Inwoner van Nieuwe Tonge (44) in auto verdronl(en Eerste steen voor HEMA Middeiharnis gelegd Het wapen van het nieuwe waterschap Goeree-Overfiakkee van 18 t/m 27 maart lo.oo -17.00 uur op vrijdag 10.00 - 20.00 uur tlammBinaii STAD AAN'T HARINGVLIET - MolendijkSS - Tel. 01871-1662/01870-2561 (door H. L. van Kampenhout, heemraad) Ambulancevervoer Ouddorp -{^ I -4i r V. d. Vliet-Overbeeke Opening 1 juli a.s. 54e Jaargang No. 5078 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek, no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Donderdagavond rond half tien is de 44 jarige Jan Jordaan uit Nieuwe Tonge in zijn auto verdronken nadat hij daarmee, door nog onopgehelderde oorzaak, in het Hartelkanaal was gereden. Het ongeluk is in die stille omgeving door niemand op gemerkt; pas vrijdagochtend werd de auto door collega's van het slachtoffer ge vonden. Gedurende de nacht was geen alarm geslagen omdat het niet duidelijk was waar het slachtoffer de nacht had willen doorbrengen, thuis of gebruik makend van de slaapgelegenheid op de drijvende kraan waarop hij werkte. Donderdagmiddag half zes had hij zijn echtgenote laten weten dat hij niet op tijd thuis zou zijn i.v.m. een defect aan de kraan. Afhankelijk van het tijdstip waarop de storing verholpen zou zijn zou hij óf naar huis komen of op zijn werk overnachten omdat daar 's morgens om half vijf weer begonnen zou worden. Monteurs hadden het defect 's avonds tegen half tien geklaard waarna dhr. Jor daan naar Oostvoome zou rijden om daar zijn werkgever te bellen, maar nadat hij nog slechts ca. honderd meter had gereden is hij al te water geraakt. De route die hij al vele keren eerder gereden had kon niet meer worden gebruikt waarom een on bekende smalle weg moest worden ge nomen. Kennelijk doordat het natte weg dek reflecteerde heeft dhr. Jordaan geen onderscheid meer tussen weg en water kunnen zien waardoor het ongeluk ge beurde. Het slachtoffer lijkt bij de klap in het water bewusteloos te zijn geraakt waardoor hij de auto niet meer heeft kunnen verlaten. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie zonen. Hij was al veertien jaar in dienst van hot bedrijf waar hij werkte. Wacht nog een week met de X aankoop van een naaimachine. Na 31 maart a.s. is VLIETO op de Westdljl( te Middeiharnis aanwezig. Bedenk intussen dat, een hoge korting is eenmalig; maar kwaliteit blijft Naaimachinehandel GOLTGENSPLAAT J Tel. 01873 - 1435 MELIS SANT Ophalen oud papien Morgen( woens dag) wordt'weer oud papier opgehaald tb.v. de restauratie van de Herv. Kerk. Wilt u het weer goed gebundeld gereed zetten s.v.p.? EXTRA KERKDIENST GER. GEMEENTEN MELIS SANT - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland (bev. ambts dragers). Al bleef zijn werkzame aandeel dan ook tot één steen beperkt, de 16 jarige Frank Lie.man uit Oost- voone zal later naar waarheid kunnen zeggen "^^élf mee te hebben geholpen aan de letterlijke opoöuw van het bedrijf waarin hij zo hopen pa en ma Lieman én Frank zelf zijn toekomst vinden zal, de nieuwe HEMA vestiging te Middeiharnis. Nog studerend aan de Middelbare Detailhandelsschool te Rotterdam had hij een middagje vrij-af gekregen om in Middeiharnis een heel ofHciële daad te plegen, het leggen van de eerste steen De zussen en de broers die kennelijk wat twijfels hadden voorgewend aan Frank's vaardigheid met de troffel kwamen er bekaaid af, want drommel, had hem de ruimte gegeven en hij had