. Dirk Melissant en H. V. d. Spaan - Cornells z.v. Corn. Knops en Francina van Zielst - Lena Cornelia d. v. Dirk Wielaard en Maria Slis - Cathelijntje d.v. Stof. Brooshoofd en Corn. Boogerd. OOLTGENSPLAAT GEBOREN: Johanna Lena d.v. KI. de Ruiter en L. J. Hotting - Comelis z.v. Pieter Kreeft en Neeltje Lekers. STAD AAN "T HARINGVLIET GEBOREN: Johannis z.v. A. J. C. Silvius enJ. Koppenaal-Tannetjedv. Corn, van Rossum en Marg. Kardux. DIRKSLAND GEBOREN: Janz.v. Com. ArdonenMa- ria van Hoften. OVERLEDEN: Com. Slis 77 j. z.v. Jacob Slis en M. Saarloos. ADVERTENTIËN Met deze heb ik de -eer u te berichten te leveren: Fracijnenhove's Cognac, 3 flesschen a/ 1,40 Deze zuivere Fransche cognac overtreft verre alles. Sommelsdijk D. SCHELLEVIS Beste meisjes en jongens, het is straks Pinksteren. Dan gedenken we dat de Heilige Geest werd uitgestort We kunnen dat lezen in Handelingen 2. In het Oude Testament werd het ook genoemd het feest des oogstes(Ex. 23 16), de dag der eerstelingen (Num. 28 26), en ook het feest der weken. (Deut 16 10). Ook werd door de Joden herdacht: de wet geving op de Sinaï, die ook zeven weken na de uittocht plaats greep. Bij ons is het Pinksterfeest anders. Wij herdenken dat de Heilige Geest, de derde Persoon in het Goddelijk Wezen, nederdaalt in de Gemeente, om de leden onderling en ook met het Hoofd van de Gemeente in de hemel, te verbinden. En die inwoning van God de Heilige Geest hebben wij allen, ook kinderen, van node. Ons hart moet door die Geest worden vernieuwd in de wedergeboorte. „Voorwaar zeg Ik u, tenzij iemand weder geboren wordt, hij kan het koninkrijk Gods niet zien". Het is erg moeilijk te begrijpen voor kinderen, maar ook voor volwassen men sen. De Heere mocht ons allen biddend maken om die grote weldaad te ont vangen. Dat zou groot zijn En nu, hoe brengen wij de Pinksterdagen door? Dat we voor de zonde bewaard mogen blijven. Het is zo'n verschrikkelijke tijd waarin wij leven. We gaan nu weer aan het werk, en beginnen met het laatste MEIRAADSEL 4 1. letter 2. vader van koning Saul 3. berg waar de Wet aan Israël werd gegeven 4. andere naam voor Enakskind (Deut 1) 5. de berg.... is een bultige berg(Ps. 68) 6. Zie, Ik aan de deur en Ik klop (Openb.) 7. letter 8. opperofficier van David (2 Sam. 20) 9. En de Heere zag Abel en zijn aan (Gen.) 10. koning van Juda die tegen Babel rebelleerde. 11. Ik ben de Alfa en de (Openb.) 12. Godvmchtige koning van Juda 13. letter Op 1 juni hoopt Hannie Grinwis haar verjaardag te vieren. Wij wensen Hannie een goede verjaardag toe. Dat de Heere Hannie nog vele jaren geven mag deze dag te herdenken. Dat is onze oprechte wens. Ook de ouders van Hannie gefeliciteerd met de verjaardag van hun dochter. Voor hen die Hannie een mooie kaart willen sturen (en wie wil dat niet?) volgt hier het adres: Dirkdoensweg 43, 3253 AD Ouddorp. In de middelste vertikale hokjes, van boven naar beneden de naam van hel feest dat wij gaan herdenken. Kees Aleman - Eldoret (Kenya): Stond je zomaar in een Nederiands krant Kees. Jammer dat onze krant in Kenya niethui«.aan huis wordt gelezen. Er zullen er bij jullie niet zoveel zijn die de Neder landse taal kunnen lezen of spreken. Wij vinden het allemaal geweldig dat wij bui tenlandse raadselmakkers hebben. Groe ten aan je ouders hoor Jan Aleman - Eldoret Jullie leren dus Engels en Swahili Daar hebben wij geen kaas van gegeten Jan; het zal best niet meevallen voor jullie om die taal te leren. Je moeder zal het wel druk hebben als zij les moet geven, want er is meer te doen in een huisgezin. Zodra het gelegen komt, komt oom Ko even langs, maar ja, het kan wel heel lang duren hoor André Aleman - Eldoret: Dus jij wil ook meedoen met ons raadsel hoekje Natuurlijk vinden wij dat alle maal heel fijn. Van harte welkom hoor.. Je moet wel in de Nederlandse taal schrijven hé, want wij kennen die Afrikaanse taal niet. Leuk, datje bij moeder in de klas zh André. Het zal best mooi zijn bij jullie, maar hier is het nu ook heel mooi hoor Wouter de Boer - Drachten: Je bent dus naar de Zendingsdag geweest Wouter? Dat was deze keer een lange reis voor jullie hé. Wel eens leuk om weer een keertje met de trein te reizen. Gebeurt niet elke dag. Van oom Ko is het al heel lang geleden tenminste. Zou het best ook nog eens willen doen. In de metro heb je anders niet zoveel gezien Wouter. Berend de Boer- Drachten: Je weet nog niet of je geslaagd bent voor het verkeersexamen