Fanfare-orkest De Hoop bijna KNF-kampioen Zomervakantie? Boeken we voor de zekerheid weer bij de Rabobank. Gebroken voor ons hernesseroord Asc. Ned. int. gem. Schaakcomp. t medewerk(st)er arbeidstherapie Stellendamse fanfare speelt zich naar de absolute top van Nederland De Flakkeesche Bazar Padvinderij Scouting Goedereede |Uw huis verkopen TAMBOER Schaken: middelharnis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS'^ VRUDAG 2 APRIL 1982 Op het afgelopen zaterdag in Arnhem gehouden topconcours heeft De Hoop uit Stellendam een mijlpaal bereikt in haar 86-jarig bestaan, die door vele kermers voor onmogelijk was gehouden. De vele inspanningen, geleverd door dirigent Arie Stolk, bestuur en leden, waren goed voor de bronzen plak, slechts 2 punten (een te verwaarlozen verschil) verwijderd van de zo fel begeerde eerste plaats. Het verplichte werk De laatste week van december 1981 kreeg men te horen dat de KNF-com- missie besloten had om het voor fanfare zeer geschikte werk Kenilworth van Sir Arthur Bliss als verplicht werk te kiezen voor het KNF-topconcours 1982. Het is een stuk waarin de componist een muzikale schildering geeft van het statie- bezoek van Koningin Elisabeth I aan het kasteel Kenilworth in het jaar 1562. Hij doet dit gemakshalve in 3 delen. Ie deel: het naderen van de hofstoet in vlug marstempo. 2e deel: de serenade op het meer. 3 e deel: na een snelle inleiding begint een statige optocht rond het kasteel. Tot slot hoort men de melodieën van de aankomst uit het eerste deel, die nu gebruikt worden om de aftochtte blazen van de koningin en haar gevolg. De voorbereiding Na eerst nog het nieuwjaarsconcert te hebben afgewerkt, werd het orkest a.h.w. in zessen opgedeeld voor de vele groeps- repetities, die onder leiding stonden van de heren A. van Dam, A. Kievit, J. van Oostenbrugge, L. van Oostenbrugge, W. Tieleman, G. Zweerus en niet te vergeten de dirigent, dhr. A. J. Stolk. Vrijdags en zaterdags hield men orkest repetities welke afgesloten werden op 6 maart met een studiedag voor alle leden. Op zaterdag 13 maart volgde dan in De Plantage te Brielle het eerste concert. Het tweede concert was op 19 maart te Klaas waal, waar men optrad in zaal Koster aldaar. Ook de harmonie Na Lang Stre ven uit Klaaswaal concerteerde. Nadat op 26 maart nog een openbare repetitie had plaatsgevonden in het eigen vertrouwde Haegse Huus, brak de grote dag aan. De reis Vertrokken werd met twee bussen van de Fa. ^ïijnders die zoals altijd voor een uitstekende reissfeer zorgde. Na eerst nog een restaurant bezocht te hebben in Ochten, kwam men te Arnhem aan, precies op het schema dat door reis leider, dhr. E. Wycisk, was samengesteld. Het concours Voor de sektie fanfare was de volgorde van optreden: 1Andel' s Fanfarekorps uit Andel met 5 8 leden; 2. Fanfarekorps Ons Genoegen uit Hat- tem met 75 leden; 3. Muz. vereniging Union uit Zelhem.met 47 leden; 4. Muz. vereniging Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg met 43 leden; 5. Fanfare-orkest De Hoop uit Stellen- dam met 44 leden. De Hoop begon zijn optreden met het inspeelwerk Festiicher Blaserchor van Paul Huber, een stuk dat tot de sym fonische blaasmuziek wordt gerekend. In de volledig bezette zaal kwam dit werk schitterend over vanwege zijn mooie fan fareklanken. Het inmiddels over veel zelfvertrouwen beschikkende orkest vervolgde daarna zijn optreden met het