Dirkslands korenmolende Eendrachf' staat er weer als een goudhaantje bij enthousiaste wijkverpleegkundige Speelgoedbeurs in Hellevoetsluis Kruisvereniging Goeree - Overflakkee POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3 '20.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. STELLENDAM Beroep aangenomen Na voor de beroepen naar Tholen en Ridderkerk te hebben bedankt heeft ds. C. Oorschot het beroep naar de Herv. Gem. van Lunteren aangenomen. Bekendmakingde Stelle" Aan alle ingelanden/grondverbruikers in het gebied van de Ruilverkaveling „de Stelle". Er is in overleg met de dienst land inrichting gestart met de opnamen, uit- \yerking en het opmaken van de begro tingen voor kavelverbeteringswerken, waarin veelal ook de drainage begrepen is. De aanvraag voor deze verbeterings- werken dient bij de Plaatselijke Com missie ingediend te worden. De Heidemij kan behulpzaam zijn bij de aanvraag voor deze werken en de hiervc|or beschikbare subsidie. U kunt hiervoor kontakt opnemen met de heer A. Jansen, Geleedestraat 30 te Oud- dorp, telefoon: 01878 - 1643. Christenvrouw afd. D'land Wie nog mee wil met ons reisje naar Amsterdam op-3 juni kan zich nog op geven bij mej. Grootenboer, tel. 01877 - 1327, kosten/60,— Vertrektijd: MeUssant, Julianaweg, 7.40 uur. en Dirksland, „Vroonlande", 7.45 uur en Ver. geb. „de Schakel" 8.00 uur. Wie heeft er vorige week een verkeerde blauwe blazer meegenomen GOEDEREEDE Verkiezingsuitslag De voorlopige uitslag van de stemming ter verkiezing van de leden van de raad der gemeente Goedereede zal worden bekend gemaakt in de hal van het gemeentehuis. Tramlijnweg 2 te Goedereede, op 2 juni as., op een tijdstip dat zal vallen tussen 20.30 en 21.30 uur. Het gemeentehuis zal vanaf 20.00 uur voor het publiek geopend zija MELISSANT OUD PAPIER De leden van het restauratiefonds van de Ned. Herv. Kerk komen morgenavond - woensdag - graag weer langs om oud papier op te halen. Gevraagd wordt het in het hele dorp tijdig gereed te zetten. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. H. Hofman van Gorinchem. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. G. Mouw van Tholen. HERKINGEN P.V. „de Luchtbode" Uitslag wedvlucht St. Quentin 22 mei 1982; 171 duiven. Los om 15.10 uur. Z.W. wind. D. Kievit 1, 14, 22, 25; H. v. d. Och tend: 2, 9, 16; P. H. Logmans: 3, 5, 6, 8, 10, 12,18, 27, 28, 39, 41, 42; H. Kievit 4, 7, 23, 38; C. Logmans: 11, 26; J. den Boer: 13,' 19, 31, 33, 35, 40; Gebr. Volaart 15,20, 34,43; A. Molenaar 17, 37; H. Kamerling: 21; H. Hakkenbrak: 24,30; J. Molenaar 20; C. Vreeswijk: 32, 36. Tijdens het evenement „Maritiem Hel levoetsluis", hbt Nationale plat-, en rond- bodemweekend, wordt er in de oude Ves ting een grote speelgoed-ruilbeurs ge^ houden. Dit speelt zich af op zaterdag 29 mei, van 10.00 tot 16.00 uur in het ontmoetings centrum de Veste (de vroegere machinis- tenschool). De opzet van de beurs is, om in een behoefte te voorzien, van vraag en aanbod, van duurzaam speelgoed, door particulier. E r wordt naar gestreefd een zo groot mogelijke variëteit te brengen van o.a. modeltreinen, miniatuur-auto's, stoommachines, meccano. Fisher-tech niek. Lego, antiek speelgoed, enz. Een beurs als deze wordt voor de eerste keer in Hellevoetse regio gehouden. Re gelmatig worden er in Nederland derge lijke beurzen georganiseerd. Dat deze ruilbeurzen in een behoefte voorzien, ge tuigt de grote belangstelling, die er voor dit soort evenementen is. Menigeen zal tus sen het gebodene de Dinky-Toy of blikken spoortrein herkennen, waar hij zelf nog mee gespeeld heeft. Er kan niet alleen geruild worden tijdens de beurs, maar ook gekocht Heeft U zelf overtollig speelgoed, er is altijd wel iemand te vinden die dit van~U wil over nemen. Het is ook mogelijk om Uw spul letjes te laten taxeren. