I Garage KNÖPS B.V. f „Ons Koor" geeft concert met bekende artiesten Visser Betere concentratie en reactiesneiiieid achter liet stuur tiommiemaii ^BezoektonzeKoffÏB'StlOP i^n -^rf^^ Minister De Koning wil versoepeling jaclitwet Werldooslieid op Flakkee reikt naar de 10% Magere jaren voor de kottervisserij in liet verschiet 54e Jaargang VRUDAG 19 FEBRUARI 1982 No. 5069 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond w w 'J? w 'X' 'X* w 9 w w *3f w *h 'Jp w 'X' w 'X* 'J? 'Jp 'jp 'J? 4? w 'Jp Ook voor een lekkere hap. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) is voornemens vanaf 1 april 1982 de grondgebruikers in de gelegenheid te stellen wildschade op hun terrein met behulp van een geweer beter te bestrijden. Hij heeft de Jachtraad verzocht hem hier over op korte termijn van advies te dienen. De bewindsman denkt aan de volgende maatregel: Grondgebruikers mogen, mits in het be zit van een jachtakte, met een geweer op bepaalde soorten wild (o.m. zwarte kraaien, konijnen, houtduiven) jagen als de terreinen die zij in gebruik hebben een aaneensluitende oppervlakte van ten minste 10 ha hebben (was 40 ha). Als overgangsmaatregel kunnen grond gebruikers die tussen 1975 en 1980 ten minste drie keer een vergunning tot jagen met geweren hebben gehad (vergunning ex artikel 53 van de Jachtwet) en die op 1 april 1980 50 jaar zijn, nogmaals zo'n vergunning krijgen, met een geldigheids duur tot 1 april 1985. Na die datum zouden de oudsten onder hen een ver gunning kunnen krijgen tot het moment dat zij hun bedrijf beëindigen. Vanaf 1977 werden artikel 53-vergun- ningen nog slechts verleend als meer dan toelaatbare schade te verwachte was, an dere middelen dan het geweer niet effec tief waren en het genot van de jacht niet kon worden verhuurd of de jachthouder niet in staat was de schade afdoende te bestrijden. Deze criteria vloeiden voort uit de inhoud van de in dat jaar gewijzigde Jachtwet, die het beheer van de wildstand in de eerste plaats in handen legt van de jachthouder: de jager moet zorg dragen voor het voorkomen en beperken van wildschade op zijn jachtveld. Dit in nauw overleg met de grondgebruiker, die daar naast zelf de nodige bestrijdingsmaat regelen dient te treffen. Als gevolg hier van kregen velen die voordien wel met een geweer mochten jagen, geen vergunning meer. Aangezien de nieuwe regeling op grote protesten is gestuit, lijkt het minister De Koning gewenst een overgangstermijn aan te houden, waarin de Jachtwet wat soepeler wordt gehanteerd. Veranderingen in de Visfauna van de Grevelingen voor en na de afsluiting Door hetDelta-instituut te Yerseke wor den regelmatig onderzoekingen gedaan over de invloed van de Oosterschelde- werken op de flora en fauna van dit estuarium. Interessant was ook het een en ander te vernemen, over de ecologische gevolgen van de afsluiting van de Grevelingen, door drs. G. Doornbos van datzelfde instituut in een causerie gehouden op de vergade ring van Aalvissers Zuid West Neder land, in de op 12 februari te Zierikzee gehouden vergadering. Op de 11.000 ha water van het Gre- velingenmeer komt 3000 ha voor dat bezet is met zeewier en zeegras en dat belemmert de visserij al vindt tal van organisch leven er zijn oorsprong. De schol, in 1971 bij de afsluiting van de Grevelingen, de meest voorkomende vis, werd door drs. Doornbos geschat op toen 14 miljoen stuks, fn 1978 was daarvan over 0,9 miljoen stuks. Door de Sport- visserij werden daarvan 7 a 8 miljoen stuks weg gevangen. Een deel is afgestorven of door de sluis- werken ontsnapt De schol plantte zich niet voort. In 1978 kwam door de Brouwersdam, in geringe mate, jonge schol naar binnen. Voor de Sportvisserij verden 160.000 jonge schoUetjes uitgezet. Na de afsluiting in 1971 werden in het Grevelingemneer 30 vissoorten geteld. In 1981 waren er nog 18 over. De strenge winter van 1978/1979 is mede schuldig aan het verdwijnen van enkele soorten. Het stekelbaarsje wist zich gedurende 10 jaar in de afgesloten Grevelingen bij zonder te handhaven. In 1976 werd voor het eerst de zwarte grondel in het Grevelingenmeer gezien, even later gevolgd door de Brakwater- grondel of het z.g. dikkopje. Thans bestaat 41% van de visstand uit grondels. Andere in het Grevelingenmeer meer voorkomende