Landbouwbeleid voor groot en klein Sleephulp van een beel ouwetje Prov. Waterstaat zorgzaam voor 5 Essen \,o - Ij ?c Open repetitie „Jong Advendo" DIEFSTAL SPOILER |Uw huis verkopen TAMBOER Ooltgensplaat: Brandweer Sommelsdijk 50 jaar Door storm propeller van windmolen afgerukt Ledenver. Oranjever. Dirksland Geen mosselzaadvisserij in het Grevelingenmeer Louw Maliepaard naar Dijkzigt vervoerd 54e Jaargang DINSDAG 2 MAART 1982 No. 5072 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het landbouwbeleid maakt grote boeren groter en kleine boeren kleiner. Je zou deze bewering bijna aannemen als je constateert dat op ruim de helft van alle bedrijven geen volledige dagtaak is weggelegd voor de boer. De agrarische sector kampt met het probleem van de kleinere bedrijven. Kan de landbouwpolitiek daar iets aan doen Het aantal boeren en landbouwbedrijven is de laatste tientallen jaren flink uit gedund. Meer dan de helft van de nog resterende 150.000 boerenbedrijven be staat uit kleinere ondernemingen. Het zijn bedrijven die aan één arbeidskracht te weinig mogelijkheden bieden om een re delijk inkomen te verdienen. Je kunt de bedrijven in grootte-klassen onderscheiden. Ingewijden gebruiken daar een norm voor die standaardbedrij- ven heet. Globaal zijn bedrijven met meer dan 130 sbe's (overeenkomend met een akkerbouwbedrijf van 25 ha, een melkvee- bedrijf met 40 koeien, een glastuinders- bedrijf met 5000 meter glas, of een fruit- teeltbedrijf van 6 ha) goede bedrijven. Het zijn bedrijven die voldoende inkomens mogelijkheden bieden. Boerenbedrijven beneden de 130 sbe-grens zijn kleiner of zelfs te klein. De allerkleinste onderne mingen vormen meestal nevenbedrijven, d.w.z. bedrijven die minder dan de helft van de boerenarbeid vragen. De scheidslijn tussen groter en kleiner boerenbedrijf loopt niet altijd parallel met de grens tussen redelijk en slecht inkomen. In de praktijk blijken in ons land kleine agrarische bedrijven heel goed te exploi teren. Dathangtb.v. afvande kwaliteiten de capaciteit van de ondernemer (de boer) en van de organisatie van de produktie op het bedrijf Toch blijken de technische resultaten op de kleine bedrijven minder. De melkopbrengst per koe is jaarlijks 500 kg minder dan op het goede melkvee- bedrijf In de akkerbouw komen eveneens opbrengstverschillen voor die het gevolg zijn van het grotere dan wel het kleinere bedrijf Die verschillen leiden uiteraard tot inkomensverschillen. En dan zit men in de agrarische sector op het punt dat kleinere bedrijven in het algemeen on voldoende inkomen bieden aan de boer en zijn gezin. Politiek büsturen Is het probleem van het kleinere land bouwbedrijf op te lossen met landbouw politiek? Voorzover die politiek bestaat uit prijsbeleid valt er weinig extra te ver dienen voor de kleinere boer. In de land bouwpolitiek mag men zeker nu niet de fout maken de kleinere boer via beter (op zijn bedrijf afgestemde) landbouwprijzen naar een beter inkomen te leiden. De kans is namelijk groot dat de landbouwproduk- tie verder opgevoerd zal worden, hetgeen uit een oogpunt van marktevenwicht niet wenselijk is. Veeleer dienen de landbouw politieke instrumenten gezocht te worden in betere bedrijfsorganisatie, betere werk omstandigheden, betere begeleiding en voorlichting. Dat zijn instrumenten die het kostenniveau drukken en juist op de klei nere bedrijven welkom zijn. Het komt erop neer dat de landbouwpolitiek meer omgebogen wordt en meer dan voorheen wordt gericht op de kleinere boerenbe drijven. Dat vraagt creativiteit in het be leid en solidariteit in het boerenkamp. De grotere, goed geleide bedrijven zullen het eerder zonder landbouwpolitiek kunnen dan de groep van de kleintjes. Wanneer deze laatsten wat meer en betere perspec tieven krijgen via een toegesneden land bouwpolitiek, blijft