Raad Middelharnis raakte wat verhit; afreageerkamertje wordt gewenst Raad Middelharnis raakte afreageerkamertje word MEDEWERKERS BODEIVIONDERZOEK AKTIE 68 UITZENDBURO RENATA Wel geruzied maar begroting 1982 werd toch vastgesteld. Wel geruzied maar begroting 1982 werd Orderportefeuille van Maaskant groeit naar 75 miljoen Uw huis verkopen TAMBOER Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 9 FEBRUARI 1982 Wie gevoelig is voor zulk vermaak heeft donderdagavond, toen Middel harnis' gemeenteraad de begroting '82 behandelde op 't puntje van zijn stoel en zetel kunnen wippen. Het waren vnl. de heren J. H. Koppelaar (SGP) en wethouder L. C. Kievit die zich in eikaars wethoudersperiode verdiepten en jegens elkaar vermochten de heren weinig vleiend te zijn. Naarmate de avond vorderde zou de stemming echter wat milder worden en toen de heren na half twaalf opbraken zou er wellicht gebruik gemaakt zijn van 't kamertje waarvan dh'r. de Vries de bouw voorstelde. Een afreageerkamertje om 't gerezen ongenoegen in een sfeer van „brüder- schaft" af te drinken. De PvdA zou naar 't lijkt geen borrel voor dhr. Hoogzand ingeschonken hebben want die deed me daar lelijk: „bij de komende verkiezingen zal de PvdA toch zo'n optater krijgen....", had'ie eruit geflapt In zijn beschouwing had dhr. Koppelaar het gewaagd te zeggen dat er in 't voorbije jaar niet zo bijster veel tot stand is ge komen, afgezien dan van een verhoging van de Onroerend goed belasting en de invoering van een rioolretributie, een dure voorlopige huisvesting voor de biblio theek en het voortbestaan in oude staat van hotel Spee waar inmiddels „gemeen telijk schandaal" op geschreven staat. Koppelaar vond dan ook dat het College te dilettanterig-, of idealistisch en te wei nig realistisch bezig is geweest. Ook uit de overlegde cijfers vond dhr. Koppelaar weinig realisme spreken. Onjuist vond hij de ook in het verspreide informatiebulle tin gegeven voorstelling dat de belastingen niet meer dan trendmatig zijn verhoogd. „In uw zittingsperiode met 28% legde dhr. Koppelaar het College voor, al werd dat later, bij de beantwoording door dhr. Kievit danig aangevochten en terugge bracht tot 18 a 20%. Naarmate dhr. Koppelaar verwijten op het College afvuurde had met name ook wethouder Kievit de stellingen betrokken. Hij vroeg zich af of een berekening zoals door dhr. Koppelaar gegeven nou voort komt uit 's mans naïviteit of dat hij bewust een Valse voorlichting wil geven. „Of is 't misschien ondeskundigheid?" vroeg dhr. P. Tiggelman zich af. Zo'n opmerking ging dhr. G. C. Joppe (CDA) weer te ver en verbaasd vroeg hij zich af hoe dhr. Tiggelman zich tot zo'n opmerking kon verlagen. „Zo moeten we toch niet met elkaar bezig zijn?" vroeg dhr. Joppe zich wat wanhopig af Dhr. Koppelaar speelde 't spel echter mee en speelde het eenvoudige mannetje tegm over de hoge deskundigheid van weth. Kievit ,,Zegt u me dan wel waar ik in mijn berekening fout ben gegaan". Dhr. Koppelaar geloofde niet in de zon nige schijn dat er ruimte zou zijn voor een post Onvoorziene van meer dan 500.000,„Die post komt niet voort uit bezuinigingen maar uit de verhoging van een aantal belastingen", stelde hij vast, daarbij beziend dat dat de algemene uitkering aan de gemeente in de voorbije jaren met slechts 9,3% was gestegen ter wijl de eigen belastingopbrengst met drie maal dat percentage is toegenomen. Had dhr. Tiggelman weth. Kievit ge secondeerd, oud wethouder Hoogzand deed dat zijn oud college Koppelaar toen weth. Kievit de vraag ontleedde of Mid delharnis nou boven zijn stand leeft. „Beneden onze stand en dat is te wijten aan het „constructieve" beleid dat het voormalige College voerde toen er nog meer middelen waren