EIIAI1DEI1-t1IEUW5 Maas en Scheldebode ia«Xiari Overdenking goed l: RENATA 25 Maart en 1 April 1892 uit de Heilige Schrift bloemwerk |Uw huis verkopen TAMBOER Visserij geeft veel arbeidsplaatsen Zelfverloochening êp- Vonnisseif visserijfraude KORTEWEG SCHAKEN „DE ZWARTE PION" 2e Blad VRIJDAG 2 APRIL 1982 No. 5080 PLAATSELIJK NIEUWS OOLTGENSPLAAT J.l. zaterdagmorgen was de huisvrouw van A. R. voor een oogenblik radeloos, wijl zij haar éénjarig dochtertje vermiste. De kleine was in een onbewaakt oogen blik, in een kelder die geheel met water stond, gesukkeld; niet zodra bemerkte de moeder waar haar lieveling was, of zij sprong in het water en bracht haar kind boven, dat, nadat dr. Hers geruime tijd de bekende,en vereischte middelen bij het redden van drenkelingen had toegepast, weder bijkwam. Donderdag 31 maart werden eenige ge meente antiquiteiten verkocht bestaande in pangeweeren, vuursteenen, patroon- tasschen, ledere emmers, zonneblinden enz. Op 9 April a.s. vertrekken in staat ge steld door hunne familie in Amerika, weder 10 personen naar de nieuwe we reld. HERKINGEN De heer D. Kardux heeft ontslag ge vraagd als Heemraad van de polder Oud- Herlangen. Zondag 3 April hoopt onze lang ver beidde predikant Ds. Kam de Beer zijn intreede uit te spreken. Nog eenige dagen en onze gemeente is telephonisch verbonden met Dirksland. OUDE TONGE In de plaats van de Heer J. van Schou wen is tot lid der plaatselijke schoolcom. benoemd de Heer Zacharias Vreeswijk. In de openbare raadsvergadering is aan de Heer A. G. van Peer eervol ontslag verleend als Gem. ontvanger. NIEUWE TONGE Dooi stemgerechtigde manslidmaten der N.H. Kerk zijn tot notabelen herbe noemd: P. Dorst, C. Voordijk, A. Hart man en door de Notabelen tot Kerkvoogd herbenoemd L. Schilperoord. BURGERLUKE STAND MIDDELHARNIS GEBOREN: Maatje d.v. P. Vroeginde- weij en A. Freen-Wouter z.v. C. Driesse en M. Overbeeke - Dammis z.v. C. Vroegindeweij en E. de Waard-Bastiana Neeltje d.v. A. Witvliet en C. N. van 't Hof OVERLEDEN: Elisabeth Oosterling laatst echtg. van Willem Buth. STAD AAN 'T HARINGVLIET GEBOREN: Arendje d.v. Jacob Mel- laard en Lena Trommel. DEN BOMMEL GEBOREN: ComeUs z.v. P. Hartman en C. J. de Wit- Willem z.v. J. Bruinse en A. van Bruggen. OWERLEOEN: Jacoba Bakker d.v. K. Bakker en C. van Dijk. OOLTGENSPLAAT GEBOREN: Jan z.v. Peter Hendrikus Mans en Tannetje Lena van Hasselt Leendert z.v. Comelis Paasse en Maartje Maria Wouters - Cornelia d.v. Joh. van Kempen en Lijntje Crezee - Pieter z.v. Comelis v. d. Veer en Maria Korteweg. ONDERTROUWO: Leendert Salie 37 j. en Hester v. d. Bosch 40 j. GEHUWD: Leendert Wouters 26 j. en Elizabeth Oostdijk 26 j. DIRKSLAND GEBOREN: AdrianaK.d.v.Com.Groo- tenboer en Neeltje Visbeen. ONDERTROUWD: Pieter Knops en Cor nelia Brooshoofd. OVERLEDEN: Willem Wakaven 57 j. wedr. van Geertje van Prooijen. ADVERTENTIËN Zij die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de nalatenschappen van de echte lieden CORNELIS BUURVELD en KRIJNTJE V. d. WENDE overleden te Middelhamis op 10 maart 1887 en 17 maart 1892 worden verzocht daarvan opgaaf te doen vóór 15 april e.k. bij notaris J. C. van Bergeijk. Opebare Vrywillige Verkoping op donderdag 7 april inzet, donderdag 14 april afslag om 7 uur bij A. v. d. Moer te Middelhamis het HEERENHUIS met erf en tuin Voorstraat A no. 7 met ruim pakhuis daarachter aan de Oost Achterweg, laatst bewoond door de heer J. Meijer Veerman. E. S. HAAGENS Sommelsdük steeds voorradig een mooie sortering ge maakte Heeren- en kinderkleeding- stukken, alles tegen dezelfde prijzen als