Middelharnis houdt zaterdag a.s. een feestelijke Havendag Nieuw informatiesysteem voor sciieepvaart in Deltagebied Jongeman van 18 bij autobotsing omgei(omen tiomeewnaii Weer helder water in de haven: Ledenvergadering V.B.O.K. Oostflakkee Informatie-avond over de Filippijnen GOEREE OVERFLAKKEE blijft Polen helpen No. 5091 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Boekje over Middelharnis OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Mevr. AaQe Top voor C.P.B. Goeree Wisselende successen op Provinciale Brandweerwedstrijden stelLendam Voor beroep bedankt FAMILIEBERICHTEN 54e Jaargang ^»ife. - ,-_s/ n DINSDAG 11 MEI 1982 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het wordt vooral a.s. zaterdag groot feest in Middelharnis. Met de dan te houden „Havendag" zal luister worden bijgezet aan de ingebruikname van de rioolwater-zuiveringsinstallatie waarmee een eind zal zijn ge komen aan de vervuiling van het eertijds zo schone havenwater. Vele tientallen jaren (sinds 1937) duurde die misère voort en de Middelhar- nisse jachthaven stond als „vies" te boek en werd door meerdere watersporters gemeden. De Havendag van a.s. zaterdag zal duidelijk maken dat dankzij de Zuiveringsinstallatie die onwelriekende periode nu kon worden afgesloten. Een werkgroep waarin de Middenstand- vereniging, de watersportvereniging, het Zuiveringsschap en de Gemeente partici peren heeft voor zaterdag een feestelijk programma samengesteld. Overigens zul len in dat kader ook donderdag 13 en vrijdag 14 mei belangrijke dagen zijn. Donderdag n.l. wordt de zuiveringsinstal latie officieel in gebruik gesteld door Ge deputeerde Hoek van Dijke en vrijdag zullen alle belangstellenden gelegenheid krijgen de installatie te bezoeken, van 's middags 5 tot's avonds 9 uur. Donderdag avond wordtom 8 uureen concert in de Raadzaal gehouden. De gelegenheid de installatie te bezichti gen wordt zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur vervolgd. Een deel van het dan te volgen programma zal zich „buitengaats" afspelen. Vanaf hotel „van Marion" zal om half twaalf de rondvaartboot „Prins Maurits" vertrekken met officiële ge nodigden op weg naar het Haringvliet waar een demonstratie admiraalzeilen zal worden gehouden. Vanaf hetHavenhoofd zal dat voor het publiek goed zichtbaar zijn. Er zullen stellig meerdere honderden jachten passeren en een groet brengen. Het admiraalzeilen vindt plaats 's mid dags rond één uur. 's Middags3 uur vertrekt vanaf „Hemes- seroord" het Tamboer- en Hoornblazers- korps van de Kon. Militaire Kapel. De route gaat via de Voorstraat van Middel hamis, de Stationsweg, de Langeweg en de Voorstraat van Sommelsdijk via het Zandpad naar de O.L. school aan het Beneden Zandpad. Op het schoolplein zal om 4 uur door de Kon. Mill. Kapel een concert worden gegeven dat met een kwartier pauze tot kwart voor zes voort zal duren. Een pracht gelegenheid derhalve voor de muziekliefhebbers voor wie zelfs een zitje zal worden gemaakt. Bij minder goed weer zal het concert in de aula van de Technische School worden gehouden. Zaterdagavond om 7 uur kan het pubUek zich verzamelen op de dijk waar voorheen de loods van Kooman stond. Daar zullen volksspelen worden gehouden, zoals het sprietlopen, mastklimmen en het nemen van de zeephelling, een en ander ge organiseerd door de Sportraad. Men kan zich ter plaatse voor deelneming aan melden. Om 9 uur zullen de spelen be ëindigd worden waarna het publiek een uur de tijd heeft de benen te strekken en een wandeling te maken waarbij de kraampjes met eet- en drinkwaren kunnen worden