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK P.V. „de Reisduif' Uitslag P.V. „de Reisduif' d.d. 25 mei 1982. Een wedvlucht vanuit St Quentin. Afstand 221 km. In concours 213 duiven. Gebr. Kievit 1, 10, 13, 15, 22, 23, 30, 37; C. Vroegindeweij: 2, 5, 6, 8, 29, 31, 42, 45, 46, 48; A. de Gans: 3, 4,11,16, 17, 20, 36, 38, 47; A. Human: 7, 41; J. Groenendijk: 9, 21, 32; A. Meiaard: 12, 25; M. A. vanNimwegen: 14, 26, 52; H. A. W. van Rees: 18; J. Vis van Heemst 19, 27, 28. 34, 15 43, 49, 50, 51; C. Looy: 24, 39,40; P. v. d. Boogert: 33,44. Openbaar vervoer op 1 oktober gemiddeld 5,5% duurder Bij de jaarlijkse tariefsverhoging op 1 oktober worden de NS-tarieven gemid deld 5,5% hoger. Ook het stads- en streek vervoer wordt per saldo gemiddeld 5,5% duurder. Dit is evenwel als de stijging van de kosten van levensonderhoud. In de tariefstijging van het stads- en streekvervoer is dit jaar de aanpassing van de zonering in de drie noordelijke pro vincies verwerkt Dit leidt ertoe dat de kaartjes gemiddeld ongeveer 7% duurder worden, maar dat het reizen in de drie noordelijke provincies aanzienlijk goed koper wordt, omdat de zones daar groter worden. De kosten van de nieU|We zonering in het noorden, 8 miljoen gulden, worden dus over het hele land uitgesmeerd. De aanpassing van de zonering in het noorden van Nederland is nodig omdat.de zonering daar afwijkt van die in de rest van het land. Voordat de zonering in de rest van het land werd ingevoerd, bestond deze in het noorden namelijk al. De zone-afstanden werden daar over de weg gemeten. In overig Nederland ge beurde dit hemelsbreed, waardoor de zo nes daar groter zijn. De ongelijkheid wordt nu per 1 oktober rechtgetrokken. De Kruisvereniging Goeree-Overflakkee, bestaande uit een basiseenheid met 18 wijkverpleegkundigen c.q. verpleegkundigen in de wijk, zoekt voor het team MIDDELHARNIS-SOMMELSDUK een met M.G.Z.-opleiding of H.B.O.-V en enige ervaring, die bereid is om samen met de andere 4 collega's de ontwikkeling van de plaatselijke gezondheidszorg inhoud te geven. Wat kunnen wij u o.a. bieden: - een all-round wijk - goede weekenddienstregeling - ondersteuning door de adspirant-hoofdwijk-verpleegkundige - salaris volgens CA.O; Kruiswerk en tb.c.-bestrijding. Rijbewijs B-E noodzakelijk. Voorafgaande aan de sollicitatie-procedure behoort een informatief gesprek tot de mogelijkheden. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij: Jennie Anker, adspirant-hoofdwijkverpleegkundige; telefoon kantoor 018 70 - 5341 tussen 9.00 en 12.00 uur; en de heer Th. Kooistra, vice-voorzitter van de vereniging; telefoon 01875 - 1576 tussen 18.00 en 19.00 uur. Schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan: het bestuur van de vereniging postbus 218, 3240 AE Middelhamis. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Danlczij de deskundigheid van het molenmakersbedrijf en de financië le inspanning van het gemeentebe stuur en het Ryk, de Provincie en de Ver. „de Hollandse Molen" als sub- sidiënten is de Dirkslandse koren molen „de Eendracht" een tweede jeugd kunnen beginnen. De uit 1846 daterende molen heeft een Dhr. Ardon die de restauratie intens heeft meebeleefd. Raad Goedereede neemt wellicht maatregelen tegen naaktzwemmerij De raad van Goedereede wordt in de donderdagavond te houden raadsver gadering een