EIÜVriDEn-tllEUWS Passie-concert te Sommelsdijk LANDBOUW: TABAK ISRAEL Minnaard „zien natuurlijk' PAASZANGAVOND GEVRAAGD HET '^OjkVENSTER „Vrede en oorlog' aanhangwagen 2 zilveren tientjes per staVi ƒ835,- 2 mooie valcantiehuisjes CARAVAN De Stichting Gemeenscliaps Bibliotlieeic deeit u liet voigende mede Poppententoonstelling in Oude Tonge HARTSTICHTING Alfietgeld Aangepaste Kerkdienst Collecte Nederlandse Hartstichting 3e Blad VRUDAG 2 APRIL 1982 No. 5080 blik op kerk "^P en samenleving ij - Na de Statenverkiezingen - Het roer moet óm De voorspellingen over de uitslag van de Statenverkiezingen zaten er niet vér naast. Ze hebben zelfs de verwachtingen over troffen! De opkomst was lager dan werd verwacht en mede als gevolg daarvan leed de Partij van de Arbeid een ongekend zwaar verlies. Zelfs zo dat ze in zetels gelijk kwam te staan met de V.V.D. die haar in stemmenaantal zelfs nog voorbij- streefde. De uitslag van deze Statenver kiezingen heeft ondubbelzinnig aange toond waar het gedram van links, met name van de vakbonden, toe heeft geleid. Maar of deze les ook ter harte zal worden genomen? Verblijdend was ook de winst van wat wij tegenwoordig „klein rechts" plegen te noemen. Door lijstcombinaties van S.G.P., R.P.F. en G.P.V. wisten deze drie partijen een dubbel aantal zetels in de wacht te slepen. Gezien deze uitslag moet de vraag worden gesteld of men in de toekomst niet nog veel nauwer moet sa menwerken. Het is bijna onverantwoorde lijk gescheiden te blijven optrekken Vele opiniebladen hebben vorige week de Stateriverkiezingen „vertaald" in Ka merzetels. Hoe zou de Kamer er uit zien wanneer deze verkiezingen daarvoor had den gegolden? Dat is niet ongevaarlijk want bij Kamerverkiezingen spelen ook andere factoren een rol dan bij Staten verkiezingen. Maar helemaal zinloos is het ook niet. Vooral nu is gebleken dat de landspolitiek voor een groot deel de ver schuivingen in de Staten heeft bepaald. Waren het vorige week Kamerverkie zingen geweest, dan zou de volksvertegen woordiging er heel anders gaan uitzien dan thans het geval is. Het C.D.A. zou weer met de V.V.D. kunnen regeren zon der de Partij van de Arbeid, en over een veel ruimere meerderheid beschikken dan tijdens het eerste kabinet-Van Agt. Of het zo ver zal komen zal de tijd leren. ledereen zal hét er wel over eens zijn dat het de hoogste tijd is dat er iets gedaan HERKINGEN Maandags april zalD.V. een zangavond worden gehouden in Herkingen. Deze avond zal staan in het teken van het Paasgebeuren. Medewerkenden zijn: Het Christelijk gemengd Zangkoor Canto Vo luntas te Herkingen, onder leiding van dhr. A. van 't Geloof en Het Prins Mau- ritskoor van de Pr. Mauritsschool te Mid- delhamis, onder leiding van dhr. M. van der Veer. Er zal ook samenzang zijn. Organist is Martin Mans. De eerw. hr. A. H. Veldhuizen hoopt te openen en te sluiten en zal een meditatie houden. De avond wordt gehouden in de Hervormde Kerk aan de Scharloodijk, begint om half 8 en zal worden uitgezonden door de kerk telefoon van beide plaatselijke gemeenten. Iedereen is hartelijk welkom. MIDDELHARNIS Op dinsdag 6 april a.s. hoopt Generaal Majoor M. H. von Meyenfeldt, als depu- taat voor de bestudering van het oorlogs vraagstuk van de Synode van de Gerefor meerde Kerken, te komen spreken over de Kemontwapening. Deze avond wordt gehouden in de Geref Kerk (Hoek Julianaweg-Langeweg) te Middelhamis. Aanvang 20.00 uur. Een ieder die geïnformeerd wil worden en/of mee wil denken en praten over het vraagstuk van („vrede en oorlog") is har telijk welkom op deze avond. wordt aan de economische noodtoestand waarin we ons bevinden. Tientallen jaren lang hebben de regeringen véél meer uit gegeven dan er werd ontvangen en zo zijn we met z'n allen diep in de schuld terecht gekomen. Dat kan natuurlijk niet on gelimiteerd doorgaan. Dat er bezuinigd moet worden staat als een paal boven water, maar hoe....? Als de overheid ons