aangedaan alvorens om 10 uur de dag met een vuurwerk besloten zal wor den. Dat zal het.best gezien kunnen wor den vanaf de vorengenoemde plaats waar voorheen de loods van Kooman stond. De dag zal muzikaal opgeluisterd worden door de Alpenkapel van „Apollo" uit Nieuwe Tonge. „Het gemeentebestuur van Middel harnis stelt het op prijs dat dankzij de medewerking van watersportvereniging Flacquee"middenstandvereniging, Sportraad en Zuiveringsschap dit fraaie programma kan worden aangeboden", zo zegt burg. van Welsenis in een verspreid persbericht. „Middelhamis wil met het organiseren van deze dag benadmkken dat het een mooie en actieve gemeente is die heel wat te bieden heeft dat de moeite van het bekijken waard is en bovenal dat het een plaats is waar het goed wonen en werken is. Ook deze gemeente zoekt uit breiding van economische aktiviteiten waarvoor aantrekkelijk mogelijkheden aanwezig zija Ook op dat punt zal Mid delhamis die dag zeker iets van zich laten bemerken", zo belooft burg. van Wel senis in het persbericht. Speciaal ter gelegenheid van de te hou den Havendag heeft de in Rotterdam woonachtige dr. J. Verseput een bijzonder interessant boekje geschreven over het verleden en het heden van de haven van Middelharnis, oader de titel „Van Vis- schershaven naar Jachthaven". Het is voor 6,50 in de boekhandels in Middel harnis-Sommelsdijk te koop. In het goed 60 pagina's tellende boekje wordt een his torisch verantwoorde temgblik op de ge schiedenis van Middelharnis gegeven, eén geschiedenis die eeuwenlang mede door de haven bepaald is geweest. Ook het heden wordt in het boekje uitvoerig be handeld. Dr. Verseput heeft zijn infor matie getrokken uit diverse eerder ver schenen boeken en publikaties. Er zijn van het boekje 1500 exemplaren gedmkt EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Vogelaar, Benthuizen. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld, Zeist C3 B ca a q ca a a ca Rijkswaterstaat heeft het Nederlandse bedrijf Volmac B.V. opdracht gegeven voor de bouw van een informatieverwer kend systeem voor de scheepvaart in het zuidelijk Deltagebied. De bedoeling van dit nieuwe, geheel geautomatiseerde systeem is, dat de schippers in de toekomst op hun route door het Deltagebied maar één keer, na melijk bij de eerste sluispassage, alle in formatie over hun schepen en lading be hoeven te verstrekken. Het gaat daarbij onder andere om scheepsafmeting, her komst, bestemming en aard van de lading. In het totaal worden vijftien gegevens door een computer geregistreerd en vervolgens automatisch doorgegeven aan de volgen de sluis in de te varen route. Het nieuwe systeem, dat een hoge mate van betrouwbaarheid en bedrijfszekerheid zal hebben, zal de taak van het sluisper- soneel en de schippers aanzienlijk ver lichten en zal sneller schutten in de sluizen mogelijk maken, omdat bekend is welke scheepvaart zich zal aanbieden. Tot nu toe moeten de gegevens van de schepen bij elke sluis opnieuw worden verstrekt. Van de zijde der schippers- organisaties werd al geraime tijd aan gedrongen op verbetering van deze si tuatie. Met het informatieverwerkende systeem wordt ook bereikt, dat het vaak zeer dmkke marifoonverkeer wordt ont last en dat de in te winnen gegevens betrouwbaar zullen zijn dan thans bij de gesproken en geschreven informatiever strekking nog wel eens het geval is. Het nieuwe systeem komt ook de veiligheid op het water ten goede. Bekeken zal worden of het mogelijk is de schepen tijdens hun reis te lokaliseren. Dat zal van belang zijn bij de bestrijding van ongevallen. Als een schip eenmaal in