jy Visser Geen verweer tegen gebruik van „alternatieve" Ver. gebouwen Diricsiands moien „de Eendracht" in oude iuister Scliijnwerper op middenstand Zendingsavond Zangavond 3 Fial(i(eeërs in Zeilrace Rotterdam- Transatiantic 200 Een nieuw orgel in de Geref. Kerk te Melissant Garage KNÖPS B.V. I Bijeenkomst R.P.F. Goedereede ^<ri -Her- Raad Oostflakkee: VAN DER VELDE Uw huis verkopen TAMBOER Werkloosheid op Flakkee wat afgenomen X X X Onze SHOWROOM X Braderie en vlooienmarkt in Middelhamis Pleun V. d. Lugt na solo wereldomzeiling morgen in Zierikzee VRIJDAG 21 MEI 1982 No. 5094 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In de laatstgehouden raadsverga dering heeft V.V.D. raadslid G. v. d. Boogert- kennelijk mede vanuit zijn betrokkenheid bij de exploita tie van het gem. verenigingsgebouw „Bonimelstee" - zijn zorg kenbaar gemaakt over het toenemend ver schijnsel dat verenigingen voor hun bijeenkomsten gebruik maken van „alternatieve" verenigingsgebou wen, zoals in Den Bommel het Herv. Ver. gebouw „Bij de Bron" en het Bejaardencentrum „het Westerlicht". Een bij hem in de bus gevallen uitnodiging voor de jaar vergadering van het Groene Kruis verwees naar „Bij de Bron" en dat vermocht dhr. v. d. Boogert, met de aanwezigheid van een Gem. Ver. gebouw, nauwelijks te kunnen bil lijken. „Wij hebben als gemeente met gemeen schapsgeld „de Bommelstee" gebouwd; als de gemeente het gebruikmaken van die andere gebouwen nu toe gaat laten wor den we een dief uit onze eigen zak en laten we „de Bommelstee" verworden tot een soort veredeld clubhuis waarin zo nu en dan een bruiloft wordt gehouden", zo gramde hij. Graag wilde dhr. v. d. Boogert van College en raad een uitspraak over de vraag hoe de gemeente staat tegenover dat gegeven dat verenigingen en Stichtingen die een eigen gebouw voor een eigen doel hebben gebouwd dat aan anderen ver huren. „Het zijn autonome besturen waarover we geen zeggenschap hebben", liet de raadsvoorzitter weth. Kroon weten. „Het kan voor ons onprettig zijn maar we kunnen er gewoon niks aan doen!" stelde dhr. Kroon vast Een bruiloft in de voet balkantine, zoals gesuggereerd, zou b.v. wel kunnen worden tegengegaan omdat reglementair de kantine een uur na een gehouden wedstrijd gesloten moet worden. Enige tijd geleden zou dhr. v. d. Boogert bij de P.v.d. A. fractie nog een horend oor gevonden hebben, maar nu sommeerde dhr. Poortvliet er maar niet te dramatisch over te doen. „Al vorig jaar hebben wij dit gevaar gesignaleerd bij de bouw van het Groene Kruis gebouw in Ooltgensplaat; toen al hadden wij dergelijke accomo- daties willen concentreren", zo herinner de dhr. Poortvliet de raad. Daarom wilde hij nu niet te dramatisch doen omdat zo'n verhuur de exploitatie van het gebouw ten goede komt. Wanneer die exploitatie negatief uitvalt zal de gemeente tóch bij moeten passen in welk geval het nauwelijks uitmaakt of nou het Ver. gebouw of het Groene Kruis wat meer of minder wordt gesteund. In het Bommeise geval had het Groene Kruis zelfs „de Bommelstee" geprefe reerd maar - zo verzekerde dhr. M. D. de Wit, „op de avond dat wij het hadden willen hebben was het al bezet". 5 mei-viering De raad besloot akkoord te gaan met de voorgestelde wijziging van het Alg. Amb tenarenreglement, welke wijziging in houdt dat de 5 e mei de Ambtenaren een vrije dag zullen hebben met behoud van salaris. Dhr. L. Hokke(CDA) gaf daarbij een zeer waarderend commentaar ten bes te. Hij vond het een goede zaak de be vrijding -. toch een hoogst belangrijke gebeurtenis in ons volksbestaan - op waardige wijze te herdenken. Daarom speet het dhr. Hokke zeer dat die viering is uitgehold omdat ca. 40% van onze bevolking de bevrijding niet heeft mee gemaakt en er