Vandaag wordt ze 102 RUITERSPORT Toch ook nog wel plezier op het afscheid „U hebt uw ambt met stijl en waardigheid vervuld Sommelsdijk: Complimenten voor scheidende burg. W. M. van der Harst. DINSDAG 30 MAART 1982 No. 5080 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. it Vandaag viert mevr. Neeltje van der Laan-van der Boom in het Rusthuis „de Goede Ree" te Sommelsdijk haar 102e verjaardag. Ze doet dat in een alleszins redelijke gezondheid en ondanks haar hoge leeftijd voert ze nog graag een gesprek met haar kinderen, de verzorgsters en de andere met wie ze in haar gezellige zit-slaapkamer in contact komt. Er ontgaat haar nog maar weinig van het be schermende wereldje in het Rusthuis maar van wat daarbuiten gebeurt begrijpt ze niet alles nieer. „Wat doen die auto's daar nou allemaal te stoppen?" heeft ze al menig keer gevraagd wanneer ze, uitziend op de drukke kruising, de wagens ziet komen en gaan, zoals 't hoort na voor het stopbord gestopt te hebben. Ze heeft het overigens prima naar haar zin in het Rusthuis waar ze nu 5 jaar woont. Haar drie kinderen komen haar regelmatig bezoeken en ze vindt afleiding in het lezen van wat lectuur, al heeft ze daar het vergrootglas bij nodig. Mevr. v. d. Laan is sinds 1952 weduwe! Ze werd uit Flakkeese ouders in Oostzaan geboren maar ze was pas twee jaar toen haar toen haar ouders zich weer in Sommelsdijk vestigden. Ze is een echte flakkeese dus die vanaf haar 16e gehaakte mutsjes en de keuvel heeft gedragen. Zaterdag 27 maart zijn er in manege Oostmoer weer examens afgenomen door een afgevaardigde van de Nederlandse Pony Club. 35 Ponyruiters hebben hun B dressuur proef afgelegd, 31 ruiters zijn geslaagd, en 4 zijn er afgewezen. De geslaagden zijn: Ilse Braber; Jacoline de Bonte; Fien me CoU; Vanessa Cronkhite; Patric Dam; Richard Dam; Ingrid van Driel; Liane v. d. Doel; Sandra van Dijk; Niriy van Ees teren; Anja van Eek; Karin de Haan; Karin de Jager; Linda Kamstra; lefke Klok; Sandra Lokker; Margriet Maas; Corina Mackloet; Janneke Melissant; Je roen Ie Pole; Marianne Ras; Anja Rie- mens; Ariene van Rumpt; Denise Rom som; Jeroen Romsom; Bianca Stoop; Jo- landa v. d. Velde; Jaqueline Veldhuis; Angelique de Vrij; Barbara de Vrij; Co- rine Waanders. We mogen terug zien op een geslaagde dag. Vrijdag 16 april worden er weer proeven gereden en wel B en L Dressuur en B - L en M. Springen. Vertrektijden bussen naar E. O. bijeenkomst Vertrektijden en plaatsen van de autobus naar de Jaarbeurshallen te Utrecht waar Joni Eareckson en de Burning Candles aanwezig zullen zijn. In de bus zijn nog enkele plaatsen vrij, voor eventuele in lichtingen kunt U terecht bij fam. de Keizer, Elzenlaan 22, Middelharnis, tel. 01870- 3620. Stellendam, busstation17.45 Dirksland17.55 Sommelsdijk, Rusthuis18.00 Oude Tonge, benzinestation18.08 Ooltgensplaat, Weespad18.15 Nee, het was niet leuk om afscheid te moeten nemen van burgemeester en mevr. v. d. Harst maar op de vrijdagmiddag gehouden afscheids- bijeenkomst kon er toch ook nog gelachen worden. Bijvoorbeeld toen de raadsleden Hokke en Poortvliet slaags raakten met de schildersezel die ze namens de raad de scheidende burge meester aan zouden bieden. Ze wilden de ezel gebruiksklaar presenteren maar het ding bleek precies zo moeilijk uitklapbaar als zo'n houten zonnestoel en daar was van de zijde van dhr. Hokke enige oefening voor nodig. Na wat vruchteloze pogingen liikte het tenslotte.... Zelf bleek dhr. v. d. Harst een klinkslag niet te schuwen, waarbij enige zelfspot hem niet vreemd bleek. Zinspelend op de huiselijke bezigheden die hem waarschijnlijk toch wel wachten stelde hij zich voor dat een gesprek met andere voortaan niet meer zal gaan over bestuursaangelegen- heden, maar eerder