het systeem is opgenomen zullen de vaste gegevens be waard blijven in het computergeheugen. Als het schip na verloop van tijd weer in het Deltagebied temgkomt, kunnen de vaste gegevens gemakkelijk worden op geroepen. Het nieuwe informatieverwer kende systeem voor de scheepvaart is zowel in aanschaf als in onderhoud en exploitatie economisch aantrekkelijk. Volgend jaar januari zullen de Kreekrak- sluizen en de Volkeraksluizen in de Schelde-Rij nverbinding als eerste op dit systeem worden aangesloten. Enkele maanden later komen de sluizen in Ter- neuzen ana de beurt en op langere termijn ook de nieuw te bouwen sluizen in Hans- weert en de in aanbouw zijnde Krammer- sluizen in de Philipsdam. Het ligt in de bedoeling om het systeem als het bevalt later uit te breiden tot de aansluitende scheepvaartroutes, bij voorbeeld richting Rotterdam, Amster dam en Duitsland. Bij de verkeersposten bij Dordrecht en de te bouwen posten te Tiel en Weert, is al rekening gehouden met het installeren van de apparatuur. Voor de leden van de Vereniging ter Bescherming van het ongeboren kind in Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge wordt op maandag 17 mei a.s. een voorlichtingsavond gehouden in het Groene Kmisgebouw aan de Lin- denlaan. Aanvang 20.00 uur. Het programma omvat o.a. een klank beeld over het werk van de V.B.O.K. en een diaserie over de eerste maanden van het leven. Verder is er een boekentafel aanwezig. De komende maanden zal een zelfde voorlichtingsavond gehouden wor den in de gemeenten Middelharnis en Dirksland. Plaats en tijdstip van laatst genoemde vergaderingen worden nog na der bekendgemaakt. De leden van de V.B.O.K. worden hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen. Uiteraard zijn belangstellenden hartelijk welkom. De bekende voordrachtskunstenares mevrouw AaQe Top hoopt a.s. donderdag 13 mei, voor de dames van de C.P.B. .„Goeree" voor te dragen, uit haar uit gebreide repertoir. De Sneeuwgans, van Paul Gallioo. Aanvang half 8 in de huishoudschool te Ouddorp. MELIS SANT Kerkdienst Ger. Gem. in Ned.: don derdagavond 7.30 uur ds. F. Mallan van Rhenen. Zaterdag j.l. werden de provinciale brandweerwedstrijden gehouden in de klasse tankautospuit hd.-ld. te Brielle. Aan deze wedstrijd werd door vier korp sen van ons eiland meegedaan, er werd op twee banen gespeeld welke elk een aparte beoordeling hadden.' Aan deze wedstrijd kan dus alleen door tankautospuiten worden deelgenomen en gewerkt wordt dan ook met het op het voertuig meegevoerde bluswater, ook de perslucht (adembescherming) speelt in deze wedstrijd een belangrijke rol, n.l. het bevelvoerder en de no's 1, 2 en 3 moeten hiermee werken. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door de weled. heer de Ronde, burgemeester van den Briel in de sporthal DUKDALF, welke als volgt waren: B aan 1hier was 14e en laatste de brand weer van Oud-Alblas met 576 punten, 12e was de brandweer van Nieuwe Tonge met 589,5 punt, 10e de brandweer van Melissant met 633, 5 punt, eerste op deze baan werd de brandweer van Alblasser- dam met 656 punten en een gemiddelde van 8,4 per verrichte handeling. Op baan twee eindigde als 14e de brand weer van Numansdorp met 569 punten, 3 e werd de brandweer van Sommelsdijk met 631,5 punt en een gemiddelde van 8,02, de eerste op deze baan was de brandweer van Ouddorp met 676 punten en een gemiddelde van 8,21 per verrichte handeling, deze beide blusploegen kregen dan ook het predicaat ZEER GOED, ook zijn zij gerechtigd door deze prestatie deel te nemen aan de gewestelijke wedstrijden in deze TAS klasse welke op 