zich geschaard bij de bouwvakkers die alle feestelijkheden ten spijt doorgingen met het optrekken van de binnenmuur. Het moet met welgevallen geweest zijn dat vader en moeder Lieman de verrichtingen van hun zoon gadesloegen. Van de hoofdaannemer fa. C. Boeter en Zn. kreeg hij een set borrelglaasjes met een troffel met inscriptie terv/ijl de bloemen waarmee de speciebak was gesierd aan mevr. Lieman werden toebedacht Dhr. Lieman, kortgeleden uit het Utrechtse naar Oost voome verhuisd sprak na de vlotte steenlegging de hartewens uit dat zijn zoon straks veel genoegen aan en in het Middel- harnisse bedrijf zal beleven. Middelhamis liet hij weten dat de HEMA voor het publiek zal worden geopend op donderdag 1 juli 's morgens om half elf Dhr. Lienlan is ook eigenaar van de HEMA vestiging te Hellevoetsluis. Deze constmctie een zelfstandig ondernemer onder de HEMA vlag wordt de Hema in kleinere koopcentra toegepast, zoals dat o.a. in Zierikzee het geval is. De beide vestigingen in Hellevoetsluis en Middeiharnis zullen bevoorraad worden uit het magazijn dat vorig jaar op het industrieterrein te Middelhamis is gebouwd. Recreatievaart in Zeeland vorig jaar fors toegenomen Zeeland telde in 1981 meer dan 6650 ligplaatsen voor pleziervaartuigen ver deeld over diverse havens en daarnaast werd er hier en daar nog wel illegaal ovemacht, een schatting van het aantal overnachtingen waarbij onderscheid werd gemaakt tusseji toeristische ovemachtin- gen (passanten die aan boord van hun jacht ovemachten en recreatieve over nachtingen, overnachtingen aan boord op de vaste ligplaats), komt tot een aantal in Zeeland tot 800.000. Zierikzee is het meest in trek, daama volgen Brouwershaven en als goede derde Bminisse (Aquadelta). Ruim 118.000 vaartuigen werden ge schut en het leeuwenaandeel daarvan 36'/i% werd verwerkt in de Grevelingen- sluis. Het 11000 ha grote Grevelingen- meer blijkt voor de beoefening van een ongestoorde watersport buitengewoon aantrekkelijk. De Zandkreeksluis verwerkte 2000 schepen meer dan vorig jaar, Wemeldinge en Terneuzen vertoonden een temggang. Van het totaal aantal geschutte plezier vaartuigen had 63,8% de nederlandse nationaliteit, 20,6% voerde de Belgische vlag, Duitsland was met 7,6% en Groot Brittannië met 6,8% vertegenwoordigd. De Fransen blijven waarschijnlijk wat dichter bij honk, of ze hebben mogelijk de aantrekkelijkheid van Zeeland nog niet ontdekt. Slechts 0,9% van de gepasseerde schepen kwam uit Frankrijk. OOSTFLAKKEE Gemeentekantoren gesloten: In ver band met het afscheid van burgemeester W. M. van der Harst op vrijdag 26 maart 1982 zijn op die dag alle gemeentekan toren van Oostflakkee gesloten. Geen spreekuur: Vrijdag 26 maart 1982 komt het wekelijkse spreekuur van de burgemeester te Oude Tonge te ver vallen. Dhr. W. (Pim) Peeman (tweede van links) biedt de set roestvrijstalen borrplglaasjes aan aan Frank (rechts). Naast hem dhr. en mevr. Lieman, in het midden Cor Boeter. Geheel links dhr. Driece, medewerker van bouwbedrijf Boeter. Noordzeevissers willen overleven en schakelen over op nieuwe Visserij methoden De Nederlandse viskotters, die op de Noordzee en Noordelijker of zuidelijker hun visserij uitoefenen, waren tot voor kort voor 95% z,g. bokkenvissers. Met hun bokken, de lange gieken, sleepten ze (elk schip afzonderlijk) twee sleepnetten, met veel ijzer (de z.g. wekkers verzwaard twee stalen netten over de zeebodem. Een succesrijke