Eiland in Haringvlietmonding mogelijl( alternatief I Garage KNÖPS B.V. Visser Achthuizense bejaarden hebben voortaan de ruimte in vergroot dienstencentrum Slufterdamprojekt: I Bezoekt onze KoffiO-ShOp Reanimatie-Cursus Ledenvergadering Rode Kruis S4e Jaargang No. 5077 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870)2629. Giro 167930 Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Een Slufterloswal binnen een zandlichaam aan de zuidkant van de Maasvlakte komt vanaf 1985 het meest in aanmerking als grootschalige locatie voor de berging van 8 a 9 miljoen m matig verontreinigde baggerspecie per jaar uit de havens en vaarwegen in het benedenrivierengebied. Dat concludeert de Stuurgroep Berging Baggerspecie in haar beleidsplan Ver werking baggerspecie. In de Stuurgroep zijn vertegenwoordigd: de provincie Gel derland, de gemeente Rotterdam, het Openbaar Lichaam Rijnmond, Rijks waterstaat en de provincie Zuid-Hólland die het voorzitterschap bekleedt en het secretariaat vervult De Stuurgroep geeft een eiland in de mond van het Haringvliet aan als een alternatief voor een Slufterloswal omdat nog onvoldoende ze kerheid bestaat over de aanvaardbaarheid van de milieu-effecten van een Slufter loswal. Voorkeur voor een Slufterloswal bestaat omdat zo'n wal na beëindiging van de berging meer gebruiksmogelijkheden biedt dan een eiland met name door betere toegankelijkheid vanuit het huidige woon- en havengebied. De stuurgroep kiest niet tussen de drie aangedragen varianten voor een Slufterloswal. Daarnaar verricht de Voorbereidingsgroep Slufterdamproject onderzoek, waarvan Rijnmond de coör dinatie heeft. De meest fundamentele oplossingen voor het probleem van de baggerspecie, namelijk nuttig gebruik(bijvoorbeeld bak stenen, dijkverzwaring) en het verminde ren van de verontreiniging, zullen volgens de Stuurgroep niet voldoende soelaas bie den. Wel moeten biede oplossingen zo veel mogelijk bevorderd worden. Ge durende tientallen jaren zal berging van de jaarlijks 23 miljoen m^ opgebaggerde spe cie op locaties een oplossing moeten bie den. De Stuurgroep stippelt verder als beleid uit: - blijven bergen van licht verontreinigde specie uit het westelijk havengebied 14 miljoen m' per jaar) in zee voor de kust van Hoek van Holland; - streven naar het beëindigen van storting van matig verontreinigde specie uit het midden- en oostelijk havengebied in zee; - totdat berging van matig verontreinigde specie uit het midden- en oostelijk ha vengebied (8 a 9 miljoen m' per jaar) op een Slufterloswal of op een eiland in de mond van het Haringvliet mogelijk is, in de eerste plaats ophogen van bestaande en oude locaties en tijdelijk bergen op nog niet in gebruik genomen industrie terreinen op de Maasvlakte. Gezien de omvang van het tekort aan bergings ruimte tot 1985 stelt de Stuurgroep voor ook enkele nieuwe locaties in gebruik te nemen. Nieuwe locaties zijn onder andere Capelle-West, G adering. Bufferzone Geervliet-Spijkenisse, Landtong Calandkanaal, noordelijk deel van de Sophiapolder, Put van Heenvliet, voormalige drinkwaterlei dingbassins in Rotterdam, drie zand- putten in Gelderland en eventueel het Oostvoomse meer. Lozingen op het oppervlaktewater in de havens en vaarwegen in het beneden rivierengebied hebben ervoor gezorgd dat ook plaatselijk ernstig verontreinigde bag gerspecie bestaat. Om dat probleem op te lossen zijn sanering van zulke lozingen en aangepaste werkwijzen bij (particuliere) havenbeheerders de beste middelen. Als het aanbod van locaal ernstig veront reinigde specie in de toekomst onvoldoen de afneemt, ziet de Stuurgroep in principe het meest in verwerking van die specie in een depot met speciale voorzieningen om verspreiding van verontreinigingen tegen te gaan. De kosten van verwerking zullen veel hoger zijn dan berging op de huidige manier op landlocaties. Voor ernstig ver ontreinigde specie die snel verwijderd moet worden, is opslaan op bedrijfster reinen bij de havens en vaarwegen in het benedenrivierengebied waar de verontrei nigingen vandaan komen, voorlopig de enige oplcöJUiö- Bij de uitvoering, van het beleidsplan betrokken instanties zoals gemeenten, waterschappen, recreatieschappen, en milieu-organisaties kunnen tijdens een openbaar „Baggerparlement" op maan dag 5 april aanstaande in het provincie huis in Den Haag hun mening geven over het beleidsplan. Die informatie is belang rijk voorde uiteindelijke standpuntbepaling van de betrokken overheden over de ver werking van baggerspecie. Ook vertegen woordigers van diverse ministeries, vaste commissies uit de Tweede Kamer, de Rijnmondraad en Provinciale Staten van Zuid-Holland en leden van het Europees parlement zijn voor het Baggerparlement uitgenodigd. Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen zich tijdens hun vergadering op 27 en 28 mei over het beleidsplan uitspreken. w w 'Jy w w 'J!' 'Jt 'Jl' w w 'JL'Jp 'JL' 'X* w 'x* w w w 'X' w w 'J? w X Ook voor een lekkere hap. 2 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Vrienden van de Hartstichting afdeling Middelhamis Na een gezellige en leerzame cursus slaagden op 15 maart 1982 wederom 16 personen voor de cursus „Reanimatie" te Middelhamis. De cursus werd gegeven door de heer K. Kamphuis (verpleegkun dige A). Heeft u belangstelling voor deze cursus, dan kunt u zich opgeven bij de onderstaande adressen: Mevr. C. Kroos-Vijfhuize, Marietjespad 21, Middelharnis, tel. 01870- 4849 en de heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Mid delhamis, tel. 01870 - 3311. De kosten bedragen 25per persoon. De geslaagden zijn: De heer J. vanBeek, Ouddorpmevr. B. de Boed-Verolme, Nieuwe Tonge mej. M. J. Bouwman, Sommelsdijk mej. D. D. van Houdt, Sommelsdijkmej. R. L. Janssen, Sommelsdijk mevr. R. Jans- sen-van Zuilen, Middelharnis mej. L. Keijzer, Sommelsdijk mej. J. Koese, Stellendam mevr. E.B. Oud-Hagens, Middelhamismej. M. Padmos, Middel harnis mej. A. C. Raukema, Sommels dijkde heerD. Tieleman, Dirksland de heer A. Tönissen, Sommelsdijk mevr. A. L. v. d. Veer-v. d. Valk, Som melsdijk mevr. A. Verbiest-v. d. Valk, Sommelsdijk mevr. I. C. Vroeginde- weij-Klink, Middelharnis. OUDDORP Inlevering vakantiebonnen Voor de komende feestdagen kunnen vakantiebonnen ingeleverd worden op maandag 22 maart's avonds van 18.30 tot 19.30 uur bij de P.V. J. L. Meijer, Hoge Pad 63, Ouddorp (ZH). Werldoosheidspercentage Goeree Overflakkee op 9% In de febmarimaand is de werkloosheid op Goeree Overflakkee tot 9% temg- gelopen, dankzij een vermindering met 34 mannen en.... 1 vrouw. Overigens is de werkloosheid aanzienlijk groter dan vorig jaar toen het percentage nog 5,97 bedroeg. In totaal stonden in febmari 801 mannen (waaronder 68 jeugdigen) als werkloos ingeschreven, o.a. 364 bouwvakkers, 58 metaalbewerkers, 66 man uit de land bouw, 24 man kantoorpersoneel, 69 chaufffeurs en overig verkeerspersoneel, 66 losse arbeiders. De werkloosheid onder de vrouwen is met 8,11% evenmin gering. 