EIÜVriDEn-tllEUWS Overdenking CDA- MIDDELHARNIS- LIJST3 (/ivi^FJ?7i?Ol/iVFAflv/l/i;?2) CDA- MIDDELHARNIS- UJST3 uwVERTnouw€Nwaard CDA- MIDDELHARNIS- LIJST3 uwVERTROuweN waard i RENATA tem voor Vieloofwaardige l^olitiek Lijst uit de Heilige Schrift De Flakkeesche Bazar Surfactiviteiten op strand Hellegat Varen met YfC Nog lekkerder met groenten en fruit HET '^KUkVENSTER |Uw huis verkopen TAMBOER Ook 's maandags geopend Gemeente Middelharnis J. H. Koppelaar Barbecue en fondue: Zuigelingenbureau verzet VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 28 MEI 1982 No. 5096 blik op kerk "^P en samenleving cj* - De kabinetscrisis - Hoe nu verder - Pinksteren Mijn beschouwing van vorige week over de kabinetscrisis bleek al spoedig door de feiten achterhaald. Hoe gaat dat - je schrijft zoiets aan het begin van de week, maar voordat het onder de ogen van de lezers komt is er weer het een en ander gebeurd. Ik schreef mijn vermoeden neer dat het informateur Steenkamp een hele boel hoofdbrekens zou kosten voordat hij naar de koningin zou kunnen gaan met een redelijk advies, maar blijkbaar heb ik daarmee de capaciteiten en de werkkracht van de heer Steenkamp onderschat. Hij heeft het - termiinste zoals de zaken nu liggen- gauwer voor elkaar dan menigeen had gedacht. Het ziet ernaar uit dat CDA en D'66 samen verder zullen regeren en dat we dan kort na Prinsjesdag naar de stembus zullen moeten om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. Als - en dat is op dit moment nog de vraag - een nieuwe ministersploeg tenminste niet bij het eer ste optreden door de Kamer naar huis wordt gestuurd.... Overigens hoefik weinig of niets terug te nemen wat betreft de oorzaken die tot de kabinetscrisis hebben geleid. De basis waarop het geheel rustte bleek te smal, de verschillende opvattingen te onverzoen lijk. Bovendien was daar de persoonlijke controverse tussen de heren Van Agt en Den Uyl. Die twee met elkaar in één kabinet, nog wel als premier en vice- premier.... Men kon bijna van tevoren voorspellen dat dat op een mislukking moest uitlopen. En Terlouw die een soort brugfunctie tussen die twee had moeten vervullen is daarin niet geslaagd. Wat hem ook kwalijk verweten kan worden, al houdt de P.v.d.A. niet op dat verwijt te herhalen. H: H: H: Het is de grote vraag hoe D'66 zich in de komende tijd zal opstellen. Deze partij zit duidelijk in de Uft, maar heeft haar eigen positie uitermate verzwakt door altijd maar weer te lonken naar de P.v.d.A. Zelfs vóór de verkiezingen van vorig jaar heeft het congres uitgesproken wél met de P.v.d.A., maar niet met de V.V.D. te willen regeren. Doordat ze zich nog steeds gebonden acht aan die uitspraak moet nu ook de V.V.D. buiten de kabinetsformatie worden gehouden, en daarmee heeft ze de weg naar een oplossing van de crisis geblokkeerd. D'66 zal er verstandig aan doen zich uit de greep van de P.v.d.A. los te maken, in haar eigen belang en in het belang van het land. Nu de P.v.d.A. zichzelf buiten spel heeft gezet ligt een combinatie van CDA, D'66 en VVD het meest voor de hand. Bovendien is het wellicht de enige moge lijkheid om het land uit de problemen te helpen. Intussen gaan we de Pinksterdagen te gemoet We zouden het bijna vergeten temidden van alle nationaal en internatio naal geharrewar. Wat we nodig hebben, allereerst persoonlijk, maar ook als volk en als kerl^en) is het vuur en de wind van de Heilige Geest, Die vernieuwt en ver warmt Dan zoeken we ook niet in de eerste plaats het onze, maar wat van de ander is. Gezegende Pinksterdagen toe gewenst Waarnemer voor Luxe en huish. artikelen Westdijk 49, tel. 01870 - 2213 MIDDELHARNIS s 2 Tijdens de Pinksterdagen ontplooit windsurfvereniging Hellegat haar eerste activiteiten van dit surfseizoen op het strand naast de Haringvlietbrug. Op Tweede Pinksterdag is er een wed strijd vanaf het strand Hellegat waaraan zowel beginners als gevorderden kunnen meedoen. Er wordt gevaren in drie man ches: driehoeksbaan, vrije baan en ZZ- baan. Er zijn prijzen beschikbaar voor de beste drie en tevens voor de middelste en de op een na laatste plaats, bovendien krijgt elke deelnemer na afloop een