Gew. Arbeidsbureau heeft verwachtingen van Jeugdwerkplan Amaryllis met 7 kelken Visser REISJE Herkenbare situaties ep originele j telceningen van Rien Poortvilet Christen-ouders en medezeggenschapsraden Garage KNÖPS B.V. Morgen, zaterdag, grote bazar in Ring Middeiharnis AUTO-SCHADE Schipper verdronken Expositie in Middelharnis: HULP AAN POLEN No, 5084 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Voor al uw èn REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Onlangs is door het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid het Jeugdwerkplan als onderdeel van het Werkgelegenheidsplan ge- iiitroduceerd. In dit plan wordt het nieuwe beleid ter voorkoming en bestrijding van jeugdwerkloosheid voor de komende jaren uiteengezet Dit jeugdwerkloosheidsbeleid is gericht op jongeren van 16 tot 23 jaar tot de doelgroep behoren zowel schoolverlaters als niet-schoolverlaters. Het JWP berust op twee componenten, nl.: de onderwijs component en de arbeidsmarktcompo nent De eerste beleidslijn heeft vooral een preventieve betekenis, deze is er op ge richt om zoveel mogelijk jongeren vóór of bij het betreden van de arbeidsmarkt in de gelegenheid te stellen om binnen het volle dige dagonderwijs of in combinaitie met werk, een beroeps- resp. vakopleiding te volgen en daarmee werkloosheid te voor komen. De tweede beleidslijn (de arbeidsmarkt component) van het JWP bestaat uit een intensivering van de toepassing van be staande arbeidsvoorzieningsinstrumenten. Het belangrijkste hierbij is het op ruime schaal aanbieden van een veelal tijdelijke arbeidsplaats aan die jeugdigen wier werk loosheid een bepaalde tijdsduur heeft over schreden, te realiseren door middel van bestaande plaatsingsbevorderde en werk- gelegenheidsverruimende maatregelen, eventueel gecombineerd met scholings- maatregelen zoals studiekostenregeling en regeling S.O.B. Door het aanbieden van een tijdelijke arbeidsplaats kan worden bereikt, dat binnen de categorie langdurig werkloze jongeren de doorstroming sterk wordt ver groot In overleg met de Streekscholen voor beroepsbegeleidend onderwijs, de Vormingsinstituten en andere onderwijs- Middelharnis: Met 7 fraaie kelken heeft de amaryllis van mevr. Lokker, aan de Steeneweg te Middelharnis het tot een welhaast vol maakte bloei gebrachtZe bracht de bol van deze fraaie narcisachtige sierplant mee van een bezoek aan de Westfriese Flora die vorige maand gehouden werd, zonder er overigens al te grote ver wachtingen van te hebben. Ze gaf echter zeven prachtige bloemen (geen enkel bladen dat was een vrij unieke prestatie. Mevr. Lokker zal zeker proberen de bol over te houden voor een volgend bloei- 'seizoen. instellingen zal naar mogelijkheden voor oriëntatiecursussen op de arbeidsmarkt voor jeugdige werklozen worden gezocht De aanpak van het JWP door het Ge westelijk Arbeidsbureau Spijkenisse (Goeree-Overflakkee, Voome-Putten en de Hoekse Waard) is de volgende: In de komende weken zullen jongeren die in principe voor het JWP in aanmerking komen voor een gesprek worden uit genodigd. Er vindt dan een inventarisatie plaats van wat er bij de jongeren leeft Tevens zullen er in de komende weken kontakten worden gezocht met instanties die behulpzaam kunnen zijn bij het op zetten/uitvoeren van oriëntatiecursussen tb.v. jeugdigen, het zoeken naar leer/ar beidsplaatsen e.d. Aangezien de overheid maar beperkte middelen ter beschikking staan voor de uitvoering van het JWP zal zoveel mo gelijk getracht v/orden deeltijdarbeid te bevorderen opdat meerdere jeugdigen be richt kunnen worden. Op korte termijl zullen regionale overleg structuren worck 1 gevormd die lokale en projectmatV" iatieven als vrijwillgers- werk, additionele arbeid en de non-profit sector en experimentele projecten zullen begeleiden en coördineren. Het Gewestelijke Arbeidsbureau Spij kenisse verwacht met de uitvoering van het Jeugdwerkplan omstreeks 400 lang durig werkloze jongeren behulpzaam te kunnen zijn. Diefstallen in Oostflakkee Vorige week, in de nacht van woensdag op donderdag hebben in het Oostflak- keese