Boeren met poters die het rooien I Garage KNÖPS BV. f Visser ,,Gouilen"V.V.V. propageert al 50 jaar Ouddorps rust Kruisdragen Paasjubel Opening nieuwe Chr. Nat. School De nieuwe Toyota Carina 1982 I Bezoekt onze KO ffÏB'Stl OP Spaarbank Goeree - O verf lakkee fuseert metdeCentrumbank Paasgezinsdienst in Melissant VRUDAG 9 APRIL 1982 No. 5083 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSli EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nederland heeft verleden jaar voor bijna veertig miljard gulden aan land- en tuinbouwprodukten uitgevoerd. Het gaat dus goed met onze zuivel, met ons vlees, onze groenten en bloemen.... Er zijn ook minder bekende agrarische produkten die toch een, flinke duit in het exportzakje doen. Wat bij voorbeeld te denken van de pootaardappel landbouwbeleid. Toch hebben de telers m Een leek zal gauw alle aardappelen op een hoop gooien. Maar de Nederlandse boeren telen niet alleen consumptie-aard- appelen, maar ook fabrieksaardappelen en pootaardappelen. Met die twee laatste soorten maakt de vaderlandse akkerbouw een goede naam. In het Noorden (met name de Veenkoloniën) telen ongeveer 6 a 7.000 boeren op 70.000 ha grond fabrieks aardappelen. Die piepers gaan naar de aardappelmeelfabrieken waar ze worden vermalen en verwerkt tot zetmeel en deri vaten (dat zijn afgeleide produkten die voor de pharmaceutische en chemische industrie bestemd zijn). In ons land zijn ongeveer 4.500 akker bouwers die op zo'n 30.000 ha cultuur- grondpootaardappelen telen. Zij telen niet alleen een uitgangsgewas voor de vader landse aardappelboeren, maar hejjben de pootaardappel verheven tot een gereno- meerd exportprodukt Vooral in de Noor delijke provincies, in Noord-Holland en de IJsselmeerpolders worden pootaard appelen geteelt. In het afgelopen jaar exporteerde ons land ongeveer 425,000 ton poters voor een bedrag van ruim 300 miljoen gulden. Het meest interessante feit is dat de pootaardappel wordt uit gevoerd naar meer dan zestig landen en dat dit produkt zodanig gekweekt wordt dat het bij alle specifieke klimaat omstandigheden gedijt. De gewasvariëteit is afgestemd op het klimaat, de grondstructuur en de wens van de consument. Het maakt nogal verschil of je aardappelen teelt in India of in hét koude Skandinavië. Zelf de boontjes doppen De Nederlandse akkerbouwers maken serieus werk van de pootaardappelteelt Zij hebben een naam hoog te houden en willen kosten noch moeite sparen om 's werelds grootste exporteur van poters te blijven. Die inspanningen gaan heel ver. De pootaardappel wordt op geen enkele manier beschermd door het Europees ons land zelf een systeem ontwikkeld om de markt te ordenen. Als de potersprijs beneden een bepaald marktniveau komt, neemt men het produkt in tegen een vaste prijs. De akkerboeren hebben dit finan ciële systeem zelf opgebouwd en beheren zelf een zgn. Stichting Overname Poot aardappelen (STOPA). De STOPA heeft een miljoenenfonds en wil daarmee een buffer vormen voor marktverstoringen. De telers zijn immers kwetsbaar, temeer omdat er ook strenge eisen aan zo'n belangrijk eri-'ortprodukt worden gesteld. De Nederlandse Algemene Keurings- diens (NAK begeleidt de teelt van poot aardappelen. Er worden vijf kwaliteits klassen gehanteerd, waarbij zonder meer wordt uitgegaan van een gezonde, goed gevormde en ziektevrije aardappel. De telers van pootaardappelen