233 vrouwen staan als werkzoekend ingeschreven. Vo rig jaar februari waren het er nog 168. Werkloos zijn o.a. 41 kantoorkrachten, 37 uit de soc. geneeskundige sector, 20 huishoudelijke hulpen en 29 losse ar beiders. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Ooltgensplaat - Achthuizen - Langstraat De afdeling Ooltgensplaat e.o. van het Ned. Rode Kruis is voornemens op dinsdag 23 maart a.s. des nam. 7.30 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" een Algemene Ledenvergadering te houden. In deze vergadering zal afscheid worden genomen van mevrouw M. L. Geerts- Quispel, die 35 jaar een bestuursfunctie heeft vervuld. Wegens de gestelde leef tijdsgrens is mevrouw Geerts verplicht aftredend. In deze vacature heeft het be stuur de heer J. van Groningen kandidaat gesteld. De twee periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. M. van der Klundert en F. J. A. van Peperstraten zijn herkiesbaar. De agenda vermeld verder de uitreiking van de Landsteinerpenningen en de zak boekjes aan nieuwe kolonneleden. Na de sluiting vindt er vertoning plaats van twee Rode Kmisfilms en wordt de avond ge vuld met Bingo, waarvoor de prijzen af komstig zijn van het Welfare Werk. Vanaf 7 uur is er in de hal van „'t Centmm" bezichtiging en verkoop van Welfare-arti- kelen. U wordt gaarne op deze vergadering verwacht mede ook om afscheid te nemen van de penningmeesteresse mevrouw Geerts. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DEN BOMMEL Verkoping Morgen (zaterdag) 20 maart wordt in het Verg. gebouw „Bij de Bron" een verkoping gehouden ten bate van de Herv. Kerk. De verkoping is van 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 5.00 uur. Naast zelf gemaakte artikelen, zijn er oliebollen, ad- vokaat, bloemstukjes, boeken enz. enz. Ook de grabbelton en de enveloppentent ontbreken niet. Voor elk wat wils. Ieder is hartelijk welkom. Aktiviteiten padvindersgroep „Scouting Goedereede" Onze padvinders (tegenwoordig „scouts" geheten) zijn voornemens hun gezamen lijk zomerkamp op het Scout Centre in Wiltz, Luxemburg te houden. Aldaar zal een Internationale bijeenkomst worden georganiseerd van vele honderden mede padvinders van allerlei verschillende na tionaliteiten. Het is bij deze jongeren een goede be staande traditie dat zij het benodigde geld voor dergelijke aktiviteiten, zoveel moge lijk, zelf willen verdienen. Hiertoe zijn voor de komende weken de navolgende akties op papier gezet: 1. een welbekende aktie „Een heitje voor een karweitje" (hierover wordt u tz.t. nog nader geïnformeerd!) 2. een gesponsorde wandelmars (z.g.n. Walk a ton) op 5 juni. Hierbij gaat het erom dat u één van onze scouts in het voomitzicht stelt dat hij of zij, voor elke door hen afgelegde kilometer een, door u te bepalen bedrag kunnen ver dienen. 3onze LOTTO welke om de 4 weken zal trekken in ons clubhuis te Stellendam en wel op 17 april, 15 mei, 12 juni en 10 juli, 's middags te vier uur. Wij doen weer een beroep op de vele vrienden en bekenden in de diverse Ge meenten van ons eiland en hopen dat u onze akties met de welwillendheid, welke wij tot dusver steeds hebben ondervonden, zult willen ondersteunen. U draagt hier door niet alleen bij tot het animeren van zelfwerkzaamheid van onze jeugd maar tevens realiseert u ons ideaal: „Deze zomer is ook Scouting Goedereede pre sent in het Internationale kamp te Wiltz, Luxemburg!" Voorzitter