de werkgelegenheid in de agrarische sector behouden. Zolang men de huidige landbouwpolitiek (zowel nationaal als Europees) als onaan tastbaar beschouwt, blijven de kleinere agrarische bedrijven buiten spel. Wie be weert dat de landbouwpolitiek (en zeker de instrurneriicii ervan) niet omgebogen kan worden, maakt zichzelf en vele boeren iets wijs. Landbouwbeleid heeft zowel economi sche als sociale aspecten. De combinatie en de afweging van beide aspecten zal wel samenhangen met het economisch getij. Een „rijke" landbouwsector, die grote faam heeft verworven, mag niet stuk lopen op innerlijke zwakte. Dat betekent dus dat de kleinere bedrijven met onvoldoende inkomensperspectieven alle aandacht nodig hebben. En zeker nu.... B. Schouwing Wie is er zo laf geweest zondagavond tijdens de kerkdienst de achterspoiler van mijn gele Golfte stelen? De auto stond bij de kerk van de Geref Gemeente inDirks- land. Graag temgbezorgn op Boudewijn- straat 19 te Stad aan 't HaringvUet. STELLENDAM DIEFSTAL UIT JACHT Dieven hebben hun slag geslagen op een jacht dat aan een steiger in de buiten- haven lag afgemeerd. O.m. werd een mari foon, een radiopeiler, een dieptemeter en een kompas meegenomen. OUDDORP Loods gedeeltelijk afgebrand Een betonnen loods van het commissio- nairsbedrijf van Dam aan de Marijkeweg te Ouddorp is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor een deel door brand ver woest De uitslaande brand die door om wonenden werd ontdekt en gemeld - rond 's nachts 4 uur - kon door de brandweer binnen een uur worden bedwongen, al duurde het tot 8 uur eer kon worden ingerukt. Een vrachtwagen kon nog tijdig naar buiten worden gereden maar een heftruck en een personenauto liepen schade op. Naar de oorzaak van de brand is door de technische recherche een on derzoek ingesteld. GOEDEREEDE 40 jaar in Overheidsdienst Volgende week dinsdag, 9 maart, zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer A. H. Tanis te Ouddorp, comptabele en chef van de Afdeling financiën ter gemeente secretarie 40 jaar in dienst van de Over heid is. Aanvankelijk was dhr. Tanis werkzaam bij de distributiedienst te Oud dorp en sinds 1 januari 1966 is hij werk zaam bij de toen gevormde gemeente Goedereede. Dinsdag a.s. zal aan het jubileum van dhr. Tanis aandacht worden besteed tijdens een bijeenkomst ten ge- meentehuize. Ontmoetingsavond Herv. Jeugdwerkers en Ambtsdragers Door de Herv. Geref Jeugdbonden en de Stichting Jeugdwerk Goeree-Over- flakkee wordt a.s. maandagavond 8 maart, om kwart voor 8 in „Onder de Wiek" een ontmoetingsavond belegd voor Jeugdwerkers en Ambtsdragers. Door dhr. A. J. Terlouw - coördinerend di recteurvan de H.G. J.B. - zal een inleiding worden gehouden met als titel: „Jeugd werk, een levende zaak?" Door Jeugdwerkleider den Boon zal aan de hand van dia's het jeugdwerk op Flak- kee worden toegelicht. Met allen die di rect of indirect bij dit werk betrokken zijn zijn ook alle belangstellenden hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Zuigelingenbureau verzet Op woensdag 3 maart is het zuigelingen bureau in het Groene Kruisgebouw aan de Lindenlaan in verband met waarneming inplaats van 2 tot 3 uur verzet naar 3.30 tot 4.30 uur. Bejaardenmiddag: Woensdag 3 maart zal om 2.30 uur nam. in „Elthato" de maandelijkse bejaardensamenkomst gehouden worden. Het was misschien voor de gestrande Kadett niet zo eervol om dooreen bijna vijftigjarig Fordje getrokken te moeten worden, maar gisteren troffen we het tafereeltje op de Plaatse Langeweg. Landbouwer de Vos passeerde met een van zijn oude Fordjes het Opeltje dat zonder benzine stond en de bestuurster accepteerde graag een lift naar het dorp, met een touwtje achter het ouwetje aan.... De brandweer van Sommelsdijk is dezer dagen begonnen met een financiële actie