Ondanks economische teruggang toch weer de Expo Oude Tonge Visser Spaarbank Samenwerkende architektenburo's Vroegindeweij - Zeelenberg ontwierpen de zonne - serrewoning Sommelsdijk: Ook 55 jarig echtpaar de Korte zou van der Poel veel kunnen vertellen „GEEN 9% MAAR 10% RENTE EN TOCH MAAR 3 JAAR VAST?" Garage KNÖPS B.V. ^^T( Directie Visserij verdedigt uitgifte beleid oester- en mosselpercelen in vergadering te Yerselie AUTO-SCHADE No. 5092 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Het blijkt toch mogelijk om in de sociale woningbouw woningen te bouwen met een zeer laag gasverbruik, zonder gebruik te maken van ingewikkelde hoogtechnische energiebesparende systemen. Ha^l de wereld in huis PECH ONDERWEG OUDDORP (Z.H,) Tel. (01878) 1612 - 2120 t PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Goeree - Overflakkee Verkeersveiligheid op de brug Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten i¥t:frl3»;.^- 54e Jaargang VRUDAG 14 MEI 1982 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De samenwerkende architektenburo's Vroegindeweij - Zeelenberg te Mid delhamis, ondersteund door adviezen van de heer Reitsma, gemeente Den Helder en Marco Warmte te Hellevoetsluis, zijn er in geslaagd een zonne- serrewoning te ontwikkelen met een maximaal gasverbruik van 500 m^ per jaar voor verwarming en een bouwprijs van 60.000,al in, exclusief b.t.w. Op de deze week in het RAI complex gehouden Vakbeurs voor Sociale Woningbouw hebben zij hun ontwerp verder uitgedragen. De opzet is onder andere bereikt door sterk verbeterde detaillering van de woning, het gebruik maken van passieve zonneënergie via diepe instraliAg in de serre, een gewijzigd ventilatie-systeem, goede isolatie, dubbele tochtwering en diverse originele kleine vernieuwingen die samen voor dit opmerkelijke resultaat zorgen. In de woning is een universele leidingkoker opgenomen, die geschikt is voor diverse mogelijkheden van verwarming van de woning bijvoorbeeld: moeder- haard, open haard met CV spiraal nieuw systeem lucht CV. Er is ook een kanaal opgenomen voor een bij het 1 iro nog in ontwikkeling zijnd kunststof zonnedak-licht-verwarmingssysteem met warmte-opslag in de kruipruimte; dan ontstaat op een technisch eenvoudige manier een nagenoeg stookloze woning. Meer informatie kunt u inwinnen bij: Samenwerkende architektenburo' s Vroegindeweij - Zeelenberg, Postbus 82, 3240 AB Middelhamis Telefoon 01870-5800 Telefoon 01878-1883 nneserre vtfoninq. wereldontvanger met 6 kg. banden. (BFO voor SBB- ontvangst) FM - LS - MG THOLEN De afd. Tholen van V.V.N, heeft de cursus Pech Onderweg afgesloten, die was opgezet voor de plattelandsvrouwen. Twee en twintig dames namen hieraan deel. Verder werd er door de afdeling aandacht besteed aan de landelijke actie over de woonwijk en de snel heden die aanvaardbaar zijn voor auto, mo toren en fietsers ten opzichte van de voet gangers in de woonwijken. ca a ca ca a ca ca a o ^♦^^♦♦♦♦♦♦♦^^♦^♦♦♦»»*»1^^f<^^^»»4^»»»4^ »»»»»»»»»**+#*»»***»»*»***»**»*»»*»J|l**»¥»****»**»*»*»»» Hebt ooit gehoord van een Ambtenaar van de Burgerlijke Stand die het juist door hem getrouwde bruidspaartje niet alleen het trouwboelqe-, maar bovendien ook nog een fooitje in handen drukte.? Dirk de Korte uit Sommelsdijk en Jannetje Lugtenburg uit Dirksland hadden 't geluk om op zaterdag 21 mei 1927 in het Dirkslandse raadhuis door zo iemand in de Echt te worden ver bonden. Zoals te doen gebruikelijk had deze Ambtenaar, de Dirks landse wethouder van der Poel, de huwelijksvoltrekking met een gevoelige toespraak een extra accent gegeven, temeer omdat „Dirk en Jannetje" het 250ste bruidspaar waren dat door hem werd getrouwd. Van der Poel markeerde deze mijlpaal met een voor die tijd zeker niet geringe gift van twintig gulden „Een buutengeweun mooi kleed heb ben we daarvoor gekocht" herinnerde dhr. en mevr. de Korte zich nu ze staan aan de vooravond van de viering van hun 55 jarige Echtverbindtenis. Wet houder van der Poel is in hun be scheiden huisje aan de Molendijk in Sommelsdijk wel eens op bezoek ge weest om er met welgevallen kennis van te nemen hoe goed zijn gift was besteed Van der Poel genoot een