Klassieke Zeilschepen op de Zeeuwse Stromen MERCEDES 240 TD Uniek muziekfestijn op 13 maart in Rotterdam Wilde rit in ^t pikkedonker S^i'^^r Ga ragebedrijfj J DI cl 3 Iv TIP VAN TOYOTA SOMMELSDUK 54e Jaargang No. 5074 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Medio mei; grote Havendag in Middelliarnis Postbesteller (29) plotseling overleden Film bij Youth for Christ Zwemclub „de Schotejir' bestaat dezis maand 10 jaar Tijdens onze voorjaarshow van 10 - 20 maart ontvangt elke showroom bezoeker een LEUKE ATTENTIE. Ben. Oostdijk 18 - 20 DEN BOMMEL A.s. weekend Toyota voordeelshow Kinderkledingbeurs in Dirksland Inbraak en poging tot - Vergadering Oranjever. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 MELISSANT Vogel-excursie De „Henri Dunant" komt naar Middelhamis DINSDAG 9 MAART 1982 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CUR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op zaterdag 15 mei zal in Middel- harnis een Havendag worden ge houden waarvan het programma zich - hoe kan het anders - rondom de haven en het Haringvliet af zal spelen. De organisatie van deze dag - die aan Middelharriis en de haven een grote bekendheid zou moeten geven - is in handen van een werk groep waarin vertegenwoordigd zijn de Middenstandsvereniging, de Watersportver. het Zuiverings- schp en de Gemeente. Aanleiding tot het houden van een Ha vendag is de ingebruikstelling van de rioolwaterzuiveringsinstallatie op don derdag 13 mei, waardoor het havenwater voortaan van vervuiling door ongezuiverd havenwater gevrijwaard zal blijven. Op vrijdag 14 mei zal de installatie bezich tigd kunnen worden. De vreugd over het schoon worden van de haven zal zich vooral zaterdags manifesteren. Dan zal op het Haringvliet, voor het Havenhoofd, het admiraalzeilen worden beoefend, de Tamboers en Pijpers van de Kon. Mill. Kapel maken een mars door het dorp en geven een concert op het schoolplein aan het Beneden Zandpad. Om 7 uur 's avonds worden Volksspelen gehouden en om 10.00 uur 's avonds volgt bij het Havenhoofd een prachtig vuur werk. De Middenstandver. organiseert een etalagewedstrijd rond het thema water en haven, dr. J. Verseput schrijft een bro chure over de geschiedenis van de haven van Middelhamis. De Volksspelen wor den door de sportraad georganiseerd en de hele dag zullen er rondom de haven kraampjes met snoeperij, hartige hapjes en.... voorlichting over milieuzaken staan. Door de T.V. zullen opnamen gemaakt worden voor de rubriek „Van Gewest tot Gewest". SOMMELSDIJK Een plotseling hartstilstand heeft zondag namiddag geheel onverwacht een eind gemaakt aan het leven van de 29 jarige postbesteller Dirk Horseling uit Som melsdijk, gehuwd en vader van een zoon tje. Nadat hij in de namiddag was thuis gekomen van een elders gespeelde voet balwedstrijd klaagde hij over pijn in de borsstreek. Nog voor de dokter gewaar schuwd werd trad de fatale hartstilstand op en bleek de nog jonge man te zijn overleden. Zijn plotseling heengaan heeft grote ontsteltenis gewekt, zeker ook in de kring van zijn P.T.T. collega's die hem als een sympathieke collega hebben gekend. Zaterdagavond 13 maart a. s. draait in de Youth for Christ koffiebar de film „The balled of Billy B ue". De aanvang is vast gesteld op 8 uur. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt er een Bijbelstudie gehouden onder leiding van ds. J. Hage uit Stad aan 't Haringvliet. Vrijdagavond 12 maart kan iedereen weer op de boot (die in de haven van Middelhamis ligt) terecht voor ken nismaking, koffie, gesprekken enz. Ter gelegenheid daarvan wordt op zater dag 20 maart een receptie gehouden in het verenigingsgebouw aan de Langeweg te Middelhamis, van 19.00 uur tot 20.30 uur. Daarna wordt er een feestavond gehouden met uziek van het Rainbow trio. Voor de kinderen is er 's middags van 2 uur tot 5 uur film en bingo. Het bestuur hoopt dat er veel belangstellenden en vooral oud-leden aanwezig zullen zijn. OPGELET Er is een tijd geweest dat dagelijks duizenden schepen onderweg wa ren op de Nederlandse wateren: op rivieren en kanalen, meren en zee armen. Wat voor velen een hard en onzeker bestaan was, is nu verdwe nen, alleen de romantiek is ge bleven. Want ze bestaan nog steeds, de traditioneel getuigde Oudhol landse schepen, waar de geur van manilla en Zweedse teer omheen hangt Hoewel veel van het stromende water in ons land tegenwoordig in toom wordt gehouden door stuwen en dammen, kent het zuidwesten van Nederland nog de machtige zee-armen, waar de getijstor- men het levende water heen en weer doen vloeien en waar nog steeds beroemde oude stadjes de aanloophavens zijn. Het is in vergelijking met vroeger een gering aantal zeilschepen dat nog bestaat Meestal hebben ze een bewogen leven achter de rug. Verbouwd, ontdaan van mast en zeilen, gemotoriseerd, verknoeid vaak volgens de echte liefhebber. Maar soms kwam, als het einde nabij leek, een enthousiasteling opdagen, die gedreven door een liefde voor de varende historie, gedreven ook door de adem van vrijheid die om een zeilschip hangt, het schip zijn vroegere glorie terug gaf Laadruimen van vroeger bieden nu on derdak aan passagiers, voor de schippers een mogelijkheid om het hoofd boven water te houden. En voor iedereen die ooit van binnen een warm gevoel kreeg, als hij zo'n prachtig schip met bruine zeilen voorbij zag schuiven, een unieke mogelijk heid om die onvergelijkbare Nederlandse sfeer van vroeger eens mee te beleven. Onder de titel Zeil vloot de Zeeuwse Stromen werkt een grbep vissers van klassieke zeilschepen samen. Ze hebben het zuidwesten van het land, de Zeeuwse en Zuidhollandse rivieren en zee-armen als vaargebied, al behoort' soms ook een oversteek naar Engeland tot de mogelijk heden. Doordat de reservering van de schepen centraal geschiedt kan een maxirnum aan service worden gegeven. Of het nu een enkeling betreft, die een dag wil mee varen, of een personeelsvereniging die het jaarlijkse uitstapje eens helemaal anders wil houden, het boekingskantoor vindt het schip of de schepen die aan de specifieke eisen van de klant voldoen. De schepen tellen van 10 tot 18 kooien voor gasten, de huurprijs is op dat aantal kooien gebaseerd. heeft dan de be schikking over schip met schipper en een normaal gebruik van dieselolie. Alle schippers zijn tegenover hun passa giers verzekerd; een eventuele reis- en bagageverzekering kan bij boeking wor den verzorgd. Persoonlijke zaken zoals warme kleding, toiletartikelen en een slaapzak dient men zelf mee te brengen. Op enkele van de schepen kunnen op aanvraag ook de maaltijden worden ver zorgd. Normaal zijn deze niet bij de prijs inbegrepen en dienen de passagiers zelf voor de inwendige mens te zorgen. Het is gebruikelijk dat de schipper mee eet. Ieder schip is voorzien van een kookgelegen heid en -uitrusting. Varen met een schip van de Zeilvloot de Zeeuwse Stromen wordt dus geen cruise, waarbij gekoelde drankjes gedienstig worden aangereikt, maar staat vooral in het teken van het zelf bezig zijn. De zeilen moeten worden gehesen, de schoten aan gehaald en de zwaarden bediend. Een aktieve vakantie, een vakantie met ka rakter.... met diverse speciale aanbiedingen U kunt er geld verdienen Kom even langs bij: -Dorpsweg 28-34 - Tci:0l«70 - 4466 Op woensdag 24 maart a.s. tussen 14.00 - 16.00 uur organiseert Peuterspeelzaal „Hummelhoek" weer een kledingbeurs voor de leeftijd O - 13 jaar. Het inleveren van de kleding kan op dinsdag 23 maart a.s. tussen 13.30-15.00 uur. Ophalen van de kleding welke niet verkocht is, en afrekenen is op donderdag 25 maart a.s. tussen 14.00 - 15.00 uur. Laarsjes, gympjes, plastic sandalen of slippers zijn welkom, ook rolschaatsen. Geen leren schoenen en ondergoed. Wilt u er voor zorgen dat alles schoon, heel en kompleet is Van de opbrengst zal 20% ingehouden worden welke ten bate zal komen aan de Peuterspeelzaal. Bovenstaande zal plaats vinden in de Peuterspeelzaal, gevestigd aan de Tuin- straat 86 te Dirksland. OUDE TÖNGE In de nacht van zaterdag op zondag is mgebroken in een woning aan de Jozef- dreef. De dief nam er wat geld en sieraden mee. Een mislukte poging tot inbraak werd gedaan bij een woning aan de Prov. weg. Daar lukte het niet om binnen te komen. DEN BOMMEL Bidstond verzet: De bidstond voor het gewas in dè Ger. Kerk die heden avond gehouden zou worden is verzet naar morgen, woensdag 10 maart en dan om 18.30 uur. EXTRA KERKDIENST GER. GEMEENTE NIEUWE JONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 12 maart a.s. des nam. 8 uur zal in Hotel Hobbel de Oranjevereniging „Ooltgensplaat" in jaarvergadering bij een komen. Op de agenda staan vermeld de gebruikelijke jaarverslagen, het vast stellen van een nieuw reglement en be spreking voorlopig programma voor 30 april (viering Koninginnedag). Alle leden worden verwacht. OOLTGENSPLAAT B ijbelkring: Heden dinsdagavond om 8 uur komt in „Elthato" o.l.v. ds. H. Jongebreur de bijbelkring bijeen. In be spreking komt 1 Tim. 4. Een ieder is hartelijk welkom. ^»^^»i»^^»%^»i Te koop wegens aanschaf nieuw: van particulier. Kleur: Groen, bouwjaar: 1979, Kilometerstand: 112.000; In perfecte staat. Extra: schuifdak, stuurbekrachtiging, automatic, kinderbank, zonwerend glas. Telefonisch te bevragen: Zaterdag van 9 tot 12 uur. Tel. 01877 - 1047; op werkdagen: Tel. 01877-2544 of 1047. Op 13 maartia.s. organiseert Lindenberg's Boekhandel, Slaak 4-14, Rotterdam, in samenwerking met Uitgeverij Frits Knuf te Buren, een muziekfestijn voor alle muziekliefhebbers. Aan leiding is o.a. de verschijning van twee bijzondere boeken op muziekgebied. Ook het feit dat de Slaak, na werkzaamheden van ruim 6 maanden, geheel vernieuwd is opengesteld voor het verkeer geeft het gebeuren een feestelijk tintje. Op zaterdag 13 maart wordt gedurende de gehele dag een gevarieerd muziek programma aangeboden, dat 's avonds wordt afgesloten met een orgelconcert Het programma ziet er als volgt uit: lO.OO-17.00 uur. Eenorgelpositiefvanfa. GerritC. Klop uit Garderen staat in de muziekafdeUng van bovengenoemde winkel opgesteld. Organist Jan Veenhoven, eigenaar van het orgel, zal regelmatig werken voor toetsinstrumenten uitvoeren. Geïn teresseerden krijgen vanzelfsprekend gelegenheid dit orgel zelf te bespelen. Het orgelpositief heeft de volgende registers: 8', 4', 2', 3' en regaal. De bouwer heeft tot op heden vooral naam gemaakt als clavecimbelbouwer, maar is sinds enige tijd ook begonnen met orgelpositieven. Een kennismaking met dit instrument zal menige muziekliefhebber verrassen. 14.00 - 17.00 uur. Het ensemble „Lauweyt", bestaande uit Normer Kunst, Paul Leenhouts en Jan Nuchelmans, bespelen diverse kromhooms, in samenhang met het bovengenoemde orgelpositief en een regaal (zie onder). Tevens zijn de in strumenten te bekijken, terwijl deskundige uitleg gegeven wordt. Voor liefhebbers van renaissance-muziek een unieke gelegen heid om de kromhoom van nabij te leren kennen. 