verplichte werk Kenilworth. Alle talenten die dirigent en leden be zitten werden ten volle benut om een zo goed mogelijke vertolking te bewerkstel ligen. Een ovationeel applaus getuigde dan ook van een prima uitvoering. Daar de Hoop als laatste optrad was er van de KNF een verzoek binnengekomen nog enkele nummers te spelen ter op vulling van de tijd welke de jury nodig had om de uitslagen vast te stellen. Begonnen werd met het thema uit de bekende TV-serie De Fabriek, waamaDe Hoop in een vliegend tempo de mars King Cotton van Sousa uitvoerde, wat weer een daverend applaus opleverde. Daarna werd bekend gemaakt dat De Hoop de door B. V. Cinerec te Hilversum voor Luxe en huish. artikelen Westdijk49, tel. 01870 - 2213 MIDDELHARNIS Ook 's maandags geopend beschikbaar gestelde waardebon van 1.000,had gewonnen. I Daarna volgde de uitslag van het con cours: 1. Union - Zelhem157 pnt 2. Andel's Fanfare-Andel.156i^ pnt 3. De Hoop - Stellendam155 pnt. 4. Vlijt en Volharding - Oost Souburg153 pnt 5. Ons Genoegen - Hattem 142 pnt Een schitterend resultaat voor de zeer jonge dirigent Arie Stolk, die het orkest nu 5 maanden onder zijn hoede heeft. Pro ficiat!! Om de mogelijkheden van dit orkest nog verder uit te breiden, zal men moeten komen tot een standaardbezetting van ongeveer 60 personen, met daarnaast een jeugdorkest van 35 leden. Men is hier al hard aan het bouwen Verder doet het bestuur een beroep op alle jeugdigen, zich aan te melden als lid van dit zeer fraaie orkest Zodra er vol doende aanmeldingen zijn zal opnieuw een jeugdgroep van start gaan, naast de al reeds bestaande groepen. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PINKSTERVREUGD Ik ben op 8 juni 1930 geboren en dat was 1 e pinksterdag. Vorig jaar was ik op de 2de pinksterdag jarig. Ik zou het zo leuk vinden als ik eens op de éérste pinksterdag jarig was. Waarom gebeurt dat nooit Antwoord: Door de variabele paas- datum hebt u het niet voor het kiezen. In de jaren 1919, 1924 en 1930 viel Ie paasdag op 20 april en daardoor de eerste pinksterdag op 8 juni. Dat zal pas weer het geval zijn in de jaren 2003,2014,2025 en 2087. Pasen valt op 19 april in 1987 en 1992, zodat u dan weer- precies als vorig jaar - op de 2de pinksterdag jarig bent Zwarte Woud per bus: 8 dagen Simmersfeld v.a. 595,—. Volpension en inclusief excursies. (Snel Reizen) Tirol per bus: 10 dagen Lech v.a. 780,-. Volpension en inclusief excursies. (Snel Reizen). Zwitserland per bus: 10 dagen Davos v.a. 850,-. Volpension en inclusief excursies. (Snel Reizen). KELDER Hoe moet ik een kelder aanleggen, aan de noordkant of de noordwestkant? Hoe moet de luchtverversing zijn, met roosters of raampjes? De bedoeling is, de kelder te gebruiken voor de opslag van wijn, groen te enz. Antwoord: Het doet er volstrekt niet toe, aan welke kant van het huis de kelder komt! Hij ligt in elk geval onder het huis en twee meter diep in de grond anders kunt u er niet rechtop in lopen). Welnu, onder zulke omstandigheden doet de ligging niets ter zake. Op het zuiden zal zo'n kelder heel niet warm zijn en op het noorden volstrekt niet te koud. Plaats hem waar dat het beste uitkomt Maak een put aan de buitenmuur, waardoor daglicht naar binnen komt Daar kunt u ook een raam plaatsen voor natuurlijke luchtver versing. Tralies zijn alleen goed tegen inbraak. Maar u kunt zowel het raam als de tralies zo maken, dat het kozijn waarin