daarom minder gevoels matig bij betrokken is, terwijl de anti Amerikaanse houding en de heersende recessie even zeer remmend daarop wer ken. Dhr. Hokke dat „de knoeiboel" die nu van de herdenking wordt gemaakt plaats zal maken voor een georganiseerde viering, voor degenen die in het bedrijfs leven werken desnoods ten koste van een sriipperdag. Spijtig vond dhr. Poortvliet (PvdA) het dat de Overhii\'* n de locale Overheid het goede voorbeeld moeten stellen, waaraan dhr. Poortvliet de hoop verbond dat een vrije dag op de 5e mei in alle CAO's geregeld zal worden. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Een sfeervol plaatje van de gerestaureerde korenmolen „de Eendracht" te Dirksland die a.s. maandagmiddag officieel in gebruik zal worden genomen. Een delegatie van hetNederlands Chris telijk Ondernemers Verbond (NCOV) brengt op dinsdag 25 mei een werkbezoek aan Goeree Overflakkee. Doel van het werkbezoek is na te gaan wat de positie is van het midden- en klein bedrijf. Het NCOV is, o.a. in Middel hamis al geruime tijd betrokken bij het adviseren van de middenstand inzake her inrichting van de dijkpromenade. De NCOV-delegatie staat onder leiding van voorzitter Sijko Veninga. Op het pro gramma staat o.a. een ontvangst door de colleges van B en W te Middelhamis en Goedereede, bezoeken aan ondernemin gen en een rondrit door Goeree Overflak kee. Het werkbezoek waaraan ook wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel zal de gehele dag duren. Het programma wordt besloten met een openbare discussie-avond in „de Hoek steen" te Middelhamis. Deze discussie avond staat in het teken van de relatie gemeentepolitiek en midden- en klein bedrijf, zulks met het oog op de a.s. Raadsverkiezingen. De politieke partijen zullen in korte uiteenzettingen aangeven wat zij voor de middenstand hebben ge daan en welke plannen zij hebben voor de toekomst Voor het CDA spreekt de heer L. Hokke uit Oostflakkee en voor de WD de heer J. Th. M. Jacobs uit Middelhamis. Namens de SGP treedt de heer A. C. van Rossum op uit Melissant. Voor de P.v.d.A. de heer L. C. Kievit uit Middelhamis, terwijl D'66 zich laat vertegenwoordigen door cle heer Hans Grinwis uit Ouddorp. Voorzitter Veninga van het NCOV houdt eveneens een toespraak, terwijl daarna een paneldiscussie zal plaats vinden. NCÓV-vertegenwoordigers en vertegenwoordigers van de politieke par tijen maken deel ut van het panel. Het avondprogramma wordt besloten door de heer L. Vroegindeweij, secretaris van de ondernemersvereniging in Middel hamis. NIEUWE TONGE Op D.V. vrijdagavond 28 mei wordt er door de Zendingscommissie der Ned. Herv. Gemeente een zendingsavond ge organiseerd, welke gehouden zal worden in de Ned. Herv. Kerk aan de Kerkring te Nieuwe Tonge. Aan deze avond hopen mee te werken het Chr. Gem. Koor „Advendo" en het Chr. Gem. Jeugdkoor „Jong Advendo". Ds. J. van den Bom hoopt de meditatie te verzorgen, verder is er declamatie door mevr. A. van den Bom-Vlaanderen. Ook aan de samenzang is mime aan dacht besteed. Na afloop is er in het Hervormd Ver enigingsgebouw „Elim" gratis koffie en frisdrank te verkrijgen, ook is ër een boe- kentafel aanwezig. We hopen dat veel zangliefhebbers deze avond vrij zullen maken. U steunt er een goed werk mee De aanvang van deze zendingsavond is 19.30 uur (half acht). Kerk open 17.00 uur. De toegang is vrij. In het kader van het 200 jarig bestaan van de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten van Amerika is gisteren - Hemelvaartsdag - vanuit Rotterdam de zeilrace Rotterdam-Trans atlantic 200 begoimen. Er nemen tien jachten aan deel op één waarvan 3 flakeeërs meevaren, t.w. Vincent de Vries uit Nieuwe Tonge en uit Middel hamis Godert Wieringa en Bert