Stad aan 't Haringvliet liijzonder geluki(ig met nieuwe Albert Schweitzerscliool Ouddorps schurvelingengebied maakt kans op hardnodige onderhoudsbeurt Kinderen namen giftige worteltjes weg J. D. M. Smits, hoofd O.L.S. overleden ZANGAVOND IN DIRKSLAND |Uw huis verkopen TAMBOER Kandidaten S.G.P. voor de gemeenteraad Terwille van 't behoud van natuur wetenschappelijke waarden. Opgeven voor spelen in Dirksland Spreekuur burgemeester gewijzigd Jaarvergadering gezamenlijke verenigingen Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en-vrijdagavond OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Veel snelheidsovertredingen Goeree Havenhoofd 1.^,^.,,,.:,- X mxiM. BI. - v^ j GOEDEREEDE S.G.P. kandidatenlijst Oranjeveren.Dirksland" nodigt bejaarden EXTRA KERKDIENST BER. OEM. 54e Jaargang DINSDAG 20 APRIL 1982 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEFEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 3 i cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OUDDORP De groep Goedereede van de Rijks politie heeft zaterdagavond via de TV, na het nieuws van ^8 uur een politiebericht verspreid dat waarschuwde tegen de con sumptie van giftige worteltjes. Versprei ding van da^ bericht werd gevraagd nadat was gebleken dat vanaf een stuk land in de directe omgeving van camping „de Klep perstee" een kistje met in landbouwgif gedrenkte pootworteltjes waren verdwe nen. Zelfs aanraking met de handen zou brandwonden kunnen geven, consumptie zou nog kwalijker gevolgen hebben gehad, maar gelukkig zou in de loop van zaterdag avond en zondagochtend blijken dat het zover niet was gekomen. Het politiebericht werd ook door eenjop de camping verblijvend knaapje opge vangen. Hij vertelde zijn i vader te weten waar de worteltjes waren. Hij had gezien dat twee jongens met zo'n kistje hadden rondgelopen om het vervolgens achter te laten. Het kistje werd inderdaad gevonden en de knaapjes, die de worteltjes met de handen hadden aangeraakt werden door de dokter behandeld aan enkele opge lopen brandwondjes. De twee die het kistje hadden meege nomen en een deel van de worteltjes daaruit over het land hadden verspreid zijn overigens niet achterhaald. Een zoek- aktie leverde zondagochtend wel het res tant van de worteltjes. Aan de grote bezorgdheid was toen een eind gekomen, maar de politie hoopt wel dat ieder uit het gebeurde lering zal heb ben getrokken door van de akkers en de evt. gereed staande producten weg te blijven. Ze kunnen met giftige middelen bewerkt zijn. OpD.V. zaterdag 24 april a.s. zal er in de Ger. Gemeente te Dirksland een zang avond worden gehouden, georganiseerd door de Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" te Dirksland. De opening van deze avond wordt ver zorgd door ds. A. Hoogerland. Naast ons eigen koor zullen mede werking verlenen: Gemengd koor „Met hart en stem" uit Slikkerveer, gemengd koor „Thaborkoor" uit Rotter- dam-IJsselmonde; gemengd koor „Soli Deo Gloria" uit 's- Gravenzande; mannenkoor „De Lofzang" uit Goes. Het orgel zal deze avond bespeeld wor den door Martin Mans. Er zal een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst geheel bestemd zal worden voor de nieuw te bouwen kerk van de Ger. Gemeente te 's-Gravenzande. De aanvang is 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. DEN BOMMEL Op vrijdag 16 april j.l; overleed op de leeftijd van 44 jaar, de heer Johannis Dirk Marinus Smits, echtgenoot van mevrouw A. C. van der