dan nu!" verweet weth. Kievit. „Jullie hebben dat deze zittingsperiode nog gered...." suste dhr. Hoogzand met op het gezicht de zekerheid dat het de vol gende keer anders zal zijn. Nog een venijnige had weth. Kievit in petto toen hij herinnerde aan de overname in 1978 van de portefeuille Volkshuis vesting van dhr. Koppelaan „Op dat gebied was de aarde toen woest en ledig!" en daar liet weth. Kievit het bij hoezeer Koppelaar en Hoogzand ook her innerden aan het feit dat er toen welis waar een bestemmingsplan lag maar dat op de grondprijs geen goedkeuring was ontvangen, zodat er niet gebouwd kón worden. hebben voor een deel verouderde scholen maar die hadden we tien jaar geleden ook al. Toen waren die ook al aan vervanging toe maar toen is dat niet gebeurd", het geen weer een steek in de richting van het voormalige College was. De toenmalige huisvesting van de secretarie noemde weth. Kievit een „troosteloze en hopeloze toestand". Aldus lieten de heren geen spaan heel van eikaars beleid, maar tot slot nog een opmerking van dhr. Hoog zand die het huidige College ervan moet weerhouden met de neus in de lucht te gaan lopen: „wat er nu bereikt is dat heeft niet alleen het College-, maar dat heeft de raad gedaan!" Dhr. P. Tiggelman moest nog een heel Wrange kwijt over het wethouderschap van de heren Hoogzand en Koppelaar. Het huidige College maakt er dagwerk van: „....die hebben hun werk niet, zoals het vorige College, tussen de middag en 's avonds gedaan". Dhr. Tiggelman wilde doen geloven dat er toen en nu van een zelfde vergoeding sprake zou zijn geweest, een absoluut verkeerde voorstelling van zaken. Terug nu naar de beschouwing van dhr. Koppelaar: Over maar één onderwerp in zijn lange beschouwing verklaarde hij zich „eniger mate voldaan", t.w. de stadio van vijf te realiseren scholen al blijft ook hierbij financiële voorzichtigheid geboden. Over de raad voorgehouden „idealen" was dhr. Koppelaar minder te spreken zoals een lokaliteit voor het open jeugd werk, ruimte voor sociaal-culturele acti viteiten in Sommelsdijk, een sport- en recreatiecentrum de Staver en andere waarvan dhr. Koppelaar meent dat ze méér dan het welzijn te bevorderen debet zullen zijn aan een steeds groeiend tekort. Na nog bij een aantal zaken te hebben stilgestaan besloot dhr. Koppelaar zijn betoog met een principieel geluid, „met droefheid in het hart", zo verklaarde hij. Spr. bezag daarbij dat de sporthal op zondag zonodig open moest en dat allerlei activiteiten op cultureel gebied moeten worden geactiveerd en dat een kwart van de informatiekrant met informatie over deze zaken is gevuld terwijl woningbouw en milieu het in die krant samen met 10% moeten doen. „Als deze verhouding een VERTON'S schoenen Binnenkort hebben wij weer te OOLTGENSPLAAT EN OMGEVING werk voor ervaring niet noodzakelijk voor de assistentie bij de kabel- en boorploegen. (geen graafwerk). Dit projekt duurt ca. 2 maanden. Mensen in het bezit van een groot rijbewijs, genieten de voorkeur. Goede beloning en alle sociale voorzieningen. Reiskosten en onkosten worden vergoed. Als u geen bezwaar hebt tegen buitenwerk kunt u voor verdere informatie bellen met Mijnsherenlaan 223 D ROTTERDAM Tel. 010-863422 vraagt u naar Franta Wildmann Donderdag 11 februari zijn wij in Ooitgenspiaat voor nadere informatie Dat er niets of weinig tot stand was gekomen, wethouder Kievit nam het niet uit de mond van dhr. Koppelaar, daarbij wijzend op het scholenbouwprogram: „we VERVOLGVERHAAL door A. van Hoogstraten-Schoch D. A. Daamen 's-Gravenhage 18-------------------------------------- Koel en koud en op hooghartige toon antwoordde hij, dat hij geen nieuws van zijn kleinkind behoefde te hebben, daar het zoeven nog