Visser. Zij maken deel uit van de bemanning van „de Prodent", het succesvolle wedstrijdjacht van schipper DirkNauta; de totale bemanning bestaat uit 7 koppen. De 3 deelnemende flakkeeërs hebben elk een behoorlijke ervaring in het wedstrijdzeilen en zij zullen er stellig alles aan doen om „de Prodent" als eerste te laten eindigen, al zijn uiteraard ook de overige deelnemers van die gedachte bezield. De deelnemers aan de race zullen na afloop door Koningin Beatrix in New York verwelkomd worden. De duur van de wedstrijd is slechts bij benadering te voorspellen omdat die sterk zal afhangen van het weertype dat zich zal laten gelden, maar er wordt op maximaal 40 dagen gerekend. „De Prodent" heeft veiUgheidshalve voor 6 weken proviand aan boord. Er is voor de tijd van de reis een vrij nauwkeurig menu-schema opgesteld. Het orgel in de Geref Kerk te Melissant heeft sinds 14 juni 1939 de gemeentezang op voortreffelijke wijze begeleid. De orga nisten D. Sieling, T. K. Keur (om maar een paar namen uit het verleden te noe men) en in de laatste jaren A. Arentshorst en Sjaak Melissant, hebben schone klan ken aan het instmment weten te ont lokken. De laatste jaren echten membramen, loden pijpen en blaasbalg raken aan het eind hunner krachten. Hoewel enige jaren geleden een aanzienlijke reparatie is uit gevoerd moet nu gevreesd worden dat op een ongelegen moment het pneumatisch instmment de geest, de pneuma, de wind, de bmi eraan zal geven. Daarom is besloten om op korte termijn over te gaan tot het plaatsen van een nieuw elektronisch orgel. Uit verschillende al ternatieven werd deze oplossing gekozen. Voor de betrekkelijk kleine gemeente betekent dit, financieel gezien, een zware opgave. Maar met aller steun, van biimen en misschien ook wel van buiten de eigen gemeente, zal het zeker gelukken om de opgave te volbrengen. In het rayon Middelhamis van het Ge westelijk Arbeidsbureau is de werkloos heid onder mannen in de aprilmaand wat afgenomen to.v. de maart-maand, te we ten min 28, terwijl de werkloosheid onder vrouwen met 20 steeg. Thans zijn 729 mannen (waarvan 66 jeugdigen Vm 18 jaar) werkloos, o.a. 304 bouwvakkers, 74 metaalbewerkers en 47 man uit de landbouw. Er staan 233 vrouwen als werkloos te boek, onder wie 11 kapsters, 40 kantoor krachten, 36 uit de soc. geneeskundige sector. Het werkloosheidspercentage onder de mannen bedraagt 8,78%, onder de vrou wen 8,03%. De 729 geregistreerde werkloze mannen wonen: In Goedereede 188, Dirksland 98, Middelhamis 250 en Oostflakkee 193. De 233 werkloze vrouwenkomen uit: Goedereede 37, Dirksland 36, Middel- harnis 85 en Oostflakkee 75. X is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEGI13 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS Op de vrijdagen 9-16-23-30 juli en 6 augustus a.s. organiseert de Midden standsvereniging Middelhamis haar jaar lijkse Braderie-dagen en wel voor de 11 e maal. Naast de vele activiteiten zoals muziek- sport-kunstmarkt etc. zal er dit jaar een vlooienmarkt worden gehouden. Hierop kunnen particulieren en vereni gingen hun oude spullen verkopen. De vlooienmarkt wordt gehouden op vrijdag 16 juli van 18.00 tot 21.00 uur. Diegenen die mee willen doen kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de M.V.M., Westdijk 48, tel. 2048. Er is een beperkt aantal kramen be schikbaar, dus diegenen die zich het vlugst melden hebben de meeste kans. Handelaren worden niet toegelaten Na selectie ontvangt u bericht of u toe gelaten bent. De afdeling Goedereede van de R.P.F. hoopt as. donderdag 27 mei een verkie zingsbijeenkomst te houden in het Ver. gebouw „Oostdam" te Goedereede, aan vang 8 uur. Sprekers zijn de lijsttrekker voor de ko mende raadsverkiezing dhr. J. van Gurp en