meerdere diefstallen plaats ge vonden. Zelfs werd een zware trilmdchine weggenomen van het bestratingswerk aan de parallelweg van de Hellegatdam. Op het Handelsterrein te Oude Tonge werd een personenauto opengebroken. Bij het demonteren van de radio zijn de dieven kermelijk gestoord en zijn ze niet verder dan de demontage van de knoppen gekomen. Wel werden er cassettebandjes ontvrfeemd. Bij Vlieto Ooltgensplaat 14 naaimachines gestolen Uit de Ooltgensplaatse vestiging van naaimachinehandel van der VUet-Over- beeke op de Molendijk zijn,in de nacht van woensdag op donderdag (vorige week) een veertiental naaimachines weggeno men van de merken Bemine, Husqvama, Leeuwenstein en Elna. De dieven zijn binnengekomen door met een br^kijzer de achterdeur te forceren. Ze zullen thuis overigens wel op hun neus gekeken heb ben omdat slechts één van de machines compleet was. Van de andere werden vitale accessoires op èen andere plaats bewaard. Naaimachinehandelaren in de wijde om geving zijn van de diefstal op de hoogte gebracht Bij één van hen, in Brabant, heeft dezer dagen iemand naar de moge lijkheid tot levering van zo'n noodzakelijk accessoire geïnformeerd. Het zou een aanknopingspunt kunnen zijn. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. Ó1870- 3094 MIDDELHARNIS Vereniging „de Christenvrouw" afd. Middelharnis - Sommelsdijk Op D;V. donderdag 3 juni a.s. zullen de leden van de vereniging „de Christen vrouw" afdeling Middelhamis-Sommels- dijk hun jaarlijkse reisje maken. We hopen dit jaar een boottocht te maken door het Brabantse natuurgebied de Biesbosch, waarna de lunch, een „yes- tingsmaaltijd" gebruikt zal worden. 's Middags wordt een bezoek gebracht aan slot Loevestein, terwijl we op de terugweg zullen dineren. - De kosten voor dit reisje bedragen 60,De leden kunnen zich op de vergadering van D. V. donderdag 8 april opgeven, óf bij mevr. W. de Gast-Smit, Prins Hendrikstraat 13, Middelharnis (tel. 4348) en bij mevr. M. Buth-van Hoorn, Kluut 13, Sommelsdijk (tel. 4659). Ook niet-leden, die dit reisje graag willen meemaken zijn welkom Voorjaarsstreel(vergaderjng N. H. Zondagssclioien op G.G. Goeree Overflakkee Deze wordt gehouden op D.V. 19 april a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw „Elim"te Nieuwe Tonge, aanvang 19.30 uur. De plaatselijke predikant ds. J. van den Bom, hoopt voor ons een referaat te verzorgen. Als streekbestuur hopen we weer vele leiders en leidsters van onze Flakkeese zondagsscholen in Nieuwe Tonge te ont moeten. Het Streekbestuur. MELISSANT Wijziging predikbeurten Herv. Gem. Zondag 18 april i.p.v. ds. A. Vlietstra van Doornspijk, 's-morgens 10.00 uur kand. P. Buitelaar van Rotterdam en 's avonds 18.00 uur de eerw. heer H. Kraak, Numansdorp. OUDPORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612- 2120 Vrienden van Israël Wie interesse heeft om in Ouddorp op onze Israël House Party te komen, is welkom. 's Middags om 2 uur en 's avonds om 7.30 uur in hetB.B. lokaal in de oude chr. school (ingang Hofdijksweg). Op zo'n middag of avond geeft een daar voor opgeleide consulente een soort mini- show van een heel speciale collectie Is raëlische produkten. Graag tot ziens, J. Kleine-van Koppen DIRKSLAND Bijeenkomst Ver. „de Christenvrouw" De Ver. ,,de Christenvrouw" houdt vol gende week woensdag 21 april weer een bijeenkomst om kwart vóór 8 in „Onder de Wiek". Spreekster is mevr. Drop uit Vlaar- dingen over het onderwerp „Manninne". Gasten zijn hartelijk welkom. De leden wordt gevraagd zich deze avond ook op te geven voor het zomerreisje op 3 juni, graag met gelijke voldoening van de daar aan verbonden kosten. De 68-jarige ex-binnenschipper J. J. Drinkwaard uit Bruinisse is vrijdagmid dag aan boord van zijn schip Zeelands Luister, op de Krammer over boord ge vallen en verdronken. Drinkwaard, die ruim tien jaar geleden naar Bruinisse kwam en daar zich ging toeleggen op het verhuren van zijn schip aan sportvissers, keek toen hij naar huis wilde terugkeren of het anker goed was opgetrokken, verloor darbij het evenwicht. Een der