EIIAtlDEII-IIIEUWS De mataanval Overdenking 0 goed RENATA uit de Heilige Schrift Werkbezoek D'66-Statenleden Stichting Bejaardenweric ,piViiddeiiiarnis" 2e Blad VRUDAG 19 FEBRUARI 1982 No. 5069 HET "^OJKVENSTER blik op kerk "^P en samenleving L) - Werkloosheid - De jeugdige werklozen - De ziekengeld-uitkering Nog steeds is de werkloosheid in ons land hét grote probleem en het ziet er niet naar uit dat daar op korte termijn ver andering in komt. Trouwens, we staan daarin niet alléén. In heel West-Europa kan een stijgend arbeidsaanbod en een dalende arbeidsvraag worden geconsta teerd. Allerlei factoren werken daaraan mee, niet het minst de automatisering die steeds meer werkkrachten overbodig maakt. Maar ook het feit dat de consu mentenmarkt verzadigd raakt dwingt vele bedrijven tot inkrimping van de produktie en in het ongunstigste geval zelfs tot sluiting, waardoor wéér zoveel mensen buiten het arbeidsproces komen te staan, zonder uitzicht op ander werk. In ons eigen land komt daar nog bij het ontstellende aantal schoolverlaters dat tevergeefs werk zoekt Het is duidelijk dat we hier niet alleen te maken hebben met een economisch probleem, maar ook met problemen in de persoonlijke en gezins sfeer. Is het voor oudere mensen en voor mensen van middelbare leeftijd al een onverteerbare zaak aan de kant te worden gezet, voor jongeren zal het nog moeilijker zijn te merken dat ze niet aan de slag kunnen. De vraag naar het doel van het leven en naar de zin van het bestaan kan gemakkelijk opkomen, zonder dat ze daar op een antwoord krijgen. te samen mei kandidaat gemeente raadsleden D'66 van Goedereede op Goeree Overflakkee Op dinsdag 23 februari a.s. zal er een werkbezoek gebracht worden aan Goeree Overflakkee op uitnodiging van de af deling D'66 van Goedereede, door de lijsttrekker van de Provinciale Staten- fraktie van D'66 de heer Flip Pieters, het Statenlid Anton van Lijssel en de kandi daat Statenlid Lucie Wolfs-Kokkeler. Ook de kandidaat Gemeenteraadsleden van D'66 voor Goedereede, waaronderde lijsttrekker Hans Grinwis en de nrs. 2 en 3, te weten Margriet Schouten-Dijkmans en Joep Prins zullen eerst met de Staten leden een bezoek brengen aan de Ge meente Goedereede, alwaar ze om 11 uur ontvangen worden door Burgemeester en Wethouders waar o.a. gesproken zal wor den over de landbouw-, en visserij-aan gelegenheden. 's Middags om half twee wordt het ziekenhuis in Dirksland bezocht Gezien de kontakten in het verleden met de di rectie van het ziekenhuis i.v.m. het be houd van dit streekziekenhuis. Zoals bekend verondersteld mag wor den, heeft Anton van Lijssel met de af deling D'66 van Goedereede zich sterk ingezet voor het behoud van het zieken huis, met name in de commissie voor de Volksgezondheid binnen de Statenfrac ties. Men wil zich hier vooral op de hoogte houden, en aanvullende gegevens ver nemen met betrekking tot de verdere uit bouw van het ziekenhuis welke steeds meer een regionaal bouwende funktie is gaan innemen. Om half vier wordt de delegatie verwacht bij het Werkvoorzieningsschap „HetBin- nenhofte Middelhamis. 's Avonds te 20.00 uur wordt er een openbare bijeenkomst belegd in hotel de „Gouden Leeuw" te Goedereede, ailwaar aan de aanwezige kandidaat Statenleden en de kandidaat Gemeenteraadsleden vragen gesteld kunnen worden. Eventuele Staatssecretaris Den Boer is bezig een plan uit te werken om jeugdige werklozen tenminste nuttige arbeid te verschaffen door hen bijvoorbeeld aan het werk te zetten inde openluchtrecreatie, in sociaal- culturele taken en in allerlei soort vrij willigerswerk. Jongeren die hieraan niet zouden willen meewerken zouden be dreigd moeten worden met stopzetten van hun sociale