bij hem was geweest. „U hebt echter nog een kleinkind, mijn heer van Verstonden, een zekere Renata Schultze. Zij is zo liefelijk en schoon en goed, als God ooit een mensenkind schiep en het zou u goed doen op uw oude dag, haar te zien en te kennen. Ik zou willen, dat het mijn kleinkind was, ik verzeker u, ik zou haar verzorgen als de appel van mijn oog". Bij het horen van de naam Schultze, scheen het, of het rode gelaat van de burchtheer bleker werd en alsof er een smartelijke trek om zijn mond kwam. Voor een ogenblik slechts; toen klonk het weer even hooghartig als te voren: „Ik zie wel, dat u meer van mijn familie-omstan- digheden af weet, dan ik u ooit zou mee gedeeld hebben. Is het ook tot u door gedrongen, dat ik mijn dochter heb laten Havenplein 13 ZIERIKZEE Tel. 01110-2488 kiezen tussen mij en die schavuit, die zij tot man wilde nemen? Welnu, zij heeft gekozen, zij heeft haar vader op het harte getrapt en na die tijd is alle verbinding tussen haar en mij verbroken geweest". De predikant was met zijn stoel naderbij geschoven, hij legde zijn oude, rimpelige hand op de leuningstoel, waarin mijnheer van Verstonden zat en zei nu op zachte toon: „Er is mij wel ter kennis gekomen, dat eenzaam en alleen, in het verre buiten land, een jonge vrouw nog half kind is gestorven, treurende over haar zonden, maar genade vindende, vóór haar dood, bij een barmhartige Heiland. Ik heb ge hoord, dat zij meermalen haar vader om vergiffenis schreef, maar zonder ooit enig antwoord te ontvangen", „'t Is gemakkelijk vergiffenis te vragen, als men eerst zijn zin heeft doorgezet, als men eerst dingen doet, die nooit weer goed te maken zijn", viel de oude baron driftig uit De bezoeker deed, alsof hij niets hoorde: „Ik heb ook horen vertellen, hoe zij daar begraven is ver in den vreemde en dat alleen de dominee en de dokter van de plaats, waar zij stierf, haar ter ruste leg den.. Het kleine kindje, dat zij naliet, werd op haar herhaald verzoek naar dit land gebracht en, mijnheer, het zal u niet aangenaam aandoen als u het hoort, maar indicatie is van hetgeen wij als bestuur wensen te bereiken dan kan alleen maar droefheid ons hart vervullen. De Bijbel spreekt in dat verband van bünde leids- lieden", aldus dhr. Koppelaar, ieder op roepend meer te luisteren naar de God delijke wetgeving: „....er heerst veel angst onder de be volking maar moet die angst dan ver dreven worden door steeds meer activi teiten te ontplooien die ons steeds verder van God en Zijn dienst vervreemden? Het was sprekers' wens dat in het beleid voor 1982 meer rekening zou worden ge houden met de mogelijkheid om van de angst verlost te worden en zegen te ver krijgen, de terugkeer tot God. Die in Jezus Christus de redder van alle mensen is. Toch ook verheuging Was de eerstgehoorde beschouwing van dhr. Koppelaar nogal kritisch geladen geweest, omgekeerd evenredig waarde rend was die van dhr. P. Tiggelman aan het adres van het College. „Ondanks het feit dat de Overheid steeds minder finan- cieën beschikbaar stelt toch nog een post Onvoorziene van 253.000,nadat re kening is gehouden met 338.200, voor investeringen. Als we de reserves in ogenschouw nemen behoeven we niet on gerust te zijn over de gemeentelijke finan- cieën en kuimen we gerust stellen dat onze gemeente, ondanks de teruglopende in komsten er redelijk afkomt". Wel vond dhr. Tiggelman dat er „enige voorzichtig heid" zal moeten worden betracht omdat het dieptepunt in de economie nog niet bereikt lijkt te zijn. „Wat de gemeentelijke belastingen betreft zijn wij van mening dat, als het enigszins kan niet gekomen moet worden met boven-trendmatige ver hogingen. De inwoners moeten al veel inleveren, de huren zijn hoog en de brand