ze zijn gevat naar binnen draait Dat maakt u kelder geschikt als schuilkelder in oorlogstijd. Stort uw huis in, dan blijft de kelder in tact en u kunt t.z.t ontsnappen via het luchtgat Let er op, dat vloer en wanden waterdicht zijn. De bodem kan ter dikte van een platte steen met daarop specie gemaakt worden, maar de muren moeten op zijn minst uit halfsteensmuren bestaan. Het dak kan steen zijn of planken. In het laatste geval stort de kelder in als uw huis brand. Maak vooraf een schets waar in u op schaal weergeeft waar u boorden wilt aanbrengen. Als er weinig of geen direct zonlicht in uw kelder valt zal hij altijd koel genoeg zijn. Een kelder kan de koelkast niet geheel vervangen, maar wél goede diensten bewijzen voor de opslag van aardappelen en groenten ook als het buiten vriest MARMER REINIGEN Hoe krijg je marmeren steen schoon? Het geval staat onder een elzeboom. Daar hangen vaak vruchten (jodepruimen) aan. Als het regent geven die een bruin vocht af, dat marmer aantast Antwoord: Bijna elke boom geeft zo iets af. Sommige geven zelfs vette gom af die overal aan vast plakt Dan helpt af- soppen met warm water wel, maar in uw geval is het marmer aangetast U kunt de steen afwassen met een tamelijk sterke chlooroplossing van bleekwater. Dan droogt de steen weer fraai wit op. Het nadeel is echter, dat bij herhaalde toe passing het marmer ruw en op den duur zelfs brokkelig wordt U kunt het dus alleen doen als u de elzeboom verwijdert! Maar dat kan toch? Desnoods plant u een eind verder weer een boom. BOERENJONGENS Mijn oma maakte vroeger vaak brande wijn met rozijnen. Kunt u daar eens een recept voor geven? In mijn kookboeken vind ik het niet A ntwoord: Hier is het oude recept van Boerenjongens, wantonder die naam staat die drank nog bekend. 500 gram rozijnen grondig wassen en van steekjes ontdoen. Een kwart liter water met 250 gram suiker en een stukje pijpkaneel erin aan de kook brengen. Dan de rozijnen daarin 10 mi nuten laten opzwellen. Vervolgens over brengen in een keulse pot of een stopfles, die tevoren grondig met heet sodawater is schoongemaakt en met schoon water van circa 80 graden is nagespoeld. De inhoud overgieten met een halve of circa drie kwart liter brandewijn, maar in elk geval zodanig dat de vruchtjes geheel onder die' vloeistof staan. Voorzie de gesloten pot ten vooral van een duidelijk etiket met inhoud en datum, want boerenjongens zijn niet direct geschikt voor gebruik. U moet zeker zo'n zes weken wachten, alvorens u een potje mag openen Zoals U eerder heeft kunnen lezen is er de volgende week onze Aktie „Heitje voor Karweitje" of „Knaak voor een taak Uw karweitje zoals; Ramen zemen, Tuin- opruimen, Straatje vegen, Rommel op ruimen, etc. of Uw taak zoals: Tuin om spitten. Auto's wassen. Schuren- of Zol ders opruimen enz. kunt U telefonisch doorgeven te: Ouddorp - Foto Hameeteman, tel. 1612; Goedereede - Fam. Dul, tel. 1773; Stellendam - Fam. v. Dam, tel. 1566; Hellevoetsluis - Fam. de Klerk en Fam. Assendelft, tel. 12956 en 13524; en bij onze leden herkenbaar aan het Raambiljet met de Lelie. Ook bedrijven etc. kunnen hier hun taken doorgeven en wij kunnen voor event meerdere leden dan zorgen. Kijkt U eens rond, U heeft best ook nog wel een karweitje wat door ons gedaan kan worden U weet waar het om gaat ons inter nationaal kamp te Wilts in Luxemburg! Helpt U mee Alvast bedankt MENE TEKEL Wat