'Prijsverhoging onvoldoende' sneeuwkettingen i Garage KNÖPS B.V. Visser Wijziging in best. plan terwille van ontlasting van de Voorstraat nederlandse hartstichting G.S. stemmen niet in met voorwaarden m.b.t. identiteit LO.M. Iioofd Li^\ -(^r^ C.B. T.B. West-Nederland: \A/anneer elke seconde telt... Den Bommel: 54e Jaargang VRUDAG 26 FEBRUARI 1982 No. 5071 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNtS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. „De prijsvoorstellen van de EG-kom- missie zijn onvoldoende om de inkomens achterstand te verkleinen of zelfs maar een inkomensverbetering mogelijk te ma ken. Vooral de relatief sterke afbraak van de m.c.b.'s van Nederland heeft een nega tieve invloed op de voorgestelde prijs verhoging", zo vindt de C.B.T.B. West- Nederland. Netto zou de Nederlandse landbouw een verhoging kunnen realiseren van 6% voor zuivel, rundvlees (in 2 fasen) en suiker en slechts 2,3% voor granen. Voorzitter Blokland kantte zich fel tegen de voorstellen voor granen. „De verbe tering van de prijshiëarchie", zoals de Europese Kommissie dat stelt, die is bedoeld om de E G-graanprijs gefaseerd te verlagen tot de Amerikaanse graanprijs, komt voor de akkerbouw in de EG zeer hard aan. Maar vooral de Nederlandse akkerbouw kan een sterk achterblijvende graansprijs niet aksepteren. De graanteelt is voor de meeste be drijven de basis van het bouwplan (zeker 30%). Wanneer de graanprijs achterblijft zal dit areaal verminderen, waardoor de boeren het zullen moeten zoeken in an dere gewassen. Maar ook daar is geen, ruimte voor. Dit voorstel zal direkte ge volgen hebben voor het inkomen in de akkerbouw, een sektor die het struktureel gezien al zo zwaar heeft te verduren", aldus de voorzitter. De heer Sanderse betoogde dat, gezien de financiële positie van de EG en de graanbalans in de EG, er geen enkele teden is voor, wat hij noemde deze „paniekreaktie" van de EG-kommissie. „Het graanbeleid van de EG is een be trekkelijk geringe kostenpost. Bovendien is de wereldmarkt voor granen goed en de wereldvoedselsituatie zorgelijk. Tenslotte wordt de graanbalans in de EG nogal verstoord door graanvervangende pro- dukten". Spreker uitte zijn zorg over de uitlatingen van minister De Koning over de graanprijs voorstellen. „Hoewel de mi nister kritiek heeft geleverd op de voor stellen, houdt hij vast aan het principe dat de graanprijs zou moeten dalen, zij het wat langzamer dan nu wordt voorgesteld, alles zal er aan gedaan moeten worden om de minister te overtuigen van zijn verkeerde standpunt. De heer Sanderse wees er vervolgens op dat het interventiebeleid voor granen ge handhaafd moet worden. „Met de huidige voorstellen wordt dat volledig onderuit gehaald met als enige overweging de bud gettaire positie van de EG. De doel stelling dat producenten een redelijk in komen moeten kunnen behalen wordt zo met voeten getreden", aldus spreker. Zuivel Voor de zuivelsektor zou de 9% prijs verhoging op zich aanvaardbaar zijn, maar de onevenredige m.c.b.-afbraak zal het evenwicht in de EG tussen de landen verstoren. Omdat de m.c.b.'s van Duits land sterker worden afgebroken wordt de exportpositie van Nederland slechter to.v. Duitsland. Gezien de gunstige po sitie op de zuivelmarkt is het niet zinvol de medeverantwoordelijkheidsheffing te handhaven op 21/2%. Vanuit Nederland zal worden voorgesteld deze te verlagen tot Vi%. De doelstelling van de heffing wordt daarmee gerechtvaardigd. De af braak van de m.c.b.'s moet evenwichtig zijn om de konkurrentieverhoudingen niet te verstoren. Gasprijzen In de vergadering werd uitvoerig ge sproken over de ontwikkelingen rond de gaspjijsdiskussie. De EG-kommissie eist dat de gasprijs wordt opgetrokken naar het nivo van de industrieprijs. Dat zou be tekenen dat het kontrakt tussen Gasunie en Landbouwschap weer op de tocht komt te staan. Er zijn voorstellen op tafel ge komen, waarin een bepaalde gefaseerde verhoging wordt geaksepteerd, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Alle tuinbouworganen in de C.B.T.B. en het Landbouwschap hebben over de si tuatie vergaderd, waarbij met name in de C.B.T.B.