in de geest van: „heb jij nog schuim na zoveel borden afwas....?" Hij kreeg de lachers ook op de hand toen hij een voorval vertelde dat zich in de buurt van Leiden zou hebben voorgedaan. Hij plaatste dat in het kader van zijn voorzitterschap van de Boedel Bigge op grond waarvan hij tot groot-grond-beheerder werd bestempeld. Bij Leiden was hij in botsing gekomen. „Grote boer!!" zo wordt hij door de andere automobilist uitgescholden. Inplaats van dat op^i'n fatsoen te trekken zegt dhr. v. d. Harst, gedachtig aan het vorenbedoelde voorzitterschap: „kent u me dan....?" 9-^^^j^ifr^tte'>i^ifr»in9'?»i^ifrin9'>iÉk^^ Weliswaar moest vrijdagmiddag afscheid genomen worden van „burgemeester" van der Harst maar gelukkig niet van „de mens" van der Harst Die wordt conform alle goede wensen op de dag na zijn pensionering op 1 april samen met zijn echtgenote met stralend hu meur en goede gezondheid graag ingelijfd als ambteloos burger in 't Bommelse leven waarin beiden zich al een zo grote plaats ver worven hebben. Dhr. v. d. Harst maakt zelfs zijn rentree als ere burger voorzien van de etiige gou den Gemeentepenning, derhalve een „heer van stand" die ver boven de al aanwezige Olie B. uit zal stijgen. Graag had iedereen de af- scheidsbijeenkomst nog heel lang uitgesteld maar nu die onontkoom baar bleek slikte dhr. v. d. Harst de brok in de keel maar weg. En in zijn navolging deden dat ook anderen..., zó greep het afscheid in Na het enerverend burgemeestersbestaan „met hart en ziel behartigd", wistweth. Kroon nu de pensioengerechtigde leef tijd die door elk van de vele sprekers met zorg werd voorgesteld. Die bleek ook uit de reeks geschenken die dhr. v. d. Harst werden aangeboden, een schildersezel bm te schilderen, een projector voor de dia's en boeken om te lezen, want er valt een gat. ,,Een gat waarmee u misschien niet zomaar raad zult weten" voorzag weth. Kroon en ook hij liet niet na de pil te vergulden. Zelfs zorgde hij ervoor dat dhr. V. d. Harst na het overdragen van de ambtsketen snel weer een keten om de schouders kreeg die hij tot het eind van de bijeenkomst zou dragen, de voormalige ambtsketen van Den Bommel, maar er was meer. Een prachtig gouden zak horloge en de Gouden Gemeentepenning de enige met een fraai gecalli- grafeerde Oorkonde behorend bij het Ere burgerschap, 't Was mooi, dat wel en ieder van de vele genodigden genoot ervan maar 't was een emotioneel moment toen dhr. V. d. Harst zich ontdeed van de ambtsketen die hij 26 jaar gedragen had en toen hij zijn echtgenote met Berna aan sprak en haar heel diep bedankte voor alles wat ook zij had gedaan. Dat bleek niet gering...! Uit zijn afscheidswoord bleek eens te meer met hoeveel ambitie dhr. v. d. Harst het burgemeesterschap had uitgeoefend, ook al leken de raadsvergaderingen soms examens waarvoor B en W konden zak ken of slagen en ook al moest worden ervaren dat de Overheid een wassende stroom van voorschriften, circulaires en richtlijnen over de gemeenten uitstortte. Desniettemin verklaarde dhr. v. d. Harst het immer als een voorrecht te hebben beschouwd burgemeester te hebben mo gen zijn: „Het was zei hij een veeleisendn maar ook veelzijdig en belangwekkend ambt geweest dat hij dertig jaar lang heeft mogen vervullen. Een voldoe ning gevend ambt, zeker op Flakkee waar men zich nog niet op de be strijding van excessen hoeft te specia- Useren en waar nog gemeenteraden be staan die bereid blijken te zijn om soms afwijkende politieke standpunten aan te passen aan het eigenlijke gemeente belang". Weth. de Wit overhariUig: de Oorkonde behorend bij het Ereburgerschap. ,,De gemeenteraad van Oostflakkee heeft bij besluit van 14 januari aan Willem Marinus van der Harst, geboren 10 maart 1917 te Middelburg, wonende