betekent het gezegde „Een mene tekel aan de wand?" Antwoord: Dat staat in de Bijbel (zie Daniël 5 25 - 28) waar Daniël tegen koning Belsazar zegt „Er is geschreven Mene, mene, tekel ufarsin". Dat zou op de wand, of op een hand, te lezen zijn ge weest De woorden zijn Aramees en be tekenen letterlijk: geteld, geteld, gewogen en aan stukken. Wij zouden zeggen: ge wogen en te licht bevonden. Het is een waarschuwing van belang. i EIKEN TAFEL Ik heb een ongelukje gehad met mijn massief eiken tafel. Ik moest snel een zoom van een jurk oppersen en nam toen een tafellaken vierdubbel op de eiken tafel en heb daarop gestreken. Nu heb ik een witte plek op die eiken tafel. Wat is daar nog aan te doen? Antwoord: Wij nemen aan, dat die vlek onstaan is door een veel te grote hitte. Die kwam door het tafellaken (dat vrij dun is) heen. Wat is er nu gebeurd? In het eikenhout zijn bepaalde veranderingen opgetreden door de hitte. Als dat alleen aan de oppervlakte gebeurd is, kunt u het wegwerken met een donker getinte meu- belwas. Misschien dat dan uw hele tafel een wat donkerder tint krijgt maar dat zult u voor lief moeten nemen. U behandelt zowel de vlek als de rest van de tafel met deze donkere meubelwas. Lukt het zo doende niet de vlek weg te werken, dan zit er niet anders op dat met een vlakschuur- machine een cm of wat minder van de tafel weg te schuren. Dan is ook de vlek weg. Daarna zet u het geschuurde oppervlak in de was. STINKGORDIJN Onlangs kocht ik een leuk gekleurd plastic douchegordijn, maar nu is het in de badkamer niet meer te harden van de stank. Bovendien krijg je hoofdpijn van de rare lucht die dat plastic afgeeft. Luchten helpt niet. Antwoord: Brengt u dat gordijn maar terug naar de winkel en eis een betere soort Dit is namelijk gemaakt van een geheel .verkeerde soort kunststof, waaraan een zg. weekmaker is toegevoegd die bij warmte tevoorschijn komt en deze stank veroorzaakt Als u die er zelf uit wilt halen, zou u het gordijn herhaaldelijk in heet water moeten wassen, maar het ge volg zou zijn (buiten de stank in uw huis), dat het plastic zo bros wordt, dat het bij de geringste aanraking inscheurt en af brokkelt Men heeft u een oud gordijn verkocht van een lang geleden afgekeurde kwaliteit plastic. En dat behoeft u niet te accepteren. ROLLS ROYCE Kunt u mij het adres geven van het hoofdkantoor van de Rolls-Royce auto- mobobielfabrieken Antwoord: U kunt uw bestelling ook bij een dealer in Nederland opgeven, maar het hoofdkantoor van de Rolls Royce Ltd is gevestigd: 65 Buckingham Gate, London SW 1 - E 6 AT, Engeland. VERDWENEN RIJBEWIJS Ik ontdekte laatst dat mijn rijbewijs verdwenen was en heb nu een duplicaat aangevraagd. Ben je strafbaar als je het kwijt bent Antwoord: Wie een motorvoertuig bestuurt, moet in het bezit zijn van een geldig rijbewijs, zegt de wet Uitspraken van de rechters tonen aan, dat men dit opvat als: bij je hebben. Kunt u het niet tonen als u wordt aangehouden, dan krijgt u in de meeste gemeenten nog gelegenheid het de volgende dag te laten zien, als u naar het bureau gaat Bent u het kwijt, dan moet een proces-verbaal volgen. Is het gestolen, dan moet u dus terstond aan gifte doen en dan kunt u daar een bewijsje van krijgen zolang u nog niet over een duplicaat beschikt Overigens is het ver standig van zulke belangrijke papieren een fotocopie in huis te hebben, of althans nummers en data te