-<M^':5. C.D.A. Pad naar Goerees' Dom blijft zondags dicht „Straks vaart er alleen nog een klomp door het Goereese Gat <i ^omèmm (I tl^)-,ü« Goerees* vissers klagen Overheid aan: huÊbretMse Inbraken in auto's |üw huis verkopen TAMBOER RUILBEURS SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Enquête over bouw verpleeghuis Veel processen-verbaal bij Verkeerscontroles Spullen voor de Bazar en Rommelmarkt Zandwinning niet meer lonend maar strandophoging biedt misschien perspectief. 95 |Uw huis verkopen TAMBOER Reeks diefstallen uit auto's opgelost 54e Jaargang DINSDAG 23 FEBRUARI 1982 No. 5070 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELIIARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OUDE TONGE In de nacht van woensdag op donderdag is weer in een drietal auto's ingebroken. Uit de een werd een fotocamera ter waar de van/ 1000,meegenomen, de ander, een bus en een personenauto werden van siervelgen en benzine ontdaan. THOLEN N.C.V.B.: Tijdens de bijeenkomst van de N.C.V.B. in de Wingerd werd in de vacature van mevrouw. J. van Rijswijk mevrouw P.Guijt tot bestuurslid gekozen. Wijkgroep Middelharnis-Zuid Attentie. ledere eerste dinsdag van de nieuwe maand is er gelegenheid om strip boeken en boekjes te ruilen en te kopen. De eerst volgende ruilbeurs zal weer plaats vinden a.s. dinsdagmiddag 2 maart van 4-5 uur. Adres: Buurthuis (pippeloentje), Mei- doomstraat 10a, Middelhamis. Uitslagen „de Zwarte Pion" d.d. 22 februari 1982. R.S.B, schaken: De Zwarte Pion 2 - Sjah-Matra 2 3Vi- iVi voorl. Ie afdeling: W. Peeman - M. VerolmeVi-Vi M. v. d. Waai - C. J. Smitafgebr. W. Markwat - A. Stolkafgebr. 2e afdeling: A. de Vos - J. Albrechts1-0 C. v/d Groef-mej Vroegindeweij1 - O J. Kruik - Ad. Visser1-0 J. Noordijk - N. van Bracht0-1 THOLEN Mevrouw J. Lebeau-Goorden van de Stichting Welzijn Ouderen Tholen houdt een enquête waarin de bouw van een verpleeghuis centraal staat. Door ver schillende instanties is reeds gesproken over deze kwestie. De Stichting wil nu in kaart brengen wat de mensen op Tholen er zelf van vinden. Bij het onderzoek worden de patiënten van 65 jaar en ouder in de verpleeginrichtingen te Tholen en Bergen op Zoom betrokken evenals de bezoekers (familie) die deze patiënten regelmatig bezoeken. Er is sprake van het bouwen van een verpleeghuis op Tholen en één in Steenbergen met ieder 90 bed den. Eerder was er sprake van één ver pleeghuis van 150 bedden ergens in West Noord Brabant. De Tholenaren hopen, dat het laatste plan van twee verpleeg huizen doorgang kan vinden. De patiënten blijven het liefst in eigen omgeving en daardoor meer contact met eigen familie en bekenden. WwwwwwWWwwww Drs. J. de Koning, Minister van Landbouw en Visserij spreekt donderdagavond 25 februari in „Oostdam" te Goedereede over „Proble men van deze tijd". Aanvang 8 uur. Iedereen hartelijk welkom. «¥»^4^«|[»^^^^^,|b4)[l^ Zowel door de Groep Oude Tonge als de Groep Goedereede van de Rijkspolitie is vrijdagavond, in samenwerking met de Verkeersgroep Dordt een verkeerscon trole gehouden. Tussen 7 en 11 uur vrij dagavond werd positie ingenomen op de Prov. bij Oude Tonge en aan de voet van de Haringvlietdam bij Stellendam. Samen deelden de groepen een veertigtal pro cessen verbaal uit o. a. voor het voeren van ondeugdelijke verlichting, het hebben van gladde banden, het voorkomen van de fecten aan richtiiigaanwijzers en claxons en meerderen gingen op de bon omdat ze de veiligheidsgordel niet hadden aange- gespt MIDDELHARNIS Na de geslaagde