Werf, wonende Oranje straat 7 te Den Bommel. De heer Smits was bijna 16 jaar hoofd van de Openbare Lagere School ter plaatse en sinds no vember 1980 wegens ziekte buiten dienst. In de dorpsgemeenschap nam de heer Smits ook deel aan het verenigingsleven. Hij was bestuurslid van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis"; van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Oost- flakkee; lid van de Muziekvereniging E.M.M, en van de Vereniging A.B.O.P. Maandagmorgen had de crematie plaats in het Crematorium aan de Maeterlinck-^ weg te Rotterdam-Zuid. Hierbij waren tegenwoordig het gemeentebestuur van Oostflakkee, loco-burgemeester A. Kroon en wethouder C. L. M. de Wit. De pas afgetreden burgemeester, de heer W. M. van der Harst en zijn echtgenote. Personeel van de school te Den Bommel en vele kollega' s van het eiland. Vertegen woordigers van de Oudercommissie. De heer Graven.deel, hoofd van de Chr. School ter plaatse, bestuursleden van bo vengenoemd.; verenigingen en de dirigent van E.M.M.,, de heer G. Zweerus te Nieuwe Tonge. In het crematorium werd de rouwdienst geleid door ris Eerw. heer M. J. Rouw, vriend van de overledene, die bijstand in het pastoraat verleend aan de hervonüde gemeenten te Ouwerkerk-.Oosterland (Zld.). Hij bepaalde zijn gehoor bij een gedeelte uit de brief aan de Thessaloni- cenzen. Namens de familie sprak de bedienaar, de heer A. Mans woorden van dank voor de belangsta ung tijdens de ziekte en bij de crematie bc..- :nd. De heer Smits had zich op Den Bommel en ook daarbuiten vele vrienden gemaakt. Hij ging rustig zijn weg en laat een ledige plaats achter, vooral in zijn gezin; zijn vrouw, dochter en twee zoons. OOSTFLAKKEE De Kiesvereniging van de S.G.P. te Oostflakkee heeft voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing de volgende kandidaten gesteld: 1. J. H. van Dam, Ooltgensplaat; 2. C. Breeman, Oude Tonge; 3. J. C. de Bonte, Ooltgensplaat; 4. P. Hermans, Den Bommel; 5. P. Knöps, Oude Tonge; 6. T. F. Okker, Ooltgensplaat; 7. H. Knöps, Oude Tonge; 8. G. v. d. Weile, Den Bommel; 9. J. Bal, Ooltgensplaat; 10. C. Groenendijk, Oude Tonge; 11. L. de Vos L.zn., Ooltgensplaat; 12. L. Holleman, Oude Tonge. De gang van twee herauten door de stille Stadse straten moest gister morgen stellig een gewichtige reden hebben en die was er voorzeker De twee kondigden een vrolijke stoet aan van leerlingen, juf en meesters, op weg van hun oude school aan de Molendijk naar de school zó nieuw dat zelfs de straat waaraan ze gebouwd is nog geen officiële naam had gekregenGrote vreugd daarom bij het bestuur en alle betrokkenen bij de Chr. Nat School over de ingebruikname waarvan de officiële handeling, gepleegd door burg. van Welssnis, door een vriendelijke voorjaarszon overgoten. Grote dankbaarheid was er evenzeer, verwoord door bestuurs voorzitter dhr. J. Wagner en in diens navolging door meerdere sprekers die op de gehouden receptie het woord voerden 4- 4- 4- 4- 4- 4 4- „In 't kort", zo was de sprekers ge vraagd omdat het hele openingsgebeuren door de kinderen werd bijgewoond. Ze waren gekleed in de trant van Ot en Siei; en de juf en de meesters waren eveneens ii. stijl, stemmig zwart, wat „bovenmeester' Dilüngh, actief als hij was met het aan kondigen van nieuwe sprekers en hei aannemen van geschenken menigmaal one r de warmte deed zuchten. Toch was he1. de vriendelijke zon die aan de in gebruikname van de nieuwe school heL nodige cachet verleende. De