vissoorten zijn onder meer, de bot, de haring, de horsmakreel, de korenaar vis en de sprot. Het jaar 1979 was een slecht platvisjaar. Jonge platvis kan door de vissluis in de Brouwersdam in en uit trekken. DOS Ooltgensplaat geeft uitvoering Op vrijdag 26 februari 1982 vindt de jaarlijkse uitvoering plaats van de gym nastiekvereniging DOS. Ook dit jaar wordt er weer een zeer gevarieerd programma geboden zoals toesteltumen, vrije oefening, volksdan sen, rithmische- en jazzgymnastiek. Deze uitvoering vindt plaats in de sport zaal „D'n Boagerd" te Ooltgensplaat en begint om 19.30 uur. De zaal is vanaf 19.00 uur open. De avond wordt weer besloten met de bekende grote verloting. Een ieder is welkom op deze sportieve en gezellige avond in Ooltgensplaat. DIRKSLAND Studievereniging De studievereniging der S.G.P. hoopt a.s. maandagavond te vergaderen in de zaal van „Rehoboth". Aanvang half 8. Spreker is dhr. A. H. Veldhuizen te Herkingen over „Secularisatie". Belang stellenden zijn hartelijk welkom. OUDDORP Jaarvergadering Bouw/Houtbond De afdeling Ouddorp van de Bouw en Houtbonden F.N.V. houdt zijn Jaarver gadering op dinsdag 23 februari 1982 in Hameeteman's Visrestaurant, Hoge Pad 9 te Ouddorp. Aanvang 19.30 uur. THOLEN Grondvervuiling Kaaij Op vragen van PvdA raadslid mevrouw M. J. Bosserdin-van Riet deelde het col lege van B en W mee, dat het nog niet duidelijk is welke maatregelen er moeten worden genomen na de vondst van Tri in het grondwater op de plaats waar de voor malige gasfabriek aan de Kaaij heeft ge staan. Al eerder is daar cyanide ge vonden. Nu is er ook tri gevonden, waar schijnlijk afkomstig van de voormalige visverwerkingsfabriek. Het college deelde verder mee, dat de ernst van de in de bodem aangetroffen verontreinigingen enerzijds zodanig is, dat voor de omgeving geen gevaar te duchten is. Vorig jaar zijn daar bejaardenwoningen gebouwd. Maar anderzijds is nog niet duidelijk of het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne maatregelen noodzakelijk acht. De hoeveelheid vis in de Grevelingen sinds 1980 in de Grevelingen aanwezig, werd door drs. Doornbos geschat op 563 ton, waaronder 69 ton paling. Niet alle conclusies van drs. Doornbos werden door de aanwezige praktijk mensen onderschreven. Met nieuwe miniatuur-ionisator: Sinds kort brengt Biotron International, specialist op het gebied van ionisatie- techniek, een nieuwe miniatuur-ionisator op de markt, die speciaal geschikt is voor auto's. Door deze Autobion 78 worden het uithoudings- en concentratievermo gen en de reactiesnelheid van de bestuur der - en daarmee dus de verkeersveilig heid - sterk positief beïnvloed. Koude douche De positieve werking van ionisatoren op onze gezondheid berust op het volgende principe: in alle lucht die we inademen bevinden zich zowel positief als negatief geladen ionen. Nu komen in vervuilde, bedompte lucht veel meer positief dan negatief geladen deeltjes voor. De verfris sende en herstellende werking daaren- ledereen kan in een handomdraai zelfde nieu we A utobion 78, die compleet f 175,kost, in de auto monteren: met een zuignapje wordt deze mini-ionisator op de voorruit geplakt en de zwakstroom-voeding krijgt het apparaat door twee draadjes op de centrale contactdoos van de auto aan te sluiten of met een plug in de sigarenaansteker te steken. De Autobion 78 zorgt voor een beter ionen-evenwicht in de atmosfeer. Daardoor worden het uithoudings- en concentratievermogen en de reactiesnelheid van de bestuurder - en daarmee de verkeersveiligheid :tcrk positief beïnvloed. tegen van zee- en berglucht wordt weer veroorzaakt door de aanwezigheid van een licht overwicht aan negatieve ionen in de atmosfeer. Hetzelfde effect wordt be reikt door een koude douche. We kunnen echter niet ons hele leven met vakantie gaan of onder de douche blijven staan. Dat lichte overwicht kan echter ook kunst matig worden opgewekt door plaatsing van een lucht-ionisator, waarvan Biotron reeds verschillende typen (o.m. voor me disch gebruik) op de markt brengt Als nouveauté is daar nu dit kleine model voor in de auto bijgekomen, dat ook tegen wagenziekte helpt. Dat de positieve wer king van de ionisator, ook bij injecties en andere aandoeningen van de luchtwegen en slijmvliezen (verkoudheid, asthma, hooikoorts etc), op het menselijk gestel zeker geen fabeltje is, moge blijken uit het feit, dat bijvoorbeeld Hongarije van staatswege deze Autobion 78 in het open bare vervoer heeft laten monteren, omdat uit onderzoek is gebleken dat de verwar ming, de ventilatie, de synthetische be kleding, maar vooral ook het metalen casco (Kooi van Faraday-effect) van voertuigen een negatieve invloed hebben op de luchtkwaliteit voor wat betreft het ionen-evenwicht en het rijgedrag van de bestuurder beïnvloedt. Niet alleen be roepschauffeurs en vertegenwoordigers die veel op de weg zitten, hebben baat bij een auto-ionisator, maar ook de vakantie ganger die lange autoritten maakt De Autobion 78, die geheel compleet 175,kost, kan door iedereen in een handomdraai in de auto worden gemon teerd. Daarnaast levert B iotron voor thuis of op kantoor een tafelmodel voor 249,en voor grotere ruimten en voor medische doeleinden professionele ap paratuur. Wie meer over ionisatietech- niek en de daarbij behorende apparatuur wil weten, kan bellen of schrijven naar Biotron International lonisatietechniek. Postbus 6151, 2001 HD Haariem, tel. (023) 255018. Ook kan men op dit adres terecht voor meting met speciaal daar voor ontwikkelde apparatuur van ionen- evenwicht in bijvoorbeeld bedrijfsruimten. Het Mannenkoor „Ons Koor" geeft op vrijdag 5 maart een concert in de aula van de Technische School met enkele bekende artiesten. Aanvang 20.00 uur. Als meest bekende artiest treedt dan op Lee Towers. Het Maimenkoor heeft het aangedurfd om hem uit te nodigen bij hun concert. Vooral de laatste tijd staat hij veel in de publiciteit door zijn vele tv. optredens. Het is de bedoeling, dat Lee Towers naast zijn bekende werken ook zijn programma zal aanpassen aan het geheel. ook de bij velen geliefde tenor Enrico Grinzano oftewel Henk Kreukniet zal weer voor de nodige muzikale ontspanning zorgen. Deze tenor zal ook als solist optreden in enkele nummers van het Dameskoor en het Mannenkoor. Verder zal hij enkele prachtige werken ten gehore brengen. Ook het Dameskoor „Ons Koortje" zal voor haar inbreng zorgen met enkele mooie werken, die'zeker niet tot de gemakkelijksten behoren. het Dameskoor en het Mannenkoor zullen ook nog een nummer als gemengd koor zingen, wat zeer zeker prachtig zal klinken, omdat de meeste gemengde koren tobben met mannen zijn ze hier voldoende aanwezig. Het Mannenkoor zal enkele a capella werken laten horen en enkele begeleid door de piano. Zij zullen het mooie „Nachtgesang im Walde" van Franz Schubert uitvoeren, één van de vele mooie werken van Schubert. Na de pauze^uUen enkele bekende populaire nummers worden gezongen. De algehele leiding rust deze avond op de schouders van Gerrit Zoon, die ook Enrico Grinzano op de piano zal begeleiden. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij Londerstaande adressen: Rabo Bank-Middel- harnis, Boekhandel Poortvliet en Vroeginde- wey. Drogisterij v. d. Velde - Dirksland, Centra Bijl- Nieuwe Tonge, Sigarenmagazijn 't Hoekje - Oude Tonge, telefonisch bestellen 01870 - 5075. De kaarten kosten 7,50 per stuk. In het werkgebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Spijkenisse, waartoe de kantoren Spijkenisse, Middelhamis en Oud Beijerland behoren is op Goeree Overflakicee de werkloosheid het grootst, met - in januari - 9,38% van de mnl. beroepsbevolking, in Oud Beijerland is dat 3,48% en in Spijkenisse 5,56%, aan zienlijk minder derhalve dan er in Middel- harnis geregistreerd staan. In de januari maand kwamen er op Flakkee 32 mnl. werklozen bij waarmee het aantal tot 835 is gestegen, waaronder 81 jeugdigen t/m 18 jaar. De onderverdeling is als volgt Bouwvakkers 379, en vervolgens: Chemisch personeel 5; Metaalbewerkers 65; Landbouwpersoneel 67; Horecapersoneel 11; Scheepvaartpersoneel 3; Verkeerspersoneel 83; Handelspersoneel 22; Onderwijzend personeej 6; Soc. geneeskundig personeel 7; Losse arbeiders 91; Overige personeel alg. dienst 40; Overige beroepen 43. De werkloosheid onder vrouwen be draagt 224, (8,15%) waaronder 86 jeug digen t/m 18 jaar. Alleen al 84 die te boek staan als handelspersoneel en kantoor personeel, 41 uit de Soc. Geneeskundige sector, 17 huishoudelijke hulpen, 30 losse arbeidsters en 22 uit overige