uitkering. Op zichzelf is zo'n poging natuurlijk toe te juichen, al vraagt men zich wel af hoe een en ander allemaal moet worden uit gewerkt. Maar iets doen is in elk geval beter dan niets doen. Er is al véél ge wonnen wanneer de jongeren van het doelloze slenteren langs de straat worden afgehouden, want dat kan weer leiden tot kattekwaad en vandalisme. Als minister van sociale zaken en werk gelegenheid is minister Den Uyl nog steeds bezig met zijn „banenplan", waar niet zo erg veel van te verwachten is. Behalve dat heeft hij moeten meewerken aan de impopulaire maatregel om de uit kering in geval van ziekte enigszins te verlagen. Het is natuurlijk voor geen enkele politi cus leuk om besnoeiingen te moeten aan brengen op de sociale voorzieningen. En dat is zeker niet leuk voor iemand als Den Uyl die altijd weer opkwam voor de sociaal-zwakken! Het was te voorzien dat deze maatregel hem in conflict zou bren gen met zijn eigen achterban. De vak beweging, het F.N.V. voorop, en het C.N.V. daar vlak achter, verzet zich dan ook fel tegen deze plannen. Maar de wijze waaróp ze dat doen geeft toch wel te denken. Het is onbegrijpelijk dat een man die voorheen werd vereerd als een natio naal Sinterklaas op een dergelijke manier wordt verguisd. Voor Den Uyl zelf is het misschien een les dat het gemakkelijker is vanuit de oppositie de regering te bestoken dan zelf mee te regeren.... Waarnemer Gemeenteraadsverkiezingen Oostflai(l(ee In juni zullen er weer verkiezingen plaatsvinden voor de gemeenteraad. Ook D'66 doet deze keer mee. Voor de aankomende 4 jaren is er een beleids programma opgesteld welke tegen kost prijs is te bestellen, (ca. 10,Verder gaan we een verkiezingsprogramma op stellen, welke huis aan huis verspreid zal worden. De kandidatenlijst, welke bij de schrif telijke verkiezing in de afdeling tot stand is gekomen is als volgt l.G. J. Knukkel 2. mevr. L. Mochtar 3. R. van Eeden Petersman 4. B. Mochtar De mensen, die gekozen worden, zullen alle bestuursfuncties in verenigingen neer leggen, opdat zij onafhankelijk in de ge meenteraad kunnen gaan zitten. Om zo goed mogelijk aan hun werk te kunnen beginnen volgen een aantal van deze men sen een kursus gemeenteraad". Willen wij iets bereiken in deze ge meente, dan zullen wij minimaal 1000 stemmen nodig hebben. (Bij de 2e kamer verkiezing waren het er ca. 560). Wij vragen daarom uw steun, stem op ons. U kunt natuurlijk ook lid worden. (Telefonisch bij B. Mochtar, 01874 - 2718), wij komen dan bij u langs voor het opgaveformulier). D'66 afd. Oostflakkee Uw huis verkopen TAMBOER persoonIi)ke vragen worden- indien nodig - in een later stadium schriftelijk beant woord. Dat een en ander in de belangstelling staat moge blijken uit het gegeven dat het D'66-Statenlid en thans lijsttrekker voor de Provinciale Staten van Zeeland, Jopie Bogaards eveneens aanwezig zal zijn. In het seizoen 1976 - 1977 speelde de heer J. G. Doedens, beter bekend als Gerben, in het eerste team van de Zwarte Pion (de sterkste schaakclub van het eiland) en was van plan dat jaar kampioen te worden. De vele (blitz)-overwinningen die hij o.m. op cracks als M. Verolme, G. de Jager, C. Smit, M. de Waal etc. behaalde deed een rilling van vrees door de gelederen van de zwarte pion gaan. Verwonderlijk was het dan ook niet dat hij een halfjaar lang het sterkste Flakkeese schaakveld aanvoerde. Vooral een over winning op M. Verolme boezemde veel ontzag in, temeer daar deze geweldenaar een klasse apart vormde (en nog vormt) omdat M. Verolme 4x in successie kam pioen van de zwarte pion werd in datzelfde jaar! Als we de kracht van Verolme willen afmeten naar elo punten is een partij te Zierikzee J. A. J. Seeleman - Verolme