büj- vende herinnering. Ook niet-leden van W.S.V. Hellegat kunnen aan deze wed strijd deelnemen. Vanwege de veiligheid is het dragen van een zwemvest verplicht. De aanvang is om 11.00 uur. Op Tweede Pinksterdag vertrekt om half drie de Flora Bastiana uit de haven van Middelharnis voor een rondvaart over het Haringvliet Al eerder zou deze tocht hebben plaatsgevonden op Tweede Paas dag, ware het niet dat door de storm achtige wind het onverantwoord was om uit te varen. Punt van vertrek is de gasten- kade bij hotel Marion. Zolang de boot niet vol is kan men tegen vergoeding van 2, meevaren. Na terugkomst is er bovendien gelegen heid om aan een broodmaaltijd deel te nemen. Nu de zomer weer gaat beginnen steekt ook een betrekkelijk nieuw natuurver schijnsel de kop weer op. Uit tal van achtertuinen en campings zullen er rookwolken opstijgen; men gaat terug naar de natuur en gebruikt volop de barbecue. Net als de foncue, een gezellig gebeuren voor een informele maaltijd. Vreemd is eigenlijk wel, dat bij dit stre ven naar het natuurlijke, het gezonde leven, de zo belangrijke groenten en het fruit zo weinig aan bod komen. Dat dit niet zo zou hoeven zijn laat de Stichting Propaganda Groenten Fruit zien in haar nieuwe folder „Lekkere Bar becue Fondue". Hierin vindt u maar liefst 17 variaties op" dit thema. Stuk voor stuk lekkere, gezellige ideetjes en.... zo eet u toch volgens de adviezen van de voedingsautoriteiten. Die zeggen immers heel duidelijk: wees matig met vet en wat royaler met plantaardige voedings middelen. U kunt de folder krijgen bij uw groente man. Als deze ze nog niet heeft kan hij ze gratis aanvragen. Mocht hij daar „geen zin" in hebben of zijn ze om een andere reden niet verkrijgbaar, dan kunt u ze ook zelf- gratis - schriftelijk aanvragen. Het adres is Stichting Propaganda Groenten Fruit, Postbus 90403, 2509 LK Den Haag. „En ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". Mattheus 2820 Ongetwijfeld zijn er geweest die dach ten: „Nu Christus ten hemel vaart blijven we weer alleen achtef'De Heere Jezus weet van deze overleggingen. Vlak voor Zijn hemelvaart komt Hij met een ge weldig woord van troost „En ziet Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". Hij had al vaker over deze dingen ge sproken. Reeds voor Zijn lijden, sterven en opstanding had Hij gezegd: „Ik zal u geen wezen laten". Dat woord wordt Üians bevestigd. „En ziet!" Christus vraagt de aandacht. Wat Hij te zeggen heeft is altijd onze aandacht waard. ,,Ik ben met ulieden". Ik... dat is de Heere Jezus Christus. Hij....de van God Gezondene. Voortge komen uit de schoot des Vaders. Ge komen om te zoeken en te vinden wat verloren was. Ik....dat is de verbroken en verbrijzelde Christus. Gestorven en begraven. Maar ook: Opgestaan Doorworsteld de dood om het leven te verwerven. Hij is de „Ik ben". De openbaring van de God van het verbond. De vlees-geworden vervulling van de beloften Gods. „Ik ben met ulieiden". Deze Christus spreekt met gezag. Daar toe heeft Hij alle rechten verworven. Hij heeft de sleutels van de dood en van de hel. Hij is door de Vader met eer en heerlijk heid bekroond. Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. De eeuwig levende Koning Hij zal de Heilige Geest uitstorten. Door Woord en Geest zal Hij met de discipelen zijn. Naar hetlichaam in de hemel.... maar „Naar Zijn Godheid, majesteit genade en Geest wijkt Hij nimmermeer van ons". Al hun levensdagen zal Hij zijn met Zijn discipelen.... met Zijn ganse Kerk. Christus spreekt dit woord tot allen, die leerden Zijn voetstappen te volgen. Nee, dit woord richt Hij niet tot hen, die Hem blijvend verwerpen. Over hen heeft Jezus geweend. Maar tot allen, die in zichzelf de dood vonden en in Hem het leven komt Hij met dit vertroostend woord. In goede en in kwade dagen. In ver volging en verdrukking. In nood en dood. „Ik ben met u"Dat mag goed en krachten geven. Dat mag de hoop doen verleven digen. Christus bewaart Zijn Kerk. Niets zal deze bewaring kunnen doorbreken. Er is een ontzaglijke vijand, die de Kerk belaagt. Maar machtiger en sterker is de Heiland. Hij is met Zijn volk tot aan de voleiding der wereld. Hij