stof duur waarom het voor velen toch al moeilijk is. Een verdere verhoging van de gemeente- Ujke belasting is hierdoor eigenlijk on aanvaardbaar. In zijn beantwoording zou weth. Kievit daar op inhaken met de beeldspraak dat voor velen, zeker de uitkeringtrekkenden, de broekriem op het allerlaatste gaatje zit Andere koek was dat dan zijn eerder gedane uitspraak dat de gemeente pakken moet wat ze pakken kan.... Dhr. Koppe laar was daar in zijn beschouwing nog eens op teruggekomen en andermaal ont kende dhr. Kievit heftig dat gezegd te hebben, ook al legde dhr. Koppelaar er getuigenis van af het zelf te hebben ge hoord. „Het staat niet op de band en ik kan het niet gezegd hebben!" hield weth. Kie vit staande maar ook deze avond heeft hij kunnen constateren dat er méér niet op de band kwam terwijl het wel gesproken werd. „Dan kan het knopje van de microfoon niet hebben aangestaan" veronderstelde dhr. Koppelaar maar die insinuatie schok te dhr. Kievit; al gebeurt dat in de praktijk keer op keer: „ik voel me beledigd", bitste hij in de richting van dhr. Koppelaar en weer was het dhr. P. Tiggelman die meen de dat „zijn" wethouder het niet alleen af kon: Hij hing een waanzinnig verhaal op over de betrokkenheid van dhr. Koppelaar bij de redactievoering van „Eilanden nieuws" en hij tekende het maffe voor beeld dat dhr. Koppelaar de verslaggever zou instrueren over de strekking van elk raadsverslag, het idee.... Met anderen uit de raad o.a. dhr. Koppelaar vroeg dhr. Tiggelman zich af of de hertaxaties van het Onroerend Goed wel juist is geweest omdat er men sen zijn die na die hertaxatie 10 tot 80% meer moeten betalen, wat zo onthulde weth. Kievit enkele honderden be zwaren heeft opgeleverd. De redenering daaromtrent moest zo benadrukte dhr. Kievit echter een andere zijn. „Het is niet bepalend op welke waarde een Onroerend goed is geschat maar veel meer is het zaak dat de onderlinge ver houdingen to.v. andere panden goed kloppen". „Wanneer de geschatte waarde met 30% verlaagd zou worden dan zou de belasting met 30% opgetrokken moeten uw kleinkind werd, door allerlei bij zondere omstandigheden, in een volks buurt van mijn wijk groo^ebracht Haar pleegmoeder is een uitstekend mens, maar daarmee kan men dit feit niet wegrede- neren". Ds. Blankestein hield op en keek vol verwachting zijn tegenstander aan. Hij was er bijna zeker van, dat de laatste pijl, die hij had afgeschoten, het hart van de grootvader getroffen had. Tot zijn grote teleurstelling bleef echter de hooghartige uitdrukking het gelaat tegenover hem ont sieren en de toon, waarop mijnheer van Verstonden sprak, bleef even koud. „Ik heb u reeds gezegd, mijn waarde dominee, dat die zaken zijn afgedaan. De Verstondens zijn geen mensen, die ooit hun woord breken. U moet niet denken, dat ik deze gedragslijn lichtvaardig ben gevolgd. Ik heb meermalen mijn dochter het verkeerde van haar gedrag voorge houden, ik heb niet verzuimd, haar aan dacht op het vérstrekkende ervan te ves tigen. Zij heeft niet willen luisteren, nu luister ik niet Dat zij gestorven is, heb ik pas later gehoord. Toen zij stierf, was ik in Japan. Had ik het op tijd gehoord, wie weet wat ik gedaan had; toen was het te laat U behoeft nu niet meer uw best te doen, om mijn hart voor dat zogenaamde kleinkind zacht te stemmen. Ik zeg u, ik worden", legde dhr. Kievit uit een her taxatie wordt dan ook niet overwogen. Eindeloos lang zou het verslag worden wanneer we niet drastisch zouden snoeien in de gehouden beschouwing waarvan het voorlezen alleen al drie middaguren in beslag had genomen. Door de CDA frac tie werd bij monde van dhr. G. C. Joppe gevraagd naar evt vorderingen van het voornemen de Staverseweg te verbreden, waarop