van belang daar deze ontmoeting on beslist eindigde. Seeleman heeft een ra ting van 2120 elo punten, dus slechts 150- 200 pnt. van het schaakmeesterschap ver wijderd. Alle topspelers hier genoemd beheersen alles behoorlijk; t.w. opening, middenspel en eindspel. De partij Gerben Doedens - C. Smit, ook oud-kampioen van genoemde club, hebben wij gekozen, nie tom te laten zien hoe „zwak" Smit speelt nee juist om te tonen hoe aanvaller Doedens kans ziet om een paar nalatig heden in de opening uit te buiten en meteen om te zetten in een gevaarlijke mataanval, die weliswaar niet direct tot mat lijdt maar tot materieel verlies en uiteindelijk toch tot mat Met nadruk wijs ik er nogmaals op dat de heer Smit voor treffelijk schaak speelt Doch uit deze partij kan men zelf zien hoe vrees voor een tegenstander die als aanvaller bekend staat voor een belangrijk deel verantwoor delijk moet worden gesteld voor de offen sieve mogelijkheden van wit en diens uiteindelijke mat-aanval winst). CARO KANN opening WIT: J. G. Doedens; ZWART: C. Smit l.e4 c6 2.d4 d5 3.ed5: cd5: 4. c4 dc4:? (de theorie geeft o.m. aan: Pf6 en Pc6). 5Lc4: e6 (nu heeft wit al een tempo gewonnen, zéér belangrijk voor een aanvaller). 6. PO Pf6 7. Pc3 Le7 8.Lf4 a6 (gerichttegenPb5 en Pc7+ eet). 9. De2 Pd5? (beter is ro- cheren, zwart komt daar nu niet meer aan toe). 10. Ld5:! ed5: ll.DeS Pc6 12. Dg7: Lf6 (zie diagram) 13. Dg3 Pd4:(?) 14.0-0-0 Db6? 15. Pd4:! Ld4: (zwart heeft zijn pion terug, maar zijn stelling blijkt al brandhout te zijn zoals het vervolg leert). 16. Td4;! Dd4: 17. Le5 Dc5 18. Lh8: d4 19. Te 1 Le6 andere zetten lij den ook tot een catastrofe). 20. Dg8+ Kd7 21. Da8: Dg5+ 22. Kbl dc3: 23. Db7:+ Ke8 28. Te6:+!! fe6: 29. De6:+ De7 30. De7:+ mat iets wat zelden voorkomt. Uit deze partij kunnen beginnende schaak-spelers leren dat de opening een van de belangrijkste onderdelen vormt van een partij schaak. Zie het als het fun dament waarop de gehele partij wordt gebouwd. Helaas had de heer Smit een paar belangrijke hoekstenen vergeten te plaatsen en de „storm Doedens" heeft daar onmiddellijk gebruik van gemaakt en dat hoort ook zo. Als een schaker nimmer een fout zou maken zou zelfs de beste speler niet van hem kunnen winnen; heel oneerlijk zou het echter zijn om te zeggen dat Smit in eigen goal heeft gescoord. J. C. H. Stelling na de 12e zet van zwart Lel -f6 (Doedens - Smit). De ware belijdenis Joh. 11 vers. 27 In Joh. 11 vinden we een van de laatste geschiedenissen uit Jezus' omwandeling voor het lijdensevangelie. Hierdoor komt de confrontatie met de Joden tot een climax, zodat we van het Sanhedrin lezen in vers 5 3 „Van die dag af raadslaagden zij te samen dat zij Hem doden zouden". Voor dat zij aan dit voornemen uitvoering kunnen geven en ook voor de opwekking van Lazarus uit de doden, dat tot zo'n grote haat de aanleiding was, staat onze tekst De geschiedenis die er mee samen hangt, speelt zich af in en om het huis in Bethanië waar Jezus zo vaak in liefde ontvangen is en met vreugde vertoefd heeft het huis van Martha en haar broer en zuster. Door deze geschiedenis krijgen We een bijzonder Ucht op de verhouding van Jezus tot Zijn vrienden in Bethanië, vooral op het geloof van één van hen, die door ons meestal wat argwanend bekeken en smalend genoemdn wordt Martha. Immers de tekst die we de ware belijdenis noemden, komt uit haar mond omdat die in haar hart gevonden wordt. Onze tekstgeschiedenis begint met een droevig voorval: het ziekbed dat een sterf bed wordt Lazarus, de innig geliefde broer van de beide zusters Martha en Maria, met wie zij zo vele jaren lief en leed gedeeld hadden, wordt door de dood weg genomen. Wat helpt het je op dat