-kommissies een sterke afwij zing van de voorstellen naar voren kwam. De afweging van het een en ander, van voor- en nadelen, van risiko's is een zeer zware opgaaf De Europese Kommissie heeft reeds een beschikking uitgevaardigd en de vraag is hoe groot de kans is, dat EG-partners voor onze produkten de grenzen zullen sluiten. De absolute voor waarden voor het eventueel instemmen met een gefaseerde verhoging zijn: - volledige aanspraak op de gasbaten - een importJjCleid voor bloemen van buiten de K!G. - geen B.T.W.-verhoging op sierteelt- produkten - verbetering van het sektorbeleid - uitbreiding G.B.K.-regehng - een ruime beëindigingsregeling. Een grote onduidelijkheid in de diskussie is, hoe de pariteit van gas t.o.v. olie moet worden uitgelegd, er worden in de praktijk nogal wat verschillende prijzen gehan teerd. De aktuele situatie in de tuinbouw is zorgelijk, nu ook voor de groenten de prijs vorming het laat afweten. Het bestuur nam nog geen definitief standpunt maar besloot in het verdere overleg vast te houden aan handhaving van het huidige kontrakt Bespreek tijdig de huur van uw t^ LANGEWEG U3 J^L. 01870-2222—MIDDELHARNIS vrienden van de liartstichting Vrienden van de Hartsticliting afdeling Middeiliarnis 5e cursus Reanimatie was weer een succes Dinsdag 16 februari j.l. werd weer aan een 17 personen het diploma Reanima tie" van de Nederlandse Hartstichting uitgereikt, waarmede zij het recht ver kregen hulp te verlenen bij een eventuele hartstilstand. Deze hulp bestaat uit hart massage in combinatie met de mond op mond beademing. De praktijk heeft be wezen dat deze hulp, mits tijdig toegepast in vele gevallen levensreddend kan zijn. Wanneer het welzijn van uw naaste u ter harte gaat volg dan ook een dergelijke cursus. Ook voor partners van hartpatiën ten is deze cursus eigenlijk een noodzaak. Indien u belangstelling heeft kunt u in- Uchtingen verkrijgen bij mevr. C. Kroos- Vijfhuize, Marietjespad 21, Middeihar- nis, tel. 01870 - 4849 of bij de heer L. Dijkgraaf, Pr. Beatrixlaan 5, Middel- harnis, tel. 01870 - 3311. Kosten/ 25,— Ook opgave bij bovenstaande adressen. De geslaagden zijn: De heer P. van Alphen, Sommelsdijk mej. C. Arensman, Middelhamis mej. H. D. den Boer, Herkingen de heer J. den Boer, Herkingen mevr. K. D. den Boer-den Baars, Herkingen mej. E. Boshoven, Sommelsdijk mevr. F. C. Dees-Mijs, Achthuizen de heer Joh. Huizer, Herkingen de heer P. J. Kooyman, Middelhamis mevr. M. A. J. Krijgsman-Joppe, Middelhamis mej. H.Schuurman, Sommelsdijkmej. I. van Splunter, Sommelsdijk mej. L. Tanis, Sommelsdijkmevr. C. Verolme- van Antwerpen, Middelhamis de heer J, M. Vreeswijk, Nieuwe Tonge mevr. C. Vreeswijk-Struijk, Nieuwe Tonge mej. M. Zweems, Sommelsdijk. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS G.B.K.-regeling Ook, in relatie met het vorige onderwerp, werd uitvoerig gesproken over de uit werking van de G.B.K.