zekere faam als Ambtenaar van de Burgerlijke Stand en de „Maas- en Scheldebode" van woensdag 18 mei 1927 besteedde zelfs aandacht aan zijn 250ste huwe- Ujksvoltrekking: „....iedere ingezetene onzer gemeen te weet dat zijn huwelijksvoltrekking meer is dan een administratieve ver richting", zo schreef de krant „Zijn woord op deze plechtigheid gesproken is altijd op zijn plaats, verheven, ern stig en doortrokken van den christelij- ken geest". Het 55 jarige echtpaar bevestigt in stemmend dat dat ook bij hun huwe lijksvoltrekking het geval is geweest „We hebben er later nog dikwijls aan teruggedacht", zeggen ze ervan en die herinnering geldt zéker ook de twintig gulden...! In zijn verdere toespraak liet van der Poel weten dat zijn gedachten weleens uitgingen naar hen die hij eerder in de Echt verbonden had: wat zouden ze me veel te vertellen hebben op welke wijze ze hun huwelijkspad hebben kunnen bewandelen", meende v. d. Poel en voor z'n 250e bruidspaar zou dat zeker hebben gegolden. Dirk en Jannetje de Korte zouden hem ver tellen hoe hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van drie kinderen, twee dochters en een zoon. Ze zouden vertellen over de moeilijke beginjaren van hun huwelijk door de crisisjaren heen en de strenge winter van 1928 op 1929 toen ze zelfs in de woonkamer de ijsbloemen niet van de ramen wisten te stoken. Van de 29 jaren die dhr. de 4- 4- '^4■*4■>^*'^'^'^'^>^'^'^'^'^■'f'^**'^'l■*'^'^■'^'^'^'f'^■>^'^■4■'^'^'^'^'^'^4■'^'^*^^l^l^^l^l^l^l^J^■.'J■.: Korte op het landbouwbedrijf van de fam. Mijs werkte en hoe hard hij sjouwde met balen kunstmest van 100 kilo omdat ze niet met kar en paard over de akker mochten rijden. Er werd door beiden hard gewerkt want mevr. de Korte was 12 jaar lang schoon maakster van de huishoudschool en ze beredderde haar gezin voorbeeldig. Daarom praevaleert de dankbaarheid en a.s. maandag wordt de hele familie, kinderen, kleinkinderen (7) en achter kleinkinderen (3) uitgenodigd naar het Ver. gebouw van de Geref Gem. aan de Chr. de Vrieslaan alwaar ze samen terug zullen blikken op de voorbije jaren die ze mogen 't beiden zeggen goed zijn geweest We wensen hen in hun geriefelijke bejaardenwoning aan het Gouds bloemplein .11 te Sommelsdijk nog vele goede jaren toe. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Geen weldenkend mens zal de ac tualiteit van een forse recessie in 's lands economie ontkennen, maar de verschijnselen ervan zijn zorg vuldig buiten de deuren van de thans lopende „Expo Oude Tonge" gehouden. Als ware 't allemaal nog „botertje tot de boom", zo presen teren zich daar een groot aantal standhouders, belust op een ple zierige confrontatie met het kijkend publiek teneinde dat door een aan schouwelijke voorlichting tot een kopend publiek te maken Daarom tóch weer een Expo, „óók al heeft het bedrijfsleven geen beste vooruit zichten en al zijn Dries, Jan en Joop het in Den Haag roerend oneens met elkaar"zo het organisator Piet Brinkman weten in zijn openingswoord waarin hij o.m. de beide wethouders van wie loco burg. Kroon de Expo zou openen en oud burgemeester v. d. Harst en hun resp. echtgenotes verwelkomde. Dhr. Brink man haalde nog even zijn gram op de nieuwdenkers die het woord „winst" tot een vies schuttingwoord hebben gedegra deerd waaraan hij de hoop verbond dat de standhouders goede contacten zullen leg gen zodat de uitkomst van hun deelname een gunstige met winst zal mogen zijn.... In loco-burgemeester Kroon vonden de standhouders een goed supporter want dhr. Kroon bleek het getoonde doorzet tingsvermogen hogelijk te waarderen. Vooral nu de tijd er minder rooskleurig uitziet vond dhr. Kroon het een goede zaak zijn bedrijf en branche te presen teren in de wetenschap dat de kritischer geworden consument zich terdege wenst te oriënteren vooraleer tot aankoop over te gaan, zeker nu de bestedingsruimte voor consumptieve goederen minder is geworden. „De strijd om de klant zal zwaar zijn of worden!" voorzag dhr. Kroon en uit hun deelname las dhr. Kroon dat de standhouders dat begrepen hebben en op de beurs met scherpe prijzen, kwa liteit en service voor de dag komen. Hij wenste de dames en heren