door weth. P. Krijgsman een antwoord werd gegeven. Daaruit bleek dat de Provincie bezig is met de aankoop van de benodigde grond en dat al zeer waarschijnlijk aan het eind van dit jaar met de realisering zal kunnen worden begonnea Langs de verbrede weg zal dan oolc een fietspad worden aangelegd. Ook hotel Spee werd door dhr. Joppe ten tonele gevoerd en ook daar kwam van de zijde van het College een antwoord op, geproduceerd door de raadsvoorzitter burg. van Welsenis. Toen duidelijk werd dat i. v.m. te vrezen geluidsoverlast niet te denken was aan een sociaal-culturele be stemming van het voormalige hotel werd naar andere gebruiksmogelijkheden om gezien. Het College meent die gevonden te hebben in een plan tot de bouw van een aantal aan de omgeving aangepaste pre mie A woningen waarover de raad nog een voorstel zal bereiken. „Dat uiterst moei lijke punt in de dorpskern kan met een ver antwoorde architectuur op goede wijze ingevuld worden", verzekerde de voor zitter. De verdere realisering van een fietspad langs de Rottenburgseweg, waarnaar door dhr. Hoogzand was gevraagd lijkt ook in 't verschiet te komen. Weth. Krijgsman ver klaarde dat de grondaankopen daarvoor rond zijn. De Provincie heeft een subsidie toegezegd, te betalen in 1983 en dat lijkt met de uitvoering parallel te lopen. De mogelijkheid bestaat thans nog de ligging van het pad aan te passen aan een ge maakte verkeersstudie. In dat kader wordt ook vooruitgezien op de komst van een parkeerexcessenverordening. Vrachtwagens naar de Oostplaat Tot de instelling van zo'n verordening zal worden voorgesteld zodra het trans portbedrijf Peeman uit de bebouwde kom van Middelharnis verdwenen zal zijn. Wanneer de parkeerexcessenverordening van kracht is zal dat betekenen dat vracht wagens op vast te stellen tijden niet meer binnen de bebouwde komt mogen worden geparkeerd. Ze worden dan verwezen naar de wel aangelegde maar nog niet in gebruik zijnde straten in het bestemmings plan Oostplaat waar plaats is voor een twintigtal van deze wagens. Met de chauf feursvereniging is overleg daaromtrent gaande. Het voor een deel nog ongebruikte indus trieterrein, het deed o.a. dhr. de Vries ^vragen naar een evt gebleken belang- stelling op de geplaatste advertenties. Dhr. de Vries meende dat de gemeente Middelharnis zich in de aanbieding van industriegrond meer moet onderscheiden van andere delen van het land of zelfs andere gemeenten op het eiland. De raadsvoorzitter verzekerde dat dat al het geval is door de lage grondprijzen. Nee...., de voorz. kon niet bogen op een „wachtkamer" vol wachtenden die aan grond geholpen willen worden en zijn er met een aantal bedrijven onderhande lingen gaande. I.v.m. de economische omstandigheden is de vraag naar in dustriegrond gering en zelfs ontzien ge vestigde bedrijven met nog beschikbare grond het om nog verder uit te breiden. De beschouwing van dhr. de Vries was heel vriendelijk getoonzet, tevreden als hij was over de richting die het College is gegaan: „niet passief meebezuinigen maar een aktief en gedurfd financieel beleid voeren dat zich kermierkt door het volledig benutten van de bestedingsmo- geUjkheden, een bewuste prioriteitsstel ling en binnen de gegeven mogelijkheden een aktief investeringsbeleid. Nauwelijks één facet liet dhr. de Vries onbesproken, tot en met de hinder die de bevolking regelmatig ondervindt van de verspreiding van kippemest waarmee z.i. het leefmilieu wordt aangetast Een acco- modatie voor de hockeyclub, het stond met de huisvesting voor het open-jon- gerenwerk, de spoedige komst van de LOM school, het behoud van natuur en landschap en meer werkgelegenheid, het stond allemaal op de verlanglijst van dhr. de Vries. Vanuit de WD