bij de Heeren Peek en Cloppenburg te Rot terdam. Gebreide goederen, overhemden, boorden. Wegens vertrek naar Middelhamis vanaf heden GROOTE OPRUIMING van schoenen en laarzen tot inkoopprijs. Sommelsdijk A.JANSSEN M. H. van Gelder, in Behangselpapieren viaduct no. y l.d. Hoogstraat, Rotterdam levert met groot succes, na ontvangst van postwissel voor 7,70 een groot KARPET, rood met zwart gebloemd schotsch, lang 4 el en breed 3 el; daarbij een fraai twee els doorgewerkt tafelkleed met koord en kwasten, eeu lija tapestrij salon kleedje; 4 mooie gordijn kettingen, een geheel wol doorgewerkt kleedje en een prima cocosmat. Publikatie van het Streek Museum Goeree-Overflakkee Kerkstraat Sommelsdijk A. J. K. Snel haring vangen gewenst Wil men het uitmoorden van veel jonge platvis en kabeljauw in het ei of larven- stadium voorkomen, dan zal men in 1982 moeten overgaan tot het opvissen van een gedeelte van de zuidelijke Kanaalharing- stam, die omstreeks juni in de centrale Noordzee zwemt. Veel van deze oude haringstam, dreigt van ouderdom te sterven en de stam is de laatste jaren zo gegroeid dat het biolo gisch evenwicht in de Noordzee verstoord dreigt te raken als de haring niet (ge deeltelijk) wordt weggevangen. Dit sterke argument voor het open stellen van de harüigjacht op de Hollandse nieuwe werd te berde gebracht door drs. Ad. Corten van het Rivo in IJmuiden. Nederlandse pleidooien voor de open stelling van de haringvangst op de Cen trale Noordzee werden vorige week onder steund, door de Schotten, die op de He- briden haring vissen, maar die gewoon waren in de zomer op de Centrale Noord zee hun netten te plaatsen, iets wat nu al zes jaar niet meer mag. Ook de Denen en de Belgen willen uitbreiding van de haring vissers door de centrale Noordzee vrij te geven. VERTON'S schoenen Havènplein 13, Zierikzee Tel. 01110-2488 Openstelling postkantoor M'harnis op Goede Vrijdag Het postkantoor te Middelhamis zal op 9 april a.s. (Goede Vrijdag) om 17.00 uur sluiten. De vrijdagavond openstpUing komt dus te vervallen. De Nederlandse Visserij geeft werk aan 20.000 man. Aan boord van de schepen die de Noordzee en de Atlantische Oceaan bevissen werken 3030 man, de kustvisserij geeft aan 700 mensen werk en brood, terwijl in de zoetwatervisserij (met inbegrip van het IJsselmeer) 730 per sonen hun bestaan vinden. Zij zorgen dus voor de aanvoer, maar aanmerkelijk gro ter is het aantal personen, dat een baan vindt in de verwerking en de handel. Dat zijn er 11.800. (Voor de zeevisserij 8500, voor de kustvisserij 1600, voor de zoet watervisserij 1700). De toeleveringsbedrijven, de afslagen enzovoorts geven nog werk aan 4100 mensen. Deze cijfers zijn afkomstig van minister de Koning. „En Hij zeide tot allen: zo iemand achter Mij wil komen, die verlooche- ne zichzelven...." (Luk. 923a) Aleer het schorre kraaien van de haan het ochtendgloren meldde heeft hij het tot drie maal toe beweerd, ja zelfs bezworen: „ik ken die Mens niet". Petms ver loochent zijn Heere en Meester. Wil van Hem niet weten. Houdt zich naar zijn eigen zeggen niet met Hem op. Heeft niets met Hem van doen. Zo maakt deze disci pel duidelijk wat verloochenen zeggen wil. Ook dat verloochenen, waarvan Christus spreekt in de tekst. Het verloochenen van zichzelf. Ja. zelf verloochenen wil zeggen dat, wat Petrus die nacht verklaarde aan gaande Zijn Meester, belijden met het oog op je zelf. Van jezelf zeggen, ook van je vrome en godsdienstige zelf, „ik ken die mens niet". Die mens, die ik zelf ben. Die rnens, die zijn eigen weg gaat. Misschien dicht in