zijn beducht voor een schimmelziekte die Phoma heet. Zodra een aantal knollen door deze ziekte zijn aangeta;-.c, wo^dt de hele partij af gekeurd. D^e enige tegenprestatie voor de telers-inspanningen is dan een tegemoet koming van het STOPA-fonds. Export-bevordering De pootaardappeltelers steken een flinke hap geld in de exportbevordering. Zij leggen jaarlijks 3 miljoen gulden op tafel om de Nederlandse pootaardappelen meer bekendheid te geven in het buiten land. Via proefzendingen, proefvelden in de afnemende nden en voorlichting in de vreemde talen, probeert de Nederlandse akkerbouw zijn export-roem veilig te stel len. Dit karwei komt voor een belangrijk deel op rekening van de boeren in ons land. Zij hangen niet aan de grote klok dat een deel van de Nederlandse export prestaties aan hen te danken is. De poot aardappel blijft bescheiden voor de pu bliciteit; maar levert een beste naam op in tientallen landen buiten Europa. B. Schouwing. Op z'n Paasbest w w w 'Jp 'Jp 'JL' *ifjp w il' 'X* w Jp 'JL'J? w yL* *Jt' 'X* 'Jt.* w w 'X* w w Ook voor een lekkere hap. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Evangelisatiedagen te Sommelsdijk Op D.V. 16 en 17 april 1982 wordt er door de EvangeUsatie Commissie van de Nederlands Hervormde Gemeente te Sommelsdijk een tweetal evangelisatie- dagen gehouden voor alle kinderen van 6 jaar en ouder. De activiteiten zullen plaatsvinden in een grote tent, die op het gazon van de Eleosschool aan de Prinsesselaan wordt opgezet. Het thema van deze dagen zal in het teken van Pasen staan. Het programma, bestaande uit o.a. ver- tellellingen, zingen, kleuren en spelletjes doen, begint op 16 april van 2 tot 4 uur en op 17 april van 9.30 tot 11.30 uur. De toegang is gratis, evenals de te verstrekken versnaperingen. Voor dit gebeuren wordt ieder kind vanaf 6 jaar uitgenodigd. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS OUDDORP Rommelmarkt(je) A.s. donderdag zullen enkele jongens en meisjes in de Beatrixweg een rommel markt houden waarvan de baten bestemd zijn voor „Hernesseroord". Wie spullet jes voor de markt af wil staan wordt gevraagd die af te geven op de adressen Beatrixweg 24 of 26. Op 6 november 1981 werd bekend ge maakt dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de mogelijkheid van een fusie tussen de Spaarbank Goeree Over- flakkee te Middelhamis en de Centrum- bank te Nieuwegein. Op grond van de resultaten van dit onderzoek hebben de besturen van de beide spaarbanken op 5 april 1982 be sloten een fusie aan te gaan. Een van de belangrijkste argumenten is dat door fusie de dienstverlening aan cliënten op Goeree Overflakkee kan worden uitgebreid en geïntensiveerd. De Nederlandsche Bank heeft inmiddels een verklaring van geen bezwaar in gevolge de Wet Toezicht Kredietwezen afgegeven. Na toetreding van de Spaarbank Goeree Overflakkee bedragen de toevertrouwde middelen van de Centrumbank 7.075 miljoen en het eigen vermogen ruim 515 miljoen. Met inbegrip van de vestigingen in Mid delhamis, Ooltgensplaat en Ouddorp be schikt de Centmmbank thans over 292 vestigingen. DIRKSLAND Nieuwe Parkeerschijf Met ingang van 1 januari 1982 is in ons land een nieuw model parkeerschijf in gevoerd. Deze nieuwe parkeerschijf draagt een internationaal karakter. Op de nieuwe parkeerschijf wordt, in tegenstelling tot de oude schijf, alleen het tijdstip van