aanwezige sportvissers (uit een groep afkomstig uit Zeeuws Vlaanderen) sprong overboord en wist de drenkeling te grijpen, maar toen men het tweetal weer aan boord had gehesen, bleek Drinkwaard buiten kennis te zijn en het mocht, of- Schoon mond op mond beademing en andere Eerste Hulp praktijken werden toegepast niet meer gelukken de levens-^ geesten weer op te wekken. De zo tragisch omgekomen schipper was op de haven in Bruinisse een geziene figuur. Toen burg. van Welsenis van Mid delharnis woensdagmiddag in de foyer van de Tech. School de ex positie van origineel werk van illus trator Riqi Poortvliet opende lie pen de heren van de restauratie commissie van de Herv. Kerk van Sommelsdijk weliswaar in 't nette pak-, maar enkele uren tevoren was dat nog anders geweest Tot dan hadden ze zich ingespannen ota de tentoonstelling zo smaakvol mo gelijk in te richten en dat bleek zéker gelukt Het wachten was voorts op de openingshandeling en de belangstellenden die tot morgen- nliddag zaterdag 5 uur terecht kunnen om het werk van Poortvliet nóg beter te leren kennen. De organisatie van de expositie is weer een nieuwe troef in de akties die genoemde restauratie-commissie ontketent om een financiële bijdrage te kunnen leveren in de kosten van restauratie van het Sommels- dijkse Herv. Kerkgebouw. Het lukte eer der al twee ton bij elkaar te „schrapen" (woorden van dhr. li. L. van Kampenhout als voorz. van de commissie) en de Poort- vliet-expositie moet een nieuwe aanzet geven voor de derde honderdduizend zoals eerder gemeld te besteden aan de kostbare restauratie van hèt kerk-interieur. Burg. van Welsenis die woensdagmiddag de expositie opende liet niet na voor die zelfwerkzaamheid de grootst mogelijke waardering uit te spreken, een waardering die hij ook liet gelden voor het in houdelijke van de expositie. Vooral voor degenen die niet in het bezit zijn van de boeken van Rien PoortvUet (zoals ó.a. Te hooi en te gras) is de expositie erg bezienswaardig. Vele tien tallen originele tekeningen, waarvan de meesten in zijn boeken zijn opgenomen hangen er te kijk en terecht veronderstelde dhr. van Welsenis dat de Flakkeëers meer dere van de uitgebeelde situaties zullen herkennen, waarbij het overigens goed is die situatie dan eens door het oog van de kunstenaar te zien. Met alle respect ove rigens voor de vakmensen die de boeken hebben gedrukt achtte dhr. van Welsenis de échte originele tekeningen toch het meest bezienswaardig. Ook zijn er enkele doordh^-. Poortvlietvervaardigde bronzen dierenbeeldjes die weliswaar een forse prijs kosten maar waarvan de oplage be perkt is zodat ze vrij exclusief mogen heten. Lia Kieviet in oud flakkeese dracht biedt mevr. van Welsenis bloemen aan. Overigens.... „Rien Poortvliet kan mooi tekenen, maar onze eigen Arie Booger- man zeker net zo goed, we zullen ons licht niet onder de korenmaat steken" zo stelde dhr. van Welsenis vast toen hij vooruit zag op de a.s. medewerking van dhr. Booger- man aan een van de acties van de restau ratie-commissie. Hij complimenteerde de commissie en allen op wier steun mag worden gerekend met de getoonde inzet die kennelijk onverminderd voortgaat Een juiste mentaliteit, vond dhr. van Wel senis, nog eens onderstrepend met hoe veel financiële zorg de restauratie van een monument als de kerk ook voor de Over heid gepaard gaat Hij hoopte dan ook dat de acties door zullen gaan en dat ook de expositie succesvol zal verlopen opdat de schoonheid van kerkgebouw en omgeving, doorgegeven uit het verleden voor de toekomst bewaard zal blijven. In de foyer van de Technische School wordt veel bezoek verwacht Er is gelegen heid kennis te nemen van de boeken die door dhr. Poortvliet geschreven en geïllus treerd zijn en de vrouwenver. staat er met een stand zelfgemaakte artikelen. Het bestuur van de VOCO (Vereniging van bij het Onderwijs betrokken Christen- Ouders), roept alle christen-ouders die het bijbels karakter van het christelijk onder wijs willen bewaren, op,- ruime aandacht te schenken aan de zaak van de mede zeggenschapsraden die binnenkort