-regeling. Deze „gegarandeerde Bedrijfskapitaal" rege ling moet een ruimere toepassing krijgen om ook werkelijk een steun te zijn voor de op zich levensvatbare bedrijven. Een goe de zaak zou zijn om de begindatum van de regeling te vervroegen. Phoma-infektie De heer Sanderse weer op het grote belang om een streng afkeuringsbeleid te voeren. ,,Voor de bestrijding van deze ziekte zijn strakke regels noodzakelijk, anders worden zowel de konsumptieteelt als de pootgoedteelt bedreigd. Voor onze exportpositie zullen we bewust moeten werken aan handhaving of verbetering van de kwaliteit. ,,Dat betekent dat we al dan niet met de overgangsperiode toe moeten naar een norm van 3% maximale be smetting. Als de besmettingsgraad hoger is zal afgekeurd moeten worden. Spreker toonde zich verder verheugd dat de voorstellen om de C-suiker voor 1981 te splitsen in C1 en C2 niet doorgaan. Boomkwekerij De heer Rijlaarsdam gaf een overzicht van de situatie in de bopmkwekerijsektor. „Een aantal problemen doet zich voor met name op het terrein van de afzet. De afzet van boomkwekerijprodukten stag neert doordat vooral de stad- en dorps uitbreiding vrijwel stilligt en gemeenten op de aanleg van openbaar groen bezuinigen. Daarnaast vormt ook het bakterievuur een groot probleem. De overheden zijn in veel gevallen te laks in het aanpakken van deze besmetting zodat besmettingshaarden blijven bestaan. De enige methode is rigoreus kappen. Op langere termijn zal dat weer een gezonde opstand van hagen en struiken opleveren. Ook in de boomkwekerijsektor is een verhoging van de B.T.W. op sierteelt- produkten niet te aksepteren. N. Groot Filmavond bij een vereniging De afd. Goeree Overflakkee van de Ned. Bijenvereniging houdt vanavond vrij dag een filmavond voor leden, dona teurs en belangstellenden. De hoogst pro fessioneel gemaakte films zullen alle fa cetten van het bijenleven onthullen en ze zijn derhalve bijzonder interessant voo r hen die daarin geïnteresseerd zijn. De avond begint om 8 uur in de Eleosschool (naast het Rusthuis te Sonimelsdijk). OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 C.D.A. lijst lifliddelharnis Door de ledenvergadering van de CDA kiesvereniging Middelhamis is woensdag avond de kandidatenlijst voor de ver kiezing van leden voor de gemeenteraad vastgesteld. De door het bestuur opge stelde lijst is deze avond hevig in discussie geweest. Weliswaar kon het bestuur zich beroepen op de landelijk voorgeschreven en gevolgde fusie-afspraak dat de beide eerste plaatsen aan de AR en de derde plaats aan de CHU zullen worden toe gewezen, maar de vergadering had daar moeite mee. Het had tot gevolg dat dhr. G. C. Joppe (CHU van oorsprong) op de 3e plaats kwam, na op de 1 e plaats dhr. P. Krijgs man en op de 2e plaats mevr. Nellie van Eck-Knape. Uit de vergadering kwam zelfs een voorstel om van de fusie-af spraak af te wijken maar een stemming daarover leerde dat dat voorstel niet werd gevolgd. De definitieve lijst vermeldt de namen: 1. P. Krijgsman 2. mevr. van Eck-Knape 3. G. C. Joppe 4. J. Wagner 5. de Pee Dhr. Joppe heeft te kennen gegeven zijn kandidatuur in beraad te houden. Bij de vaststelling van het be stemmingsplan „Den Bommel Kom 1980" heeft Oostflakkees' gemeenteraad om meerderlei reden ingestemd met het voorstel van WD lid G. v. d. Boogert, m.b.t. het terrein van de fa. Mast aan de lauiiuing van de haven. Tegeu eeu in het plan toegestaan bebouwings percentage van 1% had de fa. Mast bezwaar aangetekend - en 10% gevraagd! - maar B en W hadden de raad voorgesteld het bezwaar on gegrond te verklaren. B en W oor deelden dat niet is aangetoond dat een bebouwingsmogelijkheid als gevraagd noodzakelijk zou zijn voor een economisch verantwoorde voortzetting van het bedrijf. Dhr. v. d. Boogert voerde evenwel andere motieven aan. Wanneer de fa. Mast daar een ont- vangstmogelijkheid bouwt voor land- bouwbemestingsstoffen dan zal dat be tekenen dat het vrachtverkeer via de voorstraat, waarin aan één zijde mag worden geparkeerd is te smal om zwaar verlieer zonder problemen door te