moment dan wat we lezen in vs. 5: Jezus nu had Martha en haar zuster en Lazarus lief. Liefde zoekt immers gemeenschap; doch Jezus de Levensvorst was niet aanwezig toen Zijn vriend worstelde met de dood. Weliswaar hadden de beide zusters Hem een boodschap gestuurd met als inhoud: Heere, zie die Gij lieftiebt, is krank. Doch schijnbaar liet het de Heere onbewogen, ging Hij aan hun noodgeschrei voorbij. Waar blijft nu de vervulling van de belofte: Eer zij roepen, zal Ik antwoorden? O, het gaat niet buiten Christus' almacht buiten Zijn alwetendheid om, immers in vers 14 zegt Jezus tot Zijn discipelen: Lazarus is gestorven. Maar hoewel hier blijkt dat Hij alles weet en wist, Hij dééd niets om de dood te keren, om het vreselijke te ver ijdelen! Voor de twee diep-bedroefde zus ters blijft er niets anders over dan te denken dat ze voor het leven van hun geliefde broeder door de dood gescheiden zijn en dat dit Jezus min of meer on verschillig liet Toen ineens: Jezus! Het bericht van Zijn aankomst in Bethanië wordt in het huis van Martha en Maria, waar velen waren samengekomen voor rouwbeklag en troost ook gehoord. Ogenblikkelijk staat een van de beide zusters op en de andere blijft zitten. Vers 20 luidt Martha dan, als zij hoorde dat Jezus kwam, ging Hem tegemoet doch Maria bleef in huis zitten. Wat een verschil met Lukas 10 38 - 42! Toen was het Maria die niet van de Heere Jezus kon loskomen en die door de Hei land aan haar zuster ten voorbeeld werd gesteld en nu laat diezelfde Maria zich door haar verdriet kluisteren en beletten om tot Jezus te gaan. Daartegenover is het nu juist Martha, de bedrijvige, die op het eerste gerucht van Zijn aankomst opstaat om de Heere persoonlijk deelgenoot van haar smart te maken. Wat leren we hieruit dat ons karakter ons de ene keer in de weg kan staan in het geloof en een andere keer moet medewerken ten goede. Martha bij Jezus gekomen zijnde valt a.h.w. met de deur in huis: Heere, waart Gij hier geweest, zo ware mijn broeder niet gestorven. En in het vervolg komt zij zelfs tot de belijdenis dat Jezus sterker is dan de dood, immers alles wat Gij van God begeren zuft, zegt ze, zal Hij U geven. Aan deze woorden voegt zij in het 24e vers toe, dat zij vertrouwt dat de dood niet het laatste woord heeft, ook niet waar het 't sterven van haar broeder betreft ik weet dat hij zal opstaan in de opstanding ten laatste dagen. Wat een belijdenis! Had u dat van Mar tha gedacht? Van deze vrouw die het zo druk heeft met de dingen en beslomme ringen van het dagelijks leven? Het is een belijdenis, zo eenvoudig en zo in volle zekerheid uitgesproken, waar wij jaloers op zijn en waar de Heere Jezus Zich naar onze verwachting ook wel erg verheugd over zal tonen. Doch bij lezing van de volgende verzen blijkt dat helemaal niet Integendeel juist De Heere vraagt haar geloof in de woorden die Hij tot haar spreekt in de belijdenis die Hij haar voorzegt! Waarom? Wat is het verschil tussen Martha's woorden tot hiertoe en die van Jezus? Wel lezer, Martha was het om Lazarus begonnen. Haar gedachten en die van haar zuster Maria sponnen zich alleen om hem en waren bezig met het vreselijke wat haar beiden met het verlies van zo'n broer was overkomen. Al het mooie wat Martha belijdt en waarin ze haar geloof in Jezus en Zijn macht uit spreekt heeft als middelpunt Lazarus; en daarom kent ze de Middelaar niet die plaats toe die Hij in de ware belijdenis heeft. We kunnen dit ook anders zeggen: Het was haar meer om de gaven van God in Zijn Zoon te doen dan om de Gave, de Zoon-Zelf Laten we aan het einde van dit deel van onze overdenking tot onszelf inkeren. Om wat of wie is het ons begonnen in ons kerkgaan, in ons bidden, in onze be lijdenis? 