oliebollenactie van af gelopen zaterdag, gaat de aktiviteiten- commissie druk aan de slag voor de bazar en rommelmarkt op zaterdag 17 april. Het is gelukt om een geschikte opslagruimte te pakken te krijgen, waar spullen kunnen worden opgeslagen. Als u iets heeft, wat wij nog kunne'', gebruiken geef dan een telefoontje aa-\.?nderstaande nummers en wij halen het Zaterdag 27 februari bij u op. Dit geldt zowel voor Middelhamis als voor Sommelsdijk. U kunt bellen met de nummers 5075 en 2377. EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN MELIS SANT- zaterdagavond 7.00 uur ds. J. Karens van Opheusden. OUDE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag) wordt weer oud pa pier opgehaald. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Brandalarmering in Goeree In verband met werkzaamheden aan het telefoonnet op donderdag 25 februari a.s. is de brandweer van de woonkern Goe dereede niet telefonisch bereikbaar. De bewoners van de buurtschappen Goedereede-Havenhoofd en Oostdijk ge lieve een eventuele brandmelding door te geven aan het gemeentehuis, telefoon 01879- 1500. De bewoners van de woonkern Goe dereede kunnen in geval van brand de bedieningsknop van de sirene, welke zich bevindt aan de gevel van het pand Markt 7 in drukken om dan te wachten tot de brandweer daar arriveert. In zijn vergadering van j.l. donderdag avond heeft Goerees' gemeenteraad (met uitzondering van de PvdA fractie) be sloten bij de afdeling geschillen van de Raad van-State verweer te voeren tegen het besluit van GS geen goedkeuring te hechten aan 's raads beslissing dat het toegangspad naar de Goereese Domtoren zondags niet gebruikt zal worden. De eigenaresse van het pad, de Kerkvoogdij van de Herv. Gemeente, had die voor waarde gesteld toen zij aan de gemeente een gebruiksrecht gaf en de raad kon niet anders dan die voorwaarde ook bedingen toen het gebruik van het pad werd toe gestaan aan de Stichting Goereese Ge meenschap die in de toren het museum exploiteert De raad kon-, maar wilde ook niet anders maar dat ook weer met uit zondering van de PvdA fractie. De Kerkvoogdij wenst de zondagse kerk diensten niet verstoord te zien door men sen die de toren zouden willen bezoeken. Overigens is die toch niet op zondag geopend voor welke beslissing de Stich ting Goereese Gemeenschap meerdere-, waaronder ook principiële redenen heeft. Het gesloten zijn op zondagen en op andere uren waarop er kerkdiensten wor den gehouden was trouwens ook door het gemeentebestuur bedongen en de Stich ting heeft daar geen enkele moeite mee. Wel echter het College van Gedepu teerde Staten die het raadsbesluit ter ver nietiging heeft voorgedragen aan de Mi nister van Binnenlandse Zaken omdat het in strijd zou zijn met de bepalingen van de Zondags wet. De actie van GS zal stellig een reactie van de kerkeraad uitlokken want wanneer de uitspraak van de Raad van State vernietigend zal zijn voor het genomen raadsbesluit dan zal de kerke- raad niet aarzelen het pad de enige toegang tot de toren af te sluiten. In de privaatrechtelijke sfeer wordt dat recht erkend en er zal in een dergelijk geval alleen behoeven te worden gedoogd dat het pad gebruikt wordt voor het plegen van noodzakelijk onderhoud aan de toren. De raad wees in zijn vergadering van j.l. donderdagavond burg van Velzen aan om het verweer te voeren zoals hij dat gisteren maandagin Den Haag heeft gedaan. „De stem uit de praktijk...." waar op liet Gemeentebestuur had ge rekend toen vrijdagavond de vaste 2e