Kan best meevallen Berend. Dat wordt een schoolreisje op de fiets heb ik begrepen, kan heel leuk wor den, als het maar mooi weer is. Het is niet zo datje ver van huis moet om te kunnen genieten. Jullie hebben daar lekker zitten smikkelen zeg: neen, oom Ko weet dat niet hoor Annemarie v. d. Veer - Herkingen: Er was inderdaad veel werk te doen met de aprilraadsels. Maar je bent er toch mee klaar gekomen Annemarie. Het was echt niet zo moeilijk die vraag in het extra raadsel. Meestal zoekt men het te diep. Je broertje is pas jarig geweest Wat gaat de tijd snel hé? Oom Ko is al dikwijls naar de Zendingsdag geweest, maar de laatste jaren niet meer. Marleen v. d. Veer - Herkingen: Fijn dat je er ook weer bent Marleen. Het valt niet mee om ziek te zijn. Gelukkig dat het niet ernstig geweest is. Als men gezond is staan wij er niet bij stil, wat het zeggen wil om ziek te zijn. Toch zijn er veel mensen die niet weten wat het is, gezond te zijn. Erg hé! Het is een dmkke maand geweest voor jullie, en dat niet alleen door de raadsels Marleen ALLEMAAL Dit meiraadsel is tevens het laatste raad sel van de maand, en jullie weten wat dat zeggen wil. Het is weer inzenden van de oplossingen, en als het enigszins kan, graag een briefje. Jullie hebben allemaal veel te vertellen, al is het alleen al over de natuur. Maakt er maar wat van, oom Ko leest het wel hoor. Allemaal de hartelijke groeten en tot vol gende week. Oom Ko. heel voorzichtig pakken ze alle glazen in. heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op heel rustig vervoeren ze de piano. heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de gangen heel erg goed. die longens van flakkee expresse flakkee expresse 01870 2188 middelharnis opzuigen, maar ze proberen het in die gevallen bij gebrek aan betere gastheren. Komt u gelijk met uw hond of kat thuis, dan krijgt die de volle laag en hebben de menselijke begeleiders weinig of geen last van het ongedierte. U zult inmiddels be grepen hebben, dat u er zélf veel aan kunt doen om zulke verrassingen bij uw thuis komst te voorkómen. Hoofdzaak is, dat er dagelijks wordt gestofzuigd en geklopt Ook de zg. vlooiebandjes en dgl. middelen helpen een insektenplaag te voorkomen, 't Vlooiehalsbandje moet u uw huisdieren bij voorkeurs nachts laten dragen. Doet u hets morgens af, kam ze dan gelijk met de stofkam. De vlooien zijn dan te versuft om weg te springen als ze nog in leven zijn. Overdag kunt u ze beter niet zo'n band laten dragen en dat is om verschillende redenen. Ten eerste om de vacht daar bij de hals te sparen, ten tweede omdat het dier niet 24 uur in zo'n wolkje van dat gifgas moet rondlopen en ten derde omdat u ook de vlooien uit de mand en elders in huis - die uitweken voor de gasaanval - nog moet vangen. Die keren terug bij hond of kat als ze géén bandje om hebben en dan vangt u ze bij de volgende beurt met de stoftam. Tussen haakjes: die stofkam moet bij de kat erg fijn zijn, zodat u er elke ongerechtigheid mee uit de vacht vangt, dus ook de witte eitjes en het zwarte vlooienvuil. bij de honden met stugger haar moet die kam noodgedwongen wel iets grower van tanding zijn. Kam de beesten als ze in rust zijn, dus nooit tegen hun zin als ze willen spelen of eten. Spoedig zijn ze eraan gewend en sommige huisdieren begrijpen heel gauw dat ze daarmee van hun kriebelige bijtertjes ver lost worden en komen later zélf met de kam aandragen. Als u pas begint, moet u ze dagelijks behandelen. Later, als ze een tijdje vlooienvrij zijn en u ook geen uit werpselen van insekten meer vindt, kunt u volstaan met een wekelijkse controle- beurt Kam ze echter geregeld als uw huisdieren contact hebben met dieren die wél vlooien hebben. GEEN BARST We hebben een kostbare, antieke karaf laten vallen. Weet u een adres waar je die onzichtbaar kunt laten herstellen Antwoord: Zo'n adres is er niet Wel zijn er voldoende snuisterijenwinkels en rommelmarkten waar je precies de zelfde karafjes uit grootmoeders tijd kunt kopen. Dan hebt u weer een gaaf exemplaar. U bent willicht misleid door de reclame slagzin „Je ziet er geen barst van...." maar dat geldt voor porcelein en dgl. dat wel onzichtbaar kan worden hersteld. Bij glas gaat dat sprookje niet op. En een repara teur zou meer vragen dan de markt koopman. EIGEN BIJDRAGE VERPLEEGHUIS Van een echtpaar woont de één nog zelfstandig thuis, terwijl de ander in een tehuis verpleegd wordt Moet je riu een bijdrage gaan