't Kan ons vroom schijnen; 't kan de toets van onze kritiek en die van anderen best doorstaan; als we ons spie gelen aan onze onkerkelijke buurman; als we zien op de ander die zich zo in de put laat drukken dat er geen zicht en uitzicht meer op de Heere is: dan is 't bij ons toch anders! Maar wat zegt Jezus van onze belijdenis? Legt u ze Hem eens voor! Hoe doe je dat? zegt u wellicht. Leg ze maar naast die van Martha uit de verzen 21-24 en vraag of de Heere u door Zijn Geest wil getuigen of u Hem ermee ontmoeten kunt in de dag der eeuwigheid. Dit kan alleen indien u de ware belijdenis hebt die beleden en gestreden is door Christus Jezus en die in de zijnen gewerkt en geleerd wordt door Zijn Geest Wat is dan de inhoud van deze ware belijdenis? Hier over hopen we volgende week te schrijven. Stellendam ds. C. Oorschot I ■^-LLLUj- SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 16 februari 1982. Uien, maat veertig opwaarts. Klasse twee N.L. 28,40 - 28,50 Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: honderd twintig ton. Kinderkledingbeurs te Oude Tonge Op zaterdag 13 maart a.s. organiseert de peuterspeelzaal „Het Kabouterhuis" weer een inruil/verkoopaktie van kinder kleding (0-12 jaar), speelgoed, kinder meubilair etc. De beurs wordt gehouden in de peuter speelzaal. Kesperstraat 13, hoek Ruijch- rockstraat te Oude Tonge, van 10.00 's morgens tot 13.00 uur 's middags. Indien u kleding, speelgoed e.d. wel heel en schoon s.v.p.) te verkopen heeft dan kunt u deze bij een van de volgende adressen brengen: - Mevr. N. Elders, Willemstraat 5, tel. 1566; - Dhr P. vanDijk, Marshof 7, tel. 1231; - Mevr. E. vanderWel, Eisenhoweriaan 62, tel. 1893; - Mevr. K. Zeydel, Molendijk 81, tel. 2787. Ook wanneer u niets te verkopen heeft, maar wel tegen lage prijzen kinderkleding wilt kopen - b.v. lange broek 5,en winterjassen 15,bent u van harte welkom. De prijzen van de overige ar tikelen worden in overleg met de verkoper bepaald, maximaal de helft van de nieuw waarde. Niet verkochte artikelen kunnen tussen 13.30 uur en van 14.00 uur weer op gehaald worden bij de peuterspeelzaal, waar tevens afgerekend kan worden. Een gedeelte van de opbrengst is voor de peuterspeelzaal, kleding 50% en andere artikelen 20%. Voor overgebleven en niet afgehaalde artikelen zal een goede bestemming ge zocht worden. TENSLOTTE: voor de kinderen is er een „grabbelton". Doetinchemsestraat 27 Telefoon 01870 - 3366 Middelharnis ??5?^^E^^Hl?^??5?^V^ 52= U bent van harte welkom Aktiviteiten speciaal voor ouderen. Vanaf 55 jaar komen er al. Maandag, woensdag en vrijdag 's middags: Open sociëteit 13.00 - 17.00 uur. Spel-kaarten-biljarten. Dinsdagmorgen (om de 14 dagen) bloemschikken (09.00 -11.00 uur) (9 februari - 23 februari, enz.) Entree 1,bloemen voor eigen rekening. koffieochtend 09.30 - 11.30 uur met mensen uit Samaritaan, Hemes- seroord (oo, om de 14-dagen). Woensdagavond (20.00 - 22.00 uur) handenarbeid o.I.v. Mevr. Waanders, entree 1,50. Donderdagmorgen (09.00 - 12.00 uur) biljarten. Donderdagmiddag volksdansen (14.00 - 14.45 uur) en gymnastiek (15.00- 15.30 uur) o.I.v. mevr. F. v d. Doel; Entree 1 Vrijdagmiddag in het zwembad (16.30 - 17.30 uur) speciaal voor ouderen. Inlichtingen: Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27. Tel. 3366. VERVOLGVERHAAL doorA. van Hoogstraten-Schoch D. A. Daamen 's-Gravenhage 21 -------------------------------------- Haar man had een diepe minachting voor iedereen, die niet met handenwerk zijn brood verdiende. „Luiaards en nietsdoe ners" schold hij ze. „De werkman, zie je, die doet de wereld maar draaien, al die armoedzaaiers kan je best missen. Als wij er niet waren, zag het er