Kamercommissie voor de Vis serij in Goedereede was, heeft met terdaad en.... met grote nadruk ge klonken! Van de „uniek" genoem de situatie dat een Kamercommis sie het Haagse bastion verliet om zich te velde met de andere partij te verstaan hadden de vissers een goed gebruik gemaakt en 's avonds, in „Oostdam" bleken zt elkaar heel wat te zeggen te hebben. De vissers spraken er hun gram uit over de voortdurende verontdieping van het Goereese Gat waardoor ze niet anders dan met grote moeite en dik wijls een kapitale schade de thuis haven kunnen bereiken en uit kun nen varen. Een spoedige verbete ring daarvan is hoogst gewenst om te voorkomen dat steeds meer kot ters de wijk naar andere havens als Scheveningen en IJmuiden nemen, een maatregel waartoe meerdere schippers al hebben moeten be sluiten Burgemeester van Velzen verwoordde de teleurstelling over het uitblijven van het uitdiepen van de geul terwijl daar van Overheidswege al wel vergunning voor is verleend. Economische omstandigheden maken de zandwinning echter in 't geheel niet interessant en de fa. Boele die een ontgrondingsvergunning voor 1,2 miljoen kubieke meter kreeg lijkt dan ook niet voornemens daarmee een begin te maken nu afzetmogelijkheden ontbreken. Een nieuwe gedachte die evenwel sou laas zou kunnen bieden is om voorde vier jaarlijkse strandverhoging bij Ouddorp zand uit het Goereese Gat te gebruiken! Dhr. van Velzen onthulde dat die sugges tie momenteel door RWS op zijn prac- tische uitvoerbaarheid wordt bekeken. Voor de strandverhoging zal 1,5 miljoen kubieke meter nodig zijn, een hoeveelheid die de vissers graag uit het Goereese Gat zouden zien verdwijnen. Het is hun over tuiging dat alleen zo'n radicale ingreep beterschap zou brengen want in het effect van het spuien door de sluizen geloven ze al lang niet meer. Door de vissers werd een groot deel van de schuld aan de verzanding op rekening van het gewijzigde spuiregiem gezet. Het aanbod van -bovenwater is vooral de laat ste jaren aanzienlijkminder groot dan was verondersteld; in een jaar als 1976 b.v. werd er nauwelijks-, of zelfs in 't geheel niet via de Stellendamse sluizen gespuid. Verondersteld werd ook dat het weinig bovenwater bij voorkeur via de Waterweg wordt geloosd om de aldaar oprukkende zouttong zoveel mogelijk terug te dringen. Hoe het ook zij, het Goereese Gat wordt steeds minder bevaarbaar voor de noord- zeekotters en zelfs voor jachten, zoals een van de Commissieleden, dhr. Blauw, had ervaren toen hij, varend in 't Goereese Gat, een flinke smak óp een zandrichel maakte. Het jacht bleef heel maar de vissers konden in een heel andere orde van grootte spreken. Schades van 35.000,bleken geen uitzondering en een van de aanwezige schippers verklaarde zelfs op zee het roer te zijn verloren, zeer waarschijnlijk als gevolg van het stoten op de ondieptes in het Goereese Gat. Al conserverend kwam vast te staan dat het niet alleen de grootste kotters zijn die moelijkheden on dervinden; vastgesteld moest worden dat klein en groot die hinder ervaren, zodanig dat er vooral bij NW wind meermalen levensgevaarlijke situaties dreigen. De vissers verklaarden dan ook met grote stelligheid dat ze méér verzekerings penningen betalen dan elders gelegen vlo ten. Per schip wordt dat op gemiddeld 15.000,geschat. Die maatregel van verzekeringswege lijkt zo verbazend niet. Bij de vraag "wie van de aanwezigen nog geen schade had opgelopen kwam geen enkele hand omhoog.... De tongen kwamen los over de vele verloren visuren