noteren. STEIVILOOS Als je niet gaat stemmen, waar gaat dan die stem naar toe Antwoord: Als er geen stembiljet van u is, kan die stem niet geteld worden. Zulk een Jezus geeft slechts vrede die Zijn lichaam voor ons brak. God die zegent door te breken wonderlijk om uit te spreken Liefde waar Gods hart in sprak. Zoals volle regenwolken drijvend boven dorstig land openbreken en bij stromen naar de dorre aarde komen zo vloeit uit Gods Vaderhand 't heil dat Christus heeft verworven toen Gods toorn Zijn leven brak. Hij wil ons van schuld ontheffen hoe fel moest Gods toorn Ham treffen toen die tegen Hem ontstak. In gebroken mensenharten stort Hij hulp en troost en kracht. Hen slaat Hij in liefde gade die aanbidden Zijn genade 't wonder dat Zijn liefde bracht. Abusievelijk werd vermeld dat de 2e ronde in april van start gaat. Dit moet 10 mei 1982 zijn dooriopend tot half oktober. Schaakanekdotes en wederwaardigheden Toen wijlen prof. dr. Max Euwe in een tweekamp om de wereldtitel met dr. A. Aljechin was gewikkeld leefden velen met hem mee. Op trams en stationpleinen zag men jong en oud wat maar schaken kon met zakschaakspelletjes in de hand. De match was dan ook zeer spannend. Al jechin werd als onoverwinnelijk be schouwd vanwege zijn buitengemeen die pe combinaties. Bij het begin van de kamp nam Aljechin de leiding in dat gedenk waardige jaar 1935. Van Aljechin was bekend dat hij nog al dronk; Euwe had zich mentaal zeer sterk voorbereid en was vastbesloten om alles te geven. Langzaam maar zeker heroverde Euwe het verloren terrein. Ja aan het eind van de race wist Euwe de balans' zelfs in zijn voordeel te doen doorslaan, zij het met een klein verschil van slechts 1 punt Toen het dan eindelijk zover was zeiden sommige men sen ironisch: „Euwe he?ft kunnen winnen omdat Aljechin steeds met 1 stuk minder speelde". Op de vraag hoe dat kon ant woordde men: „Tja, ziet U, Aljechin had een stuk in de kraag Maar toen er een revanche kwam (Al jechin had 'het drinken er tijdelijk aan gegeven) werd Euwe door Aljechin in grote vorm van de wereldtitel beroofd. Ergo: Voor Euwe was schaken een hobby, voor Aljechin een levensbelang. Dat neemt niet weg dat onze dierbare land genoot dr. Max Euwe wereldberoemd is geworden, niet zozeer vanwege zijn prachtige overwinning op het hoogste ni veau, maar omdat hij alleen kans heeft gezien via het inmiddels beroemd ge worden „Euwe-compromis" het enfant- terrible Fischer met Spasky aan één schaaktafel te Reijkjavik te krijgen; ook vanwege zijn ongeëvenaard optreden overal ter wereld waar onze landgenoot verscheen; door zijn grote hoeveelheid schaak-technische publikaties en boeken en laatst nog bij zijn heengaan toeh rus- sische grootmeesters schreven dat Euwe de meest populaire figuur is (en was tot nu toe) in de gehele schaakwereld. Voorwaar geen gering eer. Euwe was niet alleen een groot schaakspeler, maar vooral een groot mens. Toen schrijver dezes in een simultaan partij tegen Euwe te Middelharnis in de aula van de Rijksscholengemeenschap van hem verloor en ik de professor de hand reikte (en hij mij de zijne gaf) ging er een prettig gevoel door me heen en dit maakte het verlies weer helemaal goed. Die hand had stellig de handen geschud van groot heden als Lasker, Botwinnik, Tsjigorin en vele anderen. De hand van een bijna tachtigjarige ex wereldkampioen die langs een veld van 40 sterke clubschakers haast