J. de Wit van de Plaat selijke Commissie Bejaardenwerk Achthuizen heeft woensdagmiddag, bij de feestelijke heropening van het bejaardendienstencentrum het zoet van de overwinning mogen smaken toen hij de ruim veertig genodigden binnen kon noden. Vóór de ver bouwing zou dat onmogelijk zijn geweest omdat de toen beschikbare ruimte al met een handvol mensen redelijk gevuld was geweest Nu was er een gastvrij onthaal en dat zal zo blijven ten gerieve van de Acht- huizenaren en primair de bewoners van het bejaardencomplex die woensdagavond de nieuwe accomo- datie feestelijke hebben ingewijd, met z'n zeventigen zelfs „Belachelijk klein" was de vorige ruimte geweest en eenmaal binnen, nadat burg. V. d. Harst de deur had ontsloten herinnerde dhr. de Wit er aan dat het bejaardengym niet meer dan 6 a 7 deel nemers tegelijk kon hebben omdat anders de een de ander in de beperkte mimte hinderde. Meer dan eens zo groot was de zaal geworden, mede dank zij de mede werking van het Gemeentebestuur en de woningbouwvereniging welke instanties er door de heer de Wit hartelijk voor werden bedankt deze zorg aan de kleine Achthuizense gemeenschap te hebben be steed. Dhr. de Wit kende ook de burge meestersvrouw van der Harst een heel positieve rol toe in de realisering van de vergroting, vanuit haar lidmaatschap van het Stichtingsbestuur en voor haar was er dan ook een boeket bloemen waarmee de dank werd onderstreept. Dankwoorden waren er ook voor hen die belangeloos hadden meegewerkt en aan de uitbreiding vele uren hadden besteed, zoals dhr. Koos Buijs en de dames Schille- man en Holkamp die thuis zo veronder stelde dhr. de Wit maar moeilijk op een stoel.kunnen blijven zitten. „De tijd hier aan besteed is goed besteed!" stelde dhr. de Wit vast en hij gaf een opsomming van wat vroeger niet- en nu wel mogelijk was en is. Het gekregen biljard hoeft overigens geen plaatsje meer omdat het heen en weer gesjouw het attribuut ten onder heeft doen gaan maar voor overige activiteiten zag dhr. de Wit een nieuw perspectief nu voor taan volop mimte aanwezig is. De uit breiding is ook voorzien van een mor tuarium van waamit begrafenissen plaats kunnen vinden. Burg. v. d. Harst, door de heer de Wit voorzien van een fles wijn en de ver zekering dat straks, wanneer hij met pen sioen is met dankbaarheid aan hem zal worden temggedacht, sprak graag ook een gelukwens uit waarin hij benadmkte de Achthuizenaren de nieuwe accomodatie van harte te gunnen. Trouwens was het voor het gemeentebestuur ook een zaak van gelijkberechtiging die haar met de verbouw in had doen stemmen, gedachtig aan de accomodaties waarover andere dorpen beschikken. De wat moeizame voorbereidingen wa ren de burgemeester uit en te na bekend waarom het thans alle deugd deed dat de mimte thans in gebmik kon worden ge nomen. Spr. hoopte dan ook dat de acco modatie waarin de Achthuizenaren elkaar regelmatig zullen treffen bij zal dragen aan het behoud en waar mogelijk de ver steviging van de gevoelens van saam horigheid zoals die bij het feest van vorig jaar (het 500 jarig bestaan van St. Adolfs- land) aanwezig waren gebleken. Pastoor de Jong kon het daar hartelijk Dhr. de Wit biedt mevr. v. d. Harst bloemen aan. mee eens zijn. Ook hij toonde zich bij zonder ingenomen met de grotere mimte waarin ook periodiek, vooral weer op Witte donderdag een eucharistieviering met de bejaarden zal kunnen worden gehouden. Het was sprekers hoop dat