doordat men persé bij hoog water in en uit moet varen. Het heeft ook een onregelmatige aanvoer aan de vismijn tot gevolg waarom directeur Rau- kema moest vaststellen dat er nauwelijks sprake kan zijn van een tevoren georga niseerde verkoop. Een grotere regelmatig heid in de verkoop zou de handel bij zonder welgevallig zijn. Ook zou het bij zonder dienstig zijn wanneer er in 't begin van de week aanvoer zou zijn maar de vissers ontzien dat omdat ze na birmén- komst een tij over zullen moeten blijven met vele gemiste visuren als gevolg, 't Was voor dhr. Raukema bijzonder spijtig een en ander vast te moeten stellen ron dom de afslag die in grootte de vierde van het land is. „Van de 10 afslagen in dön lande liggen er 9 langs de kust waarvan ^r 8 altijd bereikbaar zijn" moest Raukema schamper constateren. _,^^^^_^_^_- Schamper waren soms ook de opmer kingen die werden gemaakt. „Er is wel gezegdzo zei Wout Groenendijkdat het Goereese Gat'altijd bevaarbaar zou blijven maar tenslotte zal dat alleen ;iog opgaan voor m'n klompen!" Broer Hans Groenendijk vroeg zich af waar het zand blijft dat periodiek vanaf het Ouddorpse strand verdwijnt en zijn gedachten gingen duidelijk in de richting van het Goereese Gat Dat laatste kon overigens door een van de Commissieleden, Waterstaatkun dig Ingenieur H. van Rossum worden ontkend. Het zand dat het Ouddorpse strand prijs geeft is terug te vinden voor de Brouwersdam, precies de andere richting derhalve dan het Goereese Gat. Het moge duidelijk zijn dat de belangen van Goerees' visserij met nadruk werden bepleit tegenover de Commissie die be halve uit de heren Blauw (VVD), van Rossum SGP) ook uit de heren E versdijk (CDA) en Tazelaar(PvdA) bestond. Het belang van Goerees visserij voor de ge meente maar ook voor 's lands economie werd verwoord door burg. van Velzen. „Het is een groep zei hij die jaarlijks voor 70 miljoen opvist waarvan een groot deel wordt geëxporteerd wat weer de viezen oplevert Bovendien geeft de vloot direct en indirect aan ca. 500 mensen werk. Daarin werden ook de werknemers van de plaatselijke scheepswerven ge rekend van welke de orderportefeuille zeer goed gevuld is. Het mag aldus dhr. van Velzen de vissers niet aangerekend worden dat de schepen steeds groter wor den waardoor de toezegging van min. B ak ker dat de geul op 4 meter diep gehouden zal worden ontoereikend is geworden. Overigens gaat die 4 meter niet overal meer op en stellig werd beweerd dat er op meerdere plaatsen nog slechts 3,50 meter water staat. De heren Lokker, Melissant en van Dam maakten hun grote zorgen kenbaar, ge dachtig ook aan de kapitale schade die elk van hen al heeft moeten incasseren. „Er worden nog orders overwogen en ge plaatst voor meerdere miljoenen maar is dat verstandig wanneer we volgend jaar hier toch weg zullen moeten?" was de De vissers wisselden ook onderling hun ervaringen uit. Beeld tot bij Uw Stoel 28 februari 22.35 uur Ned. 1 Drie-dimensioneel beeld. Beeld met diepte. Vandaar die „bril", als symbool en onmisbaar hulpmiddel. ^Uit voorraad leverbaar. Veel kijkplezier. vraag van een van hen maar van toe passing op aller situatie. Als het aan de Commissie ligt zal het echter niet zover behoeven te komen. Zij zegden hun steun toe aan de gedachte voor de strandaan- vulling zand uit het Goereese Gat te halen en de Minister van Verkeer en Waterstaat zal dan ook zeer binnenkort daaromtrent van de Commissie een aantal vragen kunnen verwachten. Door Ir. van Rossum werd ook nog gewezen op de mogelijke