aanpassing van de Strand- verordening voorgesteld waarmee voortaan kan worden opgetreden tegen het naaktzwemmen dat ook vanaf Oud- dorps strand meer en meer wordt ge praktiseerd. Artikel 6 van de Verordening gebood dat men zich tenminste in behoorlijk bad- kostuum op het strand of in de duinen zou bevinden welke redactie het niet strafbaar stelde dat in een niet behoorlijk bad kostuum of ongekleed werd gezwommen of gebaad. Voorgesteld Vordt nu het betreffende artikel aldus te wijzigen dat het verboden is zich op het strand of in de duinen te bevinden, te zwemmen ofte baden, anders gekleed dan in tenminste een behoorlijk badkostuum. Ook wordt een wijziging van artikel 14 voorgesteld. Dat beperkte zich tot het op een voor de eerbaarheid aanstootgevende aanwezigheid van tweeërlei kunne. Het College acht het gewenst dat dit uitgebreid wordt tot personen van gelijke kunne en één persoon. Voorgesteld wordt het artikel nu aldus te laten luiden dat het verboden is zich in de duinen of op het strand op een voor de eerbaarheid aanstootgevende wijze op te houden. w w w W 'X' W w w w w w w w „Advendo" Ooitgensplaat weer naar zangconcours Op zaterdag 22 mei j.l. is de gemengde zfangvereniging „Advendo" uit Ooitgens plaat weer in de bus gestapt om deel te nemen aan het internationale zangcon cours te Heythuysen (Limburg). Doordat dit koor in een opbouwfase zit, (het is in 1 ^A jaar tijd gegroeid van 20 tot 50 leden) werd deelgenomen in de eerste afdeling. Het bestuur achtte het deel nemen aan een concours belangrijker dan het winnen. Zo'n concoursdag geeft een bepaalde baiid onder de leden die als erg belangrijk wordt geacht Het resultaat dat deze vereniging be haalde mocht er echter ook zijn. Een eerste prijs met 356 punten, hetgeen in hield dat dit koor op de tweede plaats eindigde van die concoursdag. Het Duitse gemegde koor uit Schwickenhausen be haalde 361 punten. Een goed resultaat voor dit steeds groeiende koor dat onder leiding van de dirigent C. C. v. d. Heuvel de weg naar boven heeft teruggevonden. periode van totale aftakeling ge kend waarin zo illustreerde gis termiddag Statenlid Vlasblom de restanten van de wieken de schande verkondigden, maar nu, anno 1982 is „de Eendracht" weer een „prachtige, mooie, slanke stel- lingmplen" zo werd door het mo- lenrestauratiebedrijfs vastgesteld. Die waarderende woorden vielen op de bijeenkomst die gisteren maandag werd gehouden om de gerestaureerde mo len wat feestelijk in gebruik te kurmen nemen. Vanwege de beperkte plaatsruim te in de molen was een klein gezelschap van werkelijk geïnteresseerden uitgeno digd waaruit dhr. Han Ardon (71) zeker niet weg te denken wasHij begeleidde de restauratie vanaf het eerste uur en terwijl de molenbouwers eens tien dagen afwezig waren zag hij er kans voor om 1700 plankjes elk enkele millimeters te ver kleinen zodat ze klaar lagen toen de bouwers weerkeerden „Achja.... zei dhr. Ardon.... „ikzit'erer al vanaf 1924 op te kieken" waarmee hij als overbuurman bedoelde te zeggen dat hij dan ook prijs stelt op een mooie molen En mooi is ze, daarvan getuigde ook burg. H. Bos al maakte hij er geen geheim van op het gebied van molens een vol strekte leek te zijn, maar de decoratieve waarde onderstreepte dhr. Bos volkomeri. Temeer is de gemeente Dirksland in genomen met de molen omdat het de enige compleet gave is die uit het eerdere molen- bestand van 5 stuks is overgeschoten. Weliswaar heeft de restauratie goed 6 ton gekost waarvan naar schatting de helft voor rekening van de Gemeente Dirks land zal blijven, het College en de gisteren