openings har deling, gepleegd door burg. van Wel- .seais, geassisteerd door zes leerUngen, bestond uit het wegdraaien van een Isor;' waardoor de naam van de nieuwe schoo z.'chtbaar werd: de Dr. Albert Schweitzer- school Meester" Dillingh zou aan het eind van de officiële bijeenkomst de jeugd nog eens herinneren aan de persoon en de ver diensten van Dr. Schweitzer die zijn com fortabele bestaan waarin hij stellig veel verdiende (voor zichzelf) opgaf om in de Derde Wereld de armen te gaan dienen (voor de ander), een voorbeeld dat dhr. Dillingh zijn leerSingen graag voor ogen stelde. Hij hoopi.' Han ook dat de lee^- lingen, telkens wanneer ze met de naam van hun school worden geconfronteerd, zich afvragen wie ze dienen kunnen, con form ook de boodschap die in de Bijbel is gegeven. „Jezus heeft ons het werkwoord dienen geleerd, laten wij dan die Bijbelse opdracht in ons (school)leven gestalte zien te geven!" zo wekte dhr. Dillingh zijn collega's en leerlingen op. Het waren behartenswaardige woorden waarmee de eerder gesprokene nog eens werden onder streept Want ook de bestuursvoorzitter Wagner had zijn welkomstwoorden tot de genodig den daarmee doortrokken. Te groter nog was de dankbaarheid jegens God Die het zover had doen komen dat de nieuwe school werkelijkheid was geworden; „On der zoveel zegeningen zijn we dankbaar en *'^'^¥'^■'^'^*¥■*■'^'^'^■^^^^■J^■*■)^l^■'^*J^*^l^■>^'flH^ 4- c3 B ca ^ct a C3 Wanneer er niet snel wat aan de Ouddorpse schurvelingen gebeurt dan zullen ze in toenemende mate „verruigen", ten koste van de cul tuurhistorische en natuurweten schappelijke waarde die ze van oudser hebben gehad. De Stichting Natuur- en Landschapsbeheer in Zuid Holland evenwel heeft die fou te ontwikkeling geconstateerd en een plan ontwikkeld in een jaar tijds alle achterstallig onderhoud uit te voeren in het kader van een „expe rimenteel arbeidsproject voor jeugdige werklozen". De gemeente raad wordt in de vergadering van a.s. woensdagavond voorgesteld daartoe een krediet van 240.460,- beschikbaar te stellen. Dat lijkt geen problemen te geven omdat al een Overheidssubsidie van 225.230,- is toegezegd zodat slechts een bedrag van 15.230,- ten laste van de gemeente zal blijven. Bij de natuurwetenschappers staan de schurvelingen bekend om hun kruiden vegetatie maar die dreigt juist verloren te gaan doordat er op de schurvelingen steeds meer begroeiing ontstaat van struikhout, brem en bramen, waardoor de kruidenvegetatie wordt verdrongen. De verruiging woekert al sinds de veertiger jaren voort en terwille van het behoud van het karakter var^ het gebied is het gewenst hier en daar corrigerend op te treden. Dat zal gebeuren onder de technische leiding van genoemde Stichting en de gemeente lijk hovenier. Gedacht wordt aan het maaien en afvoeren van niet gewenste begroeiing, het verschralen van een aantal schurvelingen om de kruidenvegetatie weer een betere kans te geven en het afzetten van elzenhout, het opruimen van dood iepenhout en het verwijderen van zwerfvuil, uiteraard geheel in overleg met de eigenaren van de schurvelingen. Ze-zijn n.l. alle in particulier bezit. De Stichting Natuur- en Landschaps beheer heeft al veel voorbereidend werd gedaan. Vastgesteld is o.m. dat 6 jeug dige werklozen (zo mogelijk uit eigen gemeente) er een jaar lang aan bezig zullen kunnen zijn. De materialen die zullen worden aangeschaft, o.a. een kleine en een grote motorzaag, klein gereed schap en een frais met