Jezus' buurt. Misschien ver van Hem en Zijn Woord verwijderd. In elk geval zijn eigen weg. Ik ken die mens niet. Ik wil Hem niet kenne. Met Hem niets uit te staan hebben. Met die mens, die ik zelf ben, die het zelf kan en weet. Die zich misschien wel ophoudt bij Jezus, maar niet achter Hem wil komen. Zich niet wil voegen naar Hem. Niet wenst te wandelen metterdaad in Zijn voetstappen. Die de weg niet gaan wil door.Hem bepaald. Ik ken die mens niet Die mens, die ik zelf ben in mijn eigen begeren, streven, wensen en najagen. Die niens, die ik ben, in het doen van mijn eigen zin; het gaan van mijn eigen weg. Welke wpg dat dan ook zijn moge: de breeveertien of een eng wettisch steegje, een godsdienstig en kerks paadje of de brede laan van het „gewoon" doen, ge woon alsof God er niet is. Al die wegen en weggetjes hebben toch dit ene gemeen: „eigen weg". Die mens, diejezelf bent, die zo zijn eigen weg gaat, niet wensen te kennen, met hem geen doen willen hebben, dat is jezelf verloochenen. Van hem niet willen weten. Van die mens, die jezelf bent, die zichzelf wil handhaven, die zijn leven- ook het eigen leventje, dat hij lijdt- wil behouden. Die zelf de dienst, ook de gods-dienst, wil uitmaken. Ik ken die mens niet! O zeker, hij dringt zich wel weer steeds aan-mij op als een „goede" (nou ja „goude") oude bekende van me, als mijn „oude mens", maar ik wil hem niet meer kennen. Om Christus' wil niet meer van hem weten en met hem van doen hebben. die verloochenen zichzelf.Wéten we waarover de Heere het heeft als Hij daarvan spreekt niet tot deze en gene, die zich dat hebben aan te trekken, maar tot allen, zoals de tekst met nadmk zegt! U en ik, wij komen er niet onder uit. Geen van allen. Onder dit Woord des Heeren niet. Op geen andere wijze dan op deze wijze der zelfverloochening, kunnen wij komen achter Hem. Daar is geen gaan achter de Heere dat niet een metterdaad ingaan tegen zichzelf is. Zijn weg ligt niet in het verlengde van de onze, hoe onze „ligging" ook zijn moge. „En Hij zeide tot allen.... Hij heeft ook u iets te zeggen door middel van deze overdenking van Zijn Woord. Hij nodigt u, wie u ook bent, te komen achter Hem. Te gaan in Zijn spoor. Hij maakt u het levenspad bekend. „Zo wie zijn leven verliezen zal om Mijnentwil, die zal het behouden", (vs. 24). Waar we onszelf verloochenen, daar sterft de oude mens af Daar willen we er niet meer van weten, van eigendunk en eigenbelang, eigenwilligheid en eigen wijsheid, eigengereidheid en eigengerech tigheiddie verloochenen zichzelve de apostel Paulus geeft er blijk van door Gods genade te weten wat dat wil zeggen, als hij schrijft in Fill. 3 „maar hetgeen mij gewin was (dat, wat ik aanvankelijk voor winst hield in mijn leven) dat heb ik om Christus' wil schade geacht. Ja, gewin, ik acht ook alle dingen schade te zijn om de uitnemendheid der kennis van Christus Jezus, mijn Heere". Nee, deze zaligmakende kennis van Christus kunnen we niet opdoen als een aanvullende cursus. De Heilige Geest leert ons vanuit het Woord de Christus niet kennen als Een die tekorten aan- en leemten opvult. Het is alles of niets. Van tweeën één: of we gaan hoe dan ook onze eigen weg, of we komen achter Christus om Hem als het Lam te volgen, waar het ook heen gaat. Waar we de Heere Chris tus om Hem als het lam te volgen, waar het ook heen gaat. Waar we de Heere Chris tus en al Zijn weldaden ontvangen en aan nemen mogen met de hand des geloofs, daar hebben we zelf niets meer in handen. Daar worden we gezet naar Zijn hand. Een hand, die koninklijk leidt en stuurt achter Mij Zo iemand