aanwezige raadsleden vinden de investe ring wei-besteed. Met veel ambitie lichtte dhr. Bos dan ook de vang waardoor de wieken in beweging kwamen, gepavoi- seerd door dhr. Ardon die voor deze gelegenheid de vlaggetjes van de Oranje vereniging geleend had, voldoende zei hij „om nog drie stel wieken te versieren". Dhr. Bos vond het een gelukkig zaak dat de gemeenteraad de molen heeft willen behouden voor het nageslacht als repre sentant van een periode waarin het ge bruik van windkracht zo goed als een revolutionaire ontwikkeling teweeg bracht Ze werd achterhaald door een periode waarin motorkracht werd aan gewend maar opnieuw is thans de wind energie duidelijk in opkomst „De Een dracht" werd in 1950 gedeeltelijk van het molenkundige gedeelte ontdaan en in gericht op electrische energie die er thans weer helemaal uit weggenomen is. De molen is in oorspronkelijke staat terug gebracht en dhr. Bos sprak ter gelegenheid van de ingebruikname zijn hoogste be wondering uit voor het werk van het molenmakersbedrijf Schakel en Schrale uit Westzaan en zeker niet minder voor de bereidheid van CRM en de Provincie om resp. 40 en 15% van de restauratiekosten te subsidieren. Ook de Ver. de Hollandse Molen die voor/ 15.000,zorgde kreeg zo'n compliinent en vaststellende dat de gemeente Dirksland er een prachtig mo nument heeft bijgekregen durfde dhr. Bos die met een gerust hart aan te bevelen in de „Een prachtige, mooie, slanke stellingmolen", zei de molenmaker en terecht zorg van „molenaar" David Blok uit Middelhamis en zijn assistent Aart Hob bel uit Spijkenisse die de molen in bedrijf zullen houden ener, wanneer er aanbod is, ook werkelijk mee zullen malen. In de molenromp waar stoelen waren geplaatst werd vervolgens nog gesproken door dhr. de Koning als adviseur van de Ver. de Hollandse Molen, blij als hij was met de toevoeging van „de Eendracht" aan het nationale molenbezit, aan de tot standkoming waarvan de Ver. een steentje bij kan dragen door de enorme gift die eerder voor dit doel van de Rabo-organi- satie is ontvangen. Een prachtig naambord werd vanwege de molenmakers aangeboden, waarmee ze al vooruitzagen op de mogelijkheid dat er wellicht nog eens een fiets- of wandel route langs de molen zal lopen en dhr. Vlasblom, op zijn 84e de nestor van de leden van Provinciale Staten verheugde zich evenzeer over het bereikte resultaat waarvoor hij in de commissievergade ringen graag op de bres had gestaaa De heer Ardon liet zich evenmin on betuigd en hij deed dat met een amusante terugblik op de restauratieperiode die hij zo bleek intens heeft meebeleefd waarna tenslotte het woord was aan mo lenaar David Blok die het sprekersge stoelte beklom met het Zuid Hollands molenhoek in de hand, jawel....! Tot zijn grote opluchting kon dhr. Blok evenwel vaststellen dat het daarin over „de Eendracht" geschrevene thans achter haald is. „Ze verkeert in een zeer desolate toestand en het is al kommer en kwel" schrijft het molenhoek maar.... zo stelde dhr. Blok nu vast „ze staat er nu en voortaan als een goudhaantje bij!" Ten slotte gaf hij zijn assistent de raad bij het beheer van de molen nooit iets te wagen en liever tien minuten te vroeg dan één mi nuut te laat te stoppen wanneer het weer daartoe aanleiding geeft". Je werkt met een van de mooiste en duurste molens van Flakkee maar je hebt zeker óók met de natuur te maken en die kan grillig zijn!" zo waarschuwde dhr. Blok. Burg. Bos licht de vang. Rechts David Blok, links Aart Hobbel en mevr. Bos. Ba o ca a q^ca e s ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1