vismethode, maar wel olie verslindend, want het trekken van de zware netten vergde veel van de motor en de wekelijkse olie rekening werd wekelijks of maandelijks hoger van de elkaar op volgende prijsstijgingen. Vooral de kotters met motoren tot 1000 pk kregen het moeilijk. Hun vangsten kunnen uiteraard niet wedijveren met de met 2000 pk of meer. Daarom begon met aarzelend temg te keren tot de oude vismethode met staande netten of met trawlnet. Meer animo had men echter ten slotte voor de spanvisserij. Zij bemst op het zelfde principe als de boomkorvisserij, het slepen met een net over de zeebodem, maar wordt door twee kotters uitgevoerd. En omdat dat met een trawlnet en langzamer dan met een boom- kor gebeurt,;kost het veel minder brand stof. De exploitatiekosten worden dus aan zienlijk gedmkt en de vangst is zeer be vredigend. En maandelijks schekelen daarom een aantal vissers op deze nieuwe of zo men wil oude vismethode over. In een plaats als Wjeringen, zijn de boomkorvissers en de gamalenvissers broederlijk bijna allemaal over gestapt op de spanvisserij. Ook in Urk breekt de spanvisserij flink door. De noodzaak om over te schakelen zijn zoals gemeld de uit de pan rijzende olierekeningen, op langere termijn niet meer betaald kunnen worden. Het net bevindt zich bij de spanvisserij op een nettenrol op het achterschip en amateurs in de visserij moeten er beslist niet aan beginnen. Men moet goed kunnen varen en de stuurmanskunst meester zijn de beide schepen met het net tussen zich in, op koers te houden. Lopen de schepen te ver uit elkaar dan scheurt het net uit elkaar. Het waterschap Goeree Overflak- kee werd door de provincie Zuid Holland per 1 januari 1982 in het leven geroepen. Zijn territorium wordt grotendeels gevormd door de terretoria van de per die datum opgeheven waterschappen „Polder Goeree" en „Waterschap Flakkee". Deze twee waterschappen ontston den in de zestiger jaren als resultaat van de alstoen binnen de provincie beoogde en bewerkstelligde polder concentratie. De daadwerkelijke aanzet tot het in 1981 samengaan van de twee voormalige water schappen werd achteraf bezien reeds in 1751 gegeven door de aanleg van de „Statendam", de vanwege de Staten van Holland en West-Friesland „gestelde dam" (vandaar de plaatsnaam Stellen- dam!) waardoor het eiland Westvoome (Goeree) over de Scharrezee en de Hals verbonden werd met Zuidvoorne (Over- flakkee). Bij het samenstellen van het nieuwe wapen werd uitgegaan van de gedachte dat voortaan de ingelanden van geheel Goeree Overflakkee eensgezind in het nieuwe waterschap zouden hebben samen te werken. Dit samengaan diende op een direct-aansprèkende wijze heraldisch ge stalte te krijgen. Daartoe werden de wapens van de op geheven waterschappen Goeree en Flak kee nader bezien. Daarin is een gemeen schappelijk symbool te vinden, te weten de burcht van Voome. In het Goereese wapen in keel (rood) op een achtergrond van zilver en in het Flakkeese wapen in zilver op een achtergrond van keel. Op de burcht van Goeree hoort oorspronkelijk een leeuw, welke daamit ais het ware oprijst. Op de burcht van Flakkee vinden wij een liggende leeuw. Hoe Goeree en Flakkee nader van elkaar te onderscheiden? In het Goereese wapen kwam een anker voor, hetwelk men ook terugvindt in het aloude stadswapen van Goedereede. Deze plaats is de enige op het eiland met stadsrechten, zodat er alle aanleiding toe bestond om het Goereese anker in