aankomst aangegeven. Een groot voordeel hiervan is dat de schijf kan worden gebruikt voor verschillende par- keertijden, één en ander afhankelijk van de plaatselijke omstandigheden. Ook heeft de schijf een 24-uur-indeling, waar door zij de gehele dag gebmikt kan worden. Bij het instellen van het tijdstip van aan komst mag naar boven worden afgerond op het meest nabijgelegen hele of halve uur. De oude parkeerschijf blijft van kracht tot 1 juli 1982. De nieuwe mag evenwel nu reeds gebmikt worden. De nieuwe schij ven zijn verkrijgbaar ten gemeentehuize van Dirksland, Voorstraat 15 te Dirks- land en op het postbureau van de Rijks politie te Dirksland, Irenélaan 1 te Dirks land. STAD AAN 'T HARINGVLIET Graag maken wij u er nu reeds op attent dat 19 april om 10 uur de officiële opening van de nieuwe Chr. Nat. School te Stad aan 't Haringvliet zal plaatshebben. Samen met enkele leerlingen zal burge meester van Welsenis door het onthullen van een naam aan dit heuglijke feit ge stalte geven. Een programma betreffende de aktivi- teiten die in de gehele week na de opening zullen gehouden worden, alsmede de tij den waarop de school voor iedereen te bezichtigen is zullen we graag volgende week aan u doorgeven. Zondag 11 april wordt in de Gerefor meerde Kerk te Melissant, aanvang 16.30 uur, een Paasgezinsdienst gehouden. Voorganger: Klaas Kuipers; Organist: Sjaak Melissant; Trompet: J. van Lenten; en verder met medewerking van het Ge mengd Christelijk Koor „Vaya Con Dios" o.l.v. dhr. J. ZuidgeesL OOSTFLAKKEE Geen spreekuun Op vrijdag 16 april a.s. is de loco-burgemeester, de heer A. Kroon verhinderd zijn spreekuur te Oude Tonge te houden. ACHTHUIZEN Afscheid van pastoor J. W. M. de Jonge Na een verblijf van 8 jaar neemt eerw. heer Pastoor J. W. M. de Jong thans afscheid van Achthuizen om zich elders in het land te vestigen. Uit dankbaarheid voor het vele werk dat hij voor de kerk en de gemeenschap van Achthuizen verricht heeft, wil het kerk bestuur graag aandacht aan dit afscheid geven. Belangstellenden worden dan ook uit genodigd voor de Eucharistie-viering op zondag 18 april a.s. om 9.30 uur in de kerk van de O.L. Vrouw-Hemelvaart te Acht huizen. Een ieder die van hem afscheid wil nemen wordt hiervoor in de gelegenheid gesteld 's middags van 17.00 - 18.00 uur in het Jeugdhuis de Adelaar te Acht huizen. De „amusante vertellingen" van sommige van de sprekers op de woensdag gehouden receptie tg.v. het 50 jarig bestaan van de Oud- dorpse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer hebben een milde il lustratie gegeven van de beginpe riode van de Vereniging: enkele honderden gasten op het terrein met slechts één pomp en één toilet als sanitaire voorziening. Voorts slagers die contributiebetaling wei gerden omdat iedereen tóch mee-at van de huisslacht en dames die in lange rokken te water gingen! Ieder werd evenwel tot het ervaren van Ouddorps rust genood en dat zal zo hopen de VVV ers tot in lengte van jaren zo blijven Daarom zo verwoordde voorzitter J. C. Komtebedde in zijn toespraak hadi de VVV ook in kunnen stemmen met de Gemeentelijke Nota Verblijfsrecreatie die behoudens wat afrondingen geen uit- - breiding van de verblijfsrecreatie meer toelaat ,,Het moet hier voor de vakantie ganger plezierig toeven blijven", was de door de VVV onderstreepte argumentatie. Thans echter, nu het binnelands toerisme