aanleg van een slufterdam waarachter het Rotterdamse havenslib geborgen kan worden. Hij ging niet voorshands mee met de vrees dat zo'n dam de doorstroming nog meer zal hinderen maar feit is wel dat er voor de aanleg van zo'n dam een enorme hoeveelheid zand nodig zou zijn. „Geen slufterdam" hoopte Teun van Darh. „Alles wat ze tot dusver voor de kust hebben gelegd heeft nog nadelig ge werkt'" „Als de vloot van hier zal moeten vertrekken dan zullen er hier heel wat werklozen komen!" waarschuwde hij, een opmerking die door Adam Tanis, werd aangevuld met erop te wijzen dat ei voor elke visser op zee vier mensen aan de wal werken. „Het Goereese Gat is verwaarloosd!" was een wrange constatering van dhr. Kees van Dam. Het was een kreet waar- Lezing voor Agrarisch Jongeren: Maal( windenergie rendabel A.s. donderdagavond om 8 uur houden de Agrarische Jongeren van Goeree Overflakkee een bijeenkomst in hotel „de Kok" te Sommelsdijk. N.a.v. de groeien de belangstelling voor windenergie zal door een deskundige over deze nieuwe vorm van energievoorziening gesproken worden. Vooral zal aandacht worden be steed aan de vraag in hoeverre de toe passing van windenergie rendabel kan zijn. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester vervalt Het gebruikelijke wekelijkse spreekuur van burg. van Velzen zal a.s. vrijdag niet door kunnen gaan en moet daarom met een week worden uitgesteld. mee ieder, ook weth. L. Visser in kon stemmen, zeker toen hij eraan herinnerde dat het oorspronkelijk nog de bedoeling moet zijn geweest alhier een deel van de oorlogsvloot te stationeren.... Inplaats daarvan worstelt de vloot zich elke week bij hoog water al bonkend op de droogtes zeewaarts om dat aan het eind van de week in omgekeerde richting te herhalen. De Commissieleden leken er alle begrip voor te hebben dat dat niet langer zo voort kan gaan en waar mogelijk zegden ze alle medewerking toe, ,,maar" bekenden ze, ,,we hebben in dezen geen bevoegdheden, we kunnen alleen advi seren". Het is de strohalm waaraan Goe rees' vissers zich vastklampen want niets Uever willen ze dan de thuishaven in stand houdea Om dat te kunnen bereiken zal een geul van 6 meter nodig zijn. Dhr. Eversdijk die namens zijn mede Com missieleden dankte voor de ontvangst en de eerlijke conversatie trachtte de vissers een hart onder de riem te steken: „wij hopen dat jullie met dezelfde energie door zullen gaan, voor uzelf, uw gezinnen en voor onze economie". Gehoopt wordt dat burg. van Velzen gelijk had toen hij zij dat de stem uit de praktijk meer effect zal kunnen hebben dan een schrijven van het Gemeentebestuur. OUDDORP Een agent in burger heeft vorige week twee dieven op heterdaad kunnen be trappen bij het inbreken in een geparkeerd staande auto op het parkeerterrein „de Windhoek" nabij de vuurtoren te Oud dorp. Het gebeurde het laatste jaar her haaldelijk dat op deze afgelegen plaatsen auto's werden opengebroken terwijl de eigenaar veelal een strandwandeling maakte en in ieder geval ver uit de buurt was. De politie besloot al geruime tijd geleden regelmatig te posten en vorige week had dat succes. De aangehoudenen, twee inwoners van Gorkum, J. V. van 48 en B. M. van 40 jaar, hebben nadien zo'n 25 diefstallen uit auto's op Flakkee en Schouwen bekend. Het was hen in alle gevallen om geld te doen geweest UMir oBe zcfceriwid VINGEBLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01B70-?518 S^;^ixi--'^^|^^:^'-S^^fiï;'iï;S^^M^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1