achte rMij wil komen, die verloochene zichzelven.... is daariemand, die dat wil? Komen achter Christus? Die dat zó wil? Zo, met verloochening van zichzelf? Dacht u dat u het kon? Hem uw goede wil tonen? Dan ontbreekt het u wel zeer aan kennis van uzelf Waar we onszelf leren kermen in het licht der Schriften, daar krijgen we oog voor eigen kwade wil. Wij willen altijd weer onszelf handhaven in plaats van prijs geven, onszelf gelden laten in plaats van verloochenen. Hem, Chris tus, voortaan te leven - zo belijdt onze catechismus in zondag 1 - daartoe moet Hij Zelf door Zijn Geest mij van harte willig en bereid maken. Hij doet het ook Allermeest wel onder de verkondiging van het Evangelie. Doet Gods Geest in de prediking van het Woord de Heere Chris tus ons niet opgaan als de Zon des heils? Welnu, zoals groene planten zich heen- buigen naar het zonlicht, zo wordt in dat Zonnelicht onze wil omgebogen. Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal? Die bede is vrucht van het ombuigende werk der ge nade, dat geen mensenwerk is. Dan gaan we willen wat we eerst niet wilden: komen achter Hem We worden heengetrokken naar de Heere Jezus Christus en in weer wil van al onze oude onwil komen we achter Hem in zelfverloochening. Zo vin den we elkaar, gaande achter Hem, in dit belijden: ,,zo is het niet desgenen, die wil, noch desgenen, die loopt, maar des ont- fermenden Gods". Gaandeweg neemt dan de zelfverloochening vastere vorm aan. Ze krijgt om zo te zeggen handen en voeten in het komen achter Hem, Die niet gekomen is om gediend te worden, maar om te dienen. Zeker, ik kom hem nog maar al te dikwijls tegen. De oude mens. Hij loopt me voortdurend nog voor de voeten. Zit me doorlopend dwars. Ik hérken hem wel. Maar ik ken hem niet. Ik houd hem, ziende op de Overste Leidsman en Vol einder des geloofs, voor één, aan wie ik geen boodschap heb. Ik ken die mens niet! Ik doe er een eed op: „zo waarlijk helpe mij God, Almachtig". „Zo iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelven.... Iemand.... U? Verhard u niet, maar laat u leiden. Leiden door dit, Zijn Woord, tot achter Hem. Dan alleen hebt u het leven voor u. mmers Hij is de Opstanding en het Leven! D. D. D. heel gemakkelijk nemen ze de vloerbedekking op gangen THOLEN Na het verweer van de raadslieden in de zaak van de visserijfraude door een hon derdtal vissers en vishandelaren heeft de president van de meervoudige kamer van de Arrondissementsrechtbank te Middel burg vrijdag uitspraak gedaan. Mr. G. H. Namens veroordeelde de verdachten tot lagere boetes en kortere gevangenisstraf De hoofdverdachte J. C. S. uit Tholen werd veroordeeld tot 40.000,boete (bij niet betalen te vervangen door 4 maanden gevangenisstraf) en daarnaast 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De eis was 65.000, boete en 4 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf De tweede hoofdverdachte A. J. S. uit Tholen kreeg een boete van 40.000, of bij niet betalen 4 maanden cel. De eis was een boete van 65.000,en 3 maanden voorwaardelijk. W. S. uit Tholen kreeg en boete van 24.000,en 4 weken ceTwaarvan 2 voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De eis was 24.000,boete en 1 maand onvoorwaardelijk. D. S. uit Tholen kreeg een boete van 12.000,en 4 weken cel, waarvan 2 weken voorwaardelijk. De eis was 12.000,boete en 4 weken onvoor waardelijk. J. S. uit Tholen kreeg een boete van 9.000,en 4 weken cel, waarvan 2 weken voorwaardelijk. De eis was 9.000,boete en 4 weken cel. J. S. en zijn echtgenote L. S. v. d. B. uit Tholen kregen een boete van 