ten gevolge van de economische recessie lijkt toe te gaan nemen plaatste dhr. Kom tebedde daarbij de kanttekening dat bij stelling van de Nota noodzakelijk zou kunnen worden i.v.m. de behoefte aan meer plaats voor tent- en caravan kampeerders. Ook nu, ten overstaan van de vele ge nodigden, verzameld in restaurant „Duin zicht" liet dhr. Komtebedde niet na de charmes van een vakantie in Ouddorp uit te stallen, natuurschoon en stranden en een historisch stadje, èen vissershaven en alle mogelijkheden tot watersport ron dom, het waren voor dhr. Komtebedde en de zijnen zaken die er alle aanleiding toe geven de toekomst met vertrouwen tege moet te zien. Dat vertrouwen moet ook gemeente arts dokter Polderman hebben gehad toen hij 50 jaar geleden, samen met Rijks- ontvanger dhr. J. Pik de stoot tot de oprichting van de vereniging gaf. Op een oprichtingsbijeenkomst in de Oude School meldden zich 39 leden en de Vereniging ging energiek van start met de huur van een terrein aan de Oude Nieuw- landseweg teneinde dat als kampeer terrein te exploiteren. Uit de temgblik die dhr. Komtebedde daarover ten beste gaf bleek dat het er primitief was toegegaan met een navenante begroting van 160,- voor het jaar 1933, nu gestegen tot 168.000,— „De grote verdienste van de oprichters is geweest dat ze in een vroeg stadium Ouddorp als badplaats bekendheid heb ben gegeven", zo illustreerde dhr. Komte bedde en aan de hand van cijfers toonde hij aan in welke orde van grootte die ver dienste mag worden gerekend: in de 140() zomerwoningen en 2500 caravans verblijven nu ruim 16.000 gas ten die naar mag worden gerekend per seizoen samen zo'n 20 miljoen gul den in hun vakantieplaats besteden. „Een geweldig bedrag en bijna niet te 'geloven" vond dhr. Komtebedde ook zelf maar het zal de werkelijkheid dicht blijken te benaderen Voor de V.V.V. was de exploitatie van het kampeerterrein „een leuke en winst gevende bezigheid" geweest maar om ook andere specifieke V.V.V. zaken aan de orde te laten komen werd besloten de exploitatie af te stoten en onder te brengen aan de Stichting Kampeerbelangen Oude Nieuwland in het bestuur waarvan twee van de V.V.V. bestuurderen zitting heb ben. Teragziend op de voorbije vijftigjaar kon dhr. Komtebedde vaststellen dat het mede door de ontsluiting en de betere bereikbaarheid van het eiland steeds excelsior was gegaan en hij was daar bijzonder gelukkig mee. Met waardering sprak hij ook over het werk van dir.- administrateurHameeteman en zijn assis tente mevr. Witte-v. d. Wende die in het nieuwe kantoor aan de Hofdijksweg ge zicht geven aan de V.V.V. Uniek Had dhr. Komtebedde er al op gewezen dat de Ver. geen enkele subsidie behoeft, burg. van Velzen van Goedereede haakte daar graag op in, met grote waardering trouwens voor dezeunieke" situatie. „U bent als onbezoldigde instelling van het gemeentebestuur begonnen met de ver zorging van de public relations", zo waar deerde dhr. van Velzen, zich gelukkig prijzend met de aanwezigheid van een zo actieve vereniging en een hommage bren gend aan hen die een halve eeuw geleden de noodzakelijkheid van de oprichting ervan inzagen. Het was sprekers wens dat het begrip „mst" m.b.t. Goedereede nog lang gepropageerd zal kunnen worden. Dhr. L. P. Akershoekbleekdeman(„en het oudste lid", schatte hij) die destijds in de aankoop van fiet terrein van dhr. Goè- koop uit Den