beroepen. De geregistreerde vraag naar arbeids krachten is met in totaal 15 (mannen en vrouwen) uitermate gering. Uw wakend oog Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een rapport uitgebracht onder de titel „De kottervisserij in breder perspec tief, 1978- 1982". Na de twee goede jaren 1978 en 1979 geeft het netto-overschot van de kotter visserij als geheel in 1980 een sterke teruggang te zien. Deze daling verliep van een netto-overschot van ƒ31,2 min. in 1978 via/26,7 min. in 1979 tot een netto tekort van in totaal 2m6 min. in 1980. Oorzaken voor deze sterke achteruitgaiig in 1980 waren de stijging van de gasolie- prijs met 44% ten opzichte van 1979 en een hoger kostenniveau als gevolg van een vergrote vlootinzet In 1980 werden na melijk 31 nieuwe kotters aan de vloot toegevoegd; mede als gevolg van tweede- handsaankopen in het buitenland steeg het aantal kotters van 501 perultimo 1979 tot 538 aan het eind van 1980. De totale besomming van deze kotters nam in 1980 toe van 422,2 min. tot 437,7 min., hetgeen in feite neerkwam op een reële daling van met ongeveer 2,5%. De teruggang in het netto-resultaat was het grootst voor de grote kotters (boven 1300 pk). Uitgaande van de voorlopig berekende bedrijfsuitkomsten over 1980 zijn, op ba sis van een aantal veronderstellingen, de netto-resultaten voor 1981 en 1982, zo wel per schip als in totaal, geraamd. Hierbij zijn twee berekeningsvarianten toegepast die zich onderscheiden ten aan zien van de ontwikkeling van de gemiddel de besomming per schip en het verloop van de olieprijs. In de pessimistische variant blijft de gemiddelde besomming per schip in 1981 gelijk aan die in 1980 en treedt in 1982 een toename van deze grootheid op met 5%. In deze variant zijn olieprijsstijgingen verondersteld van 15 en 5 et per liter, respectievelijk in 1981 en 1982. Op basis van deze veronderstel lingen ontwikkelt het totaal nettotekort van de kottervisserij als geheel zich van 2,6 min. in 1980 via/34 min. in 1981 tot 41 min. in 1982. In de minder pessi mistische variant, waarbij in 1981 wél een besommingsstijging is verondersteld (met 5%) ontstaan netto-tekorten van 21 min. in 1981 en 35 min. in 1982. Hierbij moet worden opgemerkt dat het netto-overschot of -tekort door het LEI wordt berekend op bedrijfseconomische basis, waarbij afschrijvingen worden ge baseerd op de vervangings-nieuwwaarde van het schip. Netto-tekorten duiden erop dat de afschrijvingen niet volledig ver diend worden. Dit betekent nog niet dat de financiële verplichtingen (b:v. aflossin gen) niet nagekomen kunnen worden. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 16,75 op girorekening na. 41.22.35 tn.v. het Landbouw-Economisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: „Zend Publikatie No. 5.68".) Muziekuitvoering „Amicitia^' Dirksland op dinsdag 23 februari a.s. is er weer de muziekuitvoering voor de bejaarden van de gemeente Dirksland in het verenigings gebouw ,,De Schakel". Aanvang van de uitvoering is half acht en de toegang is gratis. Mochten er problemen zijn met vervoer van en naar „De Schakel" bel dan even een van de volgende nummers: Dirksland: 01877 - 2038 Melissant: 01877 - 1102 Herkingen: 01876-440 Ook degenen die zich nog niet bejaard achten maar toch belangstelling hebben zijn van harte welkom. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Met de Robert Stolz Club naar Wenen De Internationale Robert Stolz Club organiseert bij voldoende deelname van maandag 10 mei t/m vrijdag 21 mei een prachtige reis per toeringcar naar Oosten rijk, waarbij in een Weens hotel gelogeerd zal worden. Er zullen bezoeken worden gebracht aan o.a. die plaatsen en gebouwen die her inneren aan Robert Stolz, o.a. zijn ge boorteplaats Graz en het Robert Stolz museum, terwijl ook bezoeken aan St Wolfgang, Salzburg en Bad Ischl op het programma staan. Het hotel beschikt over prachtige twee persoons kamers met toilet en badgele- genheid. Ook zijn er één-persoonskamers beschikbaar. Degenen die de* reis mee willen maken kunnen naar de mogelijk heden daartoe informeren bij mevr. Aat v. d. Velde-Gestel te Dirksland, tel. 01877 - 1560. Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS I Wi^^^i a ca ca a a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 1