daarin goede !Veth. Kroon als de Hulk; het loco-burgemeesterschap blijkt bij tijd en wijle knap inspannend te zijn hoezeer dhr. Kroon ook op supporting mocht rekenen. zaken in de komende dagen en een posi tieve na-werking daarna. De genodigden hebben vervolgens een rondgang gemaakt over de Expo die aan de Dabbestraat in twee op elkaar aansluitende hallen is ondergebracht en tot morgenavondzaterdagzal duren. Ze bekeken er meubels, aten er kaas uit 't vuistje van kaasboerderij „de Tille", de dames bekeken er chique bontmantels en prachtige bruidstoiletten en de heren ver maakten zich in de stand van fotograaf Frans Bakelaar. Hij maakt Hulk-pola- roid-kleurenfoto's. De Hulk is een TV figuur die bij een flinke opwinding gras groen wordt De geportretteerden worden niet als 't gras zo groen maar zo rood als een pompoen wanneer ze de uiteinden van een krachtige veer tegen elkaar drukken door welk contact de opname tot stand komt... De meest uiteenlopende gri massen zijn daar te aanschouwen. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Lees de advertentie op het vierde blad THOLEN Binnenkort wil de V.V.N. afd. Tholen overleg over de verkeersveiligheid op de brug over het Schelde - Rijnkanaal bij Tholen. Deze kwestie vormt al langer een punt van bespreking en de secretaris van Veilig Verkeer Nederland R. v. d. Klugt is van mening dat hierin spoedig verbetering moet komen. Met de rijkspolitie zal gesproken worden over adviezen aan onder meer de rijkswaterstaat. Men denkt aan een doorgetrokken witte streep op het brugdek (inhalen verboden). Omdat niet voldoende ge let wordt op de wegversmalling die zich voor doet bij het invoegen naar een tweebaansweg (brug)dek ontstaan er gevaarlijke situaties op de Thoolse brug. Ook de afscheiding tussen rijbaan autoverkeer en langzaam rijdend ver keer schijnt nogal eens verwarrend te zijn. Het jaar 1986 wordt voor Zeeland een bijzonder belangrijk jaar. Niet alleen re kent men dan dat de Deltawerken in de Oosterschelde gereed zullen komen, er zal ook worden overgegaan tot het uitgeven van oester en mosselpercelen, waarbij geen rekening zal worden gehouden met gunsten of rechten in voorgaande jaren aan groepen of individuele personen ver leend. Over dit laatste sprak het Hoofd van Directie Visserijen Ir. Th. J. Tienstra vrijdag 7 mei in een te Yerseke gehouden vergadering waarin hij zijn beleid van de laatste jaren verdedigde. De voorrechten de laatste tien jaar toe gekend aan de firma's die verenigd waren in de vereniging VERVOEX, de vereni ging van een tiental bedrijven, die ook na 1963, toen velen ermee ophielden omdat de oesters waren dood gevroren en men meende dat de oesterkweek in de toe- LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHA komst toch onmogelijk zou zijn, door het afsluiten van de Oosterschelde, door een dichte dam in 1978. Het liep allemaal anders, in 1978 was nog in de verste verte geen sprake van afsluiting en de afsluiting zelf, werd ver anderd in dier voer dat de visserij in de Oosterschelde zijn mogelijkheden behield. Momenteel kan door het optreden van de oesterparasiet Bonamia Ostrea geen sprake zijn. Men wil deze ziekte nog enkele jaren laten uitwoeden, misschien is men in 1984 zo ver, dat het uitzetten van oesterbroed en het kweken van oesters in de Oosterschelde zonder al te grote schade weer mogelijk is, maar erg optimis tisch was de heer Tienstra daarover niet Ook over het denkbeeld, naast de platte Zeeuwse oester, die alom geliefd is en gevraagd wordt de Japanse soort te gaan kweken, die indertijd door enkele oester kwekers hier geïmporteerd is en die zo gedijt, dat zij in vele honderdduizenden tallen overal in het wild in de Ooster schelde en omringende wateren wordt aangetroffen. Ir. Tienstra meende met enkele praktijk mensen, dat voor deze Japanse oester een beperkte markt be stond. In 1986 zal iedereen die in het mossel kwekers of oesterkwekers bedrijf werk zaam is en over voldoende kapitaal be schikt, een kans krijgen zich als kweker te vestigen, al zal een limiet gesteld worden wat het aantal in Zeeland te exploiteren bedrijven betreft

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1