de fractievoorzitter in de Tweede Ka mer Meindert Leerling, met resp. het onderwerp: „Gemeentepolitiek in de RP.F." en „Oude opdracht, nieuwe aan pak". Op Vrije Voeten in aula LIS. Op woensdag 26 mei a.s. om 20.00 uur treedt het Youth for Christ kleintheater „Op Vrije Voeten" in de aula van de Technische School te Middelhamis op. De groep bestaat uit 6 personen. Ze brengen programma's die vragen oproe pen, herkenning geven en een richting wijzen. De meeste optredens doen ze overdag binnen scholen, maar ook een grote zaal weten ze te boeien. De toegangsprijs is 2,50 Plannen voor drijvend aquarium te Scharendijke De Gemeente Midden Schouwen heeft nog steeds spijt van het vertrek van het Dolfinarium vorig jaar naar Limburg en met beide handen werd dan ook het aan bod aangenomen van de in Wassenaar gevestigde onderneming Gemma Marina om op dezelfde plaats waar eertijds Dolfi- rodam zijn talrijke recreanten een aan genaam uurtje bezorgde. Als „slechtweer voorziening kan een goede uitwijk mogelijkheid voor 60.000 tot 100.000 toeristen die in de zomer de Westhoek van Schouwen bezoeken niet worden gemist Gemma Marina wil een zee aquarium bouwen op de nog in het haventje van Répard overgebleven fundamenten van Dolfirodam en de heer J. Hoek van Dijke gedeputeerde van Zuid Holland en voor zitter van de Raad voor de G re velingen reageerde positief op het plan. Drieëntwintig maal per fiets rond de wereld Malte Nilsson uit Zweden heeft zesen twintig jaar lang vrijwel dagelijks, in alle jaargetijden en bij alle weersomstandig heden fietstochten gemaakt. Hij deed dat beroepshalve, omdat hij in dienst was van de mbberfabriek Trelleborg om fietsban den te testen. Hij beperkte zijn fiets tochten tot Zuid-Zweden, maar legde wei in totaal 910.000 kilometer af en dat staat gelijk aan drieëntwintig ritten rond de wereld ter hoogte van de evenaar. Nilsson heeft nu het bijltje erbij neergelegd. Hij werd gepensioneerd en gaat zich nu geheel aan zijn hobby wijden. En dat is fietsen. PEUGEOT TALBOT V- Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS Bijna 3 maanden nadat de dynamo van Pleun van der Lugt's zendontvanginstal- latie het voor de Argentijnse kust had begeven, werd 17 mei de Coastguard van het Zuid-Engelse Land's End eindelijk weer kontakt gemaakt met Motel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Afwisselend windstilte rond de evenaar en tegenwind bij de Azoren, vertraagden het geplande schema na Kaap Hoorn (80 dagen) met 3 weken. IJs en weder die nende zal de eerste Nederlander die solo non-stop de wereld omzeilde zaterdag morgen 22 mei, na mim 9 maanden, weer voet aan wal zetten in Zierikzee. 11 augustus vorig jaar vertrok hij vanuit het Zeeuwse havenstadje om het uit 1969 daterende record voor een solo-non-stop wereldomzeiling te verbeteren. De aanvankelijk skeptische houding van veel zeilsportinsiders, vooral bemstend op een vermeerd tekort aan ervaring, ver anderde geleidelijk in bewondering en waardering toen ook onder de meest barre omstandigheden de taak die van der Lugt zichzelf had opgedragen zeer kundig werd uitgevoerd, dusdanig kundig zelfs dat het op 313 dagen staande record met bijna 30 dagen zal worden verbeterd. Zaterdag 22 mei wacht hem een groots welkom in Zierikzee en pas dan ook zal blijken hoe Pleun mim 9 maanden afzien en eenzaamheid heeft doorstaan. ca a ca a ca NIET VERGETEN!" Autobedrijf van der Velde hoqdt een sublieme show van nnéérdan 40 gebruikte auto's tegen de al- ler'scherpste prijzen. U kunt er te recht op: Vrij. 21 mei van 10.00-21.00 uur Za. 22meivan 10.00-18.00 uur Ma. 24mel van 10.00-IS.OOuur AUTOBEDRIJF SOMMELSDIJK Dorpsweg 28-34 - Tel. 01870-4466

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1