6.000,en 1.500,De eis van de Off. van Justitie was 12.000,— en 3.000 boete en 1 maand voorwaardelijke gevangenisstraf De firma De N. uit Vlissingen werd conform de eis veroordeelt tot 28.000,- boete. D. de N. uit Vlissingen kreeg 31.000,boete zonder vrijheidsstraf. De eis was 33.000,boete en 1 maand cel. L. deN. uit Vlissingen kreeg een boete van 31.000,en 4 weken cel waarvan 2 weken voorwaardelijk. De firma M. uit Amemuiden kreeg con form de eis een boete van 18.000,De firmanten H. M. en B. M. kregen elk een boete van 28.000,— en W. van B. 40.000,en alle drie een straf van 4 weken cel waarvan 2 weken voorwaarde lijk. De eis was resp. ƒ31.000,en 33.000,en alle drie onvoorwaardelijk 4 weken cel. Een andere firma M. uit Amemuiden kreeg conform de eis 16.000,en J. M. conform de eis 6.000,boete. De andere verdachten die niet werden gedagvaard hebben hun achterstallige be lastingschulden verrekend met de be lastingdienst die hen de geëigende Straf fen oplegde. De verdachten in deze visserijfraude zaak hebben zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte, handel in „zwarte" vis, belasting ontduiking enz. De president van de rechtbank heeft er rekening mee gehouden dat de verdachten hardwerkende vissers zijn en daarom korte vrijheidsstraffen genoteerd. MIDDELHARNIS Dichter Rien Vroegindewey bij hoeichandei Vroegindewey Op zaterdagmiddag 3 april a.s., van 2 tot 4 uur, zal in boekhandel Vroegindeweij, Westdijk 48, in Middelhamis, de dichter Rien Vroegindeweij geen familie) zijn on langs verschenen dichtbundel „Statig landschap Achter Glas" (Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam) signeren. Rien Vroegindeweij publiceerde eerder de bundels „Een vliegtuig van beton" en „Gelukkige dagen en andere poëtische voorvallen" en voorts gedichten en ver halen in diverse literaire tijdschriftea Vaak hebben de gedichten van Vroegin deweij zijn jeugd in Middelhamis, waarbij werd geboren, tot onderwerp. De titel van zijn nieuwste bundel is ontleend aan een gedicht dat over het „Laantje van Middel hamis" gaat, het beroemde schilderij van Hobbema, dat nu „achter glas" in een museum in Londen hangt Voor al Uw BLOEMENHUIS Uitslagen schaken „De Zwarte Pion" dd. 22 maart 1982 en 29 maart 1982. Ie afdeling: J. Boeter - W. PeemanVi-Vi W. Markwat - C. J. SmitVi-Vi G. de Jager - A. Stolk.1-0 C. van Prooyen - M. VerolmeO-l 2e afdeling: H. K. Smit - C. Littel0-1 J. Albrechts - J. Smallegange----Vi-Vi J. Noordijk - J. Kruik0-1 C. Groenendijk - A. de Vos0-1 C. V. d. Groef- E. Verbeek0-1 E. Verbeek - N. van BrachtO -1 Ie afdeling: R.S.B. Schaken: De Zwarte Pion 1 - Spijkenisse 1 2 - 8 2e afdeling: J. Smallegange - Ant Visser1-0 J. Kruik - J. Minnaar. iI - O Ie afdeling: R.S.B. Schaken: De Zwarte Pion 1 - Spijkenisse 1 2 - 8 2e afdeling: J. Smallegange - Ant Visser 1-0 J. Kmik - J. Minnaarafgebr. A. de Vos - J. Noordijk1-0 Ladder: N. van Bracht- C. v. d. Groef.1 - O Bijeenl(omst zwemofficials De zwemofficials op Goeree Overflak- kee, verenigd in de Z.O.G.O. houden a.s. dinsdag, 6 april, een bijeenkomst in hotel- restaurant „Het Wapen van Stellendam", aanvang 8 uur. Aan de orde komt o.a. de verkiezing van nieuwe commissieleden en informatie over de commissie en over een cursus. Na sluiting van het huishoudelijk gedeelte volgt een gezellig samenzijn. VERVOLGVERHAAL door A. van Hoogstaten-Schoch D. A. Daamen 's-Gravenhage 33-------------------------------------- Niemand zou hem nadoen, wat hij ge daan had: voor zich zelf studeren en meteen, door anderen voort te helpen, geld verdienen. Wat zou zij hem graag