bijbetalen? Degene die thuis bleef moet toch óók leven en zit voor de maandelijkse kosten van huur, gas en licht. Antwoord: Die zogenaamde eigen bijdrage is uitsluitend verschuldigd door ongehuwden van 18 jaar of ouder en door gehuwden van gelijke leeftijd indien bei den voor rekening van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) in een verpleeghuis verblijven. In uw geval is dus geen eigen bijdrage verschuldigd en wel om de redenen'die u zelf in uw brief al opsomti want als het van de A.O. W. van de thuisgebleven partner af moet, zal die op zijn beurt weer bij de Bijstand moeten aankloppen. SNUITKEVERS Hierbij een kevertje, dat wij sinds en kele jaren geregeld aantreffen in de z.g. nette kamer, die maar eenmaal per week wordt bewoond. Graag zouden wij willen weten welke kever dat is. Een snuitkever? Doet hij schade? En wat is er tegen te doen Antwoord: Uw veronderstelling is juist het is een snuitkever. Dat ziet u meteen aan de snuit Zulke kevers worden ons vele malen per jaar toegezonden, soms ook in een stevig doosje i.p.v. een lucifersdoosje zoals u deed. Een lucifers doosje wordt onder het geweld der PTT- stempeling vermorzeld. Uit de schame- lijke resten konden wij niettemin een snuitkever reconstmëren. Dat zijn kevers die met hun snuit gaatjes boren in planten. Soms doen ze het om er sappen uit te zuigen, soms om er eitjes in te leggen. De larven eten alles wat van planten af komstig is, ook voorraadprodukten, zoals meel, beschuit, brinta, boekweit, gort, ha vermout, bakmeel enz. Maar als u dat allemaal bewaart in goed gesloten bussen kunnen ze er echt niet bij komen. En uw kamerplanten worden zelden of nooit aangetast In onze tijd, nu men zo weinig mogelijk bestrijdingsmiddelen gebmikt, komeifde insecten sterker naar voren. De snuitkever is nummer één bij dat alles. Hij wordt thans overal gevonden. Hij komt in de mooie kamer via uw kleren, via vuil aan uw schoenzolen en ook wel door een raam dat open staat. Stel u gerust hij kan daar niets uitrichten. Alleen waar planten en meelprodukten staan, kan hij leven. De stofzuiger is daarom in uw geval de beste bestrijding. E.G. Wat is nu het adres van de Europese Gemeenschap Antwoord: Weststraat 200, 1049 Brussel, België. POOLS 1 Ik wilde een pakje levensmiddelen naar Polen sturen, maar dat kost/ 29,50 per 5 kg. Wat kost het extra, als ik het verzend naar Wejherowo En waar ligt deze plaats Antwoord: Dit dorp ligt in het oosten van Polen, niet ver van de Russische grens. Voor de verzendkosten maakt het niets uit of een plaats in het westen dan wel in het oosten van Polen ligt Wel is het erg duur, levensmiddelen per postpakket te verzendenU kunt veel beter kleren ver zenden, als u de soort en de maat weet die men ginds vraagt POOLS 2 Uit Polen heb ik twee brieven ont vangen, één in het Poois en één in het Duits, maar ze willen daar alleen in het Duits corresponderen. Hierbij een pools briefje. Kunt u dat voor ons vertalen Antwoord: Ongelukkig genoeg was dat briefje geschreven op geblokt papier, zodat het bijna niet te lezen was. Boven dien was het kennelijk overgeschreven want de accenten aan de letters ont braken. Wij hebben dit briefje door ge zonden aan mevrouw J. Bronowski, Wil deren 210, 4817 VJ BREDA. Zij zal het voor u trachten te vertalen en u hoort dan wel nader. Indien u de Duitse taal goed machtig bent kunt u met vmcht gebruik maken van een Duits-Pools woorden boek. Een Pools-Nederiands woorden boek is ons onbekend. U zou er trouwens toch weinig aan hebben als u geen pools kent De taal is erg moeilijk voor ons. U kunt veel beter de briefwisseling in het Duits voeren omdat u dan in elk geval kunt lezen wat men séhrijft. ONGEDIERTE IN DE ISOLATIE We hebben de muren laten isoleren met spouwwol en nu hebben we last van muizen en ratten. Worden die er door aangetrokken Antwoord: Ja, en dat had uw adviseur kunnen weten, want onze agrariërs tobben al heel lang mei; dit probleem in hun stallen. Tegelijk met het volspuiten vanm de spouwmuren moeten dus de openingen naar buiten potdicht met cement worden afgesloten. Gebeurt dat niet, dan ontstaan lekkere nesten voor ratten en muizea Toevoeging aan het preparaat van een stof die ongedierte op een afstand houdt of doodt, wordt niet wenselijk geacht omdat men bang is geworden voor alles wat naar bestrijdingsmiddelen riekt Cement is dus de enige oplossing, voorlopig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 6