dhr. Toon V. d. Klundert dan weer aanwezig zal zijn zoals hij dat ook nu was, deels weer hersteld van de moeilijkheden met het hart. „Hij is iemand die altijd en in alle situaties voor ons en vooral voor de be jaarden heeft klaargestaan"zo prees hem menheer pastoor. Het officiële gedeelte van de bijeenkomst werd besloten met de onthulling wand een door mevr. van Kempen gemaakte wand- tegel waarop de beide jaartallen van de stichting van het gebouw in 1968 en de vergroting van de zaal, 1982 worden genoemd met de uitroep: eindelijk.! De onthulling werd gepleegd door dhr. J. Buijs (72) als oudste lid van de plaatselijke Commissie. Hij had voor de opening ook de sleutel aan burg. v. d. Harst over handigd. DIRKSLAND „de Christenvrouw" Op woensdag 24 maart hoopt „de Chris- tevrouw" haar vergadering te houden in „Onder de Wiek". Aanvang kwart voor 8. Spreker is dhr. Buigman, promotor van de Ned. Hartstichting, die tevens een tweetal films zal vertonen. Daar dit onderwerp ons allen ter harte gaatwillen wij graag uitnodigen allen die hier belangsteUing voor hebben. PvdA kandidaten gem. raad Middelharnis Op de onlangs gehouden afdelingsver gadering hebben de leden van de afdeling Middelharnis de hiema volgende lijst met kandidaten opgesteld voor de in juni 1982 te houden gemeenteraadsverkiezingen. 1Leen Kievit, Middelhamis 2. Rietje Mouw, Nieuwe Tonge 3. Ari Tiggelman, Sommelsdijk 4. Jan Vijftiuizen, Middelharnis 5.Henk Mouw, Nieuwe Tonge 6. Noor Damen, Middelharnis 7. Els Koppenaal, Nieuwe Tonge 8. Kees Hoeyenbos, Sommelsdijk 9. Fidel Vemooij, Nieuwe Tonge 10. Theo du Pree, Nieuwe Tonge HELLEVOETSLUIS VERKOPING De vrouwenvereniging „Pro Ecclesia" der Gereformeerde Gemeente te Helle- voetsluis hoopt op D.V. woensdag 24 maart haar verkoping te houden. Ook nu is er weer voor elck wat wils. Wij nodigen u hierbij hartelijk uit deze verkoping te komen bezoeken. Ze zal gehouden worden in de vergaderzaal van de kerk (ingang Karel de Stoute straat). Uw belangstelling voor ons werk wordt door ons zeer op prijs gesteld. De verkoopuren zijn: 's middags van half drie tot vijf uur en 's avonds van half acht tot negen uur. Ooltgensplaat - Achthuizen Langstraat - Zuidzijde Opbrengst kollekte Rheumafonds De opbrengst van de huis-aan-huis-kol- lekte voor het Rheumafonds is alsvolgt Ooltgensplaat en Langstraat 3065,75 (vorig jaar 2983,Achthuizen en Zuidzijde/852,75 vorigjaar/1053,70). Totaal/3918,25 (vorigjaar/4036,70). KoUektanten en gevers worden hartelijk dankgezegd voor hun medewerking in deze. OOLTGENSPLAAT Tijdrede voor de S.G.P. Dinsdag 23 maart des nam. 7.30 uur zal in het kerkgebouw van de Geref. Ge meente op uitnodiging van de S.G.P.- Kiesvereniging, door de eerw. heer G. Beekman, voorganger Herv. evangelisatie te Driedorp een tijdrede worden gehouden. Een ieder is welkom. DIRKSLAND FONDUE-AVOND Op zaterdag 3 april a.s. wil de zaterdag avond-weekend vereniging een fondue avond organiseren. Kosten 10,per persoon. Opgave zaterdag 20 maart of tot woensdag 31 maart, tel. 01877 - 1629. OOSTFLAKKEE Aanplakborden verkiezingen: Door het gemeentebestuur van Oostflakkee zijn er in de dorpen Achthuizen, DenBommel, Oude Tonge en Ooltgensplaat op de be kende plaatsen weer borden geplaatst waarop GRATIS propaganda biljetten kunnen worden geplakt voor de aanstaan de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en de Gemeenteraad. M 13 ca a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1