I Eksterpopulatie breidt zicii over Fiakkee uit Uitslaande brand in witloftrekkerij van Gebrs. Bal Vertrektijden Visser Garage KNÖPS B.V. Ledenvergadering „Schuttevaer" in liet lioge Noorden KcmS&mm VOORJAARS PLUSKRANT Gezien bij AUTO-SCHADE f fnubrethtse Minder voorstellen dan in 1980 en 1981. Museum Sommelsdijk vraagt vrijwilligsters jUw huis verkopen TAMBOER Dirksland: karels autoservice Teun van Prooijen's ,,Pandarosa'' in vlammen opgegaan bus Zendingsdag Ger. Gem. Rotterdam DONDERDAG 29 APRIL 1982 No. 5088 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 1 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS J De Kotiinklyke Schippersvereni- ging „Schuttevaer" gaat zich voor bereiden op de 133 e Algemene Le denvergadering die op donderdag 6 en vrydag 7 mei a.s. in het Martini hal Centrum te Groningen zal wor den gehouden. Deze vergadering, ditmaal in het hoge Noorden, vrordt georganiseerd door de afdelingen Groningen en Noord-Drente. In de morgenvergadering van donderdag 6 mei komen de huishoudelijke zaken aan de orde, waaronder ook de verkiezing van 4 hoofdbestuursleden. Aftredend en her kiesbaar zijn de" heren: Mr. J. C. W. van Dam, J. L. Bloemen, W. v. d. Klippe en G. B. Rijke. Het hoofdbestuur stelt voor het bestuur uit te breiden met de heer E. G. H. Noldes, voorzitter van de afdeling Maas- bracht-Brabant MO. Het streven van het hoofdbestuur is erop gericht, bestuurs leden uit alle delen van het land zitting te laten nemen. Rede Ook komt er een voorstel in behandeling van de afdeling Temeuzen om te be vorderen dat er tijdens het congres door de voorzitter een rede wordt uitgesproken waarin de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar worden gememo reerd, terwijl bovendien ingegaan wordt op allerlei actuele zaken. Van genoemde afdeling komt ook het verzoek ter tafel om enkele malen per jaar gerichte kadervergaderingen te organi seren, waarvan er één voor het congres dient plaats te vinden. Inleiding Voor de middagvergadering van 6 mei. Twee flai(keeërs nemen deel aan Specerijen-race Wanneer in mei a.s. in het kader van de herdenking van de 200 jarige betrekkingen tussen Nederland en Amerika vanuit Rot terdam een Specerijen-race naar New York zal worden gehouden, zullen daar twee flakkeese jongemannen aan deel ne men. Het zijn Vincent de Vries (zoon van raadslid de Vries) uit Nieuwe Tonge, studerend aan de HTA voor Scheepwerk- tuigkundige en wedstrijdzeiler, én Godert Wieringa (zoon van dokter Wieringa) uit Middelhamis, studerend aan de Film- die wordt bezocht door vele genodigden, is als spreker uitgenodigd Ir. J. G. Hillen, project-ingenieur Deltadienst Rijkswater staat, met als onderwerp: „Wat merkt de scheepvaart van de compartimentering van de Oosterschelde?" Na afloop van deze vergadering worden de gasten ontvangen door het gemeente bestuur van Groningen in het Congres centrum. Voor de dames zijn er enkele excursies georganiseerd. Vrijdag 7 mei wordt de vergadering in de morgenuren voortgezet met de behande ling van de diverse voorstellen. Na de lunch is ers middags een boottocht vanuit Lauwersoog. Voorstellen Voor dit tweedaags congres zijn er door de diverse afdelingen in totaal 142 voor stellen ingediend. Hieronder zijn er velen die door de afdelingen in de regio zijn ingezonden, o.a. van de afdeling Goeree Overflakkee, Sint Philipsland, Schouwen Duiveland, Stavenisse, Hoekse Waard, e.a. Vorig jaar werden er 189 voorstellen ingezonden en in 1980 was het een aantal van 212. De schippers hebben