14.00-17.00 uur. De bekende orgeldeskundige Hans Kriek is in de winkel aanwezig en beantwoord vragen over orgelbouw en - restauratie. U kunt alle zaken die u opgehelderd wilt zien bij hem kwijt. Tevens brengt hij zijn zelfgebouwde regaal mee waarop gespeeld zal worden (zie boven). U kunt dit alles, of gedeelten van het programma, meemaken door op Slaak 4-14 binnen te lopen. Een uitstekende gelegenheid Het Kloppositief. Het orgel in de Oud katholieke Kerk. om eens kennis te maken met het uitgebreide assortiment boeken, grammofoonplaten, musicassettesen bladmuziek voor toetsinstrumen ten van genoemde boekhandel. Alle programma-onderdelen zullen in informele sfeer plaatsvinden. 20.00 uur. Het geheel wordt afgesloten met een unie orgelconcert op een fraai, maar bij velen onbekend orgel. Gerard Bal, organist van de Grote kerk te Naaldwijk, geeft in de Oud-Katholieke Kerk „Het Paradijs", Nieuwe Binnenweg 27, Rotterdam een concert onder de titel „Rondde oomponist JohannCiu-. L. Kitte!(1732-1809)". Kittel was een leerling van J. S. Bach en heeft op zijn beurt weer een reeks leerlingen gehad. Zowel van de leermeester Bach, de componist en zijn leerlingen zijn tijdens dit concert werken te beluisteren. Het orgel in de Paradijskerk werd in 1719 gebouwd door Matthias Verhofstad en in 1857 door Fa. Batz Co gewijzigd, waarbij de oude kas werd gehandhaafd en veel oud pijpwerk opnieuw gebruikt. In 1972/73 werd het orgel geheel gerestaureerd; er worden echter zelden concerten op gegeven. Het behoort tot één van de zeer weinige historische in strumenten die Rotterdam, na het bombardement van mei 1940, nog rijk is. Ook het interieur van de kerk is zeer de moeite van het bekijken waard. Het concert op 13 maart is gratis toegankelijk. Toegangskaarten zijn af te haleri, of telefonisch te reserveren, bij Lindenberg's Boek handel, Slaak 4-14, Rotterdam. Tel. 010 - 111607 toestel 20. Lindenberg's Boekhandel en Uitgeverij Frits Knuf organiseren dit muziekfestijn n.a.v. de verschijning van twee nieuwe boeken: „The Crumhom", geschreven door de Ier Barra Boydell (een uitgebreide studie over dit instrument), en ,,Der angehende praktische Organist, oder Anweisung zum zweckmassigen Gebrauch der Orgel bei Gottes- verehrungen in Beispielen" in 1801 gepubliceerd door Johann Chr. L. Kittel. Beide boeken zijn op die dag aanwezig, in te zien en verkrijgbaar. Uit het laatstgenoemde boek worden diverse werken 's avonds uitgevoerd. Het programma biedt, wat ook de opzet van de initiatief nemers is, diverse mogelijkheden om kennis te maken met minder bekende instrumenten en -muziek. Een goede gelegenheid om eens iets anders te horen dan gebruikelijk Informatie- en boekingskantoor: Jannie van der Meulen, Postbus 108 4300 AC Zierikzee Tel. (01110) 5077 In een poging een alcoholcontrole te ontlopen (later zou blijken dat hij er alle reden toe had) heeft een 36 jarige inwoner van Melissant donderdagavond, achter volgd door de politie, een woeste rit door Nieuwe Tonge en vervolgens richting Sommelsdijk gemaakt. Het was rond half elf en derhalve pikkedonker maar de man volvoerde zijn tocht terwijl hij zijn lichten had gedoofd! De politie spreekt dan ook van een wonder dat er geen slachtoffers zijn gevallen en dat het zelfs zonder mate riële schade zou zijn afgelopen als niet op het laatste moment, toen de wagen was ingesloten, een politiebusje achter op de voortvluchtige Toyota was gereden met- aan 't politiebusje - een schade van 2500,- als gevolg. Toen de politie, die een post had inge nomen even voorbij benzinestation Nelis- se, de