laten. Voorstraat aanmerkelijk temg zal lopen", voorzag dhr. v. d. Boogert en het leek hem erg aanlokkelijk die mogelijkheid niet on benut te laten. Hij dacht daarbij ook aan de heftmck die nu van de haven naar het bedrijf in de Emmastraat pendelt. Nu er waarschijnlijk meer los kunstmest aan gevoerd zal worden vond dhr. v. d. Boo gert het temeer aantrekkelijk dergelijke stoffen op te slaan en te verwerken op de plaats waar ze worden aangevoerd. Tegenover het voorstel van het college stelde dhr. v. d. Boogert een compromis voorstel. WeUswaar had de fa. Mast een bebouwingspercentage van 10% ge vraagd maar in het verzoek viel te lezen dat 1/3 deel van de te bouwen loods bestemd zou worden voor de berging van „wat pleziervaartuigen" van directie leden. Dhr. V. d. Boogert kortte bij wijze van compromis het verzoek met dat derde deel wat hem op een bebouwingspercen tage van 7% bracht tot vaststelling waar van hij de raad een voorstel deed. De PvdA fractie vond, bij monde van dhr. Poortvliet dat daar over na te denken moest zijn, zeker het verkeersaspect en het dan verminderde transport vanbemes- tingsstoffen had de fractie aangesproken maar de bezwaren die dhr. Poortvliet ook weer had tegen opslag van „gevaarlijke stoffen" vlakbij het Haringvliet „het drinkwaterreservoir" zouden het toch winnen, waarom de 5 man tellende PvdA fractie afhaakte en niet instemde met het voorstel van dhr. v. d. Boogert. Ook de raadsvoorz. burg. v. d. Harst was weinig enthousiast omdat het hem leek dat de behoefte aan zo'n forse bebouwings mogelijkheid zeker niet urgent is. Het lijkt er meer op dat de fa. Mast de mogelijk heid voor de toekomst veilig wil stellen. Bij de beoordeling zo verzekerde de voorz. is er rekening mee gehouden dat er nooit serieuze voornemens tot de bouw aldaar zijn geweest en ook is met de esthe tica rekening gehouden. WeUswaar zor gen de zandtrechters al voor horizon vervuiling, „maar als die er dan al is hoeven we die nog niet groter te maken", zo verwoordde de voorz. Zijn antipathie tegen de komst van bebouwing zo dicht langs de boorden van het Haringvliet. De meerderheid van de raad bleek er minder moeite mee te hebben en het voor stel van dhr. v. d. Boogert werd dan ook aanvaard. De wijziging in het plan ligt thans weer ter inzage. Diabetes Vereniging Nederland Op vrijdag 5 maart a.s. om 19.30 uur,-zal de jaarlijkse ledenvergadering gehouden worden van de D.V.N, afdeling Goeree Overflakkee, in„VitaNova" te Sommels dijk. Na het officiële gedeelte, wordt er een dia serie vertoont over „Diabetes suiker ziekte in het algemeen". Ieder die belangstelling heeft voor deze avond, lid of geen lid van de D.V.N, is hartelijk welkom. Van sl(igym naar.... trimgym Op maandag 15 febmari werd in de LTS sportzaaal o.l.v. de heer Ouwens alweer de laatste les van de 6-weekse kursus skigymnastiek gegeven. In november/de cember werd ook zo'n kursus gegeven voor degenen die met de Kerst, goed voor bereid, naar de wintersport wilden. In januari/febmari werden in 6 weken de lessen herhaald voor sportieveUngen die met de Voorjaars- of Paasvakantie naar de sneeuw gaan. Beide kursussen trokken met bijna zestig deelnemers) veel belang stelling en in het seizoen november 1982- februari 1983 hoopt Sparta Hygiëa we derom, maar dan wellicht een 8-weekse skigymkursus, te organiseren. Op initiatief van enige skigymmers werd, na afloop van de skilessen, te kennen gegeven dat er zeker animo zou zijn om door te gaan met „trimgym". De heer Ouwens kon hieraan ook zijn mede werking geven,' zodat er per 1 maart bij Sparta Hygiëa getrimd kan worden. Dat gaat gebeuren op de maandagavond van 21.00 - 22.00 uur in de LTS-sportzaal aan de Schoolstraat te