kwaad in de wereld uit", en dan keek hij zijn zoon van terzijde aan alsof hij zeggen wilde: „Ant woord hier nu iets op, als je kunt". Maar Jaap antwoordde niets. Langzamerhand was hij gaan begrijpen, wat een mens met hersenen, zoals hij had, waard was in de wereld. Eerst had hij zich op het gym nasium geschaamd over zijn afkomst en geschaamd over zijn eenvoudige kleren. Maar toen hij elk jaar de prijs ontving, en eindelijk zelfs een klas oversprong, toen hij „cum laude" examens deed, toen hij die zekere eerbied ontwaarde, waarmee zijn makkers hem aanzagen en die wel willendheid van zijn onderwijzers ging ondervinden, was hij zich krachtig en sterk en levenslustig gaan gevoelen. Ds. Blan- kestein, die hem tot de studie in staat had gesteld en bij zijn dood geld voor hem had nagelaten, zodat hij als student in de stad op kamers kon wonen, vereerde hij als een heilige. Neen, hij zou nu niet willen ruilen met de rijkste petroleumkoning uit Ame rika, of met de defstigste baron uit het gehele land. Hij was wel de zoon uit een armzalig groentenwinkeltje, maar wat zou dat? In leren was hij iedereen de baas. De mensen zouden eenszien, hij zou de wetenschap een heel eind vooruithelpen! Studeren zou hij, zo hard hij kon. Pro fessor, een heel beroemde, zou hij mis schien wel worden. Veel geld wilde hij verdienen, zijn ouders een goede oude dag bezorgen en zelf een gelukkig tehuis heb ben. En als hij zover met zijn luchtkas telen was, doemde voor Jaaps ogen de bekende gestalte op van haar, die hij zijn gehele leven had gekend, die meer be- gerenswaard was dan enig ander vrouwe lijk wezen op de gehele wereld. Wat gaf hij om andere meisjes Wat waren ze klein en nietig, vergeleken bij de flinke, krachtig gebouwde gestalte van Renata Hoe oppervlakkig en zielloos leek het gesnap en gegiegel van de eersten naast het waardige, ernstige optreden van haar, wie ze aan de academie de spotnaam van „il santo" hadden gegeven. Zij was dan ook een heilige. Soms had hij het gevoel, alsof hij wel voor haar zou willen knielen. Als hij haar eens iets heel moois voorlas, kon ze zitten met een uitdrukking van extase op het gelaat Een Jane d'Arc had ze kunnen voorstellen of een Debora uit de Bijbel, of een van de priesteressen van Vesta uit de oude, Ro meinse tijd. Zoals zij echter die middag naar beneden kwam, dat vergat Jaap nooit meer. Hij stond onder aan de trap en keek naar boven en hij vroeg zichzelf af, of je ooit iets mooiers kon zien. Als een vrolijk, ge lukkig, jong meisje stond zij daar. Zij had een lach op het jonge gelaat de roze- blaadjes waren haar nog in het donkere haar blijven zitten, en haar blauwe ogen keken hem schalks aan. Zij drukte de mooie rozen zorgvuldig tegen zich aan, neen, geen „il santo" maar een levend, gelukkig mensenkind, iemand, die warm zou kunnen liefhebben, als zij eens haar hart had gegeven. En Jaap nam haar hand in de zijne, en drukte die in vervoering zo hard, dat Renata een kreet van pijn niet kon onderdnikken. „Hoe heb ik het nu met je vandaag? Het Ujkt wel alsof een beer uit de dierentuin mijn zijn opwachting maakt Sinds wan neer heb je je aangewend, zulke handen te geven?" Jaap zei niets, hij keek maar en er was iets vasthoudends en meesterachtigs in zijn blik. Renata maakte echter kalm haar hand los. „Ik zou bijna denken. Jaap, dat je mij wilt uitschilderen, zo kijkje mij aan. Ik ben bang, dat er niet veel moois van terecht zou komen. Ik ben niet vergeten, toen ik veertien jaar was, en uit mijn rokjes groeide en mijn mouwen telkens te kort waren, hoe je eens tegen mij zei, datje het naar voor mij vond, dat ik zo lelijk was. Weetje het nog? En toen troostte je me, door te zeggen, dat het er niets op