fractie was in de door begeer het niet te zien en ik wil er ook Uever niets van horen. Dat zij in omstan digheden verkeert, waarin zij niet behoort dat heeft zij aan haar moeder en niet aan mij te danken". Mijnheer van Verstonden stak zijn hand uit om op te bel te drukken, die op tafel stond; hij beschouwde het onderhoud als geëindigd. De predikant hield echter met een snelle beweging die hand terug: „Even nog" zei hij haastig, „ik moet u nog een paar dingen zeggen. Niemand weet wan neer God u zal oproepen, u bent niet veel jonger dan ik, het kan dus spoedig zijn. Als u sterft, zal u kleindochter in de plaats van haar moeder als erfgename opkomen. „Neen, neen", ging hij voort, toen mijnheer van Verstonden, niettegenstaan de zijn rheumatische benen, zijn stoel verontwaardigd achteruitstoof, „ik heb met een advocaat gesproken, men kan zijn kleinkind niet onterven, een zeker deel komt haar toe. Nu zou ik het zo jammer vinden, als zij later in haar leven geld krijgt en zij het niet weet te gebruiken. Mijn vraag is nu: Zoudt u jaarlijks wat willen geven, om uw kleindochter een opvoeding overeenkomstig haar stand te geven? Doet u het niet nu, dan zal ik het doen. Maar ik heb juist een ander op 't oog, die ik ook gaarne zou willen helpen, weet u" en nu werd de stem van de oude predikant heel dhr. Kersbergen gehouden beschouwing gevraagd of er plannen zijn om te komen tot de bouw van een nieuw gemeentehuis en die veronderstelling zou er niet hele maal naast blijken te zijn. Uit het ant woord van voorz. van Welsenis werd duidelijk dat wel met de gedachte aan een soort „stadskantoor" wordt gespeeld, een gebouw waarin secretarie en gemeente werken gehuisvest zouden kunnen wor den. Het gemeentehuis zou dan een re presentatieve functie blijven vervullen voor trouwerijen, raadsvergaderingen e.d. Onderkomens voor de jeugd, ze werden door de VVD, de heer de Vries, dhr. Hoogzand bepleit en het lijkt ervan te zullen komen. Gedacht wordt aan een cultureel Jongerencentrum in Sommels dijk Zuid waarover door de Dorpsgroep en de Wijkgroep de Zwaluw overleg wordt gevoerd. In Middelharnis wordt gewerkt aan een oplossing voor Jailhouse, waarin zich jongeren hebben verzameld die zich zo verwoordde de voorz. niet aan gesproken voelen door het georganiseerde jeugd en jongerenwerk. Waarschijnlijk zullen ze in september onderdak zijn. Nog kolommen vol zouden kunnen wor den gevuld met citaten uit de gehouden beschouwingen maar we menen met het thans geschrevene te moeten volstaan. Wat er aan „nieuws" uit de vergadering is gekomen is daarin verwerkt en wanneer de in dit verslag niet genoemde vragen tot daden zullen leiden dan zullen we daar graag melding van maken. Rest nog een korte weergave van de hoofdstuksgewijze behandeUng waarin warempel nog ge lachen kon worden al maakte de vergader moeheid zich duidelijk van deze en gene meester. De erwt De nestor van de raad, dhr. T. Arens- man (CDA) die zijn laatste begrotings vergadering manmoedig doorstond voer de laat in de avond toch nog het Nieuwe Tongse „Apollo" ten tonele. Het heeft geweigerd nog langer in Stad aan 't Ha ringvliet te musiceren omdat daar vorig jaar op Koninginnedag met erwten zou zijn gegooid. Dhr. Arensman zou het hogelijk betreuren als Stad metterdaad op Koninginnedag zonder muzikale klanken zou zitten en hij meende dat het middel van het verminderen van de subsidie „ApoUo" wellicht tot andere gedachten zou brengen. De subsidie is er zo dacht zacht en heel teer „als u op uw doods bed ligt zou deze weigering u kunnen aanklagen. Wij, mensen, wij houden het dikwijls lange tijd tegen God uit tot Hij ons breekt tot Hij ons neervelt met Zijn machtige arm. En wat zal het nu eenmaal voor u zijn, als