die de baten op zal moeten leveren voor het feest dat in juni ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het korps gevierd staat te worden. Het zal op 1 juni precies een halve eeuw geleden zijn dat de vrij willige brandweer haar werkzaamheden begon, op welke datumin 1932 ook een gemeentelijke brandweerverordening in werking trad. Voor die tijd was er sprake geweest van een zgn. „aangewezen" brandweer, waar van de honderd aangewezen leden verplicht waren tweemaal per jaar te oefe nen en bij brand op te treden. De weinige geoefendheid en het ontbreken van goed materiaal waren er oorzaak van dat een blusactie niet altijd succesvol verliep. Daarentegen heeft het vrijwilligerskorps door de jaren heen een grote geoefendheid bereikt en bij brand mag dan ook op een snelle en kundige brandbestrijding worden gerekend. De brandweer vraagt nu de gemeentenaren de begonnen financiële aktie te steunen door het storten van een gift op een van de geopende rekeningen: nr. 3420.34.618 bij de Rabobank en/of 2603.54.236 van van Lanschot te Som melsdijk. Rondom het 50 jarig bestaan zullen meerdere activiteiten plaats vinden, o.a. een receptie op 1 juni en een grote lande lijke wedstrijd en een wedstrijd voor de schooljeugd op 4 september. Het korps dat zich door alle Sommels- dijkers gedragen weet rekent op veler steun, ook van d,e oud-Sommelsdijkers die stellig nog met het korps mee zullen leven. OOLTGENSPLAAT Tijdens een korte maar hevige storm met zware windstoten j.l. maandagmiddag omstreeks 3.30 uur werd van de 16 meter hoge windmolen achter de woning van de eigenaar, de heer W. Kooijman aan het Weespad de propeller afgerukt die terecht kwam in een heg en gedeeltelijk de groijd werd ingeboord. Door de storm, gepaard gaande met sneeuw, regen en onweer werd de propeller, bestaande uit een aan tal schoepen tot een hoge snelheid op gevoerd, waardoor de gehele windmolen scheef werd getrokken met het hierboven genoemde gevolg. Deze door de heer Kooijman zelf vervaardigde installatie was bestemd voor het opwekken van ener gie. Er deden zich geen persoonlijk on gelukken voor, terwijl de propeller naast enkele schuurtjes belande en geen ge bouwen raakte. In het dorp moesten ook enkele tv.-masten het ontgelden, o.a. bij de heer A. L. Hobbel aan de Ben. Molen dijk. Op 1 maart 1915, dus 67 jaar ge leden, moesten de leerlingen van de heer R. Kiewiet, hoofd der Chr. Nat. School te Ooltgensplaat het volgende opschrijven: 1 maart 1915 om 3 uur nam. sneeuwstorm, regen en onweer. Een herinnering van een oud-leerling. De OranjeverenigingDirksland" houdt a.s. maandag haar jaarlijkse ledenverga dering in de Vergaderzaal van het Ver. gebouw „de Schakel". Het bestuur dat telkenjare een bijzonder geslaagd Oranjefeest weet te organiseren rekent ook dit jaar weer op veler belang stelling en medewerking bij het opstellen van een programma voor Koninginnedag en 5 mei. Aanvang van de avond 8 uur. De Grevelingen zal dit jaar niet worden opengesteld voor de vangst van daar in het wild gegroeide halfwasmosselen. De In spectie derDomeinen heeft dat schriftelijk medegedeeld aan de Ver. Zevibel (Zeeuwse Visserij Belangen). De hoeveelheid mosselen is de af gesloten Grevelingen vermindert door af- sterving en doordat ze worden opgegeten door zeesterren. Nieuw mosselzaad is de laatste jaren bijna niet gevallen en de mosselen zijn voedsel voor de paling, d.w.z. dat de paling aast op dode mosselen en op dieren die tussen de mosselen leven. Naast de palingvisserij moet ook de oestercultuur in de Grevelingen worden beschermd en gestimuleerd. En de in het Mosselfonds terecht ge komen grote hoeveelheid mosselen die in maart worden verkocht vormen een vol doende compensarie om de mosselzaad visserij in de Grevelingen niet te laten door gaan. Een en ander werd uitvoerig