dus de laatste twee.i^ar hun vragen, opmerkingen en verlangïj-o ;2rastisch ingeperkt. Ditjaar worden van de 142 ingediende voorstellen ruim 50 op het congres behandeld. De overige voorstellen worden niet ter ver gadering behandeld, maar in de rondvraag bestaat de mogelijkheid eventuele vragen of opmerkingen over deze voorstellen te maken. Deze voorstellen zijn reeds door het hoofdbestuur of de afdelingen in be handeling genomen of worden behandeld na de jaarvergadering. Een deputatie van de afdeling Goeree- Overflakkee zal dit congres bezoeken. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 academie. Het jacht waarop ze mee zullen varen is de „Prodent" van schipper Dirk Nauta. De start wordt op Hemelvaartdag gemaakt. Het is de bedoeling dat Ko ningin Beatrix op de dag van aankomst de deelnemers in New York zal verwel komen. Oenk aan moeder Wij helpen U met de die U deze week in de bus krijgt. Met medewerking van de M^iddenstand Verenigingen van Sommelsdijk en Middel- harnis zal het museum zowel op de Holle Bolle dagen als op de Braderiedagen met een kraam aanwezig zijn. Er worden dan' ansichten, kaarten, stickers en snoep uit grootmoeders tijd verkocht. Enkele dames hebben zich al aange boden om dit te verzorgen, maar hun aantal is nog te klein om alles goed te doen verlopen en de vrijwilligsters niet te over belasten. Wij willen een beroep op U doen om gedurende enkele uren hieraan mee te willen helpen om de kraam te „be mannen". Gedacht is aan 3 uren, 2 vriendinnen gelijk kan natuurlijk ook. De Holle Bolle dagen in Sommelsdijk zijn: Op woensdag 9,16 en 23 juni, tussen 10 en 4 uur. De Braderiedagen in Middelhamis zijn: Op vrijdag 9, 16, 23, 30 juli en 6 augustus van 2 tot 9 uur. U kunt hiervoor bellen 01870 - 3778 of 01877 - 1219, graag met opgaaf welke dag(en) en uren u kunt. Mogen wij op uw medewerking rekenen, want uw steun als vrienden van het mu seum is onmisbaar om deze actie te doen slagen, streekmuseum Goeree Overflakkee Kerkstraat - Sommelsdijk Prof. Diepenhorst spreekt voor Prol Chr. Raj^onschoolraad Volgende week donderdag 6 mei houdt de Prot. Chr. Rayonschoolraad Goeree Overflakkee haar ledenvergadering - 's avonds om half acht- in de aula van de Pr. Mauritsschoolengemeenschap te Middel hamis. Spreker voor deze avond is Prof Mr. Dr. J. A. Diepenhorst over het onderwerp: „Christelijk Onderwijs gehandhaafd". Er is een lange periode geweest waarin op Goeree- Overflakkee nauwelijks eksters voorkwamen, maar daar is de laatste jaren drastisch verandering in gekomen; ze komen nu steeds veelvuldiger voor Overigens is dat tot weiniger genoegen omdat de ekster (aaseter van origine) zich o.m. tegoed doet aan de eieren van broedende vogels en ook aan jonge vogels zodat dit kleingoed meer geweld wordt aangedaan naarmate het eksterbestand zich uit breidt. Tot voor 1970 moest de Flakkeeër die een ekster wilde zien tenminste naar de Voornse duinen, de dichtsbijzijnde plaats waar ze voorkwamen. Zelfs in een natuurgebied als de Kwade Hoek lieten ze tot dan niet zien maar nu zijn de grote eksternesten op vele plaatsen van het eiland waar te nemen. Jaarlijks leggen ze 4 a 6 eieren zodat de ekster populatie zich vrij snel kan ontwikkelen. Weliswaar worden ze afgeschoten maar menige ekster zal die dans weten te ontspringen. Oorzaak van de komst naar hier is waarschijnlijk dat de oorspronkelijke ekstergebieden te weinig voedsel meer opleveren. De eksters, die ook prijs stellen op een eigen territoir zoeken dan nieuwe gebieden waarin