Middelhamis. Deze trimgroep zal alleen rekreatief werken en is beslist niet op „prestaties" gebaseerd. Belangstellenden, dames, heren, jongens en meisjes vanaf 14/16 jaar kunnen in de maand maart vrijblijvend een proefles trimgym bijwonen. Voor degenen die met trimmen door willen gaan zal de kontri- butie ƒ8,per maand gaan bedragen. Tot ziens op de trimgym De bepaling dat het te benoemen hoofd van de te stichten L.O.M. school in Middelhamis lid zal zijn van een van de kerkgenootschap pen die participeren in de Ver. voor Chr. Speciaal Onderwijs, zal door Gedeputeerde Staten bij de Minis ter van Onderwijs ter vernietiging worden voorgedragen. Dat voor nemen hebben G.S. kenbaar ge maakt in hun antwoord op een aantal vragen, gesteld door PvdA Statenlid Wolf uit Goedereede. Een bevestigend antwoord geven G.S. op de vraag of een dergelijke voorwaarde, zoals van Prot. Chr. zijde bedongen niet in strijd moet worden geacht met het wezen van een samenwerkingsschool. „Ja", zo bevestigen G.S.": „vanuit het gegeven dat de school formeel, krachtens de Wet, een openbare sChooI zal zijn zijn wij van mening dat die gestelde voor waarde zich niet verdraagt met het ka rakter van Openbaar Onderwijs". G.S. vervolgen met erop te wijzen dat de Wet gever reeds voorzien heeft in de benoem- baarheidseisen van het onderwijzend per soneel aan scholen voor openbaar onder wijs (lager onderwijs). G.S. menen dat het gemeentebesturen niet vrij staat aan vullende schriftelijke voorwaarden c.q. beperkingen te stellen voor dit onder wijzend personeel, in de zin van de voor waarde zoals die in Middelhamis is ge steld. Zij overwegen daarbij wat de Mi nister in een in juni 1980 uitgegeven brochure heeft gezegd, n.l: „Voorde benoemingen in functies bij het openbaar onderwijs geldt het grondwette lijk beginsel, dat deze functies voor iedere Nederlander gelijkelijk toegankelijk moe ten zijn (dus ongeacht, ondermeer, zijn godsdienst of levensovertuiging). Criteria voor het selecteren en benoemen van solli citanten mogen uitsluitend hoedanighe den en bekwaamheden van betrokkenen betreffen, die nodig zijn voor een goede functievervulling" Is het college van gedeputeerde staten tevens van mening zo had dhr. Wolf voorts gevraagd dat het artikel een diskriminerende werking in zich draagt, niet alleen ten opzichte van degenen die niet aan een of ander kerk genootschap zijn verbonden, maar ook ten opzichte van degenen die lid zijn van een kerkgenootschap, dat niet is vertegenwoordigd in het bestuur van de vereniging voor christelijk speciaal on derwijs voor Goeree en Overflakkee te Middelhamis? Ook deze vraag werd door G.S. be vestigend beantwoord: ,,Wij zijn van me ning zo antwoorden G.S. dat het artikel zo niet naar de letter, dan toch wel naar de geest in strijd is met het voor ontwerp van de Wet gelijke behandeling", alwordtdoorG.S. daarbij aangemerkt dat het voorontwerp geen rechtskracht heeft. JEUGDSOLISTENCONCOURS Zoals u reeds eerder hebt kunnen lezen wordt het Jeugdsolistenconcours gehou den op zaterdag 8 mei in het Verenigings gebouw „Melishof' te Melissant. Aan meldingen voor dit concours moeten bin nen zijn voor 18 april. De meeste muziek leerkrachten en scholen hebben hier reeds bericht van gehad of krijgen dit binnen kort Ook individuele deelnemers zijn na tuurlijk van harte welkom. We hopen ook dat er dit jaar wat jeugdleden van de diverse muziekkorpsen op ons eiland zul len deelnemen. Allen, die niet aan een aanmeldingsformulier kunnen komen, kunnen dit telefonisch bestellen bij C. J. Smit, Julianaweg 6, Melissant, tel. 01877 - 1270. tot bestrijding van hart- en vaatziekten M a B3 a a ^a ca e a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1