te Den Bommel, toegekend het Ereburgerschap der Gemeente, wegens de vel" verdiensten voor Oostflakkee als burgemeester van 1 - 2 - 1956 tot 1 - 4 - 1982". Nu, terugziend op zijn lange burgemees tersloopbaan in Oostflakkee bekende dhr. v. d. Harst eerlijk erg tegen het afscheid te hebben opgezien, omdat dat ook het af scheid moet zijn van degenen met wie zo langdurig en trouw werd samengewerkt, met van tijd tot tijd zichtbare resul taten, waaraan dhr. v. d. Harst ook een apart woord van waardering uitte voor de streekpers die hem meerdere malen uit netelige situaties heeft gered.... Met dankbaarheid vervuld was hij voor de blijken van vriendschap en sympathie die hem-, maar zeker ook steeds ten deel zijn gevallen aan zijn echtgenote die als burgemeestersvrouwe zeker geen gering offer heeft gebracht, dikwijls alleen maar steeds een eindeloze zorg en toewijding demonstrerend en waar mogelijk het privé- leven zorgvuldig beschermend. „D at alles maakt mijn dank en toegenegenheid alleen maar groter", aldus dhr. v. d. Harst die tenslotte met een „het ga u wel" van zijn vele vrienden afscheid nam. Devrienden" lieten hem overigens niet zomaar gaan. Niet zonder te zijn voorzien van de hoogst denkbare Gemeentelijke Onderscheiding, de gouden gemeente penning, hem aangeboden door weth. Kroon om wiens schouders dhr. v. d. Harst juist „zijn" ambtsketen had ge drapeerd. Het was dhr. Kroon uit een langdurige eigen waarneming bekend met hoeveel ambitie dhr. v. d. Harst het burge meesterschap heeft vervuld-, hoeveel ge noegen-, maar ook hoeveel verplichtingen dat heeft meegebracht „u was voor ieder van de 9300 ge meentenaren aanspreekbaar en toe gankelijk. Met eindeloos geduld hebt u allen die Uw raad, hulp of uitleg vroe gen te woord gestaan en behulpzaam geweest", zo waardeerde dhr. Kroon de scheidende burgemeester, een waardering die haar climax vond in de aanbieding van de Gem. Onderschei ding. Als gemeentelijk aandenken" bood dhr. Kroon hem voorts een prachtig gou den horloge aan, nadat spr. een lange reeks van 's burgemeesters activiteiten de revue had laten passeren. Ze leken in drukwekkend veel te zijn, ook m.b.t. inter en buitengemeentelijke activiteiten. Mevr. V. d. Harst kreeg een prachtig boeket bloemen, met voor beide de meest hartelijke wens dat zij nog vele gezonde jaren in hun woonplaats Den Bommel door zullen mogen brengen temidden van de samenleving voor welke ze zich beide vele jaren lang hebben ingespannen. De ambtsketenvanDenBommeldiedhr. v. d. Harst nog meerdere jaren voor de gem. herindelinggedragen heeft werd hem door dhr. Kroon aangeboden als tastbare her innering. Ereburger Vol waardering voorde scheidende bur gemeester V. d. Harst verklaarde zich ook weth. C. L. M. de Wit, zeker ook voor de manier waarop dhr. v. d. Harst de raad meer en meer bij het beleid betrokken had. Ook de bevolking had d.m.v. een gesprek steeds een beroep op de burgemeester kunnen doen waarvan dan ook door de jaren heen veelvuldig gebruik was ge maakt Behalve 's burgemeesters ver diensten tekende dhr. de Wit ook de bijdrage daarin van mevr. v. d. Harst, met name waar het de totstandkoming van „Ebbe en Vloed" betrof en het deed dhr. de Wit dan ook veel genoegen de schei dende burgemeester in kennis te stellen van het besluit van de raad hem tot Ere burger te benoemen met als „versierselen" de eerste en enige Gouden Gemeente- pennig met bijbehorende Oorkonde. Vervolg op pagina 2, Ie kolom Burg. V. d. Harst krijgt direct na het afleggen van de ambtsketen (na over de schouders van weth. Kroon, rechts) alweer een andere ketting om. Links mevr. v. d. Harst, mr. Blauw (namens de Comm. der Koningin) en weth. C. L. M. de Wit. ■f

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1