bezuinigingen wil opleggen, dat is voor treffelijk, maar daarbij zal ze zelf het voorbeeld moeten geyen. Het is de grote fout van de overheid dat ze veel te regelend wil optreden en niets overlaat aan het particulier initiatief De werkloosheid neemt voortdurend toe, waardoor de post sociale voorzieningen onverantw'oord hoog oploopt. Particu lieren willen wel bezuinigen, en doen dat ook maar dat vermindert de staats- inkomsten. En de overheid maakt maar plannen die onuitvoerbaar zijn omdat er geen geld is! Zo zijn we terechtgekomen in een vicueuze cirkel. Er zal veel moed en doorzettingsvermogen voor hodig zijn om uit deze impasse te komen Waarnemer Op D.V. zaterdag 3 april a.s. hopen het Interkerkelijk Jeugdkoor „Cantate Do mino" o.Lv. Peter Wessels en Geert Bier- ling, orgel en clavecimbel een Passie concert te verzorgen in de Remonstrantse Kerk aan de Voorstraat te Sommelsdijk. Voor dit concert hebben de concert gevers een zeer aantrekkelijk en afwisse lend programma samengesteld. Het koor zingt motetten en liedzettingen uit allerlei stijlperioden. Zo zingt men bijvooi'beeld het motet „Dat ist der Wille des, der mich gesandt hat" van Gallus Dreszler, die geboren is in 1533, terwijl ook op het programma staat een motet over Lied 173 „Alles wat over ons ge schreven is" wat gecomponeerd is door Arie J. Keijzer(geb. 1932) en waarvan de inkt a.h.w. nog nat is. Geert Bierling, een zeer talentvol jong musicus, die aan het Rotterdams Conser vatorium de onderwijsaktes voor orgel, clavecimbel, piano en het einddiploma solo-spel voor orgel behaalde en tevens nog studeert voor het examen kerkmuziek en het einddiploma solo-spel clavecimbel, speelt op het historische kabinetorgel wer ken van J. P. SweelinckenJoh. Seb. Bach en op de clavecimbel de suite in F. van Louis Couperin en de partita no. 1 in Bes van J. S. Bach. T.a.v. Geert Bierling rest nog te ver melden dat hij op 18-jarige leeftijd or ganist werd van de Oude- of Pelgrim- vaderskerk te Rotterdam-Delfshaven en winnaar was van het „Albert Schweitzer Orgelconcours 1978" te Deventer. Op ons eiland was hij reeds diverse malen te horen op orgel- en clavecimbelconcerten. Tenslotte nog iets over het Jeugdkoor „Cantate Domino"Dit koor van eilande- lijke bodem, heeft welhaast landelijke be kendheid gekregen door mee te werken aan een plaatopname voor de Stichting „Woord en Daad" en door radio en tele visie-opname's bij de N.C.R.V. De leeftijd van de leden varieert van 11 tot 20 jaar. Het koor beweegt zich alleen op het terrein van de goede kerkmuziek en neemt daardoor tussen de jeugdkoren van ons land een unieke plaats in. Er moet dan ook hard gewerkt worden om een en ander te realiseren, daar per 2 a 3 weken nieuwe muziek in studie genomen wordt. Beloond U dit werk door, voor zover U dit koor nog niet gehoord hebt, eens te komen luisteren; degenen die het al eerder hoorden hebben geen aansporing nodig. Dit Passie-concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. De aanvang van het concert is acht uur 's avonds; kerk open om half acht. De toegangsprijs bedraagt 4,voor volwassenen en 2,50 voor scholieren, CJP-houders en 65+. Een uitpuilende voorraadlcast Sinds 1957 heeft de Europese landbouw een ander gezicht gekregen. Op die datum werden namelijk de Verdragen van Rome ondertekend. Toen waren er in de tien landen van de huidige Gemeenschap nog ongeveer 19 miljoen landbouwers; tegen woordig zijn het er nog maar 8 miljoen. Dank zij de technische vooruitgang steeg de produktiviteit tot 1973 met 8% per jaar en sedertdien met 5% per jaar. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid werkt al zo'n twintigjaar en het is het enige beleid dat werkelijk op Europese schaal wordt uitgevoerd. In 1958 namen de zes landen die de EEG oprichtten 3 be langrijke beleidslijnen aan op landbouw gebied: ten eerste, de landbouwstructuren moeten verbeterd worden om ze meer concurrerend te maken; ten tweede, de Europese landbouwers moeten be schermd worden tegen een vaak valse concurrentie van buitenaf; en ten derde, de landbouwprijzen moeten lonend wor den gemaakt zonder echter overproduktie te stimuleren. De voornaamste doelstellingen die in het Verdrag werden vastgelegd zijn in h^t algemeen al bereikt en er werd zelfs al verder gegaan. Dit geldt met name voor de produktieviteitstoename, de stabiUsatie van de markten, de continuïteit van de voorziening en de matige prijsstijgingen voor de verbruikers. In een wereld waarin miljoenen mensen regelmatig of op ge zette tijden honger lijden kunnen de Euro peanen zich alleen nog hongersnoden her inneren uit lang vervlogen tijden. De Ge meenschap hoeft, doordat zij voorraden aanlegt, niet meer van dag tot dag te leven. Toen de tarweprijs in 1973 op de wereld markt met 70% steeg veroorzaakte dit slechts een prijsstijging van 4% voor de Europese Gemeenschap. Ondanks deze onomstotelijke successen staat het gemeenschappelijk landbouw beleid regelmatig bloot aan hevige kritiek. Toegegeven, de levensstandaard van de landbouwbevolking is de laatste paar jaar enigszins aan het dalen. Ook heeft het mechanisme van de landbouwgarantie- prijzen in bepaalde sectoren tot struc turele overschotten geleid zoals de zuivel sector die alleen al bijna een derde van de Gemeenschapsbegroting opslorpt. De Europese Commissie is begonnen met het corrigeren van bepaalde onder delen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid zodat het beter aan de huidige situatie is aangepast. Hoewel de Com missie weigert de landbouwproduktie een kunstmatige beperking op te leggen stelt ze voor maximumhoeveelheden vast te stellen. Alles wat daarboven wordt gepro duceerd krijgt een vermindering of aan passing van zijn garantieprijs zodat de producenten delen in de kosten voor het afvloeien van de overschotten. Het vast stellen van deze maximumhoeveelheden is afhankelijk van de voedselbehoeften van de Gemeenschap maar ook van de wereldhandel en de strijd tegen de honger in de wereld. TE KOOP, gesloten met reg. 1250 kg. tandemasser, lichtdrukrhachine voor gr. tekeningen, zakkensluiter Bosseweg 1 's-Heer Abtskerke Tel. 01103 - 1200 Bent U nog in 't bezit van Rijksd. 1963 e/o 1964? Indien Onbeschadigd wil verz. deze ruilen voor Tevens TE KOOP: Complete album Julianamunten (166 stuks) in munthouders Z/totFDC Tel. 0Ï870 - 3636 (Niet op zondag) Metaal detectors voor beroep en vrijetijd Pb. 573 Voorburg Tel. 070 - 867240 TE HUUR bij boerderij tussen Lunterèn en Ede V.a.g.v.z. vrij van 3-17/7 en ook voor 19/6 en na 28/8 Tel. 08388 - 2121 TE HUUR in Franse Vogezen Tel. 01870 - 5941 Allereerst dat een ieder die zich op gaf als lid vanaf vrijdag 2 april zijn lidmaat- schapskaart kan aftialen in de hieronder vermelde openingstijden. Ook dan kan de betaling geschieden door een ieder die ouder is dan 17 jaar want u weet de jeugd Xjra. 17 jaar is vrij van kosten. Deze regels kunnen wij nu schrijven nadat wij 7 jaar bezig zijn geweest deze bibliotheek te doen ontstaan. Het Stichtingsbestuur wist al die jaren dat deze bibliotheek noodzaak was het geen nu blijkt want reeds 1500 betalende leden hebben zich gemeld. Openingst maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag 14.00- 19.00- 10.00- 14.00- 14.00- 14.00- 19.00- Volw. 17.00 20.30 12.00 17.00 17.00 17.00 20.30 jeugd 14.00-17.00 19.00-20.30 14.00-17.00 14.00-17.00 14.00-17.00 19.00-20.30 Tevens liggen hiervan fraaie folders ge reed. Tot opluistering van de opening zijn er 3 manisfestaties. Vrijdagmiddag 2 april van 14.00-16.00 uur kunt u een demonstratie boekbinden volgen. In de maand april kunnen 3 katagoriën kinderen deelnemen aan een tekenwedstrijd. Het onderwerp moet met de bibliotheek of het boek te maken hebben en ingeleverd worden op formaat a3 ofte wel 30 bij 42 cm groot. De 3 katagoriën zijn: Groep A tot 8 jaar; Groep B 8 t/m 10 jaar; Groep C 11 en 12 jaar. Inlevering