geholpen hebben! Maar hoe? Als zij hem een bankbiljet van duizend gulden in zijn jas stopte, zou hij het bij de politie brengen. Zij zou hem ook nooit durven vragen, hem in iets te mogen helpen. Jammer toch, wat had je nu aan geld, als je er je beste vrienden toch niet mee helpen mocht? Opeens schoot haar een gedachte door het hoofd: indirect kon zij hem toch misschien van dienst zijn, als zij hem eens de zwaarste last van de schouders nam en hem in de zorg voor zijn ouders steunde. Maar met wat een tact zou dat moeten gebeuren! Hij zou er nooit iets van moeten weten! Zij besloot, voor dat zij naar huis ging, eens even bij zijn moeder aan te lopen, misschien, schoot haar wel iets te binnen, terwijl zij er zat De ouders van Jaap woonden al lang niet meer in de Regenboogstraat Zij hadden nu een klein winkeltje in een dmkke volks buurt; het winkeltje diende meer tot berg plaats van groenten, want elke morgen trok Zwarte Cris er met haaf wagen met de grote trekhond op uit om haar klanten te bedienen. Renata lichtte de klink op, en snoof met welbehagen de eigenaardige geur van aardappelen, fmit en groenten op, die zwaar bleef hangen onder de lage ver dieping. Achter de winkel was het kleine vertrek, waar de familie huisde. Een tafel was bij het zijraam geplaatst en enige gemakkelijke rieten stoelen stonden erom heen. Vandaag scheen er visite te zijn. Een juffrouw met kaarsrechte rug zat met koortsachtige ijver te breien aan een don ker grijze kous, en even snel als haar breipennen gingen haar lippen. Naast haar zat een vrouw met een kornet op, die alles scheen te beamen, wat de juffrouw zei, ten minste dé kornet bewoog zich steeds op en neer. Zij had haar beide handen uitgespreid over haar brede schoot en keek aandachtig naar de breiende en sprekende juffrouw. Zwarte Cris scheen blij te zijn, dat Renata binnenkwam, zij begroette haar tenminste hartelijk en schoof een stoel voor haar bij aan de tafel, nadat zij haar aan de beide aanwezigeii had voorgesteld. Zij hield veel van haar, en zij voelde zich nog meer op haar gemak met haar dan met haar zoon. Het meisje was altijd even beleefd en vriendelijk, noemde haar „juf frouw van Dalen", zonder iets van die nederbuigende toon van vriendelijkheid, waarmee men in de wereld elkander zo kan kwetsen. Er was na haar binnenkomen een diepe stilte ontstaan. De magere juffrouw had haar, al voortbreiende, van het hoofd tot de voeten opgenomen en het meisje was bijna in een lach geschoten, omdat het op het gelaat van de juffrouw te lezen was, dat het oordeel niet gunstig uitviel. Toen de stilte te dmkkend werd, zei Renata, dat zij hoopte, geen interessant verhaal gestoord te hebben en dat men toch vooral met het gesprek moest door gaan, ten minste als het geen geheimen inhield. De breiende juffrouw had een ogenblik haar werk gestaakt en bewoog nu na denkend haar kopje op en neer, terwijl zij met kleine slokjes haar thee dronk. De nieuwe bezoekster dacht, hoe het net een schilderij zou zijn voor een van de middeleeuwse schilders. Het lichtje, dat onder de theepot stond en nu en dan knetterde, wierp een gezellig schijnsel over het geheel. Een ondeugende, on barmhartige zonnestraal, die zoëven om een hoekje kwam kijken langs het raam kozijn belichtte het gezicht van de magere juffrouw en liet onvriendelijk duidelijk alle vouwen en rimpels zien in het tanige gelaat Zij scheen zich daarover in het geheel niet te bekommeren, maar zei op eens: „Wij kwamen hier, om te spreken over de preek van Zondag". De juffrouw met de kornet knikte en keek met welgevallen naar de