gaat met hen mee.... dwars door het huidige atoomtijd perk heen De duivelse stormen, uitgroeiend tot orkaankracht zullen Zijn Kerk nooit uit Zijn Handen rukken. De toekomst is des Heeren Op deze belofte mag nog altijd de hand worden gelegd. Er mag gepleit worden op dit woord, dat niet uit ons is opgekomen, maar vanuit Zijn liefdehart neerdaalt Het mag door de Heilige Geest tot een levende werkelijkheid worden. Daartoe dienen we in onszelf te worden afgebroken. Zolang we nog op eigen be nen staan begeren wij de troost van dit woord van Christus niet. Hooguit als een welkome aanvulling op ons leven, dat voortwoekert in eigengerechtigheid. De Heilige Geest slaat al het onze uit handen. Al het Zijne geeft Hij er voor in de plaats. Daarom: Kom, Schepper, Heilige Geest Door Zijn bediening wordt een zondaar ingeleid en ingewijd in de heilgeheimen der beloften. Ik wens u van harte goede en gezegende Pinksterdagen toe.... al de dagen van uw leven Tot de voleinding der wereld G. C. de Jong DIRKSLAND Het zuigelingenbureau van dokter Boot en dokter Zoon is voor eenmaal verzet van donderdag 3 juni naar woensdag 2 juni a.s. SAMEN VERANTWOORDELIJK door A. van Hoogstraten-Schoch D. A. Daatnen 's-Gravenhage ----- 48 ----------------------------------------- „Toen heeft Hij ons geleid, een ieder op de weg, die het beste voor ons is, want het gaat hier niet om de gezondheid van je lichaam, of om je mooie plaats in de maatschappij, maar het is Hem te doen om je ingang in het Koninkrijk. Eens heeft Hij je gekocht eens werd Zijn gezegende Naam op je voorhoofd gestempeld; nu eist Hij je op als Zijn eigendom, nu wil Hij van je, dat je Hem toelaten zult je te ont nemen, wat belemmerend werkt op je overgave van je hart. Eerst ontnam Hij je alles watje had, maar straks stapelt Hij op in je armen Zijn genadegaven, één voor één. Geloof mij!" en hier sprak hij heel zacht en heel teer, alsof hij het tegen een kind had: „Van Hem kan ook gezegd worden, dat Zijn liefde wonderlijker is dan die van de vrouwen". Jaap antwoordde niet, hij zou ook niets hebben kunnen antwoorden. Zijn blik was gericht op de gravure, die Renata daar aan de wand had doen hangen. Men kon dit ogenblik niets duidelijk onderscheiden op de plaat maar het Heilandsgelaat werd beschenen door een straal van de lamp. Zó had Hij eens zondaren en tollenaren aangekeken, zó keek Hij ook de hoog moedige, zelfbewuste dokter in de medi cijnen aan, die zo trots was op zijn kennis, die zo'goed wist, wat hij waard was in de wereld, die zijn vuist had gebald tegen de hemel en zijn hoogmoedig waarom?" God voor de voeten had geworpen. Maar hun had Hij hem tot een kind gemaakt zo hulpbehoevend en zwak, zo arm in zichzelf, dat hij hoog omhoog zijn armen uitstrekte om hulp. Wat is kennis en knapheid, als je het in het licht van de eeuwigheid beschouwt? Ze geven je geen toegang tot de Hemelpoort. Daarboven staat geschreven: „Hier zal niet inkomen iets, dat onrein is, of gruwelijkheid doet". Wat geeft het of je goed en braaf geleefd hebt en jezelf in bedwang hebt gehouden al de dagen van je leven? Voor eigen- gerechtigde mensen is er in het Koninkrijk geen plaats en alle goede werken zullen geen enkele van je zonden verzoenen. Zonder dat hij het eigenlijk zelf weet- strekt Jaap zijn handen omhoog, zoals een kind doet, dat hulp begeert Hij merkt het niet eens, dat de predikant knielt voor zijn bed, want zie, de Heiland, met de door boorde handen is gekomen. Hij legt hem de hand op het voorhoofd. Hij ziet hem aan. Hoe stil, hoe vredig wordt het in zijn ziel, hoe beginnen zijn ogen te schitteren, hoe wordt zijn arm, gewond harte geheeld! Hóe kan een mens ziek zijn en toch zo gelukkig? Hoe kan aan een mens alles ontnomen zijn en is hij toch zo rijk? Hoor! De jonge predikant bidt en gelovig vouwt Jaap de handen. ,,0 Heere! Hier zijn we, arme zondaren, beladen met schuld, moe van de strijd. Leg Gij toch de hand op het hoofd, raak Gij ons aan. Leer ons te willen, wat Gij wilt! Doe ons ingaan Heere, en laat Uw ge rechtigheid ons bedekken. Laat Uw liefde ons genoeg zijn". Toen was het lange tijd heel stil, alleen de rusteloze, brutale, kleine wekker