bak, zullen na beëindiging van de werkzaamheden eigen dom van de gemeente worden. De ge meenteraad zal in de woensdagavond te houden vergadering beslissen of het pro ject al of niet door zal gaan. Gedurende twee uren heeft de politie vrijdagmorgen op Goeree-Havenhoofd snelheidscontrole gehouden. Er passeren op die ochtend voornamelijk auto's van en naar de Visafslag en omwonenden hadden geklaagd dat de snelheden soms veel te hoog lagen. De uitgevoerde controle liet weten dat de klachten zeker niet ongegrond zijn ge weest Er werden 22 overtredingen, waar onder heel forse, geconstateerd. De over treders zullen niet worden bekeurd, wel zullen ze een briefje thuis krijgen waarop ze op het foute van hun gedrag worden gewezen. Bij de volgende controle zal overigens wel verbaliserend worden op getreden. voelen we ons klein en" nietig dat onze Schoolvereniging dit ten deel is gevallen", zo verwoordde dhr. Wagner. Sprekend over de figuur Albert Schweitzer en zijn menslievende werk onder de meest barre omstandigheden herdacht dhr. Wagner ook de eigen voorouders die destijds, in 1905 de school hebben gesticht toen nog slchets uit twee lokalen bestaand. In 1927 was de „nieuwe" school aan de Molendijk gebouwd en thans kon weer een nieuwe school in gebruik worden genomen, dank baar en in de wetenschap dat God aan tijd noch plaats gebonden is. Het was sprekers bede dat de Verbondsgod ook mee op zal trekken naar de nieuwe school en daar Zijn zegen over zal gebieden opdat de school een muddel moge zijn om vele jongeren te onderwijzen in hetgeen van maatschappelijk belang is maar zeker en meer nog wat in geestelijk opzicht nodig is daarin ziend op het volbrachte werk van Jezus Christus. Een goede en gezegende toekomst werd de school ook toegewenst door burg. van Welsenis die samen met zijn echtgenote graag was gekomeii.om bij de opening de helpende hand te bieden. Henry v. d. Welle had mevr. van Welsenis een prach tig boeket bloemen aangeboden maar als dank daarvoor hoefde hij geen kusje van de burgemefestersvrouwe, stel je voor.... zo ten overstaan van zijn klasgenootjes...! Het burgemeesterspaar was bijzonder ge charmeerd van de prachtige nieuwe school, drieklassig, een fïjna ontmoetings ruimte en een documentatiecentrum. De wens op een vierde lokaal terwille van de mogelijkheid tot integratie en een gym lokaal werd door dhr. van Welsenis hele maal begrepen en het gemeentebestuur zo beloofde hij doet graag zijn best om ook die wensen te verwezenlijken. De bur gemeester wenste de kern 'Stad aan 't Haringvliet geluk met de nieuwe school die mee zal helpen aan het leefbaar hou den van deze kleine kern wanneer ook de bevolking zich daarachter stelt waartoe hij de Stadtenaren graag opriep. Goede woorden en gelukwensen werden voorts gesproken door de Inspectrice 4. mevr. Maan, hoofdaannemer Mackloet J en architect Koole te Middelhamis, beide 4 laatsten dankend voor de ontvangen op- dracht en het ervaren goede samenspel met schoolbestuur en bouwcommissie. Beide boden het schoolbestuur een en- veloppe met inhoud aan. Degenen die op Koninginnedag in D irks- land mee willen doen aan de spektakel- spelen „Tobbevaren" en „Fiets d'r es over" worden verzocht- zich met enige spoed op te geven via tel. nr. 1706. Deelnemers mogen gerust uit andere plaatsen dan Dirksland komen. De spelen werden vorig jaar door enkele duizenden toeschouwers bijgewoond. Het tobbe varen gebeurt vanaf een gladde helling, het spel „fiets d'r es over" bedoelt de vaardigheid te testen van het rijden over een heel smalle brug die over de Boezem zal worden aangelegd. 