dikke, vlezige kussentjes op haar handen. Zwarte Cris scheen niet zo bijster in haar schik, dat het gesprek hervat werd en poogde de juffrouw van haar plan af te brengen, door te vragen, of zij nog een kopje thee wilde hebben en stond toen op, om voor Renata ook een kopje te halen. De magere juffrouw was juist aan de hiel van de kous genaderd, zij moest dus even ophouden, om de steken te tellen. Renata maakte van het ogenblik gebmik, te constateren, dat het echt mooi weer was, en dat juffrouw van Dalen de groeten van haar zoon moest hebben, die zij aan het station nog had gezien. De juffrouw met de kous bleef wachten, totdat zij uitgesproken had, en zei toen snel: „Zoals üc reeds zei, wij kwamen zo te spreken over de preek van Zondag, het was een goed woord, de dominee weet zo goed uit te leggen, waarom het gaat". De kometmuts knikte gemoedelijk, bij wijze van instemming. Zwarte Cris vond ook, dat het heel goed was geweest Maar dit scheen de magere juffrouw in 't geheel niet naar de zin. Met een ver nietigende blik keek zij haar kant uit „Je kunt er anders vast niets van navertellen, want ik heb je een por moeten geven, omdat je zat te slapen". Zwarte Cris beweerde, dat het maar heel eventjes was geweest „Neen!" zei de juffrouw vinnig, „je raak te onder zeil, juist bij een onderdeel van het eerste punt en bij het derde punt heb ik je pas wakker gemaakt, want toen kwam de toepassing". „Net of ik niet mee gezongen heb", viel nu Zwarte Cris verontwaardigd uit, „maar ik zou u wel eens willen zien, juffrouw! als u de gehele week met de kar had gelopen, of u dan ook geen moeite zou hebben in de kerk". „Ik hoop van niet", betoogde de juf frouw, al steken tellende, „dat is zwakte van het vlees, waartegen men strijden moet". De kornetmuts was het geheel eens met de breiende juffrouw, maar Renata sprong in de bres voor Jaaps moeder. „U moet weten, juffrouw, u ziet er niet naar uit of u veel in de buitenlucht bent maar als men gewend is veel buiten te zijn, werkt het vertoeven in afgesloten mimte al heel gemakkelijk op de ogen". Zwarte Cris keek verlicht rond: „Nu hoor je het juffrouw, en zij kan het weten, want zij studeert nog wel voor dokteres". De juffrouw kneep de lippen vast op elkaar en keek naar Renata, alsof zij zoëven iets heel akeligs van haar gehoord had. Ook de kornetmuts steunde. „'kHeb tegenwoordig ook zo veel verder te lopen dan vroeger", vertelde nu Zwarte Cris, blij dat ze haar woordenvloed weer had gevonden.... „Dat heb je nu van die ellendige concurrentie, er is tegenwoordig een groentermian, die'mij al mijn klanten tracht af te vangen en meestal is hij er al geweest voordat ik kom". Renata vond, dat juffrouw van Dalen er waarlijk vermoeid uitzag. Haar mooie, zwarte haar, dat haar de bijnaam had bezorgd van „Zwarte Cris", begon on- mstbarend te grijzen en op haar gelaat, dat er altijd zo blakende van gezondheid had uitgezien, waren diepe groeven van ver moeidheid te vinden. De magere juffrouw merkte op, dat het woord concurrentie uit de duivel was, en dat een mens zich verblijden moest s\s zijn naaste ook wat had. De kometmuts scheen nu te ontwaken. (wordt vervolgd) heel voorzichtig pakken ze alle glazen in. heel handig halen ze die grote antieke kast uit elkaar heel rustig vervoeren ze de piano. heel behendig nemen ze de moeilijkste bochten in de heel erg goed. die jongens van flakkee expresse flakkee expresse 01870 2188 middelhamis jf»»»»»»*»»»*»*»»***»**»**#»»4*»»»*»»»»»»»»»-»»»»**»4.»****»**»»»*»*****»»****»»»»»*»**»»*»*»»*»*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 5