besproken op de vergadering van de Mosselkwe- kersvereniging Helpt Elkander te Zierik- zee, onder leiding van de heerB. W. Schot Chrzn. Automobilisten die sinds vorige week de kruising Schaapsweg zijn gepasseerd zullen zich waarschijnlijk hebben afgevraagd waarom een vijftal bomen van een zwachtel om de stam en een royaal bemeten hekwerk zijn voorzien. Prov. Waterstaat gaf ons het antwoord en 't mocht gezegd; zóveel zorg om behoud van 't groen is voorbeeldig De vijf essen stonden aanvankelijk in de middenberm (op de zgn. Staphorster). Ze waren daar al in 1965 geplant maar naarmate ze groter werden gaf hun aanwezigheid meer problemen waarom moest worden besloten ze daar te verwijderen. Een kettingzaag zou er spoedig korte metten mee hebben gemaakt, maar Waterstaat voerde een ander idee uit, zoals dat elders ook door de Heidemy wordt toegepast. De essen werden met een forse kluut uitgegraven en met een kraan naar de wegberm gebracht waar ze een nieuwe plaats zouden krijgen. De wortels moesten weliswaar een stuk worden „teruggezet" en de takken wat worden gesnoeid, maar er bestaat een grote kans dat de bomen op hun nieuwe plekje aan zullen slaan. De verpleging gaat zo ver dat er rondom elk van de bomen een drain is aangelegd voor de toevoer van lucht en water terwijl ze ook werden bemest. Tenslotte werden de stammen ook geschoord, een maatregel die gisteren al te pas kwam toen vooral Oostflakkee felle windvlagen te verduren kreeg. NIEUWE TONGE De Nieuwe Tongse chauffeur Louw Ma- Uepaard (30) die op zaterdagavond 6 februari nabij Praag (Tsjecho Slowakije) een ernstig auto-ongeluk overkwam waar bij hij levensgevaarlijk gewond raakte, is gisteren naar Nederland overgevlogen en in het Dijkzigt ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. De vlucht werd gemaakt met een KLM toestel waarin voor het bergen van de brancard speciale voorzieningen waren getrpffen. De toestand van dhr. Maliepaard is nog steeds ernstig al kon vorige week worden aangenomen dat het levensgevaar was geweken. De familie heeft op een mo gelijkheid tot overbrenging naar het Dijk- zigtziekenhuis aangedrongen. Broer Stoffel Maliepaard die samen met de huisgenote van Louw (Addy Prins uit Middelhamis) en haar Tsjecho Slowakije reisde heeft daar aanvankelijk zijn broer niet mogen bezoeken; niemand werd zelfs maar in het ziekenhuis toegelaten en 9 dagen hebben zij tevergeefs gewacht waarna ze in arren moede besloten naar huis terug te keren. Toen vorige week het bericht kwam dat de patiënt bezocht mocht worden vertrok Stoffel Maliepaard samen met zijn ouders donderdagmorgen vroeg per auto naar het stadje Klapno. Ze, zijn daar het week-einde ovei;gebleven waarna gisteren (maandag) moeder Ma liepaard haar gewonde zoon tijdens de vliegreis heeft kunnen vergezellen. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 NIEUWE TONGE Het is nu alweer meer dan een jaar geleden dat het Chr. Gem. jeugdkoor „Jong Advendo" opgericht werd. Dit koor dat evenals „Advendo" gediri geerd wordt door de heer C. 't Mannetje uit Rockanje telt nu meer dan 50 leden. „Jong Advendo" oefent 1 keer per 14 dagen op zaterdagmorgen in de grote zaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw „Elim". Ze worden daar op het orgel begeleid door Jan van der Valk. Dit nog zo jonge koor heeft in zijn korte bestaan al aan verschillende avonden meegewerkt in Nieuwe Tonge. Mocht u nog geen kennis gemaakt heb ben met „Jong Advendo" dan nodigen wij uuitomopD.V. zaterdag 6 maart van half tien tot half elf de „open" repetitie te bezoeken. Ook ouders en belangstellen den zijn van harte welkom. Natuurlijk is er bijJong Advendo" nog plaats voor zang- lustige jongens en meisjes van 6 t/m 14 jaar. Graag tot ziens. m^ (3 B a a q ei e a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1