gij zult smeken, of God u genadig wil zijn en uw zonden wil ver geven en u er op zoudt moeten laten volgen: doch ik vergaf mijn schuldenaren niet o Heere!" Mijnheer van Verstonden had al de tijd, dat de predikant sprak, onrustig op zijn stoel heen en weer zitten draaien en toen deze zweeg, was er een drukkende stilte in de grote kamer. Daar binnen hoorde men slechts de zware tik van de antieke hang- klok, terwijl van buiten door het open staande raam het getjilp van de vogels en het geroekoe van de wilde duiven door drong. De bezoeker zei niets meer, hij voelde zich de moed ontzinken, hij was als een aanvaller, die zijn laatste ammunitie heeft verbruikt en nu zint op een eervolle terug tocht Hij zou heengaan, zeker, hij zou het stof van zijn voeten schudden, zoals het in de Schrift was aangegeven, hij had gedaan wat zijn plicht hem voorschreef, en nu moest hij verder alles aan God overlaten. Vanaf zijn zitplaats had hij het gezicht op een levensgroot geschilderd portret zeker DIRKSLAND Bewoners Straatdijk vragen ratten te bestrijden Een 19 tal bewoners van de Straatdijk en het Schelpenpad hebben het Gemeente bestuur gevraagd de overlast van ratten, die ze dagelijks ondervinden, op de meest efficiënte manier te gaan bestrijden, door aanleg van een nieuwe riolering in Schel penpad en Smidsslop. Ze bekrachtigen hun verzoek met een handtekeningenlijst De rattenoverlast werd enkele maanden geleden actueel toen dhr. T. van Prooijen er schriftelijk vragen over stelde aan het College van B en W. Binnen enkele weken hooptMaaskant en Zonen b. v. te Brainisse en Stellendam zijn elfde order voor een nieuwbouw-kotter binnen te halen. Tien contracten voor nieuwe schepen zijn al getekend, in de categorie schepen van 40 tot 42 meter, met motoren van 2000 tot 2400 p.k. Sommige van deze schepen zullen worden uitgerust voot het stoken van z.g. zware olie. Van deze nieuwe schepen zijn er vier voor vissers uit Urk, twee uit Den Helder, één uit Vlissingen en één uit Amemuiden. Naast deze nieuwbouwopdrachten heeft men ook een aantal opdrachten in porte feuille voor lieren, bestemd voor Neder landse duweenheden, die nog steeds toe nemen. De order voor lieren voor Polen blijft momenteel constant dhr. Arensman op gebaseerd dat ook in Stad wordt opgetreden. „De Stadse vrouwen nylons laten sparen om over de toeters te spannen" werd nog gesuggereerd, maar dhr. Arensman zit er maar mee. Maar 't kan nog goed komen...., er komt een gesprek. van een van de voorvaderen van de burchtheer. Ook dat gelaat keek hem koud en onverzettelijk aan en boven het portret stond de familiespreuk: „Numquam re- Op eens echter hoorde hij papier ritselen en opziende, zag hij dat mijnheer van Verstonden een chequeboek voor zich had liggen. ,Denkt u, dat u elk jaar aan duizend gulden genoeg zoudt hebben? U weet zeker, dat mijn dochter haar eigen geld had. Ik heb altijd gedacht dat het voldoende zou zijn om haar kind daarvan een goede opvoeding te geven, maar de schurk, die zij tot man koos, zal er eerst wel het grootste gedeelte van door gebracht hebben". De predikant haastte zich te zeggen, dat dit laatse zeer zeker het geval was ge weest want dat juffrouw Wagner niet in staat was, het meisje te laten studeren. Hij wilde toen van alles gaan vertellen, over zijn plannen met het kind, enz. doch de oude heer lichtte de hand afwerend op en bedwong aldus de stroom van woorden. „Ik wens verder niets meer te horen, ik geef u op de volle vrijheid, met dit geld te doen wat u wilt* (wordt vervolgd) trorSUm". (=„Noóitterug"). l**»*»*»»**»****»»»*»*»»**»»**»»»»*¥******»*»»**********-l^*»¥»»****»*»»*»»»**»*»*»»*4.»M»M»»»^^*^^»»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1982 | | pagina 2