naderende wagen een stopteken gaf was dat voor de bestuurder aanleiding de Uchten te doven en vol gas door te komen. Gedrieën zochten de politiemensen een goed heenkomen in de berm waarna de achtervolging werd ingezet. Een naderende personenwagen leek door de onverwachte manoeuvres van de ander in de problemen te komen maar de wagen kwam er heelhuids door. Wel zou de politie graag contact met de bestuurder hebben. De Toyotabestuurder reed Nieuwe Tonge binnen om met een snelheid die boven de 100 km heeft gele gen door diverse straten en door de Kerk- ring te racen totdat hij kans zag naar de Duivenwaardsedijk door te breken. Mobi- lofonisch werd een politiewagen naar het kruispunt bij de Dirkslandse watertoren gedirigeerd, maar alsof de voortvluchtige dat in de gaten had zwenkte hij op het laatste moment de Staver in, richting DEN BOMMEL - Verkoping - D. V. zaterdag 20 maart wordt ten bate van de Herv. Kerk een verkoping gehouden in het Verenigingsge bouw „Bij de Bron". Vorig jaar zijn bij al het andere ook de zelfgebakken koekjes en cakes een groot sukses geworden. Mogen wij er ook deze keer weer op rkenen dat er dames zijn die iets willen bakken? Misschien komt u bij de schoonmaak iets tegen dat voor de verkoping geschikt zou zijn, b.v. kleine bakjes of vaasjes e.d. Deze spulletjes kunt u kwijt, bij Mevr. Huizer, Bernhardstraat. Graag tot ziens op 20 maart a.s. ca B a ca i^ca aso Sommelsdijk, nog steeds met gedoofd licht en de politiewagen met zwaailicht achter zich. In de Staverseweg maakte hij een plotselinge zwenking om een (laat opgemerkte) fietser te ontwijken en de politie zpu ook graag met deze fietser contact hebben. De man of vrouw moet wel erg geschrokken zijn, toen de Melis- santer tenslotte de Dorpsweg indraaide nam hij een verkeerde beslissing omdat de politie in de snellere Volvo kans zag hem bij de daar liggende verkeersgeleider voor bij te komen. Nog wilde hij keren maar inmiddels zat een tweede politiewagen zo dicht op hem dat dat een onzachte con frontatie werd. Bij het verhoor dat de volgende dag plaatsvond heeft de man zijn verontschul digingen aangeboden hetgeen overigens niet wegnam dat er een stevig proces verbaal is opgemaakt. Verkoping: De vrouwenvereniging „Draagt elkanders lasten" der Ger. Ge meente hoopt D.V. donderdag 11 maart haar verkoping te houden in het zaaltje van de kerk (Beatrixlaan 2). De openingsuren zijn 's middags van half 3 tot half 5 en 's avonds van 7-9 uur. Er zijn weer veel fraaie handwerken te koop, zodat er zeker iets voor u bij zal zijn. Ook aan de kinderen is gedacht. Voorts is er koffie, thee en frisdrank te koop. Het grootste gedeelte van de opbrengst is bestemd voor het werk van de Zending. Ieder is hartelijk welkom. Op zaterdag 13 maart a.s. verzorgt de Vereniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree Overflakkee een weide-vogel-excursie in het gebied aan de Oude Oostdijk te Goedereede. Gestart wordt om 9.00 uur, vanaf de ingang van de Kwade Hoek ('t Plaatje); duur 2 uur. Een ieder is welkom. Eventuele nadere inlichtingen bij K. Tanis, tel. 01879 - 1045 of J. Hendriks, tel. 01874-1671. Het Rode Kruis Hospitaalschip, de „Henri Dunant" hoopt morgen, woens dag 10 maart de haven van Middelhamis aan te doen. Het schip doet dat tijdens een vakantietocht met 74 gasten van de af deling Utrecht. Het zou voor hén, die de tocht van hun leven maken, erg plezierig zijn als van flakkeese zijde belangstelling voor hen zou blijken. De afd. Middel hamis van het Rode Kmis die de ont vangst organiseert nodigt u graag daartoe uit!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1