Haag bemiddelde. Hij haal de tal van wetenswaardigheden uit die beginperiode op, o.a. dat voor enkele centen per nacht gekampeerd kon worden en aan de eerste kampmeesterHeinHoek. „Een pluim voor de doortastendheid van dat eerste bestuur" zo zag hij waarderend terug en hij liet die waardering zeker ook gelden voor het huidige bestuur dat „bij niemand hoeft klap te lopen". „Laat Oud dorp een gezellige familiebadplaats blij ven" was sprekers wens. Voorts werd gesproken door dhr. van Liempt, dir. van de Rotterdamse V.V.V. mede namens dé Prov. V.V.V., dhr. L. Knape te Bergsenhoek namens de Stich ting Recreatieterrein Oude Nieuwland, dhr. E. Hop namens de V.V.V. Renesse en dhr. van Zuijlen namens de V.V.V. Burgh Haamstede. De laatste drong aan op een intensievering van de contacten tussen de „strand"V.V.V.'s omdat op hen een grotere dmk zal worden uitgeoefend. es G3 ^ca o ca OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Daar moet U mee gereden hebben Kom even langs bij: Dorpsweg 28-34, SOMMELSDIJK, tel. 01870 - 4466 Iqaraqe V De bestuurders van de jubilerende V. V. V. Van links naar rechts: A. Mierop, J. Flohil, M. Bezuijen, voorz. J. C. Komtebedde, dhr. Mührling, Chr. Demoet, G. Tanis, adm. Joh. Hameeteman en mevr. Witte-v. d. Wende. i.v.m. de te verwachten groei van het binnenlands toerisme. Dhr. Jan Bmgge- man sprak een gelukwens namens de Oranjevereniging Goedereede, dhr. L. X. den Hollander deed dat namens de VEERO en dhr. H. Overweel als mede organisator van de Ouddorpse Jeugd wie- Ier-toer. Dhr. L. Visser tenslotte wenste de Ver. geluk namens de Stichting Goe- reese Gemeenschap. Klapstuk Het klapstuk werd gebracht door dhr. J. Wagenaar die namens een groot aantal Verenigingen sprak. Namens hen kon hij de V.V.V. voorzitter een bedrag van 1420,overhandigen dat zal worden besteed aan de aankoop van een schilderij dat een plaats zal krijgen aan een van de nog maagdelijke wanden van het nieuwe kantoor. De Heiland gaat Zijn laatste gang op weg naar Golgotha. Diep drukt het zware kruis Hem neer. Hij wankelt, heeft geen krachten meer, wie draagt het kruis Hem na Als Simon komt wil hij voorbij, men dwingt hem stil te staan. Hij mag niet doorgaan naar Zijn huis hij moet zich buigenonder 't kruis wat heeft hij toch gedaan.... De lijdensstoet trekt ons voorbij wij zien de Heiland gaan. Hij Die voor ons Zijn leven geeft. Die zich voor ons verbrijzeld heeft, wat hebben wij misdaan Wie peilt hier 's mensen diepste schuld wij roofden God Zijn eer. Hij die ons schiep, het leven gaf ons treft Zijn toom. Zijn eeuw'ge straf drukt nog die schuld ons neer Wij laden daag'lijks scKuld. op schuld wij moesten ondergaan. Laat ons dan gaan naar Golgotha aanbidden Heiland Uw gena, leer ons Uw kruis verstaan. Jezus leeft, elk moet dit horen. Satan heeft de slag verloren. Uit de volheid van Zijn leven wil Hij vrede, vreugde geven onaantastbaar, niet te doven allen die in Hem geloven. Wie door Jezus wordt bevrijd ziet geen dood in eeuwigheid. Zeg toch niet dat kan niét wezen leef toch niet in angst en vrezen steun vertrouwend op Zijn Woord, elke dag blijmoedig voort. Jezus leeft, leef uit Zijn kracht, uit Zijn overwinningsmacht. Wil Zijn wonderen verhalen en herhaal het duizend malen Juich en zing met blijde stem Jezus leeftik leef door Hem. LANERTA Joh. 8 51 M M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1