aan kwam, want dat studerende meisjes bijna altijd lelijk zijn". „Ezel, die ik was! Domkop, die ik ge weest ben Heb ik ooit zulke dingen gezegd? Dat was zeker als wraakneming op jouw verzekering, dat mijn gele haar precies leek op dat van de hond van de melkboer". Jaap trad nu achter Renata de kamer binnen en keek toe, hoe zij de bloemen in het water zette. Ik heb je nog niet eens bedankt voor je bloemen. Je hebt ze mij zeker voor m'n verjaardag meegebracht". „Én ik heb je nog niet eens gelukgewenst met je verjaardag" en hij stak beide han den uit „Dank je wel. Ik neem ze liever uit de verte aan, ik heb geen lust weer zo'n welgemeende handdruk te ontvangen. Is dat iets nieuws, dat jullie van je professor leren, in een ommezien beenderen te kra ken, om ze weer later te kunnen zetten?" Jaap lachte nu vrolijk en zei: „Och! kind, als je alles eens wist zou je veel begrijpen. Je kent toch het spreekwoord: „Alles weten, is alles vergeven?" Toe, ga mee naar buiten, laten wij daar op een bankje gaan zitten. Het is lente en zonneschijn en alles is zo mooi en zo heerlijk; het is vandaag een~lust om te leven. Ik heb de gehele dag vrijgenomen, alleen omdat het jouw verjaardag is". Om de kleine villa heen was een tuintje vol bloemen en struiken en achterin stond een bank, waarop Renata en Jaap dikwijls samen zaten, als zij spraken over hun werk of iets moois lazen. Jaap had het meisje op het punt van studie een heel eind achter zich gelaten; hij was nu vierentwintig en had verschillende examens met bijzonder goed gevolg afgelegd. Hij verdiende op het ogenblik wat geld met jongelui klaar te maken voor examens. Hij kon af en toe zijn moeder met zijn verdienste heerlijk helpen en zelfs in de lente dure rozen kopen voor Renata's verjaardag. Ze waren nog niet bij de bank gekomen, of't meisje zei op geheimzinnige toon: „Je raadt nooit, wat ik je te vertellen heb". „Ik behoef het niet eens te raden, meisje lief', riep Jaap lachende terug, „alsof je het zou kunnen inhouden; een meisje en een geheim! Wie heeft er ooit van ge hoord, dat ze bij elkaar hoorden?" Ze was een paar stappen vooruitgelopen en toen ze op de bank ging zitten, schudde hij even heel zacht de boom, .zodat een regen van rose appelbloesems op het meisje neerdaalde. „Dank je voor al de spinnen en oorwur- men, die je op mij laat vallen", en ze ving er een op, die op haar witte kleedje kroop en zette het diertje heel zacht op een gras sprietje. „Juist iets voor jou" plaagde Jaap, „zet het beestje vooral zacht neer. Zou het geen hersenschudding gekregen hebben door zijn buiteling uit de appelboom?" Renata keek hem verwijtend aan: „Zie je wel, hoe hardvochtig jullie, mannen, zijn, jij zou dat beestje maar al te graag hebben doodgedrukt". „Ik kan ook heel teer en heel zacht zijn, vooral als ik zoals nu, op een mooie, zonnige lentemiddag naast een jonge go din op een bankje onder een bloeiende appelboom zit en het leven zo heerlijk en schoon is, dat je het wel zou kunnen uitjubelen van louter zaligheid, en als een lief, rose meisjesmondje gereed is, je een teer geheimpje mee te delen". (wordt vervolgd) H: H: 1 4: 4: H: 4: de heldere jongens van^ tlakkee expresse mei qiool gemak dragen ze die ?wafe wasaulomaal naar buiten en lillen hem in de verhuiswagen ze zeilen hem in hel nieuwe huis weer op zijn plaals sluilen hem even handig weer aan welen ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op hel aangebroken pak mei zeepmiddel zeil moei u de knop indrukken llakkee expresse 01870 2188 middelharnis ^.^4.^.^.^.^.^.^^.^.^.^^.^.^.^.^.^.^^.^.:^^.^.l^^^■'^^■^.^■*^■^■**'f>^'^'^'^'^'^'^'^^^'^*^■^■*'^>^^■¥■*^**'^**¥■4■*^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 5