aan alle scholen zullen komen. Het is met name van belang erop te letten hoe de kandidaatstelling voor de mede zeggenschapsraden geregeld zal worden. Voor 1 augustus 1982 dienen voorlopige medezeggenschapsr?iden gekozen te wor den. Van kandidaten voor de voorlopige raden mag volgens de wet op de mede zeggenschap in het onderwijs (art. 24.4) alleen gevraagd worden dat zij verklaren de grondslag en de doelstellingen van de school te respekteren. In deze situatie, die door de wet nu eeimiaal zo geregeld is, vraagt de VOCO aan de christen-ouders erop toe te zien dat de schoolbesturen bij het vaststellen van een reglement voor de voorlopige raad een positieve omschrijving geven van de term „respekteren". De VOCO bepleit dat deze term om schreven wordt als: zo eerbiedigen dat men zich zonodig erdoor zal willen laten corrigeren, en dat de kandidaten aan vaarden dat de grondslag en de doel stellingen van de christelijke school met terdaad functioneren. Uiterlijk een halfjaar na de verkiezing van de voorlopige raad, dienen de school besturen voorstellen te doen voor het reg lement van de definitieve raad. Daarbij dient men acht te slaan op de volgende zaken: 1. dat in het reglement van alle kandi daten voor de definitieve raad geëist wordt dat zij schriftelijk verklaren, voorafgaand aan de kandidaatstelling, de grondslag en de doelstellingen van de school te onderschrijven. Dit is geheel in overeenstemming met wat de wet toelaat (art.'4.11). 2. dat in het reglement ta.v. de aard van de medezeggenschap duidelijk be paald wordt dat ta.v. alle zaken die te maken hebben met de identiteit van het christelijk onderwijs, alleen voor afgaand advies van de raad nodig is, maar dat het schoolbestuur de eind beslissing over deze zaken behoudt De VOCO vraagt aan alle christen-ouders 'om in de komende maanden t.a.v. de genoemde zaken waakzaam te zijn en deel te nemen aan de verkiezing voor de leden van de voorlopige medezeggenschaps raad. De VOCO roept de christen-ouders op om daarbij een bewuste keuze te doen voor een kandidaat waarvan duidelijk is dat deze de grondslag van het christelijk onderwijs wil helpen bewaren en naleven. Daartoe kunnen ouders zo nodig ook gesprekken voeren met de kandidaten, zodat men goed weet op wat voor een kandidaat men zijn stem uitbrengt Verder bepleit de VOCO om in het reglement voor de voorlopige raad een artikel op te nemen waarin bepaald wordt dat de medezeggenschapsraad in zijn werkzaamheden gebonden is aan de grondslag van de school en aan het be vorderen van de doelstellingen die voor het christelijk onderwijs in de statuten van de schoolvereniging genoemd worden. MELISSANT Het eilandelijk comité „Hulp aan Polen" heeft aan de plaatselijke comité's ge vraagd om in de week van 19-23 april weer een voedselactie voor Polen te or ganiseren. De nood is nog steeds groot De kerk in Poznan, het ziekenhuis en jeugdhuis'in Wejherowo, zij hebben onze hulp brood nodig Van het geld, dat een vorige actie op bracht kunnen we medicijnen kopen en voedsel hopen we met deze actie binnen te krijgen. Op Melissant heeft de brandweer haar medewerking toegezegd: die zal op vrijdag avond 23 april door de straten van Me lissant rijden om de goede gaven op te halen. De velen die nog plezierige herinne ringen bewaren aan de gezellige markt die vorig jaar in de Ring te Middelharnis we*d gehouden kunnen morgen, zaterdag 17 april, opnieuw hun hart ophalen. Dan wordt er weer een soortgelijke markt ge houden waarvan de baten bestemd zijn voor een opknapbeurt van „het Jeugd honk" van de Ned. Herv. Kerk. Evenals vorig jaar zullen er in de Ring die zich daar uitstekend voorleent—weer kramen worden opgetrokken waarin alleriei bazar- artikelen plaats zullen vinden. Er worden voorts allerlei lekkernijen te koop aan geboden en er wordt weer een flinke rommelmarkt gehouden. Aanvang half 10. M l B9 a ca C3 Q^ei ca e a ^^♦♦♦♦*^H>.»j»,»*»»»»*»*#-»»»»*»-»-*»**-».*»»*»#*#-¥-¥-*»»»*»**»# 4- ^.^.^.:^^.^.^.l^l^l^l^>^.^.^.l^l^^.•^l^4■>^'^^■>^'^>^>^l^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1