de poort van de Goereese burcht te plaatsen. Oude polderkaarten vertonen voorts de burcht met een ridderfiguur te paard met getrokken zwaard en schuin daarvoor een knielende vrouw met een OOSTFLAKKEE Afscheid burgemeester W. M. V. d. Harst Op vrijdag 26 maart 1982 zal de heer W. M. van der Harst afscheid nemen als burgemeester van de gemeente Oostflak kee. Een ieder die de burgemeester ter gelegenheid van dit afscheid persoonlijk de hand wenst te drukken is hartelijk welkom op een receptie die gehouden zal worden op genoemde vrijdagavond in het Verenigingsgebouw „Bommelstee" aan de Schaapsweg te Den Bommel. De aan vang is bepaald op 19.30 uur. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 MIDDELHARNIS Inbraak In Openb. School In de nacht van vrijdag op zaterdag is iemand binnen geweest in de hoofden kamer van de Openb. Basisschool aan het Beneden Zandpad. Via een stukgeslagen ■ruit is de dader de school binnengekomen. Er wordt echter niets vermist. Mede op verzoek van de politie wordt er in de scholen nauwelijks meer geld achterge laten na de reeks inbraken waarbij de scholen steeds weer het doelwit waren. kind inde opgeheven armen. SintMaarten dus. Daarom ter onderscheiding van Goe ree een zwaard in de poort van de burcht van Flakkee. Op die manier wordt ook naar de mening van de Hoge Raad van Adel het nieuwe waterschap heraldisch het beste weergegeven. Het resultaat vinden wij in het Koninklijk besluit no. 21 van 31 juli 1981 waarbij aan het waterschap Goeree Overflakkee het navolgende wapen wordt verleend: Gedeeld; I in keel een geopende burcht van zilver, verlicht van sabel zwart), waarop een omgewende, liggende aanziende leeuw van goud, getongd en genageld vanazuur(blauw), enin de poort waarvan een omgekeerd zwaard van sabel; II in zilver een geopende burcht van keel, verlicht van sabel, waarop een uitkomen de, aanziende leeuw van goud, getongd en genageld van azuur, en in de poort waar van een anker van sabel. Het schild gedekt met een gouden kroon van vijf bladeren. De leeuw werd aldus de Hollandse leeuw zoals wij die vinden in het provincie- wapen. Waren de wapens van de op geheven waterschappen ieder gedekt met een gouden kroon van drie bladeren, het nieuwe waterschap „promoveerde" naar een gouden kroon van vijf bladeren. GOEDEREEDE OUD PAPIER Door de medewerkers van het restaura tiefonds van de Ned. Herv. Kerk zal a.s. zaterdagmorgen weer oud papier en lorren worden opgehaald, in Goedereede, de Oostdijk en op Goeree-Havenhoofd. De opbrengst van de vorige ophaalaktie - in februari- bedroeg/ 194, Ingezonden: Mijne heren, Op de 17 maart j.l. gehouden leden vergadering van het Ned. Rode Kmis afd. ouddorp kwam ook het in uw blad van 16 maart j.l. geplaatste artikel over het am bulance vervoer ter sprake. Wij verzoeken u in uw blad van 23 maart a.s. te vermelden dat dit artikel niet door het bestuur ter plaatsing werd aangeboden en derhalve ook niet onder hun verant woordelijkheid valt Vooral de opmerking: „de afd. Nijverdal/ Hellendoom geeft een mooi voorbeeld voor de afd. Ouddorp van het Ned. Rode Kmis" is beslist niet in overeenstemming met de werkelijkheid: De afd. Ouddorp heeft geen voorbeeld nodig. Met vriendelijke groeten, hoogachtend. Namens het bestuur, E. M. de Jong-v. d. Bijl ^■4■'^'^'^^■'^'^'^^■'^4■>^>^^■'^>^4■'^4■'^'^4■4■>^>^'^ c3 ca es ca iR^ca ca RENAULT LENTESHOW bu ramoco b v.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1