tikte voort. TWAALFDE HOOFDSTUK Uw wil, niet mijn wil" Enige dagen na zijn laatste bezoek bij de zieke zat de jonge dominee van Ouden- aerde 's avonds in zijn studeerkamer. Hij had het heel druk gehad deze dagen, veel tijd tot denken was hem niet overgebleven. Hij had van de een naar de ander moeten gaan, en zich steeds verdiept in de aan gelegenheden van anderen. Nu zat hij op zijn studeerkamer, en keek uit zijn raam. De pastorie lag op een zijweg, en vanuit zijn huis zag hij de achterkant van de woningen in de dorpsstraat Zijn ge meenteleden, meest welgestelde boeren, waren anders dan die uit zijn vorige ge meente. Zij begrepen hem beter, en waar deerden hem. Ook waren er verscheide nen, met wie hij vriendschap gesloten had. Toch was zijn leven eenzaam. De oude juffrouw, die zijn huishouden deed, droeg er werkelijk niet veel toe bij, om zijn leven gezellig te maken. Zij was gewoonlijk brommig en kortaf, bovendien was ze onontwikkeld en on beschaafd. Hij zat nu te luisteren, hoe ze op luide toon stond te kakelen aan de deur, ze moest zeker een boodschap in ontvangst nemen. Hij dacht er over, met welk genot hij haar zou zien vertrekken. Als die dag eenmaal aanbrak, zou hij haar een mooie, gouden broche geven, als bewijs van dankbaar heid, dat ze wegging. Hij zou een rijtuig uit de stad laten komen met een imperiaal er op, en flink zou hij meehelpen, daar alles op te stapelen, haar koffers, het glimmende „bonheur" methet uitgesneden lofwerk, zo akelig naargeestig mooi, dat het hem pijn deed er naar te kijken, en al de lelijke, goedkope prenten. die zij in haar kamer aan de muur had hangen. Vooral één was er, die hij hart grondig haatte. Dat was die prent van de sentimentele juffrouw, met wijd uitstaan de rokken en sierlijk opgemaakt haar, die haar lange, magere, uitgerekte hand aan een afschuwelijke, jonge man reikte, welke geknield op de grond lag. Hij had wel het hoofd van een roverbende kunnen zijn. Juffrouw Penning had hem verzekerd, toen hij haar eens met bevreemding had gevraagd hoe ze aan die plaat kwam, dat hij de jonge roverhoofdman, zo op haar overleden „galant" leek. Het laatst zou hij juffrouw Penning zelf in het rijtuig helpen, nadat hij haar de gouden broche had aangeboden en dan..., Hij ging voor zijn orgel zitten, en de tonen jubelden door de kamer, 't Waren het „Halleluja" van Handel en het loflied van Haydn en het „Lobe den Herrn" van Mendelssohn, die elkander opvolgden in mengeling van juichende orgeltonen. „Dominee!" klonk eensklaps een stem midden in de kamer „Ze bennen der geweest van Aalbers, om te zeggen, dat er een kind geboren was". Dezelfde zin werd driemaal herhaald en telkens klonk het woord „kind" dreigender. De man aan het orgel was eigenlijk niet in de kamer. Hoe had hij dan ook kunnen horen of luisteren! Eindelijk keerde hij tot de aarde weder en keek in het dreigende gelaat van de vertoornde juffrouw. De laatste regels van het Mendelssohn-lied waren nog in zijn gedachten ,,und vergiss nicht was er dir Gutes getan". „Dank u, juffrouw", zei hij werktuiglijk. De huishoudster verliet onverwachts de kamer. Buiten de deur gekomen, raakte zij geheimzinnig baar voorhoofd aan: ,,'tZou niet voor de eerste maal zijn", mompelde zij zacht „teveel geleerdheid is niet altijd goed voor de hersenen, maar 'k mag lijden, dat hij niet al te lang doorspeelt op mijn leeftijd heeft een mens zijn slaap nodig". De jonge predikant speelde niet door. Met de handen gevouwen, bleef hij zitten voor het orgel, het licht van de kaarsen bescheen zijn fijn besneden gelaat In diep nadenken was hij verzonken, hij dacht aan zijn eenzame jeugd. Hoe had hij gemist de liefde van zijn moeder! Juist toen hij haar het meest nodig had, moest hij haar missen, juist toen de gevaarlijke studententijd kwam. De herinnering aan haar had, hem geholpen, goed en rein te blijven. Wat had hij niet vaak het harts tochtelijk verlangen naar het portret dat thuis in de eetkamer hing opgekeken. Alléén had zij hem gelaten in de moeilijke wereld met haar strijd en verleiding en zij, die haar plaats innam, was een vreemde voor hem. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 5