hiervan in de maand april in de bibliotheek afd. jeugd Ie verdieping met vermelding van naam, leeftijd, adres op de achterzijde van de tekening. Als 3e zal ter gelegenheid van de ope ning een tentoonstelling over de geschie denis van het boek te bewonderen zijn. De bibliotheek wordt geleid door mevr. M. van Bracht-Groenevelt en haar staf mevr. van Mersel, mevr. van Vliet, mevr. v. d. Valk Deze zijn bereid u alle informatie te geven over alles wat dan nog onduidelijk zou zijn. Hartelijk welkom vanaf 2 april vanaf 14.00 uur. Van 8 april t/m 24 april kunt u in „Ebbe en Vloed" karakterpoppen bekijken. Deze zijn het afgelopen cursusjaar door een 40-tal dames gemaakt, o.Lv. Mirjam Penninga-Kiljan. Tussen 10 uur 's morgens en 8 uur 's avonds kunt u daartoe in „Ebbe en Vloed" vrij binnenlopen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Bij de vrienden van de Hartstichting af deling Stad aan 't Haringvliet zijn voor de cursus hartmassage/mond op mondbe ademing op 29 maart 1982 de volgende personen geslaagd: Achthuizen: Dhr. Z. de Waal; mevr. Q. A. Huibrechtse. Middelharnis: mevr. P. Koert, dhr. P. Vogelaar, mevr. Vogelaar. Den Bommel: mevr. de Wit. Stad aan 't Haringvliet: dhr. D. Vo gelaar; mevr. H. Vogelaar; dhr. J. Dupree; dhr. L. Mijs. Voor Stad aan 't Haringvliet was dit de 3 e cursus. De instructeur was de heer Klaas Kamp huis (verpleegkundige A) uit Dirksland. Dokter Maas had de leiding over dit geheel. heeft U interesse in deze cursus? Deze cursus wordt gegeven in 2 avonden van ieder 2 uur. De kosten zijn 25,per cursus. U kunt informeren bij: T. Winkels, Mo lendijk 18, Stad aan 't Haringvliet, tel. - 01871 - 1690. dat in rooli opgaat Niettegenstaande alle anti-rokencam- pagnes neemt de tabaksconsumptie in de Gemeenschap nog steeds toe. Zo werd bijvoorbeeld in Griekenland en het Ver enigd Koninkrijk de lid-staten van de Gemeenschap met het hoogste sigaretten- verbruik tussen 1970 en 1980 een stijging in hun verbruik van respectievelijk 40 en 49,4% gemeld. In 1980 waren de overige grote ver bruikers in de EEG de Duitsers, de Neder landers, de Belgen en de Luxemburgers. Hun verbruik lag boven het communau tair gemiddelde. In afnemende orde volg den de Italianen, de Ieren, de Fransen en de Denen. De waarschuwing dat tabak schadelijk voor de gezondheid is, is blijkbaar door miljoenen Europeanen die een pakje of meer per dag verroken in de wind ge slagen. En dat is dan maar gelukkig voor de tabaksindustrie die direct werk biedt aan meer dan 100.000 personen. Nog afgezien van de 250.000 tabaksplanters die de ruwe tabak laveren en die op hun beurt weer ongeveer 600.000 mensen werk verschaffen of de 500.000 personen (of meer) die direct of indirect betrokken zijn bij de distributie. De Commissie van de Europese Ge meenschap heeft kortgeleden een studie gepubliceerd waarin zij er op wijst dat de tabaksindustrie een belangrijke rol speelt in de economieën van de lid-staten. Ta- baksprodukten vertegenwoordigen name lijk tussen de 1 en 3,2% van alle ver- bruiksuitgaven (het laagste cijfer geldt voor Frankrijk het hoogste voor het Ver enigd Koninkrijk). Bovendien dragen de tabaksaccijnzen tussen de 0,7 en 4,2% van de totale belastinginkomsten en so ciale bijdragen bij. In deze crisistijd mo gen we een dergelijke bijdrage voor onze begrotingen niet over het hoofd zien. Het zou eveneens naïef zijn te geloven dat de regeringen louter om gezondheidsredenen tabak zo zwaar belasten. De belasting op de in de Gemeenschap verkochte sigaretten komt neer op ge middeld 70% van de verkoopprijs of 350% van de produktiekosten. De ver schillende lid-staten hanteren echter zeer uiteenlopende belastingheffingen. De Europese Commissie is al enkele jaren bezig de accijnzen op tabak te harmo niseren zodat een gemeenschappelijke binnenlandse markt werkelijkheid wordt De twee eerste stappen op weg naar deze harmonisatie werden in 1973 en 1978 gezet. Het verslag