26 juni te Amstelveen (NH) zullen worden ge houden. De Jeugdbrandweer van Ouddorp en Oude Tonge namen j.l. zaterdag deel aan een regionale wedstrijd in Zwijndrecht Van de 14 deelnemende ploegen eindigde Ouddorp als 4e en Oude Tonge als 8e. Ouddorp zal door die plaatsing op 5 juni kunnen deelneman aan de dan te houden landelijke wedstrijd in Huizen. De werkgroepen Ontwikkelingssamen werking van het CNV en Werkende Jon geren CNV in Zeeland houden op donder dagavond 13 mei een informatie-avond over de Filippijnen. Deze avond vindt plaats in het Vereni gingsgebouw „Het Vrije" in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Als spreker voor deze avond is André Bal uitgenodigd. Hij is voorzitter van Werkende Jongeren CNV. In deze hoe danigheid heeft hij vorig jaar een bezoek gebracht aan onder andere de Filippijnen. Aan de hand van een diaserie vertelt hij over zijn reis. Bijzondere aandacht krijgt het werk van de vakbond in de Filippijnen, die vaak onder zeer moeilijke omstandig heden haar werk moet verrichten. Ook worden er twee korte films vertoond, waarin met name in „De Uitverkoop" het leven van de fabrieksarbeiders binnen en buiten de fabriek centraal staat. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Bij een hevige autobotsing op de Prov. weg bij de watertoren te Dirksland is vrijdagmiddag ca. half vijf de jongeman Dick Kats 18) uit Nieuwe Tonge dermate ernstig gewoond geraakt dat hij aan de gevolgen van zijn hoofdletsel is overleden. Hij zat op de passagiersplaats naast de eveneens 18 jarige David Kievit die de wagen bestuurde toen die op het kruisingsvlak in botsing kwam met een Ford Taunus personenauto die, komend uit de Staverseweg, de kruising opreed. Achterin de auto reed de 17 jarige Bastiaan Frank mee. Hij werd licht gewond; bestuurder Kievit moest in het ziekenhuis te Dirksland worden opgenomen. De Ford Taunus werd bestuur door een 59 jarige inwoner van Rotterdam die samen met zijn echtgenote op weg was naar zijn zomerverblijf in Ouddorp. De bestuurder zelf kwam er goed af, zijn echtgenote werd later per ambulance naar huis vervoerd. Direct na de botsing vloog de Taunus in brand. Passanten hebben de Mazda van de brandende auto losgetrokken om het slachtoffer te kuimen bevrijden. Daartoe moest het rechterportier met geweld worden geopend. De jongeman werd met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis vervoerd waar moest worden vastgesteld dat geen levenskansen meer aanwezig waren. De brandweer van Dirksland heeft het brandende autowrak geblust Ondanks het feit dat men allerwege begint te horen dat de belangstelling voor de nood in Polen gaandeweg aan het tanen is, blijft tot'op heden de hulp die vanuit Goeree Overflakkee geboden wordt op peil: reeds drie grote 20-tons trucks reden naar het stadje Wejherowo en deze week vertrok de derde wagen afgeladen met goederen waarvan wij hadden vernomen dat er dringend be hoefte aan bestond. Daarenboven werd deze week voor de tweede maal sinds de oorlogstoestand door een lid van het comité zelf een grote bestelwagen afgeladen met voedsel naar de protestantse gemeente in Poznan ge reden. Daar dit contact al gedurende anderhalfjaar elke twee maanden onaf gebroken werd onderhouden was een sterke persoonlijke band ontstaan tussen de gemeente en de chauffeur. Na afloop van de kerkdienst, als de goederen wor den verdeeld is dan ook uitgebreid ge legenheid tot een persoonlijk contact, iets wat voor Polen in de huidige situatie van onschatbare betekenis is. Nu de eerste vloedgolf van hulpverlening aan het tanen is, vertelde men sterk te