4 4 4 4 4 4- 4 4- 4 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 ,4 ■4 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4' 4 4 4 4 4 4 4 4- 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4- 4 4 4 4 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 namens de Herv. Gemeente werd bij afwezigheid van ds. Klok door dhr. Joh. Arensman een hartelijke gelukwens gesproken waarbij dhr. Arensman een gift onder couvert aanbood, gevolgd door ds. J. Jlage die namens de Geref. Kerk 49 liedboeken en een Gezinsbijbel over handigde, daarbij wijzend op de (berijm de) Psalm 105 3. Ook de Gereformeerde Gemeente was vertegenwoordigd in de persoon van ouderling Jelier. Dhr. Jelier wees aan de hand van de bouw van de school; zoals door de kinderen gevolgd, op de noodzaak van de aanwezigheid van een goed funda ment voor gebouw en voor het leven. Hij bood de school daarom een twintigtal schoolbijbels aan waaruit dat fundament te vinden is,'naar Gods Woord en heilige wetten. Samen mei de burgemeester bezig met de openingshandeling. De voorzitster van de Bouwcommissie mevr. Mol bood met enkele sympathieke woorden een bedrag aan dat het niveau- lezen mogelijk zal maken en tenslotte, nadat onderwijzer Dillingh de jeugd nog wat instructies had gegeven en zijn diepe blijdschap over het mogen beschikken over de nieuwe school had uitgesproken, was het dhr. Wagner die met dankgebed besloot waarna de genodigden nog de gelegenheid hadden de nieuwe school met zeer waarderende blik te bezichtigen. 4. Bloemen kan ze krijgen, de burgemeestersvrouwe, maar Henry hoefde geen kusje terug. Herspreekuur van de burgemeester van Goedereede wordt op 23 april a;s. niet gehouden van 2.00 - 3.30 uur, maar van 10.00- 11.00 uur. MIDDELHARNIS Voor de S.G-P- lijst zijn de onderstaande namen ingediend. 1J. H. KoppelaarMh 2. K. V. d. KetterijMh 3. W. VilleriusSd 4. Chr. BrooshoofdNT 5.C. LodderSd 6. W. P. JelierSt 7. K. BreemanMh 8. A. J. DoomNT 9. J.-P. WiegelMh 10. A. van AlphenSd 11. H. BijdevaateNt 12. P. GrinwisSd 13. L. DroogerSt 14. P. VreeswijkNT 15. A. de VisserMh 16. P. PeemanMh 17. W. van MoortNT 18. J. de WaardMh 19. M. BuscoopSd 20. C. KievietSd De Oranjevereniging „Dirksland" houdt as. maandagavond een gezellige avond in „de Schakel" waarop alle bejaarden uit het dorp welkom zij a Ze zullen er gast vrij worden onthaald en er zal een prach tige film vertoond worden over de kroning van Koningin Beatrix. Ook zullen er filmpjes te zien zijn van de festiviteiten van vorig jaar. De avond is voor de be jaarden geheel kosteloos. Ze worden zelfs met de auto van huis opgehaald wanneer ze dat tevoren verzoeken aan de Voorz. van de Ver. Bram Jelier, tel. 1706. Er zal die avond met een of meerdere bussen een rondrit langs de dan aangebrachte ver lichting worden gemaakt. OOLTGENSPLAAT - donderdag avond 7.30 uur student T. M. van Dijk, Dirksland MELISSANT De gezamenlijke verenigingen van de Ger. Gemeente hopen D.V. vrijdagavond 23 april hun jaarvergadering te houden in het kerkgebouw, Beatrixlaan 2. Aanvang half 8. Spreker is student C. J. Meeuse van Ridderkerk over het onderwerp „Engelen kracht en-duivels macht". Medewerking wordt verleend door de zangverg. der Ger. Gem. te Dirksland „Soli Deo Gloria" o.l.v. D. Stmik. Ieder is hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1