dat de Commissie on langs publiceerde moet de weerstand van het Europese Parlement en de verschil lende belangengroepen overwinnen die de in 1981 door de Commissie aangeboden voorstellen voor de derde etappe afwezen. .99 Bij velen van ons bestaat er een grote liefde voor het land en volk van Israël. De bijbelse profetiën zijn momenteel bran dend actueel. Israel is sinds 1948 weer een natie. Het joodse volk heeft na zovele eeuwen van verstrooiing weer een eigen thuis: Eretz Israeël. Het land en volk dat velen van ons reeds kennen vanaf de kinderjaren. Overal ter wereld rukken de woestijnen op. Echter in Israël worden ze dagelijks teruggedrongen. Het profetisch Woord zegt ons dat eens de woestijn als een roos zal bloeien. Grote zandvlakten in de Ne- gev-woestijn zijn vandaag vruchtbare ak kers geworden. Ondanks de grote econo mische problemen waarin Israël zich be vindt, is er in de unieke woongemeen schappen van kibboetsim en moshavim een grote saamhorigheid te constateren. De vruchtbare streken in Galilea, waar onder de Jisraeel-valley, die ook wel de Graanschuur van Israël wordt genoemd, is tevens één van de prachtigste land schappen in Israël. En dan niet te vergeten de Eeuwige stad Jeruzalem. Sinds 1967 weer geheel aan Israël. Een stad met zo'n grote heils geschiedenis, omringd door zeven bergen. Vanaf de Olijfberg ligt Jeruzalem aan uw voeten, de Gouden Stad: Yerushalayim Shell Zahav Israël en Jeruzalem met veel afwisselende gezichten én met een heilshistorische toekomst. Dit fascinerend landschap met zoveel perspectief kunt u gaan zien tijdens een unieke rondreis onder het thema: „Israël: Anders Bekeken" in de periode van 7 tot en met 21 mei a.s. De Nederlands sprekende Israëlische staadsgids Mor- dechaï Bollegraff zal u tijdens uw on vergetelijke reis door Israël rondleiden. Hij zal u met zijn grote kennis en met veel enthousiasme vertellen over zijn land en volk. Voor nadere informatie zal de heer Wie- keraadt uit Heerjansdam u desgewenst van dienst zijn. Adres: U. Wiekeraadt-Lindtsedijk55 - 2995 XM Heerjansdam. Tel. 01857 - 1290(na 18.00 uur en het weekeinde) en 010 - 652676 (overdag). Op zondag 4 april a. s. is ers middags om kwart voor drie een Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland, die een speciale plaats inruimt voor de verstandelijk ge handicapten van ons eiland. Zij worden dan ook, eventueel met leiders/sters en begeleiders hartelijk uitgenodigd deze dienst bij te wonen. TJiteraard wordt heel de gemeente van Dirksland verwacht, omdat de gebruike lijke avonddienst naar kwart voor drie verplaatst is. Allen, die belangstelling hebben en de geestelijk gehandicapten een warm hart toe dragen zijn natuurlijk ook heel hartelijk welkom. Geve de Heere ons een fijne dienst Beste Mensen, In de week van 5 t/m 13 april a.s. belt bij U een collectant aan i.v.b. met de Na tionale Hartweek en de Collecte die daar n in ieder jaar plaatsvind. Het Collecte thema van de Nationale Hartweek 1982 zal dan ook zijn: LAAT UW HART SPREKEN Dit onderstreept het belang van de Na tionale Hartweek. Het is een beroep op de Nederlandse bevolking om ondanks de economische teruggang de Nederlandse Hartstichting in haar strijd tegen hart- en vaatziekten niet in de kou te laten staan. Jaarlijks krijgen 40 a 50.000 Nederlan ders een hartinfarct. Hart- en vaatziekten zijn daarmee de grootste volksvijand. Reeds jaar en dag bestrijdt de Neder landse Hartstichting deze epidemie door subsidies te verstrekken voor weten schappelijk onderzoek, in de vorm van voor- en nazorg van de hartpatiënt, vakan tieweken voor kinderen met een aan geboren hartafwijking, door reanimatie- cursussen en door voorlichting te geven en zoveel meer. Wij weten ons net als in voorgaande jaren van UW onmisbare steun in deze strijd verzekerd, en U laat het hart spreken. Hartelijk Dank Names de Ned. Hartstichting r

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 9