ze nu ook Fiakkee blijken te hebben betrokken. Ze kunnen zich als brutale rovers laten gelden en kleine eendjes en overig klein wild valt hen dikwijls ten prooi. Terwijl de beide gebroeders Bal dinsdagmiddag op geruime afstand van hun witloftrekkerij aan de Oudelandsedijk te Dirksland aan het werk waren brak brand uit in een houten schuur op hun bedrijf. De brand was zo hevig dat die oversloeg naar de witlofloods waarvan ook een deel afbrandde. In de schuur waar de brand begon was veel materiaal opgeslagen. Vrijwel alle gereedschap, verpakkingsmateriaal voor levering van witlof aan de Veiling en kunstmest en bestrijdingsmiddelen. Ook de dozen witlof die eerder die middag waren ingepakt bevonden zich nog in de schuur. De brand verwoestte die totaal met alle inhoud. Terwijl de mannen op het land werkten waren op het bedrijf enkele vrouwen achtergebleven die direct na het ontdekken van de brand bij de over- buurman alarm sloegen. Dhr. Hof was snel ter plaatse maar omdat hij geen tractor kan rijden zag hij geen kans de beide tractoren in veiligheid te stellen. Dat lukte nog ten dele aan dhr. Henk Bal die vanaf het land de rook had gezien en in allerijl naar huis was gekomen. Hij wist nog een tractor en wat kleinere materialen De schuur waarin de brand uitbrak- kennelijk tengevolge van kortsluiting -. stond dichtbij de houten woning van dhr. W. Bal. in veiligheid te stellen; wel liep hij daarbij brandwonden aan z'n gezicht op en dat precies op'zijn verjaardag. De schade is groot, behalve aan de opstallen werden ook twee tractoren ern stig beschadigd. Door de brandweerkorp sen van Dirksland en Herkingen werd de brand bestreden. Vanuit de dikke rook kwam dhr. Bal (geheel links) waarlijk nog met een tractor en een frees tevoorschijn. Volvo 343 Winner 1.4 f 16.850 (f 14.280 exd BTW)' DIRKSLAND Uit alles blijkt dat de brand die in de nacht van zaterdag op zondag een tuin- schuurtje van PvdA raadslid Teun van Prooyen in de as legde is aangestoken! Het schuurtje, staande in een van Klein Grondbezit gehuurde tuin aan de Philips- hooQesweg brandde geheel af waarmee dhr. van Prooyen een strop van enkele duizenden guldens bezorgd kreeg. Zijn welonderhouden tuin, waarin hij groenten teelt en waarin ook vruchtbomen staan heeft hij gesierd met de naam „Panda- rosa". Voor dhr. van Prooijen is het helemaal duidelijk wie uit rancune de brand heeft gesticht. De politie stelt dan ook een onderzoek in. Overigens heeft van Prooi- jen niet te lang bij de geblakerde resten getreurd. Met de van hem bekende beeld spraak heeft hij laten weten „als een phoenix met gebrande vleugels weer uit de as te herrijzen". Behalve het schuurtje en de daarin be waarde tuingereedschappen gingen ook twee perenbomen verloren. Ze waren door de hitte dermate geschroeid dat ze moesten worden gerooid. Wanpeer het waar is dat de brand is aangestoken heeft de dader wel hoogst onverantwoordelijk gehandeld. De brand zou gemakkelijk naar andere opstallen in sommige waarvan ook dieren worden gehouden kunnen zijn overgeslagen. Het schuurtje van dhr. van Prooijen stond ook vlak bij een aantal houten garageboxen. Ouddorp, Verg. gebouw7.35 Melissant, Julianaweg7.50 Herkingen, Visbank8.00 Dirksland, kerk Ger. Gem..8.05 Sommelsdijk-Middelharnis, RABO Bank-.8.10 Oosterland, Gr. Kruisgeb 8.35 Ooltgensplaat, Weespad8.55 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦4 voortdoe x^Oterhadt V'lNGEflLING 3-MIDDELHARNlS-TEL 01870-2518 S 1^ M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1