rennend ging met een zaklantaarn- in de hand (omdat het licht die avond een uur uitviel); doorschaakte met een rust en kalmte die nergens door verstoord scheen te kunnen worden. Ik herinnerde mij hoe vriend Gerben Doedens naast mij in een „gewonnen toreneindspel" was beland. Doedens had 2 pionnen meer dan Euwe en we waren het erover eens dat Doedens zou wirmen. Wie schetst onze verbazing toen Euwe snel naderde en al van een af standje riep „stoptU maar, hetis remise", waarop Gerben heel bedeesd (je zit tegen over een super-grootmeester en dan dien je eenaar te handelen) zei: „ik wil nog graag efFe doorgaan mijnheer", waarop Euwe met een bijna boze blik en zeer indringend Gerben aankeek alsof hij wilde zeggen: „Wie spreekt er nu een kenner van toreneindspelen die er wereldwijde publikaties uit eigen praktijk over heeft gedaan tegen?" En ja hoor, hoe wij tweeën ook analy seerden, Euwe vond de zetten meteen; het werd pot-remise Vele jaren geleden waren er ook wereld kampioenen die door iedereen konden worden uitgedaagd, mits men maar ge noeg geld op tafel legde. Soms waren dit geniale mensen afkomstig uit de armen buurten, of had een ondeugende jopgen zijn studie opgegeven omdat hij verliefd was geworden op het schaakspel. Zo was er eens een rijke grondeigenaar die ge regeld een flinke som geld neertelde om tegen zo'n geniale schaker te kunnen spe len. De arme man werd steevast van het bord geveegd. Maar dat kon hem niet deren. Plotseling kreeg de Wereldkampioen een grandioze gedachte; als hij steeds bleef winnen zou de gulle gever-schaker dit zwaar op te maag gaan liggen. En dit zou hem geld kosten. Daarom verzon hij een list; als ik hem nu na al die nederlagen eens één enkele partij laat wirmen, dan verliest hij de moed niet en blijf ik verzekerd van een regelmatige bron van inkomsten. Zo gezegd, zo gedaan. Met moeite wist de wereldkampioen zó te spelen dat de scha ker niet in de gaten had dat er een „spel letje" met hem werd gespeeld.Hij mocht een vol stuk pakken, durfde eerst niet omdat hij revanche vreesde.... kon het tenslotte toch niet laten.... en won - o wonder - de partijDe wereldkampioen stond op en schudde de man van harte de hand met dé woorden: „U Weeft mij dit maal te pakken mijnheer, gefeliciteerd" waarop de speler met een ongelooflijk gezicht dat intens begon te stralen de hand nam en vervolgens de schaakzaal uitiiep de straat op en uitriep voor ieder die het wilde horen: „Ik heb de wereldkampioen verslagen!!" En de wereldkampioen heeft de ziels gelukkige schaakspeler daarna nooit meer gezien. J. C. H. III centrum voor geestelijk gehandicapten Hernesseroord maakt deel uit van "de open ankh", stichting dienstveriening geestelijke gezondheidszorg. De "open ankh" is de voortzetting van de vereniging "ned. hervormde inrichtingen voor geestelijk hulpbehoevenden". Hernesseroord, een inrichting voor de begeleiding, behandeling en opvoeding van 340 geestelijk gehandicapten, vraagt een (full-tlme/part-tlme) speciaal voor de „afdeling klei, gletwerk en glazuren,,. Salariëring en overige arbeidsvoonwaarden volgens de CAO voor het Ziekenhuiswezen. Inlichtingen worden verstrekt door dhr. J. Doornbosch, toestel 263. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de geneesheer-direkteur, p/a Hernesseroord, Postbus 16, 3240 AA Middelharnis, tel. 01870-3888

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 10