kunnen merken wat deze hulp wel betekende. Hoe dat in de toekomst moet gaan is voor velen nog een groot vraagteken; Het comité Hulp aan Polen, inmiddels omgezet in „Stich ting Hulp aan Polen uit Goeree Over flakkee" heeft voor deze teruggang steeds gevreesd. Het valt duidelijk te verwachten dat ook in de verdere toekomst nog weinig perspectief voor de Poolse bevolking in zicht is. Aan letterlijk alles is gebrek an het leven in de straat wordt duidelijk bepaald door de aanwezige politie en militairen. De Stichting heeft in de eerste golf van enthousiasme getracht wat geld op de bank te zetten. Nu de nood in Polen weer dreigt op te lopen kan vanuit Goeree Overflakkee de hulp tenminste door gaan. Ds. C. Oorschot, herv. predikant alhier heeft gisteren voor het op hem uitgebrach te beroep naar Tholen bedankt. Thans gelden nog twee beroepen, naar de Herv. Gemeenten van Ridderkerk en Lunteren. Daarom is uw blijvende hulp dringend noodzakelijk. Nu de Stichting uitgebreide inkoopfasciliteiten heeft en bovendien de mogelijkheden heeft verkregen om de om zetbelasting op de aangekochte goederen terug te krijgen (iets wat ongeveer 18% aan koopkracht scheelt!) zal het duidelijk zijn dat vooral financiële giften zeer be langrijk en welkom zijn. Geld laat zich gemakkelijker opslaan en gebmiken wan neer het echt weer noodzakelijk is!! Voor uitgebreide informatie kunt u zich wenden tot het bestuur van de stichting, tel. 01879 - 1670. Maar in elk geval is haar bankrekeningnummer 5051.10.172 bij de A.B.N, te Brielle. Bedroefd, maar dankbaar wat hij voor ons is geweest geven wij u kennis van het plotseling overlijden van mijn innig geliefde man, onze lieve en zorgzame vader, behuwd- vader en opa, broeder, zwager en oom CORNELIS marinus felsbourg echtgenoot van Lijntje Koppenaal op de leeftijd van ruim 63 jaar. Nieuwe Tonge: L. Felsbourg-Koppenaal Ouwerkerk: Huib en Greet Den Bommel: Wim en Ria Carolien en Maurice Dirksland: Lea en Wim Oude Tonge: Cor en Anita Sommelsdijk: Teus en Maud Nieuwe Tonge: Janny 10 mei 1982 Kerkring 10, 3244 AH Nieuwe Tonge Gelegenheid tot condoleren: van 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur nam. aan het woonhuis. De begrafenis is bepaald op D.V. zaterdag 15 mei a.s. des nam. 2.00 uur op de algemene begraafplaats te Nieuwe Tonge vanuit het Herv. verenigingsgebouw „Elim", Zuid- dijk 19, waar vooraf de rouwdienst wordt gehouden. Geen bloemen Heden nam de Heere in het zieken huis „Bethesda" te Dirksland tot onze diepe droefheid van onze zijde weg, mijn innig geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante ANTJE ELIZABETH STOLK echtgenote van Laurens van den Nieuwendijk in de ouderdom van mim 85 jaar. L. van den Nieuwendijk A. Driesse-van den Nieuwendijk I. Driesse J. G. Knöps E. H. M. Knöps-Klok klein- en achterkleinkinderen 3245 KA Sommelsdijk, 7 mei 1982 Verzorgingshuis „De Goede Ree", Zijpe, kamer 60 De begrafenis heeft heden plaats gehad op dinsdag 11 mei des nam. 2 uur op de algemene begraafplaats te Middelharnis. Heden heeft de Heere plotseling van ons weggenomen onze broeder, zwager en oom CORNELIS MARINUS FELSBOURG echtgenoot v. Lijntje Koppenaal op de leeftijd van ruim 63 jaar. Allen die hem gekend hebben, zul len beseffen wat wij in hem ver- Hezen. De Heere sterke zijn vrouw en kinderen in dit smartelijk verlies. C. Timmer-Felsbourg P. Timmer J. Tijl-Felsbourg J. Tijl Wed. M. Visser-Felsbourg A. Bijdevaate-Felsbourg T. Bijdevaate Wed. D. van Helden- Felsbourg Wed. J. v. Heemst-Felsbourg Nieuwe Tonge, 10 mei 1982

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1